Zaterdag 15 Juli 1916. ai8t0 Jaargang N°. 2198. voor de Zuldhollandselie en Zeenwsche Eüilanden. Tweede Blad. lie Oorlog; 2 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES officieel gedeelte. uit de pers. drankbestrijding. rechtzaken. Twee Bladen W. BOEKHOVEN, BUITENLAND. BINNENLAND. PLAATSELIJK nieuws Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden £r. p. p. 50 Cent bij vooruitbetaling. Buitenland bij vooraitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. OTEÖJSV1B SOMMELSDIJK. Adirertentlen 10 Cent per regel en »/s ssaal. Reclames SO per .regel. Roekaankoadiging 5 Cent par regel en maal. Dienstsanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Mverfcentïën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 «nr. Alle stukken voor de Stedgctie bestemd, Ad verten tiëui en verdere Administratie franco toe te aeiaden aan den bitvevru Dit nnmmer bestaat mt Veiefoon Intercoms. Mo. 3. MILITIE. Voorkeur omtrent de inlijving. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat de dienstplichtigen dezer gemeente, lichting 1917, die hunne wenschen met betrekking tot de inlijving niet bij den keuringsraad of op andere bij de geldende voorschriften bepaalde wijze hebben elknbaar gemaakt, alsnog vóór 1 Augustus -ü.s. van deze wenschen ter secretarie dezer Gemeente kunnen doen blijken. Sommelsdijk den 10 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Reorganisatie der a.-r. partij. We lezen in het Friesch Dagblad Naar een hoofdartikel in de Stand, mede deelt, schijnt er nu met de herziening zoo wel van Beginselen als van de organisatie der Partij, ernst ja zelfs zekere haast te wor den gemaakt en zal er denkelijk een afzonderlijke Deputaten-vergadering worden bijeengeroepen, om beide tot stand te bren gen en daarmee, naar de Stand, hoopt de «eenheid der Partij" definitief te herstellen. De desbetreffende passage luidt Verschil van opinie zal er wel altoos 4^)lljven. Aller inzicht kan niet één zijn. En "SPit verschil, dit onderscheid, deze variatie moet zich uiten kunnen. Alleen maar, deze verschillen moeten in den generalen staf bijtijds worden afgedaan als het V o o r- w a a r t s door de gelederen klinkt, mag er niet anders dan een identieke bevelvoering voor heel ons Leger zijn. Zoo was het vroeger. Maar thans is, nog tijdens het ministerie-Kuyper, hierin is een onzalige keer gekomen. Fel en bit ter is de toenmalige premier in een publiek blad aan de Maas aangevallen. En al dacht men later datde wonde geheeld was, bleek al spoedig dat 't er niets naar leek, en dat men een geordende, batterij onder eigen commando, tegen het eigen front overstelde. Nu vragen we niet aan wien hier de schuld lag. Liefst nemen we aan, dat de schuld beiderzijds was. Doch in elk geval dat opstellen van een eigen batterij, die niet op den vijand maar op het eigen front vuurt, moet hoe eer hoe beter tot het ver leden behooren. Dit kan en zal dan ook wel. We krijgen nu een revisie van ons Pro gram, we krijgen nu een geheelen omme keer in onze eigen organisatie. De Statu ten zullen een radicale wijziging onder gaan. Er komt nu naar gehoopt mag wor den, meer vrijheid van beweging, maar dan ook met strenge gebondenheid voor al wie onzer wil zijn, aan de genomen besluiten. Nog eer 1916 ten einde gaat, mag men vertrouwen dat geheel onze wedergeboorte tot stand zal zijn gekomen. En alleen een extra-Deputatenvergadering zal ons dit schenken kunnen. Maar dan moet er ook weer eenheid van leiding komen, en moet er van een contra- organisatie tegenover de wettige organisa tie geen sprake meer zijn. En lukt dit, dan zult ge in 1917 ons succes eens zien glanzen. Zelfs durven we dan een toekomst voor spellen, die al wat met ons Christelijk his torisch bedoelt te zijn, weer samenbrengt. Wat hier gezegd wordt aan het adres van ®en «blad aan de Maas", is in andere woor- den merkt de „Rott." op óók geschre ven in de „Stand." van 31 Mei, 6 en 19 Juni. Uit blad vindt het in strijd met het „accoord" door dr. Kuyper en de vijf heeren van „Lei der en