PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD VISSCHERU. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. VERK00PINGEN. Het Oostenrijksche centrum staat woot Arsiero, de hoofdstelling der Italianen en veroverde het pantserfort Campolongo. De sterkste druk wordt op de Italiaansche vleugels geoefend. Vooral de rechtervleugel wijkt snel en dit ontaardde bij Borgo een vlucht. Op den linkervleugel werd de sterke Pua- sibio-stelling bij derden storm genomen. Op den rechtervleugel verloren de Italianen den Clma Cieta, Strigno en den Kempelberg. Voorts verloren de Italianen Chiesa in het Branda-dal. Sedert het begin van het offensief hebben de Oostenrijkers 24.400 Italianen gevangen genomen, o.w. 524 officieren; de buit be draagt 262 kanonnen, 101 machinegeweren en 16 mijnwerpers. Zij staan met 300.000 man en 2000 vuur monden in Z. Tirol en beschikken over mor tieren, die over de hoogste Alpen de daar achter gelegen stellingen beschieten. Het volgende, belangrijke bericht van den Weenschen correspondent der N. R. Ct. geeft daarover nadere bizonderheden. De gunstige berichten over het Oosten rijksche offensief tegen Italië houden aan. Dat men den troonopvolger er aan laat deelne men, is voor mij een bewijs, dat men hoopt door te breken. Anders had men den kroon prins er niet bijgehaald. Het grensgebied tusschen Etsch en Brenta, waar gevochten wordt, bestaat uit hooge bergen en hoog vlakten van 1200 tot 2000 meter hoog. Die zijn door de Italianen versterkt en die ver sterkingen moeten genomen worden om naar Italië te kunnen doordringen. Het is wederom het zware geschut, dat het hoofdwerk doet. De Oostenrijkers hebben nieuwe mortieren in het gevecht gebracht, die 20 kilometer ver schieten en op wagens staan met 38 wielen. Die kanonnen zijn van zwaarder kaliber dan de beroemde 30'/2 cM. Daarmee hebben zij de twee pantserforten op den 1855 M. hoogen Camponolon en den 1899 M. hoogen Terraro vernield. Ook wordt veel waarde gehecht aan de verovering van den 1257 M. hoogen Zugna Torta." Het Italiaansche front is over een lengte van meer dan 50 TC.M. ingedrukt. De buit van 61 kanonnen en 51 machinegeweren, be nevens 10,000 gevangenen, waaronder 200 officieren wordt met het oog op het berg achtige terrein, zeer groot geacht. Een officier zei mijdat is alsof wij op open terrein, 30.000 man hadden gevangen genomen. Onder deze omstandigheden zijn de be schouwingen der Weensche kranten over den verjaardag van de oorlogsverklaring hoog gestemd en zij nemen Salandra en Somino in het ootje, nu zij dien verjaardag door Italië laten vieren. In ieder geval hebben de Oostenrijkers er meer reden toe. „De drie Provinciën" over dit terrein schrij vende zag de wrok waarmede thans de Oos tenrijkers hun vroegere bondgenoot bestrijd. Elk schot van de zijde van Oostenrijk her innerd de Italiaan aan de verbroken broeder trouw. Zij schrijft: Zoo hebben de Oostenrijkers dan wel ver rassende resultaten bereikt en de grootsch opgezette nationale feesten in Italië, tereere van den oorlog, die nu een jaar heeft ge duurd, en aan Italië niets dan hartzeer, teleur stellingen en tranen heeft gekost, maken daarbij dan toch wel een heel vreemden in druk. Het is nu geen tijd om in Rome de vlaggen uit te steken, tenzij halverstok. Deze oorlog bracht voor de Italianen niets dan een bit tere ontgoocheling en het dringend verzoek aan het adres van Frankrijk, om door een krachtig offensief aan Italië cenige verlichting te geven, is in deze omstandigheden wel te begrijpen, al zal het te Parijs met gemengde gevoelens zijn vernomen. Want daar zit den wrok tegen Italië „Het heilig egoïsme" drong Italië, om Servië plus Montenegro in den steek te laten. Niet alleen