A M.V. TR tra 2e BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS t i UITSLAG VERKOOPINGEN. RECHTZAKEN. BURGERLIJKE STAND,, KERK ËN_yCH0ÖL TELEGRAMMEN. Ma „Z! BI J. Wie EK ASP P. mtt Hi INGEZONDEN STUKKEN. VISSCHERIJ. IN P Onde Onde JACC CORP Dirkslan Middelht Huwelijl II t< 10548 DlRKi GEVR Voor knecht vuur- en| letter BI Kruiskad GEVRi' voor hult —VAAL II /rije ove Brieve^ enz. aan heeft noi vering prima k? rende prj Ijverig tegen ho TE K( gemeten len. InschrS tot en alwaar o| zijn te b AND, van parti Br. ir. DITMAR' DAM. Dagelijks Gedurend in de jjs en worst WESjJïïi NEDERLAND EN DE OORLOG. Het opbrengen van visschersschepen. In de Woensdag gehouden vergadering van de soc. dem. Kamerfractie met hoofdbestuurs leden van dé zeeliedenvereeniging De Vol harding en den Haven- en Transportarbeiders bond, is besloten, dat de sociaal-democratische Kamerfractie zal trachten, gelegenheid te vinden, nog deze week een interpellatie in de Tweede Kamer te houden over het op brengen van de Nederlandsche visscherssche pen door de Britsche regeering. Woensdagavond is ook te Viaardingen een druk bezochte vergadering gehouden door de Nad. Zeemansvereeniging Volharding, den Centraien Bond van Transport- en Havenar beiders en de Vereeniging van kuipers. Daar hebben het woord gevoerd deheerenJ.Brau- tigam en A. W. Heijkoop. Een motie is aangenomen, waarbij wordt geconstateerd, dat de onrechtmatige daad van Engeland ongeveer 25,000 arbeiders met werkloosheid en kommer bedreigthet optreden van En geland in strijd met alle volkenrecht geacht wordt. De vergadering sloot zich aan bij door belanghebbenden reeds uitgebrachte protesten en bezwaren en sprak de verwachting uit, dat het de Nederlandsche regeering moge gelukken de volledige vrije uitoefening van het visscherijbedrijf te herkrijgen. Aan het eind van de vergadering heeft de heer C. G. Roos, secretaris van de Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche Haring- visscherij medegedeeld, dat de reeders maat regelen getroffen hebben, die voorkomen zullen, dat de bemanningen der opgebrachte schepen in Engelsche havens, en hun gezinnen gebrek lijden. Met de uitvoering dezer plannen zal heden begonnen worden. Tot heden heeft geen enkele Vlaardingsche reederij besloten tot oplegging van een der visschersvaartuigen. Op regelmatige wijze vertrekken alle binnengekomen loggers voor lossing van de vangst weer naar zee. Bij de naaml. venn. S. S. Flevo III te Viaar dingen is bericht ontvangen, dat haar stoorn- logger VI. 73 Flevo 111, schipper L. Muis, door Engelsche oorlogschepen naar Kirkwall is opgebracht. Zie meer uitvoeriger verslag onder Plaat- selijk Nieuws Viaardingen in dit nummer. I i SOMMELSDIJK. Door schipper M. Joppe, zijn de eerste chalotten, seizoen 1916, ge laden. Begin Augustus e.k. zal alhier bij ver schillende winkeliers „normaal margarine" verkrijgbaar zijn tegen f0.45 per pond. Deze margarine wordt beschikbaar gesteld door tusschenkomst van de Regeering en moet voldoen aan billijke eischen, aan goede mar garine te stellen. Door mej. E. v. d. Vlies is ontslag gevraagd als hoofdonderwijzeres aan de Be waarschool en onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School met ingang van 1 November a.s. M1DDELHARNIS. De tweede zitdag van den Hoofdelijken Omslag zal gehouden wor den op Dinsdag 1 Aug. Een ieder wordt verzocht gevolg te geven aan de op het aan slagbiljet met rooden inkt gesteld verzoek. Door den rijksontvanger is een valsch kwartje ontvangen en bij de politie gede poneerd. Op 18 Aug. a.s. worden de volgende personen van de jaarklasse 1916 bij 't leger