PLAATSELIJK NIEUWS OEMEENTERAAD POSTERIJEN. VERKOOPINGEN. UITSLAG VERKOOPINGEN. bruik van Zw. Am. en Sup., de grond wordt dan te zuur. Bestrijdingsmiddelen zijn Chili en Slakkenmeel, doch vooral Mergel. Te Veendam zouden wij de R. L. W. school bezoeken, 't geen verhinderd wOrdt doordat er juist les was. We vonden het jammer, dit schoone gebouw niet nader te kunnen bezien. Terug gaande naar Sappemeer gingen wij door het hartje der Veenkoloniën, langs prach tige boerderijen en uitmuntende gewassen. Slechts noode moesten wij den volgenden dag de terugreis aanvaarden, vele uitnoodi- gingen van landbouwers om ook hun boer derijen te komen zien, konden wij niet meer aannemen. De tijd die ons nu nog overbleef besteden wij aan een tochtje door het Oldambt, waar we de bekende groote boerderijen van die streek zagen, doch de gewassen bevonden wij minder dan in de Veenkoloniën. Te Wint- schoten gingen wij op den trein, waarmee onze reis vrijwel ten einde was. Uit het voorgaande kan men opmerken dat het bezochte gedeelte van Groningen op ons een gunstigen indruk heeft gemaakt. Alles getuigde van een bloeiende landbouw. Vooral de kracht en het nut van het Verenigings leven, wordt daar geopenbaard. Zien we naar die Coöp, Kartonfabrieken, Aardappelmeel fabrieken, en de nu pas opgerichte Kunst- mestfabriek, en ook het aardappelenkweek- veld te Sappemeer. Opzettelijk heb ik dit voor het laatst gehouden, omdat misschien in zulk een kweekveld voor onze Ver. op Flakkee, wel nut kan zijn. Het kweekveld o.g. U/2 H.A. ieder jaar wordt Va besteed aan het kweeken van nieuwe gewassen van iedere soort, aardappelen, ha ver en rogge. Het hoofddoel is voor rogge en haver een gewas te verkrijgen met liooge korrel en stroo opbrengst, stijf stroo en zoo soort-echt mogelijk. Voor de aardappelen wordt gevraagd: een hooge opbrengst, een hoog zetmeel gehalte, en bestand tegen de aardappelziekte. Ieder jaar verkrijgt men nieuwe soorten door kruising en door aan koop. Steeds worden er veel soorten afge keurd, alleen van de beste wordt verder ge kweekt. Zoo krijgt men steeds nieuwe en betere soorten, zaaizaad en pootgoed. Er waren veel verschillende soorten, doch alles toonde ons dat het kweekveld onder leiding van dhr. Veenhuizen in goede handen is. De Veenkoloniale landbouwers zijn aan het kweekveld veel verschuldigd, de meest verbouwde soorten zijn er van afkomstig. Van een soort, geschikt voor consumptie is door enkele leden van onze Ver. eenige H.L. zetgoed aangekocht. Zou nu zoo iets eerst alleen voor aardappelen, op Flakkee ook niet te bereiken zijn? Welnu, de Ver. Ceres is voornemens deze zaak aan te vatten. Op hare September-vergadering zal dit plan nader be sproken worden. Wel is de Ver. klein, doch wij hopen dan met steun der landbouwers dit plan uit te voeren. Zij die ons nu reeds willen steunen knnnen dit doen door als lid toe te treden (alleen zij die een diploma L. W. C. bezitten) of als donateur. Als tot uitvoering van dit plan wordt be sloten, hopen wij wel door een landbouwer in de gelegenheid gesteld te worden een daarvoor geschikt perceel van o.g. j/a tot Va H.A. te kunnen huren. Natuurlijk zuilen in 't begin de resultaten gering zijn, doch ei kels worden boomen, met steun der Flakkee- sche landbouwers is het wel uitvoerbaar. Over 't algemeen is men hier niet voor iets nieuws, doch zij die hiervoor sympathie gevoelen, zullen we gaarne nadere inlichtin gen verstrekken. C. DE BONTE. Voorzitter. Dirksland 10 Aug. 1916. SOMMELSDYK. Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente hebben het verzoek van M. Groenendijk Wzn. alhier, om op het perceel B 2024 aan den Oudelandschen dijk eene slachtplaats te mogen oprichten, niet toegestaan. Deze week moest van een landbouwer in deze gemeente een paard tweemaal en een ander paard eenmaal wegens slapte opgeta keld worden. Of deze dieren ook volop eten krijgen! Woensdag sloegen van den landbouwer M. G. v. N. onder deze gemeente een drietal paarden op hol. De dieren, welke zich een weg baanden door paardepeen van genoemden landbouw er, en daar veel schade aanrichten werden daarna gegrepen en tot stilstand gebracht, De arbeider J.H. had het ongeluk met zijn fiets in den sloot te rijden. Met een nat pak en zijn fiets welke stuk was op zijn rug, kon hij zich naar huis begeven. De Flakkeesche Stoom- Wasch-, Bad en Strijkinrichting alhier is in andere handen overgegaan, ten einde te worden ingericht voor een groenten drogerij. Het bedrijf zal dientengevolge volgendeweek worden stop gezet. Woensdagmiddag hadden eenige jongens de aardigheid den vuilnisbak liggende naast het filiaal van „De Automaat" aan den Achterweg alhier in brand te steken. Geluk kig dat het een gunstige wind was, zoodat de vlammen zich een weg baanden van het filiaal van de „Automaat" af. Door dezen brand is een groot gedeelte van het aldaar onverkoopbaar liggende opgeruimd. Door het Bestuur der Centralen Boe renbond op Flakkee heeft in hare gehouden vergadering van 10 Aug. besloten hare leden te adviseeren om de door H.H. Burgemees ters gezonden circulaire betreffende de op roep van tarwe en haver nog niet te teeke nen en zich niet al te bang te maken voor bedreiging van proces-verbaal. Zij besloot ook pogingen aan te wenden bi den Minister tot wijziging van een en ander, Van W.M. is een varken aan vlekziek te gestorven. Onder polietietoezicht is het degraven. MIDDELHARN1S. Het woonhuis van de er ven, M. Polak is afgemijnd door den heer Abr. Vermaas voor f 804 en 't woonhuis van den heer Jac. v. d. Hoek door den heer j. Zaaier, beide huizen staande op den Oos- dijk. Den heer Schoenmaker Chef van den Centralen proeftuin heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor 't Diploma groenten- teeld van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde te 's Hage. STAD AAN *T HARINGVLIET. Het bestuur der Landbouwvereeniging alhier ontving een afwijzende beschikking op het verzoek om consent voor uitvoer van aardappelen (Eigen heimers.) Nu de werkzaamheden van de Dijkring bij deze gemeente zijn afgeloopen is men begonnen de laatste hand te leggen aan de bestrating. A, H, had het ongeluk met een wagen met stroo te kantelen waardoor aan de wa gen nog al eenige schade werd veroorzaakt persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ter voorziening in de vacature ontstaan wegens het bedanken van den Heer D. Huizer, is tot regent van het weeshuis alhier benoemd de heer M. H. v. Paasse. De jonge koopman V. alhier, had het twijfelachtig genoegen, met zijn kar met koop waren om te slaan. Bij eenige materieele schade, liep het ongeval goed af, wijl hij zich alleen een gang naar den dokter moest getroosten ter verbinding van een opgeloo- pen wondje. DEN BOMMEL. Het bestuur „de Dykring Flakkee" te den Bommel maakt bekend dat 25 Augustus a.s. schouw zal plaats hebben over alle sloten gelegen in de gemeente den Bommel, de polder den Bommel, de Tille en den Uitslag. J. V. S. had het ongeluk van den zol dertrap te vallen, waarvan hij zich zoo ern stig bezeerde dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Onder het snijden der rogge had K. d. G. het ongeluk met de sekel in zijn hand te snijden, waarvan hij tengevolge rust moet houden. OOLGENSPLAAT. De militiplichtige L. Kas- lander is voor