BINNENLAND. OFFICIÉÉL GEDEELTE. GEMEENTERAAD INGEZONDEN STUKKEN. RECHTZAKEN. VERK00P1NGEN. PLAATSELIJK NIEUWS VISSDHERIJ. dat Casement Donderdagochtend om 9 uur in de Pentonvilie-gevangenis is opgehangen. Zijn laatste woorden waren „ik sterf voor mijn land." De katholieke geestelijke die hem bijstond heeft verklaard dat Casement „kalm en sterk, als een dapper man is gestorven." Het persbureau publiceert de officieele ver klaring, dat de regeering, na herhaaldelijk alle omstandigheden te hebben overwogen, besloot het tegen Casement gevelde vonnis zijn loop te laten. „Hij was veroordeeld en gestraft wegens verraad van de ergste soort tegen het rijk dat hij vroeger had gediend, en als werktuig van Duitschland." En verder: „Na het geding heeft de regee ring bewijzen in handen gekregen, dat Case- ment met de Duitsche regeering was over eengekomen, dat de brigade die hij trachte uit lersche krijgsgevangenen in Duitsland te vormen, in Egypte tegen de Britsche kroon kon worden gebruikt". De Times-correspondent te Dublin acht het waarschijnlijk dat Casement's terechtstel ling in Ierland sterk zal worden afgekeurd. Het verzoek om gratie was door velen on derteekend en door kardinaal Logue en an dere R. K. prelaten gesteund. De meeste on derteekenaars hadden weliswaar geen sym pathie voor Casement, doch zij meenden, dat in Ierland genoeg bloed is gevloeid en dat gratie een goeden indruk op de openbare meening zou hebben gemaakt. De nationalistische pers heeft er ook voor gepleit, ten deele waarschijnlijk met het oog op de Amerikaansche Ieren. Als Casement echter was begenadigd zou zij ongetwijfeld de clementie jegens hem hebben gesteld, tegenover de hardheid van de terechtstellin gen te Dublin, en een nieuwe campagne te gen sir John Maxwell zi]n begonnen. Wat de regeering ook mocht hebben ge daan besluit de berichtgever zij zou nooit geheel Ierland tevreden hebben gesteld. Poultney Bigelow, de Amerikaanscheschrij- ver, heeft dezer dagen in New York Times enkele brieven, door Casement aan hem ge richt, gepubliceerd. In één er van, van 10 Aug. 1914, zegt Casement o.a.Engeland's tegenwoordige campagne tegen Duitschland is huichelachtig en leugenachtighet is Enge land alleen te doen om Duitschland's mede dinging op handelsgebied te breken en het eenige groote handelsvolk in Europa, welks onkreukbaarheid, flinkheid en bekwaamheid het vreest, te gronde te richten. Voor dat doel heeft Engeland zelf onmachtig om dat te doen een heilloos verbond aange gaan met Frankrijk en Rusland. Het heeft Frankrijk Marokko gegeven onder schen ding van het verdrag van Algeciras en Rusland Noord-Perzië, ofschoon geen van beide van Engeland waren. Dit was het loon voor de vernietiging en de beschaving en de nijverheid van midden-Europa. Het is Engeland te doen om Duitsche kuituur te vervangen door Russische onbeschaafdheid en tyrannie, teneinde zelf al den zeehandel buiten Europa te beheerschen. In een brief van den 14en Aug. zegt Ca sement, dat Engeland dezen oorlog heeft voorbereid „sedert de dagen van het eerste groote Duitsche oorlogsschip." De Handelsduikboot. De kapitein van de „Deutschland" heeft aan Amerikaansche journalisten, kort vóór zijn vertrek, nog een beschrijving van de boot en haar tocht over zee gegeven. Voordat wij de reis aanvaardden, vertelde de kapitein, hebben wij verscheidene weken in de Oostzee geoefend, om met het schip vertrouwd te raken. Behalve de eigenaars en de admiraliteit, wist niemand er iets van. In de wateren van Helgoland oefenden wij op nieuw. Bij ons vertrek uit Bremen hadden