w®&w tl® Zufidliollandselie en Zeeuwsehe Eilanden. Zaterdag 27 Mei 1916. 81 Jaargang N° 2184 2 Antirevolutionair Orgaan Tweede Blad. ftmrliiir IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. iOSTENLAND. BOEKHOVEN, SOMMELSDUK. VOOR HUES EH HOF. BINNENLAND. GEMEENTERAAD Deze öoarasat versehifnt eiken Woensdag en Saterdag» Abonnementsprijs per Sri© maanden fir. p. p. 5( Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijk© nummers 5 Cent. by vooruitbetaling. ÖÏTOIYSB f®Ie£©©ia iBfesrcosasm. S. Idvertontissa 10 Cast per regel en «aal. Bselames 80 per refsi. üoekaaïikffliidigiBg Ceat per regel as. *jn mmL Bienstaauvrageu en Dienstaanbiedingen 50 Ceat per plaatsing. Sroote letters ea vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die »g beslas». Adrertentiën worden mgswaokt tot Diaadag- ea Vrijdagmorgea 10 sar. AM® gtnkkei voor de Redactie feegtemd, Advertentlën esi verdere Administratie franc© toe te asenden aan den uitgever. Di.t nu rum er bestaat tut z ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Aardbeien als geneesmiddel. Het volk be schouwde reeds eeuwenlang de aarbei als een onfeilbaar geneesmiddel tegen jicht en rheumatiek. De geneesheeren, die oorspron kelijk niet veel vertrouwen in de geneeskracht van het middel hadden, zijn eerst tot dat volksgeloof bekeerd nadat men in de aard bei de aanwezigheid van salicylzuur had vast gesteld. Dit salicyl is toevallig gevonden. De geneeskrachtige werking van aardbeien op jicht en rheumatiek was hier volkomen ver klaard, evenals het voorkomen van uitslag en de koorts die dikwijls het gevolg zijn van aardbeien eten. Het zij bovendien nog opge merkt, dat de door de natuur bereide genees middelen een veel krachtiger werking hebben dan dezelfde dosis van een chemisch prepa raat. (Vox Med.) -0- Twaaf practische wenken, uitgegeven door het Consulatie-Bureau voor Zuigelingen te Antwerpen. 1. Niets vervangt een moederhart en moe dermelk. 2. Borstvoeding is moederplicht en kinder recht. 3. Waar licht en lucht is, komt geen dok ter in. 4. Koude is de grootste vijand van den zuigeling. 5. Weest in alles even stipt, in maaitijden- tal, in etensuur. 6. Weest ap alles uiterst zindelijk; oorlog aan vliegen en ongedierte. 7. Gebruik nooit dan gekookt water voor uw kind. 8. Elk ander voedsel dan melk is gif voor uw zuigeling. 9. Kookt koe- en geitenmelk en bewaar ze koel. 10. Geeft nooit uw kindje vleesch, visch, bier, ruw fruit. 11. Gaat nooit met uw kind in huis of kamer waar ziekte is. 12. Bij ongesteldheid van uw kind, raad pleegt den dokter en hem alleen. (De Gezondheid.) -0- Kamérplanten. Een goed middel om ka merplanten gezond te houden, is het volgende: Om de week of zes worden ze in een tobbe gezet en gaat er een gieter vol lauw water overheen. Alle luis en ongedierte spoelt er dan af, en ze zijn na het bad zoo frisch, als men maar wenschen kan1 Schildluis op ka merplanten verdrijft men, door ze onder te dompelen in een afkooksel van tabak. -0- Middel om frissche bloemen lang te be waren. Men moet de bloemen doopen in een oplossing van aluin en warm water (Vs kilo op een liter water,) zoolang tot het water koud geworden is. De bloemen zullen dan een geruimen tijd hun vorm en frissche kleur behouden. -0- Hoe komt het toch dat de haren grijs worden? Het grijs worden der haren kan ontstaan uit een gebrekkige voeding, waar door de schorslaag haar kleurstof verliest. uok aanhoudende inspanning der hersenen, zorg, verdriet en schrik kunnen hiertoe aan- miding geven. Maar verschillende andere vor- „.e" oijy. het gedeeltelijk grijs worden, zijn met altijd te verklaren. -0- liefeu?Leü lucht' De Hcht is vervuld van lucht" p„geU"en; »er hangt verlangen in de mir nn mot sn,uift den frisschen, pittigen een ander 1 welbehagen en voelt u en kwcpiLT Daar zingen de vogels 't is alles wpoiü g1luk uit °P stiUen avond wr- weLelde- leven heerlijkheid. lucht1- I^?SmnotZiEaangewezen oplichten veld-'wK m!w j walen door bosch en gen 'riT hu,» ieeuwerik hooren zin- i bloemen zien bloeien; wij moeten ons te goed doen aan al de