door geen troepen te zenden, maar ook door de transportschepen met levensmiddelen on voldoende te beschermen. De Italiaansche marine begeleidde die transportschepen tot op een half uur afstands van de kust en maakte dan snel rechts omkeert, uit vrees voor de vijandelijke duikbooten, terwijl die transportschepen bijna alle naar de diepte gingen. Dat zeer schrijnt nog in Parijs. Neen, de animo om te helpen, is niet groot. Trouwens de Franschen hebben ook hun „heilig egoïs me", zij kunnen hun manschappen zelf wel gebruiken want met een tweevoudige over macht zijn ze nog nauwelijks in staat, om hun stellingen bij Verdun te houden. Wel hebben ze zich ten Oosten van de Maas in een steengroeve kunnen nestelen, maar die winst woog niet op tegen het verlies links van de Maas en de Duitschers zijn nog aan de winnende hand, al is het strategisch voor deel van weinig beteekenis. Wat nu den voorspoed der Oostenrijksche wapenen betreft, heerscht er in Weenen een blij optimisme, nog versterkt door het schit terende slagen der vierde oorlogsleening. Dat optimisme is te begrijpen. En één blik op de kaart is voldoende, om te doen zien, welk een allergevaarlijkste vijand de Italianen in den rug zullen krijgen, indien het den Oos tenrijkers gelukte, door de vlakte in de rich ting van Venetië op te rukken. Het geheele Itaiiaansche leger zou terug moeten, om een noodlottige omtrekking te voorkomende Noord-Oostelijke hoek van Italië zou aan de vijand moeten worden prijsgegeven, en de indruk op het Italiaansche volk zou enorm en geweldig zijn. Rond Verdun wordt de laatste dagen vree- selijk gebombardeerd. Het geweldig bombar dement volgens het Fransche bericht kondigt ons wellicht de hervatting van het Duitsche offensief aan. De toestand is heden vrijwel, uitgezonderd een klein Fransch voordeel, sta tionair. Op den Balkan begint zich nu ook groo- tere bedrijvigheid af te teekenen. De Bulga ren zijn in vrij groote sterkte (een Reuter- bericht spreekt van 25,000 man) de Grieksche grens ten N.O. van Saloniki overgetrokken en hebben daar een pas, een Grieksch grens- forf, dat den pas verdedigde, en de brug over de Stroema bezet, zonder dat de Grieken zich daartegen verzet hebben. Te Athene schijnt men dus op het standpunt te staan, zegt de N. R. Ct. dat, naardien men eenmaal den ge allieerden de bezetting van Saloniki had toe gestaan, men ook aan den opmarsch der Bul garen geen beletselen meer in den weg kon leggen. Zoodoende meent de Grieksche re geering toch een „strikte onzijdigheid" te handhaven. De Bulgaren hebben door de be zetting van het fort Rupel nu een eersten stap gedaan tot dekking van hun linker flank bij een opmarsch naar Saloniki. Dat zij nu de Grieksche grens over zijn getrokken, is een feit van beteekenis. SOMMELSDIJK. De brievenbesteller C. Vol- werk alhier is gedetacheerd bij de veldpost te Utrecht. Van M. van den Veer, moest een var ken in nood geslacht worden. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Door den gemeente-veldwachter is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen L. J. R. wonende te Bergen op Zoom wegens overtreding van de politie-verordening dezer gemeente (har monicaspelen zonder vergunning). Op de Maandag j.l. gehouden keuring voor de militie-plichtigen der lichting 1917, heeft de keuringsraad de volgende uitspra ken gedaan Jan Blok Johannes Breur Jacob Gazan Jan van Heemst Joost Kamerling Leendert Mastenbroek Jacobus Peekstok Cornelis Hartog Roetman Leendert Schellevis Jacob Slui Bastiaan van der Stad Albertus Cornelis Tiggeloven Adrianus Vis Hendrik Vroegindeweij Johannis Wesdijk Pieter Zoon Geschikt. n Ongeschikt. Geschikt. Ongeschikt. Geschikt. Ongeschikt. Geschikt. n