Woensdag 5 Juli 1910. 31s* Jaargang N*. 2195 Antirevolutionair Orgaan voor de Zaidhollandiche en Meeuwscïie Eilanden. Mie ti' wM IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. „Het Beloofde Land De Balans. Voor haar geen pardon. BUITENLAND. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent bij vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. fMlvertentiën 10 Cent per regel en naai. Beelame» 80 per regei. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */i «haal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Qrroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaar Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «Ie Iftedaetle Ssesteufid, Advertentlén en verdere Administratie franc© toe te «enden aan den Musc* *-•< Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag, ÜÏTGEVBR Vel efoom IntercoMUM. Mo. IS Toen de eerste stemming in Nd.-Holland geschied en de uitslag bekend geworden was, vergaderden in Amsterdams Concert gebouw de Socialisten, waaronder geest driftig aplaus, onder meer, door Kleerekoo- por dit gezegd is Men roept langs den weg Weg met Wibaut, maar de Joden stonden op tegen Mozes toen hij hen door de woestijn leidde en zij gingen levend in 't graf. Zoo zal 't ook met deze lieden gaan. In het Bijbelsche verhaal staatmaar de kinderen stierven niet en dat geldt thans ook hier. Gaat rustig uit de woestijn door de Roode Zee en gif zult gaan naar 't be loofde landdat voor u is l Dewoestijn» zal wel den socialen toestand bedoelen. De «Roode zee» is de S, D. A,P >Het beloofde land» is de Socialistische heilstaat, wanneer de Kapitalistische Staat de huidige, is ondergegaan en Grond Fa brieken, Vervoermiddelen, Handelsinrichtin gen, Handelschepen, Machinerieën voor al lerlei doel aan de Gemeenschap zijn geko men, d.i. in Gemeentelijk bezit; in Provin ciaal bezitin Staatsbezit. 't Was zeker een improvisatie, een rede voor de vuist, zóó maar uit 't hoofd, die Kleerekooper hield en dan mag in den roes eener overwinning, bij verhit hoofd, niet elk woord op een goudschaal gewogen. ^Maar toch dat geloof aan een Beloofde Land ligt in 't hart van eiken socialist. Hun Socialisme is ook een Evangelie, een Blijde Boodschap, maar voor 't Heden tot 't stervensuur. Maak hier de aarde schoon en rijk, Straks is 't uit, dan zijt g'een lijk. Daarom plaatste Rienzi in 1896 boven zijn brochure over den Socialistischen toe komststaat ook Onze Aarde zij een Pa radijs En dat Socialisme is een «Geloof» ondanks alle poging van Engels om te beweren dat 't Socialisme van «Utopie» een «Wetenschap» geworden is. Engels, de vriend van Marx betoogt in dat werk «Van Utopie (is geloof, droom beeld) tot Wetenschap» dat door de stu dievondsten van Marx nl. de theorie der Meerwaarde én het historisch Materialisme het Socialisme zijn kinderlijke vertrouwens- jaren is ontgroeid, en dat 't nu vast en zeker is, als een Wetenschap I dat 't so cialisme en geen ander economisch stelsel, de baanbreker, de wegbereider is naar 't beloofde land. 't Kapitalistisch stelsel moet vergaan, volgens hem 't is in zijn laat ste fasedan komt de omzetting, hoewel niet op één dag, in een nieuwen Staat dan is elk regeeringscollege Rooddan is de bevolking Rood; dan zijn alle beamb ten en ambtenaren Rooddan is de Wet en Wetgeving Rood dan is de Gemeen schap gereed 't beloofde land in te gaan de onteigening door de Wet heeft plaats van 't laatste brokske Kapitaalbezit en de Rijkskas komt disponibel net als de Prov. Kas en net als die der Gemeente voor ieder Dan zijn de standen en klassen verdwenen-; genivelleeerd of gelijkgemaakt is de Grond bezitter