pennekrassen. binnenland. gemeenteraad Ingezonden stukke visscherij. posterijen. uitslag verkoopingen. rechtzaken. burgerlijke stand kerk en school PLAATSELIJK NIEUWS (Dr) inkoopen doen zooveel ze maar willen)ze moesten een poosje wachten en toen pakte de wachtmeester een courant. De Fransch- man, die blijkbaar goed Duitsch verstond, maar 't niet kon lezen of spreken, vroeg hem of er soms iets in stond van Verdun. De wachtmeester hield hem een beetje voor den mal en zeide: „Nein, nichts von Verdun, abes es kommt bald Frieden, siehe mal unddann können sie wieder zurücknach Paris!"Toen mengde ik me in het gesprek en zelde„Maar hij wil niet meer terug; hij heeft het hier veel te goedwaarop de Franschman uit alle macht gaat knikken en „RechtRecht zegt. Over 't algemeen kreeg ik den indruk, dat ze, voor zoover dat mogelijk is, zeer tevre den zijn met hun toestand. Van 't publiek ondervinden ze niet de minsten last. Wel is hun ieder verkeer met de civiele bevolking verboden, omdat in 't begin de menschen te vriendelijk waren, hun zelfs sigaretten gaven en zulks kon de militaire overheid niet goed vinden. Onlangs heete het in een officieel Duitsch bericht, dat ter vergelding vliegeraanvallen op onverdedigde Duitsche steden, de stad Belfort met verdragend geschut onder vuur was genomen. Volgens de Basler Nachrichten is uit de berichten over het bezoek van president Poin- carè aan Belfort gebleken, dat die beschie ting zware '.schade heeft aangericht. Er zijn eenige straten in midden der stad genoemd, waar die schade het grootst was. Poincarè zei tot den burgemeester, dat hij de deelne ming der Regeering met de zwaar beproef de stad overbracht. Hij gewaagde ook van een vliegeraanval. „Maman, je voulais que je fusse un Ange." In gedachten zie ik voor mij een zes-jarig jongetje, met 'n uitdrukking op het gelaat, die bij groote menschen niet past, omdat God ons heeft gegeven het groote gebod van de liefde, nl. met een uitdrukking van intensen haat. Hebt ge wel eens kinderen bestudeerd, zóó zonder dat ze het merkten, zonder dateeni gen invloed van buiten invloed op ze heb ben kon? Hebt ge dan wel eens opgemerkt dat bij kinderen d'r alles resoluut'uitkomt, zonder eenige bijbedoeling. Wij, groote men schen, wij brengen soms of liever maar al te djjkwijls, groote plooien in ons gezicht; wij zetten het vroolijk en we meenen er niets van, maar we moeten het doen voor onze omgeving. Wij zijn op onze manier diplo matiek, wij meenen soms het omgekeerde, wat wij zeggen. Wij zijn maar al te dikwijls erg genoeg dat het moet gezegd worden onoprecht. Het is een gevolg van de eer ste zonde-dood in het Paradijs, dat wij zoo ontzaggelijk-dikwijls onwaar zijn, dat wij zijn leugenaars, wars van alle oprechtheid. Maar bij kinderen, die nog het leven niet kennen in zijn vollen omvang, die nog on bekommerd hun spelletje spelen, waaraan wij zoo graag meedoen, omdat wij ook nog eens kind, in den vollen zin des woord, wil len zijn, daarbij is onoprechtheid uit den booze. En verstandig doet de ouder, die, als maar eenigszins onoprechtheid wordt opge merkt, dit kwaad te keer gaat met alle kracht die in hem Is. In gedachte zie ik voor mij dat zes-jarig jongetje, waarvan de Fransche schrijfster Elle Dankrin vertelt in haar boek. Daar staat het ventje met gebalde vuist, groote-man-achtig doend. Zoo vreeselijk uit dat mondje komt het er uit„Mama, ik wou dat ik 'n engel was 1" En als dan mama vraagt waarom, zegt hij (en ik zie hem zich opwinden, ik zie op zijn gelaat