Woensdag 23 Augustus 1916. BP1® Jaargang N°. 2209. voor de Knidhollandsche en ^eesiw^elie Eilanden. He Horlog. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES BOEKHOVEN, „Zijn wortelen van onder". LAND- EN TUINBOUW. UIT DE PERS. DRANKBESTRIJDING. BUITENLAND. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Katerdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. by vooruitbetaling. J "W„ SOMMESLiSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en */s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */t maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Croö'ie letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Teïefooa iMteveoasaet. Mo. S. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Alle stukken voor «Ie fitedactle feesteend, Advertentiën eis verdere Administratie Branco toe te zenden aan den Ulijg-ever. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Eenmaal sprak een oud-testamentisch profeet 't uit, dat de Verbondsgod den Amoriet verdelgd had, wiens hoogte was als de hoogte der cederen, sterk als de eiken; maar Hij had zijn vrucht van boven verdelgd en zijn wortelen van onder. Hij had de vrucht verdelgd, omdat Hij den, wortel verdelgd had. Want 't is uit den wortel, dat de boom of plant opschiet. De wortel aangestoken, maar dan is de vrucht ongaaf. Kwijnt de wortel door gebrek aan meststof, door te veel aan droogte of regendoor in secten of ongedierte de wortel gaat ten onder, en de vrucht blijft uit. vrMaar is de wortel goed, dan is de ucht goed. Van den wortel hangt alles af. Hij is het levensbeginhet uit gangspunt; hij slorpt de levenssappen op en voortgestuwd in stam en tak geven ze aan de vrucht, die schoonheid van kleur en die zoetheid van smaak. Zijn wortelen van onder! Nooit mag in ons Politiek leven ge vraagd wordenWie en wie is die man Wie staat daar vooraan Wie achter af Wie is die persoon In den politieken strijd zoeken we naar de wortelen van onder, Een Franach spreekwoord zegt't zoo afdoend: Ce'qu'on voit et ce qu'onne voit pas", d.i wat men ziet en niet ziet; en op wat men niet ziet, heeft men in de allereerste plaats 't oog te vestigen; op de wortelen van onder. Want daaruit is de uitgang des levens. Wat gaat er in uw onzichtbare hart om? Wat voor levensbeginsel kiemt daar? Wat produceeren uw onzichtbare hersenen, als ge nadenkt over God boven u, God in u, God rondom u? Wat is uw levensbeginsel, als de wor tel van onder Zijt ge Antirevolutionair Dan is de wortel van onder, levende uit de Open baring Gods; dan is die Openbaring, naast de Natuur, naast de historie van uw eigen leven, dat uwer Natie en der Volken, door uw rede bijgestaan, welke tracht te ordenen en te rangschikken en in verband te zettendan is die wortel gezond. Want er is geen gezonde wortel, die niet tiert in den humus van de Heilige Schrift. Uw woord is mij een lamp voor mijnen voet en een licht op mijn pad, zoo sprak de oude zanger. En hij heeft het èn als herdersjongen, maar ook als Koning ervaren. Daarom bestrijden we het Liberalisme en 't Socialisme. Niet de belijders. Maar hun politieke belijdenis, als den wortel van onder hun uitgangspunt. Neen! niet »den zondaar, vallen we aanmaar »de zonde*. En de edelste liberaal, en de nobelste socialist (en ze zijn er genoegzullen we ten strijd uitlokken; omdat, zijn wortel van onder niet deugt. Zijn uit gangspunt is de Rede, los van de Schrift. Evolutie is zijn machtwoordgeen Reve latie. Ontwikkeling, ontwikkelingook die begeert de Antirevolutionair. Hij snakt er naarHij smeekt er om, want ontwikkeling is meer Vrijheid, meer Ge luk, meer Recht, meer Menschenwaarde, opklimmen tot de volmaaktheid en be naderen den geopenbaarden Raad Gods. Doch ontwikkeling op een