Centrale Antir. Kits*. BINNENLAND. Statenverkiezingen. PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. VARIA. op Woensdag 24 Mei, a.s. (S0.T.) 's midd.&ure, in de Chr. School te Mid- delharnis. Trouwe opkomst drin gend verzocht. Me Secretaris Aanmerkelijke werkzaamheid der artillerie bij Avocourten heuvel 304. Tusschenpoozend artillerievuur rechts van de Maas en in Woevre. Teft Noordwesten van Royfe heeft onze ar tillerie opslagplaatsen van den vijand be schoten en verscheiden branden veroorzaakt. Bij Soissons zijn twee sterke Duitsche verkenningsafdeelingen door ons vuur ver strooid. Een aanval bij verrassing in Champagne stelde ons in staat een vijandelijke loopgraaf ten Noordwesteh van Ville sur Tourbe bin nen te dringen en de bezetting ervan te dooden." Berlijn zegt daartegenover weer, zooals gewoonlijk zakelijker: „Óp de Zuidelijke en de Zuidwestelijke helling van den Dooden Man (Mort Homme) zijn, na een handige voorbereiding door de artillerie, onze linies vooruitgebracht. Een- en-dertig officieren en 1315 man zijn als ge vangenen ingeleverd. Zestien machinegeweren en acht kanonnen zijn onder ander materiaal buit gemaakt. Tamelijk zwakke vijandelijke tegenaanvallen bleven zonder succes. Rechts van de Maas is, naar achteraf is gemeld, in den nacht, voorafgaande aan den 20sten Mei, in het Caïllettebosch een aanval van de Frarischen met handgranaten afge slagen. Gisteren hadden hier geen infanterie- gevechten plaats, maar het vuur van déwe- derzijdsche artillerie bereikte van tijd tot tijd groote hevigheid. Kleine ondernemingen, bijvoorbeeld ten Westen van Baumont en ten Zuiden van Gondrexon, hebben ons voordeel opgeleverd. Bij Östende is een vijandelijk vliegtuig in het vuur van onze afweerkanonnen in zee gevallen. Vier andere zijn in luchtgevechten neergeschoten, twee vielen binnen onze linies bij Lofgies (ten Noorden van La Bassée) en ten Zuiden van Chateau-Salinsde twee andere binnen de linies van den vijand bij het Bourruebosch (ten Westen van de Maas) en over de Cótes ten Oosten van Verdun." We hopen van dit terrein wel nadere be richten te ontvangen. „Stil" is het er trouwens nooit, doch, wij zeiden het reeds, wij bui tenstaanders zien en weten zoo weinig. Erger dan in België de Duitschers optraden hebben de militaire autoriteiten in Ierland huisgehouden. Geen wonder dat de bevolking in hooge mate verstoord is. Men dreigt, zoo vertelde een der afgevaar digden, Dillon in het lagerhuis, de gevangenen met den dood als zij niet klikken. Zoo moest een jongen van 15 jaar getuigen tegen zijn officieren. Hij weigerde. Dan zou hij binnen het halve uur dood geschoten worden, zei men hem. Schiet maar raak zei hij. Hij werd geblinddoekt en met den rug tegen een muur aan gezet en men liet hem het klikken van het overhalen van de geweren hooren. Toen vroeg men hem, of hij nog getuigen wilde. Hij weigerde. Toen liet men hem vrij. Hij kon naar zijn moeder^aan, zei men hem. Dillon noemde dat duivelsch, o.i. terecht Ook hieruit blijkt alweer dat de Engelschen wel het allerlaatst gerechtigd zijn om het optreden der Duitschers in België te criti- seeren. NEDERLAND EN DEN OORLOG. Engeland en de Nederlandsche scheepvaart. Men meldt ons van bevoegde zijde Het s.s. Maashaven, van de Gebrs. Van Uden te Rotterdam, geladen met c.a. 4000 ton graan ën katoenzaadmeel, is op 26 April j.l. bij het Gallooper vuurschip op een mijn ge- stooten en is, na voorloopig bij Harwich op het strand te zijn gezet, de