ingelijfd: Q. J. Wittekoek, Arie v. d. Velde, Jacobus Noordijk, Pieter Kool, J. Driesprong. Vrijdagmiddag sloeg een paard op hol van K. v. d. Velde, rende over de Westdijk en werd op 't Zandpad door A. Taaie gegre pen en tot staan gebracht, 't Dochtertje van M. Brinkman 't welk met een kind in een wagentje uitweek had 't ongeluk dat 't wa gentje omver viel, kind bekwam geen persoonlijk letsel zoodat dit incident, zonder ongelukken te veroorzaken afliep. DEN BOMMEL. N. Gebraad, landstorni- plichtige der jaarklasse 1910 is opgeroepen om op 18 Augustus a.s. in wcrkelijkcn dienst te worden ingelijfd. Tegen L. B. te Ooltgensplaat is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. NIEUWE TONGE. Woensdag had de tim mermansknecht C. H. het ongeluk terwijl hij met de zaagmachine werkzaam was, dat zijn duim met de zaag in aanraking kwam en deze belangrijk verwonde. Donderdagavond werd door den omroe' per alle de leden van het begrafenisfonds verzocht om Zaterdag opgaaf te doen hoe veel steenkolen zij verlangen voor de komen' de winter. DIRKSLAND. Tegen eenige arbeiders alhier is procesverbaal opgemaakt wegens strooperij in de Plantage Dolpfijn. Van het woon- en winkelhuis Wed. Hoe' deman aan den Molendijk is bij afslag eige naar geworden Joh. de Jong voor f 1950. HERRINGEN. Verbetering. Abusievelijk is in het vorig nummer het nieuws der gemeente Ouddorp voor deze gemeente geplaatst ge worden. O. m. zal dit zoo niet door allen toch door de nieesten zijn begrepen, o.a. aan de daarin voorkomende namen doch vooral wegens plannen van den bouw Post en Te legraafkantoor. De landweersoldaat H. K. alhier Zondag 1.1. met eenige dagen verlof te huis gekomen moest zich voor een zijner vingers direct onder geneeskundige behandeling stellen waarbij bloedvergiftiging werd geconstateerd Bij den landbouwer C. L. onder deze gemeente werd dezer dagen een zijner vette varkens dood in zijn hok aangetroffen. Of schoon niet in hevige mate blijft de z.g.n. vlekziekte alhier nog voorkomen en zooals gemeld ook haar slachtoffers eischen. De door den Raad dezer gemeente goed gekeurde Armenrekening bedraagt in ont vangst f2419,315. Jn uitgaaf f 1170,23 en sluit mitsdien met een batig saldo van f 1249,08s, Ditmaal voor geen ajuin doch vooral voor paarden- of ook en meermalen juist ge noemd koepeen wordt alhier bij de massa veel geld en per H. L. f 3, geboden waarvoor onder goede voorwaarden is verkocht. MELISSANT. De rekening van het Alge meen Armbestuur over 1915 is goedgekeurd in ontvang op f7298,70 in uitgaaf op f4503,15 batig saldo f2795,55. - De landstormpllchtigen jaarklasse 1910 C. van den Houten en K. Joppe zijn wegens lichaamsgebreken voor den dienst afgekeurd. Ook in deze gemeente komen veie ge vallen van vlekziekte voor, enkele met doo- delijken afloop. GOEDEREEDE. Van den landbouwer v. E. lag Woensdag een best zwaar varken dood in het hok. - Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Redert lichtwachter op den lichttoren op den Westkop te Ouddorp, zal met 1 Aug. a.s. in gelijke betrekking worden verplaatst naar Hoek van Holland. HELLEVOETSLUIS. De officier van Admi nistratie 2e kl. H. J. Eenhoorn, wordt met 1 Aug. geplaatst als administrateur bij het Marinehospitaal alhier. VLAARD1NGEN. Het optreden van Engeland inzake de Visscherij. VERSLAG der groote Openbare Ver gadering op Woensdag 26 Juli 1916 des avonds te 8 uur in de zaal „Har monie" Schiedamscheweg alhier. De vergadering, uitgeschreven door le Ne derlandsche Zeemansvereeniging „Volhar ding:", 2e Vereeniging van Kuipers enz. en 3e Centrale bond van Transport- en haven arbeiders, jwerd, 