vreugden van een zonnige wereld. Wij denken aan sombere kamers, waar zieken gedoemd zijn te levengeen ramen zet men er open en een muffe ziekenlucht hangt in 't vertrek, zoodat gij in de verzoe king komt de deuren open te doen en door de ramen de zoele lentelucht te doen bin nenkomen. In donkere bedsteden verkwijnen veel jonge levens en de genezing gaat lang zaam bij gebrek aan licht en lucht. Daar zijn werkplaatsen, och, voor woon vertrek misschien niet meer geschikt gere kend, maar arbeiders kunnen er nog wel werken een langen zwaren dag. Reken 't niet weinig zoo te leven, dat men ver blijft van opbeurenden zonnegloed. Wel is veel reeds verbeterd, maar nog roept veel om verande ring en niet allen werken mee. Wat baten wetten en straffen, als niet ieder in eigen kring helpt om den zegen te vinden, die voor ieder verkrijgbaar is Och onze donkere, sombere menschen heb ben 't zoo noodig te worden verwezen naar 't licht. Wij worden tegenwoordig verteerd door allerlei vragen en zorgen. Onze boeken zijn zwaar van de vraagstukken, onze ge sprekken van neerdrukkende ernst; en wie er juichen soms, doen 't op een toon die wel luide klinkt, maar 't is hoi en spreekt van weinig gevoel. Licht moeten wij zien en 't is er, als men de ramen maar open zet, als men maar denkt aaij wat er goed is in wereld en men schen. Misschien moet men wat lang zoeken, maar 't is er, en neemt mee de herinnering aan een zonnigen dag. Licht en lucht voor uw stemmingen en gedachtenMoet er iets door verdorren, wat zou het? Dan is 't ook niet levenskrachtig geweest. Maar op de plaats, waar 't oude is afgesneden, komt weer de nieuwe loot. In Gods wereld groeit alles door licht en lucht, misschien zal Zijn zon 't door men schen geplante doen verdorren, maar zij too- vert eindelijk weer nieuw leven. Weest niet bang voor nieuwe gedachten en frisschen geestzij zullen een mensch bewaren -0- Duur van den slaap bij jongelieden, in de laatse tientallen jaren wordt voortdurend gepleit voor het toestaan van meer slaap aan jongelieden. Een gezonde zuigeling slaapt gedurende de eerste weken bijna aanhoudend en gedurende de eerste jaren is men gene gen om kinderen zoo lang te laten slapen als zij willen. Maar van 't 6e of zevende levensjaar af komt er door het schoolgaan een groote verandering. Op dien leeftijd van 10 of 11 jaren slaapt het kind slechts 8 of negen uren terwijl het er minstens 10 of 11 noodig heeft, en naarmate het ouder wordt is zijn rusttijd verkort. Tal van doctoren gelooven, dat de jongelui tot hun 20e jaar 9 en een volwasse 8 of 9 uren slaap noodig heeft. Bij onvoldoende slaap zien wij uitput ting, prikkelbaarheid en inteliectueele storin gen langzamerhand de plaats innemen van lust tot werken, algemeen gevoel van welzijn en den geest van initiatief. -0- De voedingswaarde van bruinbrood. De De officier van gezondheid, G. Prins, die bij militairen reeds sedert Augustus 1914 ver plicht bruinbrood te eten, een onderzoek heeft ingesteld naar de verteerbaarheid van deze broodsoort, deelt in het „T. van G." een en ander mede over de resultaten van dit on derzoek. Hij bevond, dat verreweg het grootste aan tal magen bij bruinbrood een aanzienlijke vermeerdering in maagsap- en maagzuur geeft; in het algemeen is dit dus een voordeel, het zemelenbrood wordt beter verteerd, althans wat de maag-spijsvertering betreft. „Daar het ongebuilde meel de darmberis- taltiekbevordert, wat toch wel als een zeer gunstig moment te beschouwen is, kunnen wij veilig aannemen, dat het bruinbrood uit een voedingsoogpunt ver boven het witbrood te verkiezen is. Dit neemt echter niet weg, dat, wat een voordeel in het algemeen kan zijn, een nadeel in het bijzonder met zich meebrengen kan. Observator. Begrafenis H. Ch. Vegtel. In grooten eenvoud werd heden op Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer H. Ch. Vegtel, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land en oud-lid van den Haagschen gemeen teraad. Op den doodenakker werden opgemerkt onder hen die den ontslapene de laatste eer