Ongeschikt. Geschikt. Ongeschikt. MIDDELHARNIS. Door de politie is tegen L. J. R. procesverbaal opgemaakt wegens het spelen met een harmonika zonder vergunning. Door den burgemeester van Oude Tonge is tegen een rondreizend koopman L. R. een aanklacht ingediend wegens beleediging en bedreiging Werden de vorige week uit den Cen- tralen proeftuin 4590 kroppen sla verzonden die ruim f'l 17 opbrachten, deze week werden 4422 kroppen sla verzonden die f41,07 op brachten wel een bewijs hoe sterk de prijzen van dit artikel in korten tijd kunnen terug loopen. Bij de gehouden verloting ter gelegen heid van de tentoonstelling der ambachtschool is de hoofdprijs bestaande uit 1 tafel 10 stoelen en 1 buffetkast, ten deel gevallen aan den heer J. v. d. Linden Dirksland. Onze vroegere dorpsgenoot den heer F. Deijs oud leerling der ambachtschool al hier, is wegens ziekte der tegenwoordige benoemd tot tijdelijk leeraar in 't smeden aan de ambachtschool te Hoogeveen. Van het aantal jongelingen van de lich ting 1917 welke Zaterdag in de ambachtschool gekeurd zijn, zijn er 7 personen afgekeurd. De heer P. Appel heeft zijn woonhuis en logement onderhands verkocht aan de firma Holle en Spee te Sommelsdijk. Wegens het deraiileeren van een goe derenwagen (nabij denKatendrechtschen lagen dijk( der R. T. M. kwam de tram Maandag avond in plaats van half acht om half negen aan 't station alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De vorige week had P.J. het ongeluk een klap te krijgen met den draaier van een lier op zijn schip. Hevig bezeerd moest hij zich onder genees kundige behandeling stellen. Tot Secretaris-Penningmeester van de polders, Ioozende door de „Oude-stad" is ge kozen den heer J. G. Bom. De vorige week zijn een 20 tal varkens hokken aan den Stoofdijk afgebroken. Het is nu een heele verbetering, daar de verblijfplaat sen der varkens er allesbehalve ordelijk uit zagen. DEN BOMMEL. Bij de gehouden aanbeste ding op 18 dezer bedroeg het laagste inschrij vingsbedrag voor de verbouwing van het ge meentehuis totaal f 5158.—, bij de later on dershands gedane opgaven bedroeg het hoog ste cijfer in totaal f4598, terwijl bij de Vrij dag j.l. gehouden herbesteding het laagste bedrag in massa f 4750 bedroeg waarvoor het is gegund. Een biljet van f 4525 kwam j.l. Vrijdag 2 minuten te laat, waarom het van onwaarde werd verklaard. Het verschil betrof nagenoeg alleen het timmerwerk. In het berichtje over de grindweg voor den Raad van State is abusievelijk in plaats van Oude Tonge geplaatst Stad a. 't Haring vliet. De verwachting is, dat de gemeenten Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge bevredigend uit de regeling zullen komen en het betwiste gedeelte gedeeltelijk voorMid- delharnis en Stad zal komen. •DIRKSLAND. Het schuren der straten is uitgesteld tot volgende week. Van hier uit gaan enkele arbeiders bui tenslands wieden voor f4 per dag. Vroeger verdiende hier een arbeider voor dat werk 70 centen. HERKINGEN. Door J. v. M. alhier is 1.1. week een vrij groote egel of alhier meerge noemd een stekelvarken gevangen, welke dier soort in deze streken sporadisch voorkomen. Als gewoonlijk hebben dergelijke dieren veel bekijks. Zoo ook hier. Om reden ook de egel in de dierenbescherming is opgenomen is het beestje op vrije voeten gesteld. Vrijdag 1.1. moest J. B. alhier zich on middellijk onder geneeskundige behandeling stellen daar zijn arm tengevolge van verwon ding plotseling ging opzwellen. Juist in tijds gelukte het den dokter dit begin van bloed vergiftiging in haar werking te stuiten. Hoogstwaarschijnlijk door bijloopende paarden doodgeslagen werd van J. R. onder deze gemeente een geit dood in de weide aangetroffen wat voor deze man in deze