BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERK00PINGEN. GEMENGD NIEUWS. sers, 5 hulpkruisers, 2 torpedobooten en 1 torpedojager. Een der getorpedeerde Fransche schepen, de Portugal deed dienst als Russisch Roode Kruisschip. Van Rusland werden in de grond geboord 41 schepen, waarvan 14 stoom- en 15 zeil schepen, 12 schepen behoorden tot de oor logsvloot, n.l. 2 mijnleggers, 2 torpedobooten, 4 transportschepen, 3 kanonneerbooten en 1 hospitaalschip, de Periode. Italië heeft vooral de laatste maanden veel schepen verloren. In 't geheel waren het er 69,, teweten 34 stoomschepen, 23 zeilschepen en 1 motorschoener, benevens 12 schepen van de oorlogsvloot3 kruisers, 2 hulpkrui sers of transportschepen, 2 torpedobooten, 1 torpedojager en 4 duikbooten. België verloor 7 stoomschepen, 2 treilers, 1 vischsloep en 1 lichter, samen 11 schepen. Zooals steeds blijft Noorwegen van de on- zijdigen bovenaan, wat de verliezen betreft. Het zag 80 schepen verloren gaan, nl. 51 stoomschepen, 16 zeilsehepen, 2 motorschoe ners en 1 lichter. Zweden neemt de tweede plaats niet meer in, maar Denemarken, dat 22 schepen verloor, n.l. 17 stoom- en 5 zeil schepen. Zweden komt nu in de derde plaats met 20 schepen (15 stoom- en 5 zeilschepen. Van Griekenland werden 7 stoomschepen in den grond geboord, van Spanje 8, van Por tugal 1 schoener. Japan moest ook 5 stoom schepen verliezen. Waren van Nederland tot dusver 3 sche pen getroffen (Katwijk, Medea, Artemis, waar van 't laatste schip behouden bleef) in de laatste maanden zijn daar 7 bijgekomen. In den grond geboord werden de Tubantia, Palembang en de Berkelstroom, terwijl de Eemdijk en Rijndijk en de schoener Elzina Helena konden worden binnen gesleept. Van onze visschersvloot ging de stoomlogger Geertruida verloren. Van Amerika ging 1 stoomschip verloren, (5 andere getroffen sche pen bleven behouden) Brazilië moest ook een stoomschip verliezen, de Rio Banca. Zoo liggen dus 1000 schepen binnen an derhalf jaar tijd op den bodem der zee. 't Werk van tientallen jaren vervaardigd door tien duizenden arbeiders, ingeneurs, teeke naars en klinkers! En de schepen geladen met kostbare zaken of met niet minder kost bare levensmiddelen. Wanneer zal aan dezen tijd met zijn vreeselijke vernielzucht een ein de komen. Zeppelins naar Amerika. FRANKF. a. d. MAIN, 28 Juli. (H.N.). De „Frankf. Ztg." verneemt, uit Washington, dat het blad „New-York American" weet mede te deelen, dat Duitschland van plan is een trans atlantischen Zeppelindienst in te rich ten. Het eerste Zeppelinluchtschip dat de reis naar Amerika zal doen, zal „Deutschland" heeten. Er zal gelegenheid bestaan om pas sagiers, postzakken en goederen aan boord mede te nemen. Volgens graaf Bernstorff zal deze onderneming betrekkelijk gemakkelijk te verwezenlijken zijn. Een Fransch vliegtuig neergeschoten. Uit Breskens wordt van Dinsdag aan 't „N. v. d. D." gemeld Een visscher, die getuige is geweest van den ondergang van een Fransch vliegtuig bij de Zeeuwsche kust, rapporteert hierover als volgt Gistermorgen werd een Duitsche duikboot aangevallen door een Fransch watervliegtuig, ongeveer een mijl buiten de territoriale lijn, W. Z. W. van Westkapelle. De vlieger wierp driemaal bommen, die dicht bij de duikboot in het water' vielen, zonder echter doel te treffen. De Duitscher antwoorde met geschut vuur. Na eiken aanval verhief zich de hydro- plaan, om kort daarop te zwenken en weer naar omlaag te schieten. Bij den derden