1316 Zaterdag 22 Juli 1916. ni ER K ren en 818ie Jaargang N*. 2200. voor de ZiiMliollanglsclte eit !®®aw®el© Eilanden. Tweede Blad. II® m 2 Antirevolutionair Orgaan R .S es ZEN ïdel IN HOC SIGNO VINCES Twee BI aden. officieel gedeelte. buitenland. tPAABD and W. BOEKHOVEN, LAND- EN TUINBOUW. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS in ook verk (drijf [■den. de groot- 10021 aat), .R NIS. Deze Courant verschijnt eiken Woeasdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie Maanden fr. p. p. 50 Cent bij vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentie» 10 Qmi per regei sa l/a maal. Beelames SO per ragek Boekaankondiging 6 Cent psr regel en Maak Oienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent psr plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die aij beslaan. Advertentie» worden ingewacht tot Dinsdag- en Yrpagtaorgen 10 tmr. Alle stukken voor de üetiae&fie bestemd, AUvertentiëis ess verdere Administratie franco toe te zenden am «ten ftjiurevei Dit nummer bestaat uit ouv/d zich tot otterdam, JAPON- IELAARS, S, GAREN, 10143 elend, uneerea, dat zulks leerwerk en ti^da 'eren ws 8186 erzekart i. i m .<cr- tné Trlplex- ?ement enz. -:o:- 10463 üïTGEiYlB Telefoon latereomsa. Ma*. 9. INRICHTINGEN welke gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van M. Groenendijk Wzn., landbouwer alhier, om VERGUNNING tot het oprichten van eene slachtplaats in zijn wagenhuis aan den Oudelandschen dijk, op het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, No. 2024. Op Woensdag, den 2 Augustus 1916, des voormiddags te 11 uren, za! ten gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren te gen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Sommelsdijk, den 19 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, GEELHOED. BOIJMAN. cc l-t' CD CO CA CA CD r Tegen de aardappelziekte. De aardappelziekte is hier en daar al waar- genomen, zoowel in het loof als in de knol len. Men houde zich daarom voor besproei ing gereed. De ondervinding heeft geleerd, dat deze niet alleen gunstig werkt als de ziekte er is, maar eveneens, als het gewas nog gezond isde duur van den groei wordt er door verlengd, zoodat, de knollen grooter, het beschot rijker, de aardappel ook meliger wordt. Het bespuiten verdient dus alle aan beveling Men kan besproeien met Bordeauxsche pap maar ook met Bourgondische pap. De eer ste wordt bereid uit gemalen kopervitriool en watervrije soda (sodex). Beide geven goede resultaten; toch kleurt Bordeauxsche pap het loof meer intensief blauw en mag de werking er van minstens zoo hoog worden geschat als die van de Bourgondische pap. De eerste bereidt men zelf; die bereiding is iets omslachtig, maar goedkoop. De laatste wordt meestal onder den naam „normaal pappoeder voor aardap- pelbesproeiïing pasklaar aangekocht; er be hoeft dan nog slechts water aan te worden toegevoegd, om de pap voor het gebruik ge reed te hebben. Kopervitriool laat zich ge makkelijk bewaren; watervrije soda ook. Maar het mengsel van de twee wordt licht voor het gebruik ongeschikt, wat een ern stig bezwaar opbrengt tegen den aankoop van normaal pappoeder. Bij den aankoop van een en ander dient men er op te letten, dat het gekochte vol doet aan de eischen door de Rijkslandbouw proefstations aan goede zoodanige waar ge steld. Die eischen zijn o.a., dat normaalpap- poeder 2 d.L. kopervitriool tegen 1 d.L. wa tervrije soda moet bevatten; dat het koper vitriool een kopergehalte van 25 proc. moet hebben en dat watervrije soda voor 92 pro cent uit natrlumcarbonaat moet bestaan. Bij de bereiding van Bordeauxsche pap wordt verschillend te werk gegaan. Het in stituut voor Phytopathologie te Wageningën beveelt aan, als volgt te handelen. Naar den akker worden meegenomenminstens 15K.G. gemalen kopervitriool en 20 L. versch ge- bluschte kalk; een emmer (no. 1), die op ongeveer van de hoogte van een duide lijk merk is voorzieneen groote houten of geëmailleerde emmer, liefst met lipvormige tuit (No. 2), die een merk moet dragen, dat den inhoud van den pulverisator vermindert met 1 L., aanduidt; een maat of kroes (No. 3) van 270 c.M.3 en een andere (No. 4) van 400 c.M.3een roerstok met dwarsplankje een gewone dikke stok, om de kalkbrij te toerennog een gewone emmer. Plaats een en ander bij een kanaal of sloot met niet te vuil water. Vul No. 1 tot het merk met kalk, voeg er water bij en roer de massa duchtig om tot een dikke brij zonder kluiten. Giet er daar na zooveel water bij, dat dit tot het merk staat. Vul No. 2 met water tot aan het merk, roer dit met den roerstok duchtig om en voeg er met behulp van No. 3 270 c.M.3 (is 300 G.) kopervitriool bijdit laatste moet langzaam geschieden. Schep uit No. 1, na flink omroeren, een maat No.4 vol kalkbrij en laat dit door de zeef in de sproeier loopen. Giet ook de ko pervitriool oplossing uit No. 2 door de zeef in den pulverisator. Schud de massa een paar keer heen en weer voor de sproeima- chine vol is. De pap is nu gereed. Vóór men gaat besproeien wordt eerst een maatje kopervitriool in No. 2 gedaan; het poeder heeft dan behoorlijk tijd, om volko men op te lessen. Met 15 K.G. kopervitriool en 20 L. ge- bluschte kalk bereidt men 50 pulverisators vol pap, d.i. juist voldoende voor een H.A. Te Meeden, is lang en met succes een an dere methode van bereiding toegepast, 's Avonds te voren wordt 8 a 9 K.G. ongeblusch- te kalk zoo langzaam mogelijk gebiuscht. Verder wordt 6 K.G. kopervitriool afgewogen een vat, dat minstens 150 L. inhoud heeft, op een wipkar geplaatst, benevens een ge wone emmer, een korten en een langen roer stok. Het kopervitriool wordt opgelost in on geveer 20 L. kokend water. 's Anderen daags wordt de helft der vi triooloplossing in het vat gegoten en de helft van de kalk in den emmer gedaan, is er water bij het aardappelland dan kan men de pap daar gereed maken anders doet men zulks thuis. In den kalkemmer wordt nu wa ter gegoten, de kalkbrij omgeroerd en de kalkmelk met een dunnen straal in de vitri ooloplossing gegoten, die onderwijl gesta dig wordt omgeroerd. Dit bedrijf wordl her haald tot alle fijne kalkdeelen in het vat zijn overgegaandaarna wordt de massa aange vuld tot 150 L. Deze pap kan door dén per soon gemakkelijk tegen den middag ver- sproeid worden over een deimt aardappels, 's Namiddags wordt weer 150 L. papbèreid met behulp van de resteerende ingrediënten deze'pap wordt versproeid over hetzelfde perceel aardappels, maar nu worden de rijen telkens in tegengestelde richting geloopen. Bourgondische pap wordt doelmatig be reid in een houten emmer, beter nog in een geëmailleerden emmer met lipvormige tuit, waarin een merk is aangebracht, dat den in houd van den pulverisator aanwijst. Deze emmer wordt tot het merk met water gevuld, waarna daarin langzaam een halve K.G. pappoeder wordt gebracht; onderwijl wordt het water flink geroerd. Daarna wordt de vloeistof door de pulverisator gegoten. Meestal wordt per H.A. 24 k 30 K.G. poeder verbruikt. Goede Bordeauxsche en Bourgondische pap is lichtblauw, niet groen. Ze bezinken zeer langzaamhoe langzamer, hoe beter. De vloeistof boven de bezonken papmassa moet kleurloos 7tin, niet blauw. Wordt een blank geschuur t nies in deze vloeistof ge houden, dan mag zich daarop geen koper afzetten. Zij, die pappoedcr van het vorige jaar hebben overgehouden, kunnen de deug delijkheid er van doen onderzoeken aan het Rijkslandbouwproefstationwillen ze zich zelf eenigszins oriënteeren, dan kunnen bo vengenoemde eischen hun daarbij van dienst zijn. DE TOESTAND. Van de fronten ook weer deze week geen belangrijk nieuws. De Duitschers heroverden ten zuiden der Somme de Fransche stellingen van Biaches tot Maisonnette terwijl de En- gelschen rustten van hun tweeden offen sieven stoot. Zij blazen wat uit, begraven hun dooden, beschouwen hun verliezen en tellen de gevangen vijanden. De berichten, in het laatste etmaal ontvan gen, doen zien, dat de bondgenooten, zoo goed als zij hebben moeten vechten voor het behoud van hun terreinwinst, die bij den eersten aanval was behaald, dit ook zullen moeten doen voor hetgeen zij er met hun tweeden aanval bij hebben bevochten. De Duitschers doen op verschillende plaatsen krachtige tegenaanvallen. Volgens