goeden wortel van onder! Ontwikkeling wil de Vrijzinnigheid Ontwikkeling wil de Socialist! Maar nooit op den grondslag der eeuwige Godsbeginselen. Buiten Gods Raad om. Los van God den Vader en Zijne Schepping. Ja, waarlijk, de Zijne. Evolutie, ontwikkeling van Staat en Kerk, School en gezin; van maatschap en individuvan Kunsten Wetenschap van Vrijheid en Gezag; maar onge bonden aan 's Heeren Woord. Niet bij Revelatie, niet bij Openbarings getuige nis. Maar bij de Natuur alleenbij de Rede alleen. Los van Eeuwigen Raad en Eeuwige ordinantiën, los van de eindelijke Toekomst onzes Gods. En daarom ook is er een klove, on- dempbaar, tusschen de Rechter- en de Linkerzijde, daar waar die Revelatie, die Godsopenbaring in 't gediDgkomt, die altijd en overal tegenover Gods werk de verlammende werking der zonde plaatst, haar afbraakzin. En wanneer komt die niet in geding. Eens zong een dichter; Op den bodem aller vragen Ligt der Wereld zondeschuld. En Schaepman, de R. Kath. poëet, sprak zoo schoon: En viel ook de menschheid, zoo laag [en zoo diep De ziel is weer vrij door 't Kruis. Dan gevoelt ieder Antirevolutionair, dat zondeschuld* en Kruis* voor hem zijn de wortelen van onder, waarop zijn politieke daden alléén opschieten, zijn politie ideeën tieren. In dien Staat is zijn Godeischt die God zijn Recht, maar ach, die zonde! O vreugd, dat Kruis. Die wortelen van onder kent de libe rale en socialistische Staatsman niet. En omdat zijn wortel niet deugt, deugt zijn politieke vrucht niet. Er is geen politiek-met-goede-vrucht mogelijk zon? der bewustzijn van Zondeschuld* en »Kruis«. Want de zonde verwoest een Staat, en alleen 't Bloed van Golgotha reinigt dien Staat. En voor elk individu en voor de Natie geldt 't, wat Schaepman zong: Maar de mensch is geen stof slechts. [Een hoogere kracht Doorgloeit en doortintelt zijn borst. Als een heldere straal door den [donkren nacht, Breekt de geest door de zinlijke [korst. En 't raadsel des levens wordt [lieflijk en zacht Voor hem, die zijn binnenst door- [vorscht. Dat binnenst, maar verlost, maar verlicht door den H. Geest, is de Wor tel van onderis de geest, maar be - wust van 's werelds zonde en ver zoenend Kruis, en die twee lossen het raadsel des politieken levens op, van alle leven; ook dat der Kerk; der School, der Maatschappij. Die twee genereeren de Antithese tusschen de Rechter- en Linkerzijde; die twee beheerschen de wortelen, van onder en dies de vrucht van boven. En eens komt de verdelging van »Moab«, als de Voleinding er wezen zal. »Zijn wortelen van onder* op alle terrein. Maar dit in ons slotartikel. (Slot volgt.) TJITGBYEB Z Toewijzitigs-Commissie voor veevoeder. Bij Kon. Besluit van 11 Aug. is ingesteld een Toewijzings-Commissie voor Veevoeder, gevestigd te 's Gravenhage, waarin zitting hebben een 9-tal personen, .betrokken bij den handel of den landbouw, met mr. H. J. Rink als secretaris. Voorts kunnen in deze Com missie op uitnoodiging van den Voorzitter zitting nemen in één of meer leden der plaatselijke Veevoederbureaux (zie hieronder) van elk bureau echter niet meer dan éèn. Vrijdag 11 Aug. werden deze Commissie en Bureaux door den Minister van Landbouw geïnstalleerd. ZExc. wees op de voortdurend grooter wordende moeilijkheid om voldoende veevoeder te krijgen en de daardoor ontstane noodzakelijkheid, om het vraagstnk van den veevoederaanvoer en de veevoederdistributie krachtig ter hand te nemen. Zal er een hoeveelheid granen en veevoe der binnenkomen, die voldoende mag worden geacht voor de behoefte van thans, dan zou dit naar schatting moeten zijneen totaal van 3.000.000 ton per jaar, welke hoeveelheid voor zooverre ze er te krijgen is, thans ge heel in Noord- en Zuid-Amerika moet wor den