ver- metelen aanval werd het vliegtuig echter ge troffen en daalde snel, sterk naar een zijde overhellende. Dicht bij den waterspiegel wist de bestuurder zijn toestel horizontaal te krij gen en trachte, na een weinig gestegen te zijn, het Nederlandsch grondgebied te berei ken. Toen echter de machine op een halve mijl daarvan genadert was, viel zij in zee. Kort daarop streken een viertal Duitsche wa tervliegtuigen in de buurt neer. De Fransche vlieger wa3 waarschijnlijk niet gewond want de visscher zag hoe hij, staande op zijn ma chine, sprak met den bestuurder van een Duitsch vliegtuig. Deze laatste trachtte later de Fransche machine op sleeptouw te nemen, wat echter mislukte. Een inmiddels ter plaatse verschenen Duit sche torpedoboot sleepte de hydroplaan naar Zeebrugge. Na twee jaar oorlog. BERLIJN. OfficieelBij het einde van het tweede oorlogsjaar kunnen de resultaten van den oorlog uit.de volgende cijfers blijken: 1°. De middenrijken houden thans op Eu- ropeesch grondgebied vijandelijk gebied be zet: In België ongeveer 29,000 K.M. Frankrijk 21,000 Rusland 280,000 Servië 87,000 Montenegro 14,000 Totaal 431,000 De vijand heeft bezet: In den Elzas ongeveer 1,000 Galicië en Boekowine 21,000 Tezamen 22,000 Aan het einde van het eerste oorlogsjaar waren deze cijfers onderscheidenlijk 180,000 op 11,000 K.M. 2°. Het geheele aantal krijgsgevangenen be^ droeg aan het einde van het tweede oorlogs jaar In Duitschland1,663,794 Oostenrijk-Hongarije942,489 Bulgarije38,000 Turkije14,000 Tezamen 2,658,283 Een jaar geleden bedroeg het geheele aan tal krijgsgevangen in Duitschland in Oosten rijk-Hongarije 1,695,400. Russische krijgsgevangenen zijn er in Duitschland 9019 officieren en 1,202,872 man, in Oostenrijk-Hongarije 4242 officieren en 777,324 man, in Bulgarije en Turkije 33 offi cieren en 1435 man, tezamen 13,295 officie' ren en 1,981,631 man. In Duitsche krijgsgevangenschap bevinden zich Franschen5947 officieren 348,731 man Russen 9019 1,202,872 Belgen 655 41,752 Engelschen 947 29,956 Serviërs25,914 Tezamen 16,569 officieren 1.647,225 man ln Duitschland bevindt zich de volgende oorlogsbuit 11,036 kanonnen en 4,748,038 projectielen, 9096 munitie- en andere voertuigen, {,556,132 geweren en karabijnen, 4460 pistolen en revolvers, 3450 machinegeweren. Hierbij dient opgemerkt, dat dit slechts buit is, die naar Duitschland is overgebracht, en dat een groot aantal kanonnen, machine geweren, en geweren met munitie dadelijk te velde in gebruik zijn genomen. 4°. Van de in de hospitalen van het ge heele Duitscjie gebied behandelde militairen van het Duitsche leger, zijn volgens de jong ste statistieken 90.2 pet. werder voor den dienst geschikt, 1.4 pet. overleden, 8.4 pet. ongeschikt voor den dienst of met verlof. Tengevolge der hyhiënische maatregelen en vooral door de streng doorgevoerde in entingen, is het aantal gevallen van besmet telijke ziekten in het leger zeer gering. Steeds is het bij enkele gevallen gebleven en nooit zijn militaire maatregelen door besmettelijke ziekten belemmerd. NEDERLAND EN DE OORLOG. Vergoedingen wegens kostwinnerschap. Volgens een aanschrijving van den Minis ter van Oorlog, dd.