uug-EN SCHIM De Oorlog. Zaterdag 1 April 1916. No. 2168 Tweede Blad. Bericht. Twee Bladen. BINNENLAND. BUITENLAND. RECHTZAKEN. GEMEENTERAAD PLAATSELIJK NIEUWS 1NH0CSM0WSES Dit nummer bestaat uit Evenals vele uitgevers van verschil lende dag- en weekbladen reeds deden, hebben wij ook besloten, de betaling der abonnementen op ons blad voort aan te doen plaats hebben bij den aan vang van het loopende kwartaal, niet meer aan het einde daarvan. Geleidelijk zullen wij gedurende eenige kwartalen vroeger disponeeren dan tot nu toe geschiedde, waardoor deze overgang voor onze abonne's ongevoelig zal zijn. Onze quiiantiën voor het le kwartaal 1916 (Maart, April, Mei) geven wij af op 1 Mei a.s.; die voor het 2e kwartaal (Juni, Juli en Augustus) op 1 Juli, en die voor het 3e kwartaal (September, October en November) op 1 September. Aan onze abonne's JwifcaFlakkee, bij wien we per half jaar beschikken, zul len we voor het le halijaar (1 Maart tot 30 Aug.) op 1 Juli en voor het 2e halijaar (1 Sept. tot 28 Febr.) op 1 Sept. kwitantie afgeven, zoodat 1 September ^..s. deze verandering geheel is inge voerd. Onze abonne's worden beleefd, doch dringend verzocht van deze verande ring goede nota te nemen. De Uitgever. Sommelsdijk, Maart 1916. Telegrafisch verkeer met Engeland verbroken. Van eergisterenavond acht uur af is het telegrafisch verkeer met Engeland verbro ken. Sinds weken werd het verkeer al over de eeni ge overgebleven kabel geleid. De andere waren reeds gebroken, en er was, als onze infor maties juist zijn niets gedaan om ze te her- r tellen. Gisterenavond om acht uur bleek plotse ling dat ook de laatste verbinding met En geland het begeven had. Omtrent de oorzaak is niets bekend: als het waarschijnlijkste werd ons genoemd dat de kabel door een wrak beschadigd is. Het is absoluut niet te zeggen, hoe lang de storing duren kan. De Palembang. Het departement van Marine deelt mede Uit het onderzoek, ingesteld naar de oor zaak van den ondergang van het stoomschip Palembang, van de Rotterdamsche Lloyd, is gebleken, dat dit schip zich op denv.m.van den 11 Maart ten ongeveer 11 u. 25 bevond op anderhalve mijl ten Noorden van den Noord-Galloperboei, stoomende in den koers W. t. Z., toen een schok werd gevoeld, die het geheele schip deed trillen. De machines werden gestopt en daarna op achteruit gezet, tot het schip stil lag. Het schip maakte echter slechts weinig water. Ten 11 u. 30 werd een tweede hevige schok gevoeld van eene ontploffing in het voor schip aan stuurboord ter hoogte van het groot luik, waardoor het schip zwaar over helde en begon te zinken. Terwijl de opvarenden zich redden in de sloepen, volgde kort daarna een derde ont ploffing aan stuurboord ter hoogte van de machinekamer, die het schip tot zinken bracht. Bij het onderzoek werden beëedigde ver klaringen afgelegd door den gezagvoerder den eersten stuurman, den bootsman en een matroos. Daarbij is gebleken: lo. dat het schip tijdens de tweede en derde ontploffing plaats hadden geheel stil lag; 2o. dat de eerste stuurman, toen hij met de sloep nog langszijde lag, een streep in het water, gevorm door opborrelend water of lucht met groote snelheid het schip aan S. B.-zijde zag naderen en dat hij nog vóór dat de streep het schip bereikt had, de 3de ontploffing zag plaats hebben, waarbij zijn sloep overstelpt werd door een waterkolom. 