duure tijden een heele schadepost kan genoemd worden. De meeste landbouwers in deze gemeente hebben de loonen der arbeiders verschillend verhoogd wat hun met betrekking der dure levensmiddelen zeer te pas komt. Enkele personen uit deze gemeente heb ben nu reeds een deel der opbrengst uien, die naar we hopen geplukt zullen kunnen worden, verkocht voor den prijs van f 4 dejH.L. STELLENDAM. Uitslag van de gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad Van de 382 kiezers kwamen slechts 255 op. Geldige sterfimen 254. Hiervan verkreeg de heer F. Koese (lib.) 109 en de heer J. van Seters Wz. (antr.) 145. Alzoo gekozen J. van Seters Wz. Maandagavond kwam een paard van J, v. d. B. alhier, terecht in een slootje op het gors waar het die. slechts met veel moeite werd uit gehaald. Naar het schijnt heeft het dier echter geen letsel bekomen. OUDDORP. De timmermansknecht J. M.Jz. alhier, was eenige dagen geleden werkzaam aan een in aanbouw zijnde schuur van C. A. Met van een bint af te springen, op een daaronderliggende plank had hij het ongeluk deze middendoor stuk te springen. Gelukkig echter dat naast deze nog aan weerszijden een plank lag, zoodat hij daar op bleef han gen, en met eenige verwondingen aan het onderlijf met den schrik vrij kwam. L.l. Zaterdag 24 Mei, hebben de leden der Herv. Kiesv. alhier, „Vreest God, eert den Koning" (voorz. Ds. A. v. d. Kooij) met algemeene stemmen gekozen de heeren J. Bouman, (plaatsvervanger voor dhr. H. Ch. Vegtel) en C Warnaer (aftr.) als Candidaten v. d. Prov. Staten. HELLEVOETSLUIS. Door den Burgemees ter is de maximumprijs der melk, met ingang van 23 Mei bepaald op 10 cent per liter. Aan den sergeant C. L. Kervers is de bronzen medaille uitgereikt voor 12a/2 jarigen dienst; bij die gelegenheid werd hij voor den troep hartelijk toegesproken door den kapitein Storm Buijsingh. Op de voordracht voor hoofd der M. U. L. O. School te Heusden, staat dhr. J. v. Doorne, onderwijzer aan de O. L. School alhie r. Aan deze gemeente is eene buitengewone subsidie van f 12.200 verleend voor den ver bouw der Scholen, boven de gewone bijdrage, die jaarlijksch wordt genoten volgens art. 48 sub. I, lett. a, b en c der Wet op het Lager Onderwijs. VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente DEN BOMMEL op Vrij dag 19 Mei 1916 n.m. 6 30 uur. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. De voorz. deelt mede, dat a.s. Woensdag in openbare zitting van den Raad van State het grindweggeschil tusschen de 5 gemeen ten voor de 2de maal wordt behandeld, waarna de voorz. verzocht wordt daarheen te gaan om zoonoodig de belangen der gemeente te be hartigen. Hoofd. Omslag. De voorz. berekend dat het vermenigvuldig-cijfer van den Hoofd. Omslag op 1.7 bepaald kan worden, waartoe zonder hoofd, stemming wordt besloten. Raadhuisbouw. Een voorstel van den voorz. om deze zaak met gesloten deuren te behan delen wordt met 2 tegen 4 stemmen verwor pen, tegen de heeren Knoop, Jongeling, Van Weel en Mijs. De voorz. zegt, dat B. en W. volgens het besluit der laatste raadsvergadering getracht hebben, met de laagste inschrijvers tot ver mindering te komen, wat echter niet gelukt is, ondanks voldoende bleek, dat zonder be zwaar tot aanmerkelijke vermindering kon worden overgegaan, wat voor een groot deel gevolg was, dat uitgelekt was, de machtiging van B. W. om het werk te kunnen gunnen. In verband daarmede hadden enkelen ver zocht een inschrijvingsbiljet te mogen inle veren, waarop de voorz. gezegd had, dat zulks aan hem kon geschieden uiterlijk heden morgen vóór half elf of met de morgenpost. Als gevolg daarvan leest hij de biljetten voor en blijkt nu dat het laagste cijfer f 560.