Woensdag 24 Mei 1916 8184e Jaargang NV 2188. Antirevolutionair Orgaan wmmv de SBuidbollandiicSie eai ^eeiiwsiebe Eilanden. tC II® Oorlog. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. C H. CH. VEGTEL f De Statenverkiezingen en 't Socialisme. UIT DE PERS. BUITENLAND. Desa Courant verschgat eiken Woensdag en Zaterdag, itaneiaentsprijs per drie maanden fs, p. p. 50 C®at bij vooruitbetaling,' Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 pe? Jaar ifsoKfieiiijfee nummers 5 Cent. SOMMELSDUK. AdverteaÜëa 1© camtper regel en Va «aal, fteaumes Ê0 per regel. Boekaankondiging Cent per regel en «aal. MenataanrrageB en Bienataanbiedingen 50 Cent per plaatsing. ©roots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die za beelaan, Advertemtiëis worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrgdsyaaorgan 10 uur. triTO*T»a RteBeioom Intes-eomsa. Ho. 3. ASle «siiRfeeiï voor «te Medacïfi© feegEesaist, A«8verfera88©»ii en «jer«s©r© A«agalrat»tr»8i.e gramco aoe se zenden aa« den De slag is gevallen. Wat verwacht werd sinds weken is geschied. De heer H. Ch. Vegtel, lid van Gedeputeerde Staten, 't Statenlid voor 't district Mid- delharnis, is gestorven, na een tragisch ziekbed. In 't ziekenhuis te Breda, waar hij, als 't ware door een zware nier ziekte overrompeld, was opgenomen, was hij nog vol moednaar 's-Hage teruggekeerd, leefde hij, wat opgefleurd en schijnbaar herstellende, in de vaste overtuiging, dat hij in de verkiezings dagen zich nog eens in zijn politieke kracht kon openbaren. Hij verlangde daarnaarhij wilde de heele verkiezingsweek op Flakkeezijn en in alle "dorpen, als 't maar begeerd werd, optreden met debat. Hij hoopte zoo op volledige overwinninghij twij felde er zelfs niet aan, of 't Flakkee- sche Volk zou hem met zijn mede-af tredenden collega uit Dirksland, wel weer herkiezen. Zelfs een dag of tien geleden, was zijn hoofd en hart nog met ac Flakkeesche verkiezing bezig maar zij, idie dat beluisterden, zagen den dood ais voor de vensteren staan, en hun hart kromp ineen, wetende, dat hij' aan de verkiezing niet meer deel kon en zou nemen. Nu is hij niet meer. Jaren lang heeft hij 't district naar zijn groo'te gaven en rijke talenten ver tegenwoordigd voor ieder was hij een hulp; nooit klopte men tevergeefs bij hem aan, waar zijn steun ingeroepen werd voor christelijke en maatschap pelijke doeleinden. Dat hij tot Gedeputeerde werd be noemd, getuigde er van, dat zijn vele bekwaamheden, ook op administratief terrein, op hoogen prijs werden gesteld. Hij wandelde nu eens aan den zon- nekant des levensdan weer vielen sombere schaduwen op zijn pad er was afwisseling in dat leven, van de laagte naar de hoogtemaar op die hoogte groeiden doornen 't meest, de rozen 't allerminst. En zijn hart had aan de laatste behoefte terwijl zijn stalen wil de eerste weinig telde. Door de Flakkeesche kiezers betreurd, door de Centrale Ant. Kiesv. met deer nis nagestaard, blijft hij in ons aller herinnering tot in lengten van dagen. Er is door de doorwerking van 't de mocratisch beginsel een leven gekomen op frisscher en gezonder bodem en geen partij of fractie is er meer of ze hangt dat de mocratisch beginsel aan. Zoowel de Rech terzijde als de Linker zijn daarvan voor standers willens, of onwillens, want de stroom des tijds voert allen van zelf mee. Wat is 't democratisch beginsel De groo- tere medewerking van alle lagen en klas sen des volks tot in standhouding of ver dere ontwikkeling onzer Staats- en Maat schappelijke instellingen. Toen 't Liberalisme nog ten troon zat, ging die- ontwikkeling zeer langzaam 't volk had weinig in de melk te brokkelen, om de heel eenvoudige reden dat 't geen kiesrecht had. -'t Waren de financiers, de gegoede burgers, die zeggenschap hadden is den Staat, omdat in dia dagen 't kies- reeht aan den census, aan belastingbetalen in hooge mate verbonden was. Maar in alle landen ontstond een streven om de