lie DRANKBESTRIJDING, INGEZONDEN STUKKEN. VISSCHER1J. POSTERIJEN. RECHTZAKEN. VERK00PINGEN. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL. TELEGRAMMEN. MARKTBERICHTEN. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND De goede gevolgen van het vervroegde sluitingsuur. „Het werk in de munitiefabrieken", zoo verklaarde Minister Lloyd George in het par lement, „wordt er beter door gaande gehou den, de dronkenschap is er zeer door vermin derd en wat de Minister nog belangrijker achtte het verbruik van sterken drank nam er door af in sterke mate". Volgens de Daily Chronicle komt dronken schap thans zoo weinig meer voor, dat toen de magistraat te Willesden zulk een geval te behandelen kreeg, hij met belangstelling aan den beklaagden vroeg, hoe hij er, met al die verbodsbepalingen, nog in geslaagd was dron ken te raken. De man verklaarde het zelf niet te weten. Het sluitingsuur heeft ook een gunstigen invloed op de misdadigheid. Zoo werd onlangs te Londen bij de installatie der jury voor de rechtszittingen door den daarmee belasten magistraat meegedeeld, dat er nog nooit zoo weinig zaken op de rol hadden gestaan als deze maand. Hun getal bedroeg nauwelijks een vierde van dat in hetzelfde tijdsbestek van 1912. En onmiddellijk werd daaraan toegevoegd dat de beperking van den drankverkoop een zeer gunstigen invloed had gehad. Uit Noorwegen. De laatste verkiezingen voor hetNoorsche Parlement (Storting) beloven veel voor de zaak der drankbestrijding. Van de 133 leden zijn er 62 geheelonthouder25 andere leden ofschoon niet-geheelonthouders, hebben zich toch ook voor het verbod van sterken drank verklaard, terwijl er onder de overigen velen zijn, van wie betwijfeld wordt of zij tegen zullen stemmen. De Minister-President heeft aangekondigd dat er een wetsvoorstel voor het verbod van sterken drank in bewerking is. DE TOESTAND. Koet-el-Amara geeft zich over. Ziedaar de laatste berichten van beteekenis. Van dag tot dag is er door de opperbe velhebber der ingesloten vesting, generaal Townshend al gevraagd of er nog eenige uitkomst was te verwachten. En ontkennend heeft hij zelf zijn vraag moeten beantwoorden. Hij kende de wisseling van den krijg maar al te zeer. Eerst ging alles zoo mooi. Zijn expeditie ging met stóóm voort Reeds strekte hij de hand uit naar Bagdad en zag zich reeds in de Londensche pers geprezen en verheerlijkt als de „held van Mesopotamië" Toen kwam de tegenslag. De Turken hadden versterkingen gekregen, duwden hem niet alleen 'n eindweegs terug, maar wisten hem ook te omsingelen aan den oever van den Tigris en totdusver leed elke poging tot ontzet, schipbreuk. Townshend verdedigde zich kranig. Met oud-Engelschen moed Maar hij ging het bang krijgen Toen heeft hij de inlandsche bevolking verdreven, om den mondkost wat te sparen en zijn troepen keken eiken dag begeerig naar boven, of er ook vliegtuigen komen, die zakken met meel naar beneden laten vallen zeker wel de Allernieuwste wijze, om een bezetting van levensmiddelen te voorzien! Evenwel, 't kon zoo niet duren. En daarom was bericht van de capitulatie van Koet-el-Amara geen schokkend bericht. 