3o. dat de bootsman en de matroos eeni- gen tijd na de eerste ontploffing een witte streep gevormd door lnchtbellen en schuim aan S.B. met groote snelheid over het water recht op het schip aan zagen komen, waarop ue tweede explosie volgde. Zij zagen de witte streep overloopen voor den boeg van een Engelschen torpedojager, die aan stuurboord ongeveer dwars vlak bij de Palembang lag en bezig was met een los geraakte mijn in den grond te schieten. Staatsleening van 125 millioen. Woens dagmiddag meldde men uit Den Haag. Ofschoon het juiste bedrag waarvoor op de Staatsleening van 125 millioen is inge schreven, nog niet bekend is, kon reeds thans hedenmiddag te half twee worden gemeld, dat de leening ruim volteekend is. Een later bericht luidde: Het juiste cijfer van de inschrijving op de nieuwe Staatsleening, zal eerst morgen kun nen worden bekend gemaakt. Hedenmiddag tegen vijf uur bleek reeds voor meer dan 183 millioen te zijn inge schreven, waarvan voor ruim 91 millioen uit Amsterdam f 25.800.000 uit 's-Gravenhage en ruim 23.800.000 uit Rotterdam. De telegraafverbinding met Engeland hersteld. Het departement van marine deelt ons mede dat de telegrafische verbinding met Enge land heden Is hersteld. DE TOESTAND. Van de oorlogsfronten kwam deze week, ook al omdat de telegrafische gemeenschap met Engeland verbroken is weinig nieuws. Alle berichten der geallieerden komen over Londen. Vandaar dat men de berichten óf laat óf in 't geheel niet ontving, 't Gevolg is natuurlijk dat door dit feit men slechts een eenzijdigen blik op de stand der partijen kreeg te zien. Wét nog van de vijanden der centralen binnenkomt, wordt thans per mail via Vlissingen ons gebracht. Evenwel, toch was het nieuws schaarsch. Van de zee komt nog wel, wat ons het meest kan interesseeren. Dat de duikbooten oorlog verscherpt is, in dien zin dat de handelsschepen van de vijanden door de Duitschers zonder waar schuwing worden getorpedeerd, 't is nu wel zeker. 't Is wel verschrikkelijk, maar het gaat nu eenmaal hard tegen hard. Verscheidene duikboot schijnt al in handen der Engelschen en Franschen gevallen te zijn, maar Duitschland maakt dit gevaarlijke zee wapen steeds scherper en naar de berichten die van kapiteins van binnenkomende sche pen ons zeggen, te oordeelen, is weer een nieuw soort onderzeeër gebouwd, die door vlugheid, enz. weer beter aan de lagen en listen van zijn vijand kan ontkomen. De zee is er nu weer vol van. Volgens telegrammen uit Christiania, heb ben reizigers die uit Engeland te Bergen zijn aangekomen, medegedeeld dat Duitsche duikbooten, niet alleen in 't Kanaal of inde Noordzee, maar zelfs ook aan de Westkust van Engeland opereeren. En we zouden zeggen't schijnt wel zoo 't geval te zijn. In 't laatst der vorige week hadden we eerst het geval met de „Succes". Thans is de Engelsche mailboot „Minneapolis" een schip van 13000 ton in den grond geboord. Voorts is de Fransche stoomboot „Hebe" tot zinken gebracht. Ook de Engelsche boot „Arne" is gezonken. Dan is een visschersvaartuig „Kadhown" thuisbehoorende te Huil in den grond ge boord, terwijl de' Engelsche „Eagle Point" benevens het Deensche „Harriet" eveneens naar den bodem gingen. De „Times" bevat zelfs een heel lijstje van schepen die hier nog als niet getorpe deerd bekend waren. En zoo gaat dat maar door. Intusschen moet zelfs weer een nieuwe „Möwe" zich op den Oceaan bevinden, nl. de „Frithjof" die 14 dagen geleden uit Kiel moet vertrokken zijn. Met dat al wordt het bang voor de ge allieerden. En niet alleen bang voor de oorlogvoe renden, zelfs de onzijdigen raken in 't gedrang. Nederland is nog nimmer zoo nauw bij het Europeesch conflict betrokken geweest als nu door het zinken van onze „Tubantia". Wel zijn meer schepen op mijnen geloopen of getorpedeerd, maar nu staan de feiten zoo. geheel anders als voorheen. Als vroeger een Ned. schip door 'n Duitsche duikboot naar den kelder geholpen werd, haastte zich de Duitsche regeering om exuse3 en schadevergoeding aan te bieden. Zoodra maar vaststond, dat een Duitsch oorlogsschip de