Theems opge sleept en bij Gravesend aan den grond gezet. Tot heden staan de Engelsche autoriteiten niet toe, dat voor rekening van de reederij Engelsche scheepsbouwers de noodige repa raties verrichten, of dat de lading, die tee kenen van bederf begint te vertoonen, geheel of gedeeltelijk in lichters wordt gelost, dan onder voorwaarde, dat het stoomschip na afloop van de reparaties en de lossing te Rotterdam, aan een Engelsche firma in huur wordt afgestaan. Indien een en ander niet spoedig door de Engelsche autoriteiten wordt toegestaan, loo- pen schip en lading gevaar te vergaan. Tevens wenschen de Engelsche autoritei ten den uitvoer van scheepsonderdeelen, als stuurmachine, ankerspillen en laadlieren, welke bestemd zijn voor stoomschepen, die in aan bouw zijn op Hollandsche werven, niet toe te staaij, dan onder voorwaarde, dat deze schepen voor den duur van den oorlog aan Engelsche firma's worden verhuurd. Dit bevestigd wederom, dat het Reuterte- legram, voorkomende in de bladen van 6 dezer, de maatregelen, door de Britsche ad miraliteit genomen, niet juist weergaf. N. R. Ct. AGENDA: SOMMELSDIJK. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de nieuwe brood kaarten tegen inwisseling van de oude, ten gemeentehuize behooren te worden afgehaald op Dinsdag 30 Mei a.s. n.m. 6—7 uur. Zij die nog geene broodkaart hebben aan gevraagd kunnen voor het tijdvak 31 Mei t/m 27 Juni nog eene kaart bekomen, mits zij zich vóór 28 Mei a.s. daartoe aanmelden. De ingeschrevene der militie lichting 1917 B. H. A. Hollen is te Rotterdam voor den keuringsraad afgekeurd. Het pakhuis, schuur erf en grond aan de St. Sebastiaan Doelstraat eigenaar en in gebruik bij den heer J. B. Hollen is Vrijdag avond j.l. verkocht aan den heer J. C. dc Gast voor f3100. De door den heer Burgemeester uitge keerde vergoedingen over de maand April 1916 zijn door den heer Minister van Oorlog goedgekeurd tot een bedrag van f 1276,35. Het uitgekeerde en goedgekeurde bedrag beloopt thans in totaal f22541,80. De militie-plichtige der lichting 1916 P. G. van der Gijze moet zich in werkelijken dienst begeven op Vrijdag 16 Juni a.s. v.m. 10 uur te Rotterdam. f' Een openbare vergadering van den Raad" dezer gemeente is belegd tegen Donderdag 25 Mei 1916 n.m. 31/2 uur. MIDDELHARNIS In verband meteen grint weggeschil tusschen de gemeenten Middel- harnis,. Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel Ooltgensplaat, en Oude Tonge, dat nu zoo voornamelijk nog bestaat tusschen beide eerst genoemde gemeenten, hebben eenige bewo ners van het gedeelte van Middelharnis, dat grenst aan de gemeente Stad aan 't Haring-1 vliet aan Gedeputeerde Staten het verzoek gericht, dat een gedeelte van Middelharnis bij de gemeente Stad aan 't Haringvliet zal worden gevoegd. De landbouwer J. Vroegindewei had 't ongeluk van zijn fiets te vallen met't gevolg dat hij met zijn hand in een schrepel viel waardoor hij een diepe wond in de pols be kwam. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De vorige week zijn uit den Centralen proeftuin verzonden ,549® kroppen sla van den kouden grond voor f 117,48 en 403 bloem kolen voor f 83,47. De Antirev. Kiesv. alhier stelde j.l. Zaterdag tof candidaat voor de Prov. Staten (vac.