een jaar vrijstelling verleend als kostwinner. OUDE TONGE. Eene openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd te gen Dinsdag 15 Augustus a.s. des v.m. 10 uur. In de laatste dagen wordt aan de kaai alhier veel vlas aangevoerd. Reeds een vier tal schepen, geladen met dit landbouwpro duct, hebben de haven verlaten. De kinderen van de 2 hoogste klassen der Openbare Lagere en Bijzondere School alhier, hebben Woensdag een reisje gemaakt naar Ouddorp, waar ze heerlijk hebben ge noten. NIEUWE TONGE. Met de gehouden ver huring van ongeveer 23 gemeten land in per- ceelen van de Diaconie alhier, had in de Consistoriekamer de inschrijving plaats naar de winningen, het laagst wordt ingeschreven op f401 en het hoogste op f625 per gemet, de jaarlijksche pacht daarvan liep van f25 tot f32. DIRKSLAND. Tegen eenige jongens is pro- ces-verbaal opgemaakt wegen s het ontvreem den van koepeen aan het kromme pad. Door onoplettendheid van het kinder meisje kantelde Dinsdag het kind van B. B. met wagentje incluis de haven in. Eenige jongens die aan 't zwemmen waren en waar het miesje naar stond te kijken hebben in tijds het kind van een wissen dood gered. De melkprijs is deze week gebracht op 6 ct. per maatje of 12 ct. de liter. Er zijn hier eenige geïnterneerden ge arriveerd en gehuisvest in een ledig staande woning nabij het Tramstation. MELISSANT. De landstormplichtige David Doornheim jaarklasse 1910 zal op 18 Augs. a.s. bij den landstorm worden ingelijfd. De woning met landbouwschuur van wijlen Wed. A. Touw is afgemijnd door Paulus Nagtegaal alhier voor f 1790. Aan den landstormplichtige jaarklasse 1916 J. v. Vliet is uitstel van opkomst in werkelijken dienst verleend tot 18 October a.s. GOEDEREEDE. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf, had de Noordzeevisscher C. Lokker een mijn in het net. Door een gedeelte van het net te snijden, wist men een groot on geluk te voorkomen. BRIELLE De commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft tot lid van de Gezond heidscommissie alhier, ter vervanging van dr. C. van der Sluys, arts te Nieuvtfenhoorn, op zijn verzoek eervol als zoodanig ontsla gen, benoemd den heer J. van der Meulen, arts alhier. Donderdagmiddag omstreeks 12.30 uur was boven de gemeente duidelijk waar te nemen een vliegmachine, welke uit O. rich ting kwam en naar W. ging. Omstreeks 1.30 uur kwam hij weder terug uit W. naar O. richting. Nader vernamen we, dat hij is ge land op het vliegterrein aan het Kanaal, en vandaar weer opgestegen. OOSTVGORNE.* Alhier is men begonnen drinkwater uit de Rotterdamsche Waterlei ding te betrekken, wegens schaarschte aan goed drinkwater. Met het oog op de dub bele bevolking, deze maand, is dit zeer ze ker, hard noodig. Naar wij met zekerheid vernemen heeft de bouwondernemer Paul J. Oprei van Rot terdam besloten tot den bouw van een acht tal Noordsche Villa's in het Villapark „Twaalf hoven. De bouw zal spoedig aanvangen. ROCKANJE. Het bad Walesteijn alhier is totaal bezet: men heeft veel te weinig plaats, zoodat in 't najaar een groote uitbreiding staat te wachten. Het Bestuur onzer gemeente wil in deze abnormale tijden zorgen dat de burgers en boeren op goedkoope wijze van levensmid delen worden voorzien. We hebben reeds kaas en verschillende soorten visch en nu wordt ook bij W. Vijfwinkel varkensvleesch en spek te koop aangeboden. NIEUW HELVOET. Naar aanleiding van eene uitgevaardigde missive van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland tot verhoo ging van de salarissen van Burgemeesters, Wethouders, Secretarissen en Gemeente-ont- vangeis, zal ter bespreking daarvan, alhier