IMS-EK lie Oorlog. Tweede Blad. Zaterdag 3 Juni 1916. No. 2186 Twee Bladen LAND- EN TUINBOUW UIT DE PERS. BINNENLAND. RECHTZAKEN. PLAATSELIJK NIEUWS v TN HOCSIGNOWSES Dit nummer bestaat nit Heeren beriehtg-evers g-elieve hunne nota's in te zenden over bet afgeloo- pen kwartaal en zoo ze behoefte hebben aan ma terieel ons te berichten. De Administratie. Die kluif ontgaat hen en komt piet op den Duidelijker kan 't al niet. BUITENLAND. scum t Bestrijding der knoeierijen in den Veevoederhandel. Dank zij het onderzoek aan de Proefstations, waaraan de meeste vereenigingen bij aankoop van veevoer haar voederartikelen onderwer pen wordt de veehouder in de laatste jaren heel wat minder gedupeerd dan voorheen. Maar het leven der vervalschers is taai, en zoodra de controle op hen verslapt, groeien zij vast in tal en last, hoorde ik onlangs een spreker zeggen, en zoo is het. Er isdenlaatsten tijd aan de Proefstations èen onsporingsdienst verbonden controleurs gaan er op uit, den boer op, om bij den kleinen man of den niet aangesloten grooteren boer (want dezulken zijn er ook nog!) gekochte waar, die moge lijk vervalschst is, op te sporen. En wanneer wij nu het jaarlijksche verslag lezen van dien opsporingsdienst, dan slaan we de handen ineen over dat ellendig geknoei en bedrog, dat maar ongemoeid, zich om niets bekom meren, rustig zijn gang schijnt te gaan. Het n is een gekke toestand als men zich in dit alles goed in denkt. Dr. D. J. Hissink, tot heden Directeur aan het Proefstation te Wage- ningen thans te Groningen wees er laatst in een vergadering te Arnhem op. Hij zei o.m.„Men doet aan den eene kant alle mogelijke moeite - om de vervalschingen van het veevoeder op te sporenmen stelt controleurs in dienst die het geheele land bereizende landbouw organisaties zitten in dit opzicht ook niet stilde proefstaions besteden veel tijd aan het onderzoek van de honderden monsters, die jaarlijks genomen wordendaarna worden de resultaten gepubliceerd, enz. Maar aan den anderen kant laat men de stichters van al het onheil en dat zijn toch wel in hoofd zaak de rijstpellerijen, de koffiebranderijen en de fabrieken van de grondnotenkoeken, rustig hun gang gaan en hun waardelooze afvalproducten verkoopen, waarvan men weet dat ze alleen als vervalschingsartikelen waarde hebben en ook alleen met dat doel verkocht worden". Inderdaad het is -r nuchter beschouwd heel gek, dat wordt toegelaten dat al die waardelooze dorpen over 't geheele land - verspreid worden om daarna ten koste van veel geld en tijd weer te worden „opgespoord" en te worden „bestreden", 't Is te begrijpen, dat belanghebbenden vragen „Zal dat zoo blijven, moet dat nietverande- deren?" Dr. Hissink legde dan zijn gehoor de vraag voor, of men niet meer preventief, voorbehoedend, dan tot dusver moest optreden door de knoeierijen bij de bron aan te tasten. Iedereen weet, waar de rijst, de koffie en de grondnotendoppen vandaan komen, die in zoo groote hoeveelheden onder de veevoe- derstoffen gemengd worden. Het zijn de rijst pellerijen, de koffiebranderijen en fabrieken van grondnotenkoeken, die deze. absoluut waardelooze rommel als afvalprodut leveren. Het is dus bij bestrijding van de knoeierijen in den veevoederhandel al zeer eenvoudig om het kwaad bij de bron aan te tasten Met deze voorstelling kan men accoord gaan, zonder evenwel zich te vleien dat we langs dien weg veel zullen bereiken. Dr. His