■H Mie Oorlog. Tweede Blad. officieel gedeelte. voor huis en hof. binnenland. plaatselijk NIEUWS No. 2180 Twee Bladen, ni BUITENLAND. Zaterdag 13 Mei 1916. Q Dit nummer bestaat tut INHOCSIGNOWSES VORDERING van WOL. Ingevolge aanschrijving van den Hoofdin tendant van het leger wordt bekendgemaakt dat alle wol van de eerstvolgende scheer af komstig van de schapen in deze gemeente, ten behoeve van het Leger zal worden ge vorderd. Mede zal worden gevorderd de blootwol van de campagne 1916-17, doch uitsluitend van de blooters die ten vorigen jare dit ar tikel ten behoeve van het leger hebben ge leverd. In verband met deze aanstaande vordering is de vrije handel in inlandsche wol uiige- sloten. Voor zoover in strijd hiermede mocht worden gehandeld, zal bij de vordering van de in handen van opkoopers geraakte wol geen rekening worden gehouden met den daarvoor door hen betaalden prijs. De aandacht wordt voorts gevestigd op de strafbepaling van art. 41 der wet van 14 September 1866 Staatsblad no. 138), lui dende „Die eigendunkelijk nalaat of weigert ge heel of gedeeltelijk te voldoen aan de vor- derigen, hem krachtens de wet gedaan, of deze voldoening verhinderd of belemmert, wordt gestraft met een geldboete van ten minste vijftig cent en ten hoogste vijf en zeventig gulden." Onder belemmering van de vordering dient ook te worden verstaan het in zoodanigen toestand ter leyering aanbieden van de wol dat deze niet kan worden aangenomen. Daar om zij men indachtig, dat de wol droog en in goede conditie moet worden afgeleverd. De prijs van gevorderde wol zal bij de O/aanbieding ter vordering worden vastgesteld. Met het in ontvangst nemen van de te le veren wol zullen door het legerbestuur daar toe te machtigen personen worden belast. De tijd en de plaats van aflevering zullen nader worden medegedeeld. SOMMELSDIJK, 9 MEI 1916. De Burgemeester, BOUMAN. De waterkuur bij verbranding. Dagelijks gebeurt het, dat menschen zich branden en herhaaldelijk komt het voor, dat personen aan hun brandwonden overlijden. Daarom verdient de waterkuur van dr. van Eijssel- stein, directeur der gemeente ziekenhuizen te Rotterdam, algemeene bekendheid. De me thode is eenvoudig, kost geen geld en eischt alleen wat geduld, dat met de prachtige re sultaten ruimschoots beloond wordt. Prof. van Goudoever, te Utrecht, heeft indertijd een zijner kinderen, dat m de keu ken al spelende achterover in een tobbe met heet water was gevallen, gered door onmid dellijk die tobbe om te keeren en met koud water te vullen, terwijl het kind er in ge houden werd. Uren lang ik meen dat hij 20 uren noemde werd dit bad voortgezet, waarna de huid niet meer nagloeide, blaar- vorming trad in het geheel niet op, maar wel is de huid aan de rugzijde sedert rood ge bleven. Repareeren van gummischoenen, yooreerst make men de te repareeren plaats goed schoon en droog. Dan snijdt men een stukje caout chouc met een nat mes af bevochtigd de open plek en het stukje caoutchouc met ter pentijnolie, legt de caoutchouc daarop en zet den schoen weg met iets erop wat matig drukt. Men snijdt caoutchouc of een zwarte gummislang in kleine stukjes, doet deze in een flesch en giet daarop 5—6 maal zooveel zwavelkoolstof. Men sluit de flesch zet deze op een warme plaats en schudt de flesch dikwijls om, tot de caoutchouc opge lost is. Met dit mengsel bestrijkt men de open plaatsen. Het wasschen van voiles. Tulle voiles met of zonder moesjes worden gewasschen in lauwwarm zeepwater met wat borax. Na voorzichtig uitdrukken stijft