een uitdruk king van haat, ik zie die oogen flikkeren) „om op de Duitschers bommen te kunnen werpen." Ziedaar 'n uiting als gevolg van het te genwoordig opvoedingsysteem in Frankrijk! Men begint er mee zoo vroeg mogelijk. „Zaait er maar in, kiemen van haat!" Ze moeten reeds vroeg weten, dat de Duitscher is de erfvijandVader, broeders en andere familieleden, twee jaar staan zij al aan het front. Als schapen worden zij ter slachting gestuurd. Hoevelen rusten van hen niet van hun wanhopigen strijd op leven en dood! Maar de overgebleven kinderen moeten im mers later hun taak overnemen 1 Het moet gaan van geslacht op geslacht om later den strijd voort te zetten. Wat zijn wij, menschen, toch diep gezon ken I We spreken dagelijks over den oorlog met afschuw. Wij vinden het verschrikkelijk, ten hemel schreiend, dat al die jonge levens worden afgesneden, hun dood vinden op het slagveld. Maar tegelijkertijd zaaien wij bij onze kinderen kiemen van haat! Want het is niet alleen in Frankrijk dat de jeugd wordt opgekweekt in haat tegen den Duitscher. In Engeland is het ook zoo, in Duitschtand evenzoo. Verblind zijn ze al lemaal 1 Het is niet alleen in Frankrijk, dat de kinderen loopgravenoorlog spelen en den gehaten Duitscher, dien „Boche" verslaan, vervloeken en verwenschendat ze het borst beeld van den Duitschen keizer vertrappen, neen, ook in Londensche bladen vindt jje gedichten gloeiende van haat tegen Duitsch- land. Invloedrijke mannen spreken daar van den oorlog volhouden tot het alleruiterste. Aan de eene zijde werken wij om een einde te maken aan dien grooten, afschuwwekken- den oorlog; trachten wij, om te komen tot een duurzamen vrede, opdat het moorden op groote schaal eens ophoude, den menschen eens gaan leeren Inzien, en opvolgen het groote gebod van Jezus Christus„Hebt uwen naasten lief als uzelven 1" Wij doen daarmee een loffelijk werk. Dat is een staaltje van .onzen plicht. Maar wij vreezen, dat het al lemaal vergeefsch werk zal zijn, dat van de Nederlandsche Anti-oorlog Raad, met al het goede, dat ze bedoeld, toch zal falen in haar menschlievende pogingen. Want wij willen het zelf niet, wij voeden onze kinderen op in haat tegen den vijand 1 God vergeve het ons, maar wij doen er ver keerd werk mee 1 En langzamerhand gaat het er heen, wat zeker schrijver onlangs zei „Op denzelfden dag, dat de vrede wordt ge sloten, wordt het tijdperk van koortsachtige voorbereiding, voor den volgenden oorlog, geopend!" ïs het niet vreeselijk? De aarde met bloed gedrenkt, schreit nog ten hemel, maar Intusschen gaat men weer mannetjes africhten, stapelt men weer minutievoorraden op, bouwt men weer hospitalen, giet men nog grooter, nog-meer-verderf-aanbrengend geschut, om gereed te zijn als de volgende groote oorlog komt 1 Is het niet ontzettend En wiens schuld is het? Het is ons, men schen, ons eigen schuld 1 Wij willen den oorlog 1 O, mensch, wanneer zult gij inkeeren tot (1 zelf? Wanneer zult ge laten varen uw materialistische gedachten, uw heerschappij- voeren Wanneer zult gij opzien naar Hoo- ger, vanwaar al het goede komt. Eerst dan zal er aan alle oorlogen een einde komen. Dan zult gij uw kinderen niet opvoeden in haat, maar in liefde 1 B. H. K. Gemeenteraadsverkiezing Bij de op Donderdag te 's Gravenhage gehouden herstemming in district 11 (vac. H. de Wilde) zijn uitgebracht 7918 geldige stemmen. Verkregen hebben mr. H. A. van Raalte (u.l.) 3913 en mr. J. A. de Wilde (a.r.) 4005 stemmen, zoodat gekozen is mr. J. A. de Wilde. SOMMELSD(JK. Van C. Joppe Lzn. moest een varken in nood worden geslacht. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Toen de landbouwer A. met een wagen, geladen met grind den hoek bij S. moest passeeren, reed hij tegen een daarstaande vleeschkar aan, trok deze geheel om, zoodat het spatbord stuk ging en een ijzer verbogen werd. Op het aanroepen der politie doorrijdende, is proces-verbaal opgemaakt. Een gedeelte van den bestraten Zeedijk alhier, moest in verband met de werken van den Dijkring opgehoogd worden. Nadat het daartoe benoodigde zand was aangebracht, heeft men Woensdagavond van de vorige week de brandspuit daarop een paar uren laten spulten om het zand wat aan te plem pen en de noodige vastheid te geven. Dat was voor de jeugd een bijzonder prettige avond en zeer velen brachten als bewijs van die pret een nat pak thuis. OUDE TONGE. De rekening van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1915isinde raadsvergadering van den 15 Augustus j.l. voorloopig vastgesteld. De gemeenschappelijke regeling in zake de toelating van kinderen in deze gemeente woonachtig op de O. L. school te Nieuwe Tonge is goedgekeurd van Heeren Ged. Staten terug ontvangen. HERRINGEN. Ten bewijze van deugde lijkheid van sommige appelsoorten diene dat in de plantage „De Dolphijn" een cam pagneteelt 1915 van onder oud stroo werd te voorschijn gehaald waaraan niet het minst mankeerde. Bezig met het schoonmaken eener put in de sloot nabij zijn huis gelegen ging de ongeveer 80-jarige J. H. onder deze gemeente op zijn hoofd te water. Gelukkig wist hij zelve de kant op te klauteren om zich naar huis te begeven. Tot nog toe weet deze krasse heer er niets van. Terwijl de tam. C. Bruggeman zich op de slikken alhier vermaakten met baden, hadden tot nog toe onbekende personen de aardigheid hun schoeisel mee te nemen en weg te werpen. Genoemde B. zag zich verplicht voor zich en zijne familie op bloote voeten andere thuis te halen. Werd eerst aan diefstal gedacht, den volgenden morgen werd alles wijd en zijd verspreid gevonden. Bij het afrijden der dreef geraakte van den landbouwer J. Geb. alhier het tuig on klaar met het gevolg dat de knecht meteen beladen wagen vlas omsloeg in een daar naast gelegen tuin. Behalve verlies aan de lading is daarbij overigens dit ongeval met een weinig materieele schade afgeloopen. L. 1. Donderdag is alhier de Landweer soldaat E. Kievit met klein verlof huiswaarts gekeerd en zijn van hier geen personen voor den Landstorm der laatst geroepen lichting aanwezig. Dat men nu juist niet altijd aan zee behoeft gelegen te liggen om als badplaats te worden beschouwd, levert onze gemeente daarvan een bewijs. Vacantiereizigers alhier vertoevend roemen als om strijd de schoone gelegenheid ook alhieraanwezig zich op een of andere wijze te verfrisschen. De voorlaatste week werd daarvan een druk gebruik gemaakt. Deze week geraakte al spelende de 9- jarigc J. L. alhier in de z.g.n. gculput alwaar hij zich gelukkig met eigen krachten uit wist te werken. MELISSANT. Deze week zijn alhier een 28 tal Belgische geinterneerden gearriveerd, ten einde bij verschillendelandbouwers veld arbeid te verrichten. Door den gemeenteraad is besloten gunstig te adviseeren op de door Ged. staten voorgenomen tractementsverhooging met in gang van 1 Januari a.s. voor den Burgemees ter van f 150 en voor den secretaris ontvan ger van f250. STELLENDAM. Geslaagd voor acte Duitsch L. O. onze vroegere dorpsgenoot de heer C. A. Touw. Een dochtertje van P. K. had't