sink zelf erkende, dat de fabrieken, die ge noemde afvalproducten produceeren, te veel bij den verkoop dezer artikelen verdienden dan dat zij zoo maar zonder meer bereid zouden zijn ze te vernietigen. Van andere zijde werd ook opgemerkt, dat die z.g. waar delooze bestanddeelen wél waarde hadden voor de industrie. En zou het gebruik bij een Wet worden verboden, wat zou dan het buitenland doen Worden déér dan nog de koeken vervalscht en hier. ingevoerd goed- kooper dan de hier gefabriceerde, zijn dan de boeren genegen den hoogeren prijs voor de inlandsche waar te besteden? Onze indus trie moet eoncureeren tegenover het buitenland, 't Is niet alleen een kwestie van geld makerij, maar ook van zelfbehoud. Aldus die spreker. Ook gelooven wij niet, dat een gezonde, reine toestand zal worden verkregen door dwang in de genoemde richting, 't ls al lang onze meening geweest, die ook op bedoelde ver gadering door een der debaters werd uitge sproken, dat den grooten knoeierijen eerst dan de kop zal worden ingedrukt, wanneer er zware straf op wordt gezet. Een straf die grooter is dan de behaalde winst. Dus niet alleen geldboete, maar ook, als bij de Boter- wet, gevangenisstraf. Aan den lijve moet het gevoeld worden, en als eerloos moeten ze worden gebrandmerkt, eerder zullen de ver valschers niet verdwijnen. Want, we herhalen dat slag van lieden is taai, zij hebben veel "hoed en durf, en bezitten een verbazend jfloote familie. Een tegenvaller, schrijft de Nieuwe Haagsche Courant boven zijn artikel van j.l. Zaterdag en zegt dan zoo pittig: verkiezingsdisch. Dat valt nu wel te voorzien. Met den geschilderden ham van het Staats pensioen komen onze tegenstanders niet voor de kiezers. Evenmin kunnen ze vertellen, dat de Eerste Kamer de ham weggemoffeld heeft. Dit hooge Staatslichaam heeft er, om zoo te zeggen zelfs niet aan geroken. Trouwens er zit geen geur aan ook. Pit-, smaak- en reuk loos is het ding. Een bittere tegenvaller. Men leze maar het vrijzinnig verkiezingsmanifest, dat wij reeds in enkele stukjes bespraken. Men moet verkiezingslectuur geven en men is daarmee reeds op groote schaal bezig. Het is alsof de vrijzinnigheid voelt verliezen we ook dezen strijd, dan is er voor ons geen opkomen meer aan. Vandaar die vroegtijdige en zenuwachtige agitatie. Maar lees nu zoo'n manifest. Met welke argumenten komt men tot de kiezers? Men heeft niets, letterlijk niets, 't Zijn holle tras sen zonder zinhoogstens een speculatie op anti-clericalisme en Kuyper-vrees. Over de zegeningen van het vrijzinnig be wind zwijgt men wijselijk. Natuurlijk omdat er geen enkel tastbaar resultaat is. Het eenige waarmee men meende te kunnen komen is het Ouderdomspensioen. Een misbaksel van sociale wetgeving, waarvoor diezelfde vrijzinnigen kortgeleden den neus ophaalden. Terwijl er ook thans ter linkerzijde nog velen zijn, die hopen, dat dit broodje nooit op de toonbank komt. Kiezers-lokaas is echter onverbiddelijk noo- dig. En in een Ouderdomswet, aangenomen of verworpen zat ongetwijfeld een mooie leuze. Hoe jammer, dat de Eerste Kamer blijk baar geen zin heeft om mee te helpen ver kiezingsmunitie aan te dragen. Zelfs het Ka binet leende zich hier toe. Minister Cort v. d. Linden heeft immers de verbreking vdn het Bestand verdedigd met een beroep op de komende verkiezingen. Dah moet er ma teriaal zijn. En de Staten-Generaal behooren dat te leveren. Dank u voor de eer, zei de