° 13 Juli 1916, gericht tot de Burgemeesters, mag van af 1 Juli 1916 een bijslag op de vergoedingen wegens kost winnerschap worden gegeven, welke bijslag ten hoogste 15 mag bedragen van het bedrag, dat als vergoeding volgens de be staande besluiten en aanschrijvingen kan worden toegekend. Met inbegrip van den bijslag mag de vergoeding uiteraard nimmer hooger zijn dan het wettelijk maximnm van f2 per dag. Het geven van zoodanigen bijslag wordt door den Minister slechts bedoeld voor die gevallen, waarin thans reeds vergoeding wordt genoten tot het volle bedrag van het geen door de opkomst van den dienstplich tige aan het gezin zuiver is onttrokken. Het maximum van de vergoeding bedraagt thans f2 per dag voor het verblijf in wer- kelijken dienst van alle dienstplichtigen zon der onderscheid. Men vergete hierbij niet dat de vergoeding op dit eiland voor groote gezinnen meestal niet tot dit bedrag kan stijgen, daar het vroegere loon van den dienstplichtige hier voor een beletsel is. Nederland en het buitenland. Het Weensche Correspondentie-bureau meldt ons: Het (officieuse Red.) Fremdemblatt schrijft in een beschouwing over de jongste maat regelen van Engeland tegen de Nederland- sche visscherij Een brutaler verkrachting van de rechten van een natie heeft zich nimmer een gewel- dadig staatsmansbeleid veroorloofd, als thans het kabinet van St. James tegen Nederland doet. Het blad wijst op de strenge neutraliteit die Nederland sedert den aanvang van den oorlog in acht genomen heeü. Dit heeft de Engelsche politici echter niet verhinderd de eene verkrachting van de neutraliteit na de andere te begaan. En aan Engeland dat er op stofte als beschermer der zwakken het zwaard te hebben getrokken, bleef voorbe houden een voorbeeldelooze rechtsschennis tegenover zijn z.gn. beschermelingen te be gaan. Aan alle naties moet het langzamerhand duidelijk worden, dat de heerschappij van Engeland iter zee niet de vrijheid der oce anen meebrengt, maar de slavernij ter zee, en dat de heele wereld met het streven be zield moest zijn, aan deze tirannie een einde te maken. Het blad drukt zijn instemming uit met de rede van den Nederlandschen minister van binnenlandsche zaken, wijst op de van eeuw en her dateerende vijandige handelingen van Engeland tegenover Nederland en besluit zijn beschouwing aldus: Het heeft den schijn, alsof er in de Noord zee een tweede Griekenland moest worden gemaakt, maar waarschijnlijk zal Engeland bij zijn gewelddadige pogingen op zeer vast beraden tegenstand van het Nederlandsche volk stooten, dank zij de roemrijke overle veringen van Nederland, en Engeland zal merken, dat Amsterdam geen Athene is. N. R. Ct. Radio-telegrafische verbindingen met Indië. Het Vad. meldt, dat een luchtverbinding tusschen Nederland en Indië is tot stand ge bracht. Volmaakt is zij nog niet, slechts des nachts onder gunstige omstandigheden is de verbinding te verkrijgen. Doch zij bestaat, moederland en koloniën zijn om met elkaar in contact te treden niet meer afhankelijk van het goedvinden van derden. Niet het station te Scheveuingen moet aangewezen zijn voor het onderhouden van die verbinding. Zoowel hier te lande als in Indië heeft men in het binnenland een station, dat niet van zee uit te vernielen is. De Koningin Wllhelmina op een mijn. Te 'sGravenhage is draadloos bericht ont- vangen van het lichtschip Noord-Hinder, dat het stoomschip Koningin Wilhelmina, van de Maatschappij Zeeland, in de buurt van de Noord-Hinder op een mijn is geloopen. Een later bericht meldt, dat het schip drij vende blijft en dat de sloepen, waarin de opvarenden reeds hadden plaats genomen, weer naar boord zijn teruggekeerd. De reddingsboot van Hoek van Holland is uitgevaren om hulp te verleenen. De zeesleepboot Roode Zee van de