oorzaak der ramp was. „Maar nu staat het geheel anders zegt Onze Ct. De „Tubantia", een van de mooiste Nederlandsche schepen werd zonder de minste waarschuwing bij het lichtschip de „Noordhinder" in den grond geboord en Duitschland zoowel als Engeland, verklaren met de meeste beslistheid, dat hun oorlogs bodems geen schuld aan het geval kunnen hebben. De overblijvende mogelijkheden, dat ont plofbare stoffen in zee of mijnen de ramp veroorzaakten, schijnen nn ook niet meer in aanmerking te komen, ter verklaring van het ongeluk, omdat de scherven in de booten der „Tubantia", stukken van een torpedo bleken te zijn. Want onze regeering kan en mag niet te vreden zijn met de verklaring der beide oor logvoerende regeeringen. Waar Engeland en Duitschland geen licht ontsteken over het geval, moet onze regeering zien, zelf het bewijsmateriaal te vinden, om zich daarna tot de oorlogvoerende partijen te wenden. Ons recht als onzijdige zeevarende staat is ernstig aangerand en ons rechtsgevoel is daarenboven nog gekwetst, doordat de on verantwoordelijke daad niet werd bekend. Wij gaan op grond van hetgeen nu bekend is geworden, uit van de veronderstelling, dat de „Tubantia" werd getorpedeerd, maar daarnaast nemen wij aan, dat beide oorlog voerende mogendheden geheel ter goeder trouw zijn in hun verklaringen en dat een torpedoboot-eommandant zijn schromelijke vergissing tracht te verheimelijken. Onverwachts kreeg onze regeering eenig bewijsmateriaal, door het vinden en opzenden van de reeds genoemde projectielecherven. Daaruit bleek, dat wel degelijk een toroedo- schot oorzaak van de ramp is geweeet. Maar daarmede kan onze regeering weinig doen. Zij moet bewijzen hebben, alvorens ze ver dere stappen kan doen. Een poging om die te krijgen is reeds gedaan door de Stoom vaart Mij., waaraan het verongelukte schip behoorde, door naar de Tubantia te laten duiken. Maar het schip ligt 32 a 33 M. onder wa ter, de zee stond hol en de poging moest worden opgegeven. Deze zullen nu wel worden herhaald en de Tel. weet al mede te deelen, dat volgende pogingen wellicht zullen slagen, maar dit is louter gissen. De Tubantia zou namelijk op zijde liggen en wel met de getroffen zijde naar boven gekeerd. En omdat het schip 22 M. breed is, zou diis maar 10 M. water bo ven het wrak staan. Maar ook d&n nog is het twijfelachtig, of het bewijsmateriaal zou kunnen worden gevonden. Maar gesteld dat het gelukt belangrijke stukken van het proctiel te vinden, dap doet zich tweeërlei mogelijkheid voor. In het gun stigste geval blijkt de herkomst van het pro jectiel. Dan kan onze regeering zich met de stukken van overtuiging wenden tot de be trokken mogendheid. Maar het is ook mogelijk, dat het onder zoek alleen kan uitmaken, op welke wijze de ramp is veroorzaakt, zonder dat blijkt, wie van de oorlogvoerenden de schuldige is. Dan, zoo wordt geredeneerd, zou onze regee ring zich tot Duitschland en Engeland kun nen wenden met verzoek inzage te mogen hebben van de gegevens, waarop beider be weren berust. Om aldus achter de waarheid te komen en rechtsherstel te krijgen. Tot zoover loopt alles normaal en hoe ernstig wij ook bij het groote conflict wer den betrokken, heel dit onderzoek behoeft er niet toe te leiden, dat wij in den oorlog wer den betrokken. Maar nu zijn er die meenen, dat onze regeering nog verdere stappen moest doen; die ons tegen herhaling moest vrijwaren. De toonaangevende Nederlandsche pers stuurt dag aan dag in die richting. Het Han delsblad en Nieuws vjd Dag gaven den raad, beslag op Duitsche schepen te leggen. N. R. Ct. en Nieuwe Crt. en andere bladen achten het den tijd om een conferentie van onzijdigen bijeen te roepen, om ons te ver zetten tegen de gevaren