8.30 uur door den Heer Buis geopend. Hij deelt mede, dat door de drie Bonden allerlei pogingen bij de Ministeries zijn aan gewend, om te zorgen, dat wij als neutrale mogendheid in 'onze neutrale handelingen niet gestoord worden. Wij zijn de vertegen woordigers der moderne vakbeweging, ko mende zoo uit den Haag, waar de protest vergadering schitterend is geslaagd, nu zijn wij bijeen om daaraan kracht bij te zetten, dit is de tegenwoordige taak der vakbewe ging. Een toelichtingsdebat zal worden toe gestaan. Hij geeft eerst het woord aan den Heer Joh. Brautigam van R tferdam, Secretaris der Ned. Zeemansvereen „Volharding" Deze zegt in hoofdzaak het navolgende De dagen van Aug. 1914 waren bange voor de Noordzeevisscherij. Wat zou zich op de Noordzee afspelen, de vloot werd aanvanke lijk opgelegd, men zag armoe en ellende in zicht. Het Orgaan van „Volharding" wees er op, dat men moest trachten het bedrijf aan gang te krijgen. Ondanks mijnengevaar is het betrekkelijk goedgegaan in 1914 en 1915 af en toe eenige moeilijkheden o.a. het op brengen van sommige loggers naar Kirkwall Lerwick of Aberdeen, doch deze kwamen dan na eenige dagen weer behouden terug. Aanvankelijk teelt 1916 bezwaarlijk, door het vasthouden van Engelsche zijde van ca- chou, netten enz. omdat, naar zij zeiden, de resultaten naar Duitschland gingen. Toch ging de visscherij door. Op de aanbieding, van den Heer Volleu- hove door N. O. T. om veertig procent der vangst aan Engeland te verkoopen tegen be paalden prijs, werd niet geantwoord. Toen nu weder eenige schepen werden op gebracht, dacht men, dat het als vorige jaren zou gaan, gauw loslaten, doch toen Engeland een groot aantal aanhield en opbracht, bleek bij navraag, dat het doel was, de geheele Hollandsche visschersvloot van de zee te verdrijven, „één haring per weck voor Duitsch land", zei men, „is ook één haring te vcci". De vraag rees of Engeland soms haring voor Rusland wilde hebben. Niet alzoo. Een gevolmachtigde deputatie naar Enge land, de Hecrcn H. Dirkzwager, Parlevliet en van den Duik. Toen had de Nederlandsche regeering reeds moeten optreden tegen de Engelsche. Ook na audiëntie bij de Min. v. Landbouw en Buitenl. Zaken, wilde de regee ring afwachten, wat de deputatie uit zou werken. Telegrammen en persberichten meld den het brengen van vischschepen voor het prijzenhof. Toestand werd zeer ernstig in gezien. De Britsche regcering wilde geen koop der haring overwegen. „Lag dc vloot stil, dan zou men overwegen om den rcede- rijen een passende bedrijfswinst, berekend over normale jaren, te vergoeden". Zou dit dan 15 zijn, voor afschiijving en eenig dividend De reeder3 hebben daarom in een motie dit onbewimpeld afgewezen. Dit juichen wij van harte toe. Applaus. Zouden de reeders toestemmen, dan was over het wel en wee van meer dan 20.000 arbeiders besloten. Er is beweging in Holland. Gisteren kwam bericht, dat door Engeland werd geredeneerd „negentig procent der haring en veel versche visch gaat naar Duitschland en wel recht streeks". Dit zijn onjuistheden en halfheden. Sinds jaren gaat 80 naar het buitenland. Engeland kocht daar nooit iets van, doch wij wel van Engeland. Wij Hollanders kunnen al die haring niet consumeeren, dus moest ze uitgevoerd. Doch niet rechtstreeks naar Duitschland, ze komt op de open markt, óók Engeland kan ze daar koopen. Dit is dus een onwaarheidIeder koopt, die wil Nu moet door Engeland het praatje ver spreidt, dat vele visschen in verboden wa ter, d.w.z. in water 2, 3 a 4 graden buiten den Engelschen kuststrook. Dit noemen zij verbonden, alias „Britsch" watet, hetgeen in strijd is