De Oorlog, 0fficieël gedeelte. DRANKBESTRIJDING. BINNENLAND. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD INGZ0NDEN STUKKEN. RECHTZAKEN. VISSCHERIJ. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND KERK EN SCHOOL. voor goede munt op te nemen. Toch komt 't ons voor, dat met name ln verkiezings dagen, zulk een laster, als het laster Is, niet mag voortwoekeren, en dat, was er van hetgeen P. Q. beweert metterdaad iets aan, stuiting ervan plicht is. Zou daarom niet een lid der Tweede Kamer den Minister van Landbouw kunnen verzoeken, onverwijld te willen antwoorden op enkele vragen dienaangaande, die hem immers in schriftelijken vorm toe te zenden waren. Het reglement der Kamer geeft er recht toe. Het Friesch Dagblad teekent daarbij aan Heden komt de Kamer weer bijeen.'t Is te hopen, ja ons Nederlandsche volk heeft er recht op, dat zij thans zich onverwijld en zeer .ernstig met de levensmiddelen- voorziening in ons vaderland en al wat er aan vast zit, ga bezighouden en zoowel de geheele Regeering als het hoofdelooze de partement van Landbouw net zoolang vrage en perse tot we weten, niet of er, maar hoeveel „schavuiten" er in Nederland rond wandelen op het genoemde terrein. En ook wie het zijn. Zonder sparen en zonder eenig aanzien des persoons 1 Zoo is het. Zulke menschen moeten aan de kaak gesteld worden. VOOR R. K. DRANKZUCHTIGEN. Wegens opname van vluchtelingen kon 't Sanatorium van het Dr. Arïënsfonds te Heer bij Maastricht tot nog toe niet voor verple ging van drankzuchtigen in gebruik worden genomen. Thans echter vernemen wij, dat het op 15 Augustus e.k. voor opname van patiënten zal worden opengesteld. Dit R. K. Sanatorium biedt gelegenheid voor verpleging van mannelijke drankzuch tigen. Den 24-September dezes jaars wordt door de Maria-vereenigingen van Sobriëtas een tweede bloemendag gehouden, waarvan de opbrengst strekken zal voor de helft tot het oprichten van een Katholiek Sanatorium voor vrouwelijke drankzuchtigen en voor de helft tot oprichting van een Katholiek Reclas- seeringsgesticht. ALCOHOL EN EPILEPSIE. Epilepsie' bij de nakomelingen van dron kaards. Het goed geconstateerde feit, dat alcoholisme vaak samengaat met epilepsie bij de kinderen, heeft men wel aldus trach ten te verklaren dat beiden, het alcoholisme, en de epilepsie, slechts uitingen zijn van eenzelfde familieaanleg tot zenuwafwijkingen. Dit wordt nu weerlegd doos Dr. Stuchlik met een statistiek opgemaakt in de psychia trische kliniek te Zürich. Van de erfelijk be laste patiënten hebben 40% drankzuchtige ouders43% hebben onder hunne voorou ders minstens één alcoholist. In 50% van alle gevallen waarin de ouders der patiënten alcoholisten zijn, waren de grootouders en overige familieleden geheel gezond, in 58% van dergelijke gevallen vindt men onder de verwanten geen andere ziekte dan alcoholis me bij de families der lijders aan epilepsie zonder drankzuchtige ouders speelt het alco holisme slechts een ondergeschikte rol en omgekeerd komt alcoholisme der ouders veel vaker voor dan dat der overige verwanten. Het wordt dus uiterst waarschijnlijk dat alco holisme der ouders een gewichtige oorzaak voor epilepsie der kinderen vormt. KERK EN DRANK. Het consistorie te Breslau heeft aan alle kerkeraden, predikanten en superintendenten van de provincie Silezië een schrijven ge richt met het oog op de bescherming van de jeugd tegen alcohol en onzedelijkheid. Daarin leest men: „De vergiftigende, ja verwoestende werking, welke het gebruik ook van niet groote hoe veelheden alcohol juist op jeugdige personen in de ontwikkelingsjaren oefent, is weten schappelijk vastgesteldde onschatbare ,be- teekenis, welke een naar lichaam en geest geheel onbedorven geslacht voor de toekomst van