ongeluk een vinger te wonden aan een spijker. Daar het wondje teekenen van bloedvergiftiging begon te vertoonen werd geneeskundige hulp ingeroepen. Woensdagavond kreeg een werkman van de in de haven alhier aanwezige hei stelling, een splinter in het oog. Geneeskun dige hulp bleek noodzakelijk om de splinter te verwijderen. ROCKANJE. Ons fanfarecorps gaf Maan dagavond een welgeslaagde uitvoering in de muziektent op 't dorp. Het besluit van den raad dezer ge meente tot afschaffing van de kermis is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. NIEUW HELVOET. De luitenant ter zée le klasse alhier, thans bevelvoerder van Hr. Ms. Wachtschip „Buffel" te Hellevoetsluis, is met Ingang van 19 Aug. 1916 belast met het bevel over Hr. Ms. „Gruno." HELLEVOETSLUIS. Woensdagnamiddag verliet de Vice-Admiraal deze gemeente. Bij die gelegenheid waren vele officieren der Marine aan het tramstation aanwezig alsmede de vestingcommandant en de burgemeester. Het muziekcorps der Marine speelde voor het vertrek een viertal liederen. Dat er vele toeschouwersaanwezig waren laat zich denken. ZU1DLAND. Het 10-jarig zoontje van den winkelier P. v. Meurs alhier had het onge luk van de fiets te vallen met het deernis waardige gevolg dat hij den rechterarm brak. De heer S> de Hoog was verleden week met J. D. van Beek alhier op reis naar Fries land en hebben daar zeer beste velden vlas gekocht zooals daar sinds jaren niet ge groeid zijn. We wenschen hun daarmede een gelukkigen afloop. De kinderen der openbare school alhier hebben een buitenkansje, werd anders maar veertien dagen gegeven thans mogen ze voor drie weken met vacantie naar huis. De kleinzoon van den slager A. van Dijk, die bij opa te logeeren was, heeft zich zoodanig met een mes verwond dat de top eener vinger zoo goed als afgesneden werd. Van den landbouwer P. J. Mooldijk stierf van de week zijn bok waar men ge woon was mede te gaan melken aan het bout- vuur. Dit is reeds de 2e keer dezen zomer dat genoemde boer op dezelfde wijze zijn bok verliest. De oudste inwoonster dezer gemeente mej. M. Saarloos is gisteren overleden ruim 91 jaar oud. ZWARTEWAAL. Heden had de eerste Algem. vergadering ter oprichting eener ko- lenbond plaats, ten doel hebbende de bur gerij, in de gelegenheid te stellen op de voordeeligste manier van winterkolen te voorzien. De heer Meiburg die het iniatief voor genoemde bond nam stelt voor, uit de ter vergadering aanwezige een voorloopige commissie te vormen om tot daarstelling te komen. Drie personen werden daartoe aangewezen, n.l. de heeren P. Meuburg, H. van der Plas en Jb. van den Boogert, welke zich met die taak willen belasten, terwijl nog veel wordt gesproken over het nut der bond. Niets meer aan de orde zijnde gaan de aanwezigen uiteen, tot een volgende oproeping. Ook ter dezer plaatse zal een fairbank geplaatst worden voor de suikerpeeën cam pagne 't welk voor de landbouwers zeer geriefelijk zal zijn, omrede de aflevering veel eenvoudiger wordt dan voorheen. OUD BEIERLAND. De uitslag van de stem ming ter verkiezing van tien leden van den gemeenteraad, in verband met de H. B. S.- kwestie is als volgt: Aftreding in 1917. Gekozen de heeren J. Blom (lib., voorstander H.B.S.), Den Boer (lib idem), A Scheer (lib., idem) en J. Mast (antr., tegenstander.) Herstemming tusschen de heeren J. Smit (11b., voorst.. 421 st) en J. v. d. Berg (antir., tegenst,. 