SClELISm Tweede Blad. Be Oorlog. No. 2190 Twee Bladen. DISTRICT-MIDDELHARNIS. Zaterdag 17 Juni 1916. De overwinning op Flakkee. OFFICIÉÉL GEDEELTE" BIJENTEELT. BINNENLAND. BUITENLAND. RECHTZAKEN. PLAATSELIJK NIEUWS Dit nummer bestaat uit Aantal kiezers 5625. Uitge bracht. On- waarde Bouman v. d. Koogh Schlosser v. Schou wen Warnaer Sommelsdijk 590 3 408 180 38 141 357 Middelharnis 664 6 355 300 63 221 326 Stad a. 't Haringvliet 196 1 93 101 9 93 87 Den Bommel 266 5 163 83 5 88 169 Ooltgensplaat 401 9 259 111 17 120 257 Oude Tonge 495 10 209 194 .v 69 222 210 Nieuwe Tonge 292 2 192 84 17 62 193 Herkingen 140 112 18 8 14 119 Dirksland 414 6 279 68 41 56 320 Melissant 276 4 182 91 8 62 201 Stellendam 314 1 171 113 43 101 172 Goedereede 204 1 55 137 16 125 61 462 8 292 157 9 129 304 Totaal 4714 56 2770 1637 343 1434 2776 Gekozen de Heeren BOUMAN en WARNAER. INHOCSMOWSES Wat zullen we zeggen. Zóó begon een hoofdartikel van den Socialistisehen leider Vliegen in 1913, toen se 18 setela hadden. En de man was toen zoo rob dat heel sijn lange artikel niets anders dan dezen sim- pelen inhoud had: „'t Was een goede dag voor ons. 't Was een goede dag voor ons.« Zijn flinke pen wist niet meer en wei gerde eiken harteklop te vertolken en elke zielsstemming weer te geven. Zijn hart en hoofd gloeiden van blijdschap, maar zijn pen was dor. Geen wonder. Io soo'n geval verkeert schrijver dezes. Hij sou sijn vreugde willen uitjubelen, dat men het van Ooltgensplaat tot Ouddorp, hoorde, maar sijn arme pen weigert sijn indruk uit te drukken. Maar dit staat vast: Ten ware de Al machtige God, aan wien de Linkerzijde niet gelooft op politiek terrein, de harten der kiezers niet hadde gebogen tot de Recht- sche victorie, deze ware er niet geweest. En daarom: aan U de dank, voor U de eere, Die de harten neigde. Aan U, in de allereerste plaats, onzen Koning! En dauk aan al de kiesverenigingen, kiezers, mannen en vrouwen, die aan dezen prachtigen strijd hebben deelgenomen en meegewerkt tot dezen glorievollen Don derdag. 't Was weer 't oude Flakkes, zoo als we dat uit vroeger dagen kennen. Het was weer die oude geestdrift, die zonder groot kabaal, maar taai en onuitblusch- baar de Rechtsche beginselen deed triom feeren. Van harte gefeliciteerd, broeders Bouman en Warnaer! met die kranige cijfers! De Heere bekwame u voor uw taak en zegene u in uwe functiëa. Blijft nog jaren en jaren onze Provinciale vertegenwoordigers. Stop! daar ligt onze pen! We denken niet meer! We weten niet m6er! 'tls een onvergetelijke dag voor Rechts. Zóó ver- langen we er nog een dozijn! Zóó, met zoo'n krachtige eenheid en innige samen binding. De coalitie was dood. Ja, dat blijkt, Maar als ze dan eens levend wa,rel Nu 1490 er boven. Wat dan wel er boven Ze leeft! Ze leve hog lang! Een krachtige coalitie! En thans: Aan haar een bravo! Kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat op Donder dagen den 29 Juni en 6 Juli a.s. des nam. te 2 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den geneeskundige S. Knops aanmelden. Sommelsdijk den 14 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. (Het bijengif). Het vergif der bij is veel minder gevaarlijk dan dat der horzels, hommels en wespen, zoo lazen wij onlangs in een buitenlandsch vak blad. Slechts dan wanneer de bijensteken veel vuldig zijn, is gevaar te duchten. Te Parijs werd eenige jaren geleden het bijenhouden verboden, omdat blijkens een rapport over de openbare gezondheid elf menschen doör een bijensteek waren gedood. Een nader in gesteld onderzoek bewees echter, dat in al die gevallen de getroffene een groot aantal steken had ontvangen en zelf meestal zieke lijk was. Men moet dus niet te haastig zijn in zijn oordeel. Men vertelde van een vrouw, die bij toeval een korf omver liep en toen afgrijselijk ge stoken werdzij verkeerde een poos in een bedenkelijken toestand, maar was toch na een paar dagen weder zoo goed als