wij 180 ton stookolie aan boord, waarvan er nog 90 over zijnvan de 20 ton water die we me denamen, hebben wij er nog 10. Onze tocht bewijst, dat een duikboot van de „Deutsch- land"-klasse, elke reis kan volbrengen. De boot heeft een straal van actie van 13000 mijl. Om onder water den weg te vinden en ge varen te vermijden, hebben wij twee toestellen een microfoon en een dieploodapparaat. Met de microfoon kunnen we een onderzeeklok op een afstand van zes mijlen hooren, en het geraas van de schroef van een schip nog veel verder. Aan het geraas kan men het schip herkennen; de schroef van een torpe dojager maakt hevig geraas, van een kruiser minder. Met behalp van het dieploodtoestel kunnen wij door den bodem van de boot een kabel neerlaten; ankeren, stilliggen, gaat dus onder water even goed als er boven. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het opbrengen van vischerschepen. Wolff seint officieel uit Berlijn: Het volgende bevel is in een door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht En- gelsch voorpostvaartuig gevonden. Geheim. Rear Admiral's Offise. Peterhead 5/7 1916. Zeilorder. De afdeeling moet Don derdagochtend in plaats van Vrijdag naarAber- deen terugkeeren. Voorloopig moeten geen Hollandsche visschersvaartuigen meer naar Peterhead opgebracht worden. Was geteekend C. R. Simpson, rear admiral, aan luitenant C. Asquith R. N. R. H.Ms. „On ward". Uit dit geheime bevel blijkt, dat de En- gelsche regeering het bevet gegeven had om alle Nederlandsche visschersvaartuigen, die men machtig kon worden, naar Engeland op te brengen. Het was de Engelsche regeering du3 onverschillig of enkele der opgebrachte vaartuigen verdacht waren, hetgeen het op brengen gerechtvaardigd zou hebben, of niet. Het kwam er haar klaarblijkelijk alleen op aan slechts door geweld een middel in han den te krijgen om den voorgenomen druk op de Nederlandsche visschers te kunnen uitoefenen. [BEKENDMAKING. Rijkskeuring van dekhengsten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommelsdijk brengen ter kennis van belang hebbenden, dat in dit najaar de Rijkskeuring voor tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel deze Provincie betreft, zal gehou den worden als volgtte Leiden op 17 October, Rotterdam op 18 Oct. Middelharnis op 19 October, Dordrecht op 14 October. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op den inhoud der art. 4 en 5 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 (Staatsblad No. 204), gewijzigd bij Koning lijke Besluiten van 3 Februari 1902 (Staats blad No. 15) en 6 November 1906 (Staats blad No. 278), ter uitvoering van de artt. 8, 11, 13, 19 en 21 der Wet op de paarden fokkerij 1901. Men zie hiervoor aanplakbord. Inschrijvingsbiljetten voor de keuringen zullen op vrachtvrije, schriftelijke en onder- teekende aanvragen aan eigenaars of houders van hengsten verstrekt worden door den secretaris der provinciale regelingscommissie den heer J. C. Roodzand Kzn. Valkenbosch- laan 40 te 's-Gravenhage. Sommelsdijk, den 5 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. J. TIMMERMAN Lo. B. AANKOOP VAN TARWE, GERST EN HAVER. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat het den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in het belang der voeding van mensch en dier noodzake lijk is gebleken, dat het Rijk de beschikking verkrijgt naast de rogge ook over de in ons land geteelde tarwe, gerst en haver. De Minister noodigt mij derhalve uit, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den aan koop van alle in deze gemeente verbouwde tarwe, gerst en haver, met uitzondering van het voor eigen behoefte noodige zaaikoren, en daarbij gevolg te geven aan de voorschrif ten, die namens hem door de Provinciale Broodcommissies worden verstrekt. In het belang der veevoeding zal aan de landbouwers, die dit verlangen, kunnen wor den toegestaan, dat zij de buschikking hou den over dat gedeelte der gemelde graan soorten, dat noodzakelijk is voor het voederen van hun vee gedurende de eerste acht maan den. Van Regeeringswege zal de distributie van veevoeder ter hand worden genomen, opdat zooveel mogelijk wordt voorzien in de behoeften aan veevoeder, ook van die vee houders, die niet in het bezit zijn van vol doende eigenverbouwd graan, terwijl ook maatregelen zullen worden getroffen voor het verstrekken van veevoeder in de zomer maanden (Mei—Augustus) van 1917. De prijzen door mij te besteden, zijn als volgt door den minister vastgesteldtarwe per 100 K.G. f 15,— bij een naturagewicht tot en met 75 K.G. per H.L., daarboven f 15,25; gerst f 14,— per 100 K.G.haver f 13,— per 100 K.G., alles mits goede quali- teit en met de gebruikelijke korting te leveren daar, waar zulks door de Provinciale Brood commissie wordt verlangd. Ter bevordertng van een goede uitvoering dezer maatregelen, is het 's Ministers bedoe ling den handel in de gelegenheid te stellen de Provinciale Broodcommissie bij haar taak behulpzaam te zijn. Sommelsdijk, 7 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, J. TIMMERMAN Mz., Lo.-B. Aankoop Rogge, Tarwe, Haver en Gerst. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat, volgens de mededeeling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ondanks de bekendmaking dat alle rogge, tarwe, haver en gerst van den oogst 1916 door de Regeering zal worden aangekocht, partijen graan in den handel dreigen te worden gebracht, hetgeen de goede uitvoering van de Regeeringsmaatregelen in gevaar brengt. Naar aanleiding hiervan wordt er op ge wezen, dat de maximumverkoopsprijzen van bedoelde partijen door den Minister gesteld voor rogge f 13,— per 100 K.G. tarwe f 15,— 100 haver f 13,— 100 gerst f 14,— 100 alle voor graan van goede kwaliteit. Indien genoemde prijzen worden overschre den, zal inbezitneming volgen. Sommelsdijk, 7 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, J. TIMMERMAN Mz., Lo.-B. SOMMELSDIJK. De najaarshengstenkeuring zal voor deze gemeente plaats hebben te Middelharnis op 19 October a.s. Onder het fietsrijden had de dochter van A. P. Maandag het ongeluk, met haar fiets bij Wed. M. K. alhier door de ruiten te vallen. Door deze buiteling beliep zij een klein wondje aan haar hoofd. Van L. van der H. liep Maandagavond een hit aan den Zwartenhoek onder deze gemeente in een sloot. Door toegeschoten hulp werd het dier op het droge geholpen. Een Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd tegen a.s. Vrijdagmiddag half vier. MIDDELHARNIS. J. Nieuwland, welke voor de landstorm was goedgekeurd, had herkeu ring aangevraagd en is weer goedgekeurd Bij de jongeheer P. Prins wiens arm op begon te zetten wat voor hem aanleiding gaf zich onder geneeskundige behandeling te stellen, bleek dat bloedvergiftiging aan wezig was. Vrijdagavond is de stoomboot „Mid delharnis" komende van Rotterdam, bij het binnenkomen der haven, met volle kracht en vóór de stroom op een der bakken van de baggermolen, geloopen. Reeds vroeg ge noeg heeft men vanaf de „Middelharnis" gezien dat de aannemer der werkzaamheden op de molen zijn molen te veel naar net midden haalde vandaar dat er dan ook ge