op Zaterdag 12 Aug. 1916 eene openbare raadsvergadering worden gehouden. HELLEVOETSLUIS. Het moet wel de aan dacht trekken, dat reeds verscheidene weken aan een, het theaterschip „AlhambraFlotante", gedurende één of twee dagen per week al hier zijne voorstellingen geeft. Ondanks het geklaag der menschen over de duurte en drukkende lasten, schijnt daarvoor nog vol doende geld aanwezig te zijn. Zelfs speciale kindervoorstelling. Ouders denkt aan het bioscope-gevaar. Donderdagochtend omstreeks 12 uur, werd boven deze gemeente een vliegmachine waargenomen, de inzittende was een Hol lander, die een proeftocht maakte. Hij daalde te Oudenhoorn, echter niet op het aldaar aangelegde vliegveld, doch even er voor. Om half één is hij weer opgestegen en over Nieuwenhoorn in de richting van Brielle ver dwenen. Langs het Voorsche kanaal zag men vele toeschouwers. ZUIDLAND, De heer M. P. Hage alhier heeft van den Heer S. de Hoog diens gebou wen voor een tiental jaren gehuurd met het oog op den gunstigen vlasbouw. Thans heeft genoemde persoon er een petroleummotor in geplaatst met het doel het vlas machinaal te reepen, te braken en te zwingelen, Dit is thans het derde bedrijf dat van hand- In machinale kracht wordt omgezet. Bij de familie van den Hoovcn alhier heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat zich in een hoedendoos, waarin de hoed van de vrouw des gezins zich bevond, een twintigtal jonge muizen waren geboren. Niet tegenstaande deze talrijke bevolkingderknaag- dieren was (echter de hoed nog ongeschon den. Wie vroeger deze gemeente van Zuid- land bezocht en zijn aandacht bepaalde bij den scheeven gemeentetoren kreeg tevens ook in 't zicht de oude wijzerplaat met wij zer van 't torenuurwerk. Een nieuw toren uurwerk met dubbele wijzer versiert thans den toren tot groot gerief der ingezetenen. Een woord van dank aan college van Bur gemeester en Wethouders met den Raad der gemeente voor deze zoo noodige verbetering. NIEUWENHOORN. Door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland is benoemd tot lid der Gezondheidscommissie (vacature Dr. v. d. Sluis, voorheen arts alhier,) dr. J. van der Meulen, arts te Brielle. OUDENHOORN. Donderdagmiddag om streeks 12 uur landde op het vliegterrein even buiten deze gemeente de eerste vlieg machine. Vele omwoonenden spoedden zich in allerijl naar het terrein om de vreemde vogel van nabij te kunnen zien. Na een poosje vertoefd te hebben nam ze de terugreis we der aan, en was weer spoedig uit het gezicht verdwenen. SPIJKENISSE. Woensdagmiddag reed een met vlas geladen wagen de stoep af bij de Geref. Kerk. Juist ter dézer hoogte geraakte de wagen door de meerdere vaart en o.m. door 't scheef laden van 't voer aan 't slin geren en viel eensklaps om, rakelings langs enkele in de buurt spelende kinderen. Ook de bestuurder bekwam geen noemenswaar dig letsel. Een dure vergissing. De melkboer L. v. d. M. zag in de weide van de gebr. Combee een stier loopen. Meenende dat hij diens buurman KI. toebehoorde, bracht hij hem al daar in de weide. Van achteren bleek dat hier ook een tweetal gekoppelde stieren lie pen, welke met den nieuweling, die werke lijk van C. was, aan 't vpchten ging, tenge volge hebbende dat deze laatste in de sloot terecht kwam en verdronk. De gebr. C. meld den zich bij, v. d. M. aan voor schadever goeding, hoewel 't voor dezen hard valt daar hij meende een dienst te doen aan anderen. VIERPOLDERS. Donderdag 3 Aug. zijn de leerlingen uit de twee hoogste leerjaren der O.L.S. naar de Rotterdamsche Diergaarde en een speeltuin te Hillegersberg geweest. Heen en terug per tram. Begunstigd door goed weer, is het een heerlijk reisje geweest, waar bij de kinderen veel merkwaardigs gezien en ook genoten hebben. Tusschen Zwartewaal en Vierpolders is Woensdagavond 2 Aug. de tram ontspoord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, alleen de dienst wat vertraagd. OUD BEIJERLAND.