ir kt DEN ÏKS ER Én. 11 m in. en Woensdag 29 Maart 1916 318te Jaargang N°. 2167 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES 1 fK aar voor tie Zuidliollandsclie eis Zeeiiwsclie Eilanden. De Vrijzinnigheid mees ter in de Kerk. BINNENLAND. BUITENLAND. De Oorlog. OFFICIËEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS 1 l! 1 li i it <TIS. [TEN ston. M*. 9 etc. 8666 Rollade per pond f 0.60, magere lappen p. 'T. J )157 9242 hebt en ovei- issen enz. istel: Kapok- 22 gulden. |n en gewaste edden boven CADEAU. 9748 utten. 8896 aok die nk. T.m n. fc- öesse Courant vsreohgnt eiken Woensdag ®s Zaterfü&g, pctmementsprijB por drie aaaandsn fs. p. p. 50 Coat. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonfierlijfee immmers 5 Cent. W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. lateFcosuR. Ho. S. Advör&saSl&s 10 eest per regel en maai, Beeisfeses iö per regel. B©©&a»»ïr.©sd%i*g 5 Gerot per regel en 4/j saai. SMeastssnvrsgos en Bionstasnbiedingex 50 Oenf per plaatsing, Ctroote lettere en vignetten worden berekend naar de plaatarumra die sy beslaan. MvertentiSn worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrgdagwiorgea <«r %-lle stnfcfefiFB voMr «Sr tfeetiavvse* Aavertentlen m verüere Adralnialmlle ir»w«© ioe te «eoae» «w» «le» De Vrijzinnige Middelburgsche krant schreef pas: >De tijd van arbeid en handelen is aaDg6broken; het is de hoogste tijd. Doch indien de Vrijzinnigen zich maar bewust worden van hun kracht en meerderheid, is 't nog niet te laat om het meesterschap voor Kerkmaatschap pij en samenleven te herwinnen.* 't Is wel uitdagend gesproken. Doch zeer duidelijk. Waarvoor dankbaar. .m De Vrijzinnigheid moet zich dus eerst 'Vwust worden van haar kracht en meer derheid. Dan zal ze meester worden, in de eerste plaats in de Kerk, waar zij haar invloed tot heden verloren was. Die invloed zal ze herwinnen. Die invloed van vroeger zal ze herwinnen, Toen 't Modemisme de Kerk meende te kunnen veroveren en te maken tot een pilaar van vastigheid der Onwaarheid. Toen de Universiteiten te Gro ningen en Leiden de Herv. Kerk voorzagen van predikers, die de Schriftoritiek niet sehuw- den. »'t Was geen doorvorsohen meer, 't was richten van 't Woord des Hearen zong Da Costa. (richten is veroordeelen) Die verloren invloed op de Kerk moet herwonnen worden. Om 't meesterschap der Kerk is 't de Vrijzinnigheid te doen. /CJe predikanten vrijzinnig, modem. De ambtsdragers vrijzinnig, modern. De lidmaten vrijzinnig, modem. Dan een moderne prediking met een mo derne doopsbediening en een modern Avond- maai; dan de moderne liederen er nog bij ter vervanging der oude Psalmende oude Gereformeerde leer weg van een armen zendaar en een rijken Christus en daarvoor in de plaats een rijken, deugdzamen zondaar en de arme man uit Bethlehemde Bloed theologie van Christus' Kruis, vervangen door het schoone voorbeeld van donedelen martelaar uit Nazareth. Ziedaar het Vrijzinnige meesterschap orver de Kerk, Steenen voor brood en uit het Christendom den Christus weggenomen. Een prediken van Vrede I Vrede 1 en geen gevaar! en met ontzettende rust der ziele geen enkele onrust over gemis van schulddelgende ge nade. Met een ingebeelden hemel ter helle. Verschrikkelijkzulke meesters der Kerk te moeten ontvangen als wachters op Sions muren. Herders der schapen, maar die Zijn stem niet kennen, Schapen, die dolen en op dwaalspoor gebracht worden. En zoo de Eeuwigheid tegemoet gaan om een recht vaardig Rechter te ontmoeten.; De Vrijzinnigheid wil meester worden van de theologische Professoren, van die studen ten, van die Studie, van de Belijdenis, van de ambten. En is dan de Kerk geestelijk vermoord, dan hebben ze de samenleving en de maatschappij ook in haar macht. Dan ligt de Natie geestelijk dood en is de Bijbel minder waard dan scheurpapier, dan ia de Waarheid struikelend op de staten; die Waarheid, die alleen en eenig ter zalig heid dienende is. Die Waarheid, waarover vader Brakel zoo schoon schrijft in zijn Redelijken Godsdienst, bldz. 1095: 'De waarheid is de van God in zijn »Woord geopenbaarde weg ter zaligheid. 'AI wat God heeft bekend gemaakt van »zichzelf, van den Heere Jezus Christus, »van de wedergeboorte, van 't zaligma- «kend geloof, van de ware heiligheid. >van de manier, hoe God in alies ge- »diend wil zijn, dat is waarheid. Joh. 17 17. Uw Woord is de waarheid. »Ef. 1 13, nadat gij het woord der zwaarheid, nl. 