— lager is dan dat van de openbare aanbeste ding. Nu doen B. en W. noch de voorz. een voorstel, doch brengen deze zaak ter tafel, opdat de Raad desgewenscht daarmede re kening kan houden en het eventueel gunnen aan den laagsten inschrijver van thans. De heer Van Weel keurt af, dat buiten den Raad om een onderhandsche aanbesteding is gehouden van personen, daartoe uitgenoo- digd, en hoewel hij de vorige vergadering tegen de gunning was, had hij thans liever een nieuwe aanbesteding. dhr. Jongeling zegt vernomen te hebben van ambachtslieden dat zij uitgenoodigd waren, en sluit zich aan bij de heer Van Weel, meent dat als B. en W. of een architect nog eens een poging had gewaagd, de timmerman M. Mooijaart er nog wel heel wat had afgedaan bij gebruik van der hout en had deze zaak misschien in een onderlinge samen komst, maar niet in openbare vergadering behandeld behooren te worden. De heer Borgdorff zegt van meening te zijn, dat volgens besluit der laatste verga dering B. en W. volkomen bevoegd waren, aldus te handelen, om het voordeel van de gemeente te behartigen, wat thans terdege blijkt. De heer Blaauw architect toont aan hoe op alle manier getracht is met Mooijaart tot vergelijk te komen, doch vruchteloos, hoewel Mooijaart bekend was, dat de cijfers veelte hoog waren en zag evenmin als den Voor zitter in eene nieuwe poging heil. Wat het oude hout betreft, daaromtrent staat duidelijk in 't bestek vermeld waar het oude hout gebruikt kan worden. De voorz. zegt nogmaals niemand uitge noodigd te hebben maar wel een ieder, en dus ook alle burgers, in de gelegenheid ge steld te hebben, briefjes in te leveren, is, overtuigd alleen het finantieel voordeel der gemeente behartigd te hebben, keurt ten strengste af, de gepleegde handelingen door ambachtslieden die om beurten aan de ge meente werken, waaronder zelfs van iemand die bovendien gemeente-opzichter is, begrijpt de aanvallende houding van sommige raads leden niet, waar men toch overtuigd is, dat het hun ging om het voordeel der gemeente. Waar de timmerlui zich hebben vastgelegd moeten zij zelf maar zien er van los te komen. Na nog eenige onderlinge discussie, die soms een zeer heftig (vaak persoonlijk) ka rakter draagt, waarbij een en ander nog eens nader aangedikt wordt, werd met algemeene stemmen besloten deze zaak zoo te laten, de eerste aanbesteding niet te gunnen en eene nieuwe aanbesteding te houden op a.s. Vrij dagmiddag een uur. Hierna wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van de vergadering van den gemeenteraad van DEN BOMMEL op 26 Mei 1916 n.m. 2 uur. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze geopend. De no tulen aan het eind der vergadering gelezen, worden goedgekeurd. Raadhuisbouw. De Voorzitter deelt mee den uitslag der gehouden aanbesteding en stelt namens B. en W. voor het werk te gun nen aan den laagsten inschrijver in massa. De heer van Weel zou het werk liever gunnen aan de laagste inschrijvers van het metsel- timmer- smits- en verfwerk, waarop de Voorzitter opmerkt dit inschrijving in massa geheel conform het bestek is, terwijl dit bovendien f86.50 goedkooper is. En het voor B. en W. en den architect gemakke lijker werken is dan slechts met een persoon te maken te hebben. Het voorstel van B. en W. om het werk in massa te gunnen aan de laagste inschrijver W. v. d. Welle te Oolt gensplaat voor de som van f 4750.—wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen de heeren van Weel, Knoop en Mijs. Geidleening. Zonder discussie en zonder hoofd, stemming wordt besloten zoo noodig een tijdelijke geidleening van ten hoogste f5000 aan te gaan, ten behoeve der termijn betalingen voor het raadhuis. Zonder discussie en zonder hoofd, stem ming wordt besloten eene annuïteitsgeldlee- ning voor de verbouwing van het gemeente huis aan te gaan tot een bedrag van f5000 rentende hoogstens (onleesbaar) aflossende in hoogstens 30 jaren. Af- en overschrijving. Zonder discussie en zonder hoofd, stemming wordt besloten tot eene af- en overschrijving op den dienst 1915 en op den dienst 1916 wegens meer dere inning van den hoofd, omslag en voor den verbouw van het gemeentehuis. Hoofd. Omslag. De Voorzitter deelt mede, dat hem ter provinciale griffie geadviseerd was het vermenigvuldigingscijfer van den hoofd, omslag te houden op 2, waartoe na eenige gedachtenwlsseling met algemeene stemmen besloten wordt. Secretarie en veldwachterswoning. Na am pele discussie wördt zonder hoofd, stemming goedgevonden de polderskamer van secreta rie en raadzaal en stemlokaal te gebruiken tijdens de verbouwing van het raadhuis voor de som van f 10 per maand, terwijl eveneens contract woning van de veldwachters beslo ten wordt aan B. en W. over te laten het wonen in een schoollokaal of in een leeg komend huis, aangezien een aanbod tot woning op een bovenkamer te hoog wordt bevonden. Grindweg. Na mededeeling door den Voor zitter van de gehouden behandeling van het grindweggeschil van den Raad van State wordt de vergadering te 3 uur gesloten. MIDDELHARNIS. Van de visscherij is te IJmuiden binnengekomen de vischsloep Oranje Nassau st. D. Koster f 2400. STELLENDAM. Door de garnalenvisschers alhier werd in de afgeloopen week aange voerd, 600 tot 850 kg. garnalen, waarvan 300 manden op eigen rekening werd verzonden. De rest ging naar de pellerijen. In het bui tenland beliepen de prijzen f 11 per mand. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Strafzitting van Vrijdag 26 Mei 1916. des nam. 1 uur. Het OPENB. MIN. eischte tegen C. d. B. en J. B. de vorige zitting aange houden, wegens het graven aan den berm der Gelderschen dijk, ieder f 0.50 boete subs. 1 d. h. J. H. de L., 18 jaar, Bakker te Oude Tonge. Op 3 Februari 1916 geraas maken en hinder veroorzaken op den openbaren weg met een of ander kinderinstrument dat een groote knal geeft, f 3.— boete sub. 3 dagen hech tenis. Dezelfden, op 13 Maart 1916 v.m. II3/, uur, op een rijwiel zoo snel en zonder geluid of signaal te geven van de hoogte te Oude Tonge te rijden zoodat hij een meisje omver reed, dat bloedend verwond en kreupel werd opgenomen, f 25.— boete subs. 25 dagen hechtenis. C. Z. 59 jaar, slager te Dirksland. Op 20 Maart 1916 het doen vervoeren van een var ken binnen verbod en kring f3.—boete subs. 3 dagen hecht, met verbeurtverklaring der opbrengst van het varken. Z. P. 30 jaar werkman te Dirksland. Als- voren. f 3.— boete subs. 3 dagen met ver beurtverklaring van wagen en varken. D. G. 27 j. veldarbeider te Middelharnis in het laatst van Januari en begin Februari 1916 onder den Bommel en Ooltgensplaat riet ingezameld zonder daartoe recht te heb ben. f 10,— boete subs. 10 dagen hechtenis. H. Gr. 30 jaar landbouwer te Dirksland. Zijn schapen laten weiden zonder wachter aan den dijk onder Dirksland. f 1.— boete subs. 1 dag hechtenis. M. R. 64 jaar, L. R. 32 jaar, slagers le Mid delharnis. Wat eerstgenoemde betreft was hierin een fout in'de dagvaarding daar dit zijn zoon moest zijn. Op 23 April 1916 te samen en in vereeniging een bak met afval van een koe in een sloot onder Dirksland te werpen. Vrijspraak. W. T. Jz. 47 jaar visscher te Beierland. W. T. Wz. 19 jaar visscher te Hellevoet- sluis te samen en in vereeniging in het Haringvliet onder Zuidland visschen met een ankerkuil wat verboden is, ieder tot f 5.— boete subs. 5 dagen hechtenis met verbeurt verklaring van het inbeslaggenomen visch- tuig. A. de L. 19 jaar, timmerman, M. v. D. 17 jaar, smid, beiden te Stellendam, te samen en in vereeniging bankspel te spelen aan den dijk. Ieder f 3.