met alle tractaten enz. Onze regeering zegt, dat die punten door mijnenvelden gevaarlijk zijn, doch nergens, dat ze verboden zijn. Waaraan ontleent En geland dit recht Zij willen de onwetende burgerij in Nederland laten denken, dat die visschers in strijd met eenig voorschrift heb ben gehandeld. Deze zet is wel wat handig, doch het be weerde is niet waar, daarom moeten wij zor gen, dat deze onjuistheden niet voortwoeke ren. (Applaus). De zaal is onderwijl totaal gevuld, terwijl de serre ook een honderdtal personen bevat. Vorige week, Zaterdag 's morgens is door het bestuur van „Volharding" een telegram aan den Engelschen gezant verzonden. O.a. werd daarin op den dreigenden nood ge wezen te veroorzaken door de mogendheid die zich noemt „de beschermster van de be langen der kleinen." (Daverend applaus.) Hiermede scheen de Engelsche gezant niet best tevreden. Toch was het plaatsen der laatste zin goed overwogen. Zondag kwam het antwoord, waarin o. a. werd gezegd, dat het bezigen der termen „willekeurige maatregelen" en „grove rechts- schennis" ongepast was. (Gefluit.) Nu Engeland geen recht doet, mag men het niet eens zeggen, doch krijgt men een lesje in de wellevendheid. Fiat, niets gegrond (Daverend applaus.) Zegt niet de „N. C." dat het is zonderen schijn van recht, „De Tijd", Jan Kiaassen op zee, „Het Volk" onbegrijpelijk machtsmis bruik en „N. Rotterdammer" van hedenavond „eischen noch redelijk, noch rechtmatig." Engelanda heerschappij ter zee wordt in deze misbruikt. Laat de Britsche regeering een3 luisteren naar direct en indirect betrok kenen van het Ned. Volk. dc pers van iedere richting. Wij hebben onze neutraliteit ook tegenover Engeland altijd bewaard (Applaus). Niet stilzitten, van middag den Haag, van avond hier, morgen Scheveningen. Het geldt het brood van 25.000 gezinnen, (Daverend applaus. Vervolgens spreekt de Heer A. W. Heijkoop van Rotterdam, Voorzitter der cen trale bond van Transport- en Havenarbei ders. „Kunnen wij werken, voor arbeidsvoor waarden zegt deze, „als er geen werk is?" Wij moeten eerst daarvoor zorgen, daarom protestvergaderingen. Het is door mijn vriend Brautigam juist voorgesteld, het is een daad tegen alle zee- en volkenrecht. Engeland for meert een nieuw recht, en maakt haring tot contrabrande. In Aug.l914gingdoor heel Euro pa een stemme op, over den onrechtvaardigen daad van Duitschland om België binnen te treden. (Applaus). Engeland wierp zich op, te zullen zijn be schermer der kleine naties. Engeland zou dus ook ons land moeten beschermen. Wij zeggen dus, dat Engeland's daad ge lijk staat met het intreden van Duitschland en België (Daverend applaus). Het moet zich bedenken en terugkeeren, dit erkennen. Allerlei landen sturen mij stapels brochures, met den neutralen volksgeest-te bewerken, doch bij mij gaat de daad, vóór geschrijf op papier. De volksgeest wordt te gen Engeland. De zee is onzijdig. Eenige mijlen uit de kust, eindigt Engeland's grond gebied. Verder mag ieder overal visschen. Of nu Engeland op nat of droog onze be zittingen inpalmt, doet niets ter zake. Reeds hebben de visschers geld uit Holland moe ten hebben om geen honger te lijden. „Wolff" en „Reuter liegt. Laten nu kapitaal en ar beid voor één doel werken de klassestrijd even uitgeschakeld, leder op het standpunt van recht. De reeders zouden wel uiet dade lijk zonder brood zitten. De arbeiders wel. (Daverend aplaus.) Er heerscht een bittere stemming tegen Engeland. Er is geen recht meer. Dat zou den ze ons in den eersten of tweedeii En gelschen oorlog niet geflikt hebben, denk aan Chattam. Wij verkoopen dengene die koopen