-wijlen H. Ch. Vegtel) met algemeene stemmen candidaat de heer J. Bouman, Bur gemeester van Sommelsdijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zaterdag middag had de bode op Middelharnis op zijne terugreis naar deze gemeente eenige vertra ging doordat het wiel van zijn wagen, door het breken der as, afging. Hij was nu geJ noodzaakt om de hulp van anderen in te roepen om zijne goederen ter bestemder plaats te brengen. Door de aannemers der grint voor de polders loozende door de „Oude Stad", wordt de grint zelf gelost. Dit is een gevolg van de hooge, loonen, die anders zouden moeten worden uitbetaald. Vroeger werd voor fv0,25 per M3 gelost, doch dit is nu gestegen tot f 0.60. Woensdagavond werd de brandspuit geprobeerd. Als gewoonlijk waren veel nieuws gierigen, waaronder vooral de jeugd, saam- gekomen om te zien of de spuiten goed werk ten. Dit liep echter al spoedig op teleurstel ling uit. Een spuit weigerde al dadelijk, ter wijl de andere hortend en stootend eene hoe veelheid water "Verspreidde. Al gauw werd dan ook de arbeid gestaakt. Voor de landstorm jaarklasse 1910 zijn ingeschreven 4 personen, n.l. Adrianus van Biert, Cornelis van Biert M.Cz., Leendert Huizer, Bastiaan Vroegindeweij. Donderdag 16 juni a.s. zal zich de dienst plichtige der lichting 1616, J. v. d. Biert, be- hoorende bij het korps Pontonniers in wer kelijken dienst moeten begeven. OOLTGENSPLAAT. De herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben op Woensdag 14 en Donderdag 15 Juni a.s. in de bewaarschool alhier van i's morgens 9—12 en van 1—3 uur. Vorige week had in 't Hotel Moelker een vergadering plaats waarop besloten werd een Steenkolenbond op te richten, 40 k 50 personen gaven zich als lid op. Het voor loopig bestuur bestaat uit de H.H. P. den Braber Lz. Voorzitter en A. van Rossum, Secertaris—Penningmeester. DIRKSLAND. Vrijdag a.s. 26 Mei moeten alle mestputten en vuilnishóopen in de kom der' gemeente opgeruimd zijn. Op Donderdag 25 Mei zal in den Pol der Dirksland schouw gedreven worden over zijlen, hekken enz. Door het bestuur van de afdeeling Dirks land vau den Volksbond tegen drankmis bruik zijn de volgende medailles uitgereikt. Ie prijs schilderen, verguld zilveren med. aan J. Brooshooft te Dirksland. 2e prijs schil deren, groot bronzen med. aan C. G. Gre- venstuk te Dirksland. Ie prijs houtsnijden, zilv. mea. aan D. de Roon te Dirksland. Ie prijs handwerken groot bronzen med. aan S. Brooshooft te Dirksland. 2e prijs hand werken, klein br. med. hoofdbest. aan A. Graafland te Dirksland. 3e prijs handwerken klein br. med. afd. Dirksland en A. en J. Mast te Den Bommel. Bovendien zijn nog 2 med. uitgeloofd voor de mooiste voorwerpen die gedurende den afgeloopen winter op den huisvlijtcursus zijn vervaardigd en wel aan A. M. Buth voor houtsnijden en'aan E. M. Geluk vöor fraaie handwerken. Verder werden uitgereikt 32 diploma's en 32 zeer eervolle vermeldingen. De tentoon stelling mag in alle opzichten goed geslaagd heeten HERRINGEN. De voorloopig door B. en W. vastgestelde legger van wegen en voetpaden in deze gemeente is ter gemeentesecretarie gedurende een maand tot en met 20 Juni a.s. voor een ieder ter lezing gelegd en kunnen bezwaren daartegen schriftelijk worden inge zonden aan den Gemeenteraad. In een vergadering der Ant. Rev. Kiesv. alhier Maandagavond 1.1. gehouden, is in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Vegtel in leven lid van Ged. Staten van Z. Holland en dit district bij de Prov. Staten vertegenwoordigende, met algemeene stemmen candidaat gesteld den Edelachtb. heer'burgemeester Bouman van Sommelsdijk In een vorige vergadering werd eveneens met algemeene stemmen het zittend lid de