met zijn pachter; de fabrikant met Zijn arbeiderde boer met zijn knechtde Koning met zijn onderdaan. Die nivelleering dat Gemeenschapsleven door en voor allen dat allen genieten uit de eene Staatsruif of Gemeentekas dat reuzen-gezins-leven is 't Beloofde Land. We twijgen er thans verder overover dat Socialistisch «geloof», hoewel we de dwaasheid dier Soc. dem. nog even willen in 't licht stellen, dat zij die dit gelooven toch nooit de pretentie moeten maken, dat zij verlicht zijn, terwijl wij, die ook ge looven, maar aan een eeuwige waarheid, dompers zouden zijn. Zij de «bewuste pro letariërs wij «die een wissel trekken op e6n onbekende eeuwigheid», de schapen der samenleving. Maar is dat «geloof in 't beloofde land» niet wat geschokt in de laatste 2 jaar Is de Socialistische Internationale niet ver scheurd Is de Oorlog niet een waarschu wing om niet al te veel geloof te hechten aan een Socialistischen heilstaat Is de nationale toestand die we thans beleven met zijn janboel in de levensmiddelen voorziening en regeeringsmaatregelen, niet een waarschuwing, dat er in 't beloofde land ook dieren zullen zijn als Achan, die in 't gevallen Jericho sullen stelen, en ook onverkomenlijke moeilijkheden om de mo derne kaauieten uit te roeien. Zooals Is raël later nog een hoop getob met dat on uitroeibare volkje had. Naar 't beloofde land, zei Kleerekooper. Wacht nog eenige eeuwen, zouden we hem willen vragen 1 Maar voorloopig reizen we niet mee. We gunnen dat kanaan aan de 8. D. A. P. Rechts is er zonder veel kleerscheuren afgekomen. In Juni '13 hadden we 209 Rechtsche Statenleden, al de provinciën bij elkaar behalve Brabant en Limburg, die we buiten rekening houden, omdat daar weinig of geen strijd is. En nu in '16 hebben we er nog 205. Er zijn dus over het heele Land 4 Rechtsche verloren. Zóo bekeken valt het nog al mee. Links of liever de Vrijzinnigheid begon met 232 Statenleden en heeft er nu nog 209. Ze heeft er dus 23 verloren Die 4 van Rechts en de 23 van Links, samen 27, zijn aan de S.DA.P. ten deel gevallen. Deze had er bij het begin van den strijd 40, nu 67. De cijfers naast elkaar is over heel Neder land: In '13 209 R. 232 Vrijz. 40 S.D.AP. In '16 205 R. 209 Vrijz. 67 Provinciaal de balans opgemaakt, is't zoo: Reehts verloor: ia Zuid-Holland 4 zetels in Noord-Holland 1 in Gelderland 1 in Friesland 3 in Groningen 1 verloren 10 zetels Rechts won: in Utrecht2 setels in Drente 2 in Groningen 1 in Zeeland 1 gewonnen 6 zetels Is dus 4 verloren. Daalde van 209 tot 205. Hoe staat het met de Vrij zinnigheid, pro vinciaal? Zoo: Ze verloor: in Zuid-Holland 4 zetels in Noord-Holland 4 in Utrecht2 in Drenthe in Groningen in Friesland in Zeeland verloren 4 6 4 1 25 zetels Ze won: in Gelderland 1 zetel in Overijsel 1 gewonnen 2 zetels Is dus 23 zetels kwijt. Daalde van 232 tot 209. Hoe staat het met de S.D.A.P., provin ciaal? Zoo: Ze verloor nergens en behield haar 40 oude zetels. Ze won daarenboven: in Zuid-Holland 8 zetels in Noord-Holland 5 in Drenthe 2 in Friesland 7 in Groningen 5 gewonnen 27 zetels Heeft nu 40 en 27 of 67 zetels. Rechts verloor er dus 4. De vrijzinnig heid 23. De vraag is nu nog, waar verloor rechts die 4. Zoo; verloren: in Rotterdam I: II: III: IV: Amsterdam II Franeker 2 aan S.D.A.P. 1 1 1 1 2 Amsterdam VII1 aan de Vrijz, Arnhem Voorst Enschede Franeker Bedum Verloren 1 1 1 1 1 14 Maar Rechts won er 10 Zoo; gewonnen: in Leiden Amst. VIII Utrecht Zait Bommel Hoogeveen Appkgedam Goes 1 van de Vrijz. 