wil, verder niets. Zegt Engeland nu, inplaats van „Mij house is mij castle" „Vour house is mij castle De Commissie in Engeland moet op onze moreele rechtsgronden wijzen, der verbitte ring hier moet kracht bijzetten, dit is het beste bewijs der meening. (Daverend applaus). De Heer C. G. Roos, secretaris der ree- dersvereeniging, zegt, dat hij het met alles eens is. Engeland heeft zeifs om de deputa tie verzocht, doch er is geen sprake van on- üerhandelingen. Engeland heeft geboden „Schepen van de zee, dan eerst zulllen wij zien". Medegedeeld, zij, dat voor goede be handeling der zeelieden zal worden gevrij waard voor hongerlijden. Applaus. De Commissie heeft een zware taak, daar om moeten wij die heeren dankbaar zijn. Applaus. De heer Drop deelt mede, dat binnen zeer korten tijd voor de gezinnen dier visschers zal worden gezorgd. Onder daverend applaus en met algemeeue stemmen, wordt de navolgende motie aange nomen De druk bezochte vergadering op Woens dag 26 Jnii 1916 te Viaardingen in de „Har monie" en uitgeschreven door de navolgende vakvercenigingen (zie boven het verslag), gehoord de uiteenzettingen der sprekersjoh. Brautigam en A. W. Heijkoop, inzake de dreigende stopzetting der visscherij door de Engelsche maatregelen, concludeert, dat deze onrechtmatige daad' van Engeland ongeveer 25000 arbeiders met werkeloosheid en kom mer bedreigt. Oordeelt liet optreden van En geland in strijd met alle volkenrecht, sluit zich aan bij door belanghebbenden reeds uitgebrachte protesten en bezwaren. Protesteert mede krachtig en spreekt de verwachting uit, dat het de Nederlandsche regeering moge gelukken dc volledige vrije uitoefening van het visscherij bedrijf te her- kiijgen." Sluiting der vergadering. (Ongecorrigeerd). 5. Nieuwp stappen tot bevordering van ver-voor Duitschland bestemde visph aan te hoti plichte arbitrage en verplicht onderzoek van internationale geschillen. 6. Opheffing van belemmeringen van het handelsverkeer of althans van ongelijke behandeling der natiën in koloniën en andere onderhoorigheden een en ander krachtens internationale regeling. Niet te ontkennen valt, dat er ook nog velen zijn, die om alle vredespogingen glim lachen of de schouders er over ophalen. De vreeselijkheid v5n de wereldgebeurtenissen, met haar vertrapping van recht en verbre king van trouw aan eens gesloten tractaten, met hare schending van het recht en het treffen van weerlooze slachtoffers in alle lan den waar de oorlog woedt, schijnt sommige sceptisch aangelegde naturen in hunne nei gingen te versterken, in stede van hun de overtuiging bij te brengen, dat een rustig aanzien van dit alles reeds op zien zelf mis dadig is. Zelfs zijn er helaas, zoowel in we tenschappelijke als in godsdienstige kringen, enkele stemmen opgegaan om den oorlog te verdedigen of te vergoelijken. Zij riepen gelukkig terstond energieke tegenspraak op in eigen kring, waarbij met klem dit pogen' werd terug gewezen. Op zulke personen valt op geen enkel terrein te rekenen, de voor uitgang der wereld zal het steeds buiten hen moeten doen. Gelukkig staan daartegenover velen die de hoop op de menschheid niet hebben opgegeven en te midden van de lieer- schende duisternis den blik richten naar het licht. Men versta het optreden van den N. A. O. R. niet verkeerd 1 Geen naïviteit bezielt dit lichaam, zoodat het in de meening zou verlceeren, dat deze denkbeelden nu tnaar eens van de Dollard tot de Schelde behoeven te weerklinken om te kunnen zegevieren over heel de wereld. Nederland is een klein, neutraal land dat bescheidenheid past. Wie zich de illusie maakt den. Op het oogenblik