firma L. Smit Co., alhier, ving hedenochtend 9 uur dwars van IJmuiden het draadloos tele gram van de Koningin Wilhelmina op en is toen met volle kracht naar de plaats van het onheil gestoomd. Een nader in den Haag ontvangen bericht meldt, dat het achterschip alleen nog boven water uitsteekt. Dientengevolge zijn desloe pen van het schip alle weder naar de Noord- Hinder teruggegaan. Het marinevaartuig Zeehond en twee tor pedobooten zijn ter assistentie vertrokken. Bij de directie van de maatschappij Zee land is bericht ontvangen, dat de Koningin Wilhelmina gezonken is. De passagiers, on geveer 40 in getal, zijn allen gered. Door de Koningin Wilhelmina werd om geneeskundige hulp gevraagd, welke onmid dellijk vanwege de marine autoriteiten is verleend. Nader meldt men nog: Er waren 46 passagiers aan boord, die allen zijn gered. De bemanning is gered op 3 stokers na, die worden vermist; dezen zijn Polmkuk, Van Nieuwenhuizen en Abrahams, De passagiers werden hedenavond (Maan dag) tusschen 6 en 7 uur door de torpedo booten van den Noord-Hinder afgehaald, te Vlissingen verwacht. Over het al of niet stop zetten van de vaart op Engeland, en hoe nu in den ver volge de mail wordt vervoerd, is nog niet besloten. Het eerste telegram uit Amerika. Morgen, 1 Augustus, is het vijftig jaar geleden, dat hier te lande de eerste lelegram- men uit New-York werden ontvangen. Zie hier hoe de N. R. C. van 2 Augustus 1866 (op 1 Augustus uitgekomen) op deze ge- beurtnis de aandacht vestigde. Het is op nieuw actueel: Dank zij het gelukkig resultaat van het leggen van den transatlantischen kabel, hebben wij thans reeds tijdingen uit New- York van heden ontvangen, ln deze tijdin gen wordt gemeld, dat ook de minister van binnenlandsche zaken zijn ontslag ge nomen heeft, hoogst waarschijnlijk ten ge volge van de oneenigheid in het Kabinet betreffende de politiek van den president Johnson. Voort wordt nog in een telegram van een paar dagen vroeger gemeld, dat het congres uiteen is gegaan. Welke een verschil tusschen de verove ring, verkregen door het leggen van den telegraafkabel, en die van de naaldgewe ren Aan de eerste kleeft niet het bloed van duizenden en duizenden. Zij is ver worven door volhardenden ijver in de voortzetting der werken des vredes, waar door onze eeuw zich uitsluitend behoorde te kenmerken. Waardoor onze eeuw zich uitslui tend behoorde te kenmerkenN. R. Ct. SOMMELSDJJK. De jongejuffrouw I. de Gast is toegelaten als leerlinge op de H. B. S. voor meisjes te 's-Gravenhage. De onder deze gemeente staande boe renhofstede van en bewoond door Erven J. Zeedijk is onderhands verkocht aan D. de Haas te Middelharnis, terwijl de tuin van P. Dorst, alhier, liggende aan den Steenenweg te Middelharnis onderhands verkocht is aan erven J. Zeedijk. De klinkerstraten en goten op de Voor straat mogen met ingang van deze week tot nadere aankondiging niet worden geschuurd. De milicien-soldaat Cornelis Kieviet, lichting 1906, is ontslagen uit den dienst, wegens lichaamsgebreken ontstaan buiten den dienst. MIDDELHARNIS. Met 't zwemmen is Zon dagmiddag alhier in de haven verdronken de 26-jarige Gerard Mentzij van beroep rond reizend scharenslijper en woonachtig te Bel gisch Kappelle. Van M. Taaie viel Zaterdag achter de woning een 3-jarig kind in de haven. De moeder 't onheil gewaar wordende begaf zich te water en had 't genoegen haar kind te redden. 