regeld van de „Middelharnis" werd geblazen. Een aanvaring kon echter op het laatst niet meer voorkomen worden. De stoot was zoo geweldig dat van de ledige bak de ver bindingstouwen met de molen braken terwijl de bak zelf hét geheele voordek zóó werd beschadigd dat hij onbruikbaar is geworden. De splinters vlogen tot op de „Middelhar nis" terwijl het dek der bak openscheurde. De daarop bevindende knecht geraakte door de schok te water, doch werd door perso neel der molen gered. De „Middelharnis" beliep geen averij. Alleen de hofmeester had wat schade in 't buffet. De slagersvereeniging Goeree en Over- flakkee welke onlangs is opgericht is konink lijk goedgekeurd. Mej. S. v. Eek heeft met gunstig ge volg examen afgelegd voor acte handteeke- nen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij G. staat een appelboom voor de tweedemaal in bloei en door J. G. is in dit laat seizoen nog een meikever gevangen zeker beide wel een zeld zaamheid. Alhier zijn weder de steurvisschers ge» arriveerd, Na enkele jaren van een kwijnend bestaan zijn ze geheel weggebleven. Wellcht dat ze than3 weer eens willen beproeven of ook mogelijk enkele vischjes, bang voor het mijnengevaar, naar het meer rustige water langs Flakkee zijn gekomen. Tegen Donderdagmiddag half 2 is een openbare Raadsvergadering bijeen geroepen. Het werk vanwege de Dijkring nadert hier zijn voltooiing. Het dorp heeft hierdoor aan den waterkant een geheel ander aanzien gekregen. Behalve dat de Zeedijk aan weers zijden van het dorp is opgehoogd een ver zwaard zijn hier en daar stevige betonmuren geplaatst waardoor een paar woningen leelijk in de klem zijn geraakt. DEN BOMMEL. Naar wij vernemen zullen enkele bakkers uitgesloten worden van het bakken van regeeringsbrood aangezien door hen geen 150 K.G. brood uit de 100 K.G. meel wordt verbakken, wat door den Minister volstrekt geëischt wordt. Alhier wordt verkrijgbaar gesteld regee- ringssuiker, haring, boter en margerine. Alhier is door de gemeente-veldwachter proces-verbaal opgemaakt tegen L. M. we gens overtreding van het Motor- en Rijwiel reglement. De besmettelijke ziekte Roodvonk is in deze gemeente weer geweken. Het zoontje van M. v. S. had het on geluk in de haven te vallen, doch door zijn behendigheid wist hij zich spoedig op den wal te werken. Van de landstormplichtigen der jaar- klasse 1910 zullen er in de maand Augustus geen op behoeven te komen. OOLGENSPLAAT. Donderdagmiddag ten 3 uur hoopt de raad dezer gemeente in het openbaar te vergaderen. Vrijdag 11 Aug a.s. zal op een terrein nabij het fort een groot Militair Sportfeest plaats hebben. Hardloopen, springen, discus- spel. kogel, hamer, handgranaatwerpen, voet bal, boksen, wedloop 2000 M. Het zal aanvangen 's morgens 9 tot 's avonds 5 uur. 's Middags van 2 tot 5 uur concert op het terrein door het Militair muziekcorps en des avonds van 7-8,30 concert op het dorp. De burgers hebben vrijen toegang tot het terrein. OUDE TONGE. De 11-jarige P. deVosJz. alhier was Dinsdag 1 Aug. 1.1. in de haven aan 't zwemmen. Door de een of andere oor zaak ging hij plotseling naar de diepte, hij zou zeker verdronken zijn als de 15-jarige J. van Es hem niet had weten te redden. Dit is niet de eerste keer dat genoemde J. van Es bewijzen heeft gegeven van durf en te genwoordigheid van geest. HERKINGEN. Tegen Vrijdag 11 Aug. e.k. des v.m. 10 ure is door den Burg. dezer ge meente ëene Openbare Raadsvergadering uitgeschreven. Door een der leveranciers in dergelijke machinerieën bestaat het voornemen alhier de boeren te bedienen met de „Zelfbinder" bij het binnenhalen van den oogst. Vanwege het mooie en droge weer en het nog niet rijp zijn van den oogst, mede van den betrekkelijken kleinen oogst, is on der de arbeiders eenige slapte ingetreden en zijn eenige thans zonder werk, wat zeer waarschijnlijk van korten duur zal zijn daar naast den oogst ook de aardappelen zeer aanrijpen. Ook alhier worden van het nog te velde staande gewas koepeen door velen daarvan verkocht a f 3 de H.L. om na aflevering naar de fabrieken te worden vervoerd en aldaar te worden gedroogd. STELLENDAM. Bij de jl. Vrijdag gehou den gewassenverkooping liepen de prijzen hoog: Tarwe f 695, erwten f 662, Haver f 520 per H.A. Zondag moes! een varken van den land bouwer J. M. worden geslacht wegens ziekte terwijl van den landbouwer A. v. d. V. een zwaar varken dood lag. Het varken van J. M. is voor de consumptie goedgekeurd. Heden werden alhier voor 't eerst re- geeringseieren beschikbaar gesteld. De eieren zijn flink van stuk en kosten 6 cents. GOEDEREEDE. Voor de Westlandsclie juin wordt 7'/t cent per Kilo geboden. Maandagochtend liep een paard van v. A. door het raam van de vleeschhouwerij van K. S. Het paard werd bloedend aan den kop verwond. Gemeenteraadsvergadering te Hellevoet- sluis op Vrijdag 4 Aug. 1916 n.m. 7'/j uur. Voorz. de Burgemeester. Afwezig de H.H. Herbert en v. d. Wiele, één vacature. De notulen der twee voorgaande vergade ringen worden gelezen en vastgesteld. Vastgesteld wordt het kohier schoolgelden 2e kwartaal 1916 tot een bedrag van f914. Voorstel van B. en W. om, na advies der Gezondheidscommissie de onbewoonbaarver klaring met 6 mnd. te verlengen. Dhr. Schlosser vraagt of deze stukken, die aan den Raad gericht zijn, kunnen worden behandeld, daar zij niet gezegeld zijn. De Voorz. zegt dat stukken opgemaakt volgens de Woningwet vrij van zegel zijn. Dhr. PrinsHet is nu 4 jaar geleden, dat deze woningen onbewoonbaar zijn ver klaard, waarom wordt nu telkens weer ver lengd, de Raad maakt daardoor toch een mal figuur, er dient toch een tijdstip te zijn, om met verlenging te eindigen. De Voorz. Het is een oud mensch, die nering drijft en haar brood zou worden ont nomen, bij sterfgeval zou daaraan direct een einde moeten komen. Doch kan ook nu geen belofte doen, dat dit de laatste keer is. Dhr. Schlosser sluit zich bij dhr. Prins aan, reeds vroeger is door hem hetzelfde gezegd, voor meerdere woningen wordt het gevraagd, de nering als zoodanig is dus geen voldoende argument, doch het is een moeilijk geval. De Raad neemt daarop het voorstel van B. en W. aan. Schrijven van Ged. Staten, met mededee ling dat zij de salarisregeling van de Burgm., Secr., Gemeente-ontv. en Weth. hebben her zien en de minima respectievelijk zouden bedragen voor deze gemeente f 1550—f 1200— f1000 en f97,50 met periodieke verhoogin gen. De Secretaris verwijdert zich, waarop de Voorz. voorstelt het salaris van den Sec retaris van f1510 op f1600 te brengen. Dhr. Schlosser zegt, dat volgens de rege ling van GecJ. Staten de Secretaris dit be drag reeds zal genieten, dus dat het voorstel van de Voorz. overbodig is. De Voorz. zegt zich vergist te hebben en moet dhr. Schlosser gelijk geven. Dhr/ Schlosser verklaart zich voor deze verhoogingen, doch zal gaarne bij de rond vraag straks een enkel woord willen zeggen over de wijze waarop die gelden zuilen ge vonden worden. Dhr. Schlosser en Smit zeg gen dat het salaris van de Weth. op f97,50 veel te laag is.) De Voorz. zegt het daarmee eens te zijn en stelt voor aan Ged. Staten te schrijven, dat de Raad er prijs op