ons volk, en daarmee ook van onze kerk heeft, ligt voor de hand. Er is deswegen geen twijfel mogelijk, of hier ligt voor predikan ten, kerkeraden, jeugdverzorgers, ouders en opvoeders een taak, die men niet achteloos mag voorbij gaan GROEI. In de laatste dertig jaren is de geheelont houding heel wat sterker geworden. Niet alleen binnen onze grenzen, maar ook daar buiten. We laten, ten bewijze daarvan, hier onder eenige cijfers volgen die den aanwas van het aantal geheelonthouders in Zwitser land aantoonen. In 1881 369 In 1886 4572 In 1891 5973 - In 1896 14812 In 1901 28589 In 1906 46155 In 1911 86683 In 1915 114238 Gift van de koningin. Holl. Nb. meldt uit Weenen aan de Nieu we Ct. Naar de Reichspost mededeelt, heeft Ko ningin Wilhelmina op een schriftelijk verzoek van de echtgenoote des burgemeesters van Weenen, verscheidene wagons gecondenseer de m,elk laten sturen voor kinderen en vrou wen. Het blad roemt dit waarlijk koninklijke antwoord van het moederhart der koningin. Het koninklijke geschenk wordt verdeeld onder de arme vrouwen der reservisten, DE TOESTAND. Nog steeds is de vooruitgang der Russen door de centralen nog niet bedwongen. De Russen blijven voortdringen in Wolhynie en de Boekewina, al moet er dan ook terstond bijgevoegd worden dat de vooruitgang de Rus niet zoo voorspoedig gaat als wel in het begin van hun offensief. De tegenstand, door de tehulp gesnelde Duitsche troepen en het daardoor onder steunde Oostenrljksche leger is merkbaar en vertraagt den opmarsch. De Russen zelf melden, dat zij sterke Duit sche troepenmachten tegen zich over von den bij Kolki, in het N. en in de Boekoe- wina, bij de Roemeensche grens. De Russen melden, dat zij opnieuw 6000 gevangenen maakten. Zij geven nu op aan gevangenen en buiteen generaal, 3 regi mentscommandanten, 2467 officieren, onge veer 150.000 soldaten, 163 kanonnen, 266 machinegeweren, 131 bommenwerpers en 82 mijnwerpers. Maar hier is de secretaris van den Rus- sischen staf de overwinningsroes naar het hoofd gestegen. Volgens de officieele opgave bedroeg het gevangen aantal Woensdag 114000 man; de Russen geven op daarbij nog 6000 man te hebben gevoegd, wat 120.000 zou maken. Maar nu werd Woensdag" van één Rus sische generaal opgegeven, dat zijn leger alleen 700 off. en 30000 gevangen nam. Blijkbaar heeft de Staf secretaris dit getal er nóg eens bijgeteld. Maar ook ais men het van de 150.000 af trekt, is het getal toch groot. De Oostenrijkers beweren, dat die getal len veel te hoog zijn. En uit Amerika komt een bericht, waar uit blijkt dat Rusland reclame noodig had. De Daily Telepraph verneemt o.m. uit New York, dat als gevolg van de Russische over winningen Amerikaansche bankiers een nieuw crediet van 10.000.000 p. st. ten bate van Rusland hebben geopend. Dit bericht verklaart veel. Het sterkst is de vooruitgang der Russen ten Westen van Lutsk, waar hun cavalerie nog 11 K.M. voorwaarts drong. Maar het is duidelijk, dat dit zoo niet voort kan gaan, voordat aan de linkervleugel der Oostenrijkers wordt teruggedrongen, anders loopt heel spoedig het voortdringende Rus sencentrum gevaar. Waarschijnlijk houden hiermede verband eenige krachtige aanvallen der Russen bij Baranovitzj, noordelijk van Kolki, in de moe rassen. Daar begint het Duitsche front, dat deze aanvallen tot heden afsloeg. Dat 'is, kort samengevat, de toestand op het oostelijk front, die vooral in de Engel- sche pers groote belangstelling ondervindt. De Times vooral is optimist. „De krijgsverrichtingen", schrijft het blad, „zullen op het oostelijk operatietooneel een groot gebied omvatten en wij staan pas aan het begin van een grootsche en belangrijke beweging. De geallieerden komen ten slotte in bewe ging. Zij staan alle; per draadlooze telegra fie met elkaar in verbinding en wij moeten wijd in het rond zien, als wij met een en kelen blik den geheelen horizon, die spoe dig in vlammen zal staan, willen overzien." 