't Kind van C. Groen kwam met haar handje met den haard in aanraking waardoor 't ernstige brandwonden bekwam. De prijs van het varkenvleesch is alhier voor de slager gesteld om te verkoopen als volgt: Vet spek 50 cent per pond Doorregen 55 Karbonade 57 V2 Magere lappen 60 Rol en biefstuk 62'/j Reuzel 55 Worst 60 Gehakt 57'/2 De wed M. Stapel had het ongeluk van den zolder te vallen waardoor zij haar been ernstig bezeerde zoodat dit incident betrek kelijk goed afliep. Maandagavond werd een zekere G. de R. onder een groote toeloop van volk om 11 uur bij de woning gebracht waar hij tij delijk thuis was, doch de toegang werd hem ontzegt. Hij heeft toen den nacht in een varkenshok doorgebracht 't Overmatig gebruik van alcohol was van dit alles weder de oorzaak. Woensdagmiddag om half drie zal er eene openbare gemeenteraadsvergadering worden gehouden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ter voor ziening in de vacature ontstaan wegens be danken van den Heer J. G. Bom, is als kas sier der boerenleenbank alhier, benoemd de Heer C. Magielsen. DEN BOMMEL. Tegen J. K. te Stad aan- 't Haringvliet is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der polietieverordering. DIRKSLAND. Heden is 't 25 jaar geleden dat de heer P. L. van Loo benoemd werd tot Secretaris der brandweer van Dirksland Dat voor velen de mobilisatie onaange naam isondervindt de familie Van Loo al hier, daar binnen korten tijd al de vijf zoon onder de wapenen zullen staan. HERRINGEN. Al speelende zich vermakende in de spui aan de kaai alhier verbonden, gleed dezer dagen een zoontje van J. v. H.daar tot aan zijn nek toe in. Tijdig kon hij nog den balk grijpen ware dit niet het geval geweest had hij hoogstwaarschijnlijk op deze diepe en gevaarlijke plaats moeten verdrinken. Dankbaar kan worden vermeld in de faatste dagen geen ziektegevallen onder de varkens zijn voorgekomen. STELLENDAM. Bij de j.l. Vrijdag gehouden gewassenverkooping liepen de prijzen weer vrij hoog. Naar we vernemen waren de prijzen per gemet van tarwe tot f230 Haver f240, en erwten f300. Het huis van den Edelachtb. heer J.L. Bosschieter te Rijnsburg de vorige week ingezet door den heer J. Holleman te Dirks land op f2450 werd thans door denzelfde afgemijnd op f3030. Zaterdagavond bekwam de locomotief van de tram die 11.7 ure hier moest arriveeren een defect aan de machine in de Langeweg onder deze gemeente. Nu juist niet pleizierig vooral voor de passagiers voor Goeree en Ouddorp, die konden wachten op de expresse tram die na middernacht arriveerde. Zaterdag jl. werd de brandspuit geprO' beerd. De spuit voldeed helaas niet aan haar eischen. Maandagmorgen reed de 13-jarige G.J aan het einde der Voorstraat in de sloot. Nat en vuil kon hij met zijn fiets die stuk was naar huls vertrekken, B. en W. dezer gemeente maken bekend dat de gemeenterekening dienstj. 1916 gedu- rends 14 dagen van 31 Juli tot en met 14 Aug. ter gemeentesecretarie iter inzage ligt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. A.s. Vrijdag zal de gewone jaarlijksche verkooping van gewassen te velde gehouden worden. De vanouds bekende Stellendamsche tiendeverhuring. OUDDORP. 1.1. Week had de soldaat Tisee alhier het ongeluk van een wagen te glijden en het wiel over het hoofd te krijgen. De helft van één zijner ooren werd verbrijzeld. Hij werd naar het hospitaal te Helvoetsluis vervoerd. Enkele dagen geleden stond de knecht van den landbouwer P. V. alhier met een span haarden voor de smederij van C. de W. Een der dieren schrok van een voorbijgaande wagen en had het geluk daarbij den|halster af te trekken. Hij zette het op een loopen en werd gelukkig door de smidsknecht W. N. gegrepen zonder eenige schade veroorzaakt te hebben. 