'tWas verwacht. Konstantinopel seinde dienaangaande: De te Koet-el-Amara opgesloten Engelsche troepenmacht heeft zich aan de Turksche belegeraars onvoorwaardelijk overgegeven. De bezetting, bestaande uit 13,300 man, on der opperbevel van generaal Towshend is krijgsgevangen genomen. Terwijl Reuter zegt: Na een dapperen tegenstand van 143 dagen heeft generaal Townshend zich door gebrek aan voorraden genoodzaakt gezien Koet-el- Amara over te geven. Voor dien heeft hij zijn kanonnen en munitie vernield. Zijn troe pen bestaan uit 2970 Britsche militairen van alle rangen en ongeveer 6000 Indische troepen. De Duitsche pers brengt in haar bespre kingen over den val van Koet-el-Amara na tuurlijk groote hulde aan het Turksche leger in Mesopotamië, dat hiermede als 't ware aan haar einde gekomen is op dit gevechts terrein. De Nordd. Alg. Ztg. schrijft, onder het op schrift „Koet-el-Amara heeft met 13.000 En- gelschen gecapituleerd" „Met gevoelens van zeer groote vreugde heeft het Duitsche volk de tijding van deze belangrijke gebeurtenis ontvangen. Daardoor werden de roemrijke gevechten van onze Turksche bondgenooten tot een schitterend eind gebracht. Alle po gingen van Engeland om de ingesloten land- genooten uit hun benarde positie te verlos sen zijn afgestuit op het uithoudingsvermo- en de dapperheid van de voortreffelijke aan gevoerde Turksche troepen. Het Turksche volk kan met trots terugzien op den afloop van de krijgsoperaties waardoor een sterke vijandelijke legerafdeeling in handen is ge vallen van zijn onvermoeibare soldaten. Wij wenschen onzen trouwen Turkschen bondgenoot geluk met deze nieuwe over winning, en geven uitdrukking aan ons vaste vertrouwen, dat deze roemrijke daad een nieuwe stap zal blijken te wezen op den weg naar de definitieve overwinning door Turkije over zijn vijanden. Het Berliner Tageblatt schrijftWelken terugslag op militair gebied, de zware klap zal hebben, die aan de Britsche Tigris-expe- ditie is toegebracht, zal waarschijnlijk spoe dig blijken. Engeland zal de nederlaag van Koet-el-Amara met opnieuw een groot pres- tige-verlies moeten betalen. Vooral in Egypte en Arabië zal de tijding dezer overwinning van het Turksche Rijk dat, naar beweerd werd, naar het sluiten van een afzonderlijke vrede streefde een buitengewoon groot Opzien verwekken." De Lokal Anz. uit zich als volgt: Het aanzien van het trotsche Engeland bij de mohammedaansche volken van het Oosten is vernietigd. Dertien duizend Engelschen als gevangenen in handen van mohamme daansche troepen te zien, is voorzeker een aanblik die tot ver buiten Egypte, Perzië en Afganistan, overal waar Mohammedanen wo nen, dezen nog meer zal electriseeren dan zelfs de oproep tot den „heiligen oorlog" het gedaan had." Van de overige fronten kwam al heel weinig nieuws, op het Westfront viel niets belangrijks voor, en op het Oostfront veroverde de Duitscher hetgeen hij bij de jongste of fensieve beweging der Russen had verloren, en nam daarbij 5000 man gevangen benevens als buit één kanon. Hoe staat de toestand in Ierland? word gevraagd. Ja wie zal dit zeggen. De Engelsche „Times" moet zelf verkla ren dat hij de geheele toestand niet weet, en dat de Regeering niets zegt. De Regeering was van plan 't gansche eiland in staat van beleg te verklaren en dan lekt er weinig meer doorMaar in het Lagerhuis werd op grond, van particuliere inlichtingen de toestand ernstig genoemd. Natuurlijk blijft Engeland baas. Daar hoeft niemand aan te twijfelen. Dat zien de Iersche partijleiders, die den opstand afkeuren ook zeer wel in. Maar toch het is lastig. En dat nü, waar Engeland al zijn krachten op 't vasteland noodig heeft! Ook ter zee liet Engeland zijn offer. Zij hebben een groot pantserschip verlo ren. De admiraliteit deelt mede dat het pant serschip „Russell" (groot 14200 ton) dat de vlag voerde van schout bij nacht Frementle, in de Middelandsche Zee op een mijn is ge- loopen en gezonken. 