voor de Zuidliollandsclie en Zeeawüehe Eilanden Bestimergadering Woensdag 7 Juni 1916 31st* Jaargang N*. 2387, Antirevolutionair Orgaan 0ER,= EDEN IN HOC SIGNO VINCES J, Bouman C. Warnaer. J. Bouman C. Warnaer J. Bouman C. Warnaer. C. van der Linde, W, BOEKHOVEN, EEN SCHANDAAL! Deze Courant vsraohgnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent bij vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. SOMMELSDÏJK. ^.dvertentiën 10 Cent per regel es s/s ^aaal. KasAames M per re«ei. Boekaankondiging 5 Cent per regel en i[s maai. Dienstfsanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stukken voor de Hedactie betneind, Advertentie»» en vérdere tdiiilnlstmue iranco toe te zenden den IKEN jt 'IfHOÏÏWEED slefoen No. 1946. I«t«e. M<®. S> UT, (ook {die eriua etc. Bank. 12-14. der CENTRALE (D.V.) op Woensdag 7 Juni a.s. des nam. ten 3 ure in de Chr. School te Middelharnis. De Secretaris. m Geen vooruitgang zonder 1* Religie. In geen geval een Liberaal. Stemt rechts. LAND- EN TUINBOUW ÜÏTGEVEB 'Veimtaota latercoa Mo. ©roots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij be dan AdTOTfrentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 «mr 375 tRS ERS mbineerd) uur v.m. i\nr ?i. m houtsoorten tegen Huisgezin, maatschappelijke instellingen, Staat en allerlei vereenigingen voor aller lei doel strengelen een band om de men- schen en doen hen optreden, leven en han delen ingemeenschap met elkander. Maar sterker nog is de band der religie, want veel meer dan nog in 't Gezin, dan in den Staat, dan in 't verenigingsleven ligt in de Godsdienst een sociaal element, een so ciale gedachte. En wie dan ook zich opmaakt en aangordt om de Sociale misstanden op te ruimen; de sociale verhoudingen te doen beantwoorden aan 't Recht; de sociale or donnantiën in wetboeken tracht neer te leggen Wie optreedt als volksleider, Partijleider, Kamerlid, Statenlid, Adviseur of raadgever der Kroon, of Adviseur des Volks, 't doet er niet toe, moet op straffe van mislukking, de Religie als uitgangspunt nemen en op de Religie als einddoel 't oog gevestigd hebben. Juist hierom, omdat de Godsdienst van een sociale gedachte uit gaat; er op berust; en haar wezen en mid delen en doeleinden sociale beteekenis en kracht bezitten. Let er toch eens op: God schiep den mensch naar Zijn beeld, en' daardoor ligt in den mensch, en in de millioenen maal millioenen na Adam de onuitwischbaarheid van dat Godsbeeld vast. Dat is de antithese tusschen Mensch en Dier. Die trek-naar-God ligt in eiken hei den ligt, onuitroeibaar in elk Adamskind en die gemeenschappelijke trek-naar-God bindt Adam aan zijn kroost in alle hoeken der wereld nog na 6000 jaren. De Eenheid van Adam met ons in 't He den; dat gevoel van saamhoorigheidis door de inplanting van dat Godsbeeld gewrocht. Maar daarom ook: Wie vooruitgang wil in de wereld, moet 't menschelijk geslacht dag in dag uit 't toeroepen: Gij zijt van Gods geslacht, naar Paulus voorbeeld f Of met Lucas 3 38 den zoon van Adam, den soon van God. Wie vooruitgang wil, moet op dien grond slag (en 't is een rotsvast fundament, om dat de Drieeenheid Gods 't vestigde door dat plechtig, Laat Ons menschen maken naar Ons beeld en Onze gelijkenis) voort gaan met organiseerenen gezin, maatschap pij, en allerlei corporatie telkens vermanen Denk om Uw Godsbeeld, o menschenkindU •Denk er om, o Adamstelg. ge draagt in uw geweten de ritseliiigen