men ze met suikerwater, waarin eveneens wat borax. Daarna wordt ze op de vereischte lengte en breedte opgespeld en zoo gedroogd. De voile zal er dan als nieuw uitzien. De oogen der kinderen. De oogen der kinderen moeten onmiddellijk na de geboorte met de meeste zorg met boorwater en ver bandwatten gereinigd en steeds rein gehou den worden. Nooit, gebruike men daartoe waschwater, doeken, sponsen, enz., die reeds voor andere doeleinden gebruikt zijn. De personen met de reiniging belast, mo gen nimmer de kinderen aanraken zonder hun handen op de meest zorgvuldige wijze met warm water en zeep gewasschen te hebben. De lucht in de slaapkamer houdemenzoo zuiver mogelijk en verontreinige haar niet door het drogen van linnengoed als anders zins. Men stelle de kinderen niet aan t£ sterk licht en vooral niet rechtstreeks aan zonlicht bloot en bedenke, dat zij zich daartegen niet door omdraaien van het hoofd kunnen be schutten. Maar men legge ze evenmin in het donker en bedekke vooral het gelaat niet, waardoor het toetreden van frissche lucht belemmerd wordt. Wanneer men bespeurt dat de oogjes van een pasgeboren kind kenteekenen van ziekte vertoonen, dat zij lichtschuw worden, gedu rig tranen en de tranen met slijm vermengd zijn; wanneer de oogjes des morgens dicht zitten, en de oogleden vooral het bovenste gezwollen en ontstoken zijn, inoeten de ouders ten spoedigste geneeskundige hulp inroepen, opdat de ziekte, zoo noodig, da delijk ernstig bestreden kan worden, teneinde de maar al te dikwijls ontstaande volkomen blindheid door gepaste middelen en geregel de behandeling te voorkomen. Bedenkt, dat de ziekte in 1 a 2 dagen tot volslagen en onherstelbare blindheid leiden kan, maar bij tijdige en doelmatige behan deling bijna zonder uitzondering voor vol komen genezing vatbaar is. Iets over kleuren. De moderne medische wetenschap kent aan de kleuren geneeskrach tige eigenschappen toe; ook ten opzichte van nerveuse en geesteskranke personen. Zaden ontkiemen snel onder blauwe en vio lette stralen, maar vliegen en andere insecten houden niet van deze kleur. De zwijgende en melancholische menschen worden spraak zaam en vroolijk onder den invloed van rood dit is natuurlijk een kwestie v&n luchttril lingen; het aantal trillingen, dat noodig is per seconde om blauw en violet te voorschijn te brengen, is bijna het dubbele van het aantal, dat voor rood noodig is. Rood is dus een veel „rustiger" licht, en het is gemak kelijk te begrijpen, dat het een kalmeerende werking heeft op het zenuwgestel. Het is geen wonder dat men aan kleur een grooten invloed op het menschelijk wezen toeschrijft er is zooveel kleur in de natuur, dat een voorname plaats in ons leven daardoor wordt ingenomen. Groene luis op rozen, enz. Sommige vij anden, die het leven onzer planten bedreigen, leven op de wortels der gewassen, andere op de bladeren. Zoo treft men bij rozen enz. de groene luis aan op de bladeren. Deze vijanden bezorgen den liefhebbers van deze schoone bloemen veel verdriet en het is daarom van belang, deze ongenoode gasten zooveel mogelijk te bestrijden. Een beproefd middel hiervoor is het begieten van de plan ten met een aftreksel van zware tabak. Men giet daarvoor kokend water op bijv. een pond zware, goedkoope tabak, en als het aftreksel koud geworden is, gaat men het verdunnen met water, totdat het er uitziet als tamelijk slappe koffie. Tegen den avond, als de zon bijna onder is, gaat. men de plan ten daarmede begieten. Ratten vangen. Er schijnen toch nog mid delen te