eerste kamer. Wij zijn geen verkiezingsagenten. Wij vra gen slechts naar 't landsbelang. Eischt dit een overhaaste behandeling van een wets ontwerp, dat er in de Tweede Kamer door gejaagd is met kunst en vliegwerk? Alleen om delinkerzijde aan een verkiezingsleuze te helpen, die ze nog maar steeds niet vin den kan? Het staat te bezien, dat de Eerste Kamer eenig geduld oefenen zal. Blijkbaar wil ze niet meer onrust in den lande verwekken, dan er door de vrijzinnige agitatie nu reeds is. De redeneering van dit Staatslichaam schijnt zóó te zijnGij ministerie met een extra parlementair door de omstandigheden bijna een vredelievend karakter, komt in de zen bewogen tijd met 'n nieuwbakken con centratie-product, dat aan ons land 20 mil- lioen zal kosten, terwijl niemand nog weet waar die duiten zitten. Gaat dat zoo maar? Is het niet beter, dat we met de behandeling dezer wet wachten totdat de middelen voor de uitvoering aanwezig zijn Een zeer gezonde en zakelijke redeneering. Dat staat vast. Niemand zegge: mobilisatie- credieten worden toch ook toegestaan, zon der dat men weet, waar 't geld vandaan moet komen. Met uw welmeenenmaar dat is heel wat anders. Niet ten onrechte staat er in den Bij bel Is het leven niet meer dan het voedsel en het lichaam dan de kleeding Dat geldt ook hier. Nu, naar den mensch gesproken, van het paraat zijn onzer weer macht de onafhankelijkheid van ons land eti ons zelfstandig volksbestaan afhangt, nu zou het opzien tegen legeruitgaven misdaad zijn. Hieraan denkt dan ook niemand, die niet door dwaas fanatisme of kinderlijke naïvi teit bezield is. Anders staat het echter met het hoogst on billijk werkend Ouderdomspensioen, dat onze levenskracht niet verhoogt, maar juist breekt en knakt. Thans moet wel terdege gevraagd worden waar het geld vandaan zal komen. Men weet het: Treub had de bron aange wezen. Hij wilde een pensioenbelasting En juist daarom werd hij in moeilijk tijdsge wricht weggezonden. Men kon hem echter niet laten blijven. Want een pensioenbelasting is een verkapte premie-betaling. Daar gaat niets van af. En men wilde juist een premie-loos pensioen. Maar het geld zal toch ergens vandaan moeten komen. Uit een of andere belasting, niet waar? De Staat zelf teelt geen financiën. Wat wilt gij dan, zoo zal de Eerste Ka mer terecht vragen. Zeg ons dat eens eerst. Zoo staat de zaak nu. De geschilderde ham ligt niet op den disch en komt er voorloo- pig ook niet op. De Eerste Kamer heeft de spijskaart nog niet teruggestuurd. Evenmin heeft ze een boodschap gezonden de ham komt er niet. Wat nu Een zeer penible geval voor de vrijzinnigen. Het eenige wat er op zit, is aan de kiezers vertellen: De wet wordt ver worpen. De voorspelling van minister v. d. Linden, dat ze het Staatsblad haalt zal wel niet verwezenlijkt worden. Zend dus die booze Eerste Kamer, die den volkswil niet wenscht te gehoorzamen, naar huis. Zorg dus dat de Staten van Zuid-Holland omgaan en de zaak is gezond. Dat van de Eerste Kamer' te veel kwaad verteld zou worden, willen we niet bewe ren. Zij zal de wet verwerpen, omdat iets beters van Talma gereed ligt. Maar zal omzetting der Staten helpen Zal nk omzetting en na verwerping der wet ont binding der Eerste Kamer volgen Zou mi nister Cort v. d. Linden dat aan de Koningin durven voorstellen? Wie zich herinnert, wat de minister inder tijd in de Eerste Kamer verklaarde, zal hier aan ten zeerste