378 st) Aftreding in 1919. Gekozen de heer I. F. Ten Doesschate (antir. voorstander). Herstem ming tusschen de heeren L. den Boer en C. Hoogenboom (beiden antirev. tegenst.) Aftreding in 1921. Gekozen de heeren J. Tuk en J. Verhagen Wz. (beiden lib. voor standers). Herstemming tusschen de heeren J. Juch (antir. voorst,) en As. Lodder (antir. tegenst.) Bij de eerste stemming zijn dus gekozen 6 voorstanders der H. B, S. (5 vrijzinnigen en 1 antirev.) en 1 tegenstander. Verslag van het verhandelde in de Open bare Raadsvergadering der Gemeente HERRINGEN, gehouden op Vrijdag 11 Aug. 1.1. des voorm. 10 ure. Alle leden zijn aanwezig. Door afwezig heid van den Burgemeester wordt de verg. gepresendeerd door dhr. J. den Boer, 1ste Wethouder. Na opening der verg. worden de notulen der vorige verg. gelezen onveranderd goed gekeurd en geteekend. Daarna worden be handeld de navolgende Ingekomen Stukken a. Missieve van Ged. Staten vaststellende de som door het Rijk aan de Gemeente ver schuldigd krachtens Art. 1 der wet van 24 Mei 1897 op f 2452,80. b. Alsvoren goedgekeurd terugzendend het raadsbesluit tot toekenning van duurtetoe- slag aan de onderwijzers, Overbeeke en Cense. c. Alsvoren goedkeurende eene wijziging in de Gemeentebegrooting dienst 1916. d. Alsvoren mededeelende dat er geen ter men zijn bevonden voor een gunstige be schikking op de aanvraag om subsidie in de kosten van uitvoering der Pensioenwetten voor de Gemeente-Ambtenaren over 1916. e. Alsvoren mededeelende dat den z.g.n. vasten aftrek bij toepassing van Art. 9 bis over de laatste iwee jaren zal worden ver minderd met een bepaalde som. f. Alsvoren berichtende de voor kennisge ving aangenomen wijziging van den legger van wegen en voetpaden dezer Gemeente voor zooveel betreft het rijwielpad, welke stukken allen voor kennisgeving worden aan genomen. Als tweede punt der Agenda doet de voorz. voorlezing van een schrijven van Ged. Staten waarbij zij de normen regeling der jaarwed den in deze provincie hebben herzien en ver zoeken den Raad hun in dezen van advies te willen dienen. De voorgestelde regeling be draagt voor den Burg. f 700—900. voor den Secr. f 600—800 voor den Gem. Ontvanger f 250—300, Wethouders f 35 terwijl de gunstige geldende regeling van f 40 voor de Weth. kan behouden blijven. De voorz. zegt, aangezien de Burg. in de verg. door hen gehouden niet aanwezig kon zijn, door hun geen voorstellen in dezen zijn gedaan en geeft het woord thans aan den Raad teneinde een met redenen omkleed ad vies Ged. Staten voor te kunnen leggen. dhr. Keijzer zegt dat de eene subsidie na den ander door voormeld college wordt in gehouden en daarbij aan den Raad herhaal delijk verhoogde uitgaven worden voorge steld, zoodat de draagkracht der Gemeente uitgeput wordt. Gaat men bovendien niet tot verhooging over, dat Ged. Staten het moge lijk toch weer zal gelasten wel te doen, zoo dat dit met zachte woorden uitgedrukt den Raad is voor den gek houden. Hij liet het daarom maar liever aan hnn over en bleef liever maar buiten stemming. De voorz. zegt er van overtuigd te zijn dat de jgemeenten zwaar worden gedrukt, doch wil gaarne in dezen het gevoelen van de leden hooren en dit Ged, Staten advi seeren. dhr. v. d. Velde geeft als redenen op dat den Burg. wegens de geringe jaarwedden van elke gemeente op zich zelf, drie plaatsen is toevertrouwd en dat dit gezamenlijk een flink salaris oplevert. Ook dat hij bij de be handeling der duurtetoeslag voor Gemeente- Ambtenaren de Burg. zich zelve buiten be handeling heeft gelaten en hiermede heeft bewezen tevreden te zijn met zijn salaris Vandaar hij is