bestaan, die vroeger werden toege past voor het verdelgen van ratten en die afdoende wareH. Zoo schijnt het b.v. uitmuntend te wezen, om een doode rat aan het spit te braden en dan op een plaats neer te leggen, waar veel van haar kameraden komen. De levende ratten worden daardoor afgeschrikt en trek ken naarelders, waar men ze ook liever kwijt dan rijk is. Hetzelfde bereikt men met een in stukken gehakté rat. Verder kan men ook een levende rat even in de vlammen houden, zoodat de haren heel even geschroeid worden, en dan weer laten loopen. Haar kameraden kunnen de brand lucht niet verdragen en vlieden van daar. In een in 1848 verschenen boekje wordt aanbevolen om een gevangen, levende rat of muis met hertshoornolie te bestrijken en dan te laten loopen. Dit heeft hetzelfde re sultaat als zoo juist beschreven. Observator. De toestand van het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, den heer Vegtel, die reeds sedert December ziek ligt, is ach teruitgaande en wordt thans zorgelijk inge zien. Het Bestuur van den „Nederlandsche Anti- Oorlog Raad" heeft het volgende telegram verzonden aan Mr. Hamilton Holt, den voor zitter der groep waarmede de Raad in Amerika samenwerkt. „Het Bestuur van den „Nederlandsche Anti- Oorlog Raad" beschouwt het feit, dat de Duitsche Regeering in haar laatste nota aan Amerika zegt, zich tweemaal openlijk bereid verklaard te hebben tot vrede, als een nieuwe reden voor bemiddelingsactie van neutrale zijde. De Zweedsche Tweede Kamer sprak officieel de wenschelijkheid uit van samen werking van Neutraien in het belang van den vrede. De „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" drong op hetzelfde aan bij de Neder landsche Regeering. In Zwitserland bestaat eveneens een sterke actie in dezelfde rich ting. De laatste redevoeringen van Von Bethmann Holweg en Asquith openen de mogelijkheid van toenadering. Het Neder landsche Bestuur hoopt, dat gij mogelijk acht een samenwerking van Amerikaansche vredesorganisaties, eventueel ook van de Lake Mohonk Conference, om bij President Wilson aan te dringen, dat deze moge bevorderen het totstandkomen van een Neutralen-Confe- rentie, om een bemiddeling aan te bieden, die zal leiden tot een duurzamen vrede en tot een internationaal stelsel, dat het begin' sel van gelijke rechten voor alle beschaafde Staten zal verzekeren, zooals Asquith als oorlogsdoel der geallieerden omschreven heeft." Dr. D. Bos. f In den ouderdom van 53 jaar is Zaterdag te 's Gravenhagc overleden Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer voor Winschoten. Op 14 April was Dr. Bos, schrijft de „Tel.' nog in de Kamer en sprak hij bij een rege ling van werkzaamheden. Het is z'n laatste woord geweest en wie hem toen zag en hoorde was diep getroffen door de verande ring, welke een moedig gedragen lichamelijk lijden deze vroeger zoo krachtige, oer-gezonde figuur had doen ondergnan. W. C. J. Pastoors, f Het bekende roomsch-kath. oud-lid der Tweede Kamer, de heer W. C. J. Pastoors, burgemeester van Ginneken, is zeer tragisch gestorven. Hij werd Zaterdag dood in zijn stoel gevonden. De overledene was 59 jaar oud, zefer po pulair en 't voorbeeld van een self made man, die zich met groote energie heeft opgewerkt. DE TOESTAND. Opnieuw is bij Verdun de groote worste ling hervat. De Fransche berichten luidden j.l. Woens dag: jDe strijd voor Verdun is gedurende den nacht van 7 dezer van weerszijden met de zelfde hardnekkigheid voortgezet. De vijand keerde den 8en tal van keeren tot den aan val