twijfelen. Toen toch zei de minister, dat hij onder de tegenwoordige tijds omstandigheden aan 't. bewind zou blijven, al werden ook zijn voornaamste wetsontwer pen verworpen. En zou hij dan terwille van een wetsproduct als de Ouderdomsbedeeling wel een Kamerontbinding durven provocee- ren Het lijkt ons voor 't minst twijfelachtig. Hoe men de zaak ook wendt of keert, 't ziet er voor de vrijzinnige verkiezingsagen ten niet best uit. Nu zelfs de geschilderde i hart! uit hum valies viel, staan ze geheel plat zak voor de kiezers. En dezen beginnen sinds 1913' al aardig te begrijpen, wat het resultaat van vrijzin nig-holle verkiezings-frasen is. Stijgende ontevredenheid. Het beleid van minister Posthuma vindt steeds minder waardeering. Aan critiek staat natunrlijk elk bewinds man bloot en dat deze ten opzichte van een minister van volksvoeding en in dézen tijd niet altijd billijk was, zij grif en gul toege geven. Maar evenzeer mag geconstateerd, dat er niet zelden tevergeefs geklaagd werd. In den Jaatsten tijd zijn het voornamelijk drie dingen, die de ontevredenheid doen stijgen. Allereerst het besluit om op Zaterdag wit brood te doen bakken. De Zaandamsche burgemeester moge als rechtgeaard sociaal-democraat het onmoge lijke willen beproeven, in bijna alle ge meenten is, na het advies van deskundigen, van de toestemming des ministers geen ge bruik gemaakt. De bakkers verklaren een voudig, dat het ondoenlijk is. Waarom zoo vraagt men derhalve heeft de minister ook niet eerst de deskundigen geraadpleegd In de tweede plaats is er een storm van verontwaardiging door het land gegaan over de vee-uitvoerconsenten van eenige dagen geleden. De exporteurs waren door goudhonger der mate bevangen, dat er maar één roep was over de schandelijke wijze waarop het vee alsof het turf en steen was over de grenzen gebeuld is. Meer dood dan levend kwam het stomme vee, gemarteld en geplaagd op onmeedoo- gende wijze, ter bestemder plaatse aan. De exporteur was heesch van gouddorst het leven zijner beesten kende hij niet meer. Erg en ergerlijk was ook, dat aan een firma zooveel consenten verleend werden dat zij in een minimum van tijd vijf ton gouds opstreek. Laat minister van Gijn hieraan denken. Dan kan hij nog iets goed maken van wat zijn ambtgenoot verdierf. Want ook in dit tweede geval is de critiek niet onbillijk. Ten slotte komt er van allen kant ontevre denheid openbaar over de luchthartige wijze waarop thans de zaken aan het departement van Landbouw afgedaan worden. De Minister is ziek, overspannen, misschien ernstig physiek geschokt. Wat in dezen tijd en mét dit departement waarlijk geen wonder zou zijn. Hij moet dus rust nemen. 't Is hem van harte gegund. Doch is het zonder bedenking, dat hij blijkbaar meent van uit het'stille Ruurlo het departement wel te kunnen leiden Zelfs een minister ad interum schijnt niet noodig te zijn. Menigeen vraagt zich af; Gaat dat zóó naar behooren Doet ieder minister maar wat goed in zijn oogen is? En de ontevredenheid over het beleid van minister Posthuma stijgt. Niet zonder reden voorwaar! (N. H. Ct.) Niet om het kabinet. Van links stelt men het thans voor alsof het bij den a.s. verkiezingsstrijd gaat voor of tegen het Kabinet. Men gevoelt dat de kiezers voor de vrij zinnige partijen en hunne programs met geen mogelijkheid warm zijn te krijgen. Ze zijn in 1913 dermate beetgenomen dat ze al heel weinig lust gevoelen om weer in