heer Corn. Warnaer G. Lz. opnieuw gecandideerd. Dat ook een varken, vele malen als zeer dom voorgesteld, een zekere mate van schran derheid kan bezitten bleek Zaterdag 1.1. heel duidelijk bij den schilder Kareis alhier. Zijn varken dat wekelijksch werd gewogen baande zich een weg uit het hok en ging de straat op, door de voordeur de winkel binnen, stapte de waag op en liet zich alzoo geheel zelf standig en vrijwillig wegen. Daarna keerde hij gewoonweg naar zijn hok terug, Ter behandeling van aanvragen voor hooibouwverloven is vanwege delandbouw- vereeniging alhier Dinsdag LI. vergadering gehouden en kunnen daarna ingekomen aan vragen niet meer In behandeling genomen worden. STELLENDAM. Ter voorziening in de va cature van één lid in den gemeenteraad zijn tot candidaat gesteld de heeren F. Koese, en J. van Sefers W.z. De stemming is bepaald op Maandag 29 April a.s. De Antirev. Kiesv. alhier stelde tot candidaat voor de Prov. Staten (vac.-wijlen H. Ch. Vegtel) met algemeene stemmen de EdelAchtb. heer J. Bouman, Burgemeester van Sommelsdijk. MELISSANT. J.l. Maandag vierde de heer P. Polder Lid van de Gemeenteraad en Be stuurslid van de Chr. School zijn 25-jarig huwelijksfeest. Bij die gelegenheid werden de kinderen der Christelijke en Openbare School door hem getracteerd. Dat dit de jeugd in uiterste stemming bracht behoeft niet gezegd. NIEUWENHOORN. Gedeputeerde Staten hebben den Gemeenteraad voorgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag te her zien en te brengen van f 8200 op f 9200 omdat waarschijnlijk niet valt te rekenen op eene Subsidie voor het Lager Onderwijs De Raad heeft nu daartoe besloten en het maximum verhoogd tot'f 9200. De cople van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! Het in uw blad van 1.1. Zaterdag opgeno men ingezonden stuk van den heer de Win ter, Burgemeester van den Bommel, hetwelk bestemd is* ter informatie voor de kiesver- eenigingen, kan m.I. tot misverstand aanlei ding geven. In den brief van het Gemeentebestuur'van den B. aan den Minister is n.l. sprake van het niet-inkomen van bericht omtrent verschil lende „geschorste kiezers", dat de schorsing o.a. wegens het met onbepaald verlof naar huis gaan, behoort te worden opgeheven. Artikel 5 van de Kieswet bepaalt schorsing in de uitoefening van het kiesrecht (behou dens de gestelde uitzonderingen) o.m. ten aanzien van ingelijfden bij de militie voor den tijd, gedurende welke zij niet met groot verlof zijn. En nu zal het toch bedoeld Ge meentebestuur wel bekend zijn, dat onder de huidige omstandigheden geen groot ver lof placht te worden verleend. Het onbepaald verlof, dat in bijzondere gevallen aan mili ciens (van landweérplichtigen voor wie het kiesrecht niet geschorst mag zijn spreek ik niet) wordt toegestaan is onbepaald-klein- vérlof; dit soort van verlof kan opheffing van de schorsing van het kiesrecht nietten- gevolge hebben. V/are bedoeld ingezonden stuk ook bestemd voor des heeren de Winter's ambtgenooten; dan zouden ook tegen de door het Gemeen tebestuur van den B. gewenschte en naar de meening van den Minister van Binnenl. Za ken niet verwerpelijke handelwijs ten aan zien van de miliciens, die voor schorsing in aanmerking komen, uit hoofde van eene gezonde wetstoepassing bedenkingen kunnen worden ingebracht. Mijn beleefden dank voor de plaatsing van vorenstaande. Iz. G. Sommelsdijk, 22 Mei 1916. MIDDELHARNIS. Van de visscherij is te IJmuiden binnengekomen de vischsloep The odora