* Woensdag heeft op nieuw de verkiezing (candidaatstelling) plaats gehad van leden van den gemeenteraad in plaats van de op 19 Juli door den burgemeester verkozen verklaarde 10 voorstanders van de H. B. S. die verklaard hebben de benoeming op die wijze niet te willen aannemen. Thans hebben de voor- en tegenstanders weer dezelfde personen candidaat gesteld als op 19 Juli jl. De tegenstanders hadden op de candidatenlijsten weder dezelfde bijvoeging gesteld: vacature 1917, vacature 1919, vaca ture 1921. De burgemeester heeft nu aan die candidaten lijsten toch het wettig gevolg gegeven en een stemming uitgeschreven tegen 16 dezer. De burgemeester verklaarde, dat, hoewel hij nog in de meening verkeert, dat de bo vengenoemde toevoeging, in strijd is met de wet, hij aan de lijsten toch gevolg heeft ge geven, omdat hem uit een brief van den minister van binnenlandsche zaken was ge bleken, dat deze gaarne zag, dat een stem ming zou doorgaan, omdat daaruit zou kunnen blijken of de ingezetenen van Oud-Beijerland in meerderheid een H. B. S. wenschen en of zij daarvoor eenige finautieele offers over hebben. VERGADERING van den Raad der Gemeente OOLTGENSPLAAT op Donderdag 10 Aug. ten 3 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer J. G. van Putten Present alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. 1, De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen een schrijven van de Stelling commandant dat het verzoek om de Positie commandant te machtigen om de in de vorige vergadering behandelde politieverordening uit te voeren is goedgekeurd. Schrijven van H.H. Ged. Staten waarbij goedgekeurd het Raadsbesluit wijziging ge- meentebegrooting 1916. Ingekomen een schrijven van de vereen, van plattelands gemeenten, dat zij zich heeft opgelost in de Vereeniging van groote steden. De voorzitter stelt voor ook thans lid te blijven. Wordt goedgevonden. Vaststelling rekening 1915 der gemeente dhr. Hobbel brengt namens de commissie verslag uit, dat zij in de beste orde is be vonden, en wordt aidus vastgesteld: Buitengewone inkomsten f 7100 uitgavenf 7000 Batig saldo f 100 Gewone inkomsten f 39.072,73 uitgaven f 40.034,28'/2 Nadeelig slot f 951,55Vs> Rekening Bewaarschool 1915 Inkomsten f 869,88 Uitgaven f 836,91 Batig saldo f 32,96 Rekening Groot-Armbestuur Inkomsten f 8.556,56 Uitgaven f 7.389,53'/^ Goed slot f 1.166,037i De Voorzitter zegt de H.H. dank voor hun moeite. Komt aan de orde het opmaken van een voordracht voor zetter bij de belastingen. Aftreding H. P. Waling. Wordt gekozen als Istê candidaat H. P. Waling, 2e candi daat J. Donkersloot. Aftreding L. van Nieu- wenhuizen welke niet meer in aanmerking wilde komen om verklaarbare reden. Wordt gekozen als 1ste candidaat W. J. Donker sloot Lz., 2e candidaat J. Jacobs Jz. Thans komt in behandeling een schrijven van H.H. Ged. Staten, waarin zij het gevoe len vraagt van den Raad over detractamen- ten van de Burgemeester, Secretaris, Ge meenteontvanger en Wethouders ,de Voor zitter doet voorlezing hoe volgens de nieuwe regeling de aanvangsalarissen en periodieke verhoogingefl er dan uit zullen zien. De voorzitter vraagt wie hierover het woord wenscht. Dhr. W. J. Donkersloot vraagt hoe of dan thans de salarissen zouden worden. De Voorzitter zegt het salaris van den Burgemeester met ingang van 1 Januari zou worden f 