bewezen, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland baron Sweerts de Landas Wyborgh met den griffier der Staten de heer de Monchy en alle leden van het College van Gedep. Staten benevens enkele leden van de Prov. Staten, de hoofdingeneur van den Prov. Waterstaat de heer van Elzelingen, de chef van de afdeeling onderwijs de heer Scher mer, de chef van de afdeeling Financiën ba ron Creutz, de heer Verhulst, oud-hoofdamb tenaar ter Prov. Grifiie, de wethouders de heeren de Wilde, mr. Verbroek en mr. Droog lever Fortuijn en enkele leden van den ge meenteraad, Aan de groeve werd, overeenkomstig den wensch van den overledene, niet gesproken. Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. DE TOESTAND. Het ziet er voor Italië niet zoo mooi uit. Wel zeggen de Engelsche bladen, en ook de Italiaansche, dat de Oostenrijksche inval niet veel beteekenis heeft, doch dat is maar een lach als van een boer die kiespijn heeft, zou een oud-Hollands spreekwoord zeggen. Wij zullen het niet tegenspreken, want de feiten spreken voor zichzelf. Zoo duidelijk, dat wij deze Engelsche verlegenheidsleugen gerust kunnen laten gaanieder die kennis neemt van de opvolgende berichten uit Zuid- Tirol en daarna èèn blik op de kaart slaat, zal dadelijk zien, hoe wij hier niet met een tactisch succes te doen hebben, maar met een strategische zet van onberekenbare ge volgen, wanneer de Oostenrijkers voldoende kracht blijven ontwikkelen om door te zetten. Dat zullen we moeten afwachten. Maar op het oogenblik ziet het er voor de Italianen zoo ernstig uit, dat Cadorna in eigen persoon naar Zuid-Tirol is gesneld, om er de operaties te leiden. Hij kwam nog juist vroeg genoeg om over de Italiaansche gren zen te worden geworpen, spot O. Ct. Wat is daar de zaak? Het Italiaansche leger is bijna geheel sa mengetrokken tusschen het Garda-meer en de Isonzo. ^De hoofdmacht heeft viermaal slag gele verd aan de Isonzo en is daar nog in ern stige gevechten gewikkeld. Het Oostenrijksche leger heeft tot de vo rige week een verdedigende houding aan genomen. Nu werd verluid, en de aanvallen op den Col di Lana versterkten dit gerucht, dat de Italianen een groot voorjaarsoffensief voor bereidden, dat over den Col in de eerste plaats gericht was tegen Brixen en het hart van Tirol. Maar nog voor dat daar eenige uitvoering aan kon worden gegeven, bleken de Oosten rijkers klaar te zijn en braken tusschen Etsch en Brenta door de Italiaansche linie. Triënt is het zwaar versterkte Oostenrijk sche centraalpunt, van waaruit de staf deze aanvallende beweging leidt. De Italianen stonden op grooten afstand, daar reeds meer dan tien maanden omheen, zonder te vorderen. Alleen konden hun vuur monden Rovereto beschieten. Nu zijn in de laatste dagen drie dingen gebeurd. Terwijl de Oostenrijkers langs de geheele linie, maar bijzonder heftig bij de Isonzo aanvielen, om den vijand af te leiden, had hun eigenlijke aanval in Zuid-Tirol plaats. De eerste stoot had plaats tegen de Itali aansche stellingen op den Armenterrabergrug, ten Z. en O. van Borgo de tweede, gelijktijdig toegebracht ten Z. van Rovereto, op den Zugna Forta. Hierbij werden aan gevangenen gemaakt 65 officieren en 2500 man. Aan buit11 ma chinegeweren, 7 kanonnen. Dit gebeurde den 15 Mei. 16 Mei werd het succes voortgezet, de Zugna Forta was geheel veroverd, evenals de Armenterra. De daar tusschen gelegen hoogvlakte Vielgereuth was bestormd en ge nomen. De vijand was 7 K.M. achteruit ge worpen. Het aantal gevangenen was geklom men tot 141 officieren, 6200 mande buit tot 17 machinegeweren en 13 kanonnen. De Italianen gaven dezen tegenslag toe en deelden mede, dat hun-leger op de hoofd verdedigingslinie was teruggetrokken. 