124 personen werden vermist, 676 zijn gered. SOMMELSDIJK. Het 3-jarig dochtertje van J. Sch. Jzn. had het ongeluk te vallen en haar armpje te breken. Maandagmiddag is een varkenshok met 3 varkens van C. v. M. te Kralingen in vlam men opgegaan, v. M. zelf bekwam nog eenige brandwonden aan zijn arm. Naar we vernemen moet het varkenshok zijn aangestoken door een 6-jarig zoontje van H. P. wonende te Kralingen. Historisch tooneelspel in 3 bedrijven. Plaats van behandeling een betrekkelijk stil gedeelte van Sommelsdljk. 's avonds 11 uur. Uit een „befaamd" hotel stapt met sluitens- Hur naar zijn op enkele minuten afstands ge legen woning, mijnheer X. Aan zijn tongge- klep in zijn alleenspraak en aan zijn zig-zag gang is duidelijk merkbaar, dat zijn maag manometer verre over de roode streep is geloopen. Eenige echte straattypen, blijkbaar reeds lang met deze hun plannen rondgeloopen zien „mijnheer" aankomen ongelukkig ge noeg voor hem en hebben eindelijk een geschikte tijd gevonden om deze hun plan nen te verwezenlijken. Ze willen namelijk „mijnheer" de toegang tot zijn woning wei geren, door de deur met touwen af te sluiten. Doordien ze telaat hun prooi bemerkten konden ze niet voldoende hun plan volvoeren. Echter zijn ze er zoover in-geslaagd, dat ze met eenige touwen kunstig de deurknop met de posten verbonden kregen, terwijl in het midden der deur een ledige bus van de maat schappij „De Automaat" hangt te bengelen. Daarna hebben ze zich in het donker ver dekt opgesteld, zich inwendig reeds verkneu kelend wat dit worden zal. Mijnheer X nadert zijn woning. Met een paar dronkemansaanloopjes en lodder oogen steekt hij de weg over en deinst verschrikt terug, bij het zien van zijn versperring. Poogt daarna nog eenmaal van andere zijde de deurknop te bemachtigen, als een schip dat bij stormweer de haven tracht binnen te loopen. Tenslotte terug tot op de helft van den weg, handen in den broekzak, pet schuin op de jeneverkop, beenen wijd uitgestrekt, en een afgebeten sigaarpuntje tusschen de tanden, zet zijn alleenspraak voort: „k k 'k ben n niet gek k oor, als dat-ter wel binne. Ze .ze wille mun op een „mijn" laete loape, in met zijn vin ger naar voorhoofd wijzend ze diinke ze ker, dat 'k k dronke binne, 'k k Binne geen boot dat te ze me in de lucht wille laete vliege Dan blüffuk op straete 'k 'k Bin neutroal Maar zoover als zijn verbijsterd verstand het toeliet wilde „mijnheer" toch verder met de „mijn" kennis maken, dan kan hij de Bur gemeester in kennis stellen met het „aanspoe len" van een dergelijk „gevaarlijk" voorwerp. Zoo behoedzaam als maar eenigszins voor hem mogelijk was nadert mijnheer de voor deur. Met oogen, meer gelijkend op horloge- glazen, poogt hij het ding te onderzoeken, maar bepaald dichtbij komen durft hij toch niet. Eindelijk zet „mijnheer" op zijn oude plaats z'n dialoog voort: „Ze ze diinke zeker dat k k un boot binne maar k k laet me zoo mar niet torpedeere en trekt dan de conclusie, terwijl hij op de vingers natelt; „Burgemeester leit op bed 'k mot er oak nae toe 'k- k kan hier niet bluve dan mar op leven en dood Mits neemt „mijnheer" een aanloop en wilde de „mijn" wegtrappen om alzoo