tegen verhooging. dhr. Lokker sluit zich hierbij aan, alsook de overige leden en zegt er voor te zijn wel degelijk de verschillende redenen samen te vatten en te prote3teeren en niet stilzwijgend toe te stemmen. In stemming gebracht wordt met algemeene stemmen besloten voor den Burg. te advi seeren geen verhooging toe te staan. Daarna verlaat de Secr. de zaal en wordt met algemeene stemmen besloten diens jaar wedde met f 50 te verhoogen. Dit als uit zondering ter tegemoetkoming in het op he den door hem genoten lage tractement. Bij monde van v. d. Velde wordt als reden op gegeven waarom nog niet hooger wordt ge gaan, dat getracht wordt steeds het Secre tarisambt met dat van Gem. Ontv. te com bineeren wat te samen een goed salaris kan opleveren. Dit besluit wordt de secr. in de zaal te ruggeroepen, meedegedeeld. Voor den Gem.-ontv. wordt geoordeeld verhooging ook onnoodig te zijn daar dezen post in combinatie met anderen moet wor den beschouwd en te samen aan redelijke eischen voldoet. Ten slotte wordt ook het salaris der Weth. besproken. De Voorz. wenscht als belang hebbende hier niet veel is te zeggen. Alleen dit, dat op een plaats waar de burgemeester uitwonende is de werkzaamheid grooter is dan vele malen wordt gedacht. Het salaris is thans f 5 boven den norm en mag dus behouden blijven. Indien van verhooging sprake zou zijn, moet dit in de periodieke verhoogingen zijn gelegen. De heer Keijzer meent wanneer het ambt niet naar genoegen wordt bezoldigd men dan maar moest bedanken. Het Is een eere- post. Wil de eene niet, anderen mogelijk graag. De heer Lokker zag ook liever het be staande maar gehandhaafd. Indien vehooging werd verleend zou dat vanwege de Burg. kunnen geschieden. D.w.z. in een gemeente als deze waar door de le Weth. bij afwe zigheid van den burgemeester moet worden opgetreden. Op voorstel van Van der Velde wordt daarna besloten met algemeene stemmen het salaris onveranderd op f 40 te houden en dit te adviseeren. Bij de gebruikelijke rondvraag vraagt de heer Bruggeman rondom de boomen in de Elizabethstraat de bestrating te willen aan brengen. De voorzitter antwoord dat voorloopig is geraden dat niet te doen in het belang der boomen. Deze raad is door deskundigen ver leend en willen B. en W liever eens de proef namen. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de voorz. de vergadering. (Ongecoirigeerd.) De copfe van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Bulten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! Sedert eenigen tijd heb ik de Hoeksche- Waard gelezen, uitgever M. J. Witte de zelfde uitgever van de „Eilandenbode". Ik heb echter, nu ik uw courant ontving voor dat vieze blad bedankt. En waarom Om de doodeenvoudige reden dat ik mij als christen iederen keer stiet en schaamde voor die vieze advertentien in dat blad. In het nummer van j.l. Zaterdag komen niet minder dan 7 zegge zeven adver tentien voor van „helderziende Dames", „Da mes die geheime ziekten", of „ongeregelde vertraging" genezen, die afgebroken liefde" herstellen en joost mag weten wat meer.; Bah 1 en dat noemt zich dan nog een chris telijk blad. In ieder nummer Neo-Malthusia- nistische advertentien in overvloed. M. de R. Ik dachtde honger moet toch wel groot zijn, of het beginsel geheel zoek om nog van „christelijk" niet te spreken wan neer zulke advertentien worden opgenomen. En ieder christenlezer zou ik wel willen toeroepenbedenk toch wat ge doet met dergelijke bladen, met zulke advertentien er in onder de