— boete subs. 3 dagen hecht. Jb. v. G. 36 jaar, schippersknecht, Middel harnis. Komt in verzet tegen zijn vonnis voor leerplichtwet, was veroordeeld tot f 8.— boete subs. 5 dagen hechtenis, thans f 5.— boete subs. 5 dagen hechtenis. M. M. C. 29 jaar, te Oude Tonge, komt in verzet tegen zijn vonnis wegens zonder ver gunning te hebben van Burg. en Weth. zijn inrichting te openen, wordt van f 10.— boete subs. 5 dagen hechtenis gebracht op f 5.— boete subs. 5 dagen hechtenis. J. B., S. v. d. G„ G. v. d. St., L. Dr., A. L., M. Br., B. Alb., P. v. d. B., W. G., J. v. O. G. v. O., J. d. G., J. B., M. K., D. B., W. L. H., J. v. d. Br., P. E. Br., allen verstek. Faillissementen in Nederland, Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 13 faillissementen tegen 25 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar deze week Inbegrepen, 453 tegenover 581 in denzelfden tijd van het vorige jaar. aan den Buurtschen weg naast het land van mej. wed. M. C. Breesuee aldaar ten verzoeke van den heer T. H. Holleman te Nieuwe Tonge in diverse perceelen. Notaris VAN BUUREN: Vrijdag 9 Juni, 's avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek van verschil lende perceelen klaver- en grasgewas te velde onder Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 14 Juni 1916, 's avonds 6'/2 uur te Dirksland, ter herberge van H. v. d. Doel van verscheidene perc. Roode en Lu cerne klavers, breeder bij biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUIJS. Op nader te bepalen datums in de tweede helft van Juni 1916 veiling, en in de eerste helft van Juli d. a. v. afslag, te Oude Tonge in het Café Waare van Eene hofstede bestaande uit huis, schuur, wagenhuis, tuin, boomgaard, en diverse per ceelen bouw en weiland en water te Den Bommel, in de polders de Tille en den Nieuwen Blokschen Polder, tezamen groot 53 H.A. 54 A. 30 centiaren (107 Gem. 39 R. Putsche Maat) tot blootschoof 1916 verhuurd aan de kinderen Segers aldaar; in perceelen en in combinatiën. Notaris L. P. v. d. BLINK te Brielle en Notaris VAN DER SLUIJS. Op Woensdag 7 Juni 1916 afslag, des avonds 8 uur in het Logement Holleman te Nieuwe Tonge vanEen Schuur met Wa genhuis, erf en tuin aan den Noordlandschen dijk te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A num mers: 1668 en 1792, samen groot 5 aren 98 centiaren; in drie perceelen en combinatiën. Ten verzoeke van den Heer B. Holster e. a. aldaar. Notaris VAN B U UREN. Op Woensdag 7 Juni 1916 des avonds uur in het logement Holleman te Nieuwe Tonge: Lucerne klavers in den polder Klin- kerland onder den Duivenwaartschen dijk langs den Braambosch te Nieuwe Tonge ten verzoeke van mej. wed. M. C. Breesneé aldaar en roode klavers in den polder Battenoord Noodlanding. De militaire vliegmachine K 4, bestuurder luitenant Engelberts, moest Zaterdagmorgen met een passagier een nood landing maken onder Raamsdonkveer nabij Oosteind, waarbij de machine over den kop duikelde. De motor was zwaar beschadigd de inzittenden brachten het er zonder letsel af. Van den dijk gevallen. Zaterdagmiddag is in de omstreken van Breda een mililaire auto waarin kolonel van Wijk en overste Bentijn gezeten waren van een dijk gevallen, kolonel van Wijk bekwam nog al ernstige verwondingen, zijn toestand is evenwel geens zins zorgwekkend, overste Bentijn is er met eenige schrammen afgekomen. Mijn in het treilnet gekregen. Door de on - derzoekingsdienst is Zaterdagmiddag den Waterweg binnengebracht, de logger SCH 281, welke in de Noordzee een mijn in het treilnet heeft gekregen. De op het dek ge plaatste mijn zal door de torpedisten te Hoek van