arbeidersklasse, die uitgesloten was, ook °P te roepen tot de stembus en ze ook le8genschap te geven in de Staatsaange- logenheden. Dit streven ontstond hierdoor dat de arbeiders in kennis en ontwikkeling toenamen zelf inzagen dat 't Liberalisme la zijn Staatkundig optreden niet voldeed aan hunne verwachtingen en dat 't soci- *1% leven niet zoo werd geleid, dat hun staan er beter door werd. Ia de arbeiderswereld kwam roering en beweging juist omdat se gebrek leden en zooveel verstand kregen, dat ze dat gebrek zoch ten te verklaren. Waarom de rijken zoo rijk warén en bleven, en zij zoo arm; Zie, dat begon een ernstig punt van dis puut te worden in de arbeiderswereld. En er kwam in die werklieden een drang naar aansluiting naar ondersoek; waarom zij toch in de achterste rijen dei1 samenleving stonden en waarom zij toch aan dendisch des leveps 't kleinste hapje hadden. Dat streven nu, al jaren lang, heet Democratie, 't Zoeken naar nieuwe wegen voor een nieuwen tijd, waarin aan de arbeiderswe reld minder onnrecht zou worden aange daan en meer rechten zouden worden toegekend op alle terrein des levens dat is 't kenmerkende geweest van de laatste 3040 jaar dat is geweest de democra tische tijd. Door dat opkomen en Daar /boven wer ken der arbeiders, zijn twee partijen ge baat geworden; de Rechtsche en de S. D. A. P. Er door achteruitgegaan is 't eertijds zoo machtige Liberalisme, dat men nu echter met den naam van Oud-Liberaal bestempelt, dat vroeger de lakens uitdeelde in Staat, stad en dorp; de oude regentèn- partij, de geldmannen en de zoogenaamde patriciërs, do »Mijnheer Dis en Die en Zus en Zoo. B8.de partijende Rechtsche èa de S. D. A. P., hoewel beide najagend een demo cratiseering der Maatschappijeea grooter volksinvloed; een grooter medezeggenschap van alle rangen en standen aan de ont wikkeling onzer Staatsinstellingen en sociale grondslagen, verschillen nochtans zeer in uitgangspunt en doel. De Socialist wil eea Volksgemeenschap, waarin de arbeid en arbeider alléén; deze alléén recht van spreken heeft. Zijn demo cratie stoot al 't historisch gewordene weg. 't Kapitaal moet wegde financier moet wegde grondbezitter moet wegde effec tenhandelaar moet weg; en de gemeen schap moet algemeen besitter worden; t individu moet verdwijnen in 't geheel; 't moet alles eenheid en gelijkheid worden 't onderscheid in belangen en vooruitzich ten moet verdwijnen, en de arbeiderswereld mag niet meer zijn, een afzonderlijke stand, zooals se dat nu is, maar moet in de andere standen invloeien, zoodat alle verschil tus- schen de standen ophoudt en er een gelijk making gekomen is, waarin de Maatschappij aan ieder geeft volgens de Wettelijke, dan socialistische voorschriften, wat hij door zijn arbeid verdient. Met erfenissen rekent men niet meer; die zullen trouwens op houden te bestaan. Wat men door meer arbeid en onder rijker zegen verwerft; men raakt 't kwijt en 't komt in de geméen- schapskas; wat men bezuinigt: 't heeft geen waarde, want een ander heeft en krijgt er ook recht op; alle prikkel tot nieuwe krachtsontploo.ïag maakt men dood omdat de gemeenschap inslokt, wat men zelf door eigen energie, zou moeten ontvangen op grond van recht en billijkheid. Dat is dan ook het verschil tusschende Democratiè van de S.D.A.P. en de onze. Die van haar is eenzijdig. Die van ons alzijdig. Wie Reehts dénkt, wil een ontwikkeling en vooruitgang der arbeiderswereld, maar niet haar heerschappij en overheersching. Wil grooter volksinvloed, maar niet zooK' dat de andere standen opgeslokt worden. Wil grooter macht aan den arbeid, maar niet zoo, dat het kapitaal aan de gemeen schap alleea gaat behooren. We willen recht doen aan den arbeid, maar ook aan het kapitaal. Hooger plaatsen op den maat- schappelijkeu ladder, de arbeider, zonder den patroon er af te schoppen. We willen Evenwicht, doch ge6n Oyerwicht Ook geen O verwicht van het kapitaal. Want diens dienst is een