terug, gedecimeerd door ons kruisvuur. Pommersche regimenten hielden uren lang den strijd om het zoozeer begeerde doel vol zonder rekening te houden met de bloedige verliezen, die wij hen toebrachten. Maaralle pogingen hoe verwoed ze ook waren konden den bewonderenswaardigen tegenstand onzer troepen niet breken waar ook de Duitschers officieel hulde aan brengen. Eenigen tijd la ter deden wij een tegen-aanval, die, zooals de vijand zelf zeide, ontstuimig was en waar door wij er in slaagden de Duitschers te ver drijven uit het ravijn dat den Morthomme van heuvel 304 scheidt en waarin zij giste ren binnengedrongen waren de verbindings loopgraaf bezettend. Den 8en dezer heeft de vijand in den loop van den dag opnieuw een omtrekkende beweging beproefd. Dit maal was de aanval niet meer oostelijk van heuvel 304 op den Morthomme gericht, maar westelijk op heuvel 287. Deze aanval mislukte geheel en al". Het Duitsche bericht zegt kort en bondig zooals we dat nog konden opnemen in ons Woensdagnummer „In de laatste dagen op den linker Maas oever in hoofdzaak door dappere Pommeren onder groote moeilijkheden, maar met matige verliezen doorgezette operaties hebben suc ces gehad. Ondanks hardnekkigen tegenstand en verwoede tegenaanvallen van den vijand is het geheele loopgravenstelsel aaride noor delijke helling van de hoogte 304 genomen en onze linie tot op de hoogte zelf vooruit- gebracht. De vijand leed buitengewoon zware en bloedige verliezen, zoodat aan ongekwetste gevangeijen slechts 40 officierenen 1280man in onze handen vielen. Ook bij voorwaartsche bewegingen tot wegneming van den druk, tegen onze stel lingen op de Westelijke helling van den Mort Homme werd hij met zwaar verlies overal teruggeslagen." Dit bericht werd later nog gevolgd door het volgende „In aansluiting op de successen op de hoogte 304, zijn verscheidene, ten Zuiden van den Termietenheuvel (ten Z. van Haccourt) gelegen vijandelijke loopgraven bestormd. De poging van den vijand om het op de hoogte 304 verloren terrein met gebruikma king van sterke strijdkrachten te heroveren, is met voor hen zware verliezen mislukt. Evenmin hadden aanvallen van de Fran- schen op den oostelijken oever van de Maas tegen de hoeve Thiaumont succes. Het aan tal van de gevangen genomen Franschen is daar tot 3 officieren en 375 man, behalve 16 gewonde gestegen. 9 machinegeweren zijn buitgemaakt." Zoo oppervlakkig lijkt het, of de Franschen mededeelen dat de Duitschers het verloren terrein weder hadden verloren. Maar hij, die goed leest, zal opmerken, dat beide partijen over verschillende frontgedeel ten spreken. De Franschen zwijgen over het verlorene en noemen alleen het herwonnene, de Duit schers noemden alleen de veroverde en pra ten niet over wat zij aan de Franschen moes ten missen. Wanneer men beide mededeelin- gen combineert dan blijkt, dat de Duitschers ten Westen en ten Oosten van de Maas reeds verder zijn geweest, dan zij aangeven en dat de noordelijke helling tot den top van heu vel 304 in Duitsch bezit is. Zij beheerschen dus den toestand. En als zij geen ernstigen tegenslag krijgen, zal het weer niet zoo lang duren, of men hoort, dat de Franschen eeni- ge gedeelten ontruimden. Op het oogenblik dat wij dit schreven, luidde het Fransche bericht van een weinig verslapping in den strijd. Tusschen Duitschland en Amerika is een minder gespannen toestand ingetreden. Ame- rika aanvaard de verzekering van Duitschland omtrent den duikbootoorlog en deze verplicht zich geen koopvaarder zonder waarschuwing te