stelt het salaris der Weth. op f 150 te behouden. Dhr. Schlosser uit als zijne meening, dat Ged. Staten niet tegen verhooging der ge noemde bedragen zijn, zij hebben enkel de minima vastgesteld. Dhr. Vermaas zegt dat verhooging voor de Wethouders indertijd door Ged. Staten is geweigerd. Het voorstel van B. en W. wordt metalg. stemmen aangenomen, de Secretaris komt weer binnen. Schrijven van Ged. Staten, met bericht, dat de voorgestelde leening voor duurtetoeslag- subsidie armbestuur en levensmiddelenbedrijf niet wordt goedgekeerd, maar uit de betrek kelijke posten moet worden bestreden, aan het einde des jaars .kan dan aanvulling plaats hebben. De Voorz. bevreemd dit, de post levens middelen levert voor de gemeente weinig op f500, daar kan dus weinig uit bestre den worden. Dhr. Schlosser vraagt welke winst op de levensmiddelen wordt gemaakt. Voorz. Enkel op de varkens, 25 ets. per stuk, en het betreft per week 30 h 32 var kens. Dhr. Schlosser meent dat Ged. Staten hier den juisten weg wijzen en deze uitgaven als cricisuitgaven zij te beschouwen. De gemeente Amsterdam heeft daarvoor volgens de cou rant 2 millioen van het Rijk gekregen, dit zou voor deze gemeente ook zoo kunnen, uitkeeringen van de Oorlogswinstbelasting. De Voorz. is het met dhr. Schlosser eens en zal naar de cricisuitgaven informeeren. B. en W. worden gemachtigd f3000 kas geld op te nemen. Aanbieding rekening Bur- gerl. Armbestuur en Gesticht van Liefdadig heid van resp. f 3555,80 en 1539,04. De H.H. Schlosser en Prins worden aangewezen om de rekeningen na te zien en nader rapport uit te brengen. Mededeeling, dat vergunning is verleend om de gemeenterekening 1915, die op 1 Aug. moet worden ingediend, op 1 Sept te doen plaats hebben, in verband met betalingen voor den schoolbouw. Eenige af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. Aan dhr. A. v. Braam wordt als onderwijzer eervol ontslag verleend met ingang van 1 Oct. a.s. Procesverbaal kasopname gemeente-ont vanger, in kas f2530,53. Wordt voor kennis geving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten omtrent de voor gestelde schoolgeldheffing, wordt voorgesteld dit later te behandelen. De Voorz. geeft het woord aan dhr. Schlos ser, die de gelden door de salarisverhoogin- gen noodig, wil vinden uit het heffen van forenzenbelasting, en dit de Raad rèeds nu in overweging geeft. Er is antwoord ingekomen op mijn beklag bij Ged. Staten over het uit schakelen der forenzen, en zij zijn het met mij eens, doch zij wilden voor 1916 geen verandering meer doen geschieden. Dhr. Schlosser bepleit aftrek voor levensonder houd van f400 op f450 te brengen, zoo mo gelijk f 500, voorts publicatie regeeringsmelk, instelling levensmiddelencommissie, verkrijg baarstelling van haring en margarine en hand having der maximumprijzen. De Voorz. zegt, dat B. en W. zich bij de begrooting over de heffing van belasting zullen uitspreken, publicatie, regeeringsmelk zal geschieden, over een levensmiddelencom missie wil hij nader een onderhoud met dhr. Schlosser hebben, haring is aangevraagd en de maximumprijzen worden gehandhaafd. Dhr. Prins zegt, dat in de vorige vergade ring door hem is geinformeerd naar het rio- leerstelsel in de Barakken, en nu gehoord dat de toestemming van het Dep. v. Oorlog is ingekomen. Hij wil B. en W. dank zeg gen voor de spoedige uitvoering, daar het binnen enkele dagen in orde zal zijn. De Voorzitter sluit hierop de vergadering. OPEN BRIEF AAN Ds. VAN DER KOOIJ. Weleerwaarde Heer, Op onzen Brief, waarin we U opheldering vroegen over de uitsluiting