Zaterdag 3 Juni 1916 31st* Jaargang N*. 2186 voor de SSuldliollaiidsclie en ZeeawseM© Eilanden. Eerste Blad. SestuursvergadBring Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES J, Bouman C. Warnaer. J. Bouman C. Warnaer J. Bouman C. Warnaer. W. BOEKHOVEN. der CENTRALE (D.V.) op Woensdag 7 Juni a.s. des nam. ten 3 ure in de Chr. School te Middelharnis. De Secretaris. Minister Port v. d. L onze Neutraliteit. en „HET GOUDEN HERT". 1 S l YLSTRA loom Hulde aan Talma. OP DEN UITKIJK, Deze Courant versohgnt eiken Woensdag en Zaterdag» Abonnementsprijs per drie maanden fir. p. p. 50 Cent bij vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Alle stoKken voor «Se ttetfactfi® besiemd, Advertenfie» es* veraere Administratie êr»sae® toe u» eenden* .«Jew uit* Motel Restaurant EXPLOITANT. Met door ieder aanbevolen adres. UITOSiVlB SOMMEL.SD1JK. Inaeffeoiwa». JSe. 8. Advertestiëffi 10 «ans pm rogai en iii Maai» Roejaatns* So per BoekaankoMiging 5 Cent por regal en maai. Menstssmvrage» en Biemstaambiedinges 50 Cent p©r plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrtriias® di< Advertemtiën worden ingewacht tot Oinadag- es Vrijdagaiory' 'f#Ö -ttft, In de Vaderlander van 2\! Mei, officiéél orgaan der Lib. Unie, ond'r redactie van den heer Roodhuijzen, wore, aangespoord om bij de Statenverkiezingen alle zeilen bij te zetten, om den mogelijken overmoed der clericale meerderheid in de Eerste Kamer te breidelen. Want, zoo eindigt het artikel Want het gaat na niet alleen om de groote vraag of wij de Staatspen- sioneering zullen krijgen, maar om de nog veel gewichtiger vraag, of de Eerste Kamer door miskenning van haar positie in onzen constitutionee- len staat, de directe verkiesingen voor de Tweede Kamer tot een pas kwil zal maken. Heel simpel uitgedrukt, willen die cur sieve woorden niet anders beteekenen dan: Gij, Eerste Kamer, hebt te bukken voor de Tweedel Gij. Eerste Kamer, moogt de uit spraak van de stembus van 1913 niet te niet doen! Gij, Eerste Kamer verlaagt u tot politiek instrument als ge die stembus en haar uitslag van 5(5 Links tegen 45 Rechts niet) telt. En als ge ze niet telt, verstaat gij, Eerste Kamer, uw positie niet, want een Eerste Kamer mag wel waken tegen overijlde besluiten en den waan van den dag eener wufte en tijdelijke Tweede Kamer-meerderheid, maar het Staatspen sioen is niet een overijld besluit, is niet een waan, was niet een stembusbevlieging. Maar niet erg gelukkig voor den schrij ver, staat er ook een ander artikel in dat zelfde nommer met dezen merkwaardigen slotzin Als minister Heemskerk niet in on begrijpelijke verblindheid de Tariefs herziening had laten liggen, maar het ontwerp-Harte had overgenomen eh gezorgd dat dit in 1911 wet ware geworden, dan zou één van de hoofd factoren, die tot zijn val hebben mee gewerkt, geen kracht hebben gehad en naar onze berekening sou dit allicht zooveel gescheeld hebben, dat de Kamer niet verder ware gekomen dan het doode punt. En dan ware Heemskerk natuurlijk aangebleven. Precies I alleen maar, naar onze bereke- hadden we de meerderheid behouden. Maar dat doet er nu minder toede Vader lander erkent: Heemskerk ware aangeble- v®a en het heele Rechtsche Kabinet, als van Linkg niet met het Tarief was opge treden, dat door Heemskerk in onbegrijpe lijke verblindheid niet was behandeld in 1911, en dus in 1913 weer als spook kon worden gebruikt. Als de Vaderlander dan ook nog noemen wilde Ned. Herv. Kerk als tweede hoofd meter; en 't Roomsche Spook als derde hoofdfactor en *dr. Kuyper*. als vierde hoofdfactor; dan zijn we al aardig in de richting om te beseffen, dat de Eerste Kamer voor geen stembusuitspraak van 1913 opzij gaat. Nog te minder, omdat de in herstemming komende Liberalen, eeu 25-tal, gedwongen werden op straffe van niet gesteund te worden en