Emmerentia st. Abr. Jongejan f2200. STELLENDAM*. Door de garnalen-vis- schers werd in de afgeloopen week van 600 tot 800 K.G. garnalen gevangen, waarvan 150 manden op eigen rekening werden verzonden, de overige zijn aan de pellerijen geleverd. De prijzen op de Engelsche markt, die de vorige week niet hoog waren, liepen thans tot f 10 per mand. DIRKSLAND. Onbestelbare poststukken over de 1ste helft van de maand Mei. Militair Jacobus Matsinger Roermond. Mej. Lena van Weel Ginneke. Op Woensdag 31 Mei 1916, 's nam. 4 uur ten herberge van H. v. d. Doel van het Hooigras, wassende op het Kraaijensteinsche Gors, aan de Buitenhaven van Dirksland en op den aan dat Gors gelegen dijk; in 10 perceelen waarvan aanwijzing op den dag van verkooping 's morgens van 10 tot 12 uur. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Woensdag 31 Mei 1916 inzeten Óp Woensdag 7 Juni 1916 afslag, telkens des avonds 8 uur in het Logement Holleman te Nieuwe Tonge van: Een Schuur met Wa genhuis, erf en tuin aan den Noordlandschen dijk te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A num mers: 1668 en 1792, samen groot 5 aren 98 centiarenin drie perceelen en combinatiën. Ten verzoeke van den Heer B. Holster e. a. aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op nader te bepalen datums in de tweede helft van Juni 1916 veiling, en in de eerste helft van Juli d. a. v. afslag, te Oude Tonge in het Café Waare van Eene hofstede bestaande uit huis, schuur, wagenhuis, tuin, boomgaard, en diverse per ceelen bouw en weiland en water te Den Bommel, in de polders de Tille en den Nieuwen Blokschen Polder, tezamen groot 53 H.A. 54 A. 30 centiaren (107 Gem. 39 R. Putsche Maat)tot blootschoof 1916 verhuurd aan de kinderen Segers aldaarin perceelen en in combinatiën. Notaris L. P. v. d. BLINK te Brielle en Notaris VAN DER SLUIJS. Een wonderkalf. Een koe van den Land bouwer O. te Zevenhoven bracht een kalf ter wereld met een hondenkop. De ooren zijn afhangend en de staart is zeer kort. Diefstal In 't groot. Te Rotterdam is aan gehouden een houder van een nachtcafé in de Zandstraat, in verband met een diefstal van 160 vaten vet uit een pakhuis ter waar de van f32,000. Deze diefstal was in April gepleegd. De vaten waren toen in vier partijen met een sleeperswagen weggehaald. Honderd vaten kramen door de vierde en vijfde hatad in bezit van verschillende vethadelaren waar zij in beslag zijn genomen. De rest is nog zoek. Ook is gearresteerd als verdacht van heling een lorrenkoopman. De kermis wordt dit jaar toch te Goes gehouden, niettegenstaande de ernstige tijds omstandigheden. Nekkramp. Te Oeffeit (N.-B.) zijn twee kinderen van 2 tot 6 jaren van een spoor- wachter aan nekkramp overleden. Huwelijk met hindernissen. Men schrijft uit Eist aan de „Geld.": 't Was op 't gemeentehuis alhier „trou wen". Onder de trouwlustigen bevonden zich o.m. ook soldaat H. met zijn aanstaande vrouw. Nadat de trouwplechtigheid afgeloo-, pen was, werd hij door de politie met het bruidje verzocht even te volgen naar de secretarie, waar hem werd medegedeeld, dat er telegrafisch bevel tot aanhouden ingeko men was, wijl hij zonder verlof zijn garnizoen had verlaten. Het geval werd door Bruide gom en bruid nogal kalm opgenomen en na een hartelijke omhelzing steeg de bruid met hare familie in de rijtuigen, manlief onder de hoede der politie achterlatend. Hij werd naar zijn garnjzoen te Zutphen overgebracht. In- en uitval. Een dezer dagen stond com mandant X. voor zijn bataljon ter laatste inspectie vóór het binnentrekken van een dorp. 