1325. Voor den Secretaris f 1300. Voor den Gemeenteontvanger f 850 en de Wethouders ieder f 82,50 Dhr. W. J. Donkersloot vraagt thans op hoeyeel de verhooging de gemeente komt te staan. De voorzitter zegt dat dit f 800 zal zijn. Dhr. Waling vraagt het oordeel van de andere Raadsleden en bestaan er ook reden om te verhoogen. Dhr. W. J. Donkersloot zegt het niet tegen de Burgemeester gaat, dit blijft er buiten, maar waar het geld vandaan halen. Dhr. Jacobs, als het Burgemeester ambt alleen staat is het te weinig, doch met dit van Secretaris vereenigd dan kan het wel. Dhr. Wagner heeft ook ernstige bezwaren, met het oog op de financiën, de Hoofdelijke Omslag kan ook niet meer opgedreven wor den, de uitgaven met de mobilisatie worden ook hooger, het tekort zal steeds grooter worden, we zitten dit jaar ook al met een tekort. Dhr. W. J. Donkersloot zegt als de distri butie wet in werking treed waar de gemeente ook V10 aan moet betalen zal het nog erger worden, de Regeering moet ingrijpen, en den weg banen tot meerdere inkomsten en hoopt dat die tijd komen zal. Dhr. Hobbel zou geen bezwaar hebben om te verhoogen, maar weet ook niet waar te halen, om te kunnen betalen. Dhr. Jacobs zegt dat het salaris van de Gemeenteontvanger ook hoog genoeg is daar de uitgaven van de gasfabriek in eens met een hoog cijfer naar boven gaan, en niet zoo veel werk meebrengen, de Voorz. zegt de werkzaamheden in 't algemeen stijgen, en de geldelijke verantwoordelijkheid steeds stijgt. De Voorz. zegt te bemerken dat de Raad voor verhoogingen niet veel gevoeld. dhr. Jacobs. Zouden we dan niet iets kun nen, daar misschien H. H. Ged. Staten er geen genoegen mede nemen. dhr. Wagner is ook de meening toegedaan dat H. H. Ged. Staten er op terug zullen komen. dhr. W. J. Donkersloot wil liever later ge dwongen worden, dan thans voetstoots toe te geven. De voorz. stelt ten slotte voor H. H. Ged. Staten te berichten dat de financieële toe stand van dien aard is dat de Raad niet tot verhooging kan overgaan. Dhr. Waling zegt H.H. Ged. dan maar aan moeten wijzen, waar het geld van daan moet komen en acht de verhooging niet noodig ook, en wenscht met dhr. Joh. Donkersloot dit ook aan H.H. Ged. Staten te berichten. Ten slotte wordt goed gevonden met alge- meene stemmen dat de Vootzitter H.H. Ged. Staten zal berichten dat de financiën geen verhooging toelaten en de leden geen verhoo- noodig achten ook. Op de vraag van de voorzitterSof iemand het woord verlangd, zegt dhr. Joh. Donker sloot vernomen te hebben de nieuwe regeling van de Karreman (ophalen beer) in het alge meen tot tevredenheid stemt. Niets meer te verhandelen sluit de Voorz de vergadering. VERSLAG van den Raad der gemeente OUDDORP, belegd op Woensdag 9 Augustus voorm. 10 ure. Aanwezig alle leden. De Voorz. opende deze vergadering op ge bruikelijke wijze. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde komen eenige af- en over schrijvingen op de gemeentebegrooting die voor kennisgeving worden aangenomen. Vervolgens komt ter tafel de regeling der voorgestelde verhoogingen der jaarwedden Burgemeester, Secretaris en Gemeenteont vanger. De Voorzitter vond het beter, dat uit den Raad daartoe een voorstel werd gemaakt, omdat hij zelf in persoon met deze aangele genheid is betrokken, doch evenwel werd door hem de besprekingen ingeleid. De heer J. C. Lodder meende, dat deze voorgestelde verhooging de gemeente f 850 zal kosten en dat die regeling zooals hij is voorgesteld met terugwerkende kracht veel te ingrijpend is voor de gemeentekas. De voorzitter geeft de gelegenheid vrijuit over deze zaak te spreken, en wil desnoods zich