met geweld de toegang te openen. Wat verwacht was gebeurde. „Mijnheer's oogen waren niet bij machte om de juiste afstand te bepalen, en met de woorden „dood of 1 1 levend" ik k kwaget" trachte hij een forsche trap tegen de „mijn"te geven, die echter zijn doel miste daardoor deed het de balans van zijn cor pulent lichaam overslaan en „mijnheer" lag, niet bij machte op te staan. Geheel van streek van ingehouden lachen naderen jongens uit schuilhoek vinden mijn heer, en vragen met een strak-staal-ernstig gezicht„Wat scheelt u mijnheer zullen we u helpen Die vraag deed hem goed. Met de verzuchting „asjeblieft" klinkt het onder tranen: „D'r binne toch nog goeie menschen al is 't oorlog MIDDELHARNIS. Zaterdagmiddag geraakte de fietsrijder J. v. G. het spoor bijster en kwam met fiets en al in de haven terecht. Met de hulp van anderen kwamen rijder en fiets behouden op den kant. - Van G. den Boer viel de vorige we.ek het zoontje van den zolder waardoor het inwendig zich ernstig bezeerde. Geneeskun dige hulp was noodzakelijk. Tijdens zijn werkzaamheden kreeg de landbouwersknecht K. Kievit een stukje grint in zijn oog 't welk hem zulke pijn veroor zaakte dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Op 22 Juni 1916 zal alhier een paar- denkeuring worden gehouden. NIEUWE TONGE. De verandering der tijd brengt alhier nog al wat verwarring aange zien de arbeiders en vooral de bouwknechts hun werk niet in overeenkomst is met de nu plaatselijke tijd. DIRKSLAND. De Paardenmarkt zal dit jaar gehouden worden op Vrijdag 2 Juni. Onze vorige dorpsgenoot T. v. d. Sluijs thans in Militairen dienst heeft dezer dagen met gunstig gevolg examen afgelegd voor spoorwegmachinist. De gasprijs is hier met 3 cent per M3 verhoogd. Maandagmiddag verbrande van C. Mar- kenstein aan het Korteweegje een hok met 3 varkens. Naar men zegt is dit een spelletje van onze lieve schooljeugd. Voor het grootste gedeelte moet het vleesch nog geschikt zijn voor de consumptie. HERKINGEN. Menigeen was alhier Maan dagmorgen 1.1. met de tijdsverandering in de war. Vooral bleek dit bij menschen van bui ten de gemeente. De schoolkinderen n.l. kwamen pas te halftien oudtijds half negen school. Hoewel uit naburige gemeenten werd bericht als zou 1.1. week onder onze gemeente een mijn tot springen gebracht, is en was ons daarvan niets bekend. Ook alhier is op den aangegeven tijd een ontploffing gehoord die velen den slaap stoorde. Hoogstwaar schijnlijk is iets dergelijks onder de gemeente Ouddorp geschied. OUDDORP. Maandag j.l. had de mole naarsknecht P. B. in dienst van H. A. alhier het paard bespannen voor een geladen wa gen koren, als naar gewoonte vastgezet aan het hek van W. M. Door onbekende oorzaak gelukte het dier zich van zijn halster te ont doen, deze vrijheid bemerkende, zette hij het op een loopen. Nabij den molen gekomen nam het dier echter zijn draai tekort, en moest over een sloot springen, teneinde op zijn bestemming te komen. Als zeldzaam heid mag wel worden gemeld, dat het hem gelukte, zoowel zelf als ook zijn beladen vracht zonder eenige schade of letsel, in veiligheid wist te brengen. Op de laatst gehouden beestenmarkt alhier zijn aangebracht 25 stuks hoornvee. Handel tamelijk. Prijzen zeer hoog. Maandag j.l. had de landbouwersknecht van C. B. bespannen voor een z.g. rolblok, uitgespannen. Het paard schrok en begon in het rond te draaien. Al draaiende won het dier de