oogen uwer kinderen te brengen. Met dank voor de plaatsing. UW NIEUWE ABONNÉ. Oud Beijerland. MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnengekomen de vischsloepen Paul Kruger st. L. Koster f 2100, Albatros, st. Joh. de Waard f 1400 en 10 ton Kabel jauw. STELLENDAM. In de afgeloopen week werden van 300 500 K.G. garnalen per vaartuig gevangen die allen aan de pellerij en werden afgeleverd. De Staatscourant van Woensdagavond be vat de wet van 29 Juli houdende wijziging en aanvulling van de art. 3—5 en 19 van de wet tot regeling der Brievenposterij. Aan art. 1 ontleenen wij„Het port der brieven be draagt bij vooruitbetaling voor elke brief kaart 3 ct„ voor eiken anderen brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent* en voorts elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 gram 5 ct. daarbo ven behoudens dat het port van een brief te bestellen binnen den kring van het post- of hulppostkantoor» waar die ter post is be zorgd bedraagt bij vooruitbetaling voor elke briefkaart 2 ct. voor eiken anderen brief van niet meer dan 20 gram 3 ct., boven 20 tot en met 100 gram 6 ct. en voorts voor elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 gram 3 cent daarboven. Art. 2 bepaalt omtrent het port der ge drukte stukken dat dit bedraagt 1 c. per 50 gram. Art. 3 luidtDe invordering van gel den en quitantiën, wisselbrieven, assignallën en ander handelspapier een door de Kroon te bepalen bedrag niet te boven gaande kan geschieden tegen vooruitbetaling van een recht van vijf cent voor elk afzonderlijk in te vorderen bedrag niet hooger dan tl, 7Vj cent voor elk bedrag tusschen f 1 en f 25, en van 15 cent voor elk bedrag van f 25 en hooger. Bij de uitbetaling is bovendien wegens het bedrag ingevorderd door eenzelfde postkan toor, het recht verschuldigd, dat is vastge steld voor een postwissel van gelijk bedrag. Deze wet treed in werking op nader bij Kon. Besluit te bepalen datum. Volgens de N. H. Ct. zal vermoedelijk op 1 Nov. a.s. de Nieuwe Postwet in werking treden. MIDDELHARNIS. Afslag 3 perc. hofland aan den Molenweg en Boom gaard weg te Middelharnis. Notaris Mr. A. MIJS. Perc. 1, 2 en 3 gemijmd door A. A. Mijs 9, 9, op f 1539 per gemet is f 13297. GERECHTSHOF TE 's GRAVENHAGE. A. B., veldarbelder, vroeger koopman In kippen te Heenvliet, door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf wegens diefstal van kippen te Geer vliet. SOMMELSDIJK. GeborenMaaike d. v. C. v. d. Meijde en A. Lokker, Pieter, z. v. I. Roetman en P. Fiebout, Willempje d. v. C. Kieviet en J. v. d. Veer. MIDDELHARNIS. Gehuwd: Bernard Haagens 29j.en Wilhel- mina Rood 28 j. Adriaan Joannes de Wit 31 j. en Neeltje Geertruida Zeedijk 25 j. Jacob Adraan Stein de Lignie 24 j. [en Cornelia Verolme 21 j. ZU1DLAND. GeborenPietertje, d. v. C. Jongejan en L. J. de Knegt, Geertruida. d. v. G. Nieuwen- huizen en C. v. Meurs, Cornelia d. v. J. v. Meurs en N. de Hoog, Jan, z. v. J. Vlielan- der en M. Barendrecht, Jozina, d. v. A.J. de Leeuw van Weenen en A. Hoogstad, Jan, z. v. L. Hagestein en C. Ruilof, Adriana Lena d. v. W. v. Rij en H. C. A. v. d. Waal, Pietje d. v. C. Overgaauw en A. Bevaart, Cornelia d. v. A. C. den Boer en N. Luijendijk, Adri aan Jacob, z. v. D. v. d. Werf en C. Kerk hoven. Getrouwd: G. v. d. Berg en M. v. Kapel. OverledenM. Saarloos, ond 91 j, wed. van 1. Zoeteman. Otflcteel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 20 Augustus 1916. Ned, Hervormde Kerk. Sommelsdflk, 's av. 6 uur Ds. F. de Gidtó van Goedereede. Middelharnis, voorm. 