17 Mei werden de opmarsch der Oosten rijkers op de vleugels gestuit door talrijke tegenaanvallen der Italianen, die nu op hun hoofdlinie steunden, maar het Oostenrijksche centrum brak baan, 12 officieren, 900 man aan gevangenen, 13 machinegeweren en 18 kanonnen was de buit van dien dag. 18 Mei houden de Italianen de beide Oos tenrijksche vleugels nog tegen, maar in den loop van dien dag brak het Oostenrijksche centrum door de Italiaansche hoofdlinie. Het Ital. hoofdkwartier berichtte, dat die hoofdlinie werd opgegeven „om noodelooze verliezen te ontgaan". Dat zal wel waar zijn, want de verliezen stegen schrikbarend. Het Italiaansche leger werd met geweld achteruit geworpen, zooals een der Italiaansche berichten zegt door la wines van ijzer! Vrijdagmorgen werden twee Ital. pantser forten door de Oostenrijkers in storm geno men. Hun hoofdmacht was nu op Italiaanschen grond. Het getal gevangenen was geklommen tot 10,000 man, 196 off., de buit tot 61 ka nonnen en 51 machinegeweren. De voortgezette aanval bracht nu ook de vleugels vooruit, waardoor verschillende Ital. stellingen in handen der Oostenrijkers vielen. Het aantal gevangenen klom daardoor tot 257 off. en 12,900 man, de buit tot 107 ka nonnen, waaronder 12 houwitsers van 28 cM. en 68 machine-geweren. De aanval was veranderd in een inval. De Ital. hoofdverd. linie was opgegeven. De Oostenrijkers waren reeds in de jvoorste forten. Daar zwermde hun vliegvloot in drie eskaders uit en bombardeerde Verona, Vicenza en Trevcso. Zijn dat de voorboden van den naderenden storm Deze drie steden vormen de hoofdstations van den grooten strategischen spoorweg die de Isonzo met Italië verbindt. Wanneer de Oostenrijkers kunnen doorstoo- ten en tijdig dezen spoorlijn bereiken zit het geheele Italiaansche leger in de val. Het zal moeten slag leveren, met [de Oos tenrijkers en Tirolers, de door de dalen van Etsch en Brenta en over de hoogvlakte Lvan Vielgereuth Italië binnenstroomen en den rug van het Ital. leger bedreigen. Maar tegelijk zal het te strijden hebben tegen de grimmige legerkorpsen van de Isonzo, die op het eerste sein hun gepantserde loopgraven zullen ver laten, om zich op de Italianen te storten, die de hellingen der bergen trachten [bezet te houden. Begrijpt men nu, waarom de Engelsche pers schouderophalend zegt: „het heeft niet veel te beteekenen?" En waarom de Italiaansche opperbevelheb ber met zooveel spoed naar Zuid-Tirol is gesneld De totale cijfers van gevangenen en buit bedragen nu al sedert het begin van het of fensief 24.400 gevangenen o.w. 524"officieren 252 kanonnen, 101 machinegeweren en 16 mijn werpers. Dat is een buitengewoon hoog cijfer voor die bergstellingen en wijst er op, dat de Ita lianen nagenoeg gereed waren een vreeselijk roffelvuur op de Oostenrijksche stellingen af te geven. Overigens achte men niet gering wat de Oostenrijkers hier presteerden. De Alpen vormen zeker wel het moeilijkste gevechtsterrein van alle fronten. En daar in weinige dagen zoo'n voordeel te behalen, pleit voor de Oostenrijksche troepen. Men rekene alleen maar hoever de Itali anen In bijna een jaar, met aanwending van hun geheele krijgsmacht, in omgekeerde richting vorderden. De Oostenrijkers bezorgen hen een onaan genaam verjaringsgeschenk en de Entente de zooveelste verrassing. Bij Verdun hevige gevechten met weder- keerige overwinningen, doch dat in de toe stand weinig verandering brengt. VERSPREIDE BERICHTEN. Volgens een Deensch blad, vertellen reizigers die uit Duitschland komen, het vol gende verhaal, dat, naar zij zeggen, in Duitsch land de ronde doet. Onlangs had Keizer Wilhelm den wensch uitgesproken, om den volgenden dag een re giment te inspecteeren, dat zich bijzonder te Verdun onderscheiden had. Kort daarop werd dit regiment echter in een geweldig gevecht gewikkeld, waarbij het vreeselijke verliezen leed, en toen de Keizer den volgenden mor gen zijn regiment ging inspecteeren, zag hij alleen een klein troepje van dertig havelooze soldaten staan, die hem salueerden. „Maar waar is het regiment?" vroeg de Keizer verwonderd, zonder nog goed te be grijpen wat dit eigenlijk beteekende. „Dit is het regiment, sire," antwoordde de bevelvoerende officier. Bij dit antwoord boog de Keizer het hoofd en hij barstte in snikken uit, als een kind. Vrees voor de Zeppelins. Volgens mededeelingen van iemand, die onlangs een bezoek aan Engeland heeft ge bracht, leest het „N. v. d. D." in