genezen. Sommige gestokenen geraakten in een sla- penden toestand. Verder komt het gewoonlijk niet. Misschien komt dit, doordat de bij slechts bloemen bezoekt, terwijl de wesp op rottend vleesch en anderedergelijke dingen aast. Ver scheidene gevallen hebben bewezen, dat de hommelsteken zeer gevaarlijk kunnen zijn. Zoo verhaald men, dat een machinist, die in den nek gestoken werd, zulk een pijn gevoelde dat hij het bewustzijn verloor en eerst na vijf dagen weer bij kennis kon worden ge bracht. Over 't algemeen echter zijn de hom mels niet boosaardig en gaan niet licht tot steken over. Met de wespen is het erger. Veelal,wordt een wespensteek door een flauwte gevolgd Een werkman werd door een wesp in de lip gestoken eenige minuten later was zijn ge- heele lichaam gezwollen, hij kon eogen noch mond opendoen en genas slechts na terdege gezweet te hebben. Bij een meisje, dat door een horzel gestoken werd, ontstond er na de genezing op de gestoken plaats een soort van inzinking, waar men den vinger inleggen kon. Een ander was reeds vroeger door bijen meermalen gestooken zonder gevolgen, toen hij door een horzel werd aangevaljen en eenige oogenblikken later in onmacht viel. Men legde ammoniak en keukenzout op de wond en hij genas met veel moeite. In zulke gevallen heeft men kunnen opmerken, dat alle lichaams- deelen en functies hun normalen toestand verloren hebben. Tegen bijensteek zijn verschillende genees- en verzachtingsmiddelen; wat zout water, met of zonder azijn, iets spiritus of ammo niak of ook slaolie, zijn doorgaans voldoende nog beter is met het onderste deel van een hollen sleutel onmiddellijk het vergif uit de wond te ouwen. In geval van wespensteken is het beste middel door een hevig zweeten het vergif te trachten uit te drijven. In elk gevalzelfs wanneer men door een wesp gestoken wordt, is een steek bij een gezond mensch nooit doodelijk, indien aanstonds een der vermelde gemakkelijke middelen wordt toegepast. Een bijensteek heet systematisch toegepast een uitnemend middel te zijn tegen rheuma- tiek. Vele gevallen van genezing zijn gecon stateerd, ook wel van anderen aard. Zoo weet een Belgisch vakblad te verhalen van een blinden man, die boven het oog door een bij gestoken werd en den volgenden dag aan dat oog beterschap ondervond. Hij liet zich toen ook aan het andere oog steken met het gelukkig gevolg, dat hij weldra zoo goed kon zien als -ieder ander.C. B. Onder den rooden duim. Te Rotterdam moest de vorige week een wethouder worden gëkozen. De rechtsche leden waren van oordeel dat het billijk was, ditmaal niet met een eigen candidaat uit te komen, maar deze zetel aan de vrijzinnigen over te laten. x Zij stemden dan ook op een der meest be kwame vrijzinnigen die voorheen ook reeds voor het wethouderschap in aanmerking was gekomen. Bij de stemming bleek echter dat de vrij zinnigen en de socialisten op een anderen candidaat hun stem uitbrachten, die dan ook gekozen werd. Waarom Men mocht niet anders van de socialisten. Uit vrees voor de roode garde werd de man die men gaarne gekozen had gezien, losgelaten. Zoo worden de vrijzinnigen dodr de socia listen geregeerd. Straks, na de Statenverkiezingen zal zich in al de Provinciën waar links in de meer derheid is, hetzelfde spelletje herhalen. De socialisten deelen de lakens uit. De socialisten fluiten en de liberalen zijn zoo goed niet of ze moeten dansen. Een smadelijke vertooning. Een ambulance-trein. Het Roode Kruis heeft een ambulance-trein bestemd voor het vervoer van eigen gewon den naar de verpleging in het achterland. Deze trein is thans afgewerkt en staat gereed op het emplacement der S. S. 