verwijderen. De Raad is van oordeel dat zulks niet noodig is. De voorzitter herinnerd er aan, dat in elk geval indien de Raad een afkeu rende houding neemt, zij zulks moeten mo- tiveeren aan HH. Ged. Staten. J. C. Lodder is van oordeel, dat de finantiën een voor naam motief is, ofschoon hij indien de finan ciën hier ruim waren er stellig voor zoude zijn. De heer T. Hameeteman wijst er op dat de draagkracht der gemeente het niet toelaat om zich te binden aan die voorgestelde ver- hooging maar wil liever een duurtetoeslag geven. Want wij gaan waarschijnlijk een toestand tegen op economisch gebied die verre van rooskleurig zal zijn voor de belas tingbetaler daarom wilde hij enkel in deze dure tijden een duurtetoeslag geven, over eenkomstig deze redeneering diende hij een voorstel in. De heer J. C. Lodder meent, dat wij hier in geen ontwijkenden zin kunnen besluiten, maar stelt voor om de regeling zoo te stel len, dat zij niet aanstonds drukt op de ge meentekas. Over beide voorstellen werd gestemd. De voorzitter onthield zich van stemmen, zoodat thans bij elk der voorstellen de stemmen staakten. Voor het voorstel Hameteman stemden H Tanis, M. Grinwis en T. Hameeteman. Voor het voorstel Lodder stemden J. C. Lodder, KI. Voogd en J. Mastenbroek. De Raad ging nu over in besloten verga dering om conferentie te houden met de concessie-aanvragers eener te stichten gas fabriek te dezer plaatse. Na deze samenspreking werd besloten, om de firma de Liefde <S Co. een gewijzigde con cessie-aanvraag te laten indienen. De vergadering ging hierna uiteen. 1. Proces-verbaal opname kas gemeente ontvanger, welke in orde is bevonden, in kas was f 2002.98. 2. Bericht v. h. Burgerl. Armbestuur mel dende, dat tot Voorz. is benoemd dhr. L. J. Nieuwland. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 3. Een request v. d. Nederl. Onderwijzers- Bond, om verhooging der salarissen, wofdt aangehouden tot eene volgende vergadering. Voorz. deelt nu echter reeds mede, dat het de bedoeling is van B. en W. met een voor stel te komen, waarin de salarissen zullen worden herzien. 4. Een verzoek van de telefoonhouder en bediener, om verhooging van salaris, vindt bij den raad niet veel bijval, wat uit de ge sprekken van de leden de Vries en v. Bees ten en anderen, kan worden opgemerkt. De reden hiervan is wel, dat hij nog maar zoo kort is aangesteld, en nu reeds verhoor ging vraagt. Wel worden er meer gesprekken en telegrammen gewisseld, maar het is niet zeker, dat dit zoo zal blijven hoewel de in richting „Walesteijn", die vermeerdering voor een groot deel met zich brengt. Het voorstel van v. Beesten te wachten tot de begrooting wordt door den raad aan genomen. 5. Een missive van Ged. Staten waarin wordt gevraagd de tractementen van Burg. Secretaris, Ontvanger en Wethouders te ver hoogen. Zouden deze worden toegestaan, dan zou dit een verhooging worden van resp. f 300, f 300, f 125 en f 75, zegt de Voorz. Daar B. en W. niet weten waar het geld vandaan te halen, stellen zij den raad voor de tractementen zooals ze nu zijn te laten. Dienovereenkomstig wordt besloten. Aan Ged. Staten, zal van dit besluit me- dedeeling worden gedaan. 6. Een verzoek van dhr. A. Eland om ont slag als schoonhouder der school ingaande 1 October a.s. wegens vergevorderden leeftijd. B. en W, stellen voor hem dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, en hem tevens een pensioen toe te kennen. Aldus wordt besloten. Tevens wordt besloten, voor deze betrek king sollicitanten op te roepen voor 1 Sep tember a.s. 7. Van Ged. Staten, vaststelling schoolgeld kohiei 2e kwartaal tot een bedrag van f 95.10. De Voorz. brengt in herinnering dat het 11 Juli j.l. de dag was waarop de veldwachter dhr. Visser voor 25' j. in dienst der gemeente trad. Daar dhr. Visser, steeds zonder aanzien des persoon, zijn plicht heeft vervuld, mee- nen B. en W. dien dag voor hem niet onge merkt te mogen laten voorbij gaan en stellen den raad voor hem eene gratificatie toe te kennen van f 50.