I I I OFFICIEEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERK00PINGEN. Bil - B' li, if rli er enkel nog maar een waanzinnige slachting van zijn volkskracht is. Opmerkelijk is ook dit: Verdun en de Somme aldus nogmaals dezelfde autoriteit staan met elkander in onafscheidelijk verband. Doordat de Duitschers bij Verdun maan denlang de Franschen hebben aangevallen, zijn daardoor zóó geknauwd geweest, dat ze in 't begin van Juli niet de noodige reserves hadden om bij de Somme in te zetten. En dót zou daar dan het behoud van de Duitschers zijn geweest Wij laten 't voor den zegsman. De tijd zal het leeren. Wij constateeren alleen, dat de strijd bij de Somme gestadig aan verflauwt en dat de kans op een „doorbraak" er voor zoover wij kunnen zien met elke week kleiner wordt. Het oostfront onderging geen verandering. Woedende aanvallen der Russen om de Dnjestr te forceeren, daar waar de Zlota Lipa er in uitmondt, werden door de Oostenrijkers afgeslagen, in de Karpathen blijft het nog spannen. Ten Z.W. van Delatijn moeten de Oosten rijkers weer iets terugwijken Zuidelijker bij de Roemeensche grens, winnen de Oosten rijkers eenig terrein. Dat de strijd ook hier zwaar is blijkt uit een bericht uit bet oorlogsperskwartier van 't Holl. N.b. waarin het heet De Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen maken in het grensgebied van de Karpathen in de Boekowina dagelijks nieu wen vooruitgang. Er wordt hier ontzettend zwaar gevochten om den door de Russen veroverden grond te heroveren, hetgeen slechts stap voor stap gaat. De in de laatste dagen opgedane ervaringen over de Russische wijze van oorlogvoering doen uitkomen, dat de Russen met een tot dusver ongekende verbittering vechten. Zelfs volkomen omsin gelde Russische afdeelingen leggen de wa pens niet neer, maar strijden tot den laatsten man, zoodat slechts weinig gevangenen wor den gemaakt. Ook op het Zuidelijk gevechtsfront bleef de toestand stationair. Uit de Weensche en Romeinsche legerbe- richten blijkt, dat de Italianen blijven hame ren tegen het Oostenrijksche front. Het Noor delijkst deel daarvan houdt stevig stand. De poging daar de aanvalsruimte te verwijden is nog immer niet geslaagd. De aanduiding der plaatsen waar gestreden wordt blijft in beide legerberichten overeenstemmen, al drukt Weenen zich nog steeds vager uit dan Rome. Ten O. van Görz ook houdt de linie het uit, meer zuidelijk aan den rand van den Karst ten Z. van de Wippach hebben de Italianen den Oostenrijkers eenige „schansen" afgenomen naar zij melden. De Oostenrijkers zeggen dat waar de Italianen voet kregen in hun eerste loopgraven, ze daar weer uit wer den verdreven. Beide partijen maakten een paar honderd gevangenen. Op zee heeft Engeland weer ondervonden dat hij nog niet alleen de zee beheerscht. Den 19den Augustus heeft de vijand aan merkelijke werkzaamheid op de Noordzee ontwikkeld, zegt een bericht uit Londen. De Duitsche vloot voor de volle zee liep uit, maar bespeurende, dat de Britsche strijd krachten over aanmerkelijke sterkte beschik ten, vermeed zij een gevecht en trok zich terug in haar havens. Bij het zoeken naar den vijand hebben wij door een aanval van een duikboot twee lichte kruisers verloren, te weten de Nottingham en de Falmouth. Alle officieren van de Nottingham zijn gered, 38 koppen van de bemanning zijn vermist. Van de Falmouth is de heele bemanning ge red, uitgezonderd een stoker, die aan zijn wonden is overleden. Eèn vijandelijke duik boot is vernield, een tweede is geramd en mogelijk gezonken. Het Duitsche bericht dat er een torpedojager is gezonken en een linie schip is beschadigd, is onjuist. De door de Duitsche duikbooten in de Noordzee getorpeteerde Britsche kruisers waren nog betrekkelijk nieuwe schepen. De