't Is maar de vraag of dit een wensch is, dan wel een op goede gronden gedane voor spelling. De allerlaatste berichten luidde voor de Oos tenrijkers al weinig moedgevend, 't Schijnt dat de Rus zijn kracht nu'eens gaat toonen. Kostte dan wat het kost. De Russen hebben de stad Czemowitz, in welker voorstede zij reeds eenige dagen gele den waren doorgedrongen thans door bestor ming in handen gekregen. Van meer betekenis is evenwel, dat het geen trouwens voor het nemen van Czernowitz noodig was de Proeth door de Russen is geforceerd, en wel, zooals de stafberichten* overeenstemmend melde, op verscheidene punten. De Russen voegen daarna toe en de ver woede strijd en de overmacht aan Russischen kant maken het niet onwaarschijnlijk dat de Oostenrijkers in deze streek, door de Rus sische troepen vervolgd, naar de Karpathen- passen terugtrekken. Is dit juist dan zal in de eerstkomende dagen van de Centralen groote inspanning en wijs beleid worden vereist om dezen nieuwen geweldigen stoot van de Russen te pareeren. Op het Westerfront hebben deEngelschen bij Iperen het grootste deel der Duitsche ter reinwinst, bij Zillebeke weder veroverd. Bij Hooge bleven de Duitschers staan. 161 gevan genen werden door de Engelschen gemaakt. Bij Verdun drongen de Duitschers ten Z. van Thiaumont in de Fransche stellingen en veroverden die. Ruim 700 Franschen werden krijgsgevangen. De artilleriestrijd duurt voort. MILITIE. Uitspraak- van Gedeputeerde Staten op ingebrachte bezwaren. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat GEDEPUTEERDE STATEN dezer provincie, naar aanleiding van ingebrachte bezwaren tegen de uitspraak van den MILITIERAAD omtrent de hieron der genoemde ingeschrevenen voor de militie lichting 1917, dezer gemeente, hebben beslist zooals achter ieders naam is vermeld. Namen der Ingeschrevenen. Uitspr. v. d. Militieraad. Uitspr. v. Ged. Staten. Breur Johannes Weigering van vrijstel ling wegens broeder- dienst. Handhaving van de uit spraak van den Militie raad. Van de uitspraak van Gedeputeerde Staten kan gedurende tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de uitspraak teralgemeene kennis is gebracht, bij de Koningin in beroep worden gekomen door den Commissaris der Koningin in de provincie door den militie- commissaris en voorts: 1°. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator: 2°. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet behoorlijk met redenen om kleed zijn en ter Secretarie dezer Gemeente worden ingeleverd. Verzoekschriften, niet ingericht of niet in geleverd op de voorgeschreven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Sommelsdijk, den 9 Juni 1916. De burgemeester voornoemd, BOUMAN. OPENBARE KENNISGEVING. Aanspoelen van brandgranaten. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat te zijner kennis is gebracht, dat dezer dagen op de kusten meerdere kistjes met 14 of 8 brandgranaten aanspoelden. De kistjes zijn 0.6 X 0.4 en 0.6 X 0.2 groot. De granaten hebben den vorm van een conserven blik met bovenop een roodkoperen buisje waaruit geelkoperen draden steken. Dit materiaal is zeer gevaarlijk en onder hevig aan zelfontbranding, zoodat het met opgeborgen, maar vernietigd zal worden door militair personeel. In verband met het vorenstaande waar schuw ik bij deze de bevolking dezer ge meente bedoelde voorwerpen niet aan te raken veel minder mede te nemen en op te bergen, doch als ze worden aangetroffen onderge- teekende daarmede in kennis te stellen. SOMMELSDIJK, 17 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat de nieuwe brood kaarten, tegen inwisseling van de oude, ten gemeentehuize behooren te worden afgehaald op Dinsdag 27 Juni a.s. n.m. 6-7 uur. Zij die nog geene broodkaart hebben aan gevraagd kunnen voor het tijdvak 28 Juni t/m 25 Juli nog eene kaart bekomen, mits zij zich vóór 25 Juni a.s. daartoe aanmelden. De militie-plichtige der lichting 1917, P. Knöps, is te Herveld door den keuringsraad afgekeurd. Onder het grassnijden had M. F. het ongeluk zich zoodanig met een sikkel in een der beenen te snijden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. M1DDELHARNIS. Zaterdagavond werd N. K. op den Westdijk door 2 fietsrijders aan gereden, waardoor zij ernstig aan haar been werd bezeerd en zij genoodzaakt is haar rust te houden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Meer en meer wordt ook hier de schaarchte der aard appelen algemeen. Verscheidene ingezetenen moesten reeds langs de boeren om wat voor raad bij elkander te krijgen. Nu echter regee- ringsaardappelen verkrijgbaar komen, zal men uit den nood zijn. Ook regeeringseieren zullen verkrijgbaar worden gesteld. Tot heden hebben in deze gemeente plaats gehad zes huwelijksvoltrekkingen, ze ven aangiften van overlijden en elf van ge boorten. DEN BOMMEL. Zaterdagavond ontstond in de landbouwschuur van den heer K. een begin van brand in de hooitasch. Doordat de heer K. dit spoedig bemerkte gelukte het hem den brand spoedig te blusschen. Wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in. Toen J. v. N. Zaterdagavond een voorbijrijdende dame van het kerkpad in de sloot wilde duwen ontving hij zijn verdiende loon, want hij geraakte zijn stuur van zijn fiets kwijt en kwam zelf in de sloot terecht. Door het openstaand kelderluikje van den landbouwer B. snapte een rat naar binnen. De rat die eerst lekker van de wittebroodjes gesmuld had, wierp achtereenvolgens zes fles- schen van een boord en viel daarna in de melkbus en wandelde toen de geheele kelder rond. De fam. B. was genoodzaakt voor de ongenoode gast de geheele kelder schoon te maken. B. en W. der gemeente Den Bommel maken bekend dat het kohier van den Hoofd. Omslag door H.H. Ged. Staten goedgekeurd is terug ontvangen en gedurende vijf maanden voor een ieder ter gem. secretarie ter lezing ligt. DIRKSLAND. Vrijdag j.l. zijn door het ge meentebestuur aan hen die zich daarvoor opgegeven hadden regeeringsaardappelen ver strekt. (Rood Star) a f3,50 per Hectoliter. Door B. en W. van Dirksland is bekend gemaakt, dat de beproeving der brandspuiten zal plaats hebben op Vrijdag 23 Juni, 's avonds 8 ure aan den ring aldaar. Het tarwebrood is weder 1 cent per kilogr. duurder geworden de prijs is thans 19 cent. STELLENDAM. J.l, Zondag is de in het begin van Februari op het strand vari het eiland Voorne gestrande logger SCH. 397 „Arbeid Adelt" vlotgebracht door de sleep boot van de Nieuwe Bergings Mij. en naar Hellevoetsluis opgesleept. J.l. Zaterdag kreeg J. v. d. N. alhier, tijdelijk werkzaaam op een baggermolen bij Willemstad een klap van een zwengel, met het gevolg dat een zijner armen brak en hij verder eenige kwetsuren aan hoofd en han den bekwam. Hij werd naar het ziekenhuis te Dordt vervoerd. Maandagmorgen werd de 82-jarige L. T. zoodanig dodr een fietser aangereden dat geneeskundige hulp noodig bleek. Door de bemanning der blazerschuit SL. 5 is zeer veel wrakhout drijvende waar genomen rondom het lichtschip „Maas". De blazer SL. 18, schipper P. Kok heeft in het Slijkgat een partijtje Engelsche brieven opgevischt. Ze zijn den burgemeester ter hand gesteld. GOEDEREEDE. Alhier is Vrijdagmiddag 3 uur een hevige slag waargenomen. De beman ning der blazerschuit SL. 2 heeft omstreeks dien tijd een groote waterzuil in het Nieuwe Gat opgemerkt. Vermoedelijk