— Wordt aangenomen. Op uitnoodiging der Voorz. treed de heer Visser met zijn familie de raadzaal binnen, waar de Voorz. hem namens allen dank zegt voor zijn diensten en deelt hem het raads besluit mede. De heer Visser dankt de raad, hartelijk voor dit genomen besluit. 8. Voordracht zetters. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren 'jl) J. Snoeij en J. Groeneveld. De gehouden stemmingen, brengen de hee ren J. Groeneveld en W. v. d. Polder, op de voordracht welke aan Ged. Staten ter beoor deeling zal worden opgezonden. 9. Aanbieding begrooting v. h. B. Arm bestuur 1917. Deze heeft bij de leden gecirculeerd. De heer v. d. Polder zou graag de subsi die in verband met de tijdsomstandigheden zien verhoogd en stelt voor de begrooting terug te zenden en het bestuur in overwe ging te geven, alsnog een hoogere subsidie te verzoeken. De raad kan zich met dit voorstel vereeni gen, waarop dien overeenkomstig wordt be sloten. 10. Gemeenterekening. Deze sluit in gewone ontvangsten f 17860.62 en in uitgave f 17393,53 batig saldo f 467,09. Buitengewone ontvangsten f 106, uitgave f 424, nadeelig saldo f 318. VERGADERING van den raad der ge meente ROCKANJE op 10 Augustus 1916, des 's morgens 9 uur. Aanwezig alle leden, deheerL.J. v. d. Lin den kwam iets later. Nadat de Voorz. de vergadering heeft ge> opend en de notulen der vorige vergadering zijn gelezen, waarop niemand op de vraag des Voorz. aanmerking heeft, en deze dus worden vastgesteld, gaat den Raad over in Comité. Na heropening komt aan de orde Totaal in ontvangsten f 17966.62. uitgaven f 17817.53. Batig saldo f 149,09. Wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt en verkrijgt dhr. v. Beesten het woord en vraagt hoe het zit met de zinkbedekking op het huis van dhr. Colpaart welke door een ander zou worden vervangen, Hierover was nog geen beslissing genomen, Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de vergadering. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de vo rige maand zijn op het telefoonkantoor al hier behandeld 74 telegrammen, 97 gesprek ken en 9 telefoonoproepingberichten. De Minister van Waterstaat heeft ge noegen [genomen met de benoeming van A1 J. Donkersloot als plaatsvervangend telefoon- kantoorhonder alhier. Op Woensdag 16 Aug. 1916 des v.m. om 11 uur, in het Café van Mej. de Wed. Dijk graaf te Oudenhoorn (Tramstation) afslag van de Woensdag 2 Augustus 11. geveilde Bouw- en Weilanden onder Ouden hoorn, Niewenhoorn en Abbenbroek. Notaris M. HEiJ te Brielle. MIDDELHARNIS. Woensdagavond had de verkooping plaats van landerijen door Notaris Van Buuren ten verzoeke van Mevr. Douarière C. L. Du Bois Vroylande—Cogels en werd dit als volgt afgemijnd Koop p. gemet totaal 1 aangeloopen door W. Buth 970 3062 2 P.v.d.Valk 750 1818 3 W. Buth 1000 5000 4 „J.v.d.Slik 870 2874 5 afgemijnd W. Buth 1030 5164 6 ri 1 7 1 8 J. de Haas 1050 17049 9 8 10 M J 11 afgemijnd H.v. Lenten 860 3080 Door Notaris Van Buuren had Donder dagavond ten verzoeke van Mr. A. Mijs ver kooping plaats van landerijen gelegen aan den Boomgaardweg en werd dit geveild als volgt Koop p. gemet totaal 1 door A. A. Mijs f 1600 f 3904 2 M. v. Delft f 1470 f 4072 3 K.v.d, Velde f 1420 f 487(

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 4