leidsels om zijn nek. De gevol gen bleven niet uit. Hij liep achteruit in een naastbijzijnde sloot. Met behulp van een span paarden van den landbouwer P. V. ge lukte het hen, hem eindelijk op het droge te trekken. B. en W. dezer gemeente maken be kend, dat tegen Woensdag a.s. des avonds 6 uur, een openbare vergadering is belegd. Zondag j.l. werd C. v. D. loopende bij den tram, eenige onpasselijke woorden toe gevoegd, door het meisje M. P. In woede ontstoken, gaf C. v. D. het meisje een slag in het gelaat, zoodat zij met een bebloedde neus in een zakte. Haar broer dit hoorende, kwam op het dorp C. v. D. tegen, zoodat zij na eenige woorden gehad te hebben, elkan der aanpakten en handgemeen werden. Door eenige personen van elkander te zijn geschei den, konden zij voldaan of onvoldaan zich huiswaarts begeven. 10 Mei aanstaande zal het zeldzame geval zich voordoen, dat de Heer D. Voogd al hier 40 jaren als Secretaris der verschillen de polders werkzaam is geweest, nadat hij het daarvóór 9 jaren heeft waargenomen voor wijlen zijn vader. Circa een halve eeuw een menschen- leven haast heeft de Heer Voogd het voor recht gehad te mogen werken aan een zoo schoone zaak en heeft hij ontzettend vele verbeteringen mogen aanbrengen aan de on der zijn beheer staande polders. Wie de blijken wil zien hoe accuraat en nauwgezet hij zich in die gewichtvolle zaak heeft ingewerkt, ga naar de polderkamer en zie de verschillende kaarten, teekeningen, enz. enz., die daar als stille getuigen van de groote werkkracht en arbeid door hem voor de verschillende polders verricht, aan den wand hangen of in portefeulle liggen. Wij feliciteeren den Heer Voogd bij voor baat reeds en wij twijfelen niet, of het zal op dien dag bij den jubelaris bewijzen van belangstelling „regenen". HELLEVOETSLUIS. De opbrengst van de verkoop der Emmabloem op 1.1. Woensdag, heeft alhier opgebracht f 131.51s en te Nieuw- Helvoet f 61.60. VLAARD1NGEN. Donderdagmiddag even 3 uur hoorden wij een vreeselijken knal. Bij onderzoek bleek 't een hevige ontploffing in het vooronder van den motorboot „Helena" liggende voor de fabriek „Hollandia" plaats gehad te hebben. Twee mannen, die zich beneden bevonden, kwamen naar boven, de een met brandwonden aan de voeten, de ander aan het hoofd. Een derde kwam er betrekkelijk goed af, daar hij zich bovenop bevond. De boot (van V. Yperen en v. Huren) ge laden met bouwsteenen, begon van voren te zinken, daar blijkbaar door de ontploffing verscheidene nagels uitgesprongen waren, men houdt hem door pompen boven. De vlammen waren betrekkelijk spoedig gedoofd. De mannen werden bij „Hollandia" verbon den. De boot is naar de overzijde gesleept en gelost. Men vermoedt, dat de ontploffing is ver oorzaakt door carbidgassen, Verscheidene honderden menschen kwamen aangesneld, terwijl door enkelen water in 't vooronder werd geworpem De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur I Hebt u ook 'n klein plaatsje beschikbaar voor 't volgende Bij voorbaat mijn besten dank. Van Waterland en Waterwolf. Ten noorden van het IJ hoort men thans 'n eenvormig geluid van stoomgemalen, ge lijk kort té voren 't bange gedruisch der op dringende wateren. Hier en daar wordt er de aarde droog. En kan men de schade gaan schatten. Die blijkt groot te zijn. Ze is bij lange nog niet gedekt. Onze arme Chr. Scholen daar! Men heeft ze typeerend onze „drijvende" scholen genoemd. En gij, die