1.1. Vrijdag had de schipper W. P. het ongeluk het roer van zijn schip te verspe len door in aanraking te komen met een drijfton. Hij werd door eenige visschers van deze gemeente in veilige haven gebracht met achterlating van het roer hetwelk dienzelf den dag nog werd opgepikt. Was er ook in deze gemeente sprake gasverlichting te zullen krijgen, thans is be kend dat zulks is uitgesteld tot nader orders. L.l. Zondag arriveerde de tram die 11.27 uur nam. te Ouddorp moet zijn eerst vijf min. voor 2 middernacht. Oorzaak een defect aan de locomotief halfverwege Melissant—Stel lendam. L.l. Zaterdagavond kwam T. V. alhier aangereden per fiets vergezeld door een jon getje hetwelk achteropstond. Alhoewel hij belde ging een daar voorloopend meisje niet uit den weg met het gevolg dat hij met de fiets .en ook het jongetje in de sloot terecht kwam HELLEVOETSLU1S. Benoemd tot machinist bij het loodswezen dhr. D. H. de Boer, ter vervanging van dhr. M. Roobaard, die als zoodanig met 1 Augustus eervol ontslag heeft verkregen. Geslaagd voor het eindexamen H. B. S. J. v. Beek te Hellevoetsluis A. Tronw te Nieuw Helvoet beide leerlingen van de H. B. S. te Brielie. Volgens het besluit genomen in de laatste raadsvergadering zal de M. U. L. school met één onderwijzer worden vermeer derd voor deze vacature hebben zich 5 sollicitanten aangemeld en voor de vacature van Braan aan de 2e O. L. School 9 solli citanten. NIEUWENHOORN. Benoemd tot tijd. onder wijzeres aan de O. L. School aan de Vlot brug mej. J. T. Sauer te Nieuw Helvoet. OUD-BEIERLAND. De tien heeren, die hier de vorige week als voorstanders van een te stichten H. B. School bij enkele candidaat- stelling tot leden van den raad werden ge kozen, hebben allen in een brief aan B. en W. verklaart de benoeming niet op deze wijze te zullen aannemen. Door afwezigheid van twee gekozenen kon dit besluit eerst Vrijdag worden genomen en ten uitvoer gebracht. Cogels douairière Ch. L. du Bois de Vrotj- lande te Antwerpen. Notaris VAN DEN BERG. Op Dinsdag 8 Augustus 1916, des avonds uur, in het Hotel Meijer te Middelharnis: afslag van een huis met erf ;aan de Zuidzijde van den Oostdijk te Middelharnis, ten ver zoeke van Mej. J. Polak, aldaaren een huis met erf aldaar ten verzoeke van den Heer acobus v. d. Hoek te IJmuiden. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 9 Augustus 1916 des nam. uur ten sterfhuize van de erven M. Polak aan den Oostdijk te Middelharnis van een volledigen inboedel. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 10 Augustus 1916 inzet, en Op Donderdag 17 Augustus 1916 afslag, telkens des avonds 7 uur in het Café Haven zicht van den heer Brinkman te Middelhar nis van 3 Hectaren, 70 Aren (1 gemeten 192 roe den Voornsch) holfland in den hoek van den Boomgaardsweg in den polder het Oudeland te Middelharnis. Kadaster Sectie B, nrs 826, 827 en 828. Notaris Mr. A. MIJS. 10535 STELLENDAM. Alhier zijn in de af geloo pen week aangevoerd 18.500 K.G. garnalen a f 0.14 per K.G. MIDDELHARNIS. Van de visscherij is te IJmuiden binnen gekomen de vischsloep Theodora Emmerentia st. Abr. Jongejan f 22.20 Paul Kruger st. L. Koster, besomming f 16.60 STELLENDAM. Over de afgeloopen maand werden aan het telegraaf- en telefoonkantoor alhier behandeld 187 Binnenlandsche, 70 