om van Goddelijke aanraking,. »De k er om, zoon van Adam, soon van God dat dit Bseld- Gods u eenmaal op uw sterfbed zal voor gehouden worden, sooala een stervende *oon ontslaapt met 't portret van zijn moe der nog in de klamme handen 1 En waar nu, onuitroeibaar eigen aan onze natuur, zoo'n ritseling Gods in ons is, en ons kloppend geweten 't bewijst, is 't toch zonneklaar, dat geen Partijleider, geeft Statenlid, geen Organisator, geen kie< zer, geen partijprogram, geen Minister ooit op een goede basis of grondslag voortwer- ken kan, óf hij moet zich aan dat Godde lijk werk in ons, aansluiten, Ban God uit 't hart, maar dan is de tak van den stam los! de stam van den wortel! de wortel van zijn levensbodem! Dan heerscht 'tdier in den mensch! Dan is de wereld geeste lijk dood. Dan is de gemeenschappelijke band kapot, dan is 't Wereldgesin tot een Stich ting geworden, levend naast elkaar. En ook bij deze Statenverkiezingen ziet men 't. Wie den Band der Religie gevoelt: men stemt Rechts. Bij wien die Band niet meer trekt, ze staan Links. De politieke or ganisation door heel de wereld splitsen zich naar dat er- of ontkennen van Gods Beeld metal de gevolgen, die daaruit voort vloeien voor Kerk en School, Wetenschap en Kennis, Rede en Openbaring, Christelijke of Neutrale Staat; Christendom of Paga nisme, Geloof of Aanschouwing. De So ciale organisaties hangen er mee samen; Christelijks of neutrale Vakvereeniging Klassenstrijd of Toenadering; Kapitaal of Arbeid èn Kapitaal; Menschwaardig bestaan of HongerloonArbeidstijden en Rust, Zon dagsdienst en Verlofdagen. 't Is altijd de vraag: Gevoelt ge zelf de ritselingen Gods?< En weet ge wel, dat uw medeschepsel ook is zoon van Adam, zoon van God? En hoe is dan uw verhouding totelkaar, die gemeenschap hebt met God, door God en uit God. Heilig is de band der Religie I Eu ieder kiezer, die dit erkent: Ook ik ben van Gods geslacht, voeltsic h één met hen, die dezelfde belijdenis zija toegedaan want daarin vindt hij een waarborg, dat de Vooruitgang beoogd wordt op grond slag van door God ingeschapen krachten en eigenschappen. Kiest onze Candidaten Dat een liberaal krantje uit den Achter hoek van Gelderland, zooals we dat Woens dag signaleerden, duift te schrijven: Als Rechts regeerde, zaten we al in den oor log, om daarmee zijn liberale aftredende candidaten aan te bevalen, is in zoo'n ver geten liberalen hoek mogelijk. Maar dat mr. Marchant, de leider der Vrijz. Democ., dat durft te ondernemen, dat is een schandaal. De pas,gestorven dr. Bos, die altijd de hoofdartikelen Schreef in »De Vrijz. Democraat., zou vreemd opkijken, als hij zag, wat er nu door mr. Marchant geschreven staat. Er staat: Of ons land er beter en veiliger aan toe zou zijn met een Kabinet van Rechts is een andere vraag. Met name de krijgs- klaroen, gestoken in de Standaard en door den heer Colijn in de Stemmen des Tijds. laat ons niet zonder zorg. Zoo iets had de kalme dr. Bos niet kunnen schrijven. Hij was geen demagoog. Of ons land. Voelj'em! 