zwaredienst, als van Farao over Israël en waardoor de 10 pla gen geboren werden. Bij deze Statenverkiezingen stellen we ons vóór de Democratie; we willen ze be vorderen door uitbreiding van het Kies recht. Maar ze de geheele hand geven en de geheele gemeenschap om haar alleen laten draaien, zoodat alle invloed der bur gerij en der rijken vernietigd wordt, dat strijd tegen onze godsdienstige en politieke en sociale inzichten. Voor het socialisme geen enkele stemi Dat is onze begeerte. Omdat haar doel onzes inziens verderfelijk is voor het toe komstig Staatsleven, f De voorgenomen port verhooging in zicht. De „Sticjitsche Crt." schrijft: Ook uit post, telegraaf en telefoon wil nu de Regeering een gedeelte van de meerdere inkomsten, die de schatkist noodig heeft,.zien te halen. Zoo zal, als haar plannen doorgaan, het port voor briefkaarten op 3 cent gebracht worden. Maar dan krijgt men de kaart zelf gratis. Eigen kaarten gebruiken zal vermoe delijk wel geoorloofd blijven, doch dan moet er toch een zegeltje van 3 cent op, zoodat er in het gebruik van eigen kaarten geen voordeel meer zit. Hierbij brengt het blad ook nog, o.i. te recht, de zaak deT Zondagsrust ter sprake; Zeer hopen we, dat de Regeering zal te vinden zijn voor lfet denkbeeld, dal in het voorloopig verslag aap de hand wordt ge daan, om voor brieven en kaarten, die op Zondag door de postambtenaren moeten be handeld- worden, een hoogere port te eischen. Dit zal den Zondagsarbeid voor dé amb tenaren zeer verminderen, zonder dat het land er schade van heeft. Want de brieven die anders op Zondag gepost worden, zullen dan vóór of na dien dag verzonden worden. En voor wat de brieven aangaat, die op Zondag noodzakelijk verzonden of bezorgd moeten worden, zullen de inkomsten van de schatkist er door toenemen. Twee vliegen in één klap dus. Weike soldaat is in 't grootste gevaar? Deze vraag bespreekt het „Geref. Jong.blad". Er zijn er die in Roomsche streken het gevaar het grootst achten. Weer anderen zien dit juist in de eenzame posten op de Gel- dersche, Overijselsche en Drentsché grenzen. Neg weer anderen meenen dat het te vinden is in veel Noord-Hollandsche plaatsen en in het Brielsche land en de moderne Bettrwe. Zooals vanzelf spreekt hangt dit ook veel af van den soldaat, zijn karakter en opvoeding. Daardoor komt hij tot zulke gedeelde uit spraken. 't jong.blad zegt er daarom het volgende van „Wat wij zelf er van denken Het volgende: lo. dat al dat gewunn over Roomsch en nog eens Roomsch de moeite van het aankijken niet waard is. Daarmee moest men ophouden 2o. dat het praten over Roomschen niet alleen oppervlakkig maar ook vaak ondank baar is, wijl tal van jongelui telkens echt erkentelijk spreken van de belangelooze gul heid in Roomsche streken hen bewezen; 3o. dat door zulk gepraat Nederlanders, die in menige worsteling schouder aan schouder moeten staan van elkaar worden vervreemd; 4o. dat onze militairen, uit hun gewone omgeving verwijderd, allen zonder onder scheid van geestelijke en zedelijke gevaren zijn omringd en dat er voor het naar voren schuiven nu eens van deze, dan weer van gene streek des lands geen genoegzame reden is tenzij er bepaalde veronachtzaming van een militair district zou kunnen gecon stateerd worden; 5o. dat wij dus de verzorging van onze militairen nationaal moeten blij,ven regelen en provinciaal en locaal moeten toepassen, zonder iets over te slaan, maar ook zonder één bepaalde streek of omgeving bizonder in beklag te brengen". Militaire verloven. Met 1 Juni worden de periodieke verloven hersteld. Dit is goed nieuws, zegt het „Huisgezin De militairen zien dan weer de eentonig heid van den dienst gebroken door het ver keer met de hunnen. Geen krachtiger middel om den goeden geest in het leger te behouden of te herstel len. Op de tweede plaats mag het herstel der verloven beschouwd worden als een aan wijzing, dat de toestand minder gespannen js. Ook dit