m I PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. V1SSCHERIJ. RECHTZAKEN. VERKOOPINGEN. re m KE j? gen een raadslid, op de meest zekere wijze wist te voorspellen, dat die Ambachtsschool 25 jaar later daar zou staan, leeg en verlaten, dat de leerlingen aldaar gevormd zijnde een ongeluk waren voor de Maatschappij. Dames en Heeren Deze woorden zijn 12'/j jaar geleden gesproken, en ik geloof niet dat de mogelijkheid bestaat, dat dergelijke woor den nogmaals worden herhaald. Dat is een teeken van de verandering der gezindheid ten opzichte van het Ambachts schoolonder wijs, dat over het algemeen ge komen is. Maar al ware het nu dat er 12Vj jaar ge leden, geenszins algemeene geestdrift was, toch meen ik er met een enkel woord op te mogen wijzen, dat reeds lange jaren ge leden er waren, die op de meest vurige wijze deze zaak voorgestaan hebben, om hierom trent iets tot stand te brengen, en dan mag ik in de eerste plaats wel noemen de over ledenen nl. de heer J. Vis Cz. te Sommelsdijk. Wanneer ik dan met mijn gedachten mag teruggaan, voor zoover mijn herinneringen reiken, dan weet ik precies de vergadering van het Nuts Departement, waar genoemde heer een pleidooi gehouden heeft, tot het instellen van het Ambachtsonderwijs. Wij weten ook dat de heer Van A3, zich van het oogenblik dat hij zich op het eiland gevestigd heeft, geïnteresseerd heeft voor deze zaak, maar dat alle pogingen in die richting gedaan, afstuitten op financieele be zwaren, totdat eenmaal het tijdstip aanbrak, dat het Nuts Departement meer financieel bloeide, en zich nu ook krachtig voelde iets te ondernemen, zoodat een besluit genomen werd, voor een eigen gebouw en inrichting, waar de Nuts Bibliotheek gevestigd kon zijn. Een Commissie werd benoemd, een plan ontworpen, en zoodra de Commissie aan 't werk ging bleek al ras, dat het plan nog niet vast zat, waar het gebouw gehuisvest zou worden; het Ambachtsonderwijs stond nog steeds als No. 1 op het program der Com missie. En zoo trok zij dan uit naar 's Gravenhage, naar den nu overleden heer Boersma, welke ons op welwillende wijze van voorlichting diende, zoowel als de heer De Groot, hoofd der school voor Middelbaar Onderwijs. Wij hebben er ons onmiddellijk heen be geven, al was het met eenigszins loome schre den kunnen we er wel bijvoegen. Toch ver wachten wij belangstelling voor onze zaak. Wel vreesden we dat deze minder zou wor den. Subsidie van het Rijk werd aangevraagd. Wij ondervonden echter het tegendeel. Dhr. de Groot, inspecteur, had tot taak deze zaak te helpen beoordeelen. Deze heeft ons thans op zijne uitnoodiging bericht dat hij door ambtbezigheden verhinderd werd hier nu tegenwoordig te zijn. Daarom is het mij een behoefte van het hart hier nogmaals aan te herinneren, e.n nogmaals onzen oprechten dank te brengen voor de medewerking aan den heer de Groot. Toen de subsidie aangevraagd was, was de zaak daarmee evenwel nog niet in orde. Wij hebben veel welwillendheid ondervon den, waarbij ik thans niet in bizonderheden zal stilstaan. A Zoo kon dan^n het begin van 19®3 de aanbesteding plaats hebben, en het staatme nog helder voor den geest, hoe, toen de gun ning eenmaal had plaats gehad wij als Be stuur elkander reeds feliciteerden,"al kwa men toen de bezwaren toen het gebouw be gon te verrijzen en de Ambachtsschool tot stand kwam. Zooals ik in het begin reeds gezegd heb, werd deze 18 Sept. 1903 geopend en vanaf dien tijd is de taak van het Bestuur eeni gs- zins anders geworden. Voor dien tijd was alles te regelen en te organiseeren. Op dat tijdstip werd echter een groot deel van haar arbeid weggenomen, door het benoemen van een Directeur dhr. Brit- tijn en de leeraren Tiemens, Deijs en Maas kant. De taak van het Bestuur werd thans als van een stuurman die in een schuitje zit dat recht voor den wind gaat. Een uitzondering moet ik evenwel maken, voor onze Penningmeester, die bijna dagelijks werk daaraan heeft. Dit kunnen wij leden geregeld bemerken telken jare