de fuik te zwemmen. En nu heeft men wel weer een paar oude gerechten heel netjes opgewarmd en wat schreeuwerige leuzen aangeheven; maar 'tis zoo duidelijk als de dag, die leuzen slaan niet in. Het zoo hoog geroemde algemeen kiesrecht laat de massa koud. Openlijk werd dit onlangs zelfs in het Volk erkend. Hoeveel moeite kost het niet vaak de men- schen zoover te krijgen, dat ze zich even ais kiezer aangeven. En staan ze eenmaal op de kiezerslijst wat moet er dan niet geloopen en gedraafd en gewerkt om de menschen naar de bus te krijgen. Duizenden blijven thuis. Als niet met kunst en vliegwerk alles werd opgejaagd, er kwam misschien geen 50pro- 'cent van de kiezers aan de bus. En wat de ouderdomsbedeeling betreft ook daarvoor is men niet warm. Een groot percentage van de arbeiders vindt het ver van aanlokkelijk dat ze op hun ouden dag tot Rijksbedeelden verlaagd worden. En zij die er anders over denken zijn snug ger genoeg om te begrijpen dat de beloofde ouderdomstoelage een vogel is die nog heel hoog in de lucht zweeft. Immers, het noodige geld is er niet en op de vraag waar 't vandaan moet komen, wei gert men stelselmatig een antwoord te geven. De vrijzinnigen weten 't zelf niet of zij durven het niet te zeggen uit vrees dat de kiezers dan heelemaal niet meer te houden zullen zijn. Er moet dus iets anders op gevonden wordeh. En daarom is nu door de hoofdbesturen het wachtwoord uitgegevenVóór het zittend Kabinet. Die leuze zoo meent men, zal wonderen doen. Het Kabinet heeft wel zijn; wakke plekken Minister Bosboom blijft alleen omdat het nu niet het geschikte oogenblik is om hem te vervangen; de door Minister Posthuma ge voerde politiek wordt wel niet algemeen be wonderd, maar als geheel heeft ait Kabinet zich in deze ernstige dagen toch op uitne mende wijze van zijn taak gekweten. Bijna niemand zou 't op dit oogenblik gaarne tót aftreden zien gedwongen. Wacht, denken de vrijzinnige kopstukken daar moeten we gebruik van maken. Laten we de menschen voorpreken dat zij die links stemmen het Kabinet steunen, terwijl men door rechts te stemmen het Ministerie in moei lijkheden brengt. Als ze dat gaan gelooven, dan is er een goede kans dat de meerderheid links stemt, Als ze 't gaan gelooven. Maar ze gelooven 't niet! Door niemand minder dan Minister Cort van der Linden is immers erkend, dat dit niet juist is. Niet eens maar herhaaldelijk heeft hij ver klaart dat de rechterzijde haar volle vrijheid van handelen behield. Achtte zij bepaalde wetsontwerpen in strijd met hare beginselen, zij kon't gerust zeggen het Ministerie zou er niet om heengaan. Zelfs al werd de Grondwetsherziening ver worpen, dan nóg zou 't Kabinet zijn algemeene taak, de bescherming van onze onafhankelijk heid, blijven vervullen. En dan, hef Ministerie heeft nu' sinds het uitbreken van den oorlog bijna twee jaren lang met een rcchtsche Eerste Kamer moeten werken. Welnu heeft die Kamer het in al die maan den ook maar iets in den weg gelegd. Immers neen! Steeds wanneer het beginsel dit niet ver bood werd het kabinet op de meest loyale wijze gesteund. Het had wel herhaaldelijk met moeilijkhe den te .kampen, maar. I die moeilijkheden kwamen van links. In breede kringen wordt gezongen de lof van Minister sTreub, die over een zoo zeld zame kennis en werkkracht beschikt. En wat deed de linkerzijde? Zij joeg hem weg, omdat hij niet in alies wenschte mee te doen met het politieke spel