't Is die zelfde duivelsche »als« uit den Achterhoek. Dezelfde duivelsche verdachtmaking. Rechts is een monster. Rechts wil oorlog. Rechts wil zijn kinderen laten slachten, zijn dochters laten schenden; wil weduwen- tranen en weezenellende; wil brandstich ting en oorlogswee; wil dood en verderf. Is dat nu toah geen schandaal, dat men Rechts zoo. bij gebrek aan degelijke argu menten, durft schandaliseeren. We willen er verder over zwijgen 1 't Is ons te min. Een gansch andere vraag is deseVindt ge de protesten en nota's onzer Regeering te slap, te onbeduidend, als on ze handel en onze schepen gemolesteerd worden? En daarmee in verband: Kunnen we wel scherpe nota's schrijven, onbedui dend als we zijn vergeleken bij den 4-Bond of bij de Centralen als 2-Bond. Maar ook! Of 't met 't oog op de vre desvoorwaarden en de positie van ons Land dan in dien tijd van onderhandelen, niet goed ware, nu al je tanden te laten zien, gedachtig aan .'t oude woord: Wie zich tot een lam maakt, wordt ter slacht bank geleid. De Standaard en Colijn weten meer van 't wereldleven; meer van de diplomatieke toestanden en wat er in de Buitenlandsche RegSeringsbureaux omgaat, dan mr. Mar chant. En daarom kan er verschil van in zicht bestaan, of Nederland, niet met 't oog op zijn heden, maar met 't oog op de toekomst, als de kaart van Europa staat veranderd te worden, niet goed deed, om nu al te toon en, dat 't niet met zich sollen laat? Hoe moeten de Nota's zijn? Een land dat zich zelf niet respecteert, moet er niet op hopen, na den oorlog, ge respecteerd te worden. Zie! over zulke vragen mag en moet door elk waar Nederlander nagedacht wor den. Da's een levenskwestie voor ons Va derland Maar dat raakt niet een Oorlogsverkla ring aan Duitschland of aan EngelandDoch 'tT raakt wel onze toekomst, bij den Euro- peeschen Vrede. En in Frankrijk zijn reeds scherpe woorden tegen ons gevallen 1 Zeer scherpe zelfs. En in Engeland doet men, alsof er geen protesten en nota's van Ne derland geschreven zijn. Men lacht ons mo del uit. Houdt ons voor den gek. Mag Colijn daar niet over klagen? Elk Nederlander klaagt erover! Ieder ergert zich. Ieders bloed kookt soms over 't aanhouden van schepen met tarwe, mais, chilisalpatermet de brieven én gelds waarde. Neen 1 God beware ons voor den Oorlog 1 En Rechts en Links snakt naar vrede 1 Maar over de Toekomst, hoe we dan zullen be handeld worden door de nu oorlogvoeren den, daarover móét gedacht, en geschreven. Onze Candidaten zijn makke menschen. Ze houden van geen ruzie, ze zullen xe niet maken ook! Als 't aar. hen lag, was 't morgen vrede. Voor zulke tamme eilandbewoners, vol van pays en vree gaat ieder in 't vuur. Stemt dan en Op Voorna en Putten Goeree en Over- flakkee verschijnt een Blad: De Eilanden bode, pnder redactie van; Ds. Addink te Herkingen, Ds, Bremer te Brielle. Ds. Erdman te Brielle. Ds. Feenstra te Oudenhoorn. Ds. Hoogendijk te S ellendam. Ds. van der Kooij te Ouddorp. Den heer Schalekamp, evangelist te Nieu- wesluie. Ih het nummer van Zaterdag 3 Juni staat een artikeltje, dat we met instemming lazen: Het luidt aldus: Stemt rechtsdat is de leuze, die ons in deze weken bezielen moet. De verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn in zicht. Links loopt weer te hoop en vereenigtzich. Bij eerste stemming zijn ze nog gescheiden, de leden van ééne familieliberalen vrij zinnig-democraten en sociaal-democraten. Maar let op de herstemming, dan is het tusschen de heeren koek en ei; dan ver dwijnen alle kleurschakeerir gendan loopt het door elkaar, van het zachtste rose tot het felste rood. Daartegen heeft al wat rechts is, positie te nemen. Ge weet im mers, waarom het den heeren te doen is de Eerste Kamer moet omgezet worden. En daartoe is noodig, dat de Provinciale Staten omgezet wordenwant