als we de rekening zien, zoomede de Commissieleden die zich welwillend be lasten met het nazien der Rekening. Zij weten welk een geregelden terugkeer van den arbeid daarvan noodig.is, hoewel ze ondanks het meest nauwkeurige nazien, noch- thans durven beweren, dat ze niet de min ste onnauwkeurigheid kon opnemen. En nu is het wel mijn eigen zwager, welke kwaliteit ik evenwel op het oogenblik inh t midden laat, namens het Bestuur hem die het meeste werk verricht heeft, op deze fees telijke samenkomst onzen hartelijken en wel- gemeenden dank te betuigen. (Applaus). Mijne Heeren. Zooals ik gezegd heb, werd bij de opening der school dhr. Brittijn, Di recteur, op wien de taak rustte de school te organiseeren, nevens hem drie leeraren, als ook werd benoemd, dhr. Snijders en de Jong, die onderwijs gaven in de voor hen aange geven vakken. Van hen die bij de opening der school in functie waren zijn ons nog overgebleven de Heeren Tiemens en Deijs, en beiden het ver heugd mij het te mogen zeggen, dat zij van het eerste oogenblik af aan met evenveel ijver als bij de aanvaarding hebben werkzaam ge weest. Steeds hebben zij op dezelfde wijze hun plichten vervuld, welke we hopen dat onverflauwd zal blijven, waarom we u na mens het Bestuur gelukwenschen, dat gij dit Jubileum moogt meevieren en daf het u ge geven mag zijn, verder te mogen meewer- kefi tot vorming der leerlingen, en voor het belang onzer school. (Applaus). De heer Brittijn bleef Directeur der school tot het jaar 1907, welke werd opgevolgd door den heer Hossen, de heer Maaskant als leeraar bleef iets langer en werd opgevolgd door den heer Kolthoff. In het algemeen mogen we wel zeggen, dat we in hen bei den waardige plaatsvervangers hebben ge vonden, welke het werk hunner voorgangers met [de meeste toewijding hebben vervolgd. Het is het bestuur bijzonder aangenaam, dat de heeren leeraren steeds er naar streven, om niet alleen aan de school enderwijs te geven, maar dat ook gewerkt wordt aan de opvoeding der jeugd tot bruikbare en ge schikte leden der Maatschappij. Mijne Heeren. Wij brengen U onze geluk wenschen, om dit feest te mogen meevieren, en U mijnheer Hossen bfetuigen we in het bizonder onze erkentelijkheid welke met de leeraren zooveel moeite heeft willen geven, om dit feest op waardige wijze te vieren. Het gedenkschrift dat den genoodigden is uitgereikt geeft ons daarvan het sprekendst bewijs, en dan mag ik wel zeggen dat het Bestuur hun werkzaamheden op hoogen prijs stelt, en wij hopen dat zij nog langen tijd mogen arbeiden voor onze jongelui. Mijne Heeren. Wanneer we dan na 12Vj jaar ook een blik slaan in onze Vereeniging, dan verheugt het mij te mogen zeggen, dat zij op hechten grondslag berust, zoodat we al was het dat wij bij de Oprichting zware finantieele verplichtingen op ons moesten nemen, de bezwaren zijn door het verloop van tijd in het ongelijk gesteld. Want de hypotheek is in 121/2 jaar voor verreweg het grootste gedeelte afgelost, daar deze oorspronkelijk zijnde f 13000 thans maar meer is f 2000, terwijl de Directeurswoning en den tuin die er later bij gekomen is ook in onbezwaard eigendom zijn. Toch rusten op ons weer nieuwe verplich tingen. Wij hebben ons verplicht gezien an dere regelingen te treffen, n.l. de pensionee ring van leeraren, Directeur Weduwen en Weezen mogelijk te maken. Het kwam ons voor dat dit een eisch is des tijds, en wij hgbben daarin gezien de belangen der leeraren, en maatregelen die in het belang der school waren, opdat we het personeel niet alleen hebben maar ook houden. Dank aan allen die deze I2V2 jaar hebben meegemaakt, en als we dan zien hoe groot een aantal leerlingen afgeleverd zijn als nut tige leden van de Maatschappij, dan kunnen we met blijde verwachting de toekomst te gemoet gaan, en we Hopen dat de taak die eensdeels slechts is aangevangen mag wor den voortgezet, en dat de belangstelling in onze Ambachtsschool van de inwoners van Goeree en Overflakkee, niet alleen stand houden, maar