'te 's-Gravenhage en zal aan de regeering worden overgedragen. De trein bestaat uit eenige wagens, waarvan 20 voor het vervoer van een totaal van 240 zittenden en 160 zwaar gewonden is ingericht. De overige wagens zijn ingericht als 'maga zijn- verband- en keukenwagen. De overdracht zal binnen enkele dagen door den Prins der Nederlanden, 'als voorzitter van het Roode Kruis, aan den minister van oorlog geschieden. DE TOESTAND. Als een orkaan, een alles verdelgende wer velwind, is hét Russische leger op de Oos- tenrijksche stellingen bij Styr en Strypa ge vallen en heeft het Zuidelijk Oostfront totaal verrast. De Oostenrijkers hadden al eenigen tijd de toebereidselen gemerkt, maar dachten alleen aan een demonstratie, aan een poging om Oostenrijksche troepen te binden en andere van het Zuidelijk front naar het Oostfront te lokken. Zij hebben, zooals nu wel duidelijk is, hun vijand onderschat. Met een overmacht van 2 millioen man wierp de Russische generaal Boessimilof zich op het 600.000 man sterke leger. Na een rof- felvuur dat alle hindernissen vernielden, wier pen de Russen hun troepen in het vuur. In het vuur werpen is de juiste uitdrukking want de Russen ontzien geen menschenofferS, die zich tot heuveltjes ophoopten, om dit maal hun slag te slaan. En zij wonnen, op vier plaatsen drongen zij in de Oostenrijksche linies, die totaal over meesterd werden en 'namen bij duizenden, tot soms 18000 man op eenmaal gevangen. Blokhuizen, munitie-bergplaatsen, voor raden levensmiddelen, artilleriek^mpen enz. vielen in hun handen. En alleen aan de toe gesnelde Duitsche regimenten is het te dan ken, dat deze verrassende overval niet op een totale debacle voor de Oostenrij kers uitliep. Het aantal krijgsgevangenen steeg bij de Russen met het uur, de buit was groot, de Russische vestingen Lutsk en Doebno vielen den aanvallers weer in handen en het Oos tenrijksche front werd tusschen Tarnopol en de Moerassen ruim 50 K.M. ingedrukt en ten zuiden, bij de Roemeensche grens, moest het Oostenrijksche froat in zijn geheel wijken, zoodat de hoofdstad van Boekoewina, Czer- nowitz, bedreigd word. Het is een schitterend wapenfeit der Rus sen de „stoomwals" is nu opnieuw in wer king gesteld en van betere constructie, dan in het begin van den oorlog. Zij baanden zich al strijdende een weg naar Luck over een afstand van 30 tot 40 K.M. in drie dagen, door bosschen, moeras sen en platgeschoten verdedigingswerken, op welker on neem baarheid de Oostenrijkers zich', om de Roemeniërs vrees aan te jagen, hadden beroemd. Nog eenige dagen geleden had te te Boekarest, het Duitsche orgaan de Politi que, den draak gestoken met de mogelijkheid van een tweeden Russischen inval in Galicië. Gewonde Oostenrijksche officieren beves tigen, dat de Russische aanval geheel onver wacht kwam. Den avond tevoren had mén nog de Duitsche overwinning in de Noord zee met champagne en cognac gevierd. Het begin van het Russische bombardement maakte een einde aan de feestelijkheden. In dë weinige dagen van hun opmarsch, steeg het aantal krijgsgevangenen tot 1700 officieren en 114000 soldaten, 94 kanonnen, 167 machinegeweren en een grooten voorraad ander materiaal werd buitgemaakt. Zooals wij reeds melden, zijn de Duitschers hun bondgenooten te hulp gesneld en grepen het zegevierende Russenleger bij Lutsk en bij Buczacz aan. Het eerste treffen was niet gelukkig, want de Russen waren niet in eens te stuiten in hun stormloop, namen 18 Duitsche officieren en 1185 Duitsche soldaten gevangen, bene vens ruim 700 Oostenrijkers. Maar sinds de Duitschers op het strijdtoo- neel zijn aangekomen, is toch een vertraging in den opmarsch te bespeuren. De Russen erkennen, dat de strijd een zeer verbitterd karakter aanneemt en datheftigen tegenstand wordt geboden. Een erkenning is eindelijk van Engelsche zijde gekomen, omtrent het Westfront. De Times van Zaterdag heeft een hoofd artikel over den toestand, waarin o.m. het volgende wordt opgemerkt over den val van Vaux „De vermeestering van de vernielde ruines van het fort Vaux heeft een onbetwistbaar gevolg, dat wij goed doen, openhartig te erkennen. Het brengt de Duitschers iets dichter bij de stad Verdun dan zij er nog ooit waren geweest; en onze bewondering voor