Nottingham was een gepantserde kruiser van 5530 ton, een z.g.n. lichte kruiser (daartoe worden kruisers onder de 7000 ton gerekend.) De credieten voor den bouw waren verleend op de begrooting van 1911; het schip zal dus in 1913 zijn afgeloopen. De bemanning bestond uit 400 koppener waren 9 stukken van 15.2 duim en 4 van 4.7 duimverder 4 machinegeweren. De vaartsnelheid bedroeg 26.3 knoop. De Falmouth, eveneens een gepantserde kruiser, was twee jaar ouder dan de Notting ham, mat 5300 ton, had 8 stukken van 15.2 duim, 4 van 4.7 duim en 4 machinegeweren. Het was een zeer snel schip (27 knoop) met een bemanning van 380 koppen. De beide schepen werden gedreven door turbines (Cur tis en Parsons) en gestookt met Petroleum. De medewerker voor marine-aangelegen heden van de Daily News zegt: Het is de eerste keer dat de taktiek van de Duitschers succes gehad heeft; zij probeerden een ge combineerd gebruik te maken van zwaardere eskaders en duikbooten. In het gevecht bij Doggersbank evenals bij verscheiden minder belangrijke gelegenheden trachtte de vijand de Engelsche schepen in een duikbootval te lokken, maar de achtervolgende schepen hebben nooit te voren verliezen geleden. Daarom is het zinken van de twee kostbare lichte kruisers waarlijk onfortuinlijk, hoewel de krijgsverrichting waarbij zij betrokken waren er juist een was als waarvoor zij zijn aangewezen, nl. zoo lang mogelijk een superieure vijandelijke macht, waarmee ze in contact komen, te volgen. Een ontmoeting ter zee. Uit Harlingen wordt aan het Nwsbl, van Friesland gemeld: De bemanning van het Nederlandsche stoomschip Friesland; dat met steenkool Igeladen onderweg was van New castle naar Harlingen, is gisteren op zee ge tuige geweest van een belangwekkend tafe reel. Ongeveer dertig mijlen uit de kust werd men aan boord een Fransch watervliegtuig gewaar, dat koers zette in Westelijke rich ting. Na een oogenblik uit het gezicht te zijn geweest, keerde het terug achtervolgt door een Zeppelin. Een in de nabijheid zijnde Engelsche flot tielje torpedojagers, op welke men het ge vaar scheen gezien te hebben, dat van de zijde van de Zeppelin dreigde, stoomde met volle kracht in de richting van het water vliegtuig, waarna het luchtschip terugkeerde en op eenigen afstand zich in loodrechten stand te stellen en eenige teekenen van ver standhouding te wisselen met een Duitsche duikboot, waarvan de pereskoop even te vo- ran zichtbaar was geworden. Hierna zag men aan boord van de Fries* tand, dat de Zeppelin terugkeerde en, boven de torpedojagers gekomen, daarop een aan tal bommen deed neerkomen. Ook de duik boot zette nu koers naar de Engelsche vaar tuigen, klaarblijkelijk met de bedoeling deze in iiden rug aan te vallen, zoolang men aan boord der torpedobooten zijn aandacht aan het luchtschip wijdde. De verdere loop van deze manoevre ging voor de bemanning van de Friesland verlo ren, daar deze nog tijdig de haven van Har lingen moest binnenvallen. Merkwaardig was het vooral te zien, hoe de Zeppelin, de tor pedojagers achtervolgende, nu eens achter de wolken verdween, dan weer daar achter weg te voorschijn kwam. Groote vloten in de Noordzee. Te IJmuiden binnengekomen stoomtreilers rapporteeren Zaterdag 19 dezer des morgens te 3 uur 2 Zeppeiins en een eskader van 14 tot 16 Duitsche oorlogschepen te hebben ont moet op 54.6 Noorderbreedte en 4.55 Oos terlengte. Het eskader bestond uit eengroo- ten kruiser, een lichten kruiser en een aan tal torpedobooten. De Zeppelins, de groote kruiser en eenige torpedobooten koersten in W.N.W. richting, terwijl de lichte kruiser en drie torpedobooten in Z.O. richting stoomden. Men seinde Maandagavond om 11,50 uit IJmuiden Hier binnengekomen stoom- en zeil-vis- schersvaartuigen doen alle