wanneer we dan op Uw be langstelling mogen rekenen, dan twijfel ik niet, of de school zal steeds groeien en bloeien en dat gij bij den voortduur moogt blijven bijdragen tot meerderen bloei. (Langdurig applaus). Dhr. Hössen, Directeur, sprak daarna het' volgende Dames en Heeren 't Is niet mijn plan, om in herhaling te vallen van de keurige rede van onzen Voor zitter, die hij eerst gehouden heeft. Van mij verwacht ge misschien meer een behandeling van het technisch gedeelte, van den inwen- digen dienst der school, dus wat in die 12'/2 jaar gebeurd is. Dan wil ik zeggen dat ge dan nog laat hier zou wezen, misschien morgenochtend nog wel, als ik daarmede zou beginnen en ik geloof dat dit voor U niet erg prettig zou zijn, dit kunt ge dan ook vinden in het feest verslag dat U is aangeboden. Daarmede krijgen we te meer een prettig oogenblik omdat' de feestelijke viering is uitgegaan van dat per soneel, dat niet tegelijk met de school jubi leerde, anders zou het zoo licht den schijn hebben gehad, als wé er ons bizonder voor interesseerde, dat de Directeur zichzelven eens in de bloemetjes wou zetten. Dit is echter heelemaal niet het geval. Ik vind zulk een 12V2 jarig Jubileum zou een gewoon feit zijn. Maar dat de Ambachtsschool hier op het eiland 12'/2 jaar heeft bestaan is een feit van het grootste gewicht. Voornamelijk voor hen die 12V2 jaar lang moeite en hun krachten tot meerderen bloei eraan hebben gewijd. Die leeraren-die namelijk ook jubileerden is een reden om dat feit op bizondere wijze naar voren te brengen. Dat heb ik naar mijn beste weten gedaan, waarom ik in betrekking tot dit feit en Bestuur en heeren Leeraren en anderen die daarbij betrokken zijn, hartelijk gelukwensch op dezen belangrijken dag. Mijne Heeren. Ik meende aan dat punt iets te moeten toevoegen, waar de Vereeniging het beste mee gediend zou zjjn, nl. dat een aantal nieuwe leden als donateur tot de Vereenigtng toetraden, waardoor het Bestuur dan aardig wat overhandigd kon worden. In verband daarmede zijn we een groot aantal leden en donateurs vooruitgegaan dit kan ik hier meedeelen. (Applaus). Dan mijne heeren zóu ik gaarne nog een oogenblik spreken tot onzé^ertrekkende leer lingen. Jongelui. Bij deze gelegenheid moet ik U, in de eerste plaats op het hart drukken, dat gij niet moet meenen dat gij straks reeds in de praktijk als volslagen vakman zijt, dit is niet het geval. Want ja, als ge eenmaal van onze sehool zult weggegaan zijn, dan hebt gij ook on prettige oogenblikken meegemaakt als jullie of bij de leeraren, of bij mij moest komen, dat dit niet altijd even prettig was, is te be grijpen, maar het was in Uw eigen belang, het was voor Uwe eigene vorming en dan hopen we als ge eenmaal de schoolverlaten hebt in dank zult herdenken aan je manier van optreden, opdat daaruit ook werkelijk blijken mag, dat ge het op prijs stelt zoo te zijn geleerd. Tevens ligt het voor de hand Dames en Heeren dat voor een feesttentoonstelling als thans georganiseerd is, dat daarvoor door Directeur e.a. hard gewerkt is, buitengewoon hard zelfs. Dan moet ik daarvoor in de eer ste plaats mijn dank brengen aan de verschil lende heeren die daartoe hebben meegewerkt, o.a. de Directeur der gasfabriek die voor zulk een keurige gasdecoratie zorg droeg, zoodat hiermede een woord van dank zeer zeker op zijn plaats is. Maar behalve dat, bij den verderen opbouw en heel de organisatie heb ik zooveel gevon den dat ik had eert ijverige staf die mijn plan hebben helpen vertolken. Ook tenslotte aan de jongens die wel moesten worden geleid, omdat ze zonder leiding niets kunnen uit voeren, maar onder die leiding zeer bruik bare krachten bleken te zijn. Verder allen hartelijk dank, want ja, het was wel eens ja gen en jachten, misschien was ik wel eens wat al te jachterig, maar het kon niet anders. En nu tot slot aan alle speciale gasten die ons het genoegen gedaan hebben hierna toe te komen, allen onzen hartelijken dank. Mede onzen dank, aan den