gekocht. Niettegenstaande de moeite, welke de Re geering zich bij het aankoopen geeft, is zij toch niet zeker, dat er voldoende veevoeder zal binnenkomen, aangezien in de laatste weken de schepen met veevoeder op hun reis naar Nederland geen vrije vaart hebben gevonden. Ten aanzien van binnenlandsche productie van veevoeder kan hel volgende worden op gemerkt Verbouwd worden hieraanrogge, gerst, haver, boonen, tarwe: 931.000 tons, welke hoeveelheid, zooals uit bovengenoemde in- voercijfers blijkt, slechts voor een klein deel in de bestaande behoefte kan voorzien. Verder komen als veevoeder nog in aan merking de hier te lande grootendeels uit buitenlandsche grondstoffen vervaardigde veevoederkoeken, alsmede de afval van som mige industrieën. De groote moeilijkheid is nu, te zorgen, dat het veevoeder zoo regelmatig mogelijk en in verhouding tot de behoefte over de verschillende land- en tuinbouwbedrijven wordt verdeeld. In het vervolg zijner rede ontwikkelde de Minister het door hein ontworpen plan, om in dc behoefte aan veevoeder zoo regelmatig en goed mogelijk dc gegevens te verschaffen om te kunnen beoordeelen, welke verhouding er tusschen den veestapel en het aanwezige en mogelijk te verwachten veevoeder moet bestaan. De nieuwe organisatie komt in hoofdzaak hierop neer: Centrale punten voor de verzameling van inlandsch graan en voor de beoordeeling van aanvragen. In de navolgende plaatsen waar zich de graanhandel concentreert, worden „veevoe derbureaux" gevestigd, welke worden samen gesteld uit vertegenwoordigers van hande laren, landbouw- en molenaars organisaties. Deze bureaux strekken hun werkzaamhe den uit over de provinciën achter .bedoelde plaatsen genoemd: Amsterdam voor Noord- Holland Groningen voor Groningen, Drenthe; Leeuwarden voor Friesland Roermond voor LimburgRotterdam voor Zuid-Holiand, Noord-Brabant, Zeeland; Utrecht voor Utrecht; Zwolle voor Gelderland, Overijsel. Elk veevoeder-bureau wijst een harer leden aan om als gedelegeerde zitting te nemen in de toewijzingscommissie voor veevoeder. Elk veevoeder-bureau houdt kantoor in het hierboven daarvoor aangewezen centrum voorziet zich van het noodige personeel en zorgt voor de uitvoering van alle werkzaam heden welke het volgens deze „organisatie" zijn opgedragen. Ontvangst en opslag van inlandsche granen. Het inlandsche graan, aangekocht door de Regeering wordt naar één der zeven boven bedoelde centra gezonden, waar, voor zoover de aanwezige broodcommissie met deze zaak niet reeds belast was, het veevoeder-bureau het met behulp van de georganiseerde han delaren ter plaatse in ontvangst neemt, den prijs naar gelang van de kwaliteit nader vaststelt, het verschuldigde betaalt en het graan doet opslaan in pakhuizen of lichters, De bureaux geven aan het Rijksgraanbu- reau dagelijks op, welke hoeveelheid zijn ontvangen en afgeleverd, zoodat de voorra den bekend zijn. Mais, lijnkoeken en buitenlandsch graan. De voorraden mais, lijnkoeken en buiten landsch graan, zijn onder beheer van het comité van graanhandelaren te Rotterdam en van de commissie voor den graanhandel te Amsterdam. De voorraden zijn dagelijks bij het Rijksgraanbureau bekend. De veehouders kunnen hun bestellingen opgeven aan één handelaar of één aankoop- vereeniging; de veevoederbureaux, die ze ontvangen, zenden ze door aan de Toewij zingscommissie in Den Haag. De Commissie treedt in het algemeen niet in de beoordeeling van de juistheid van elke afzonderlijke aanvrage, maar oordeelt of de veevoederbureaux de door haar te stellen algemeene regelen ten aanzien van de kwan titeit hebben in acht genomen. Zij kan in gevallen, waar dit haar noodig voorkomt van hare zijde controle doen in stellen. Haar staan daarvoor op