de Duit- sche lezing zijn deze tegenaanvallen niet begonnen, alvorens de Engelschen een po ging hadden gedaan, om tot een derden aan val over te gaan, zegt de N. R. Ct. De bond genooten, zoo vertelde ons gisteren Berlijn, hebben den dag (dat is de dag van Maan dag, den 17den) gebruikt voor „feuervorbe- reitung", voor een bombardement, ter voor bereiding van infanterieaanvallen. Die infan- terieaanvallen kwamen dan ook Maandag avond en in den daaropvoigenden nacht op verschillende punten van het front los, maar hadden niet het minste succes. Van dit aan vallend optreden van de bondgenooten vin den wij maar weinig in de telegrammen uit Londen en Parijs gemeld. Alleen melden de Engelschen nieuwen vooruitgang ten Noor den bij Ovillers. Integendeel melden de offi- cieele berichten van de entente over aanval len van de Duitschers. Eén daarvan, gericht tegen de punt van het Fransche front, die naar Péronne vooruitsteekt, en vermeld in het Parijsche bericht van gistermiddag, had plaats in den nacht van Maandag op Dins dag, dus juist op hetzelfde tijdstip als waar op volgens het Duitsche bericht aanvallen van de Franschen aan den gang waren. Het Fransche bericht is uitvoeriger in bizonder- heden. De hoeve la Maisonnette bleef be houden, maar een gedeelte van het dorp Biaches ging verloren. Later kregen de Fran schen dat echter terug. Over Dinsdag meldde de Engelsche gene raal Haig, dat de dag ongunstig was geweest voor krijgsverrichtingen wegens de vochtige weersgesteldheid, en dat 's avonds een aan val van de Duitschers was begonnen op de Oostelijkste stellingen der Engelschen (bij Longucval en het Delviilebosch, dat daaraan aansluit). In aile geval is dus duidelijk, dat de bond genooten, zij het dan al dan na een mislukte poging hunnerzijds om het offensief te her vatten, op het oogenblik zich tegen aanval len van de Duitschers te weer te stellen hebben". Zoo ziet men dat de strijd in hetSomme- gebied schommelt, met een doorslag aan de zijde der Entente, Beslissend nieuws, hoewel nu niet aanwe zig, kan toch altijd tegemoet worden gezien, want het staat iiicr naar op het Westfront toch uit gevochten te worden. Ook van Verdun geen belangrijke gebeur tenissen. Ook op het Oostfront geen verdere gebeur tenissen van belang. Het begint te spannen tussehen Italië en Duitschland. Zooals men weet, is er tussehen die landen geen oorlogstoestand. Maar de nieuwe Italiaansche regeering stuurt er op aan en de Italiaansche pers is zeer oorlogs zuchtig tegen Duitschland. Welk heil men daar nu in ziet De „Deutschland", de bekende duitsche duikboot, is door Amerika tot handelsvaar tuig verklaard. Voor de entente een „strop". Voor de Duitschers een succes. Doch ook dan maar een zedelijk succes. Want zelfs al konden ze binnen vrij kor ten tijd een heel vlootje van zulke duikboo- ten bouwen, dan was daarmee hun onder- zeesche handel nog niet hersteld. Zij kunnen hoogstens 1000 ton laden. De reis duurt lang, en al breidt het aan tal schepen zich snel uit, dan nog zal het heel moeilijk vallen wekelijks eenige duizen den tonnen aan grondstoffen binnen te krij gen. Een druppel in de zee. En dan moeten die reizen heen en terug nog even voorspoe dig zijn als de heenreis van de Deutschland. Doch er is ook 'n zedelijk succes. De indruk toch, in binnen- en buitenland, dat Duitschland tijdens den oorlog op het gebied van den duikbootbouw, zich zoo ont wikkelde, dat de Duitsche Industrie, meer misschien dan eenige andere in welk oorlog voerend land ook in beslag genomen tot het vervaardigen van oorlogsmateriaal, in staat is zich nog bezig te houden met dergelijke problemen dat liet Duitsche kapitaal in de e benarde tijden nog zoo'n durf toont die indruk kan niet anders dan geweldig zijn I Trouwens het „kapitaal" had gelijk. De „Köln. Ztg." wist te vertellen, dat de vrachtprijzen van deze ééne, geslaagde reis reeds voldoende zijn, om de gansche duik boot te betalen. Dat klinkt haast ongeloofelij k. En toch kan het best waar zijn. Want het schip vervoerde uitsluitend che mische kleurstoffen, waarvan Duitschland 't geheim schijnt te hebben en waaraan de