geeft opluchting. Er blijft één schaduwdat zij, dié met de Paaschdagen uit hun garnizoen of leger plaats zich hebben verwijderd, van de verloven verstoken blijven. Eén van de extra-straffen, hun door den opperbevelhebber opgelegd. Zou generaal Snijders nu niet een wijze daad verrichten, indien hij door de zwaar ste extra-straf een streep haalde en voor de schuldigen op dit punt een algemeene am nestie afkondigde De schuldigen zullen het op prijs stellen, de kameraden zullen het waardeeren. Men zal opgewekter den last dragen en niet licht in een herhaling van de begane fout vervallen. Laat de generalissimus door een zonne straal van goedertierendheid de vreugde in het leger en in veel gezinnen algemeen doen zijn. DE TOESTAND. Op het gevechtsterrein, waar de Etsch diep door de Alpen snijdt en zijn woeste wateren schuimend en donderend voortstuwt, naar de Italiaansche grensop het terrein waar de Astico, hoog in de wolken zijn wateren ver zameld waarmede een deel van het vrucht baar Italië moet worden gedrenkt, op die plaats, is, zooals we opmerkten in een vorig overzicht, een heftig offensief ontbrand, waar door de Italianen, die daar juist op de grens stonden, in verwarring zijn teruggeslagen. Reeds eenige weken liepen er geruchten over een groot Italiaansch offensief, dat ten doel zou hebben langs het Etschdal in Tirol te dringen. Maar ook ditmaal zijn de Oostenrijkers hen voor geweest. Het geheele Zuidfront staat in vuur en vlam. Overal hebben kleine offensieve stoo- ten plaats, maar de hoofdaanval wordt blijk baar van Trient uit geleid. Zooals eiken aanval tegenwoordig, begon ook deze met een overweldigend kanonvuur. De Etsch werd verre overstemd, de Alpen ruggen hadden het hard te verantwoorden de Italianen, die daar reeds een jaar lang zich genesteld hadden, maar nog niet vooruit waren gekomen, werden overrompeld door dezen onverwachten aanval en de Tirolers zeegevierden. Een geheel gebergte, de Zugna Forta werd in storm door de Tirolers genomen. Op het front in Zuid-Tirol hebben onze aanvallen den vijand verder teruggedreven, zegt het Weensche bericht. In het Sugana-dal zijn onze troepen Rund- schein (Rincegno) binnengedrongen. Op den Armenterra-bergrug hebben wij den Sommo Alto bemachtigd. Ten Oosten van de veroverde verdedigings werken van Campemolon hebben wij de Fonezza-toppen Passo délla Vena en Monte Miliguene bezet. Hier hebben de Italianen met ijlings saamgeraapte strijdkrachten een tegenaanval ondernomen, dien wij dadelijk hebben afgeslagen. Ook van den Col Santo is de vijand ver dreven. Sedert het begin van het offensief hebben onze troepen 257 officieren en meer dan 12,900 man geyangen genomen, 107 kanonnen (waaronder 12 houwitsers van 28 c.M.) en 88 machinegeweren buitgemaakt." Een nog later bericht voegde hieraan toe De gevechten op het Zuid-Tiroolsche front zijn in uitbreiding toegenomen, doordat onze troepen ook op de hoogvlakte van Laffraun (Lavarpne) tot den aanval zijn overgaan. De kam van den Armenterrabergrug is in ons bezit. Op de hoogvlakte van Laffraun zijn onze troepen de eerste, hardnekkig verdedigde stel lingen van den vijand binnengedrongen. De vechttroepen van aartshertog Karei Frans Jozef, bestaande uit Tiroolsche Keizerlijke jagers en een infanteriedivisie uit Linz, heb ben hun succes uitgebreid. De Cima dei Laghi en ten Noordoosten van dezen top de Cima di.Mesole zijn ge nomen. De vijand is uit den Borcolapas geworpen. Ten Zuiden van dien pas zijn drie verdere 28 c.M. houwitsers in onze handen gevaiien. Van den Col Santo dringen onze troepen tegen de Pasubio op. In het Branddal (Brentadal, Val Sugana) hebben wij Langeben (Anhebeni) bezet. Gedurende den dag van gisteren hebben wij ruim 3000 Italianen, waaronder 34 offi cieren, gevangen genomen, 25 kanonnen en 8 machinegeweren buitgemaakt." De Italianen zitten met dit geval leelijk verlegen en doen wanhopige pogingen om staande te blijven. Er wordt