toenmaligen architect, dhr. Niekerk, thans overleden, hoe wel mevrouw en mejuffrouw Niekerk mij door hun tegenwoordigheid hebben willen vereeren, en ik verzeker u dat dit door mij op zeer hoogen prijsswordt gesteld. (Applaus). Verder hoop en verwacht ik dat we zullen gaan feestvieren in een vroolijke prettige stemming. (Applaus.) Voorz.: De dag dezer feestelijke bijeen komst is gekozen in het begin van Mei, om dat het in de eerste dagen altijd overgaan is van de lagere naar de hoogere klasse, en verder nieuwe leerlingen de school kunnen bezoeken, en aan die de school doorloopen hebben wordt een diploma uitgereikt. Deze diploma's kunnen worden uitgereikt aan 16 leerlingen welke heden de school gaan verlaten. Nü is eenige jaren geleden een eereprijs ingesteld, omdat de. prijzen over het alge meen zijn afgeschaft, en daarvoor is in de plaats getreden. Alle leerlingen die zich goed gedragen kunnen het teekengereedschap voor het loo- pende jaar op school ontvangen, en mogen dit ten geschenke mee naar huis nemen. Maar de eereprijs, dat spreekt vanzelf, wordt alleen uitgereikt aan diegene van de leerlin gen, die gedurende de drie jaren dat ze hier geweest zijn een geheel blanco boekje heb ben, zoowel van straf als verzuim. Nu meenden wij toen we deze prijs instelden dat deze maar eens in enkele jaren zou behoe ven te worden uitgekeerd, en daaronr- ver heugt het mij te meer, dat dit jaar twee ver trekkende leerlingen op dien prijs aanspraak maken. Die prijs bestaat uit een zilveren hor loge met inscriptie en het is mij aangenaam die prijs met diploma te mogen uitreiken aan den leerling H. Vaalburg, welke ik verzoek de prijs in ontvangst te komen nemen. De tweede eveneens aanspraak makend op een prijs is de leerling J. J. Bakker, die zich in het schildersvak bekwaamd heeft, en het verheugt me ook hem die prijs te "kunnen overhandigen. Evenals de leerlingen die nu de school gaan verlaten en in het werkelijke leven ko men worden thans diploma's uitgereikt n.l.: J. L. Breeman, Ane Hollinga, N. H. Bever sluis, C. Spee, D. de Graaf, L. Kievit, S. Pille, P. van Schelven, J. A. van Dongen, H. Land heer, C. Verolme, J. Olders, H. van Hooidonk, G. van Hulst. Tevens verdient hierbij vermelding dat de leerling C. Verolme verleden jaar een eere prijs verkregen hebbend, nog verzocht had een jaar op de Ambachtsschool te mogen blijven, zoodat deze thans zijn diploma na vierjarigen cursus werd uitgereikt. Jongelui. De prijzen zijn thans aan jullie uitgereikt. Maar nu stel ik er prijs op, voor dat ge heengaat nog een woord tot u allen te richten. Ik meen u te moeten waarschuwen. Mis schien zijt ge blij dat ge de schoolbanken kunt verlaten, en het vrije leven kunt ingaan. Een ding, hoop ik echter, en dat is, dat jelui de school hier niet zult vergéten, al hebt ge hem verlaten, maar dat ge moogt laten blij ken dat ge het op prijs stelt, hier aan deze school onderwijs te hebben ontvangen. Want dat wil ik wel zeggen. Geloof nu niet dat het voor Directeur en Leeraren een pleiziertje is geweest om onderwijs te ge ven, want er waren-en er zijn oogenblikken geweest dat zij in moesten grijpen om u zoo mogelijk op het goede pad te leiden, en nu hopen we dat de pogingen van Direoteuren Leeraren aangewend om jelui te leeren en hun raad die ze u gegeven hebben dat ge daarnaar zult luisteren, opdat zooals thans nu blijkt het onderwijs met vrucht gevolgd is aan jullie een diploma kon worden uit gereikt. Zooals ik daar gezegd hebgij gaat het vrije "leven in, om te trachten zoo spoedig mogelijk een bestaan te vinden. En nu hebt ge een Diploma dank zij uw werken verwor ven. Nu moet ik er ook nog bijvoegen, de Directeur heeft het u reeds gezegd. Denk nu niet, dat nu ge uw Diploma hebt, dat ge uitgeleerd zijt, en dat ge meer weet dan kn- deren. Zeker ge hebt hier op school veel geleerd en uw Diploma verworven, het is dan ook een degelijke grondslag waarop ge verder voort kunt bouwen, en een bekwaam am bachtsman kunt worden. We hopen