de ontploffing van een'drijvende mijn. OUDDORP. Eenige dagen geleden, had het zoontje van L. A. alhier het ongeluk, een gevulde pot kokende koffie over arm en been te krijgen. Het liet zich zeer ernstig aanzien, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. HELLEVOETSLUIS. Volgens het Centraal- Bureau voor Statistiek: was de bevolking op 1 Januari j.l. Hellevoetsluis 3874, Nieuw-Hel- voet 1605 en Niewenhoorn 1911 inwoners. Herbenoemd tot Schout in den Polder Oude- en Nieuwe Struiten dhr. K. Dirkzwager alhier. Bij Kon. besluit van 17 dezer is: met ingang van 7 Juli de kapitein-luitenant ter zee C. Fock eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee F. van Wage- ningen. VERGADERING van den Raad der ge meente OUDDORP gehouden op Za terdag 17 Juni 1916. Afwezig: M. Grinwis met kennisgeving. Opening der verdadering door den voorz. de Burgemeeeter op gebruikelijke wijzei De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorz. doet mededeeling van de navol gende ingekomen stukken Een schrijven van Ged. State» met bijge voegde goedkeuring der schoolgeldheffing. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen reclames: Van H. v. Splunter een schrijven waarin hij aan den Raad de mededeeling doet, dat zij hem te hoog hebben aangeslagen voor .het schoolgeld zijner kinderen. Hij achtte het noodzakelijk de Raad daarvan te verwittigen, en deed de klacht dat nooit een der Raads leden in den Oostdijk werd gezien om zich daar met de toestand op de hoogte te kun nen stellen. Voorts werd nog mededeeling gedaan van twee ingekomen reclames H. Omslag van D Voogd. Abr. Padmos. Deze stukken worden in handen gesteld der commissie daarmede belast. Naar aanleiding van een schrijven uit den Haag waarin werd aangedrongen op verhoo ging der tractementen van degemeente-veld wachters met het oog op de verhoogde le vensbehoeften, ontspon eenige gedachten- w'sseling. De meerderheid der Raad vond het evenwel niet noodzakelijk om thans daarop in te gaan. Af- en overschrijvingen van enkele posten op de Gemeente-begrooting, worden goedge keurd. De voorz. doet thans mededeeling, dat den aannemer voor het bouwen van de veld wachterswoning in gebreke is gebleven om op tijd klaar te, zijn. Het werk had met 1 Juni voltooid moeten zijn. De vraag is hier hoe te handelen, daar de conditiën gemaakt zijn, dat voor eiken dag na gestelden tijd f 10 boete kan geheven worden. De Voorz. is van meening, dat ofschoon hij niet in staat was dat werk tijdig af te le veren, toch iets zal moeten laten vallen om dat hij zijn verplichting niet is nagekomen. De heer Lodder is van meening, dat hier in dit geval van overmacht sprake is, en twij felde er niet aan indien het allen Ouddorp- sche aannemers waren geweest er van boete geen sprake zou zijn. Hij stelde dan mede voor om den aannemer te verplichten dat hij de gemeente schadeloos zoude stellen in de huishuur. Alzoo werd besloten. De voorz. stelde nog voor om aan zijn kantoor en zijn woonhuis een telefonische aansluiting te verkrijgenhetwelk met alge- meéne stemmen werd toegestaan. Na de gebruikelijke rondvraag, vroeg Lod der aan de voorz. of hij niet had bemerkt, dat de torenklok tegenwoordig niet bij de tijd is, en of zulks veranderd kan worden. De voorz. zoude zorgen, dat aan die wensch zou worden voldaan. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. De cople van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn; wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. CHARLOIS, (Rotterdam), 16 Juni 1916. Geachte Redactie Wilt U s.v.p. zoo goed zijn, dit versje in Uw veelgelezen blad te plaatsen Bij voor baat mijn dank. HOEZEE, FLAKKEE! Mag 'k U in feestgewaad zien pralen, Dan breng ik u thans, zonder dralen Een feestgroet van een oude vriend. Ging Vegtel vroeg al van ons henen, Die slag deed ons zoo droevig aan Doch in de plaats van treurig weenen, Mag Bouman in zijn plaats thans staan. Moest'Wamaer veel alleen gaan reizen, Om onze zaken voor te staan, We mogen nu Gods goedheid prijzen, Ze mogen voortaan samen gaan. Drong vrees ons bang gemoed te binnen, Waar 't klonkFlakkee, het brokkelt af Nu niet gezien op aardsche „pinnen", Maar God zij onze hulp en staf. Hij was 't, die werken heeft bevolen, Maar die daarbij ook bidden doet. We zien nu Links in 't duister dolen, God keert voor ons den rooden vloed 1 H. V. D. MEULEN. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeelingvan VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 28 faillissementen tegen 22 faillissementen ln dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar deze week inbegrepen, 528 tegenover 6^2 in denzelfden tijd van het vorige jaar. STELLENDAM. Door de garnalenvisschers werd in de afgeloopen week aangevoerd 7750 K.G. welke hoofdzakelijk aan de pelle rijen werden geleverd k 14 cent de K.G. Op Donderdag 22 Juni 1916 des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk, Inzet; en Op Donderdag 29 Juni 1916 dés avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk, afslag vanTWEE HUIZEN met SCHUUR en ERF op het einde van het Marktveld te Sommels dijk, kad. Sectie B nummers 1626 en 1693 samen groot 5 Aren 43 centiaren. Ten ver zoeke van de erven van den heer Matth. de Graaff aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 22 Juni 1916 des avonds 7 uur in het hotel Spee te SommelsdijkInzet van: 1,91,60 heet. bouwland aan den Klad- staartweg; 2,29,40 heet. bouwland aan den Poppendamschen weg en 2,44,60 heet. vroon bouwland aan den Molenweg, alles gemeente Sommelsdijk in diverse perceelen, ten ver zoeke van den HoogWelGeboren Heer Ba ron Cogels te Antwerpen. Notaris VAN BUU REN. Op'Vrijdag 23 Juni 1916 des avonds 8 uur in het logement van Paasschen te Nieuwe Tonge. Inzet en Op Vrijdag 30 Juni 1916 telkens des avonds 8 uur in het logement van Paaschen te Nieuwe Tonge. Afslag van twee perceelen bouwland aan de Oostzijde van den Langeweg in den polder het Oudeland van Middelharnis ge meente Sommelsdijk verhuurd aan Jacob- en Jan Verolme te Nieuwe Tonge in tweekoo- pen en combinatiën ten verzoeke van den Hoogwelgeboren heer Baron Cogels te Ant werpen. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 24 Juni, '3 avonds 6 uur (nieuwe tijd) te Ouddorp in het Logement van Akers- hoek van verschillende perceelen grasgewas en naët onder Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 29 Juni 1916 des avonds 7 uur in het hotel Spee te Sommelsdijkafslag van1,91.60 heet. bouwland aan den Klad- staartweg, 2,29,40 heet. bouwland aan den Poppendamschen weg en 2,44,60 heet. vroon bouwland aan den Molenweg, alles gemeente Sommelsdijk, in diverse perceelen en combi natiën, ten verzoeke van den HoogWelGebo ren Heer Cogels te Antwerpen. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 29 Juni 1916 des nam. half twee uur, te Oude Tonge in het Logement Waare veiling; en Op Donderdag 13 Juli 1916 des nam. half twee uur te Oude Tonge in het Logement Geluk, afslag, van: EENE HOFSTEDE met BOUW- en WEILANDEN, BOUW KNECHTSWONINGEN, TUIN en ERF, staan de en gelegen onder de gemeente Den Bom mel, (Zuidzijde) in de polders „de Tille"en „Nieuwen Blok", aan en nabij den Tilschen Dijk en aan den Kranendijk, tezamen groot 53 54.30 H.A. (107 Gem. 39 R. Putsche Maat) tot blootschoof 1916 verhuurd aan de kinderen Segers aldaar; in perceelen combinatiën en massa. Breeder omschreven bij Catalogus. Notaris L. P. v. d. BLINK te Brielle en Notaris VAN DER.SLUIJS.