torpedeeren en als een schip getorpedeerd wordt, zal de bemanning worden gered. Het eerste voorbeeld is er al. Op de Noord zee werd een groote Noorsche schoener met hout voor Engeland aangehouden en in den grond geboord. Daar het weer ruw was, nam de onderzeeër de bemanning, op en zette die later aan boord van een Noorsch passagiers schip. Zoo is de toestand voorloopig geregeld. En blijven wij in het vervolg afwachten. Want bizonder hoopvol lijkt ons de toe stand niet en wel omdat wij in het optreden van President Wilson geen vertrouwen heb ben zegt O. Ct. omdat dit geheel wordt beheerscht door het belang, zooals alles in dezen tijd. Na zestien maanden oorlog heeft Amerika's president zich plotseling opgewor pen als Kampioen van het volkerenrecht. Dat lijkt heel mooi, maar heeft toch veel van bitteren spot, want het kwam vèèl te laat. Zeker, wanneer Amerika gewild had, zou het de naam van kampioen hebben kun nen verwerven en aan de volken in 't algemeen en aan de kleine Staten in 't bijzonder, on schatbare diensten hebben bewezen. Toen in December 1914 het bericht kwam, dat onze gezant te Washington aan de Ame rikaansche regeering had medegedeeld, dat Nederland tot de Britsche regeering vertoo- gen had gericht, in den geest als Amerika op dat tijdstip deed, zag men hoopvol naar de tusschenkomst van Amerika uit. Dat had Engeland terug kunnen houden van de schen dingen van zee-tractaten en alles wat daarop is gevolgd. Een samenwerking van onzijdige staten, met Amerika aan het hoofd, had veel kun nen voorkomen en het is de Nederlandsche gezant geweest, die daarop heeft aangedron gen. Maar Amerika is daar niet op ingegaan en heeft zejfs den schijn van onpartijdigheid niet bewaard". Ook de Standaard-redacteur heeft niet veel hoop op Amerika. Zij zegt: „Het zal zeer devraag zijn, of Amerika dan nu eindelijk toch zijn zoo schoone rol her nemen zal. Tot dusver beteekende de Monroe-leer, dat Amerika zich niet trekken liet in den gesta- digen Europ'eeschen janboel, maar een hoo- ger ideaal eerend, zich isoleerende, en slechts op vrede in 't eigen werelddeel bedacht was. En ten andere ging hiermede in Amerika gepaard een uitgesproken voorkeur voor het Pafcificisme. Zelfs het ook in Azië en Europa vrede rrfaken waar 't kon, had Amerika's liefde. Men zag 't nog voor kort, toen Rus land en Japan in Amerika den zoeh sloten. Op grond hiervan bleef men ook ditmaal hopen, dat er, al ware het eerst ter elfder ure, van Amerika een geroep voor den we reldvrede zou uitgaan, en dat, op Amerika's initiatief, eerst de neutrale en straks de oor logvoerende Staten van Europa den handslag voor den vrede zouden aanbieden. Toch wilde dit dusver niet'gelukken. Al wat men er van hoorde, liep keer na keer weer op teleurstelling uit, en feitelijk bleef Ame rika de groote leverancier van oorlogsmate riaal, beiden aan Frankrijk en aan Engeland. Besloot Amerika maar om voorop te gaan, zoo is er geen quaestia van, of de Neutra len zouden aanstonds volgen, en Nederland zou formeel zelfs voorop kunnen gaan. Op Amerika, en op Amerika 't eerst, had onze Anti-oorlogsraad moeten werken. Dan had deze Raad ziéh op één lijn met onze Regeering kunnen bewegen. Misschien komt het er nog toe. Moge 't dan blijken, dat en onze Regee ring en onze Nederlandsche Raad bereid en gereed tot handelen mogen zijn". Ook wij kunnen van Amerika niet veel ver wachten. Wilson moet aftreden 'als President als er nu tusschen dat heele vertoon nog maar geen politiek zit. Dat b.v. alles gedaan wordt om een goed effect