Leiding" gesloten en zegt Alle bespreking van geschil zou blijven rusten; en nu staan wel in formeelen zin Standaard en Rotterdammer hier buiten, maar elk voelt dat Dr. Kuyper zoo nauw aan Standaard is verbonden en wij aan de Rotterdammer, dat scheiding van kwalitei ten hier niet wel mogelijk is. Welnu, niet zoodra was de samenkomst tusschen Dr. Kuyper en de vijf heeren ge houden of ons blad liet elk punt van ge schil rusten, onthield zich stiptelijk zelfs van aanroering van een onderwerp, dat ver deeldheid kon brengen. In den beginne scheen ook de Standaard diezelfde gedragslijn te willen volgen, maar allengs werd het haar te machtig Nu echter wordt het ook ons te machtig. Eer is teer en als onze eer ook in de toekomst mocht worden te na gekomen, dan zullen wij wederom protesteeren. Al zullen wij het ook zoo sober en zoo spaarzamelijk doen als mogelijk is. Dat is geen prettig vooruitzicht Wij voor ons hebben nog steeds ernstige bezwaren tegen de methode van de „Rott." Zette men bij al onze dagbladen „profs" of „profs"-gelijken aan het hoofd en ging elk in de Pers zijn eigen school vormen, wat een chaos zou dat onder het eenvoudigste volk toch worden I Doch waar het blad den wensch uitspreekt, om thans niet in de Pers op de geschillen te zinspelen, daar kunnen we het van harte bijvallen. Laat het de „Rott." dies nóg niet „te machtig" worden. Hoe sober ook, 't was reeds nü bitter en scherp. Tot zoover het „Friesch Dagbl.". EEN PROTEST VAN DEN DRANKHANDEL. De Fransche drankbestrijders zijn druk bezig, de openbare meening te bewerken. En dat hun arbeid niet vruchteloos is, blijkt dui delijk uit de houding, die hun tegenstanders aannemen. Te Marseille hielden de drankhandelaren een vergadering, waarin zij tegen de anti alcoholcampagne protest aanteekenden. Zij noemden die „misdadig en onvaderlandslie vend." Zij die wijzen op de ontaarding door den alcohol in Frankrijk, moeten „verraders" heeten. Men ging vooral te keer tegen de militaire overheid, die aan soldaten het be zoek va» drankhuizen verbood en hier en daar sluiting ervan gelastte. De drankhandel zou zich recht weten te verschaffen. Na de vergadering trokken de drank ver- koopers in optocht naar het gebouw van den prefect en de bureaux van de militaire over heid. De heeren weten wel hoe ze invloed moeten oefenen. NATUURLIJKE GEVOLGTREKKINGEN. Als er een oploop plaats heeft in de buurt van een bakkerswinkel of een kleerenmagazijn of zoo iets, dan zeggen de menschen, die het zien„zeker een ongeluk" I Maar ziet men een oploop voor de deur van een herberg, dan zegt men „Zeker ruzie" Die enkele woorden houden een ernstige prediking. Want die jgevolgtrekkingen zijn zeer natuur lijk. DE TOESTAND. Zoo duurt dan bijna twee weken het ge allieerden offensief voort, zonder dat nog noemenswaardige voordeelen zijn behaald. 't Wordt haast een defensief, wantdecen- tralen vallen overal zoo fel aan door tegen aanvallen als de geallieerden trachten door aanvallen hen terug te drijven. In 't Oosten duurt het een maand. Ook daar is nog geen beslissing gevallen. Wel kunnen wij zeggen, dat de Duitsche en Oostenrijksche linies het hard te verant woorden hebben, maar de machtige druk der Entente-legers deed nog geen front bezwijken, waardoor een blijvend voordeel werd behaald. Toch is het nog niet den tjjd om een re kening op te maken. Het westfront is het stevigst, het oostfront meer elastisch. Nu heeft men aan den oost kant altijd meer gehouden van groote bewe gingen. Dat was zoo toen de Duitschers eenige malen het Russenfront indrukten en wij zien het ook nu weerwaar de Russen successen behalen, wijkt de lijn achterwaarts. De berichten der laatste dagen samenvat tend, komen wij tot deze conclusiede legers op het Westfront houden elkaar nagenoeg in evenwicht. Op het oostfront is de situatie het meest gevaarlijk. En dit wel voornamelijk, doordat met den dag duidelijker wordt, dat Duitschland aan Oostenrijk niet die versterking kan geven, die het bij vorige veldslagen gewoon was te zenden. Bij de Somme