mededeelingen van belangrijke vlootbewegingen, zoowel van Engelsche als van Duitsche oorlogssche pen. Zoo rapporteert een stoomtreiler den 19 Augustus des v.m. te 10 uur op 54.15 N.B. en 4.25 O.L. 40 Engelsche oorlogschepen te zijn gepasseerd. Een zeilbeuger heeft dien dag des avonds te 8.30 op 54.27 N.B. en 3.45 O.L. 40 Duitsche oorlogsschepen en 3 Zeppelins gezien, terwijl verscheidene log gers melden, dat ze op Zaterdag 19 Augus tus de volgende vlootbewegingen hebben waargenomen: le. op 54.10N.B.en3gr.O.L. 9 uur 's ochtends, ongeveer 60 Duitsche oor logsschepen en 3 Zeppelins koersende W.N W. en des nam. 5 uur, op 53.20 N.B. en 3.30 O.L., ongeveer 25 Engelsche oorlogsschepen, koersende in N. richting; 2e. op 53.30 N.B. en 2.40 O.L. 9 uur 's ochtens, 3 Zeppelins in N.W. richting en 2 duikbooten in N.O. rich ting en 10 uur 's avonds op 53 gr. N.B. en 3.20 O.L.. ongeveer 30 Engelsche torpedo jagers, stoomende in W.Z.W. richting; 3e. op 54.25 N.B. en 3 graden O.L. te 4.30 's nam. een Duitsch eskader en 2 Zeppelinsin Z.W. richting, en 's avonds 11 uur een En- gelsch eskader in Z.O. richting; 4e. te zes uur 's avonds op 54.54 N.B. en 3.20 O.L. 52 Duitsche oorlogsschepen en 2 Zeppelins, gaande in O. richting. Openbare Kennisgeving. Rijkskeuring van dekhengsten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel nader heeft goedge vonden te bepalen dat de Rijks najaarskeu ring van tot dekking bestemde hengsten te Dordrecht zal worden gehouden op 16 Nov. a.s. in plaats van op 14 Nov. a.s. Sommelsdijk, 19 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEEEHOED. BOUMAN. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Ged. Staten dd. 8 Aug. 1916. no. 15; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge bovengenoemd besluit: le. de opening der jacht op klein wild, vermeld in art. 17 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de pro vincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zater dag 2 September a.s. met zonsopgangmet uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan dc opening is vastgesteld op Maandag 2 October a.s. mede met zonsop gang; 2e. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art 15, lett. e, der aangehaalde wet; 3e. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags, mag wor den uitgeoefend. Voorts is bepaald a. ten aanzien van het in deze provincie gelegen gedeelte der stelling van het Hol- landsch Diep en het Volkerak nabij de linie van Ooltgensplaat onder die gemeente, dat de jacht op klein wild blijft gesloten op het terrein aan de Zuid-Oostpunt van het eiland Overflakkee (gemeente Ooltgensplaat) ten westen begrensd door de navolgende lijn van het noordelijk uiteinde van den Schen- keldijk in rechte lijn naar het noordeinde van den waterloop Tweede Hamert; deze waterloop tot aan den Langeweghet ge deelte van dezen weg tusschen Tweede Ha mert en Fittersweg; de Fittersweg; het ge- gedeelte van den Zuid-dijk van den Oude- landschen polder tusschen Fittersweg en Dwarsweg; de Dwarsweg en verder de per ceelscheiding in den Mariapolder en in den Grooten Adriana-Theodorapolder, waarvan het noordelijk uiteinde even ten oosten van het zuidelijk uiteinde van den Dwarsweg be gint, en het zuidelijk verlengde daarvan tot aan het Volkerak. Aan bepaalde personen zal voor bepaalde dagen op aanvrage aan het militair gezag door dit laatste ontheffing van het verbod kunnen worden verleend. b. ten aanzien van het in deze provincie gelegen gedeelte van het gebied der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, dat voor de terrei nen, gelegen in de gemeenten Asperen, ten zuiden van den Heukelum- schen weg; Everdingen, ten oosten van de Poldersteeg Gorinchem, ten oosten van de Merwede en de Linge; Heukelum, ten zuiden