1 2 1 2 2 1 Gewonnen 10 Rechts had er dus 14 verloren, maar 10 gewonnen, blijft 4 kwijt. De Vrijzinnigheid verloor er 23. Waar? Ze verloor in Rotterdam 1 aan de S.D.A Dordrecht 1 Den Haag 1 1 Amsterdam 3 1 Helder 1 Assen .2 1 Schoterland 5 Groningen .11 Appingedam .2 Bedum 1 1 Oude Pekela 1 Leiden 1 aan Rechts Amsterdam 1 Utrecht .2 Z ilt-Bommel 1 Hoogeveen .2 Appingedam .2 Goes 1 Verloren 29 aan Rechts Zo won echter: in Amsterdam 1 van Rechts Arnhem 1 Voorst 1 Enschede 1 Franeker 1 Bedum 1 Gewonnen 6 van Reohts De Vrijzinnigheid verloor 29 zetels, maar won er 6. Blijft 23 kwijt. En wat rest nu nog? De conclusie, die ieder maken kan, dat nl. de Vrijzinnigheid sterk achteruit boert op kosten van de S. D. A.P., want van de 27 Roode nieuwe zetels zijn er 19 aan baar ontnomen. De andere 8 zijn aan Rechts ontnomen, waar van 5 alléén uit Rotterdam en de andere 3 uit Noord-Holland èn Friesland. Maar ook deze conclusiedat Rechts op moet passen in Zuid-Holland, daar gaat het hard achteruit. Zie eens, om er van te schrikken: R. Vr. S. Totaal in 1910 55 27 0 82 in 1913 48 32 2 82 in 1916 44 28 10 82 Rechts ging van 55 op 44 11 zetels kwijt. De Vrijzinnigheid van 27 naar 28 2^ 1 zetel meer. De S.D.A,,P. van 0 naar 10 ca 10 zetels meer. In Zuid-Holland takelt Rechts geducht af, en er behoeft niet soo'n groote stoot te zijn, of in 1919 dan wel in 22 gaat onze provincie er onder, en dan de Eerste Kamer ook. Zeker I nu al gaan profiteeren is dwaas heid 1 Er kan nog zooveel gebeuren vóór 1919 of in 1922, dat alle profetieën ijdel maakt, maar vast staat toch: Sinds 1910 is in Zuid-Holland Rechts 11 zetels kwijt, en dat is geen peulschilletje. En ten bate van de S.DA.P., want deze heeft er 10 van de 11 genomen in de laatste 6 jaar. De groote stedenzegt gel Ja juist. Die doen 't em. Maar of je van de kat of van de hond gebeten wordt, doet er niets toe. Maar daarom ookl Wat ontzaglijke arbeid is er dan voor Rechts in Rotterdam Den Haagt Dordt! Daar zit het gevaar immers! We vreexea het ergste! Er is een tijd geweest, dat er onder Rechts zelfs kortzichtige zielen waren, die nog den moed haddon de Vrijzinnigheid toe te knikken, 't Waren dan vooral de Oud-Liberalen,die in de Rechtsche vriendschap deelden,'t Was Mijnheer A. en Mijnheer B. en Mijnheer C. die met genadige welwillendheid werden bejegend bij verkiezingen. Men zag niet waartoe de konsekweaties van 't Liberalisme voeren moesten; dat ook de Oud-Liberaal meegetrokken zou en moest worden naar den socialistischen kant, hatende en hatelijk zijnde; in alles anti-clericaal. De Oud-Liberale mijnheer steunde Rechts somwijlengewis omdat hij dacht, dat wij zijn brandkast zouden beschermen; dat wij waakhond zou den zijn over zijn geld en have, beurs en effecten. Maar toen hij zich in Rechts te leurgesteld zag, kwam de oude Adam uit den fondsenbewaarder tevoorschijn;vijand schap tegen de kerk, tegen de predikanten de pastoors, de ehr. Scholen en schoolmees ters; tegen allen, die 't Woord en de kerk en een christelijke politiek liefhadden. Toen kwamen de heeren in hun ware gedaante te voorschijn: Weg met Rechts 1 Ze hadden van Rechts niets meer te hopen. En bang om zetels en invloed te verspelen, wierpen ze zich in de armen van 't socialisme. Maar 't Sooialisme begeert niet hen, maar hun beurs. En nu zit de Vrijzinnigheid in den knel. Reehts begeert haar niet. En Rood staat baar uit te lachen Voor de Vrijzinnigheid is geen pardon meer. Zc is als politieke partij in dorp en stad ten doode opgeschreven, daar waar 't soci alisme óf Rechts haar invloed gebruikt. Rechts begeert haar niet: want voor alles wat 't geestelijk welzijn eener Gemeente aangaat, is het blind. Maar de socialist begeert haar óók niet omdat zij de sleutels vau de