wordt hevig gevochten. Bii Verdun raast de slag onverpoosd voort en daar tusschenin wordt in Argonne, Cham pagne, en bij La Bessée vinnige gevechten gemeld. Maar de groote slag heeft aan de Somme en bij Verdun plaats, waar aanval en tegen aanval in machtige golven elkander opvolgen. Veel verandering is daar Maandag en Dins dag niet gekomen. De Engelschen deden eenige groote pogin gen om op te rukken langs den straatweg Albert Bapaumede Franschen namen een paar boerenhofsteden, de Duitschers herover den een half dorp en een bosch. Het gelukte de Engelsche Infanterie het dorp Cantelmaison, dat zij twee dagen gele den weer verloren, opnieuw te heroveren en een paar loopgraaflinies bij Mametz te be zetten. Volgens hun eigen mededeelingen is het Engelsche leger van 1—11 Juli over een breedte van 15 K.M. 2—4 K.M, vooruitge komen. Daarmede is de eerste Duitsche linie in hun handen. De Franschen maakten 1300 gevangenen in twee dagen. De Duitschers namen Dinsdag 5 officieren en 247 man gevangen. Een Havas-bericht heeft er verleden week, schrijft de N R. Ct. niet zonder rechtmatige trots op gewezen, dat de Franschen twintig dorpen hadden veroverd. Inderdaad kranig. De bekende veerkracht van het Fransche volk is hier weer eens schitterend aan den dag getreden, en wij lazen in een Duitsch blad onverholen bewondering voor deze prestatie van den vijand. Twintig dorpen, het zijn er misschien nu vijf en twintig geworden. Maar het zijn geen dorpen meer op ditoogenblik. Het zijn slechts plaatsen, waar men aan de puinhoopen kan zien, dat er vroeger dorpen gestaan hebben. Weet den lezer hoeveel gemeenten er nog tot herovering overblijven, alleen in Frank rijk Twee duizend vijfhonderd vier en vijftig. Dat is volgens een officieele Fransche opgaaf. „Duizenden lijken bedekken het slagveld", leest men dagelijksch in de wederzijdsche berichten en gisteren heeft men in een Lon- denscb telegram een en ander kunnen lezen over de uitwerking van de machinegeweren op cie stormloopende troepen die nu niet juist geschikt is om lage verlieslijsten te verwach ten. Als dat op deze manier naar de Rijn moet blijft er niemand over om de overwin ning te vieren". Ondertusschen is een nieuwe slag begon nen. Een tegenactie der Duitschers. Bij Verdun vallen de Duitschers weer aan. De Franschen geven zelfs toe terrein te ver liezen. Daardoor hebben enkele bladen al als conclusie getrokken dat Verdun in het'laatste stadium van zijn verdediging verkeerd. Een woeste strijd tiert langs de boorden van de Stochod, vlak ten Zuiden van het Russische moerassen-gebied. Het gaat daar angstwekkend wreed toe en de Duitschers zijn daar maar amper bestand tegen de over macht. Steeds sterker teekent zich de Russische poging af, om het front tusschen de Strypa en de Lipa tot wijken te brengen door het omtrekken van de beide vleugels. Vandaar dan ook, dat de Russen, na de herovering van de Boekoewina geen poging deden, om de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen over de Karpathen te drijven en Hongarije binnen te vallen, maar hunne legers naar het noor den keerden en Kolomea en Delatyn gingen bezetten. Men kent de toestand op het Z.Oostelijk front. Toen de Russen de Oostenrijksche linie doorstootten naar Lutsk, waren het de Duitschers onder Von Linsingen, die den linker-Oostenrijkschen vleugel bij Kolki red den. Dit duurde tot de Russen met de Boe koewina gei eed waren en Broesiloff een troe penmacht tegen die linkervleugel wierp, die daarop wijken moest. Hij trok 10 K.M terug. Ook dat hebben wij gemeld. Het Duitsch- Oostenrijksche leger trok daarop van de Styr naar de Stochod terug, fel achtervolgd door de Russische ruiterij, vooral Kozakken. De Russen zelf deelen er van mede „In den nacht joeg onze cavalerie de vij andelijke infanterie en Hongaarsche huzaren op bij het dorp Novoya Roeda, ten zuidwes ten van Lesenefka, zeven werst voor de Stoc hod en ten zuiden van Troyanka. In een schitterende charge sabelden de kozakken talrijke Hongaarsche huzaren neer en joegen de rest