'k Alles was in orde en toch sprak de com mandant „En nu jongens fier het dorp in 1" Waarop tot groote hilariteit een der jongens terugroept„Jan, ben ze nou gek D'r motte maar vier het dorp in 1" Dood geschoten. Zaterdagnacht is de land- stormer P., afkomstig uit 03s, te Bergen (L.) door rijksamtenaren doodgeschoten ter wijl hij als voorlooper voor smokkelaars diende, en zelf eerst een schot had gelost. Tevens werden twee koeien doodgeschotea en vier smokkelaars efi twee koeien aange houden. Door de machine gegrepen. In de stoom- steenfabriek van den heer Schuilenga te Ger- kesklooster kwam de brandmeester J. Meine- ma met een zijner kleedingstukken zooda nig met een der wielen van de machine in aanraking, dat hij werd meegesleurd. Geluk kig, dat hij intijds de snaar, die niet strak gespannen was, van het wiel heeft kunnen afwentelen. De Ongelukkige die ernstige in wendige kneuzingen heeft bekomen, is naar het academisch ziekenhuis van Groningen vervoerd. Een vrouw verbrand. In den nacht van /^Zaterdag op Zondag omstreeks half vier zag een agent van politie rook komen uit de woning van de 73-jarige D. van der S. wed. J. v. B.j aan de Kaatslaan no. 13 te Rotter dam. Hij opende de luiken en sloeg de ruiten in. Dadelijk zag hij toen, dat er een bed in brand stond, doch hij hoorde niets. Tever geefs trachtte hij het vuur met emmers water te blusschen, waarna de brand met een op de waterleiding geplaatste slang is gebluscht. Na de blussching werd op het verbrande bed het halfverkoolde lijk van de bewoon ster gevonden. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat deze ziekelijke en hulpbehoevende oude vrouw een nachtlichtje, dat op een tafel bij het bed stond, heeft omgestooten. De 75-jarige juffrouw E. M. weduwe L. S. die het bovenhuisje bewoont, is door politie agenten gewekt. Haar woning stond vol rook, die zich door het dak een uitweg baande. Aan de gevolgen overleden. Zondag is te Loosduinen een 7-jarig jongetje dat tusschen de wagens der Westlandsche stoomtram ge klauterd was toen die even stilstond, van de stangen gevallen en sloeg tegen een boom, terwijl da wielen over de voeten gingen. Het ventje is in het Haagsche Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Doodelijk ongeval. In een der houten loodsen achter de genie-kazerne te Utrecht is de reserve-luitenant Buhrnian bij het ver vaardigen van handgranaten getroffen door een granaat die ontplofte en onmiddelijk gedood. Drie soldaten werden licht gewond Deze zijn, na te zijn verbonden, naar het hospitaal overgebracht. Luitenant Burhman, wonende aan de Ma- libaan te Utrecht, was de uitvinder van een nieuw procédé, dat moest dienen om te velde op snelle wijze handgranaten te kunnen ver vaardigen van allerlei toevallig aanwezig materiaal. Reeds eenigen tijd was men bezig hiermede proeven te nemen en ook de vorige week gebeurde daarbij een ontploffing. Toen werd een korporaal licht gewónd. Luitenant Buhr- man wilde nog op het oogenblik dat de gra naat ontplofte, deze wegwerpen, om zijn manschappen te sparen, maar werd daarbij aan den linkerarm en de linkerzijde dicht onder het hart doodelijk getroffen. Volgens een nader bericht van andere zijde zouden bij de ontploffing vier minderen zwaar gewond zijn. Brutale inbraak. Woensdagmiddag, dus op klaarlichten dag is inbraak gepleegd in een onbewoonde doch gemeubileerde villa, te