dat we dat zullen zien en dat ge steeds met liefde Uw werk zult doen en aan den dag leggen het vak dat U lief is, dan zult gij allen zonder onderscheid slagen. Verder verzoek ik, U op de het U in de enveloppe ter hand gestelde en hetgeen er bijgevoegd is te lezen, waarop den leerlingen verzocht wordt, voor den daarin genoemden datum te laten weten, welk loon gij verdient, dat is noodig voor de school, omdat wij gaarne weten, wat het wedervaren is onzer leerlingen hoe zij verder door het leven gaan, en laat onze school tot aanbeveling strekken. Zorg toch dat op de aangegeven tijd het biljet in ons bezit is, dit kan ik niet genoeg zeggen, want reeds meermalen is dit gezegd, maar niet altijd is dit het geval al wordt het nog zoo dringend verzocht, met het oog op de belangstelling voor de School, Directeur en Leeraren. Ik wensch allen nogmaals dat het U goed ga, en zooals gezegd is, dat de Ambachts school U tot eer mag zijn. (Langdurig applaus. Dhr. W. C. van As: Dames en Heeren Ik wenschte nog wel iets toe te voegen aan de keurig gekozen woorden van den Voorz. zoowel als aan die van den Directeur betreffende het onderwijs dataan de Ambachts school gegeven wordt, omdat ik nog terug denk aan de oprichting derzelve. Ik wenschte even te verwijlen bij den tijd die vooraf gegaan is, zooals de Heeren Be stuursleden wel zullen weten. Ik wil dan bij deze gelegenheid gebruik maken, om even aan de woorden van den Voorz. te herinneren in zijn openingsrede uitgesproken. Even het laken oplichten, om een blik te kunnen werpen, in de moeilijk heden die waren te passeeren om het Am bachtsonderwijs er in te brengen. Als vanzelf kan het niet anders, of bij mij wekt het herinneringen op, die mij levend voor den geest staan. r Velen weten hoe moeilijk de weg is ge weest. 't Is voorwaar in een eiland als Goe dereede en Overflakkee dat in haar „isolement" haar kracht zoekt" geen benijdenswaardige taak geweest om een Ambachtsschool daar te stellen. Het heeft ontzettend veel moeite gekost. De bedoeling van ons was goede leerkrachten te geven. Ik wil hierbij niet langer verwijlen, maar op het oogenblik moet het mij toch van het hart, dat ondanks al die moeite en bezwaren die te overwinnen w£fren, het een voorrecht is voor Flakkee zulk een Voorz. van de Ambachtsschool te hebben, een man die al zijn krachten er aan gewijd heeft, alles wat in hem was, daaraan heeft ten koste gelegd. Hij heeft begrepen dat in de eerste plaats noodig was voor Flakkee „kennis is macht". Voorz. het Waren moeilijke dagen, er was energie toe noodig om zulks tot stand te brengen, als we nu na 12V2 jaar mogen aan schouwen. Dat hebben we voornamelijk aan Uwe energie te danken, en altijd hebt ge met al de kracht die in U was ons ingeprent dé woorden van den wijsgeer Kant den groot ste wijsgeer onzer eeuw zou ik wel durven zeggen„Leeren, onderwijzen, en loon en prestatie". Op dit 12Vj-jarig jubileum wensch ik dat u nog vele jaren voor ons Bestuur en allen op den ingeslagen weg mag voortgaan, op dat Flakkee gebracht mag worden tot dat gene wat het zoo hard noodig heeft. „Kennis blijft macht". (Applaus). De heer Kolthoff wenscht ook bij dezen Bestuur, Directeur en Collega's geluk met dezen herdenkdag. Alsnu verkreeg de oud-leerling M. But het woord, welke zeide: Mijnheer de Voorzitter. Namens verschil lende oud-leerlingen, moet ik u een woord van dank brengen voor de moeite die gij u deze l2V2-jarige gedenkdag hebt getroost. En dan kan ik wel zeggen dat het Am- bachtsschoolonderwijs een goede grondslag is, waarop de vakken worden geleerd. Mis schien dat door vele leerlingen dit i* ver keerde richting wordt gevoerd, en daardoor het Vakonderwijs als zoodanig wordt ver waarloosd. Niettegenstaande dit wel zal geschieden, hoop ik dat hetgeen hier wordt geleerd mag strekken tot heii en zegen van School, Direc teur, Leeraren en leerlingen, omdat het Am bachtsschool- en Vakonderwijs in de praktijk goede resultaten opleverd. (Applaus). Voorz. Daarmede