achter dijk of duin verscholen, zoo veilig zijt gebleven, hebt ge reeds uw dankoffer gezonden 't Pen- ninkske der weduwe is er reeds heen. Dat komt altijd 't eerst. Doe gij alsnog desgelijks. Penningmeester van dit steuncomité is de heer Vermeer, Ooievaarstraat, Zaandam. Aan mijn adres kunt u ook „prikkaarten" voor dit doel bekomen. W. KOK, Lusthofstraat 110b. Een Siberiër is Dinsdag bij Winterswijk over de grens gekomenmet hem trok 'n Russisch onderofficier die reed3 vijfmaal een poging tot ontvluchting vruchteloos had be proefd. Een leepe burgervader. Te Tilburg kwamen vele boeren ter markt om kipeieren te ver- koopentoen de lading in de stad was ver bood de burgemeester allen uitvoer en nam de eitjes tegen 572 cent per stuk in beslag, zoodat de boeren een gewaarwording kregen vaak betiteld met een naam ontleend aan de huid van gestorven eierlegsters. Rotterdam, 21 April. MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJ muiden binnengekomen de vischsloepen „Albatros" st. J. de Waard f 2800, Oranje Nassau st. D. Koster f 2200. STELLENDAM, 29 April. In de afgeloo- pen week zijn alhier aangevoerd 23,000 kg garnalen, waarvan ruim 2/s aan de pellerijen zijn geleverd en de overige naar het buiten land zijn gezonden, waar de vorige week van f 6 tot f 8.50 per mand werd betaald. STELLENDAM. Over de afgeloopen maand werden aan het Telegraaf- en Telefoonkan toor alhier behandeld 134 binnenlandsche en 64 buitenlandsche telegrammen, 185 ge sprekken en 11 oproepberichten. HERKINGEN. In verband met de veran dering der diensten der tram is ook de post dienst alhier aanmerkelijk vervroegd. Eerste post vertrekt des morgens 6,45, buslichting 6,40, tweede post 1,30, buslichting 1,20. Door den brievengaarder is dit voor het postkan toor gepubliceerd. NIEUWE TONGE. Op het hulptelegraaf kantoor zijn gedurende ae maand April be handeld 103 telegrammen, 491 telefoonge sprekken en 20 oproepingsberichten, totaal 614 berichten. HOOGE RAAD. De Hooge Raad heeft behandeld het cas satieberoep van den officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam tegen het vonnis van die rechtbank, waarbij een echtpaar te Melissant tot f 0,50 boete was veroordeeld wegens het ter school zenden van een kind zonder dat was overgelegd een bewijs vau inenting tegen de pokken of eene verklaring van twee geneeskundigen dat van de inenting levensgevaar te duchten is voor de(n) leerling. De kantonrechter te Sommelsdijk had bekl. van alle rechtsvervolging ontslagen op grond dat de bedoelde verklaring van twee des kundigen was overgelegd. Overgelegd was ten deze een verklaring van twee deskundi gen, steunende op een door ieder hunner afzonderlijk en op verschillende data gedaan onderzoek. De rechtbank oordeelde, dat had moeten zijn overgelegd eene verklaring ge grond op een gelijktijdig en in gemeen over leg plaats gehad hebbend onderzoek van die geneeskundigen. Advocaat-generaal mr. Ledeboer achtte de overgelegde verklaring voldoende en de be slissing van den kantonrechter dus juist en concludeerde mitsdien tot vernietiging van het vonnis der rechtbank en tot ontslag van rechtsvervolging van de beklaagden. "Uitspraak 29 dezer. Op Woensdag 3 Mei 1916, des voorm. 10 uur, te Dirksland, nabij het station der R. T. M. vóór de schuur van den Heer C. van Dongen, van 1 HIT, 5 MELKKOEIEN, 6 VAR KENS, BOK met WAGEN en TUIG, RIJ TUIGEN, waaronder VEETRANSPORTWA GEN, KARN-, SCHUUR- en SLAGERSGE REEDSCHAPPEN, eene partij MEST, eenig MEUBILARI, enz. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 5 Mei 1916 des voormiddags 10 uur aan de kaai te Ooltgensplaat voor het Gemeentehuis van een partij metselzand liggende aan de Sluische haven (Galathee) te Ooltgensplaat ten verzoeke van den heer Curator in het faillissement van K. Verolme. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 11 Mei 1916 's nam. 2 uur, ten verzoeke van en op de bouwwoning, bewoond door dhr. J. Houtaar a/d Duiven- waardschen dijk te Nieuwe Tonge. Verkoop van paarden, vee, kippen, rijtuigen, bouw gereedschappen enz. Notaris VAN ISPELEN. Een windhoos heeft te Weerdinge (Dr.) gewoed. Het dak van de woning van den landbouwer H. Braam werd er door afgeno men en elders neergegooid, terwijl verschil lende boomen zijn ontworteld. Een ernstige gasontploffing vond te Dor drecht plaats. Naar de „Tel." mededeelt wilde ten huize van'n zekere Kramers't licht niet branden, waarom de bewoner zich naar den kelder begaf waar de meter stond. Na het aanstrijken van een lucifer volgde een hevige ontploffing, die in de woning veel schade aanrichtte. Onder mee- werden de groote ruiten aan de straatzijde van den sa lon aan gruizels geslagen en vloog er een paneel uit de deur, terwijl de drukking ook in andere vertrekken schade veroorzaakte. Inmiddels was in den kelder het uitstroomende gas in brand geraakt en 'deelde de vlam zich mede aan het in de gang gekomen gas, zoo dat een begin van brand ontstond. Terwijl voorbijgangers bezig waren het vuur boven met emmers water te blusschen droegen anderen zand aan waarmede de lekke gasleiding in den kelder werd begraven, waar door ook hier de vlam werd gedoofd. Inmid dels had de slangenwagen der politie met een straal op de waterleiding het ;brandje in de kamers gebluscht. De heer Kramers was bij de ontploffing deerlijk aan het geheele hoofd, borst en be- nedenarmen verbrand. Zijn toestand is niet zonder gevaar. 'n Gevaarlijke vondst deed 'n jongen te Rotterdam, die in een sloot een granaat vond van Belgischen oorsprong; 't projectiel was wel afgeschoten maar had zich niet uitgezet tot barstens toe. SOMMELSDIJK. GeborenJan, z. v. Izak de Korte en Ja- coba Blok. Overleden: Lieven, oud 10 maanden, z. v. Pieter Groenendijk en Maatje Knops; Arij Polder, 16 jaren, zoon van Arij Polder en Adriaantje Zoon. NIEUWE TONGE. Geb: Klaasje, d. v. Leendert vanHeemstenJo- hanna Verolme; Laurens, z. v. Jan den Ou den en Kommertje van den DoelJan, z. v. Bastiaan Holster en Johanna Boogert. Ondertrouwd: Adrianus Houwelingj.m.20 jaar en Maria Holleman j.d. 21 jaar. Gehuwd: Jan Holleman j.m. 23 jaar en Kaatje de Gast j.d. 22 jaar; Johannes van den Ouden j.m. 21 jaar en Adriana Kalle j.d. 20 jaar. OverledenLena van de Tonnekreek oud 51 jaar, gehuwd met Laurens van den Ou den Christina Cornelia Gebraad oud 14 maandenAdrianus Visbeen oud 70 jaren, gehuwd met Klaasje KoekkoekAbraham van Eesteren oud 70 jaren, gehuwd met Maria Cornelia van Eek. OUDDÖRP. Kaatje, d. v. L. Breen en C. Mastenbroek Aagje, d. v. 13. Moerkerk en A. Bakelaar; Johannes, z. v. J. Breen en A. J. Hameeteman Eeuwit, 'z. v. C. Luime en J. de JongHen drik, z. v. J. Bosland en D. de RondeGriet je Maria d. v. P. Voogd en L. van Asperen. GehuwdDirk Sperling j.m. 26 j. en Jan netje Westhoeve j.d. 24 j.Johannis Sper ling j.m. 22 j. en Klaasje Kastelein j.d. 23 j. OverledenBaaltje Meijer 55 jaar echtge- noote van G. Aleman Jozijntje Mastenbroek 59 j. echtgenoote van T. HameetemanNeeltje de Jong 45 j. echtgenoote van J. v. d. Wen de Willem Akershoek 63 jaar j.m. z. v. Wil lem Akershoek en van Kaatje Akershoek; Een levenloos aangegeven kind van het man- nelijk geslacht van J. v. 