Domburg, toebehoorende aan Duitsche dantes. De rijksveldwachter J. van A. ontving naar men aan de „Msb". schrijft, bericht, dat twee jonge mannen met een groote hoeveelheid lood in de bosschen waren gezien. Het ge lukte den politieman de beide mannen, die zich verborgen hadden in 't bosch, aan te houden. Een hunner wist echter te ontkomen, doch werd te Serooskerke aangehouden. Het bleek, dat zij ongeveer 40 K. G. lood hadden weten te bemachtigen. Wat de vluclitelingen ons kosten. Voor het jaar 1915 was 8'/, millioen toegestaan voor den onderstand aan vluchtelingen. Dit bedrag is niet voldoende gebleken, waarom de regeering nog een millioen heeft aangevraagd. Een vreemde ontmoeting op zee. Men meldt aan de „N. Ct.": Een zeer vreemde ontmoeting op de Noord zee had de Nederlandsche koftjalk „God met ons" kapitein de Vries, uit Groningen, welke de vorige week van Harlingen, laatst van IJmuiden te Londen aankwam. Op niet al te grooten afstand vandeShip- wash zag men iets drijven, dat bij het op halen een vlaggestok bleek te zijn, waaraan nog een Noordsche vlag verbonden was waar schijnlijk afkomstig van een getorpedeerd Noorsch stoomschip. Even verder zag men wederom iets drijven dat op een vlaggestok met vlag leek, zoodat men het wilde ophalen. Men stak een haak uit en had een periscoop beet. Men kan zich de groote verbazing en den schrik der opvarenden van de tjalk voorstel len toen men de oorlogsvlag een natievlag met ijzeren kruis van een Duitsche duik boot zag. Blijkbaar had de duikbootcommandant het zèilschip niet zien naderen, want dan zou hij wel op zij gegaan zijn. Afgebrand. Vrijdagnacht is het groote hou ten bijgebouw der Noord-Nederlandsche Ma chinefabriek te Winschoten afgebrand.' De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was veftekerd. Aangehouden De douane heeft Vrijdag aan het station A. S. te Oldenzaal aangehouden een wagon kaas, bevatte 2400 stuks en be stemd voor uitvoer naar Duitschland. De aanhouding geschiede, omdat de termijn waar voor consent tot uitvoer was verleend ver streken was. De kaas is gesteld ter beschikking van den burgemeester van Oldenzaal. Nieuwe zllverbons. In verband met de nog steeds zeer sterke vraag naar ruilmiddelen van klein bedrag heeft de Regeering besloten opnieuw over te gaan tot de uitgifte van zil verbons van f 1. Deze bons, welke dezer dagen in den om loop zullen gebracht worden, zijn bruin van kleur en dragen als watermerk de woorden „een gulden." Droef. Te Herwijnen 'eed een man met zijn fiets van 'n dijk legen een huis, met ge volg dat hij even later overleed; bij de tij ding van zijn dood bleef de vrouw van zijn broer van den schrik dood. „Ouders". Te Tiel is een 9-jarig meisje in 't ziekenhuis opgenomen daar het met won den overdekt was, toegebracht door haar stief moeder, die met een man samenwoont't meisje had nog 'n erfenisje tegoed van haar vader. De wittebroodsweken willen een aantal poëtische jonggehuwden niet ontberen; ze hebben zich in een adres tot den minister gewend om 6 weken na hun trouwdag wit tebrood te mogen eten, wat 'n huwelijksrecht is, beweren ze. Dure materialen maken het bouwen van woningen moeilijkte Haarlem werden 78 woningen aanbesteed, maar de laagste inschrij ver was nog f54000 boven de begrooting, zoodat men de gunning aan zal houden tot betere tijden. Een doodelijk ongeval had te Waterhuizen (Gr.) plaats op 'n werf waar een kapitein met andere mannen een haringlogger ver plaatste, met gevolg dat een der