^ Nootlottig schot. Te Barlo gem. Aalten, wilde de met verlof zijnde soldaat J. S. zijn geweer nazien, waarbij een schot afging, het welk den man trofhij was bijna onmiddellijk een lijk. Smokkelen. De sneltrein, welke 0111 1 u 39 uit Arnhem rechtstreeks -naar Duitschland vertrekt en waarvan .de visitatie aldaar plaats vind, moest Zaterdag op last der douane te Zevenaar stoppen. In een 3e klasse rijtuig werd op het privaat een zak inhoudende 20 K. 6. vet gevonden, terwijl nog een zak met 93 stuks rijwielbanden werd in beslag genomen. Diamanten ontvreemd. Van een partij dia manten per Nieuw-Amsterdam naar New-York verzonden, zijn een vijftal pakjes ontvreemd. Gebleken moet reeds zijn, dat de pakjes ont vreemd zijn aan boord van de Nieuw-Amster- dam. De totale waarde van het gestolene bedraagd ruim f 28,000. De diamanten waren afkomstig van een viertal afzenders te Am sterdam en bestemd voot verschillende firma's te New-York. Bijna verongelukt. Te Enkhuizen werden door de stoomboot „Nijverheid" twee om streeks 12-jarige knapen binnengebracht, die zich in een visschersboot buiten de dammen van de haven te Broekerhaven hadden bege ven. Hier werd hun de ebstrpom te sterk, zoodat ze wrikkend met de eenige roeispaan die in de boot was, zich daar niet uit konden trekken. Gelukkig wisten ze een bakentonte te grijpen, waaraan ze zich gedurende 6 uur vastgeklemd hielden, totdat ze door de „Nij verheid" werden opgepikt. SOMMELSDIJK. Overleden: W. v. Nimwegen, 1 j. d. v. J. v. Nimwegen en C. Verwers. L. C. Joppe 66 j. gehuwd met M. Dorst. Abr. v. d. Waal, 63 j. STAD AAN 'T HARINGVLIET. - GeborenLeendert, z. v. B. F. Wesdijk en van L. A. v. d. Sluis. Ondertrouwd: H. Los, 24 j. met W. v. Rossum 20 j. DIRfeSLAND. GeborenGerrit Johannis z. v. J. Buth en H. J. Groenewege Boukje, d. v. J. v. Dijk en Akke HoekstraPaulus, z. v. C. de Jong en J. L. van PuttenLeendert z. v. K. Wit vliet en M. ZoonBartha Maria, d. v. J. v. Oostende en J. KlapmutsPieter z. v. W. v. 't Hof en J. E. v. Wezel. OndertrouwdJ. v. Bodegom, jm. 18 j. en A. v. Broekhoven, jd. 19 j. MIDDELHARNIS. Alhier worden door den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk pogingen in het werk gesteld tot het oprichten van eene Zondagschool, die hieraan hun medewerking willen verl.eenen vervoegen zich Woensdag avond in de Consistoriekamer van genoemde Kerk. DEN BOMMEL. Wegens dienstplicht van den tegenwoordige, is tot tijdelijk onderwij zer aan de Chr. School benoemd dhr. Ch. Leeflang van Hellevoetsluis. DIRKSLAND. Vrijdag slaagde voor het Onderwijzers-Examen M. Brooshoofd alhier. OUDDORP. De collecte voor de Zending gehouden den Eersten Pinksterdag in de Herv. Kerk alhier, heeft opgebracht de som van f 43.—. HELLEVOETSLUIS. De Gereformeerde Ker ken in Zuid-Holland (zuidelijk gedeelte) ho pen een zendingsdag te houden op Donder dag 20 Juli op Zomerlust in de Oude Plan tage te Kralingen. Onder de sprekers, die zullen optreden, behoort ook Ds. G. Verrij alhier, die spreken zal over: „Pessimisme en Optimisme in de Zending. Geslaagd te Rotterdam voor het exa men voor onderwijzer dhr. H. J. Moeps alhier. NED. HERV. KERK. TweetalTe Zevenhoven (Z.-H.), S. v. Dorp te Bodegraven en W. J. Kolkert te Ter Aar. Te Vriezenveen (vac.-L. Okken), M. J. G. J. v. d. Poll te Elburg en N. A. Becht Jr. te Arnhem. BeroepenTe Ginneken, B. ter Haar Ro - meny te Voorhout. Te Zevenbergen (toez.), N. G. Veldhoen te Alphen a. d. Rijn. Te De Cocksdorp Texel, G. W. Oberman, cand. te Oegstgeest. Te Nieuwe Tonge, P. Kruyt te Gouderak. Te Beesd (toez.,) N. Warmolts te Neerlangbroek. Te Surhuisterveen (toez.), J. D. Stratingh cand. te Groningen. AangenomenNaar Groningen (vac.-G. Hulsman, J. C, E. v. Herwerden te Brummen*

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2