de roemrijke verdediging van het fort Vaux mag het feit niet verdoezelen, dat de vijand eenigen vooruitgang {heeft gemaakt. Ook behoeven wij niet al te veel gewicht te hechten aan den hoogen prijs dien zij ervoor hebben betaald. Dat is hun eigen zaak en wij zijn geneigd te meenen, dat wellicht de pers van de geallieerden te veel den nadruk heeft gelegd op de Duitsche verliezen voor Verdun. Wij mogen ervan overtuigd zijn, dat te voren was berekend wat het zou kosten en dat de groote stapels Duitsche dooden niet te verklaren zijn uit enkel krankzinnig heid. De Duitsche aanvoerders zijn goed op de hoogte van het verliezenperceiitage, dat hun volgzame troepen in staat zijn te ver dragen en indien zij in staat zijn hen er toe te krijgen bij hoopen in den dood te doen gaan, dan doen wij beter, het doel te be- studeeren dan hun verliezen te schatten". Eindelijk, zouden we willen zeggen. Tot nu toe leuterde de Engelsche pers als volgt „De Duitsche dooden hebben nu reeds gemaakt, dat de slag bij Verdun, bij verge lijking met de voordeelen, een Fransche over winning is". En de Entente-pers, ook in ons land, schreef zulke vleizinnetjes met graagte af. Die armelijke poging om de feiten te ver bergen is nu eindelijk gevolgd door boven staande erkenning. De feiten zijn niet meer te loochenen. Wel vertelf de Times nu, dat de Franschen door het ophouden der Duitschers bij Verdun zoo prachtig gelegenhèid hebben gehad zware kanonnen te maken, van 40 c.M., die binnen kort een groote rol zal spelen. Maar de Franschen hebben voor den aanval l'/i jaar tijd gehad vóór hetzelfde doel. Havas vertelt nog altijd van de puinhoop die eens fort Vaux was, als een nu waarde loos punt. Het is een groote molshoop, een trooste loos vernielde plek, het is daar èèn gruw zame vernieling. Geen weg, geen loopgraven, geen gras en geen boomstruik is er meer te zien, de be- tonkoepels, de kazematten, 't is ;il vergrui- zeld, doorploegd, tot een vormelooze hoop gemaakt. Een molshoop, inderdaad, waarvan de losse kruimels naar beneden rollen. Wat hebben de Duitschers nu aan zoo'n hoop aarde, vraagt Havas. De Times, hierboven aangehaald, geeft al half het antwoord. Vaux is een van de hoofdbestanddeelen van het zwaar versterkte oostelijke front der Cóte Lorrainné. De bres in de vaste verde digingswerken van Verdun wordt grooter. Vaux ligt op een groep heuvels, die het dal, waardoor de spoorweg Metz—Verdun gaat, beheerscht. In die ligging ligt voor de Duit schers het groote gewicht van het bezit van het fort. Want het bezit van Vaux is eene belang rijke stap nader tot den val van Verdun. Dat is de groote beteekenis van dezen mols hoop. Trouwens, toen Vaux nog Fransch bezit was, heeft Havas genoeg de waarde ervan geprezen. Het fort heette het oog van Verdun, want van daaruit was de geheele Woëvre vlakte te overzien. Elke troepenbeweging, elk aanvalsplan der Duitschers tegen de Maasheuvels, was direct nauwkeurig vast te stellen. Vaux beheerschte de geheele vlakte en tevens de heuvelstelling. Is het wonder, dat om het bezit verwoed gestreden is En hoe „waardeloos" fort Vaux voor de Franschen was, blijkt wel het best uit de verdediging tot het uiterste. Arrondissement® Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 13 Juni. C. v. D. 22 jaar, arbeider te Ouddorp, we gens mishandeling, tot 14 dagen gevange nisstraf. De 20-jarige stoker J. v. d. B. te Helle- voetsluis zou op 26 April tezamen en in vereeniging met den niet verschenen J. D. H„ een hoeveelheid bot hebben weggeno men, fen nadeele van den visscher C. de Vries. Bekl. bekende; hij verklaarde, niet tevoren met H. een afspraak tot den dief stal te hebben gemaakt. Ter zake van diefstal werd tegen ieder der bekl. vijf maanden gevangenisstraf ge- eischt. Tegen den 40-jarigen lossen werkman H. J. L. L. H. te Hellevoetsluis, die zich op 26 April had schuldig gemaakt aan een soort gelijk misdrijf als de bekl. uit de vorige zaak eveneens