't Geloof en N. Klijn. SOMMELSDIJK. Op de Christelijke School alhier zijn op 2 Mei j.l. 30 leerlingen toe gelaten. HERKINGEN. Vrijdagavond e.k. te half acht bestaat in de consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier gelegenheid tot aangifte voor den H. Doop die alsdan Zondag e.k. des voormiddags zal worden toegediend. HELLEVOETSLUIS. Geslaagd voor het examen L.O. dhr. G. Leeflang alhier, leerling der Christelijke Normaallessen te Nieuw- Helvoet. De onlusten in Ierland LONDEN, 1 Mei (Reuter) OfficeelAlle opstandelingen-commando's te Dublin heb ben zich overgegeven. LONDON, 1 Mei (Reuter) OfficieelAlle op standelingen te Dublin hebben zich over gegeven. De stad is thans volkomen veilig. De opstandelingen in de landelijke distric ten geven zich aan de mobiele kolonnes over. Te Dublin waren gisteren (getal ontbreekt Red.) gevangenen, waarvan 489 naar Engeland zijn gezonden De opstandelingen te Enniscorthy hebben aangeboden hun leiders en wapens uit te leveren, op voorwaarde dat zij zelf naaarhuis mogen terugkeeren. Zij zijn verwittigd, dat hun overgave onvoorwaardelijk moet zijn en zij zijn thans bezig zich over te geven In graafschappen Cork Clare Limerick en Kerry is het over 't algemeen rustig. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 1 Mei Vee. Heden waren aangevoerd421 vette runderen, 94 vette kal veren, 228 schapen of lammeren, 672 varkens 2 bokken of geiten. Prijzen per 7j kilokoeien en ossen 45 521/2 60 ct. kalveren 47 V2 577i 65 ct. varkens 43 46 ct. lichte varkens 35 40 ct. De aanvoer van koeien en ossen was flink De handel was redelijk en de prijzen waren vooral voor de beste soorten hoog. Vette kalveren met gewonen aanvoer en langzamen handel. De prijzen waren iets lager. Schapen en lammeren met zeer kleinen aan voer en zonder handel. De aanvoer van varkens was matig. De handel was traag en de prijzen waren onge veer gelijk aan die der vorige week. Een enkel hok ging nog wel 1 cent boven no- ring. GRANEN, enzMEEL en OLIEEN. ROTTERDAM, 1 Mei. Meel. Direct na het bekend worden der nieuwe bruinbroodrege- ling liepen de prijzen voor bloem sterk op en was de handel zeer levendig; groote par tijen gingen van hand tot hand. Sedert ech ter het bekend geworden is, dat geenklein- brood mag worden gebakken, werd de markt kalmer en is de vraag naar bloem nu zeer gering, de prijzen handhaafden zich echter op nagenoeg het hoogste standpunt. ROTTERDAM, 1 Mei. Aardappelen. Zeeuw- sche blauwe f 4.80—5. Zeeuwsche eigenhei mers f 4.25—4.50, Zeeuwsche bonte f 4.90— 5.20, Spuische eigenheimers f 4.40—4.60, Bra- vo's f 4.25-4.70, Poters f 3.50-3.75, Red Star f 3.70—4 PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 2 Mei. Aangevoerd: Vee. 68 Paarden, 0 Veulen, 0 Ezels, 2018 ma gere Runderen, 758 vette Runderen, 257 vette Kal veren, 1084 nuchtere Kalveren, 0 Graskalveren, 5 Schapen of Lammeren, 8 Varkens, 112 Biggen, 14 Bokken of Geiten. Prijzen per halve Kilo. Koeien en Óssen, van f 0.45 tot f 0.52 0.60 Stieren „0.43 .0.47 6 0.50- Kalveren 0.47' 0.57 i 0.65,

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2