met de ouderdomsrente gespeeld. Meister Pleyte maakte men het zoo lastig dat hij in de Kamer een flauwte kreeg. En Minister Bosboom zal zich heel zijn leven blijven herinneren de onaangename uurtjes die de linkerzijde hem bij de behan deling van het landstormontwerp bezorgde. Vooraanstaande vrijzinnigen hebben dan ook meer dan eens erkend dat dit Kabinet van de rechterzijde de meest mogelijke steun en medewerking heeft ondervonden. De leuzevoor of tegen het Kabinet is dan ook volkomen valsch. Onze strijd gaat ditmaal niet tegen het Kabinet. De strijd gaat bij de a.s. verkiezingen langs het Kabinet heen, om de beginselen. Het is ook nu een beginselstrijd. Dat is het mooie ervan.' Zulk een strijd kan wekken bezieling en geestdrift. Zulk een strijd is waard dat we ons daar aan met volle kracht geven. (Vr. Westfr.) De bijkomen ie straffen opgeheven. De bijkomende straffen, opgelegd aan alle militairen, welke zich met het Paaschfeest zonder verlof van hun korps hebben verwij derd, doch zich daarna behoorlijk hebben gedragen, zijn thans geheel opgeheven. (Avp.) DE TOESTAND. Op het Italiaansche front maken de Oos tenrijkers nog eiken dag nieuwe vorderingen toch lijkt het of hun storm niet meer zoo hevig is als in den beginne. Het kan zijn dat we mis zien, doch het kan niet anders of zij hebben bij het overwinnen van de gewel dige terrein-moeilijkheden groote verliezen geleden, terwijl de Italianen, moge het hun ook aan voldoende artillerie ontbreken, hun front in Zuid-Tirol toch zooveel mogelijk zul len hebben versterkt. Het Oostenrijksche oor- logsperskwartier zegt dan ook en dit soort mededeelingen heett altijd een zeker offici eus karakter dat de eerste phase van het offensief is gesloten en het doel is bereikt: de hoofdverdedigingslinie Arsiero—Asiago is doorbroken daardoor worden de Italaansche verbindingen in Karinthië en aan de isonzo bedreigd en een Italiaansch offensief aan het Isonzo-front is verhinderd. Een rusttijd voor de Oostenrijksche aanvalstroepen moet vol gen. Maar ook zullen deze troepen na de ge leden verliezen opnieuw moeten worden op gesteld, willen zij hun volle sterkte behouden. Terwijl het Oostenrijksche centrum wacht op het transport der zware artillerie, heeft op de Italiaansche linkervleugel en in het Etschdal, een zeer bloedige strijd plaats. De Italianen melden, dat de Oostenrijkers daar zoowel als bij Asiero met dichte drom men aanvallen. De Oostenrijkers dringen van het westen de vestingwerken van Arsiero binnen en ver overden een pantserfort. Ten W. van Asiago is mede het eerste fort gevallen. Op het Westfrönt een klein succes der Duitschers. Aan de linkerzijde van de Maas deden zij na een hevige beschieting van de eerste en twee linies tusschen Avocourt en Cumieres met zware kanonnen," twee groote aanvallen zegt Havas. Béide mislukten en de vijand leed zware verliezen. Vijandelijke concentraties ten W. van heu vel 304 werden uiteengedreven. Een krachtige vijandelijke aanval, uitgaande van het Bois des Corbeaux, werd gesluit door gordijnvuur, behalve op een front van 300 M., waar de Duitschers voet kregen in de frontlinie. Hevige artillerie-operaties ten oosten en ten westen van Douaumont." Merkwaardig kort is dit bericht, dat al niet veel goeds voorspeld. Het daarop volgen de Duitsche bericht, dat ies uren later ver schijnt, deeld het volgende mede: „Sterke militaire bedrijvigheid heerschtein het vak van