ten nadeele van visscher de Vries eischte het O. M. als voren. Op 29 April had de 38-jarige W. P., huis vrouw van R. v. E. te Sommelsdijk, een andere vrouw een slag in het aangezicht gegeven, waardoor die vrouw pijnlijk ge troffen en bloedend verwond was. Bekl., verklaarde, dat de vrouw, die zij geslagen had, haar zoontje een slag zou hebben gegeven. De mishandelde vrouw sprak dat tegen. Ter zake van mishandeling werd f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt. Faillissementen in Nederland. Volgens medtedeelingvan VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 28 faillissementen tegen 25 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar deze week inbegrepen, 500 tegenover 630 in denzelfden tijd van het vorige jaar. Vernietigd: K. M. Houtaar. landb. te Nieuwe Tonge. SOMMELSDIJK. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld, in te trekken het bijzonder re glement voor de polders de Oost- enWest- plaat-Flakkee en vast te stellen bijzondere reglementen voor de poldersa. den polder Oostplaat-FIakkee (gemeente Middelharnis), b. de polder Westplaat-Flakkee (gemeenten Sommelsdijk en Middelharnis.) Zaterdagmorgen jl. werd alhier een vlieg- machiiie waargenomen. Komende van het Zuiden koerste het naar het Noorden. Van welke nationaliteit het was was nietizichtbaar. De smid W. B. had het ongeluk terwijl hij een paard besloeg dat het dier eenige tegenstand boodt, waardoor hij zijn |hand zoodanig verwondde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Zij die met ingang van 1 Juli a.s. of vroeger in het bezit wenschen te komen van eene vergunning tot het schieten van voor den landbouw schadelijke vogels worden ver zocht vóór 25 Juni a.s. ter gemeentesecretarie daartoe aanvraag te doen. MIDDELHARNIS. Woensdagnacht wist de gehuwde C. v. d. W. alhier, die sterk onder den invloed van alcohol verkeerde, bij zijn vader L. v. d. W. binnen te dringen. Hij sloop naar de slaapplaats van zijn vaderen trachtte dezen te worgen. Een andere zoon van L. v. d. W. door dit rumoer gewekt snelde te hulp en wist zijn vader te ontzetten, waarna zij gezamenlijk den indringer overmanden, tot politiehulp hem in verzekerde bewaring stelde. Vader en zoon leefden reeds lang in onmin. Terwijl C. Huisman aan den Oudendijk per fiets aan kwam rijden, had hij't ongeluk te vallen waardoor hij zijn vinger brak, ge neeskundige hulp was noodzakelijk. Door B. Albrechts zijn bij den heer J. v. d. Koog reeds nieuwe aardappelen eigen heimers gerooid welke goed van smaak waren. De slagersknecht E. v. M. bekwam door het openkrabben van een puisje een klein wondje aan zijn arm 't welk ten gevolge had dat zijn arm op begon te zetten, bij genees kundig onderzoek was bloedvergiftiging aan wezig. Van den arbeider J. Blok is bij zijn varken vlekziekte voorgekomen en is dit dier uit nood geslacht moeten worden. OUDE TONGE. Tegen M. F. en R. L. beiden tijdelijk wonende te Middelharnis is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der verordening op het venten. Het kohier der personeele belastingen No. 2 over het belastingjaar 1916is invorder baar verklaard en aan den ontvanger ter in vordering ter hand gesteld. Bij B. en W. dezer gemeente is een verzoekschrift ingekomen van Dirk Jochems om verlof voor den verkoop van alcoholhou- dend'en drank, anderen dan sterken drank. Door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie zijn de militie-plichtigen D. de Berg en D. Hoogmoed voorgoed van den dienst bij de militie vrijgesteld. NIEUWE TONGE. Op Maandag19 Juni zal alhier een collecte worden gehouden ten behoeve van den gewapenden dienst in Neder land. HERRINGEN. Het zgn. toonbakken is des Zaterdags ook van gebuild tarwemeel toe gelaten waarvan zeer zeker een goed gebruik zal worden gemaakt. Ten bewijze dat de prijzen der paar den aanmerkelijk hoog zijn gestegen kan die nen dat onder deze gemeente van een land bouwer een paard met veulen is verkocht