Woensdag 21 Juni 1916 318te Jaargang N° 2191. voor de Znidhollandsclie en Keeuw§ehe Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Anders dan een andere Burgemeester Da's wat moois. Een onverdiend standje. LAND- EN TUINBOUW. UIT DE PERS. Deze Courant versohijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fir. p. p. 50 Cent bij vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. &dvertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames SSO per regel- Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die an besla** Adrertentiën worden ingewacht t'ot Dinsdag- en Vrijdagmonewn M> nr AJIe «takken voor de Hedaetle bestemd. Adverientié» ei» verdere AdniInlHirotle nrnniMi tor tt* «enden aan den t l*«* Voorshands weigeren we al zulk beweren '-* tsrmwrm VelefooM Iatereoue. Mo. In esn Vrijt, blad stond dezer dagen, naar aanleiding van een Standaard-artikel over Mr. Hovy, burgemeester van Loosduinen, wiens naam ondér de candidaten voor de Staten nergens voorkomt, wat door de Stan daard niet aardig gevonden was; in dat Vriji. blad komt daarover dit nijdige stukje Anders dan liberale burgemeesters, zoo schrijft de Asser Courant, zijn Antirev. burgemeesters gewoonlijk tevens propa- gandisten voor hun partij. In zooverre is zulks niet te verwonderen, omdat bun burgemeesterschap vaak een belooning is voor bewezen diensten aan de Anti rev. partij en meteen een aanmoediging voor verdere propaganda. En 't lieve Vrijt.blad, dat't bovenstaande uit de Asser Ct, haalt, voegt er nog heel scherp dit moois aan toe: Christelijke deugd of Antirev. propa ganda wordt tegenwoordig beloond met baantjes en Statenzetels. Het staat das zóó, volgens die twee Vrijzinnigheden Antirev. burgemeesters drijven propa ganda voor Rechts. Dit burgemeesterschap ontstond uit hun propaganda en drijft er toe. Baantjes en Statenzetels zijn daar enboven, d.i. door en na die propaganda hun deel en loon. Liberale burgemeesters kregen hun postje anders en zijn geen propagandisten. Welke angel steekt er in dit stukje? Wat is dit »anders«? Wel, de liberale burgemeesters kregen hun postje, omdat zij tot 't denkend deel behoorden; zij waren de mannen, die alleen om hun bekwaamheid en geschiktheid wer den benoemd. De rechtschen slechts als be looning voor hun propaganda. Geschiktheid en bekwaamheid moest hen worden ontiegd die bleken alleen 't eigendom van Links te wezen. We willen eens iets meedeelen. Tijdens 't Kuyperkabinet waren er in Friesland 43 burgemeesters, waarvan 36 liberaal en 7 rechts. In Overijsel waren er toen 61 bur gemeesters, waarvan 46 liberaal en 15 rechts. In de overige provinciën dito of naar ver houding nog slechter. Maar is er wel één zot, die gelooft, dat de bekwaamheid der liberalen zich ver houdt tot die der Rechtschen als 36 tot 7 of 46 tot 15. Meent en gelooft nu waarlijk één Vrij zinnige op Flakkee, dat de liberale burge meesters, die hier zijn, benoemd zijn, om dat zg toen de eenig geschikte en bekwaamste candidaten waren. Ze glimlachen met wat spot, als je dat zegt. Ze kern en de toe standen toch? Ze kennen toch hun eigen burgemeesters ook wel van huis uit, en Van haver tot gort. En als ze 't met weteu, Willen we met genoegen eenige mededee- lingen doen ovèr 't burgemeesterschap te i Middelharnis, Ooltgenspiaat, Dirksland en Ouddorp, met de jaren en omstandigheden er bij. We zouden dit niet schrijven, als dat Vrijzinnige Blad1 met zijn »anders dan* niet een lak legde op de geschiktheid en bekwaamheid onzer antirev. Burgemeesters; en 't komt ons voor, dat de stembus op Flakkee, en met name in de dorpen Som- melsdijk en Middelharnis, heeft aangetoond, tat men daar op een antirev. burgemeester