der Gerefor meerden en Doopsgezinden uit de „Herv." Kiesvereen. hebt U geantwoord. Het eerste\ stukje stond in de Eilandenbode van 22 Juli en droeg den weidschen titel van „Ter Inleiding". We dachten onmiddel lijk, dat er nu een Prolegomena volgen zou, zooals we dat in werken voor de studenten, dus wat universitair in opzet en strekking, gewoon te lezen zijn. Maar niemand is meer teleurgesteld dan wij. De Prolegomena was geen „Ter Inleiding" maar een heel alle- daagsch aanloopjeniet een redelijke uiteen zetting, zooals 'tin een Inleiding past, van de stof, die ons te verwerken zou gegeven worden en waarop we ons dan eens de tan den pijn konden knabbelen, maar 't was een reeks uitknipsels uit onzen Brief, zonder of met commentaar, soms scheef of onzuiver voorgesteld. U hebt als student in de theologie ook gestudeerd in de Hermeneutiek of Uitleg kunde. Mogen we U dringend verzoeken bij ons eventueel komend debat in October, niet aan Inlegkunde schuldig te maken bij hetgeen U dan weer uitknipt. U hebt als student !in de theologie ook van de Symboliek gehoord. Mogen we U beleefd verzoeken, als we weer eens over „den verloren zoon" en weer eens over „houthakker" schrijven, op die beelden geen dogmatische exegese toe te passen, maar ze heel nuchter als beelden op te vatten. De teksten, door U geciteerd, waren ons wel bekend; we zijn in de Heilige Schrift niet totaal een vreemdeling. 't Tweede stukje had tot titel „Bij Eerlijk heid", maar zoomin als in 't eerste, gaf 't een antwoord op onze vraag: Waarom sluit U de Gereformeerden uit? 'tWas andermaal een teleurstelling. 't Derde stukje had tot titel „Slot". We dachten i nu komt het, maar ook daarin geen letter van, waarom de Geref. volgens art. 2 van 't Statuut zijn uitgesloten. Zoo doende, hebt U een „Ter Inleiding" geleverd, die totaal niet inleidde; en is U gekomen aan 't eind met een „Slot", dat niet sloot; want we zijn nog even wijs of dom als te voren. En omdat Uw Slot niet sluit, daarom ma ken we van de nog open deur gebruik, om na afloop der Deputatenvergadering in Sep tember of October 't debat weer op te nemen. We leven in den tijd van den Modus Vi vendi, die den strijd in de Ned. Herv. kerk tusschen modernen en orthodoxen tusschen orthodoxen en ethischen; tusschen allerlei Herv. richtingen zal aanwakkeren. Een partij strijd onder Uw vrienden en broederen. Maar de Modus Vivendi door U nu voor gesteld, is een wapenstilstandwant U schreef „van oordeel (te) zijn, dat eerst moet „afgewacht worden wat 't Centraal Comité „in September zal beslissen over de con- „cepten van de revisie van het Program „en van de Statuten der antirev. partij en „wat de extra-Deputatenvergadering daar- „mee zal doen." Accoord I Dien wapenstilstand door U aangeboden, aanvaarden we. Want 'tis ons om de zaak te doen, niet om te twisten. Moge onze innige wensch vervuld worden, dat de extra-Deputatenvergadering èn de Revisie zoodanig een richting nemen, dat U en wij dan één van hart in de politieke idee, met heel de Centrale en heei de Coalitie, eendrachtig front mogen en kunnen maken, tegen een modernisme in de Staatkunde, die aan een modernisme in de Religie zeer na verwant is. Ga er van U en ons een stille verzuchting uit ten Hooge, om Eenheid en Eendracht, bij zooveel Staatkundige en Kerkelijke roe ringen, met allen, die den Naam huns Gods zich niet schamen, maar Zijn Soevereiniteit erkennen ook op 't terrein der Staatszaken, en Christus erkennen als 't Hoofd Zijner Kerke. Hoogachtend verblijven wij WelEerwaarde Heer van U, de dw. dn., Middelharnis, 8 Aug. '16. J. v. D. WAAL. MIDDELHARNIS. Van de visscherij is te Vlaardingen binnengekomen de vischsloep „Oranje Nassau" st. D. Koster met 16 last haring. STELLENDAM. In de afgeloopen week zijn door de garnalenvisschers 250 tot 400 K.G. garnalen gevangen. Alles is aan de pellerijen geleverd tegen 14 ct. de K.G. GOEOEREEDE.Door de Noordzee-visschers werden alhier 48 vaten olie en 2 vaten spi ritus aangebracht. De besomming aan versche visch, door de Noordzee-visschers, liep tot f 240 per vaartuig. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 13 faillissementen tegen 19 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar deze week inbegrepen, 678 tegenover 840 in denzelfden tijd van het vorige jaar. Woensdag 9 Aug. 1916 's avonds 6'/j uur verkoop van Wilhelminatarwe (Jarige) in de polders Noordland en Heerenpolder te Oude Tonge, bij Wed. G. Kanters en Zn. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 9 Augustus 1916 AFSLAG des avonds 7 uur in het café Brinkman aan het Vingerling te Middelharnis van: a. De perceelen BOUWLAND in den pol der het Oudeland te Middelharnis, genaamd het „Steetje", kadaster Sectie B no. 774,775, 776, 777, 778 en 779, samen groot 8.67.80 H.A. (18 gem. 267 roeden V.M.), verhuurd tot blootschoof 1919 aan diverse personen, in 5 koopen en combinatiën. b. De perceelen BOUWLAND in den pol der het Oudeland te Middelharnis, kadaster Sectie B nrs. 1131, 1132, 1096 en 1097, samen groot 7.45.60 H.A. (16 gem. 71 roeden V.M.) verhuurd tot blootschoof 1919 aan Jacob Zeedijk te Sommelsdijk, in diverse perceelen en combinatiën. c. Het perceel BOUWLAND in den polder het Oudeland te Sommelsdijk, kadaster Sectie C. no. 88 groot 1.45.10 H. A. (3 gem. 174 roeden Sd. M.), genaamd „Keuta", verhuurd tot blootschoof 1919 aan J. van der Slik te Middelharnis. Ten verzoeke van Mevrouw douarièrevan den Heer C. L. du Bois te Antwerpen. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 9 Augustus 1916 des nam. 2 uur ten sterfhuize van de erven M. Polak aan den Oostdijk te Middelharnis van een volledigen inboedel. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 10 Augustus 1916 inzet, en Op Donderdag 17 Augustus 1916 afslag, telkens des avonds 7 uur in het Café Haven zicht van den heer Brinkman te Middelhar nis van: 3 Hectaren, 70 Aren (8 gemeten 192 roe den Voornsch) holfland in den hoek van den Boomgaardsweg in den polder het Oudeland te Middelharnis. Kadaster Sectie B, nrs 826, 827 en 828. Notaris Mr. A. MIJS. 10535 Op Vrijdag 11 Augustus 1916's namiddag 7 ure te Den Bommel in het logement van den Heer D. Mooijaart van AARDAPPELEN en UIEN te velde in polder „de Tille" en in polder „Den Bommel" voor den Heer P. Fokker aldaar. Deurwaarder GROENENDIJK. 10573 Op Maandag 14 Augustus 1916, 's avonds 7 uur, te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, van 12 perceelen tweede snede Roode Klavers. Breeder bij biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUYS. Verhuring voor 7 jaren van 4 H.A. 37 A. of 9 Gem. 155 R. V. M. bouwland aan den Duivenwaardschenweg in de polder Duiven- waard te Nieuwe Tonge, in 4 perceelen ten verzoeke van dhr. H. C. v. Griethuizen. Huurprijs vastgesteld, beneficie bij in schrijvingsbiljet op te geven. Inschrijvings biljetten te bezorgen vóór of op 16 Augs. 1916, bij Notaris J. VAN ISPELEN te Oude Tonge. Dinsdag 22 Augustus, inzet in het Loge ment van de weduwe J. G. Knöps te Stellen dam en Dinsdag 29 Aug. Afslagin het Lo gement van F. Troost te Stellendam, telkens

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2