deze kiezen de leden der Eerste Kamer. Tegen dien stormloop moeten wij ons schrap zetten. De lijd is kort, maar er kan nog veel gedaan worden. Een ieder be- werke zijn omgeving onder de leuzestemt rechts. In geen geval den liberaal! En onder het plaatselijk nieuws van Brielle stond dit: Brielle. Maandagavond 29 Mei verga derde de Chr. Hist, kiesver. DeVoorz.de heer S. Pols, deelde mede een bezoek te hebben gehad van den Voorz. der Centrale Anti-Rev. Kiesver. Deze vroeg den steun onzer vereeniging voor hun candidaat van de Prov. Statenverkiezing. Metalgemeene stemmen werd besloten de candidatuur van den heer W. van der Linde krachtig te steunen en ook bij te dragen in de te maken odkosten. Aan het Bestuur werd opgedragen voeling te zoeken met de Cen trale Anti-Rev. Kiesver. ten einde de Pro paganda krachtig aan te pakken. Besloten werd in de a.s. winter te trachtenhetledental te vermeerderen door het houden van eenige bijeenkomsten. Na afdoening van eenige huishoudelijke zakeu werd de vergadering gesloten. De heer van der Linde is de Anti-Rev. Candidaat, in plaats van Burgemeester van Andel, die bedankt heeft. De Eilandenbode beveelt dus met ons aan voor Flakkee, de heeren en En voor Voorne en Putten: Stemt rechts 1 En ieder man van Rechts zij op 15 Juni op zijn post! In den Bodem verborgen schatten. De Directie der Ned. HeideMaatschappij doet een goed werk door nog eens met na druk er op te wijzen, dat er in ons land, behalve de 500.000 H.A. woeste grond, nog zooveel te ontginnen valt. Zij heeft hierbij op het oog het'gedeelte van onzen bodem, dat ofschoon boven den zeespiegel liggende door te hooge waterstanden gedurende een groot deel van het jaar tot bijna algeheele onvruchtbaarheid is gedoemd. Zoo zijn er duizenden H.A. laagveengrond, die per H.A. hoogstens f 30, pacht opbrengen terwijl andere in den nabijheid, die drooggelegd zijn, f 100.— pacht en meer opbrengen. De laagveengronden zijn van natuur zeer vruchbaar en vooral rijk aan stikstof, kali en kalk. Met een niet dure bemesting kunnen vele dier gronden geschikt gemaakt worden voor veeleischende gewassen als tarwe en suikerbieten. Dit is een allerge wichtigste zaak. Deze rijke bron van planten- voedsel is goud waard; zij wacht op den ontdekker, die den natuurlijken rijkdom zal vaststellen en daarna niet rust, alvorens de personen, die de in den bodem verborgen schatten moeten delven, voorde onderneming gewonnen zijn. Er is in Holland kapitaal in overvloed om groote uitgestrektheden te exploiteeren. Gewoonlijk echter verloopt hier veel te veel tijd tusschen ontdekken en ont gingen. Er zijn groote belemmeringen voor het in polderen van uitgestrekte terreinen 't versnip perd grondbezit, bijgevolg het overgroot aantal eigenaren, en niet het minst de grenze- looze gemakzucht van de meesten hunner, die iiefst met vreê worden gelaten en al content zijn als ze kunnen leven, 't Kost heel wat moeite om dezulken voor drooglegging te winnen„heel goed en mooi maar ook heel duur, dus onuitvoerbaar", oordeelen zij. In den regel is het een kleine minderheid, een kern van meer verlichte en vooruitstrevende eigenaars, die beaamt dat het plicht is de han den uit de mouwen te steken. Deze strijden voor verbetering en slagen er ook wel in voorstanders voor hun zaak te maken, doch het gaat in den regel benau wend langzaam en nooit van ganscher harte. De meerderheid, de „natte" partij genoemd, ïn