dus den zetel te verliezen, zich te verklaren aan mr. Troelstra, dat zij óók voor het Staatspen sioen waren. Waarlijk! heel die stembus van 1913 is een paskwil geweest, een .strijde, waarin het Staatspensioen een zeer ondergeschikte rol bekleedde. En zou dan de Eerste Kamer niet-con- stitutioneel handelen, als ze lachte om die >stembusuitspraak< van dat jaar '13. Ieder, die zelfs maar oppervlakkig het politieke leven der partijen nagaat in de laatste 8 jaar, roept dan ook met tentor- geluid. als met een bazuin de Eerste Kamer toe: Waakt! want 't Socialisme hijgt naar nieuwe leuzen, nieuwe propaganda, nieuwe agitatie om het volk en de burgerij in roering te brengen en zich zelf, als een omroeper het voor anderen doet, bekend te maken en zijn artikelen op te dringen aan het voorbijgaand publiek. En de vrij zinnigheid is tegen het Socialisme niet be stand. Ze volgt haar in haar leuzen en agitatie. Dus moet er een andere macht zijn, die die Socialistische leuzenkweekerij, en socialistische agitatiefokkerij goed na gaat, goed controleert; het valsche uit het echte zifthet kaf wegblaast uit het koren de leugen uit de waarheid blootlegt; en Land en Volk bewaart voor allerlei al .te geestdriftig gestookte vuurtjes en op het vuur gezette pannetjes. En vooral nu, nu Nederland diep onder de schuld zit en geen sterv'ling weet, wat nog uit den oorlog óók voor ons Vader land groeien kan, op sociaal en economisch gebied. Nu en nog lange jaren zij de Eerste Kamer: Trouwe waakhond tegen valsche democratie en ophitsende partijdriften en op kiexerszieltjes loerende propaganda. Wie de Vrijzinnigheid gadeslaat, gansch zonder ruggegraat, roept het den kiezers van alle partijen toe: Menschen! steunt de Eerste Kamer, zooals ze nu is. Die stemt ook beslist onze Candidaten: Van linksche zijde gaat men dit Kabinet opvijzelen! Neen, mis! want dat is een onmogelijk werk. Treub is weggezonden! Postuma wordt in alles gekritiseerd! Mi-/ nister Pleyte, voor koloniën, heeft weken een kuur moeten ondergaan wegens de slagen, die mén hem bij de Djambizaak n.l. de Staatsexploitatie der petroleumvelden, geslagen had. Die goede man viel in de Kamer met zenuwachtige schokken neer en een Rechtsch geneesheer, dr. Scheurer heeft 'm bijgebracht, toen bij de Onderwijs kwestie hij door den heer de Meester, unie- li'b., geducht geknepen, niet meer wist waar hij 't zoeken moest. Minister Bosboom' van oorlog, en Rambonnet van Marine hebben al wat moeten hooren over de akelige mobilisatiestoestanden. Lees nu de Ka merverslagen eens over den Geneeskundigen dienst in 't leger. Treurig €3ed©^p4e JBoereasteiger 63A, 63B Direct natojj de HocftUteeg, „■n,—ifcouerdam. DINERS 60 cent m hooger. LOGIES MET ONTBOT f U5, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aanbevelend, Alleen over mr. Cort v. d. L, en mr. Lou don (Buitenl. Zaken) roemen ze. En dan maken ze deze tegenstelling: Als dr. Kuyper eens premier geweest was, dan was er gevaar geweest voor onze neu traliteit, maar mr. Gort, heeft die gehand haafd. Nu is 't een goedkoop praatje, om met »als« te beginnen. A!s v als Ja als dr. Kuyper een vriend is van de tranen der weduwen, en lacht om de lijken der gevallenen; als dr. Kuyper zijn volk en natie en zijn eigen kinderen eraan waagt; als dr. Kuyper de verwoestingen en ellen den van platgetreden velden en verbrande dorpen en steden niet telt; als dr. Kuyper een onmenseh is, die naar bloed hunkert; èa a?s dan de 2e Kamer en de le ook zulke sujetten zijn; dan, ja dan ware er gevaar geweest. Maar dr. Kuyper is geen bloeddorstig dier, noch de Rechtschen, noch de Linkschen. Ea Kuyper geen minister. Als maar die als is een valsche als. Dat is een duivelsche alsdat is de 0 als van eiken volksmisleider, en eiken kie zersbedrieger. Als Zoo stond Ar dezer dagen in de Winter- wijksche