bokken op hem viel en hij onmiddellijk gedood werd de ongelukkige was gehuwd en vader van 4 kinderen. Misbruik van de uniform. Voor eenige dagen werd door soldaatkommiezen te Gla J nerburg van twee' smokkelaars een partijtje-^ vet in beslag genomen, dat voor uitvoer was bestemd. Daar de bekeurders vermoedden, dat meer smokkelaars in de nabijheid waren werd het in beslag genomene niet direct naar de kommiezenwacht opgebracht, maar bij een landbouwer in huis opgeborgen. Toen zij echter eenige uren later terugkeerden om de smokkelwaar mede te nemen, moesten ze daar vernemen dat het vet reeds dooreen soldaat was afgehaald. Daar bleek, dat geen soldaat kommies dit had gedaan, moest dus een han dige smokkelaar het vet weder zijn machtig geworden. Als verdacht van deze daad is nu aangehouden een landweersoldaaf, die voor eenige weken in het genot van klein verlof is gesteld. Betere tijden. Wie in deze abnormale tijden evenals de boerenstand ook goede zaken maken,-zooals wellicht nog nooit is voorge komen Dat zijn de Zuiderzeevisschers. Ter wijl de zeé dit jaar een overvloedige vangst geeft, vooral van haring, wordt deze tegen ongekend hooge prijzen opgekocht en direct gezouten, om zoo naar Duitschland vervoerd -y te worden. Daar zijn er onder hen die soni van f700—f900 per week verkoopen, zoodat zich het geval reeds heeft voorgedaan, dat arme visschers, die voorheen niets hadden dan hun scheepjes en hun want, thans, bij publieke verkpopingen van landerijen, mede tot de gegadigden behooren en een hoog bod kunnen doen. (Ned.) Een donkere groeve. „Bom-bam 1 Bombam Zoo galmt de eentonige, ernstige stem der torenklok over het dorpke. En het dorpke luistert vol eerbied. Want de klok zingt een uitvaartslied. Dat weemoedig „bom-bamwordt altijd gehoord, wanneer een dorpeling wordt uit gedragen naar zijn laatste rustplaats. Het heeft getrild over de lijkbaar van een reeks van voorgeslachten, en het zal klinken in de open groeve der kleine, die, aan moeders schort hangend, nieuwsgierig uitziet naar den somberen stoet van zwarte mannen met de kist in hun midden. Rijtuigen gebruikt men in dit dorp bij be grafenissen niet. Men draagt zijn doode naar de groeve. Daarbij wil de dorpszede, dat bejaarden de in goeden ouderdom ontslape nen dragen zullen, en jongelingen de jong gestorvenen. Zie, daar nadert de stoet reeds! Hier zijn jongelingen de dragers. In de kist onder het zwarte laken ligt dus het stoffelijk overschot van een jeugdige. Snikkende vader, weenende broeders 1 We hebben eerbied voor uw smart! Ontblooten we 't hoofd, als ons de baar passeert Een paar jaar geleden begaf zich in de naburige stad in 't holle van den nacht een jongeman op het pad der zonde. Hij ging ondanks de waarschuwingen der Middernachtzending, die hem wezen op het gevaar, dat hem dreigde. Die waarschuwingen hadden niet mogen baten. Het jonge mensch; dat zichzelf blijkbaar zeer ontwikkeld achtte, had verklaard niet te gelooven aan het bestaan van een God, en nog veel minder aan een toekomende ver gelding Waarom Nu ja, hij was wel in 't geloof aan die dingen opgekweekt, maar wat zei datNa tuurlijk geloofde je als kind, wat je ouders gelooven. Maar als je ouder werd, leerde je ook in geestelijken zin alleen loopen. Zijn werkkring had hem in aanraking ge- bracht met luiknappe luidie onafhankelijk dachten, onafhankelijk weet je, vrij. Onder hun invloed was hij een onafhankelijk den-

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2