M.H. een woord van dank aan dhr. van As voor de welwillende wijze waarop hij mijn zwakke pogingen tot instandhouding en uitbreiding der Ambacht school geschetst heeft. Ik ben er zeer erken telijk voor. Tevens ook aan dhr. Buth voor de waar- deerende woorden, maar nu nóg een enkel woord tot U Dames en Heeren. Toen het plan tot herdenking van het 12V2- jarig bestaan der school bij den Directeur gerezen was, had hij ook de zeer juiste mee ning dat die herdenking, niet alleen met deze bijeenkomst moest afloopen, maar dat deze op eenigszins andere wijze diende gevierd te worden, zoodat deze met eenige feestelijk heden. gepaard behoorde te gaan, o.a. met een tentoonstelling waarop allé belangstel lenden een duidelijk beeld konden ontvangen van allerhande onderwijs, dat zoowel theore tisch, als praclisch dus in beeld ontvangen werd, hetgeen van begin tot einde door dei: leerlingen der Ambachtsschool geleerd wordt. "Wij hebben het aanbod van den Directeur 0111 met de leeraaren en de leerlingen een Tentoonstelling te organiseeren volgaarne aanvaard. Wij wisten bij ervaring der vroegere ten toonstellingen hoe alles daarbij door Direc teur, leeraren en leerlingen in het werk ge steld wordt om deze goed te doen slagen. Het is met de meeste tentoonstellingen zoo, dat wanneer ze geopend worden, ze over het algemeen nog niet klaar zijn. Hier is dit echter niet het geval, zij is ge lukkig geheel voltooid. Daarom danken wij er in de eerste plaats Directeur en Leeraren voor, die met harten ziel zich er aan gewijd hebben, om die ten-, toonstelling te maken tot wat zij behoorde te zijn, en niet alleen den dag, maar zoo noodig ook den nacht gegeven hebben, om de zaak in orde te brengen. Het Bestuur Heeren is er U in bijzondere mate erkentelijk voor wat gij daaromtrent gepresteerd hebt. Uitdrukkelijk wensch ik hiermede in het licht te stellen, dat het Bestuur hierin niet het minste aandeel heeft gehad, maar dat Directeur, Leeraren en leerlingen alles zoo in elkaar hebben gezet. Onze wensch is daarom dat de Tentoon stelling goed moge slagen, en dat U allen daarmede een duidelijk beeld moge krijgen bij de bezichtiging welk een moeite dit ge kost heeft, maar dat ook daardoor de belang stelling voor het Ambachtsschoolonderwijs steeds mag toenemen. Hiermede verklaar ik de Tentoonstelling voor geopend. (Langdurig applaus). Over deze tentoonstelling kunnen we kort zijn. Er is een ware zegswijzeMen herkent den werkman aan zijn werk. Neem nu „werkman" en „werk" in den zin, die voor een Ambachts school strookt èn dat bij hen 121/2 jarig be staan, een feestje dus, dan is het duidelijk, dat hier in keurig werk de hand van dege lijke onderwijzers te zien is. Waar ge ook komt, of bij timmerman, dan wel bij smid en schilder; of ge in de onderste werkplaat sen komt of U in de bovenzalen bevindt: aan het werk herkent men den arbeider. Het is absoluut ondoenbaar een overzicht te geven, van wat het Eerste, Tweede en Derde leerjaar presteert en we nemen den hoed af voor Directeur en Leeraren, onder wier leiding zooveel tot stand kwam. Late men toch nooit meer zeggen: Een Ambachtsschool geeft niks. Wie dit zegt, lastert, en heeft zelfs geen begrip van doel en strekking, leerplan en methode eener Ambachtsschool. Heel goed is het doél der Ambachtsschool uiteengezet in het Feestnommer. Dat moest in honderd tallen verspreid worden, opdat de oogen flink open gaan voor het nut eener Ambachtsschool. Late ieder nu eens wat tijd eraf nemen en al de lokalen eens op zijn gemak gaan opnemen. Hij komt er beslist zeer voldaan uit en zijn vooroordeelen zullen verdwijnen. De versiering der school, zoo binnen als bui ten is netjes en maakte een gunstigen indruk. De gasverlichting bewerkt door den heer I. v. d. Nieuwendijk, fabrieksbaas mag ook gezien worden, kortom 't is mooi, gaat er heen en overtuig u. En onze wensch bij dit Jubileum is, als die van alle, welke bij de opening tegen woordig warenGroeie en bloeie de Am bachtsschool. te bezeeren