krant, tot aanbeveling der liberale Statenlieden, 't volgende; eerst iets als aanloop om de harten te verteaderen, maar dan komt dat verachtelijke »Als«. Met het oog op de Eerste Kamer is het ook van het hoogste belang, dat de aftredende heeren worden herkozen. En vooral in dezen tijd. Ons land neemt tusschen de oorlogvoerende lauden een zeer bijzondere positie in. Nu eens wor den onze belangen geschaad door de eene, dan weer door de andere partij. Het niet genoeg te prijzen beleid onzer regeering heeft gemaakt, dat wij tot nu verschoond zijn gebleven van den oorlog. Onzo zo nen, onze broeders, onze vaders, zij zijn wel gemobiliseerd, doch zij hebben nog niet mee behoeven te doen aan het ver schrikkelijkste der verschrikkingen. Wij hebben ze nog mogen behouden. Hoe- velep zouden anders al gesneuveld of voor hun geheele leven verminkt of on gelukkig zijn geweest. Hoeveel zou er anders wellicht al verwoest zijn in ons klein, ons allen zoo dierbaar land. Een gevoel van dankbaarheid bezielt dan ook alle partijen jegens ons ferm Ministerie, die juist in de oorlogsjaren een zoo moeilijke taak op de schouders heeft gehouden. Als we een ministerie van andere kleur hadden gehad, sou het dan ook zoo geweest zijn f 't Zou natuurljk met geoorloofd zijn te zeggen, dat wij dan reeds lang in den krijg meegesleurd waren geworden. Bah! wat minne propaganda! Als! Als! Een Rechtsch Kabinet zou onze zonen, onze vaders er maar aau gewaagd hebben Laat ze maar dood schieten je eigen zaad Laat de gruwel van oorlog ons Vaderland maar verwoestenDe vrouwen verkrachten Je dochters schenden! De grijsaards ver moorden I De landerijen vertreden Rechts is daar vóór. Links tegen! Nog eens! Bah! voor zulke progaganda tegen Rechts. Zijn onze Candidaten dan zulke monsters? Gij, Liberalen, schaamt u gewis, om op Flakkee met zulken nonsens die kiezers te bedotten. Zoo iets doet men in den Ach terhoek van Gelderland. Kiest als protest tegen die minne ver dachtmaking Waar 't Pensioen vraagstuk voor werk lieden door de S. D. A P. en de Concen tratie verknoeid is tot een Ouderdomsóe- deeling aan Behoeftig ente beoordeelen door Burgemeester en Wethouders. Waar 't Recht op Pensioen door pre- miën verlaagd is tot een Aalmoes vau den Staat, tot een Fooi door een Burgerlijk Ambtenaar aan de paupers der samenle ving én vaak door eigen schuld verarmd. Daar brengen we een huldé aan Talma, die 't reuzenwerk heeft aangedurfd om 't geheele vraagstuk der arbeidersverzekering aan te vatten en tot óplossing te brengen. Daar huldigen we hem, die voor den werkman betaald heeft de grootste premie die te betalen isden schat der gezond heid gebroken nu naar 't lichaam, onbe kwaam op den kansel te staam onbe kwaam om nog langer als Algemeen Veld prediker onze seldaten te troosten, te steu nen en de Blijde Boodschap des heils te brengen, En wel moet't hart van een werkman met eikenschors omgroeid zijn en zijn gevosl al3 in pantser bekneld, om niet te waar- dserea wat deze Minister voor hen heeft gewrochtmaar dqor de S. D. A. P. en Concentratie van 1913 tot heden is ver trapt, veracht en in een hoek gesmeten met de botte weigering om ook maar één artikel dier wetten uit te voeren omdat 't van Talma kwam. Dan kreeg rechts de eer. Dat moest belet. Treub moest de eere maar men joeg ook hem weg Lely moet nu de eere.en daar om moet de Rechtsche Eerste Kamer weg. Werklieden van Flakkee! De Linkerzijde offert uw stoffelijke belangen aau haar partijbelangen op! Zoo zijn haar manieren altijd geweestl Hulde aan Talma! Als Christenstaatsman zocht hij uwe ver- heffiag door Arbeid, arbeiders I en de Lin kerzijde hoeft met opzet en roekeloos U niet kennende in Uw gevoel van eigen en manschenwaarda, vernederd om aan 't Gemeentehuis maar f 2 te ontvangen, wat bij Talma f 3 tot f .6 geweest