z(jn er hier vertegen woordigers der Nederlandsche reeders bezig plannen te bespreken, waardoor in de eer ste plaats de Nederlandsche verbruikers visch zullen krijgen en in de tweede plaats de be langen der visscherij zooveel mogelijk wor den beschermd, onder de nadrukkelijke voor waarde echter dat de visch niet de vijanden van Groot Brittannië bereikt. Ik kan met genoegen verklaren, besloot de minister, dat de onderhandelingen tot dit doel goed opschieten, en het schijnt zoo goed als zeker, dat er eene bevredigende oplos sing zal worden gevonden. De Engelsche regeering zal geen moeite ontzien om die in een geest van goeden wil jegens het Ne derlandsche volk en jegens de belangen nn het Nederlandsche visscherijbedrijf te voeren. MIDDELHARNIS. De uitslag van de ge houden verkooping van landerijen van dhr. S. C. Korteweg is als volgt afgemijnd Koop 1, S. v. Nimwegen f 1110 p. G. of f4240 2 en 3 M. Born f 735 p. G. of f 11370 4, 5 en 6 W. Vrijenhoek, R'dam f795p. G. of f 9254, koop 7 en 8 H. v. d. Velde f 735 p. G. of f 4395, koop 9 en 10 aange- loopen C. Kolff f 1275-1250 o f 5368 en f 5625, koop 11 A. C. v. Driel f 2200 p. G. of f 3344, Koop 12 en 13 Huis en Pakhuis door D. de Haas f 2800. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over Eurooa den vrede af te kunnen dwingen, de afgeloopen week in Nederland ultgespro- zal daarvan spoedig genezen worden. Een ken 27 faillissementen tegen 28 faillissementen groot woord past ons allerminst, alle excen- in dezelfde week van het vorige jaar. De copte van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van den Uitgever, NA OORLOG DEN VREDE. Hoe ontzettend ook de wereldoorlog is en hoe lang hij zal kunnen duren, op den oor log moet toch in ieder geval de vrede vol gen. Het kan ons niet onverschillig zijn, hoe die vrede er zal uitzien! In de eerste plaats moet alles worden gedaan om, als deze oor log beëindigd is, de kans op een nieuwen oorlog tot de geringste proportiën terug te brengen. Deze kans is niet denkbeeldig, want reeds de jongste Balkanoorlog heeft bewezen, dat op den eenen krijg, dikwijls spoedig een andere volgt. Daarom moet alles worden aangewend om te bewerken dat de wijze, waarop straks de vrede gesloten wordt, niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt. Daarom ook moeten nu alle krachten worden ingespannen om het sluiten van een ondoel- matigen vrede te voorkomerj. Slagen wij daarin niet geheel, alles wat op dezen weg wordt bereikt is winst en zal aan de geteis terde menschheid ten goede komen. De vrucht van deze gedachte is de oprich ting van den „Nederlandsche Anti Oorlog Raad". Deze Raad is van oordeel, dat bij den toekomstigen vrede eenige voorname punten moeten worden in achtgenomen en hij tracht daarvoor ook langs dezen weg de openbare meening te winnen'. De verwezeiijking ervan zal volgens velen niet de diepste oorzaken van den oorlog wegnemen. Ook de leden van den N. A. O. R. beseffen dit. Doch volgens dezen Raad, samengesteld uit personen van verschillende politieke en maatschappelijke schakeering, zullen zij vèèl kunnen bijdragen om de kansen op een volgenden oorlog be langrijk te verminderen en dus de volgende geslachten voor nieuwe rampen te bewaren. Iedere richting blijft overigens volkomen vrij om op eigen wijze in propaganda en politiek de openbare meening te bewerken ten gun ste van eigen verdergaande beginselen. De Raad stelde het volgende Vredespro- gram op: 1. Samenwerking der Staten in plaats van tegenover elkaar staande bondgenoot schappen 2. Beperking der bewapening, krachtens internationale regeling 3. Zeggenschap der