Holland worden vernietigd. Eén stem. „Eén stem in Zuid-Holland kan tien zetels in de Eerste Kamer beteekenen. Dat is vrijzinnige orakeltaal. Maar we verstaan haar toch. Eén stem tien zetels. We denken er toch aan? En steken de handen uit de mouwen Waar blijven ze de ouden en de jongen van voorheen en thans? Eén gedachte moet allen drijven, bezielen. Eén stem tien zetels. Het is geen kleinigheid. Lezer, doet gij al iets om door die ééne stem 10 zetels te behouden voor de recht- sche partijen in Zuid-Holland. Ja Spoor ook anderen aan. Neen Verzuim niet u onmiddellijk aan te melden. Deserteur-smokkelaar. Door kommiessol daten werd de vorige week en thans weer opnieuw wegens smokkelarij van vet te 01- denzaal iemand bekeurd. De man werd den tweeden keer in arrest gesteld en nu bleek dat hij reeds een week vóór Paschen uit zijn garnizoensplaats Amersfoort was gedeserteerd. Sedert dien tijd had hij steeds te Oldenzaal vertoefd, voorgevende, dat hij landbouwver- lof genoot. Bij nauwkeuriger onderzoek kwam verder nog aan het licht, dat zijn vrouw ge durende den tijd van de desertie van haar man de gewone ondersteuning, ten bedrage van ongeveer f 66, heeft ontvangen. Blijkbaar heeft de garnizoenscommandant te Amersfoort verzuimd, aan de betrokken autoriteiten te Oldenzaal van de desertie mededeeling te doen. Levend verbrand. Te Arnhem vatten de kleeren van 'n 85 jarige vrouw vlam aan het nachtlampje. Pogingen te blusschen mfslukten en tevergeefs trachtte zij naar buiten te ko men. In den gang werd de ongelukkige dame totaal verbrand gevonden door de dienstbode die in het sousterrein sliep en niets gemerkt had. Te veel haring. De stoomtrawler Barend IJ. M. 4 rapporteerde toen hij te IJmuiden binnenkwam, de IJmuider Lzeillogger Julia IJ.M. 63 gepraaid te hebben ter hoogte van Terschellingerbank, met een vangst van twaalf last haring. Het schip had, volgens het praai- bericht, zooveel haring in het net gekregen dat er zestig stuks haringnetten met toebe- hooren verloren zijn gegaan. Het schip was thuiszeilende. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Een onzer eerste en oudste Christen-Staatslieden, die nog steeds in volle actie is, Z.Ex. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, viert Maan dag a.s. zijn 79en verjaardag. De heer Lohman vervult nog altijd met ijver en nauwgezetheid alle functies aan het Kamerlidmaatschap verbonden, en zijne an dere ambtsbezigheden, waaronder ook het Curatorschap aan de Universeiteit te Gro ningen. Het grootste vrachtschip in Nederland, de „IJsseldijk" is te Feijenoord te water gelaten 't vaartuig heeft 'n waterverplaatsing van 14.500 ton en 'n draagvermogen van 10.350 ton. Een kranige juffrouw. Te Zaandam kan telde 'n bootje waarin drie heeren en een juffrouw zatentwee der heeren wisten zich spoedig te redden, maar een hunner was verdronken, indien de juffrouw, 'n goede zwemster, hem niet op't droge had gebracht. Gebrek aan grondstoffen doet de guano- fabriek te Kralingscheveer met twee weken stilstaan terwijl hetzelfde te gebeuren staat met 'n fabriek te Zwijndrecht; in de eerste fabriek komen dan ongeveer 350, in laatst genoemde inrichting 200 man in werkloos heid. Doodgeschoten. De twintigjarige J. uit Achel, die, hoewel aangeroepen wegens smok kelen weigerden stil te staan, is door de Hol- landsche grenswacht bij Reussel doodgescho ten. Een mooie combinatie. Door de recherche te Utrecht, werden een Belg en een Duit- scher aangehouden, die voor gezamelijke re kening looddiefstallen pleegden en de op brengst er van broederlijk deelden. Ongeluk aan boord. De 30-jarigen schipper H. Oostveen uit Vlaardingen, is bij 't in orde

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2