zou zijn f2 wat ook de paupers der maatschappij ontvangen sullen, die geen cent aan pre mie betaalden. Zijt gij werkman met eere Hebt gij nog gevoel voor 't Recht. Stemt dan Rechts. Zijt gij barmhartig en wilt ge een nieuwe Armenvret een nieuwe Bedeelings wel óók voor dé gezonkenen der maatschappij. Wees barmhartig. En stemt Rechts, want, ook rechts begeert barmhartig te zijn. Maar wilt ge op één lijn staan met de stumpers der samenleving; naar eenselfde wet van armbedeeling behandeld, uw recht als werkman prij3 geven en een aalmoes aanvaarden. Stemt dan Links. Maar we kennen U. En bevelen u aan „Neen! ik kan maar niet warm worden! Ik had die woorden niet afgeluisterd, maar ze onwillekeurig opgevangen, zooals de hooge mast van de „draadtoose" ook opvangt wat haar treft en raakt! M n overbuur in een publiek midden van vervoer liet zich die verzuchting ontvallen. Ze was primair gericht tot zijn reisgenoot en vriend, die zich naast hem had laten neervallen, maar moest secondair wel wor den gehoord door wie in de nabijheid zat en wat fijn was van gehoor. Hmhij kon niet warm worden Was 't mijn schuld, dat op dién dag, uit dièü mond, de uitdrukking lichtelijk mijn verbazing wekte en ik me geprikkeld voelde, om daar méér van te weten? Want het leek zoo apokrief! 't Was een van die heerlijke dagen, warm en zonnig, waarmee de »schöne Monat Mai« ons dit jaar verraste, wat dubbel gewaardeerd wordt, omdat de meeste jaren haar aangezicht nogal koud en grimmig staat, zoodat ik 't me herinner, hoe in 't laatst van de zoete Mei-maand de café's klanten lokten door de mededeeling voor de ramen, dat er de kachel werd gestookt Maar 't was nu 'n zomersehe zonnedag. En onze rammelwagen had blijkbaar op eenig zijspoor 'n paar uur in de zon staan blakeren, voor hij aaDgehaakt werd, gor dijnen open en ramen toe, zoodat hij tot in de uiterste hoekjes doorstóófd was. Hoe iemand in dergelijke omstandigheden niet' warm kon worden, was mij een raadsel. Mijn vis-a-vis zag er ook niet kleumerig uit! 't Was een gezet heer en toen hij even zat, zag ik hem de klamme vochtigheid van zijn voorhoofd vegen .als die man nog warm worden moest, wou hij zich zeker als een kreeft lalen koken, anders kon ik daar geen verklaring voor vinden 't Hoopte op 't vervolg der reis. Spoedig haalde ik een brochure uit den sak, ging ingespannen z tten lezen, róó dat mijn oog geen regel schrifts noch mijn oor eenig gesproken woord ontging. De trein is nu eenmaal publiek. Wie geheimen heeft, set ze niet op een briefkaart en vertelt se niet ia den trein, Ka zóó kwam ik achter de zaak. Langzamerhand ging mij 'n licht op. Mijn overbuurman had zijn werk en zijn zaak, maar dat liet hem nogal wat vrijen tijd, die hij dan voor liefhebberijen ge bruikte hij hield van sport. Ten eerste van de hengelsport. En daarnaast van da politiek. De combinatie is niet soo zonderlingals ze lijkt want het is met de politiek vaak net als met den hengelstok: wie het beste aas heeft, krijgt beeten wee! de arme vischjes, die zich door het aas hebben laten bedotten Op de politiek 'sloeg het zeggen van mijn reisgenoot, dat-ie niet warm worden kón. Hij bleek me een liberaal te zijn. Meermalen had hij bij de eën of andere stembus in het Verkiezingscomité gezeten; nü hadden ze 'm wéér gevraagd, voor de Staten-stembus, maar hij had geweigerd en blijkbaar had zijn vriend hem daarover bij het instappen onderhouden. Toen was zijn verklaring gekomen: »Ik kan maar niet warm worden De stembns liet hem koud en zoo iemand daarhad hij gelijk aan moet men geen verkiezingsagent maken. >Koudec agitato ren oftewel kiezerjagers zijn net zoo erg als onwillige honden: men kan er geen Kiezers-hazen mee vangen! Maar hoe kwam de man zoo koud? Dat interesseerde mij, al lezende.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1