ter zee. Beide redeneeringen lijken ons niet zonder bedenking. Het beslag leggen op Duitsche schepen, voert direct tot oorlog. Vooral daar om een onvoorzichtige raad, omdat niet eens vaststaat, dat een Duitsch oorlogsschip oor zaak is van de ramp. Maar ook het conferentie-denkbeeld heeft vele en groote moeilijkheden, die wel eens tot zeer ongewenschte uitkomsten kunnen leiden. De Engelsche pers hitst tot verzet opzij zegt ook: de onzijdigen moeten zich zoo'n behandeling niet laten welgevallen. Maar reeds de opmerking van dien kant moet, dunkt ons, tot voorzichtigheid manen. Intusschen publiceeren onze groote bladen van die artikelen, die den indruk maken, het nu eens heel flink te hebben gezegd. Maar verantwoordelijkheid dragen die re dacteuren niet. Verantwoordelijkheid voor de gevolgen van eiken te nemen stap, is de re geering. En deze is gelukkig tot heden bedachtzaam en zal haar wegen zelf wel kiezen. Maar toch heeft het ongeluk met de Tu bantia voor ons land verstrekkende gevolgen. Reeds nu is duidelijk, hoe ons land veel meer bekneld is geraakt, dan een jaar geleden en hoe ernstig de oorlogstoestand zich vlak om ons heen blijft afteekenen." Van de andere fronten is het nieuws be trekkelijk schaarsch, zooals wij reeds schreven. Bij Verdun spreekt het kanon nog alleen, overvallen hadden uitgezonderd een onver- wachten Franschen aanval waarbij zij 300 meter terrein wonnen, niet plaats. De Engel schen veroverden eveneens een paar loop graven bij St. Elöi, en de Duitschers dron gen daarentegen bij Vermelles in een paar Engelsche loopgraven. Op het Zuidelijke front wordt nog steeds verbitterd met afwisselend succes gestreden. De Russen blijven nog steeds op het Noor delijk deel van hun front aanvallen. Met zooveel troepen en munitie, zegt Ber lijn is op het Oostfront nog niet gestreden. De verliezen der Russen zijn vreeselijk, want tot nog toe stooten zij op onwrikbaren tegenstand. Gemeld wordt dat in enkele da gen 80.000 Russen buiten gevecht zijn ge steld. En aldoor brengen zij nieuwe en groo- tere strijdkrachten in het vuur Noodweer in Engeland. Een orkaan, gepaard met sneeuwstorm, heeft Maandagnacht en, na een stilte, Dins dagnacht een groot deel van Engeland ge teisterd. Van Zondagochtend af bood het we der aan de overzijde van de Noordzee in nog erger mate dan ten onzent, de meest verras sende afwisselingenschitterende zonneschijn ijskoude winden uit alle hoeken, hageljacht, sneeuw, stortregens. Het hevigst heeft het noodweer gewoed in de Midlands, van het gebied van Derbyshire Peak tot Belford, Lei- cester en Tring (Herts). Daken werden van de huizen gerukt, ruiten ingedrukt, boomen ontworteld. Het trein-, telegraaf- en telefoon verkeer was geheel ontredderd. De treinen uit 't Noorden en't Westen, opweg naar Lon den, hadden tot twaalf uur toe vertraging, gevolg van allerlei hindernissen, die zij on derweg ontmoetten. Tal van treinen heb ben midden in 't veld moeten over nachten tot ongerief van de verkleumde pas sagiers. Verscheidene deelen van Engeland en Wales waren van alle gemeenschap ver stoken. Alleen de stad Birmingham was tele- gratisch en telefonisch afgesneden van 33 groote steden en 60 kleinere plaatsen. Lon den heeft ook nog de staart van den storm gevoeld in den vorm van een verschrikkelijke regen- en sneeuwjacht, die de straten der we reldstad met een 10 c.M. dikke pap overdekte. Het is nog niet bij benadering mogelijk de schade, die het noodweer heeft aangericht, vast te stellen. Het noodweer wordt vergeleken met den orkaan die in December 1879 de Tay-brug met een passagierstrein er op heeft wegge slagen, bij welke gelegenheid de storm een snelheid van 150 mijlen per uur heeft bereikt. Het is de derde