Volksvertegenwoordi ging over het Vredesverdrag; 4. Vermijding van het gevaar, gelegen in overgang van grondgebied of annexatie tegen den wil der bevolking; triciteit verkleint onze macht en onzen in vloed. Officieel-deftigis onze bewegingeven- min, maar overleg met de regeeringsorganen om poolshoogte te nemen versmaadt zij daar om niet. Mochten wij niet geheel slagen in ons doel, vergeefsch in dezen arbeid nimmer en de geschiedenis zal hebben te oordeelen over de wijze, waarop wij naar onze krachten onzen plicht hebben gedaan I Het wordt weer vrede en hoe die ook ge sloten wordt, dan zullen de gemoederen ont vankelijk zijn, ook in de oorlogvoerende lam den zal de stemming dan veranderen. Het leed, de tranen, de rouw, de zorg voor de toekomst van honderdduizenden verminkten, zij zullen elke hoerastemming doen verkeeren en zóó zullen de wenschen vatbaar worden voor onze denkbeelden. Dat onze arbeid niet licht is zal een ieder kunnen bevroeden. Veel wordt van het Hoofd bestuur, van den Raad en van zijn Hoofd secretariaat en vooral van zijn financieele draagkracht geëischt, de propaganda en vooral de arbeid in het buitenland, kost veel geld. Gij gemet hier in Nederiand van Rust en Vrede In andere landen is het thans Oorlog. Beseft wat dit zeggen wil en gij sluit u aan bij den Nederlandsche Anti Oorlog Raad. Wat kunt gij alleen doen ter bevordering van een spoedigen en duurzamen vrede? in het geheel mets. Wat knnnen wij allen te zamen doen Misschien iets, als wij ons aansluiten bij den Nederlandschen Anti Oorlog Raad. Welnu, inwoners van Flakkee! Op Dins dag 1 Augustus a.s. herdenken wij dat feit dat twee jaren geleden de groote oorlog uit brak. De N. A. O. R. zal op gemelden dag ook op uw eiland, evenals in andere deelen van ons vaderland, een nationale demonstra tie houden, denkt dan terug aan het uitbre ken van den strijd op 1 Augustus 1914. Sluit u dan aan bij den Nederlandsche Anti Oorlog Raad en wordt medestanders! Gij kunt volstaan met liet uiterste geringe be drag van 25 cent, uw naam wordt ook dan ingeschreven ouder de ruim 30.000 mede standers van den N. A. O. R. Indien door ons streven de vrede slechts één-dag werd bespoedigd, zouden duizen den nienschenlevcns en millioencn guldens worden bespaard, zou onze arbeid reeds een zegen voor de menschheid zijn geweest Geeft u dus op en sluit u aan bij de groep Middelhamis—Sommelsdijk en zendt uwe bijdragen aan den Secretaris-penningmeester A. LOKKER, Voorstraat 233, te Sommelsdijk. GOEDEREEDE. Toen de bemanning van de blazerschuit G. O. 26, schipper A. Rede.t, hun net ophaalden, bemerkten zij tot hun schrik, dat er behalve visch, ook een strooi mijn in was. Dadelijk besloten zij liever een stuk net te verliezen dan zoo iets binnen te halen, en sneden kort en goed een stuk net en lieten het gevaarlijk dingetje aan zijn lot over. De door de Noordzeevisschers opgepikt 3 Amerikaans grenen balken en één rondhout hebben bij publieke verkooping f 316 opge bracht. De vorige week werd doot de Noord zeevisschers tot f 200 aan versche visch be- sómd. Met de gainalenvisschers ging het min der góed, daar de garnalen slechts van 3 tot 4 shl. per mand opbracht. Over het gansche kalenderjaar deze week inbegrepen, 645 tegenover 796 in denzelfdea tijd van het vorige jaar. SOMMELSDIJK. GeborenGeertje d. v. L, v. d. Broek en A. Vroegindeweij. Jacoba d. v. J. v. Assen en M. Wesdijk. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 30 Juli. Ned, Hervormde Kerk. Sommelsdijk v.m. 9 30 en 's av. 6ureDs. A. v. d. Kooij van Ouddorp. Mlddelharnis, v.m. 9.30 uur Ds. Pop. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, 's nam. 2 uur Ds. Lans van Oolt gensplaat. Ooltgenpiaai, v. m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Lans. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, 's nam. 2 uur Ds. A. v. d. Koóij van Ouddorp. Herkingen, geen opgaaf. Qirksland, 's nam. 2 uur Ds. de Gldts van Goe dereede. Meltssant, 's nam. Ds Pop van Mlddelharnis. Stellendam, geen opgaaf. Qoedcreede, v.m. 1U uur Ds. De Gidts. (Doopsb.) Ouddorp, Leesdienst? Hellevoelsluls, geen opgaaf. Nleuw-Helvoel, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk Mlddelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. 9 's nam. 2 en 's. av. 5.30 uur Ds. Mulder em.-pred Zeist. Oohgensplaal, v.m. 9 uur en 's av. 6 uur Ds. Dek ker. Melissant, v.m. en 's av. Ds. de Bruijn. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, geen opgaaf. llcllevoetsiuts, vm. 9 30 Leesdiensr 's av. 5 ure Ds. Venlj. Ntcuw-Hclvoet, v.m. 930 uur Ds. G. Verrlj. en 's av. uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente, OoHgensptaat, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9, nam. 2 en 's av. 6 uur Leeskerk. Melissant, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk, Ouddorp, Ds. K. W. Rossing. SOMMELSDIJK. Voor een paar dagen werd het Bestuur onzer Chr. School wederom ver rast met een gift van f 50. Met hartelijken dank maken we wederom gaarne melding van deze hooggewaardeerde gift. NIEUW HELVOET. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een openbare L. S. te Brielle dhr C. J. Mol alhier. Geslaagd voor het eindexamen H. B. S. J. Tettelaar alhier, leerling van de H. B. S. te Schiedam en J. Quak leerling derH. B. S, te Brielle. De correspondent van het Hbld. te Lon den seint Ik kan met zekerheid verklaren, dat er in Nederland een misverstand bestaat betref fende de houding van de Engelsche Regee ring ten opzichte van de Hollandsche haring- visscherij en dat de motie der Nederlandsche reeders uit onvoldoende kennis der feiten voortspruit. De blokkade-minister lord Robert Cecil, die zoo vriendelijk was mij hedenmiddag een onderhoud over deze quaestie toe te staan zeide mij, dat bij de Engelsche regeering niet de wensch of de bedoeling bestaat om de visscherij-belangen der Nederlandsche vis schers te schaden. De Engelsche regeering heeft geen ander doel dan den invoer van visch in Duitschland te beletten, zonderden visschers of den reeders van visschersche pen, verzwegen nog den Nederlandschen verbruikers onnoodigen last te bezorgen. Er kon niet de minste twijfel bestaan, zeide lord Robert Cecil, aan Engelands recht als oorlogvoerende natie, om voor Duitsch land bestemde contrabande aan te houden, en de Nederlandsche regeering zelve heeft er op gewezen, dat visch contrabande is. De Engelsche regeering heeft dus het recht om MIDDI Eenige nissen. 10542 (Tiert wjjzen den bij liefden en Grooi om met bij A. K, De houding van Roemenië. BOEKAREST, 27 Juli. De Indépendancé Roumaine schrijft: Ondanks onze tegenspraak van gisteren van verzinsels over genomen besluiten, gehouden besprekingen en onderteekende overeenkomsten blijven er dienaangaan de toch praatjes loopen en moeten wij op nieuw tegen dergelijke fantasieën waar schuwen. Dit zal het verspreiden van deze geruchten wel niet beletten, wij kunnen echter niet anders doen dan constateeren dat ze van allen grond ontbloot zijn. Deze tegenspraak heeft (voegt Wolff er aan toe) betrekking op mededeelingen in en tente-gezinde bladen omtrent een spoedige interventie van Roemenië en een verbond van dezen staat met de geallieerden, 1.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 4