verzoek alle gegevens der veevoederbureaux ter beschik king. Zij ontvangt van het Rijksgraanbureau opgave van le. de hoeveelheden inlandsch graan, die van uit elk bovengenoemd centrum kunnen worden verdeeld 2e de hoeveelheid mais, lijnkoeken en buitenlandsch graan die te Rotterdam en/of te Amsterdam kan worden verdeeld. Toewijzing. Zij wijst aan elk veevoederbureau een per centage toe, dusdanig dat iedere aanvrager zooveel mogelijk op gelijken grondslag kan worden bediend en maakt dit aan de bu reaux bekend. Ingeval de voorraad inlandsch graan van een der veevoederbureaux niet toereikend is, maakt zij aan dit bureau bekend van welke plaats de alsnog benoodigde hoeveelheid kan worden betrokken. Ten aanzien van de mais en lijnkoekenen het buitenlandsch graan maakt zij aan de Veevoederbureax bekend van welke plaats de toegewezen hoeveelheid en welke soort aldaar kan worden geleverd. Verdeeling over de aanvragers. De veevoederbureaux verdeelen de hun toegewezen hoeveelheden over de aanvragers, zij stellen voor eiken aanvrager vast, welk kwantum hem kan worden geleverd en waar. Zij reiken dan de aanvragers toewijzingsbil jetten uit. C. B. „Voor Vaderland en v. Raalte." 't Gaat niet meer. De fut is er uit en dc fleur is er af, als ge den klaagzang hoort, dien het bekende Kamerlid voor Hoorn, de heer W. J. E. H. M. de Jong, in het Vaderland aanheft. Dc heer de Jong, die ook het ambt van eere-voorzitter der vrijz. propagandaclub be kleedt, heeft gepoogd door zijn tooverwoord het in den vrijzinnigen kring te doen tinte len en leven. Het nakroost van Thorbecke werd in be zielende wegslepende taal opgeroepen tot een kruistocht: Vóór van Raalte, tegen de Wilde. Peter van Amiens-de Jong, fier troonend op zijn grauwtje zou in hoogst eigen persoon de nieuwe legerscharen ten strijde aanvoeren. Zaterdagavond werd in een der bovenzaal tjes van het café „Hollandais" op de Groen markt een der schitterende wapenschouwin gen gehouden, in het vrijzinnig kamp zoo welbekend. De bloem van den vrijzinnigen adel was er vertegenwoordigd. „Hoofden van geslachten" waren uit alle deelen der stad vol krijgsmansmoed ter heirdag opgekomen. Ge ziet ze daar in bonte rijen aan uw oog voorbijgaan. Voorop de generalissimus voor dezen veldtochtde HoogEd. Gestr. Heer W. J. E. H. M. de Jong. Ziet ze daar komen I Secretarissen van kiesvereenigingen, pro- pagandaclubs en wat ge aan edels nog be denken kunt. Hedenmorgen verscheen de eerste procla matie van den aanvoerder der nobele ridder schaar. „Zaterdagavond hebben we het huisbezoek flink kunnen regelen." Hoort ge in dit kloeke woord niet reeds den triumfkreet, geboren uit het onwrikbaar besef van de victorie die komt! „Flink kunnen regelen." Maar hoe wordt deze rijke verwachting op zoo schitterende toekomst plots wreed verstoord. Hoe wordt het al tot spel der fantasie. Want wat vernemen we O, schrik! We hooren getallen omtrent het aantal strijdbare mannen, bij wie de aangeheven strijdkreet weerklank heeft gevonden. We kunnen bijna niet verder schrijven. Durven we die cijfers noemen? Zullen we onze lezers niet doen verbleeken van schrik? Maar laat ons moed vatten. Men spreekt ons van duizenden NeenVan honderden dan Ook dat niet. Welk een opluchting! Maar dan toch zeker van tientallen? Lezer, ontzet u niet. Zelfs de meervouds vorm van „tiental" schijnt hier ongepast. Volgens betrouwbare mededeelingen ver schenen op die Zaterdagavond-meeting wel 10 menschen. 