zware storm van dit jaar. De twee andere hebben gewoed op 3 en 15 Februari. In Wales hebben verscheidene kolenmijnen het werk moeten stopzetten tengevolge van de sneeuwjacht. In het Rhonddadal staan dien tengevolge 12,000 mijnwerkers op straat. Te Buckinghamshire is de sneeuw 2 voet dik gevallen. V Omtrent de storing in het telegraaf- en telefoonverkeer lezen we nog in de Engel sche bladen, dat er in 30 jaar niet een der gelijke stremming in het verkeer is geweest. Tal van provincieplaaten waren van Londen geïsoleerd. De draden werden zoo zwaar be last met sneeuw, dat ze aan dem winddruk geen weerstand meer konden bieden. Ver scheidene bladen in de provincie hebbende berichten van hun Londensche bureaux niet kunnen ontvangen. De storing in het tele graaf verkeer deed zich vooral in West-En- geland en de Midlands voor. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Strafzitting van 29 Maart 1916. Veroordeeld Ter zake overtreding politie-verordening te Dirksland" A. M., C. v. 't H., A. d. R., L. M., allen te Dirksland, ieder tot 1 boete van f0,50 subs. 1 dag. Ter zake „te Ooltgensplaat niet zorg te dragen, dat wijkletter en nummer der percee- len op de deurposten worden geplaatst. A. J. Sm. te Ooltgensplaat tot 4 boeten van f0,50 subs. 1 dag voor elke boete. Ter zake overtreding Provinciaal Reglement op de wegen en voetpaden in de Provincie Zuid-Holland. A. d. R. te Dirksland tot 1 boete van f0,50 subs. 1 dag. Ter zake politieverordening te Oude Tonge C. Sn. te Oude Tonge bij verstek tot 1 boete van f5 subs. 3 dagen. Ter zake door middel van kunstlicht wild of schadelijk gedierte opsporen. P. v. d. L. te Ouddorp tot 1 boete van f 10 subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. Ter zake met kunstlicht iemand bij het op sporen van wild of schadelijk gedierte bij staan. A. F., te Ouddorp tot 1 boete van f 5 subs. 5 dagen met verbeurdverklaring van de in- beslaggenomen lantaarn. Ter zake overtreding van de politieveror dening van den Bommel. A. L. te Achthuizen tot 1 boete van f2 subs. 2 dagen. Ter zake visschen in de Zeeuwsche stroo men zonder consent. M. Sp. Cz. te Ouddorp bij verstek tot 1 boete van f6 subs. 6 dagen. Ter zake overtreding politieverordening der gemeente Dirksland. J. H. te Herkingen tot 1 boete van f 1 subs. 1 dag. Ter zake straatschenderij. G. J. v. d. St. te Ooltgensplaat tot 1 boete an fó subs. 14 dagen tuchtschool. Ter zake straatschenderij. J. v. S. te Stellendam tot 1 boete van f3 subs. 14 dagen tuchtschool. Ter zake kustvisscherij uitoefenen zonder consent. C. d. Br. gedomicileerd te St, Filipsland tot 1 boete van f5 subs. 5 dagen met ver beurdverklaring van het in .beslaggenomen botnet. Ter zake straatschenderij. H. v. d. M. te Melissant tot 1 boete van f5 subs. 14 dagen tuchtschool. Ter zake openbare dronkenschap. C. B. M. zwervende tot 1 boete van f3 subs. 3 dagen. Ter zake overtreding van de leerplichtwet. M. d. K. te Oude Tonge tot 1 boete van f8 subs 8 dagen. C. M. te Oude Tonge tot 1 boete van f8 subs. 8 dagen. W. M. d. K. te Oude Tonge tot 1 boete van f 10 subs. 10 dagen. D. G. te Goedereede tot 1 boete van f8 subs. 8 dagen. Ter zake overtreding der ijkwet. L. J. B. te Sommelsdijk tot 1 boete van f 1 subs. 1 dag met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen maat. J. F., te Middelharnis tot 1 boete van fl subs. 1 dag met verbeurdverklaring van de in beslag genomen maat. B. W. te Middelharnis tot 1 boete van f 1 subs. 1 dag met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen maat. J. P. te Middelharnis tot 1 boete van f 1 subs. 1 dag met verbeurdverklaring van de in beslag genomen maat. A. V. te Middelharnis tot 1 boete van f 1 subs. 1 dag met verbeurdverklaring