van den Dwarsweg en eene lijn in het verlengde daarvan, even wijdig aan den Nieuwen Zuider Llngedijk; Leerdam, ten oosten van den Schaikschen dijk en den Schoonrewoerdschen weg, en Schoonrewoerd, ten oosten van den Kort- gerechtschen dijk, niet mag worden gejaagd zonder bewijs van aangifte bij de(n) betrokken Burgemees ter^), waarin de ligging der terreinen dui delijk is omschreven en waarvan een afschrift aan den Linie-Comandant moet worden toe gezonden, terwijl bij het verleenen van mach* tigingen tot het schieten van schadelijk ge dierte en het uitreiken van vergunningen voor het schieten van schadelijk gevogelte in ge lijken geest zal moeten gehandeld worden. Deze kennisgeving zal in plano gedrukt worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede inhetProv. Blad en in de Ned. Staatsct. worden geplaatst. 's GRAVENHAGE, 11 Aug. 1916. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. INVORDERING 's Rijks directe belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Som melsdijk maakt bekend, dat de kohieren op de personeele belasting Nus 2 en 2 B, over het dienstjaar 1916 invorderbaar zijn verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk den 21 Augustus 1916. De Burgemeester, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Onder het haversnijden had J. V. het ongeluk zich zoodanig in zijn pink te snijden dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. betrekking van weger aan de 1 hebben zich 3 sollicitanten Voor de weegbrug no. aangemeld. Hedenmorgen viel op de Binnenweg de niet geladen wagen, bespannen met 2 paarden en bestuurd door den eigenaar T. de G. omver. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Met vereende hulp stond de wa gen spoedig weer overeind en kon De G. zijn weg vervolgen. M1DDELHARNIS. Zaterdagavond werd mej. J. W. door een fietsrijder die wel wat woest reed omver gereden, waardoor zij op verschillende plaatsen ernstig lichamelijk letsel bekwam. Geen wonder dat velen met verlangen den tijd tegemoet zien(J dat het verhod van rijden, over de Westdijk inwer king treed. Jl. Vrijdag viel van den landbouwer J. van der Slik een koe in de haven. Na veel moeite en inspanning gelukte het 't dier uit het water te krijgen. De heer A. Reevers alhier is benoemd tot klerk 2e klasse ter gemeente-secretarie te Dordrecht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Doordat het paard van den landbouwer B. te kort in de strengen stond, sloeg het op hol. waar door B. het wiel van den wagen over zijn voet kreeg, en een lichte verwonding op liep. Het paard werd door eenige omstanders spoedig gegrepen ;en tot staan gebracht, waardoor dit ongeluk nog al goed afliep. L. V. had het ongeluk van de plank te vallen van een schip, nabij het groot haven hoofd, waardoor hij op de steenen viel en zich erg bezeerde. Zondagavond heeft zich >boven deze gemeente een zwaar onweder ontlast dat gepaard ging met een zwaren hagelslag. Hoewel alle schippers klagen, heeft toch schipper G., van hier weer een ander schip gekocht, na het eerste met een zoet winstje van de hand te hebben gedaan. Naar men verneemt heeft de landbou wer van Dis uit deze gemeente de boeren hofstede gepacht die tot dusver do or de erven Zeedijk onder Middelharnis wordt bewoond. HERKINGEN. Tijdens afwezigheid van zijn geleider, en gespannen voor een wielkar, waarop eenige kinderen gezeten en aan deze toevertrouwd, ging het paard van den land bouwer D. Buth er Zaterdag van door, en zouden zeker groote ongelukken zijn te be treuren, had niet P. K. het gewaagd.het dier. te grijpen en tot stilstaan te brengen. Door dne Burg. dezer gemeente is een verbod namens den daarbij betrokken Minis ter uitgevaardigd voor den uitvoer van rogge, roggemeel, tarwe, gerst en haver en diene daarmede de landbouwers rekening te hou den. De loting lichting 1917 zal dit jaar nie4 plaars hebben en worden allen als dienst plichtig aangemerkt behoudens enkele uit zondering waarvoor naar de publicatie wordt verwezen. STELLENDAM. De 14 jarige A. v. d. V. werd zoodanig door een insect in de pols gestoken dat een begin van bloedvergiftiging ontstond. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door P. Jansen, winkelier te Rotterdam, is ter gemeentesecretarie alhier ingediend een verzoek met bijlagen, om vergunning tot uitbreiding van zijn inrichting bestemd tot 't koken, drogen, en malen van visch en vischatval, kad. bekend in Sectie B. no. 1697 Bezwaren kunnen worden ingediend ten ge meentehuize op Vrijdag 1 Sept. ;a.s. v.m. 11 ure. Jl. Maandag bekwamer! vele visschers- vaartuigen door het ruwe weder schade. Van de blazers SL. 41 sch. P. v. Dam en SL. 6 sch. A. Spuij knakte de mast, van SL. 22 sch. J. Blok een zwaard. Verder zijn nog enkele korboomen gebroken. BR1ELLE*. Een tweejarig kindje alhier had het ongeluk terwijl zij een bord warme pap van de tafel trok, deze over gelaat en borst te krijgen met het nootiottig gevolg dat de kleine Zaterdagnacht aan de bekomen brand wonden is overleden. In de gemeenteraadsvergadering van gisternamiddag is de behandeling van een aanvraag van de heeren W. D. van Dijk te Oostvoorne en mr. L. Trouw alhier om con cessie voor een waterleiding uitgesteld, om ook de meening van den burgemeester, die met verlof is daarover te kennen. Tot keurmeester werd benoemd de heer Knape veearts alhier. N. R. Ct. OOSTVOORNE. In het hotel De Man alhier zijn 55 Duitsche kinderen ondergebracht HELLEVOETSLUIS. Opnieuw zullen op het Wachtschip alhier, matrozen, die betrokken zijn geweest bij de opstootjes te Soerabaia voorloopig gestationneerd worden. Een 17 tal zal vermoedelijk Donderdag a.s. met de „Ophir" uit Indië te Hoek van Holland aan komen en door een der Marineschepen naar hier worden overgebracht. GEEN PLAATS MEfcR. Is er geen plaats meer voor een onzer klei nen? Vijf en zeventig jongens en Veertig meisjes wachten er nog en zien verlangend uit, of het bericht nog niet komt, dat ook zij voor een poosje naar buiten mogen. Zij hebben de buitenlucht zoo noodig. Wel zijn ze niet ziek, maar de huisdokter en de dok ter van „Vacantie Buiten" verklaren beide, dat het voor hun gezondheid dringend noo dig is, dat ze eens wat buitenlucht happen. Verscheidene onzer kinderen werden reeds voor drie weken of langer gastvrij gehuis vest hier en ginds en elders in de gezonde streken van ons land. Doch er zijn er nog zoo vele, die het even dringend noodig heb ben. Heeft niemand meer plaats? Zullen we dit jaar zoovelen moeten teleur stellen In de laatste helft van Augustus en in September kan het zulk heerlijk weder zijn. Komt, gegoede mede-Christenen in de ge zonde streken van ons land. Aarzelt nu niet langer. Denkt niet, Iaat een ander het maar doen, maar opent zelf uw huis voorj een of meer onzer bleekneuzen en gij zult ook zelf den zegen genieten, die uit de weldaad voort vloeit. Hoort naar de bede, die tot U komt uit kindermond„hebt gij niet een plaatsje voor mij in hw huis?'. Wie een dezer kleinen wil ontvangen, of nadere inlichtingen wenscht, wende zich tot den heer G. Muis, Bureau „Vacantie Bui ten", van Oldenbarneveldstraat 18, Amster dam. GOEDEREEDE. Door de Noordzeevis- schers werd de vorige week van f 50 tot ruim f 100 per vaartuig besomd. De Noordzeevisschers zagen de vorige week weder 3 strooimijnen in de Noordzee. OUDDORP, 21 Aug. Ondanks het zeer on gunstige weder, waardoor slechts één nacht behoorlijk kon worden gevischt, waren de uitkomsten der zeevisscherij nog niet onfor tuinlijk te noemen, te meer in verband met de hooge