brandkast draagt. Bij haar zit 't geld. Rechts is over 't algemeen maar 'n arm hoopje. De Vrijzinnigheid heeft van geen enkele Zwarte ook maar eenigan steun in 't poli. tieke leven te wachten. En de Roode wil haar wel helpen .als hij er politieke zijde bij spint, op hare kosten. DE TOESTAND. Zoo is dan het langverwachte.offensief do- entente, op het Westfront, aan beide zijden der Somme, Zaterdag losgebarsten en daar mede de worsteling aldaar in een kritiek stadium gekomen. Veel valt er natuurlijk nog niet van te zeg gen en daarom bepalen we ons heden slechts tot de verschillende berichten. Zoo meldde Londen ons Zaterdag. „Ten Noorden van de Somme is in samenwerking met de Franschen een aanval ondernomen. De Engelsche troepen drongen door in het voorste stelsel van verdedigingswerken van de Duitschers over een front van 16 Engel sche mijlen (25600 M.) De strijd duurt voort. De Franschen vallen aan. Gp het overige front zijn patrouilles er op nieuw in geslaagd, op vele punten in de vijandelijke verdediginswerken binnen te drin gen, den vijand verlies toe te brengen en eenige gevangenen te nemen. Reuter's correspondent in het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk meldt: De Engel sche troepen maken goeden vooruitgang in het vijandelijk gebied voorbij de eerste linie. Genomen zijn Serre en Montauban, twee be langrijke taktische punten, onderscheidenlijk ten Z.O. van Héputerne (ten Z.W. van Atrecht) en ten N.O. van Bray. De Engelsche troepen vechten in de dorpen Mametz (ten O. van Fricourt en ten N. van de oorspronkelijkefrontlinie) en Coutel-Maison waarvan zij gedeelten in hun bezit hebben. De Engelschen houden ook terrein ten N. van het dorp Fricourt bezet. Dit dorp zelf is nog in Duitsche handen gebleven. De Engelschen vallen Beaumond-Hamel (ten Z. van Serre en ten N. van den spoor weg van Albert naar Atrecht, waar deze voor de eerste maal het front snijdt) aan en hebben La Boiselle (vlak ten O. van het front, aan den weg van Albert naar Bapaume) genomen. De troepen vechten dapper en er zijn vele gevangenen gemaakt. De Franschen rukken met groote standvas tigheid en dapperheid aan den rechtervleugel op en hebben na den aanval zeer snel 2 K.M. voorbij de frontlinie van den vijand afgelegd waarbij zij het bosch van Curlu (ten N.W. van Péronne, even ten N. van de Somme) en Favlère hebben genomen." Wat op deze telegrammen is vervolgd zijn tot op heden nog slechts los samenhangende bijzonderheden, waaruit nog geen conclusie valt te trekken. Alleen dit dat Engeland meldt dat de Duitschers tegenaanvallen doen en daardoor de toestand heden vrijwel ongewij zigd is. Berlijn meldde omtrent dit offensief „Over een breedte van omtrent 40 K.M. begon gisteren het maandenlang met onbe perkte middelen voorbereide groote Engelsch- Fransche offensief, na een zevendaagsehe inleiding met allerhevigst artillerievuur en ontwikkeling van stikgas, op de beide oevers van de Somme zoomade aan de Ancre-beek, Van Gommecourt tot in het gebied van La Boiselle behaalde de vijand geen noe menswaardige voordeelen, doch leed wei zware verliezen. Daarentegen gelukte het hem op enkele plaatsen binHen te dringen in de voorste linies der beide aan de Somme ra kende divisie-sectoren, zoodat er de voor keur aan gegeven werd om deze divisie uit de volkomen stuk geschoten voorste loop graven in de tusschen de eerste en tweede stelling gelegen verbindingsstelling terug te trekken. Het in de voorste linie ingebouwde, trouwens onbruikbaar gemaakte materiaal ging daarbij, gelijk in zulk een geval, ver loren."

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1