tegenstelling van de minderheid of „droge" partij, verzet zich krachtig tegen het spook der waterschapslasten. Zoo duurt het een eeuwigheid voor de „droge" partij het pleit gewonnen en dus de meerderheid der grond bezitters op haar hand heeft gekregen, Zou hierin geen verandering te brengen zijn, vraagt de Directie der Ned.Heide-Maatschap- pij, door de oprichting van waterschappen te gelasten indien er geen meerderheid veer te vinden is? Tot heden hielden de Staten der Provinciën, die beiast zijn met de vaststel ling der oprichting en de reglementeering daarvan, doorgaans alleen rekening met de vraag, of de meerderheid der eigenaars, die te zamen meer dan de helft der oppervlakte grond bezitten, vöör de oprichting zijn. Hel geld een voor 's lands welzijn belangrijke zaak: een aanzienlijke oppervlakte grond, zeker wel 100.000 H.A., komt niet tot haar recht, en veilig mag worden beweerd, dat een minderheid, die de oprichting van een waterschap wensht, is verreweg de meeste gevallen zoowel het belang der gemeenschap als hhar eigen beoogt. Men neme hier in aanmerking, dat in deze, uitzonderingen daar gelaten, niemand op eigen gelegenheid de drooglegging tot stand kan brengen, tenzij onvolledig en met te veel kosten. Hoofdzaak bij de beoordeeling van het nut der oprichting is: dat wordt,uitgemaakt of de lasten, die deze vraagt, door de eigenaren kunnen worden opgebracht, indien de bodem in eén beteren cultuurtoestand is gebracht. Voor de laagveengronden is het buiten twijfel, dat de lasten meervoudig kunnen worden gedekt door verhoogde opbrengsten. Wanneer men voor oogen houdt, met welke groote moeilijkheden men in de provincies Zuid-en Noord Holland bij de drooglegging dikwijls te kampen had en 'ziet, dat daar trots de vaak vrij hooge lasten de landbouw bloeit—een verschil als tusschen dag en nacht met de bovenbedoelde streken—dan slaat men de handen ineen over zulke uitersten op het gebied der bodemexploitatie in ons land. Het is daarom heuglijk nieuws, dat onze Regeering zich deze zaak nader heeft aan getrokken en een enquête naar de bovenbe doelde toestanden heeft doen instellen. Zij zal daarbij grooten dank oogsten van de meer genoemde minderheid, die zonder twij fel op krachtigen ruggesteun zal mogen re kenen. C. B. Waar komt het krachtvoeder voor ons vee vandaan? Katoenzaad wordt voornamelijk verbouwd in de Vereenigde Staten, Egypte, China en Britsch-Indië. De groote leverancier van ka- toenpitten is Egypte, dat in 1913 alleen an derhalf maal zooveel uitvoerde als de andere landen te zamen. In Amerika, waar de katoen teelt veel belangrijker is, behoudt men het zaad voor eigen gebruik. De voornaamste afnemers van katoenzaad zijn Duitschland, Frankrijk, Engeland en Japan. Grondnoten is ook een product van de warme streken en wordt voornamelijk gewonnen in China, Senegambië en Britsch-Indië: voorts nog in geheel tropisch Afrika en Ned.-Indië. Duitsch land, Frankrijk en Nederland zijn de voor naamste gebruikers van dit artikel. Sesam zaad komt bijna uitsluitend uit China en Britsch-Jndië. Duitschland, Frankrijken Italië zijn de voornaamste afnemers. Palmpitten komen bijna uitsluitend uit tropisch Afrika, Dnitschland is de grootste verbruiker, dan volgt Nederland en vervolgens Engeland. Coprah is een artikel, dat bij de snelle uit breiding der cultuur ongetwijfeld een groote

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1