Amerikaansche nijverheid nijpend gebrek had. Die het dus zéér duur heeft betaald I VERSPREIDE BERICHTEN. De oorlogscorrespondent Edmond Chand ler schrijft in de Yorkshire Odserver over de moeilijkheden, waarmee de Engelsche troepen in Mesopotamië te strijden hebben. „De plagen zijn stof hitte en vliegen. De ergste van alle is die der vliegen. Het is voor wie het niet met eigen oogen gezien heeft, ongeloofelijk hoeveel vliegen er in de tenten, in de schuilplaatsen en in de loopgraven zijn. Men kan niet eten, zonder tegelijk vliegen mee in te slikken. Men zwaait zijn lepel pap in de lucht om ze er af te jagenmen steekt zijn beschuit en gedroogd vleesch in den zak en brengt het dan voorzichtig indegesioten vuist naar den mond, maar moet toch vliegen mee-eten. Ze gaan overal in zwermen op zit ten. Terwijl ik schrijf, kan ik de punten van mijn pen niet zien,. Onlangs haalde ik onderweg een eskadron cavalerie in en ik dacht dat de mannen maliënkolders droegen. Ik reed al eenige minuten naast hem mede, toen ik ontdekte, dat wat ik daarvoor gehouden had, staalblauw van vliegen was. 's Nachts verdwijnen de vliegen, maar dan worden ze afgelost door de muggen en de zand- vliegen. De muggen komen slechts plaatselijk voor. Er zijn zelf streken waar men ze in het geheel niet vindt. Ik heb ergens eene soort ontmoet, die door de dikste rijbroeken heen kon steken. Dan zijn er de zandvliegen, ook een af schuwelijke plaag: Een net dat die kon tegen houden, zou zoo dicht moeten zijn, dat men er onder stikken zou. En zelfs als men 's nachts een lap met verdund zuur op het gezicht iegt, zwermen ze zoodanig om iemand heen dat men er niet van slapen kan. De Amsterdamsche correspondent der Vos- sissche Ztg. heeft van zijn berichtgever te Londen tijding ontvangen over uitingen van Engelsche politici en parlementsleden, waar uit hij opmaakt, dat Engeland in de eerstvol gende twee maanden een beslissing verwacht en wel in dien zin, dat of Duitschland's tegen stand word t gebroken of de oorlog onbeslist blijft. Binnen die twee maanden zal ook blij ken of Duitschland zich economisch staande kan houden. Ais Duitschland, waar sedert, het begin van den oorlog aile voorraden zijn opgeteert, maar waar nochtans niemand een hongerdood gestorven is, binnen vier weken zijn oogst binnen heeft, zou men moe ten toegeven, dat de blokkade wier druk thans het sterkst is den tegenstander er niet onder heeft gebracht. Na twee maanden zou men zich derhalve ernstig en nuchter moeten afvragen, of er aan den oorlog een eind moet komen. Minister Talma in het Buitenland herdacht. Ook in het buitenland worden de groote verdiensten van onzen onvergetelij ken minis ter Talma gewaardeerd. Zoo heeft de Frank furter Zeitung, een der meest gelezen bla den in Duitschland, een warmgesteld artikel aan den ontslapene gewijd. Het blad memoreert dat' heel de Neder- landsche pers, welke richting de redacties ook zijn toegedaan, hartelijk en sympathiek oud-minister Talma gedenkt. En dan schrijft de Frankfurter, dat Talma, die gedurende zijn ministerschap onbegrijpelijk veel werk ver richt had, na zijn aftreden als minister weer het predikambt opnam, dat geheel zijn liefde bezat. Talma zoo schrijft het blad verder had een zeer sterken persoonlijken in vloed en drong zelfs zijn tegenstanders tot achting. De Frankfurter prijst tenslotte de inge schapen energie van Talma, die hem tot voornemen deed opvatten en uitvoeren, om een stel sociale wetten in het leven te roe pen. Ons doet de sympathie, welke uit dit ar tikel spreekt, goed. En het is ons een aan sporing, om het werk dat minister Talma heeft verricht, te verdedigen tegen de on waardige aanvallen, aan welke het nog niet lang geleden bloot stond. En men rekene er op die aanvallen komen terug. E$en lachen! We lezen in de N. Haarl. Ct. „Onze Tweede Kamer heeft Donderdag geboomd over een wijziging en aanvulling van de postwet. De boom is nog niet vol tooid. Toch is er al hoogst interessant ge praat, o.a. door niemand minder danZ.Exc. minister Lely. Er was nl. opgemerkt, dat het publiek met vele der postartikelen (postcou- verts, z. g. Zondagszegels „niet bestellen op Zondag") telegrammen, enz. niet bekend was, En onbekend maakt onbemind I Men vroeg daarom meer reclame voor deze artikelen. De minister zou hiervoor laten zorgen. Hij sprak in den breede over dit materiaal dat tot 's menschen gemak wordt ingevoerd maar van welks bestaan 9/10 niets schijnt te weten. Die Zondagszegels bijv. zei Z.Exc. zelfs Kamerleden kennen ze niet! En ze zijn zoo goedkoop. Ze kosten 50 centen per 100 stuks. Maar foei Excellentie, wat zijt ge slecht op de hoogte! Die zegels zijn veel goed- kooper. Ze kosten slechts 1 cent per 50 stuks De ministerieele reclame was dus van een slecht soort. En (Cort en Posthuma zijn slechte winkeliers, zooals men zegtmaar Lely wint 't toch. Die weet de prijs van zijn eigen waar niet Ofwas 't een Regeering-„ui" Die ui is inderdaad goed. Wat de kwestie zelf betreft, ons is het nog altijd niet duidelijk, zegt de Res. bode waarom men 't hier niet met het Belgische stelsel beproeft. Als aan de postzegels een geperforeerde strook„niet bestellen op Zon dag" vastzat, zoodat wie wel op dien dag besteld wilde hebben, ze moest afscheuren zou er heel wat gewonnen zijn.; Dat gelooven we ook. SOMMELSDIJK. Op de gehouden rijkspre- miekeuring te Rotterdam heeft de hengst An dreas II van de Gebr. Vis van Heemst, al hier, een derde prijs behaald. De jongejuffrouw J. H. Mijs is geslaagd voor het toelatingsexamen voor de H. B. S. te Leiden en den jongenheer I. W. Kastelein, voor de le klasse H. B. S. te Dordrecht. Sedert 8 Juni j.l. hebben in deze ge meente geen huwelijken plaats gehad. De aan den Raad aangeboden gemeen te-rekening over 1915 beloopt in ontvang f 69068.80 en in uitgaaf f 69052.79, zoodat er een batig saldo is van f 16.01. De door het Burgelijk Armbestuur en Weeshuis aan den gemeenteraad ingediende rekening bedraagt in ontvang f11203.355 en in uitgaaf f 10721.10s, alzoo sluitende met een batig saldo van f412.25. Dc timmermansknecht C. S. had het ongeluk, door het uitschieten van een dissel, zich daarmede zoodanig in zijn voet te ste ken, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. In de op 17 Juli 1916 gehouden buiten gewone algemeene vergadering van aandeêl- houders der Univerceele Beleggings Bankte Amsterdam, is o.m. tot Commissaris benoemd de Heer A. Lokker, Directeur van de Flak- keesche Bank alhier. Op 4 Augustus a.s. v.m. 9 uur, zal uit een der kustbatterijen van de vesting Helie- voetsluis, een schietoefening gehouden wor den. Als onveilige strook onder deze gemeente is aangemerkt een deel van de gorzen be grensd door de strandlijn tussehen 2 en 3 en ten zuiden daarvan door de Buitenkade over een gelijke lengte. Genoemde onveilige strook zal op 3 Au- tustus a.s. worden afgebakend door roode vlaggen. Het zal wenschelijk zijn, dat op genoem den schietdag geen personen en geen vee in de afgebakende strook aanwezig zijn. Vlekziekte. Van wed. A. de Vogel is een varken aan bovenstaande ziekte gestorven. MIDDELHARNIS. Den heer A. Reevers heeft voor zijne benoeming als ambtenaar ter secre tarie gemeente Anna Paulowna bedankt. DEN BOMMEL. Donderdagavond hielden de soldaten alhier op de wei van L. Melis sant een voetbalwedstrijd met muziek. Tot verhooging van de vreugde viel nog een dame in het water. Aihier doen zich eenige gevallen van vlekziekte voor onder de varkens zelf eenige met doodelijken afloop. B. en W. dezer gemeente maken be kend dat de gemeenterekening over 1915 is aangeboden en gedurende 14 dagen vooreen ieder ter inzage ligt. Op de Dinsdag gehouden keuring der landstormplichtigen der jaarklasse 1910 heeft de keuringsraad uitspraak gedaan, dat 10 zijn geschikt en 3 ongeschikt verklaard. De 2e zitting van den Miliiieraad zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirks- land op 3 Augustus a.s. v.m. 10 uur. Dhr. M. M. had dezer dagen het onge luk van een paard te vallen, waardoor hij zich ernstig bezeerde en de paarden op hol sloegen. Dhr. A. v. Z. had het ongeluk meteen paar planken te vallen, waardoor hij een ribbe in den rug brak. Geneeskundige hulp was noodzakelijk.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3