de „Kölni- sche", heeft men daar uit vrees voor de Zep- pelinaanvallen gelast, dat alleen nog maar de allernoodzakelijkste signaal-lantaarns op de stations en langs de spoorlijnen branden mogen. Ook heeft men in het district Groot- Londen 14 stations geheel buiten dienst ge steld en gesloten en vele anderen mogen na het vallen van de duisternis niet meer ge bruikt worden. De burgemeesters der Londensche voorste den hebben inmiddels besloten, dat het korps brandweerlieden met het oog op brandgevaar vooral in de stadsgedeelten waar zich muni tiefabrieken bevinden, weer op oude sterkte gebracht moet worden. De „Kölnische Zeitung" wijst natuurlijk met voldoening op deze erkenning van het feit, dat in Londen munutiefabrieken zijn. „Een stad waar munitiefabrieken zijn, is een rechtmatig doelwit voor onze Zeppelin-aan vallen. Als de Engelsche bladen dus weer van misdadige aanvallen op de onschuldige, open stad Londen spreken en daarover schetteren, dan zal men goed doen aan bovenstaande bewering der Londensche burgemeesters te herinneren." Vergadering van den Raad der Ge meente SOMMELSDIJK op Donder- 25 Mei 1916, des n.m. ten 3.30 ure Voorz. den WelEdAchtb. Heer Burgemees ter. Tegenwoordig alle leden, behalve de HH. van Dorsser, Born en Gideon. De Voorz. opende de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed. Daarna werd mededeeling gedaan dat van den heer van Dorsser bericht van verhinde ring was ingekomen. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering door den Secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken a. Missive van HH. Ged. Staten, goedge keurd terugzendend Kohier H. Omslag en Schoolgeld. b. Bericht van de Gebr. K. Th. en J. ie Comte dat zij tegen den berekenden prijs van grond in erfpacht geen bezwaar hebben. c. Opname Boeken en Kas van den Ge meente-Ontvanger op 18 Mei j.l. In kas f 1430,85. d. Verslag van den toestand der Gemeente over het jaar 1915. e. Verslag van den toestand der Gemeente lijke Gasfabriek. Naar aanleiding daarvan wordt door den heer G. Joppe gevraagd of het dezelfde firma is, waaraan het Ainmoniakwater wordt ge leverd, die ons in 1915 er mee liet zitten De Voorz. antwoordt dat de redactie als zoodanig tot een dergelijke vraag wel aan leiding geeft, maar dat de verkoop bij contract reeds in 1909 voor 10 jaar, dus tot 1918 is gesloten, zoodat er eigenlijk had moeten staan dat het Ammoniakwater in plaats verkocht, geleverd werd evenals vorige jaren, aan dezelfde firma omdat het nog altijd het oude contract is. Dhr. M. Joppe. Hier wordt ook nog over teer geschreven, dat men daar geenkoopers voor kon vinden hoe zit dat eigenlijk? Voorz. De productie 1914 werd als ik het nog goed weet geleverd aan dhr. Heijermans ook nog van 1913 en 1914 aan de Utrechtsche Oliehandel, welke ook nog een heele boel ontvangen heeft enz. Dhr. G. Joppe. ik heb ook nog gezien de post van particuliere leeningen, die heb ik anders nog nooit gelezen. Voorz. Daar is verleden jaar toestemming aan verleend en toen zijn er namen genoemd en daarom wordt dit hier gevonden. Verder vraagt dhr. G. Joppe wat eronder dat Grafiet verstaan moet worden en of dat dit voor de eerste keer verkocht wordt (of is) en waarom dat dit voorkomt onder de in komsten van het ammoniakwater. Dhr. M. Joppe. Als ik dan zoo vrij mag zijn M. de V. om hieromtrent eenig inlich tingen te verschaffen dan kan ik zeggen, dat wanneer een oven gestookt wordt dan laden die aan, of aangroeien zooals men dat noe men wil, tot een dikke laag van soms wel 8 tot 10 c.M. in de retorten, dat is dan de z.gn. Grafiet. Dit wordt gebruikt voor de stifjes van de Electrische lampen. Hiermede werd het verslag goedgekeurd en dhr. Joppe voor zijn inlichtingen dank be tuigd. Bericht van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim dat zij tot Voorz. voor het jaar 1916 heeft benoemd dhr. L. Pen. g. Request van dhr. J. Adriaans, Gastech- nicus te Lunteren. Dit Request was een ultimatium aan den Raad der Gemeente Sommelsdijk, waarin ge-

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3