door de bosschen uit elkaar. In den morgen maakten onze troepen zich meester van de geheele versterkte stelling ten oosten van de dorpen Oegly en Naval tusschen Styr en Stochod ten noorden van Stokoel en maakten talrijke gevangenenenveroverdendrie houwitsers. Vervolgens volgden eenige van onze tafdeelingen den vijand op de hie len over de Stochod bij Oegly", En in een volgend bericht: Ten zuiden van de Pinskmoerassen drijven onze troepen den vijand terug en trekken al vechtende op verschillende punten over de Stochod. De vijand liet op zijn terugtocht de meeste bruggen in de lucht vliegen. Bij de dorpen Svidniki en Nieuw en Oud-Mossor, aan den linker Stochodoever, wordt verwoed gevoch ten. Wij maakten hier krijgsgevangenen. Tusschen Kissiline en Zoebilno wierpen wij den vijand door een overval terug. De troepen van generaal Kadeline maak ten tusschen 4 en 8 Juli 341 officieren en 9145 soldaten (ongekwetst) krijgsgevangen en veroverden 10 kanonnen, 48 mitrailleurs, 16 mijnwerpers en bommenwerpers, 7930 ge weren, 62 volle kisten munitie, 3 zoeklichten, benevens voorraden geniemateriaal. Aan de zen buit moet worden toegevoegd, die welke vermeld is in het avondrapport van 8 Juli, n.l. de gevangenneming van 300 officieren, 12.000 soldaten en de verovering van 45 ka nonnen." Naar wat de Daily Telegraph uit Peters burg verneemt, blijkt, dat wat hier gebeurt nog maar het voorspel is, van wat straks volgen zal. Niettegenstaande de millioenen legers, die Rusland reeds tijdens dit offen sief heeft ingezet, zijn eerst twee der drie beschikbare legerkorpsen in actie, dat van generaal Evert en dat van generaal Broesilof. Op het noordelijkste frontgedeelte neemt Koeropatkin met het derde korps nog een afwachtende houding aan. Toch zijn er eenige aanwijzingen, dat het Russisch menschen-materiaal niet onuit puttelijk is. Wij wijzen er op, dat Broesiloff zijn troe pen uit Boekowina noodig had om, den Oos- tenrijkschen linkervleugel terug te dringen en het Oostenrijksche front bij Tarnopol schijnt zóó sterk, dat zelfs de Russen geen kans zien dit anders, dan door omtrekkende beweging aan het wankelen te brengen. Het laatste bericht der Russen meldt in- tusschen „De vijand, die versterkingen heeft aange voerd en zijn zware artillerie vooruitgebracht, Biedt hardnekkigen tegenstand." Wat zeggen wildat de poging tot door braak ook dadr mislukte en het gevecht weer staat. 20,000 mijlen onder zee, zoo titelde Jules Verne indertijd zijn duikboot-fantasie, waarin wij als jongens genoten hebben, schrijft „Onze Courant." Zoo ver is het wel niet, wat een Duitsche duikboot bestond, maar het was desniettemin een kranig stuk. Reuter seinde het volgende: De bladen publiceeren een telegram uit New-York meldend, dat een Duitsche duik boot te Baltimore is aangekomen met een kostbare lading kleurstoffen. Twintig mijlen van de kust werd de duikboot opgejaagd door Britsche en Fransche kruisers, die de aankomst van de boot vier dagen vertraagde. Kapitein König, de commandant van de Deutschland, heeft verklaard, dat de Deutsch- land het eerste vaartuig was van een vloot van zulke schepen, die gebouwd worden om geregeld over den Oceaan handel te drijven, zoo seint Reuter aan eenige bladen. De boot is inet ongeveer 750 ton kostbare kleurstof fen van Bremen vertrokken en wachtte bij Helgoland negen dagen. Toen zij Zaterdag avond de kapen naderde, vond zij den weg blijkbaar vrij. Het schip lag bijgedraaid, met het dek op gelijke hoogte met het water en wachtte tot de duisternis ingevallen was, voor het de kust naderde. Toen de heldere halve maan kort na middernacht onderge gaan was, liep het met volle vaart tusschen de kapen door. Nadat kapitein König het kantoor van de agenten van den Nord-Deutschen Lloid had bezocht, logenstrafte hij het bericht, dat hij de overbrenger was van een boodschap van den Keizer aan Wilson. Hij overhandigde een getypte mededeeling, volgens welke an dere duikbooten voor de koopvaardij in Dnitschland zullen gebouwd worden. De volgende zal Bremen