Buitenlandsche telegrammen, 201 gesprekken en 14 telefoon oproepberichten. Op Woensdag 2 Augustus 1916 INZET en Op Woensdag 9 Augustus 1916 AFSLAG telkens des avonds 7 uur in het café Brink man aan het Vingerling te Middelharnis van: a. De perceelen BOUWLAND in den pol der het Oudeland te Middelharnis, genaamd het „Steetje", kadaster Sectie B no. 774,775, 776, 777, 778 en 779, samen groot 8.67.80 H.A. (18 gem. 267 roeden V.M.), verhuurd tot blootschoof 1919 aan diverse personen, in 5 koopen en combinatiën. b. De perceelen BOUWLAND in den pol der het Oudeland te Middelharnis, kadaster Sectie B nrs. 1131, 1132, 1096 en 1097, samen groot 7.45.60 H.A. (16 gem. 71 roeden V.M.) verhuurd tot blootschoof 1919 aan Jacob Zeedijk te Sommelsdijk, in diverse perceelen en combinatiën. i c. Het perceel BOUWLAND in den polder het Oudeland te Sommelsdijk, kadaster Sectie C. no. 88 groot 1.45.10 H. A. (3 gem. 174 roeden Sd. M.), genaamd „Keuta", verhuurd tot blootschoof 1919 aan J. van der Slik te Middelharnis. Ten verzoeke van Mevrouw douarièrevan den Heer C. L. du Bois te Antwerpen. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag den 3 Augustus 1916 des namiddags ten 2 ure te Stad aan 't Haringvliet ter herberge van den Heer G. Smits aldaar, van te velde staande HAVER in den Brie nenpolder. Deurwaarder GROENENDIJK. 10556 Vrijdag 4 Augustus 's v.m. 9 uur (nieuwe tijd) te Stellendam in het Logement van Troost, van 67 perceelen tarwe, haver en erwten in den Adriana- Eendrachts-Hals-en Woutrinapolder onder Stellendam, en inden polder het West-Nieuwland en het Oudeland onder Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 5 Aug. afslag, des avonds 7 uur (nieuwe tijd) in het Logement van Akershoek te Ouddorp van3.52.90 H.A. of 7 G. 205V2 R., V. M. bouwland te Goedereede in den polder Oud-Westerloo, kad. Sectie B. nos. 257 en 258, verhuurd tot 1 September 1919 aan den heer J. C. Lodder te Ouddorp, h f 230.58 's jaars in twee perceelen en in com binatie, ten verzoeke van Vrouwe L. C.J.M. Lastig volkje. De veldwachter teOttoland deed bij den rijksveldwachter te Molenaars graaf aangifte van diefstal van een kaas, waarvan verdacht werd een vrouw behoo- rende bij een te Molenaarsgraaf staanden woonwagen. Spoedig bleek, dat de verdachte werkelijk de dievegge was. Na de kaas uit een grindhoop te hebben te voorschijn ge haald, wilde de rijksveldwachter de dievegge voor den Burgemeester geleiden. Op weg naar het gemeentehuis wist zij zich echter los te rukken; zij vluchtte den polder in na eerst nog door een wetering en verschillen de slooten te zijn gewaad. De rijksveldwachter kreeg hulp van de veldwachter van Molenaarsgraaf enOttoland en van een jachtopziener. Zij begaven zich gezamenlijk naar den woonwagen en stelden daar een onderzoek in, of de vluchtelinge er aanwezig was. Na eenigen tijd vergeefsch te hebben gezocht, bemerkten zij beweging in een nabijzijnden sloot. En jawel, daar zat ze, enkel met het hoofd boven water. Haar vader wilde haar met een stok gaan verdedigen, doch weldra zag hij zich be dreigd door drie blinkende revolvers. De dievegge poogde intusschen weer te ont vluchten, doch werd door een revolverschot tot staan gebracht. Haar vader trok zich langzaam terug en verdween in den woon wagen, waaruit hij even later woedend we der te voorschijn kwam, gewapend met een geweer. De menschen, die in de omgeving aan het werk waren, en het geval met be langstelling hadden gadegeslagen, gingen nu