prijzen. Gevangen werd per schok ker 30 a 100 stuks tong, 20 a 30 stuks rog, 2 4 manden kleine en 1 2 manden groote schol, een enkele tarbot, 2 a 3 manden schar en 1 k 2 manden pieterman. De besommin gen beliepen f 40—250 per vaartuig. De gar- nalenvangsten beliepen per dag en per vaar tuig van 60 tot 140 kg. en alhier verhandeld tot den prijs van 18—20 ct. per kg. DIRKSLAND. Onbekende brieven over de le helft van de maand Aug. Leverszeep mij. Rotterdam. Vrijdag 25 Augustus 's voormiddags 9 uur (nieuwen tijd) te Stellendam in het Logement van Troost van 64 perceelen klaver 2e slag te Stellendam in den Adriana-Eendrachts-en Halspolder. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 26 Aug, 's avonds 7 uur (nieuwe tijd) te Ouddorp in het Logement van Akers- hoek, verhuring bij inschrijving voor den tijd van tien jaar, ingaande blootschoof 1916 van een perceel bouwland te Ouddorp in den polder het Oude Nieuwland aan den Noord- weg kad. Sectie B. no. 842 groot 0.33.40 H.A. of 218 R. V. M. en van een perc. bouwland te Ouddorp in den polder het Oudeland aan Kommersweg, kad. Sectie E. no. 1104, groot 0.86.90 H.A. of 1 G. 268 R. V. M. ten ver zoeke van den heer Poulus Voogd Janszn. Notaris VAN DEN BERG. Op Dinsdag 29 Aug. 1916, 's avonds 7 uur te Dirksland, ter herberge van H. v. d. Doel, veiling en, op Dinsdag 5 September 1916, 's avonds 7 uur, te Dirksland, ter herberge van J. Gaanderse, afslag van, een gebouw, bestaande uit twee woningen, met erf en grond te Dirksland, aan den Straatdijk, kad. Sectie B. No. 85, groot 78 centiaren. Ten verzoeke van den heer M. Klink te Dirksland. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Dinsdag 29 Augustus 1916, 's avonds 7 uur, te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, veiling; en Op Dinsdag 5 September 1916, 's avonds 7 uur, te Dirksland, ter herberge van J. Gaan derse, afslag; van Een op goeden stand staand WOONHUIS, waarin KRUIDENIERSWINKEL, met ERF en GROND te Dirksland, aan de Heul, kad. sec tie B No. 1531, groot 2 Aren 15 centiaren. Ten verzoeke van den Heer A. J. van Dongen. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 31 Aug. 1916 des nam. 2 ure te Stad aan 't Haringvliet, ter herberge van den heer G. Smits, van Aardappelen te velde (Eigenheimers Red star en Bravo's) in den Brienenpolder te Stad aan 't Haring vliet. Deurwaarder GROENENDIJK. 10644 Op Donderdag 7 Sept. 1916, des nam. 3 uur in het Hotel Spee te SommelsdijkInzet, en, op Donderdag 14 Sept. 1916, des nam. 3 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk: Afslag vande Bouwhoeve met landerijen aan den Oudelandschen dijk in den polder het Oudeland te Middelharnis, groot 32.30.70 hectaren (70 gem. 105 roeden V. M.) thans bewoond door den Heer H. v. Es Kz. In diverse perceelen en combinatiën te aanvaarden blootschoof 1916. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 8 September 1916 des avonds 7 uur in het café van den heer S. v. Leeuwen aan den Langeweg te SommelsdijkInzet, en op Vrijdag 15 Sept. 1916, des avonds 7 uur Afslag vanhet woon- en winkelhuis op den hoek van den Binnenweg en den Oostelijken Achterweg te Sommelsdijk, kad. Sectie B. nummer 1979, groot 1 Are 17 c.A.; te aan vaarden 1 Nov. 1916. Ten verzoeke van den heer F. C. Armstrong. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 8 Sept. 1916, des avonds 6 uur in het Café van den heer S. van Leeuwen aan den Langeweg te Sommelsdijk: Meubi laire goederenten verzoeke van den Heer F. C. Armstrong. Te bezichtigenVrijdag 8 Sept. 1916, des nam. van 2 tot 4 uur. Notaris VAN BUUREN. H. M. de Koningin en onze mllitaien. in de Wekker vertelt de veldprediker Ds. H. Jansen het volgende over een bezoek van H. M. de koningin 't Was even over achten, toen de konink lijke auto voorreed. Vlug heel vlug zelfs stapte H. M. uit. De mantel werd Haar onmiddellijk afgenomen een minuut later was ik door onzen divisie commandant reeds aan haar voorgesteld. „U hebt heel wat Militaire Tehuizen,domi nee", hoeveel hebt u er wel Dat waren de eerste woorden, die de Koningin na de voor stelling tot mij richte en ik wil het wel eer lijk bekennen, die vraag bracht mij eenige oogenblikken in verwarring want op zulk een vraag was ik allerminst voorbereid. En dan de rustige kalmte, waarmede Zij dit vroeg. Wat mij niet minder trof was de aanspraak „dominee". Zij noemde ons bij den gewonen ambtelijken naam bij denzelfden naam waar mede de soldaten ons noemen. Ik kon gelukkig Hare vraag onmiddellijk beantwoorden, maar een bewijs, dat zij met alles goed op de hoogte was, gaf zij door de opmerkingdat er toch nog veel meer waren in Brabant. Ik kon Haar daarop antwoorden, dat erin de IVde Divisie nog minstens een 40-tal ge vonden werden, en dat het Comité van Bra bant en Limburg op dit oogenblik 64 Te huizen bezat. H.M. trad na dit korte onder houd op het openstaande Tehuis toe en nauwelijks vertoonde Zij zich aan den ingang of de sergeant riep met een krachtige stem „orde!" En plotseling rezen alle mannen overeind. Zij stonden er onbewegelijk, alsof zij uit graniet gehouwen waren. 'tWas dood stil. En weer klonk het „klaar"! Juist betrad H. M. den dorpel en eensklaps klonken for- sche mannenstemmen Wilhelmns van Nassaue Ben ik van Duitschen bloed. Dat sloeg in. Ik heb al dikwijls gedurende deze mobilisatie het „Wilhelmus" hooren zingen, maar zoo nog nooit. Hier waren het geen klanken. Neen, hier was het enkel leven, omdat het oprees uit het hart. Eerbiedig en geroerd luisterde H.M. toe, want ook zij gevoelde zonder twijfel, dat het nietopalle- daagsche wijze gezongen werd. Zoodra het lied gezongen was, kregen de manschappen op Haar verzoek verlof om wat Zij zoo eigenaardig uitdrukte „gewoon te zijn". En nu ging ieder voort met datgene waaraan hij bezig was. De dammers damden, de schrij vers schreven, de courantenlezers namen hun couranten op, het geheele Tehuis kreeg zijn gewone aanzien. 't Is een Tehuis met drie lange tafels, twee aan de zijden en een in het midden, links op het einde van de eerste en de tweede tafel staat het orgel. De eerste tafel links is voor degenen die spelen, de middelste voor hen die lezen, en de derde voor de schrijvers. Eerst bezocht H. M. de mannen die damden en schaakten en informeerde daar met be langstelling naar de verschillende soorten van spel, die er beoefend werden. De organist genoot de hooge onderscheiding persoonlijk door Haar te worden aangesproken en in verband met het orgel vroeg Zij, of er veel aan muziek gedaan werd, of er ook wel eens gezellige avondjes werden gegeven, of er voordrachten werden gedaan en of er ook zang beoefend werd. Ook vroeg Zij met be langstelling, of er veel gelezen werd, waarop ik H.M. kon antwoorden dat er juist heel veel gelezen werd, sinds ieder militair tehuis een vaste bibliotheek gekregen had. Ik mocht toen onze boekenkist ontsluiten, die in ieder Tehuis aanwezig is en waarin zich een 50 a 60-tal uitnemende boeken bevinden. Mogen zij die boeken ook meenemen vroeg Zij. En ik kon antwoorden, dat dit toegestaan werd en zoo goed werkte, dat wij van 700 boeken, die wij op het oogenblik hadden, nog maar een enkel nummer misten. Ook vroeg H.M. of al deze boeken voor de mili tairen waren gegeven, wat ik beantwoorden moest met de mededeeling, dat ik ze voor het meerendeel had moeten koopen. Toen vroeg Zij, waar dit geld dan vandaan kwam, want boeken kosten veel geld, waarop ik antwoordde: van tnenschen die veel voor dit werk onder de militairen gevoelden en uit de opbrengst van collecten, die ik