een anderen kijk had dan men van Links op zulke menschen poogt te slaan. Ons dunkt, dat de cijfers toch welsprekend waren. En 't komt ons ook voor blijkens de cijfers, dat men in Herkin gen en Melis sant, in de Plaat en in Stellendam, in Goeree en Ouddorp, waar lib. burgemeesters zijn, gansch geen bezwaar had om de ge schiktheid van een antirev. burgemeester hoog te achten. We willen maar zeggen, dat men ons met die ongeschiktheid en onbekwaamheid van Rechtsche burgemeesters, zooals die in dat Vrijz. Blad aau de kaak gesteld wordt, maar stillekens van 't lijf moet blijven. Rechts* worde niet al te veel geschopt! Maar daarbij? Zijn liberale burgemeesters geen propagandisten En we hboren bur gemeester Van Vessem, te Ouddorp, schater lachen om den onnoozelen hals, die gelooft, dat hij, Zijn Edel Achtbares vingeren in onschuld wascht. Hij, Pilatus? Hij proest het uit vau de lach, als je dat eens tegen dien zoo goedigen en weiwillenden man zei. Hij, Pilatus, wasschend in onschuld zijn handen, dat hij niet propageert in zijn Gemeente. Neen maar, we weten ook waar Hannes de mosterd haalt 1 't Is maar de vraagwat noem je propaganda en hoe pakt je dat aan? Eu ja, het moet ons uit de pen, dan zijn er liberale, burgemeesters, die dat pro pageeren b.v. om een goeie liberale kiezers- l$st te krijgen toch zoo fiju kennen, haast beter dan een Rechtsche. Meer bekwaam, ja gewis! d.i. om er liberalen op te krijgen> Zoon liberale propaganda van xoo'nlib. burgervader is niets opvallend; ziet u:dat is stille propaganda. Je merkt dat zoo niet als je geen vier oogen hebt en vier ooren. Dat gaat zoo maar stiekum. Maar onder- tusschen. Laten we mekaar nu geen Mietje noemen, maar de lib. burgèmeesters van Flakkee zijn op dat punt ook goochem. Ze hakken ook niet met een bijl zondersteel. En gelijk hebben ze. Laten de Rechtsche burgemeesters daar ook maar eens aan denken, als ze het kunstje nog niet kennen Dat kunstje? Ja die »BtilIe« propaganda met een kiezerslijst. Doch genoeg. Late men ophouden met die schimpscheuten op onze mannen. Er is een historie. Eu er is een heden ook der Vrijzinnigheid. Da's genoeg. In 't Rott. Nieuwsblad van Maandag ld Juni staat dit: NUMANSDORP. Donderdagavond is door het militair muziekcorps van Ooltgenspiaat, aan den heer J. Vlielander alhier, eene serenade gebracht, in verband met zijn herkiezing als lid van de Prov. Staten Das wat moois Een militair muziek corps gaat eeu serenade brengen aau eeu politiekof a's politiek man, gekozene En nu hindert t ons niets dat dit corps bij den he^r Vlieiander gaat spelen op een anderen tyd, maar in geen geval om hem op Donderdagavond na afloop van de stem ming in 't district Beariaud, te gaan hul digen. Dat is zoo'n onbehoorlijke &aad tegenover de Rechtschen; zoo iets uitda gends en dat door militairen, die in dezen absoluut geen kleur te bekennen hebben als militiedat we geneigd zijn den Op perbevelhebber er mee in kennis te stellen. Een militair muziekcorps heeft noch voor Links, noch voor Rechts te salueeren. En we zouden den Commandant van 't fort willen vragen, vanwaar hij zijn intructie's haalt om bij een verkiezing zóó te doen optreden. Zoo partijdig. We zouden zeer graag willen weten, of 't bericht uit 't Rott. Nieuwsblad waar is èu zoo ja: of er ook uit 't Ooltgensplaat- sche fort een verklaring komt van 't on gehoorde feit. We zullen 't er niet bij laten zitten. In het Vaderland, unie-lib. orgaan, krij gen de Flakkeesche liberalen een standje. Er staat zoo snibbig Middelharnis, waar de vrijtin- - nigen blijkbaar met de armen over el kaar hebben gezeten. Rechts is gewoon, de historie getuigt 't> de partij der verdrukten te kiezen, en