't Kan ook zijn dat er 11 waren. Zelfs 13 zou mogelijk zijn. „Wij hebben het huisbezoek flink kunnen regelen. Verstaan we thans den diepen zin dezer woorden N. H. Ct. VET EN OLIE. Duit8chland gevoeld thans pijnlijk het te kort aan vet en olie, omdat deze voedings middelen hoofdzakelijk uit het buitenland be trokken worden en de invoer belet en be lemmerd wordt door den vijand. Met echte Duitsche naarstigheid en vol harding wordt daar nu onderzocht, hoe zich voortaan in dit opzicht meer van het buiten land onafhankelijk te maken. Op een verga dering, die 12 Maart j.l. te Karlsruhe gehou den werd en waar de vraag aan de orde was, hoe de Gemeenschap tot de goedkoop te en de besparing van voedingsmiddelen kan bijdragen -werd er eerst op gewezen, dat de bijna 4 milliarden ponden gerst en 5,4 mil- liarden ponden aardappelen, die in Duitsch- land ieder jaar tot jaar jenever of tot bier verbrouwd worden, veel beter gebruikt konden worden tot veevoeder; dan kreeg men meer vee dus meer boter, meer kaas, meer melk en meer vet. IN FINLAND, dat onder Russische overheersching staat, is bij het begin van den oorlog een soort al coholverbod geldend geworden. Wel is dit niet zoo streng ais in Rusland zelf omdat bier en wijn, mits in groote hoeveelheden tegelijk, verkocht mogen worden; maar sterke dranken en likeuren zijn verboden, en op de niet verboden dranken is zulk een sterke oorlogsbelasting gelegd, dat een half fleschje bier in een Finsche restauratie ongeveer 70 centen kost. En alle prijzen zijn naar ver houding zoo hoog. Kiandestiene drankaan- maak komt bijna niet voor, omdat zulk een overtreding der verbodswet gestraft kan worden met 4800 gulden boete of drie maan den gevangenis. Een en ander heeft tengevolge gehad, dat in het zoo matige Finland nog minder gedron ken werd. Dr. Matti Helenius, die hierover een brochure schreef, schat het verbruik per jaar en per hoofd thans op nog geen hee- len liter. Niettegenstaande de oorlogsduurtc der le vensmiddelen nam de welstand van het volk toe. De pandjeshuizen hebben veel minder te doen. Het aantal bekeuringen wegens dronkenschap daalde in 24 steden van 20.987 in de maanden Augustus—December 1913 tot 4937 in dezelfde verbodsmaanden. Hierbij moet men in aanmeking nemen, dat de mannelijke bevolking van Finland niet onder den Russischen dienstpicht valt dus thuis eet en drinkt. DE TOESTAND. Nog steeds duurt de slag op het West front voort, zonder wijziging van de toestand. Fianschen, Engelschen en Duitschers doen aanval op aanval zonder de minste verande ring in de frontlijn te bewerken. Zooals de Duitschers op hun vroegere nu verloren eerste loopgraaf toepasten, zoo doen zij ook weer heden in de nieuwe. De Duitschers groeven zich toen met hun maxims diep in den grond in, zóó diep, dat er geen granaat bij komen kon. Kwamen dan in de ure van den stormloop de vijan den aanzetten, dan heschen ze zichzelf mét hun moordtuigen naar boven en openden een vernietigend vuur. Elke mitraileuse moest dan door de aanvallers afzonderlijk worden bestormd, of omgeslopen en dat hield ge ducht op. Met eiken dag werd natuurlijk de verhou ding gunstiger, omdat de Duitschers man schappen en artillerie van alle kanten lieten aanrukken. Thans vreest hun bevelhebber blijkbaar niets meer en is hij van de Somme-linie zeker. Hij geeft toede mogelijkheidvan kleine plaat selijke successen. De Engelschen en Franschen hebben er alles op gezet, om hier een schitterende overwinning te behalen en zullen zeker hun pogingen nog niet opgeven. Maar de Duitschers vreezen hen niet. De Franschen, zeggen zij, vechten met groote dapperheid, maar zij beginnen uitge put te raken. De Engelschen zijn veel meer „versch", hun millioenenleger is nog maar kort in den strijd, doch zij misssn de ge oefende aanvoerders. Beiden zullen dóórzetten Maar over korter of langer tijd, zoo oor deelt het Duitsche opperbevel aan de Sonrme, zal de tegenstander moeten begrijpen, dat het

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1