voor f 1600. De heer M. Eelderink slaagde 1.1. week bij het examen ter verkrijging van de akte tot het geven van Lager Onderwijs. De Burg. dezer Gemeente heeft bekend gemaakt dat door den Stelling-Commandant den uitvoer van aardappelen tot nader order is verboden. Ook alhier is omgeroepen dat voor be langhebbenden gelegenheid bestaat opgave te doen van de tot eigen verbruik nog be- noodigd aardappelen die daarna voor den prijs van ongeveer f 4 van de Regeering zullen worden verstrekt. Het grasgewas staande aan den zeedijk polder Oud-Herkingen heeft Zaterdag 1.1. bij publieke verkooping ruim f 800 opgebracht. STELLENDAM. Door B. en W. dezer ge meente zijn ingewilligd de verzoeken van J. v. d. Hoofd, Joh. v. Dam, J. v. Soest Gz. en C. Keijzer, allen alhier om te mogen hebben een inrichting tot 't zouten van garnalen. Door den heer P. D. Holleman, voorz. van her stembureau, is protest aangeteekend tegen de stemming op Donderdag 15 Juni j.l. daar z.i. iemand gestemd zou hebben zon der daartoe gerechtigd te zijn. De herijk van maten en gewichten zal dit jaar worden gehouden op Vrijdag 23 Juli a.s. van v.m. 9 12 uur en n.m. 1 3 ure, in de oude onderwijzerswoning. J.l Zaterdag had een zoontje van J. v. S. alhier het ongeluk tusschen een hek een pols te breken. GOEDEREEDE. De jaarlijksche collecte, langs de huizen, voor den gewapenden dienst zal gehouden woqdénop Zaterdag 17 Juni a.s. Door het ruwe weder op 2en Pinksterdag liep het zeewater zoo hevig dat op de uiter waarden langs de haven, het water van dijk tot dijk stond. OUDDORP. Het iverschil tusschen de- zoo genaamde oude tijd en nieuwe tijd heeft in deze gemeente vele kiezers parten gespeeld. Er bleven hier 140 kiezers weg waar min stens 100 rechtsche stemmen door verloren gingen. Naar men uit goeden bron verneemt, zullen ik deze gemeente ook regeeringsaard- appelen beschikbaar worden gesteld. L.l. Zondagmorgen, ongeveer te 5^ uur 30 min. vloog over deze gemeente een vlieg machine, welke van N.O. naar Z.W. richting koerste. Daar het nog zeer vroeg was, zal hij door niet velen zijn opgemerkt. Laaghartige wraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is alhier (door nog onbekende personen) bij onze vroegere dorps- politie van Noord en bij de nog in functie zijnde politie van Zuijen 32 roeden aardap pelstruiken uit den grond gerukt. Tot op heden zijn de daders nog niet bekend. Alhier is bekend gemaakt, dat langs de huizen een collecte zal worden gehouden voor den gewapenden dienst. In deze gemeente komen eenige geval len voor van huidziekte onder de kinderen' Was het vorige jaren gewoonlijk zeer druk aan het strand met de Pinksterdagen, thans was dat niet het geval. Door het on gunstige weder waren er ook van elders weinig bezoekers, zoodat het voor verschil lende inkoopers wel een groote schade ge noemd kan worden. HELLEVOETSLUIS. De gouden medaille voor 36-jarigen dienst met een gratificatie van f50 zijn toegekend aan bootsman H. E. Haas en korpskonstabel M. Kommer. De zilveren medaile voor 24-jarige dienst aan serg.-schrijver K. Bakker en E. E. Lorist korps der mariniers. Bedoelde personen zijn hier woonachtig. De kapitein der artillerie R. D. Storm Buijsing, alhier, wordt met ingang van 15 Juni 1916 overgeplaatst naar Helder terwijl tot zijn opvolger is benoemd de kapitein N. J. Singels. Zondagavond werd|alhier brand ontdekt op het motorschip „Hellevoetsluis" liggende in het Voornsche kanaal (eigenaar schipper J. Vermaas) Door de kranige houding van den sluisknecht v. d. Ham werd de brand spoedig gebluscht en het gevaar voor andere schepen voorkomen. NIEUW HELVOET. Er |worden pogingen in het werk gesteld, om ook hier Regeerings- aardappelen te verkrijgen. Naar wordt ver nomen, gaat het niet gemakkelijk een vol doende hoeveelheid beschikbaar te stellen, daar van het aangevraagde in den regel maar een zeker percentage wordt gezonden.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3