bij ver schillende spreekbeurten mocht houden. En zoo ging zij belangstellend voort, naar alle dingen vragende van het Tehuis. Zoo nu en dan sprak H.M. een soldaat aan, vroeg naar zijn geboorteplaats en zijn beroep en verliet na een vriendelijke buiging het eerste Tehuis. Toen volgde het bezoek aan het tweede gebouw, want de eigenaardigheid kwam hier voor, dat er twee Tehuizen vlak bij elkander waren. Dat interesseerde Haar dan ook bijzonder, want onmiddellijk vroeg zij, waarom er twee Tehuizen waren. Ik mocht Haar daarover een korte verklaring geven en zoo betrad H.M. het tweede Tehuis dat zich in een van de localen van een on gebruikte school bevindt. Hier sprak Zij eenige oogenblikken met den leider en vroeg belangstellsnd naar het be zoek en naar den geest onder de mannen. Ook sprak zij met enkele veldartilleristen en betoonde zich voldaan over datgene wat zij vernam. Ik Jbegreep, dat het bezoek eindigde en daarom verzocht ik den Divisie-commandant die H. M. bij dit bezoek vergezelde of hij verlof van H.'M. wilde vragen en Haar, al vorens Zij het Tehuis verliet, een^enkel woord te mogen toespreken. Nauwelijks was aan H. M. dit verzoek gedaan, of zij keerde zich onmiddellqk tot mij en toen mocht ik tot H.M. een woord van dank richten. Waarbij ik eindigde met de woorden: En ten bewijze, dat ik uitgesproken heb wat er in het hart van onze soldaten voor Uwe Majesteit leeft, vragen wij verlof om Uwe Majesteit te mogen toezingen de bede uit den 121en Psalm het vierde vers „De Heer zal U steeds gadeslaan, Opdat Hij in gevaar Uw ziel voor ramp bewaar De Heer,, 't zij G'in of uit moog- gaan, En waar U heen moog spoeden, Zal eeuwig U behoeden". Letterspel. A. Weet je wat de naam Haig beteekend B. Nou. A. „He Arrived In Germany", dat is:hij kwam in Duitschland. B. En als je dien naam van achteren naar voren leest krijg je 't vervolg. A. Hoezoo B. Going In Arrest Here, dat is: en ging er in gevangenschap. Slechte tjjden „'t Zijn slechte tijden" I hoor ik zeggen, Maar als de klaagtoon wordt geslaakt, Dan zeg ik: 't Zij zoo doch dat slechte Wordt grootendeels door ons gemaakt. De trek De zucht Gebrek ki En van d „Zoo"! z „Zoo zoo Doe toch Spreek zo 't Is omgi En daardi Is, wel t Die 't vol Ik antwo Al twiste Wijl ik zt Noch gij Maar 't i Dan maai Die drink Die maak Raadselai te Rotterdai derlijke woi waar het overleden. 1 in de gan{ dokter wier. teerde inwe; dat het kin< Verdronk het vissche te water ge Vrijdaj huzaar van zwemmen i kade te Ré verdwenen. Slechts zi Burgemei; ons; Debu gemeente 1 Musters, is i gezellende getroffen ei van den b schieten, ta in het acht Platgedn firma Gom man onder Gesnapt, ben Donde; Tusschen vonden ze. van allerha nist L. M. wilde uitvi boter, rege vetsoorten, meel, sla- i M. stond denking en kelen hebb Een kra: doet zich mend ge va lingen, die viert, is 7. familie, n.l Aldoor ver ook gansch bij hem inj Gesnapt, den burge veer f 800 commissar: eenige zil goudsmid j uit Kortri; militair enl In België 1 straf onde valsche ma gens diefsl was .nog en heeft v< Men zij I C !ag wildel chauffeur I springen, I het noodliS over het h;J Hij was Treurig, jarig meisi Buitensingg direct eeni begaf, m< leven te ri De dokt kon slecht Lijk op; heeft aan den 45-jar l De scht Groningen! In de Gr huist sindi! terugdeins heeft gegi menkomsti gesmeed ver in detil vele vertal drag nem vlammen van pander: geprofiteeil komen en I „Brandent De gem l see zijn s i delijk te I aan de ve niet is gel dadigers Thans i niet vaak behandeld ter der dat men ei goed geb mer paan len, was Na de Iotenverki uit bed k lot moch een prijs werd vol terug mei gissing v de dochtc bezoek b sproken, I het lot Het om C, met v, «Jat het h

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2