hoogte 304 tot aan de Maas. Ten Zuiden van het Bois de Corbeaux (Ravenbosch) en het bosch van Cumières namen de Duitsche troepen de stellingen van de Franschen tusschen den zuidelijken top van den Mord Homme en het dorp Cu- mièrts in hun geheele uitgestrektheid. Aan ongekwetsche gevangen werden 35 officieren, o. w. verscheidene stafofficieren en 1313 man binnengebracht. Twee tegenaanvallen tegen het dorp Cumières zijn afgeslagen. Ten O. van de Maas verbeteren wij door plaatselijk vooruitschuiven onze nieuwe linie in het bosch van Thiaumont, Het vuur aan weerskanten bereikte hier soms de grootste hevigheid". Het Fransche front is dus in de laatste dagen niet onbelang rijk in gedrukt en het laatste rest van de Fransche linie over heuvel 304 en den Dooden Man, is nu in Duitsche handen. Over een breedte van 2600 M. werd de linie in storm veroverd. Het gevecht duurt voort. 4 Arrondlssements Rechtbank te Rotterdam Zitting van Dinsdag 30 Mei. Vrijgesproken werd: P. F., 45 jaar, voerman te Den Bommel, beklaagt geweest van diefstal van een aan tal planken en een zinken schoorsteenpijp. DE HOOGE RAAD. De hooge raad heeft uitspraak gedaan in zake: Den officier van justitie te Rotterdam tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij J. S., landbouwer te Melissant, en zijn huis vrouw L. B. tot f0.50 boete waren veroor deeld wegens het ter school zenden van een kind zonder dat was overgelegd een bewijs van inenting van dat kind tegen de pokken of een verklaring van twee geneeskundigen dat van de inenting levensgevaar te duchten was tyoor dat kind zijnde de rechtbank van oordeel, dat ten deze overgelegde verkla ring als bovenbedoeld, eene verklaring van twee geneeskundigen steunende op eendoor ieder hunner afzonderlijk en op verschillende data gedaan onderzoek, niet voldoende was, en dat had moeteh zijn overgelegd ééne ver klaring gegrond op een gelijktijdig en in ge meen overleg plaats gehad hebbend onder zoek van twee geneeskundigen. Op grond intusschen, dat de overgelegde verklaring wel voldoende was, had het O. M. bij den hoogen raad geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis der rechtbank en ontslag van rechtsvervolging van de gere- quireerden, overeenkomstig het in eersten aanslag in deze zaak door den kantonrechter te Sommelsdijk gewezen vonnis. Ook de Hoog raad achte de beperkte opvatting der rechtbank ten deze onjuist en ontsloeg dus met vernietiging van het vonnis der recht bank, de gerequireerde van alle rechtsvervol ging. RAAD VAN STATE. Een onderwijzer aan een openbare lagere school te Nieuw-Helvoet voorzag zich in be roep bij de Kroon tegen een besluit van Ge deputeerde Staten vanZuid-Holland, goedkeu rende een besluit van den gemeenteraad van Nieuw Helvoet, bepalende, dat aan bedoelden onderwijzer gedurende een hem verleend verlof voor de vervuling van landstormplichten zal worden uitgekeerd een derde zijner jaar wedde met dien verstande dat van, dit een derde gedeelte 7 pet. der volle jaarwedde zal worden ingehouden, welk bedrag voor hem wegens pensioensbijdragen moet worden gestord. Dit beroep óp de Kroon is thans bij Kon. besluit ongegrond verklaard uit overweging, dat de getroffen regeling aan redelijke eischen voldoet. FAILLISSEMENTEN. Rechtbank Rotterdam. Uitgesproken R. M. Houtaar, te Nieuwe Tonge. Curator: Mr. A. Zaaijer Dirksland. J. C. Schröder vrijgesproken. Het Gerechts hof