van het in beslag genomen gewicht. K. Vr. te Middelharnis tot 1 boete van f 1 subs. 1 dag met verbeurdverklaring van den in beslag genomen maat. V. A. v. P., te Middelharnis tot 1 boete van f 1 subs. 1 dag met verbeurdverklaring van het in beslaggenomen gewicht. M. v. SI. te Middelharnis tot 1 boete van f 1 subs. 1 dag met verbeurdverklaring van de in beslag genomen maat. A. D. te Dirksland tot 4 boeten van f0,50 subs. 1 dag elke boete, met verbeurdverkla ring van de in beslaggenomen gewichten. C. M. Gz. te Dirksland tot 1 boete van f 1 subs. 1 dag met verbeurdverklaring van het in beslaggenomen gewicht. Terzake rijden zonder licht. A. Dr. te Stad aan 't Haringvliet tot 1 boete van fl subs. 1 dag. Terzake overtreding van den keur van den polder Klinkerland. J. C. H. te Battenoord tot 1 boete van f6 subs. 3 dagen. Ter zake overtreding politieverordening van Oude Tonge. KI. v. Br. te Oude Tonge tot 1 boete van f2 subs. 2 dagen. Ter zake overtreding politieverordening der gemeente Sommelsdijk. D. J. te Sommelsdijk tot 1 boete van f2 subs. 2 dagen. Ter zake overtreding politieverordening van Middelharnis. R. Sm. te Middelharnis tot 1 boete van f 2 subs. 2 dagen. Ter zake straatschenderij. C. W. te Dirksland en L. P. te Melissant ieder tot een boete van f5 subs. 5 dagen voor ieder. Terzake van verwekken van rumoer waar door de nachtrust kon worden verstoord. C. D. en J. H. beiden te Ouddorp ieder tot 1 boete van f3 subs. 3 dagen voor ieder. Gemeenteraadsvergadering te STELLEN DAM, op Woensdag 29 Maart 1916 n.m. 6 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen worden gelezen, goedgekeurd en ge- teekend. Ingekomen stukken Een verzoek van de afdeeling „Goedereede en Omstreken" van het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap, om verhooging van salaris of duurtetoeslag voor het hoofd en personeel der O. L. School, met het oog op de enorme prijsverhooging van verschillende zaken. B. en W. stellen voor dit adres voor Prae-advies in handen van hun college te stellen, waartegen geen bezwaar wordt ge maakt. Daarna wordt voorgelezen een schrijven van J. Quist gemeentewerkman, inhoudende verzoek om verhooging van tractement. Re denen: duurte en meerdere werkzaamheden dan bij zijn aanstelling. B. en W. stellen het zelfde voor als voor het vorige adres. Nie mand verklaart zich daar tegen. Vervolgens wordt behandeld een in een vorige vergadering voorgelezen verzoek van de Vereen. Rijnsteenfabrikanten, inzake het gebruik van Rijnsteen. Op voorstel van B. en W. wordt hierop afwijzend beschikt. Alsnu wordt voorgelezen een schrijven van de Pensioenraad, inhoudende verzoek tot wijziging van een raadsbesluit, inverband met een administratieve regeling. Behalve een missive van Ged. Staten, in zake een uitkeering aan de gemeente, is nog ingekomen een verzoek van het zelfde col lege tot vernietiging van het raadsbesluit waarbij Biemond tot tijdelijk wethouder werd benoemd. Volgens de gemeentewet was de benoeming onwettig. B. en W. hebben de zaak onderzocht en bevonden dat het besluit werkelijk onwettig is en stellen vernietiging voor, waartoe wordt besloten. Alvorens tot stemming wordt overgegaan, verzocht Keijzer om hem niet evenals de vorige maal te stem men. Toen had hij zichzelf gestemd om Hol leman loeo-burgemeester te maken. Keijzer wil echter noch tijdelijk noch voor vast wet houder worden. Bij gehouden stemming wordt gekozen tot tijdelijk wethouder de heer Nag- tegaal met 4 stemmen. De heer Biemond verkrijgt 1 stem en 1 blanco. Nagtegaal verklaart de benoeming aan te nemen, waarop de voorzitter hem geluk- wenscht. Vervolgens is aan de orde de benoeming van 2 ambtenaren van den Burgelijken Stand. Tot nogtoe is alleen