dies zeggen we Het Vaderland beschuldigt zijn partqgenooten van vadsigheid. We hebben maanden lang ('t is in alle bescheidenheid verklaard) de gangen van t Liberalisme op Flakkee nagegaan, om dat we wisten, dat er iets broeide, en ten opzichte van de Eerste Kamer, en van de Prov. Staten in Zuid-Holland en met name van Flakkee, vooral in zake de candida- tuur Vegtel. We werden reeds in October '15 gewaarschuwd, dus vroeg genoeg, dat deze candidatuur 't zou ontgelden. Zelfs Broekhuis met zijn aangekondigde ont hullingen zon niet versmaad. Wat is toen gebeurd? De heer Vegtel is gestorven ;dat is een teleurstelling geweest van belang. Dat reeds bracht ontmoediging, spijtwant op hem had men 't gemunt. Toch hebben de Vrijzinnigen aangepakt evengoed als Rechts, Er kwamen 5 liberale sprekers, waaron der mr. Patijn. Met de tram kwamen mee een paar kis ten Staatspensioen, d.w.z. brochures; met een paar dito gevuld met Nationaal-Kabi- net-Cort v. d. Linden. De Vooruit had verkiezingslectuur. Er waren ophang- en aanplakbiljetten voor de lib. Candidaten. Precies wat de Rechtschen deden, deden de Linkschen. Hun komt geen blaam toemaar de mot zat in hun verkiezing. Hun openbare Vergaderingen zeer slecht bezocht. Tot bespottens toe. Hun kisten Staatspensioen leeg, maar werden niet gelezen. Wat heit een dooie aan pensioen Het .Nationaal Kabinet* met zijn voe- dingspolitiek, nog voor niet de halve Natie voldoende werkende, had gerust op 't station kunnen blijven, zonder 't verder uit te pakken, t Ware beter geweest, als de kisten weggebleven waren. Of dat nu ook weer nietmen kon ze terugsturen maar dau met eeu paar slachtoffers er in, op zijn Hugo de Gioot in zijn boekenkist. Die viel toch ook door de Staatstwisten. Ia één woordde Vrijzinnigheid gaat vtij uit in haar propaganda, uitgezonderd één dom hoofdartikel in Vooruit >Geen personen maar beginselen*, dat voor Sta- ten propaganda én onnuttig én Onduidelijk én volkomen plaatselijk was 't was voor de Sommelsdijkers alléén, maar geen 10 hebben er notitie van genomen. En voor Fiakkee had 't totaal geen waarde. Zoo dan 't Vaderland beschuldigde on rechtvaardig zijn partijgenooten. Dat wil den we even in 't licht stellen. Laat nu vooral geen Stikstof verloren gaan t Door verschillende Rijkslandbouwleeraren wordt op verzoek van den Directeur-generaal v.d. landbouw onder de aandacht van de land bouwers gebracht: dat er zeer veel kans is, dat de voor den oogst 1916—'17 beschikbare hoeveelheid stikstof onvoldoende zal zijn, ter— wijl door de steeds stijgende vrachtprijzen de prijzen der aan te voeren stikstofhoudende meststoffen ook nog zullen moeten stijgen. Het is daarom noodzakelijk, dat met deze feiten zooveel mogelijk rekening gehouden wordt, en dat worde door toepassing van de cultuur van vlinderbloemige gewassen den bodem met stikstof te verrijken. Op tal van gronden zal het nog mogelijk zijn om als tweede gewas, door den verbouw van een vlinderbloemig gewas, groenbemesting toe te passen. Een zoo algemeen mogelijk toepassing van deze groen bemesting zal het eventueel tekort aan stik stof iets minder doen gevoelen. Nog wordt er op gewezen, dat van de bezwa ren, verbonden aan een tekort aan stikstof, eenigzins te gemoet zal worden gekomen door een zoo doelmatig mogelijke behandeling en gebruik van den stalmest en de gier. Door de vereeniging voor stalverbetering in Noord brabant is indertijd een klein boekje uitgeven, dat over deze zaak handelt. Aan het slot van het belangrijk geschriftje vindt men de vol gende conclusiën 1. Van de uitwerpselen, die van't vee ver kregen worden, heeft de urine belangrijk méér waarde dan de vaste uitwerpselen. 