te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaken van den heer J. C. schröder, hoofd redacteur van de „Tel.'y In de zaak van het artikel in de „Tel." over de „Perscamarilla te Amsterdam", werd beklaagde vrijgesproken van alle rechtsvervol ging in de zaak betreffende het onderschrift van een „ingezonden stuk" in de „Tel." over „de schurken van Europa." bevestigde het Gerechtshof het vrijsprekend vonnis der Am- sterdamsche Rechtbank. SOMMELSDIJK. Voor den landstorm, jaar" klasse 1910, zijn alhier 9 personen ingeschre" ven. Alhier is op de Beurs j.l. Woensdag, Nieuw Uienzaad (teelt 1916) verkocht voor den prijs f 10 per K.G. - MIDDELHARNIS. Door den heer K. Ver maas is de bouwmansschuur van den heer P. den Braber onderhands gekocht voor f 1100. Op Woensdag 14 Juni 's av. 7 uur hpopt voor de Plaats. Antirev. Kiësv. alhier op te treden, Mr. V. H. RUTGERS, lid der Tweede Kamer en Burgemeester van Boskoop, in 't Evangelisatiegebouw. Om Donderdag tijdig op '1 stembureau te Boskoop te zijn zal de spreker nog met den laatsten tram vertrekken. Entree vrij. Debat vrij. OnderwerpStaatspensioen. Den Bommel. Van de dienstplichtigen der lichting 1917 dezer gemeente zijn door den ^keuringsraad 3 ongeschikt en 12 personen geschikt verklaart. Na^r wij vernemen zal gedurende de verbouwing van het gemeentehuis de secre tarie worden overgeplaatst naar polderskamer. Met het oog op de nieuwe regeling van verstrekking van regeeringsbrood zijn hier weinigen aan wie een kaart is afgegeven. Ooltgensplaat. Voor den landstorm jaar klasse 1910 zijn ingeschreven, M. J. 't Man neke, W. van Dam, jac. van Drongelen, H. Faasse, F. Jansen, H. Kieviet, L. A. Neels, W. vat» Veen, C. J' ln't veld, A. Vervloed, D. de Vos. Aan A. Jacobs student in de Godge leerdheid iS door Ged. Staten weder een jaar vrijstelling verleend. Van de militielichting 1917 zijn door den keuringsraad ongeschikt verklaard, Jac. Overbeek, A. Nattekaas, W. v. Nieuwaal, L. Remus, W. Tiggelman* en P. Neels. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden keuring voor de lichting der nat. mil., 1916 zijn er van de 9, 4 afgekeurd. OUDE TONGE.* Door den Landbouwer W. Munters werd onder het wieden in zijn [and een 10 francstuk gevonden. Bij den spekslager P. C. van Marken- steijn hebben vlugvingers een stuk Sausijze de Boulogne van plm. 3 pond meegenomen zonder adres achter te latert. DIRKSLAND. Donderdagavond had hier de aangekondigde zanguitvoering plaats. Onder het gehoor van een talrijk publiek werden vele stukjes ten beste gegeven welke zeer naar genoegen waren en die dan ook met applaus werden begroet, zoodat elk na af loop voldaan huiswaarts keerde. B. en W. van Dirksland hebben zich tot den minister van landbouw gericht met het verzoek te willen bevorderen, dat de be doeling van het wetsontwerp omtrent de be schikbaarstelling van levensmiddelen, onlangs ingediend, aldus worde gewijzigd, dat het rijk, evenais tot nog toe, de volle kosten der bruinbroodvoorziening blijve dragen. B. en W. achten het een onbillijkheid, om, nu het rijk de volle kosten dier voorziening eenmaal op zich genomen heeft en daardoor vele gemeenten de bruinbroodregeling heeft gebracht, thans 1U van dien last op de ge meente af te wentelen. HERKINGEN. Op Maandag 19 Juni zal evenals reeds zoovele jareri is geschied de collecte worden gehouden langs de huizen voor den gewapenden dienst.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3