te maken. En juist daarom om dat het niet gaat voor het recht als recht, maar meer persoonlijke zaken op den voorgrond treden, hechten wij aan den Amerikaanschen president nog nietveel geloof. De Engelsche admiraliteit meldt dat de „Cymric" getorpedeerd is door een Duitsche duikboot op den Atlantischen Oceaan. De „Cymric" werd in 1898 gebouwd en was 13.370 ton groot. SOMMELSDIJK. Door den gemeente-veld wachter is proces-verbaal opgemaakt tegen W. P. echtgenoote van R. v. E. wegens mishan deling van S. E. v. E. echtgenoote van J. T. Door de rijkspolitie is proces-verbaal op gemaakt tegen A. v. d. T. wonende te Stad aan ,'t Haringvliet, wegens het op den openbaren weg onbeheerd laten staan van een paard. MIDDELHARNIS. Van Joh. Krijtenberg lag Dinsdag een jaarling-vaars dood op het bui tengors. Terwijl de schildersknecht D. de Korte Wc ensdagmiddag met eene roeiboot aan 't varen was tuimelde hij op een gegeven oogenblik in de haven. Al zwemmende bereik te hij den kant, en ging met een nat pak huiS' waarts. Door den heer D. Bijleveid zijn Dins dag 2000 bloemkolen uit zijn tuin naar de groentenveiling verzonden. Van bevoegde zijde wordt ons ver zocht te berichten dat den duur der ten toonstelling in de Ambachtsschool wórdt ver lengd tot Woensdag 17 Mei a.s. Bij publieke inschrijving is Jac. Verweij alhier aangesteld als ophaler van het vuilnis waarbij als voorwaarde door hem is gesteld dat de bergplaats bestraat o_f met beton ge hard wordt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week arriveerden een aantal kipkarren met rails ten behoeve voor den aanvoer der benoödigde hoeveelheid grond tot ophooging van den Zeedijk. Zeer zeker zal zich de jeugd, voor zoover dit mogelijk is met de wagens ver maken. Op Woensdag 17 Mei a.s. zal zich de dienstplichtige der lichting 1916 A. M. van Nierop in werkelijken dienst moeten begeven. De Burgemeester maakt bekend dat ter Gemeentesecretarie kosteloos zijn teverkrij gen formulieren voor de opgave der namen van candidaten voor de Prov. staten. DEN BOMMEL. De heeren J. M Breeman, J. de Kakker en J. van Zanten zijn door den Militieraad vrijgesteld wegens broederdienst terwijl aan K. Bakker, op grond dat hij niet in de termen viel, een dergelijk verzoek is geweigerd. OOLTGENSPLAAT. Dat viel hun niet mee Vrijdag j.l. werd bij den vergunninghouder J. v. d. Welle de toonbanklade gelicht en daar uit een hoeveelheid geld ontvreemd. De veldwachter L. Jordaan welke spoedig in kennis werd gesteld, mocht het gelukken met hulp van den onbezoldigd rijksveldwach ter van Dijk, twee straatventers aan te hou den die juist per tram wilden vertrekken Voor den Burgemeester gebracht wist de ze na een streng verhoor een hunner tot bekentenis te brengen, het gestolen geld werd nog in hun bezit gevonden. OUDE TONGE. Gediplomeerd met lof voor hoefbeslag, bij het gehouden Examen door de Holl. Maatschappij van Landbouw te 's Gravenhage de Heeren A. J. de Lignie en J. A de Lignie. NIEUWE TONGE. Maandag had G. V, het ongeluk terwijl hij een zak aardappelen in den tram zoude dragen om achterover te vallen waarmee hij zijn schouder kneusde. Het roodvonk begint zich alhier iets uit te breiden, hoewel het enkele geval eerst onder kinderen voorkwam, doet zich nu een geval voor op ouderen leeftijd. DIRKSLAND. De dienstplichtigen lichting 1916 D. van Broekhoven, A. de Ruiter en A. J. Baart zijn tegen 17 Mei a.s. bij her nieuwing opgeroepen om te worden ingelijfd HERKINGEN. Ging alhier sedert eenige dagen het gerucht, als zou door bevoegde personen zijn aangevraagd om in plaatst van 8—12 en 8 uur, de torenklok op voor malige tijd, dat is 9—1 en 9 uur te doen luiden, kan dit thans met beslistheid als on waarheid worden tegengesproken. Blijkens antwoord op een soortgelijke vraag, door den betrokken Minister gegeven, zou ook op dit verzoek geen gunstig antwoord kunnen wor den verwacht. Door Dr. C. v. Gelder, Arts te "N.