op gewezen dat de Italianen al 10 maanden daar stonden voor zij een suc ces behaalden. Ai hun moeite stuitte af op den ijzeren muur der Oostenrijksche wèermacht, die de vaderlarjcische bergen tot borstweer dienden. Nu heeft zich die muur plotseling geopend en van het diepe Etschdal tot den 3500 M. hoogen Zugna Forra werden de Italianen verjaagd. Nog een paar van die stooten zoo en er is een bres in de Italiaansche linie, die niet te herstellen zal zijn. De stoot bewijst, dat het offensief goed is voorbereid. De eerste aanval zegt het Berl. Tagebl. vond hoofdzakelijk plaats op het plateau van Vielgereuth en ten Zuiden van Rovéreto, zoomede ten Zuiden van het Sugana-dal. Als sterk aangelegde Italiaansche hoofdstelling verheft zich zuidwestelijk van Borgodelang gerekte 1500 meter hooge Armenterra-kam, die ruim 1000 meter boven het Sugana-dal uitsteekt. Door duizenden granaten van zwaar kaliber stuk gerammeid, werden de eerste rijen loopgraven op den Armenterra stormen derhand genomen. Verdere aanvallen brach ten de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen nog dichter bij den bergkam. De tweede plek, waar hel gelukte binnen te dringen, was ten Zuidoosten van Rovereto. Tusschen Etsch en Leno di Vail' Arsa is de Zugna-kam de Italiaansche hoofdstelling. De 1257 meter hooge noordelijke kop Zugna Torta werd na een vreeselijk roffelvuur 's nachts bestormd. En men wierp den vijand terug ter plaatse waar de Leno di Vall' Arsa en de Leno di Terragnolo bij het dorp Mo- scheri tezamen komen. Ook op het plateau van Vielgereuth, dat eenige honderden meters steil uitsteekt boven het Veragnono-dal, schoven de Oostenrijksche troepen vooruit, gesteund door het allerzwaarste kaliber artil lerie. De Oostenrijksch-Hongaarsche iiniën gingen hier vooruit over den geheelen keten van toppen Soghio d'Aspio, Cos:on, Costa d'Agra tot den 1700 meter hoogen Monte Marenia, die vlak voor den grensberg Monte Maggio en de Borcola-pas ligt. Ook hier werd de Italiaansche bezetting, die het roffel- vuur overleefd had, bij duizenden gevangen genomen. In de Dolomiten vallen de Italianen aan. Zij trachten ten Westen van den Falzarego- weg aan de Tre Sassi met den overgang naar het Abdij-dal ten Westen (ran Sasso- distria en den zadel ten Noorden van den Monte Sief terrein te winnen, in Karinthië trachten bersaglieri Potebla bezet te houden. Hier zoowel als op het Flicherbekken in het Karfreiter-dal, beneden de Krn en voor het bruggehoofd van Görz, is Oostenrijk-Hon- gaarsche artillerie aan het werk. Op het pla teau van Doberdo wordt verbitterd gevoch ten om de nieuwe stellingen, die de Oosten- rijk-Hongaarsche' troepen door het springen van mijnen ten Westen van de dorpruïnen van San Martino del Carso verkregen heb ben. Ondanks het Italiaansche roffelvuur, dat zij te doorstaan hadden, sloeg het infanterie- regiment 43 met handgranaten de vijandelijke stormcolonne terug, terwijl tusschen Larokka en den mond van den Timawo Egerer land storm den vijand in de richting van Mon- falcone achteruitdrong. Voor de zooveelste maai is bij Verdun het Duitsche offensief hervat. „Links van de Maas zegt Parijs, heb ben de Duitschers, na een bombardement van zeer groote hevigheid, op een breed front de heele streek van den Mort Homme aan gevallen. Ten Oosten van den Mort Homme drong hij voor een oogenblik door in onze linies, maar een scherpe tegenaanval dreef hem met zware verliezen terug. Op de Noordelijke en de Westelijke helling van den Mort Homme slaagden de Duitschers erin, na een reeks vruchtelooze aanvallen, die ons artillerie- en infanterievuur moord dadig maakten, aan het eind van den dag eenige deelen vooruitgeschoven loopgraaf te bezetten. Afdeelingen des vijands, die tot onze tweede linies doordrongen, zijn onder krachtige artillerievuur genomen en trokken zich in wanorde, met achterlating van vele dooden, terug.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1