dat zakelijk was. geneeskundige hulp nood- Aren SOMMELSDIJK. Het woon- en winkelhuis aan den Dubbelen Ring van de firma Gebr. Hollen alhier, is op 5 Mei j.l. bij afslag ge kocht door Th. vgn der Bol alhier, voor f 5010. In het huis wijk B 101 heerscht de be smettelijke ziekte „Febris Typhoidea", bij de 37-jarige huisvrouw. De dienstplichtigen der lichting 1916, J. v. d. Broek en P. Vijfhuizen, zullen in werkelijken dienst worden gesteld op Woens dag 17 Mei a.s v.m. IOV2 uur te 's Graven hage, eveneens de dienstplichtige dier lich ting W. J. Nijgh, op 17 Mei a.s. v.m. 9 uur. Evenals vorige jaren zullen aan ons bureau de telegrafische mededeelingen van het Metereologisch Instituut te de Bildt wor den bekenn gemaakt. De Verwisseling der berichten geschiedt des middags tusschen 12 en 1 uur. Door G. Breur Cz. vader van den inge schrevene der lichting 1917 Johs. Breur, is aan H.H. Ged. Staten dezer provincie eén bezwaarschritt ingediend tegen de weigering om vrijstelling wegensjbroederdienst van zijn zoon door den militieraad. M1DDELHARNIS.* De S.D.A.P. heeft in het district Middelharnis voor de Prov. Staten candidaat gesteld den heer H. Schlosser, lid van den gemeenteraad van Hellevoetsluis. In den Centralen Proeftuin is Vrijdag de eerste kropsla gesneden van den kouden grond en naar de groentenveiling verzonden. Door den landbouwer Joh. Struik is de bouwschuur met twee woonhuizen staande aan den Waterweg onderhands gekocht van den heer C. Spee uit Rotterdam. De vrouw van L. Soldaat had 't onge luk haar hand aan de voetbrug zoo ernstig De Herijk van maten en gewichten zal gehouden worden op 6- 7- en 8 Juni in het oude postkantoor. bruik is OUDE TONGE. Met ingang van 1 Mei 1916 de prijs van het gas als volgt vastgesteld Lichtgas f 123 per Ms, kookgasf0.ll perM3 motorgas fO.10 per M". muntgas f 0,12r' M3. 70 ce bij d Notaris Op Vrijd Sommei: per De navolgende personen, ingeschrevenen der lich'ting 1917, zijn vrijgesteld wegens broe- derdienst Comelis van Markensteijn Paulus de Korte Jacob StanderLeendert BoomJan Baptist de Jong; Cornelis van der Jagt. Aan den heer A. S. de Gast alhier, is met ingang van 1 Mei 1916 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als controleur van de contróle-fokvereeniging, alhier. Op verzoek van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zullen in het vervolg slechts broodkaarten worden afgegeven aan diegenen, van wie bij onderzoek is gebleken, dat zij den gewonen broodprijs niet kunnen betalen. Naar wij vernemen is onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Noteman, Directeur van het post- en telegraafkantoor te Balk, in gelijke belrekking benoemd te Wildervank. Aan den heer Marinus Kanters alhier, is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein in de voorzaal van het perceel gelegen aan de Kaai, plaatselijk gemerkt No. 15 Van den landbouwer G. v. d. M. alhier brak de vorige week een koe, doordat zij over een heining sprong een harer pooten tengevolge waarvan het dier moest worden afgemaakt. D1RKSLAND. Naar de bladen melden is den Edelachtbaren heer Mr. C. Zaaijer alhier aan gezocht als burgemeester van Batavia Sema- rang of Soerabaja. Naar wij vernemen heeft zijn Edelachtbare echter voor de eer bedankt. De nieuw ingevoerde tijd schijnt ook hier lang niet alle rnenschen naar den zin. De meeste inzonderheid de landarbeiders hou den het maar bij het oude, daar het des zo mers toch reeds 3 of 4 uur's morgens dag is. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redacteur Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw veel gelezen blad. En dan is mijn vraag eens aan de lezers of er toch geen mensch is, die mij eens op de hoogte kan brengen waarom er toch zulke afschuwelijke rnenschen zijn op Melissant die den Milicien M. Doorn, die, dat toch erg ge noeg is, mét gebroken beenen in Den Haag ligt nog zulke moeite aan doen, om met zijn huis en inboel te doen of dat het geen waarde heeft. En dat nog niet alleen alles openbre ken en goed uit de kast halen, en ja lezers te afschuwelijk om te lezen, een doode kat aan te kleeden met goed uit die kast en dan nog het opschrift er bij, dat de grootste on- menschelijkheid te boven gaatVader vergeef het hun, want ze weten niet wat zij doen. Is het niet vreeselijk om des Heeren kruis woorden te gebruiken als spotwoorden. Ik heb al zoo eens nagedacht wie toch al die onmenschelijke dingen zou doen? Ik weet wel, dat het daar in die buurt niet pluis is, maar ik kan toch niet gelooven, dat het daar van daan komt, want dat zijn toch Chris telijke rnenschen? Meer als eens hebikhoo- ren zeggen. Dat is zekerVan hooren zeggen hoort men veel liegen. Maar ik kan het (och niet gelooven dat het daar van daan gebeurt, want ik ben er zelf wel meer dan eens oog getuige van geweest dat hij of zij deelnaihen aan des Heeren Heilig Avondmaal en dan nu zulke dingen dan zou men toch niet ondgt de rnenschen gerekend kunnen worden. Nu, geachte Redacteur en lezers, ik kan hier geen f 100 voor uitloven als de heer J. Sieling, maar als ik het doen kon, dan wel 300. Ik teeken mij met den meesten dank voor de plaatsruimte. Een vriend van DOORN. MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnengekomen de vischsIoepenPaul Kruger st. L. Koster f 3020. Theodora Emme- rentha st. Abr. Jongejan f2700. OUDDORP, 9 Mei. In de afgeloopen week hebben de garnalenyisschers dagelijks 4 a 6 manden per schuit gevischt welke deels naar Engeland zijn verhandeld en overigensnaar Stellendam, tot den prijs van 18 c. per kg. De uitslag der zeevisscherij was bevredi gend. Er werden per schuit 50 a 100 tongen en veel schol gevangen. De besommingen beliepen f 90 tot f 160. Faillissementen inNederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 29 faillissementen tegen 38 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar deze week inbegrepen, 389 tegenover 510 in denzelfden tijd van het vorige jaar. Op Donderdag 11 Mei 1916 'snam. 2 uur, ten verzoeke van en op de bouwwoning, bewoond door dhr. J. Houtaar a/d Duiven- waardschen dijk te Nieuwe Tonge. Verkoop van paarden, vee, kippen, rijtuigen, bouw gereedschappen enz. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 11 Mei, 1916, 's nam. 44/j uur, te Stellendam, ter herberge van F. Troost veiling; en Op Donderdag 18 Mei 1917, 's nam. 4 /a uur te Stellendam, ter herberge van de Wed. J. G. Knöps, afslag; van Een Woonhuis met schnur en Wagenhuis, benevens het recht van erfpacht tot 11 No vember 1950 van den grond en van het ert met den tuin, te Stellendam, aan den Ach terweg, kad. Sectie B nom. 1399 groot 17 erf en g- en uitkome B nommer Eigendom B. Hollen. Treurig pen wer zijn een tre werd moed« messteken buiten naar sees en wezig tw en t( de krankzin die landwei laden stond, en neer te hem in schot, troffen dreig sch han waa en De ontbod dood ten g Krasse 01 pectabeien bereikt én dagen, aldu hun 70-jari aan den Jul weg. Zij naar van jes vonden den nooit auto-ritje vadertje we moedertje den met he gen het be Tragisch „N. Crt." De chef- Donderdag; Onvoorzicf emmer kou kwam bij, Zes man 1 meesteren e De Zome de „Stand.' Maandag werkman, en de lede Maar aank enkele. De gang. Wat Wel tijd. Zes u(è weest. Watbl „Wel klok heeft j Uitgeslap Hij kan in huis. Wel uur aan. E voor niks relt al met Wat Mensc de klok h Ik heb 'm gisterenavc Watte ik was bar Gummib; te Glanerb uit de rich mannen lil en men k moeilijk vi Bij de d dat het bu dik was ei visiteeren. Hierbij 1 heele lichE Bij den dil minder dat terwijl bij De banden de retirade van een d< Geboren ders en H A. Looij e Markus er Wachter Hogehem Bakker en d. Bruin Melissant en B. Oor' Lugtenbur, J. Rameijs. Antje Mai Goedegebt Ondertro G. Gestel, Gehuwd Slis j.d. 22 j.d. 24 j. K. Ridder, Overledt K. Tanis. C. v. d. E H. Knops, Zielst. W. en M. Poe van A. Rc MIDDEL heeft met voor onde DIRKSLJ in de Her den voor gebracht. Beroepei cand. te

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2