-Tonge, belast ook met de waarneming dezer ge meente, zijn deze week alhier, in een der O. L. Schoollokalen besprekingen gehouden met leden van het alhier bestaande Ziekenfonds, om te komen tot verhooging der wekelijks te betalen premie. Resultaten daarvan zijn, genoemde premie, met 40 zal worden ver hoogd. Tijdens een onweder dat 1.1. week Vrij dag alhier zich ontlastte, geraakte van den landbouwer D. W. alhier een paard bespan nen voor sleepslee met egge beladen uit han den van zijn geleider. Tot staan gebracht gelukte het het dier andermaal zijn tocht te kunnen voortzetten, waarna het door C. J. K. met eenige materiale schade, aan den geleider kon worden pverhandigd. In de plantage „De Dolphijn", onder deze gemeente gelegen, kan men het zon derlinge geval waarnemen dat een merel zich heeft genesteld op een bewoonde bijenkorf. Of dit den bewoners welgevallig zal zijn moet worden afgewacht. Door den secr. der landbouwvereen. al hier, de Heer A. W. K. zal een poging wor den aangewend te komen tot oprichting van een geitenfokvereeniging voor Herkingen en omstreken. De Heer A. v. d. Made, ongeveer te Battenoord woonachtig, die Woensdag 1.1. onze gemeente per fiets wenschte te bezoe ken, kwam daarbij zoo te vallen dat hij in bewusteloozen toestand bij H. T. alhier, moest worden in huis genomen. Geneeskundige hulp juist ter plaatse ingeroepen, gelastte vervoer per as naar huis noodzakelijk, waaraan dan ook des namiddags is gevolg gegeven. Was tot op heden het z.g.n. mekken van brood alhier verboden thans is daarvoor de gelegenheid weer opengesteld, d.w.z. van ongebuilde tarwe. MELISSANT. Het kohier van den hoofde- lijken omslag dienst 1916 is goed gekeurd van Ged. Staten terugontvangen. Het loonbakken of z. g. mekken van brood, mits geheel van ongebuild meel, is alhier weder toegelaten. De dienstplichtige lichting 1916. C. Jop- pe D. Ardon. H. Grootenboer en C. van der Groef, zullen 17 Mei a s bij het leger worden ingelijfd. STELLENDAM. Bij de gehouden inenting alhier hebben 26 personen daarvan gebruik gemaakt. De visschersknecht A. de J. had het ongeluk overboord te vallen. Gelukkig had men hem spoedig weer aan boord geholpen en was dus een nat pak het eenige gevolg. Jl. Zaterdag kreeg de 17-jarige bank werker M. v. D. alhier, een stuk ijzer op den voet, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd verwond dat geneeskundige hulp moest vyorden ingeroepen en v. D. zijn werk moest neerleggen. Op den Oudendijk onder deze gemeente sloegen een span paarden op hol van D. V. bespannen voor een zaaimachine. Op de machine zaten de knecht S. J. en twee kin deren. De knecht sprong er spoedig af en even later rolden de kinderen er den één na den ander af. De paarden holden daarna het land in en bleven daar staan. Hoewel er ernstige ongelukken uit voort hadden kunnen komen, liep het boven verwachting goed af, daar de twee kinderen totaal geen letsel hadden bekomen en ook de machine onbe schadigd was. Naar wij vernemen is het huis staande aan de Voorstraat no. 9 eigenaar de heerC. Troost onderhands verkocht aan G. Jansen Johsz. B. en W. dezer gemeente maken be kend dat