2. Deze meerwaarde zit vooral in een grootere hoeveelheid gemakkelijk opneembare stikstof die met de urine verkregen wordt. 3. Het is dus van groot belang de urine zoo volledig mogelijk af zonderlljkte verzamelen 4. Hier voor is het bezit van een goed ingerichte groep stal een vereischte. 5. In de tweede plaats is het van belang, dat men de gier zeer zorg vuldig bewaart. 6. Hiervoor is 't bezit van een voldoend groote en waterdichte gierput, die praktisch luchtdicht afgesloten kan worden noodzakelijk. 7. Met het oog op de mest- bewaring verdient het aanbeveling de potstal len in groepstallen te veranderen. 8. Niet slechts in de zandstreken, maar ook in de klei dient meer aandacht te worden geschonken aan de mestbewaring in 't algemeen en aan het verzamelen en bewaren van gier in 't bij zonder. 9. Aangezien de beer ook voor een groot deel uit vloeibare uitwerpselen bestaat kunnen aan de bewaring van deze mestsoort dezelfde eischen worden gesteld als aan die van gier. Waar dus beerputten bestaan moeten deze ook waterdicht zijn en moeten tevens geheel van de lucht kunnen worden afgeslo ten. Een berekening, die nog gemaakt wordl, om het voordeel van een gierput in het licht te stellen, willen we nog laten volgen: Wanneer men bedenkt, dat stroo 2 A3 maal het gewicht aan gier opslorpen kan, dan is er voor het opzuigen der urine van 20 stuks vee (47000 K.G. gedurende den staltijd) rond 20000 K. G. stroo noodig .Indien dit stroo een handelswaar de heeft van f 20.—per 1000 K.G., dan is dus de geheele hoeveelheid f 400.—waard, terwijl we de bemestingswaarde vroeger hebben ge schat op f 7.22 per 1000 K.G., en dus voor 20000 K.G. op 10 maal f 7.22 f 144.40. De bewaring van die urine in het stroo kost ons dus feitelijk per jaar f 400 f 144.40 f 255.60. Gingen we er toe over een gierput te bouw en, dan zou deze voor 47000 K.G. ongeveer 47 M3 groot moeten zijn en, zooals we vroeger zeiden, pl.m. f 470 kosten. De rente van dit geld A 5 pet. is per jaar f 23.50. Bovendien zouden we o.a. nog iets voor de slijtage van den put moeten rekenen, en voor een gierpomp maar het bewaren van 47000 K: G. gier In een put zou toch niet heel veel meer dan f23.50 per jaar kosten Verminderen we nu f255.60 met f 23.50, dan houden we over f 232.10. Het bewaren der urine van 20 stuks groot vee gedurende den winter is dus bijna f 232.10 duurder, wanneer we dit doen-door middel van stroo dan wanneer we dit doen in een gierput. Het bouwen van een gierput is dus een zuinigheidsmaatregel van het grootste belang, en men moet het dus in de verste verte niet beschouwen als iets, dat uit weelde gebeurt. Wanneer men er geen zeer bijzondere ge gronde redenen voor heeft om stroo als mest te willen gebruiken dan handelt men zeer verkwistend als men geen gierput bouwt. C. B. Een uitnemend boekje, 0. „De voornaamste Krachtvoedermiddelen". Hun rationeele aankoop en gebruik, benevens herkomst en samenstelling, door G. B. van Kampen. Uitgave van J. B. Wolters, Groningen. Dit werkje kunnen we n^et bijzondere inge nomenheid begroeten. Het is niet als wellicht de meeste uitgaven, die het licht zien, ge maakt uit het hoofdmotief: geldverdienen, maar het is geboren inderdaad uit de behoefte van onzen Coöpereerenden tijd. De coöpera tieve aankoopvereenigingen op landbouwge bied groeien gestadig in tal en omvang, maar met haar ontwikkeling Dr. Hissink mocht het terecht constateeren hield die der leden geen gelijken tred, en tal van coöperaties groeiden feitelijk het Bestuur over het hoofd of worden in hun vooruitgang en bloei te gengehouden door de onvoldoende zaakkennis van den beheerder of de beheerders. Om in dat tekort te voorzien, gaat men nu cursussen voor