Holleman ambtenaar van den Burg. Stand. B. en W. oordeelen echter dat er nog 2 leden moeten worden bij be noemd. De volgende aanbevelingen zijn op gemaakt J. A. Charbon, J. Lokber Lz., P. v. d. Broek en P. Biemond. Worden benoemd de heeren Charbon en v. d. Broek, beiden met algemeene stemmen. Vervolgens wijst de Voorzitter aan tot le den van het stembureau voor de Prov. Sta ten, de heeren Keijzer en Kievit en tot con troleerend lid de heer Biemond. Voor het stembureau voor den gemeenteraad worden benoemd de heeren Roon en Biemand tot leden, de heer Keijzer tot controleerend lid. Alle overige leden tot plaatsvervangers. Thans moet nog worden benoemd een lid voor de schattingscommissie voor de Inkom stenbelasting. De volgende aanbeveling is opgemaakt: No. 1 Keijzer, No. 2 Kievit. De uitslag van de stemming is als volgtKeijzer 3 st. 3 blanco. Bij 2e stemming krijgt Keizer 1 st. 5 blanco. Alzoo gekozen de heer Keij zer, die de beslissing aan zich houdt. Daarna wordt goedgekeurd een staat van af- en over schrijvingen loopende tot een bedrag van f 1326.621 Ten slotte deelt de Voorz. mede dat weder niet goedgekeurd, is terugontvangen de be grooting. Om de begrooting kloppend te ma ken moeten de ontvangsten op de begrooting verhoogd worden. B. en W. stellen dienaan gaande voor de post Hoofdelijken Omslag te verhoogen met 680 gld. Nagtegaal vindt de belasting reeds hoog genoeg en verklaart zich tegen het voorstel. De Voorzitter merkt daaren tegen op dat het een noodzakelijkheid is, en dat hem persoonlijk is medegedeeld dat er beslist geen ontkomen aan is. Hij stelt Nag tegaal voor een ander middel aan te geven. Ook Roon is tegen het voorstel van B. en W., 't welk in stemming gebracht, wordt aan genomen met 4 2 stemmen. Eveneens wordt aangenomen met 4 2 stemmen een voor stel van B. en W. om f 90 waarmede de post „onderhoud wegen" verhoogd moet worden, eveneens bij den H. O. te plaatsen. Nagte gaal meent dat nu spoedig de H. O. niet meer te betalen zal zijn, doch de Voorz. zegt dat het enkel hoofdzaak is, en raadt aan maar te hopen op een volgende begrooting. Holle man geeft nog eenige inlichtigen over de genoemde f 90.— waarna Nagtegaal een vraag stelt over de straatverlichting. Daar bij rondvraag niemand meer het woord verlangde sluit de Voorzitter de openbare vergadering. SOMMELSDIJK. Van de lichting 1917 heb ben 8 personen aanvrage gedaan tot het doen opmaken van stukken ter verkrijging van het recht van broederdienst. Van A. Spee moest een varken in nood geslacht worden. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Het huis aan den Binnenweg bewoond door wed. A. Menheer is onderhands aan gekocht door wed. J. v. d. Meide. De woning aan den Binnenweg, bewoond door C. van Nimwegen is onderhands aangekocht door J. Verbiest. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Op 20 April e.k. zal J. A. Peekstok bij het korps wielrij ders worden ingelijfd. Op den leeftijd van zestig jaren is al hier overleden de hr. D. Born, die 15 jaren de waarneming der betrekking voor secreta ris-penningmeester van de polders, loozende door de „Oude Stad", heeft vervuld. De hr. A. J. C. Silvius en C. Arensman zijn aftredend respectievelijk voor Voorzitter van den raad van toezicht en Directeur der Boerenleenbank. Van de 12 Ingeschreven voor de militie jaarklasse 1917, hebben 5 redenen voor vrij stelling wegens broederdienst. Dinsdagavond te half zeven ure hield de Weleerw. heer Ds. van Lummel van Zuid- land eene politieke rede, "welke zeer tot ge noegen der hoorders werd uitgesproken, in de Geref. Kerk alhier. DEN BOMMEL. Het grindrijden is thans gegund aan J. Melissant alhier. Het hoogste

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3