het verslag van den toestand der gemeente over het vorig jaar ter gemeente secretarie verkrijgbaar is, tegen betaling der kosten. Op Zaterdag 20 Mei a.s. zal de verkie zing plaats hebben van een lid voor den ge meenteraad, (vacature ontstaan door het over lijden van den heer T. Meijer). Het Bestuur van de Generale Dijkage van Stellendam brengt ter openbare kennis dat de rekening der ontvangsten en uitgaven over 1915 pn de begrooting 1916 met de daarbij behoorende bescheiden, alsmpde de voorstellen tot vaststelling daarvan en machtiging tot het doen van af- en over schrijvingen op de posten van uitgaaf op de begrooting, gedurende 14 dagen, te weten van 10 tot 24 Mei a.s. ten kantore van den Secretaris ter visie ligt. De keuringsraad voor de ingeschreve nen der lichting 1917 zal voor deze gemeente zitting houden te Goedereede ten gemeente huize op Zaterdag 3 Juni a.s. v.m. IOV2 ure. OUDDORP.* 10 Mei 1916. Heden was het juist 40 jaren geleden dat de heer D. Voogd benoemd werd tot Pen ningmeester van de polders Oudeland, West- Nieuwland, Oudenieuwland Springertpolder te Ouddorp (en de Plas Goeree). Dezen dag werd niet onopgemerkt voorbijgegaan. De besturen van alle bovengemelde polders noo- digen hun Secretaris op zijn kantoor waar de heer T. Lodder Jz. Voorz. (Oudeland) hem hartelijk gelukwenschte met dit zeldzame feit. Voorts wees spreker er op dat de inge landen hem erkentelijk zijn voor't vele goede dat in die jaren is tot stand gebracht, o.a. den afkoop der tienden in de jaren 1872 tot 1880; het beharden van de voornaamste wegenhet vernieuwen van de sluis aan de haven en het verbeteren van de kil, waardoor de waterafvoer uit de polders vooral voor de lagere gedeelten van onberekenbare waar de zijn. Al dat werk wel is waar onder lei ding van verschillende personen die toen deel uitmaakten van de polders en van welk corps alléén de Secretaris is overgebleven is tot stand gebracht doch de becijferingen het eigenlijk werk werd door U uitgevoerd. Als blijk van erkentelijkheid daarvoor bood het Bestuur de heer Voogd een eikenhouten schrijfbureau aan hetwelk deze zichtbaar be wogen dankbaar aanvaardde. De heer Voogd heeft behalve verscheiden kaarten en plattegronden welke meerendeels als wandversiering op de polderkamer aan wezig zijn oa.ook ontworpen en geteekend een wandelkaart van Ouddorp ,(uitgave W. Boek hoven te Sommelsdijk) waarop van deze uit gestrekte gemeente de lengte der wegen e.d. met de uiterste nauwkeurigheid zijn aange geven en reeds menig bezoeker van ons schoone Noordzeestrand heeft deze gids leeren waardeeren. Nog mag worden ver meld dat de heer Voogd als archifaris geen onverdienstelijke naam heeft en in schriftken nis bij de ontcijfering van akten en preve- legiën van en aan de polders verleend uit het midden der 17e eeuw of nog ouder, menigen jongere achter zich laat. Het kohier van den Hoofd, omslag voor den dienst 1916 ligt gedurende 5 maanden ter gemeentesecretarie ter visie. De militieplichtigen 1917 zullen op 5 Juni a.s. 's morgens 9.30 uur te Goedereede worden gekeurd. De militieplichtigen 1916Laurens Groe nendijk, Kommer de Jong, Matthijs van Splun- teren en Cornelis Westdijk zullen op 17 Mei a.s. 's morgens 9 uur worden ingelijfd, bij het Reg. Grenadiers enjagers. Laatst genoemde 10.30 uur. L.l. Donderdagavond, is van alle bak kers alhier het meelbloem in beslag genomen' Het werd per handkar dopr de politie afge haald en vervolgens in het gemeentehuis op geborgen.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3