zaakvoerders oprichten, waar men tracht dezen de noodige kennis bij te brengen. En geen ander doel heeft de schrijver van het aangekondigde werkje, de heer G. B. van Kampen, Chef der afdeeling Veevoeder- contróle van het Proefstation Wageningen. Zijn werkje kan nu een handleiding en een gids zijn voor leeraren en leerlingen van ge noemde cursussen, een gids niet alleen voor den zaakvoerder, maar voor iederen veehou der, die, gelijk in de Inleiding wordt gezegd als het ware bedolven wordt onder tal van voedermiddelen „en die in dezen chaos moeilijk den weg kan vinden. Alles wat leden eener aankoopvereeniging maar in 't bijzonder de bestuurders dienen te weten, is hier in een ruim 100-tal bladzijden bijeengebracht, zoodat men het werkje als een onmisbare vraagbaak bij verschillende gelegenheden kan raadplegen. Men vindt in het le hoofdstuk de geschiedenis van het óntstaan der A. H. V. (Algem. Handelsvoor- waarden); de voornaamste bepalingen daar van hoe de mónsterneming moet geschieden wat alzoo komt kijken bij den aankoop van voedermiddelen onder A. H. iV.op welke listige wijze soms monsters worden vervalscht door vertegenwoordigers van den leverancier welke de algemeene en bijzondere eischen zijn, waaraan de verschillende voedermiddelen moeten voldoen (Codex)de beteekenis van de verschillende bestanddeelen dervoedermid- delen, enz. Hoofdstuk II handelt over de samenstelling, de herkomst en het gebruik van verschillende voedermiddelen, niet alleen van de meest bekende en gebruikte, doch ook van andere alssojakoek, cocoskoek, katoenzaadmeel, se- samkoek, palmpittenkoek e.a. Het slothoofdstuk bespreekt de verval- schingsmiddelen en den Rijksopsporingsdienst. De vervalschingsrr iddelen zijn verschillende soorten van doppen, waarvan een 3-tal: de rijst, grondnoten- en koffiedoppen geheel waar deloos zijn, andere nog eenige voederwaarde bezitten. Verder worden nog vervalschings- middelen van mineralen aard gebruikt. Eerst door de ingestelde Rijksopsporings dienst werd een meer afdoende bestrijding mogelijk. De vervalschers hebben echter een taai leven, en daarom wil de Schrijver iederen landbouwer doordringen van de noodzakelijk heid om geen enkel product aan te koopen zonder zich door een voorafgaand onderzoek zekerheid te hebben verschaft omtrent de samenstelling en de deugdelijkheid. Hij haalt ten slotte in woorden aan van den heer A. K. Okkinga in diens voordracht in de 216e Hoofdbestuursvergadering der G. O. M. v. L. „De familie van de firma's Dopmul en Co. en Bommel en Zn. zijn niet alleen welvarende lieden, die maar niet dadelijk hun zaken op geven, maar zij zijn ook begaafd met veel moed en durf, eigenschappen, welke hen niet weinig steunen in hun vat. En eindelijk, zij hebben een verbazend groote familie". Het werkje verdient een plaats op de boe- kenplank van eiken landbouwer. C. B. De „Maskers Sf." „Stand." schrijft In de Telegraaf, avondblad van 10 Juni was opgenomen een ingezonden stuk van G. P. te Amsterdam, onder den titel van Maskers af. Dit ingezonden stuk ontziet zich niet, et openlijk voor uit te komen, dat er met den handel in allerlei uitvoer-producten prac- iijken zijn ingeslopen, die onverdedigbaar zijn, en die ten laste zouden komen van enkele leden der Tweede Kamer, en zulks wel onder zijdelingsche medeplichtigheid van het Departement van Landbouw. Hierbij wordt herinnerd aan de zeer krasse qualificatiën, die de heer Schaper zich in de Kamer zelve veroorloofde. O.a. die van „smerige bende." Zelfs sluit de inzender het denkbeeld van enquête niet uit, en verklaart, dat het gewraakte kwaad zoowel links als rechts zit.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1