aan den haal. Ook de jachtopziener, op wien de woonwagenbewoner wel het ergste ge munt scheen te hebben, maakte zich uit de voeten. De drie politiemannen toonden ech ter wederom hun revolvers en dit bracht den man tot rede. De politie verzamelde toen gegevens voor het proces-verbaal en daarmede eindigde de seéne, die veel beroering gewekt had en in de Alblasserwaard den schrik voor de ge vreesde woonwagenbewoners weer heeft ver meerderd. N. v. d. D. Ter waarschuwing. Verleden week trok voorbij de Catharijnebrug te Utrech^ een man de aandacht, die blijkbaar ziekelijk was en met moeite zijn weg vervolgde. Zooals altijd, wekte dit het medelijden op van de voorbijgangers, die den man geld gaven, wat dankbaar werd aangenomen. Ook de politie die uit de verte het geval had gadegeslagen was met ontferming bewogen en stuurde een brancard uit om den patiënt naar het zieken huis te laten brengen. Maar niet zoodra kreeg de man de rader- baar in de gaten, of hij ging er als 'n kie viet van door, loopende ai wat hij kon om de politie en haar brandcard te ontkomen. De man bewees daarmee ten duidelijkste, heelemaal niet ziek te zijn, maar eenvoudig v als patiënt geposeerd te hebben om geJd te krijgen. Alweer een nieuwe truc voor 'n ge makkelijke broodwinning! die bij deze ter kennis van het goedgeefsche publiek wordt gebracht. Bij nader onderzoek bleek dat de man óók al eens met de gemeentelijke ziekenauto naar de klinieken was vervoerd, maar, daar niet opgenomen, omdat hij niets mankeerde. Bij het zwemmen verdronken. Te Susteren (L.) waren de studenten den Eerw. paters uit Lilbosch-Echt bezig te zwemmen, toen een hunner plotseling onderdook. Alle pogingen om den jongeling te redden bleven vruchteloos. Nadat men enkele uren gezocht had, werd het lijk opgevischt. De verongelukte was een 13-jarige jonge ling uit Amerika. Een ernstig ongeluk. Men meldt uit En schede Zaterdagmiddag werd in de fabriek „Schut tersveld" bij de krasmachine bewusteloos gevonden de krassenarbeider B. Geerdink wonende alhier. De ongelukkige had een vreeselijke wonde aan het hoofd, zoodanig dat de hersenen bloot lagen. Blijkbaar was hij met een machine in aanraking geweest. Een doodelijk ongeluk. Te Best geraakte het 5-jarig zoontje van den sigarenmaker M. onder een kar met steenen bedolven, doordat deze omsloeg, terwijl het jongetje er aan trok. Hij kreeg de kar op de borst en de vracht steenen over zijn lichaam. Een half uur later bezweek het kind onder zeer hevige pijnen. (D. v. N.) j Een vliegongeluk. Vrijdagmiddag heeftop den Legerdag te Breda een ernstig ongeluk plaats gehad. Een militair vliegtuig kwam over de Mo- lerheide, maakte boven het terrein een reeks van fraaie evoluties tot het langzaam in mooien spiraalvorm begon te dalen. Het landde. Voor het echter op den grond stond, sloeg de ma chine over den kop en stortte met ontzettend gekraak neer. Volgens den verslaggever van de „Msb" is alles wonder boven wonder goed afgeloopen dank zij de omstandigheid dat de motor was stopgezet. De waarnemer luitenant Hekking Colen brander kwam eraf met eenige lichte kneu zingen, de aviateur luitenant Wallast had den arm ontwricht, maar deze kon op htt terrein nog in orde gebracht worden. Het vliegtuig is geheel vernield maar twee kostbare menschenlevens zijn behouden. Uit zeer betrouwbare bron vernamen we dat, bij het vertrek van de Molerheide verzuimd was de voorwielen te bevestigen.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2