9 30 en 's av. 6 uur Ds. Pop. Stad aan '1 Haringvliet, voorm. 9uurD».Polhul]s. Den Bommel,? Ooltgenpiaat, Oude Tonge,? Nieuwe Tonge. nam. 2 uur Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. Herklngen, Dirksland, nam. 2 uur Ds. Lans van Ooltgensplaat. Mellssant, geen dienst. Stellendam, goedereede, uddorp, Brielle, Oostvoorne, voorm. 10 uur Ds. Poldervaart. Oostvoorne (Evangelisatie), voorm. en 's av. de heer Van Drunen. Rockanje, voorm. 9.30 uur Ds. H. J. Witkop. Tinte, voorm. en 's av. Leesdienst. Nleuw-Helvoet. Hellevoetsluis, Zuidland,? Simonshaven, Nieuwenhoorn, Oudenhoorn, Spijkenisse, Hekelingen,? Geervliet, Heenvliet, Abbenbroek, Zwartewaal, Vierpolders (Evang.) voorm. 10 uur Leesdienst en 'sav. 6,15 Ds. Koolhaas van Zuidland. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 (Voorb, H. A.) en 's av. 6 uur Ds. Van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, voorm 10 en 's av. 5,30 uur Ds Esseiink. Den Bommel, Ooltgensplaat, v.m. 9 (Voorb. H. A.) en's av. 6 uur Ds. Dekker. Mellssant, v.m. en 's av. Ds. de Bruijn. Stellendam, Ouddorp, v.m. 9.30 uur Leeskerk en nam. 2.30 uur Ds. Van Lummel van Zuidland. Brielle, voorm. en 's av. Leeskerk. Rockanje, voorm. 9 30 en 's av. 6 uur de heer 1, Snoek van Utrecht. Tinte, Nieuw-Helvoet, voorm. 9.30 uur de heer Duits- Wesseling van Gorinchem, 's av. 5.30 uur Leeskerk. Hellevoetsluis, voorm 9.30 uur Leeskerk, 's av. 5 u. de heer Duits Wesseling van Gorinchem. Zuidland, Spijkenisse, Abbenbroek, Zwartewaal, voorm. 10 en nam. 2.30 uur Ds.Mol. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.m. 9, nam. 2 en 's av. 6 uur de heer J. Overduin van Ierseke. Doopsgezinde Kerk, Ouddorp, Ds. K. W. Rossing. Onze predikbeurten-opgaaf is nog niet voldoende geregeld. We hopen a.s. week daarmee gereed te zijn. Onze lezers houde ons ditmaal ten goede. HELLEVOETSLUIS. Dr. H. J. Moens, al hier, thans tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Oostvoorne, staat als No. 1 op de voorkracht voor onderwijzer aan de O. L. S. te Nieuwe Tonge. NED. HERV. KERK. DrietalTe Groede, J. Petri, cand. te Haar lem P. A. J. Westrlk te De Wilp (G.) en M. A. J. de Zwaan te Batenburg (Geld.) BeroepenTe Hierden, J. J. van Ingen te Harderwijk; te Bunnik en Vechten, N. War- molts Nzn. te Neerlangbroek. Te Driesum, D. van Luttervelt te Wierden; té Maurlk, toez., de heer L. M. Foeken, hulpprediker te Haarlem. Te Zuid-BeijerlandC. Vlasblom te St. Pan eras; te Oterleekds. J. J. T. Spaar garen, van Driehuizen/Zuidschermer; te Raalte J. Cramer, Jzn., te Maurik. Aangenomen: Naar Boxtel: A. E. V.Hoo- genraad, te Hoogeloon. Bedankt: Voor Noordwijk aan Zee: N.G. Veldhoen, te Alphen a. d. Rijn. Voor Reste ren, F. F. J. v. d. Plassche te Den Ham (O.) GEREF. KERKEN. BeroepenTe DuurswoudeS. Verlare, te Krommerzijl. Te Urk, K. Groen, cand. te Enschede. Te Hendrik-Ido-Ambacht, C. J. de Kruyter te Oostkapelle; te Heerde, P. H. de Jonge te Bunschoten (A). BedanktVoor Idskenhuizen, A. Schippers te Doesburg. Voor Schettens c.a. S. Bosnia, te Buitenpost. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Llsse, N. BijdemastteMaars- sen en H. A. Hilbers te Drachten. Te Steen- wijk: K. Groen, candidaat te Enschede en H. Velema, candidaat te Emmercompascuum. Beroepen: Te Dirksland, A. Verhagen te Leiden. Aangenomen: Naar Amersfoort, H. Bee- kamp, rustend pred. te Arnhem. Bedankt: Voor Lutten en de Krim: L, H, Beekamp, te Arnhem.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 4