heeten. Hij ver klaarde dat hij den Oceaan in een rechten koers van Helgoland af was overgestoken en negentig mijlen onder den zeespiegel had afgelegd. Hij heeft herhaaldelijk den rook van Engelsche kruisers en torpedojagers in Noordelijke richting gezien, maar dook,"als hij dacht dat er gevaar voor ontdekking was. König zeide, dat de vrachtprijs, die voor het vervoer van de lading betaald was, meer dan voldoende was om al de kosten voor het bouwen van de Deutschland te dekken. Dit is dus de eerste koopvaardij-duikboot die een reis onderneemt. Zij is van veel grooter iype als die voor den oorlog werden gebezigd en zijn, zeer tot misnoegen van Engeland, door de Ame- rikaansche regeering als koopvaardijschepen erkend. De boot was geheel onbewapend. Het is een zeldzaam knappe vinding. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Strafzitting van Donderdag 13 Juli 1916. Veroordeeld Ter zake „Overtreding der Leerplichtwet" W. M. de K., C. de K. en A.H., Oude Tonge, L. A. v. d. VI. en T. de J. te Nieuwe Tonge, J. v. Sp., L. Sch. en L. Sch. te Sommelsdijk, J. B. te Ouddorp, G. v. d. T., B. de K. Fr. C. en P. B. te Middelharnis, P. B. te Melissant, J. O. te Goedereede, J. Gr. te Dirksland, J. K. en J. H. te Den Bommel, allen bij verstek tot een boete van f 8,— subs. 8 dagen. Ter zake „te Oude Tonge venten zonder vergunning van den Burgemeester": M. C. te Middelharnis tot een boete van f 3,— subs. 2 dagen, alsvoren A. B. te Dord recht. Ter zake „als schipper niet in acht nemen der wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voorkoming van aanvaring C. v. W. te Hellevoetsluis tot een boete van f 1,— subs. 1 dag. Ter zake „rijden over de klinkerstraat te MiddelharnisL. N. te Middelharnis tot een boete van f 3,— subs. 2 dagen. Ter zake „overtreding politieverordening te Dirksland"F. W. te Dirksland tot een boete van f 3,— subs. 2 dagen. Ter zake „overtreding verordening op de brandweer te GoedereedeD. H., A. J. H. en H. L. te Goedereede ieder tot een boete van f 3,— subs. 2 dagen. Ter zake „trekdier laten staan op den open baren weg zonder voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade: A. v. d. T. te Stad aan 't Haringvliet tot een boete van f 5,— subs. 2 dagen. Ter zake „binnenvisscherij uitoefenen zon der akte en zonder vergunning"Kr. v L. te Stellendam tot een boete vanf6.subs.3d. met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen palingfuik. Ter zake „politieovertreding te Stellendam" P. J., te Stellendam, tot 1 boete van f 2.— subs. 2 dagenJ. E., te Stellendam 1 boete van f 2.— subs. 2 dagen. Ter zake „politieovertreding te Middelhar nis" L. J. R., te Bergen op Zoom tot 1 boete van f 3.— subs. 2 dagen. Ter zake: „vee laten loopen op wei- of hooiland" A. v. d. VI., te Goedereede tot 1 boete van f 3.— subs. 2 dagen. Ter zake „loopen op verboden grond" J. W., te Ouddorp, tot 1 boete van f3.—subs, 2 dagen. Ter zake: „politieovertreding van de ge meente Sommelsdijk" L. J. R., te Bergen op Zoom tot 1 boete van f 3.— subs. 2 dagen. Ter zake: „politieovertreding van de ge meente Dirksland" A. S. te Dirksland tot I boete van f 2.— subs. 2 dagen. Ter zake „rijden zonder licht" J. P. te Oude Tonge, C. de K. en W. B. te Ouddorp, J. v. H. te Ooltgensplaat, I. v. Z. te Middelharnis, H. N. te Ooltgensplaat, allen tot 1 boete van f 3.— subs. 2 d. hechtenis. A. S. TALMA f Donderdagochtend kwam de droeve mare dat de oud-minister A. S. Talma in den ou derdom van 52 jaar, den afgeloopen nacht te Utrecht was overleden. Zijn heengaan is voor de rechterzijde in't bijzonder een groot verlies, doch zelfs zijn tegenstanders betreuren het, dat deze man van wien zooveel was te verwachten, denk aan zijn sociale wetten, zoo vroeg is weg genomen. SOMMELSDIIK. J.I. Woensdag maakten de kinderen der Christeiijke school, alhier onder geleide van het onderwijzend personeel, een uitstapje naar Ouddorp. Alhoewel het weder niet mooi was konden ze toch nog gebruik maken van strand en aee.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3