't Evangelie uwer zalig- «heid, gehoord hebt. >Daar zijn geen andere wegen ter zaligheid dan een, die den eenen weg «misloopt, gaat verloren, men kan bij «alle godsdiensten niet zalig worden. »A1 wat tegen deze waarheid is, dat is leugen en uit den duivel. »Deze Waarheid heeft God aan zijn »kerk, die de eenige is, gegeven om die >te bewaren, bekend te maken en te be- «Jijden. «Deze Waarheid is het zaad der «wedergeboorte, 't middel, waardoor de «monsch getrokken wordt uit de duis- «ternis tot 't wonderbaar licht. «God eischt van de geloovigen, dat «ze alle kracht zullen inspannen om de «waarheid te beschermen, en daarvoor «te strijden, opdat er niets van de «waarheid verloren ga of verdonkerd «worde. De Vrij zinnigheid in haar meesterschap over de Kerk kent niet'tEen is uw Meester, nl. Christus. En daarom kan ze't der Kerk gewis nog zeer benauwd maken in de naaste Toekomst, maar de eindbeslissing is Zijner, des grooten Meesters. Want de «poorten der hel< zullen «zijn gemeente* niet overweldigen. De naaste victorie kan, door der Geloo vigen lakschheid èn vadsigheid èn valsche rust èn geroep om een valschen vrede, voor de Vrijzinnigheid zijn. Over de Kerk èn maatschappij èn samenleving. Maar zelfs sal dit niet zóó zijn, indien de Geloovigen hun roeping verstaan, pal staande tegen de Vrijzinnigheid, vóór de Waarheid, beschuttend en beschermend de Kerk door hun gebed en hun strijd. Strijd dan den goeden strijd des Geloofs. En haat alle leugenpaden. Een collectie Godloochenaars. De Vaderlander, officieel orgaan van de Liberale Unie, onder redactie van den heer A. Roodhuizen. Kamerlid voor Brielle, komt op t9gen een artikel onzerzijds, waarin wij der S ocialisten en Radicalen ideaal omschre ven als een«God de Heere uit 't staats recht uit; uit de natie, uit de kerk, uit de school, uit 't gezin.* En het Blad vraagt dan of de Linkerzijde een »colleetit God loochenaars is. We antwoorden dit Is 't een verschrijving dat 't woord «godloochenaar* met geen hoofdletter staat? Waarom, en 't gebeurt steeds, dat woord «god met een kleinen letter. Hier botsen reeds onze inzichten en is debat beslist on vruchtbaar. Voor ons is God niet een «god* maar de God des Bijbels, zooals Hij zich daarin geopenbaard heeft in Oud- en Nieuw-Tes- tament, als Vader, Zoon en Heilgen Geest, een eenig God, buiten Wien er geen is. En als nu de Linkerzijde dien God in 't Staatsrecht niet wil erkennendien God op haar Openbare School niet eert in Zijn Zoon Jezus Christus, als Zaligmakeren voorts op alle terrein des levens, ook in de Kerk vau Christus Hem 't Koningschap niet toekentdan blijven wij volharden in de overtuigingGij Linkerzijde zijt een collectie (niet god) maar (7od-miskenners. Gij loochent God in de praktijk en 't be ginsel uwer politieke gedragslijn. Uw rede staat boven Gods Openbaring: dat is toch uw beginsel, niet waar Minister Cort v. d. Linden zegt 't op de eerste bladzijden van zijn boek«Richting en beleid der liberale partij.* En de Soci alisten en Radicalen staan evenzoo op dat God-miskennende standpunt. Verder willen we over dit Godsbegrip niet spreken, Ea dus ook uiet over de ge volgtrekkingen, die uit dit Godsbeeld voort vloeien. Maar als over «zekere Juni-stembus in zicht* door den Vaderlander gesproken wordt, en bedoeld«dan is de Autirev. partij wat mans* we zouden dat Blad willen toeroepen II ne faut pas toucher eette corde*U vooral niet, die met 't Wat heit een dooie (70 jaaraan pensioen in 19u5 amok maakte tegen Rechts opeen schandelijke manier, en nu in 1916 noch tans dag in dag uit bexig is om voor die dooien nog staatspensioen te propageeren. Voor die dooiendie in 1905 niets aan 't pensioen haddenMaar toen gold 't 't Kuiperkabinet en de Rechterzijde nu geldt 't een Links Kabinet. Nog eens, Va derlander I II ne faut pas aborder cette question U moet dis zekere stembus maar niet aanroeren of er van reppen. Een schandaal. Ia Het Volk van 23 Maart staat dit, overgenomen uit de Hengeloosche krant: Van bevoegde zijde wordt ons gemeld, dat Donderdag de slagers in Zutphen niet eerder hun slachtvee konden koopen, voordat de exporteurs hun benoodigd aantal koeien hadden gekocht, zoodat 't meerendeel onverrichterzake terugging. Nota bene! eerst moeten dus de Duit- schers aan vltesch geholpen worden en als er dan nog koeien overblijven, zijn ze voor de Nederlanders. Eerst de exporteurs gehol pen en dan de ingezetenen. Maar dat is een schandaal I De Zeevaart. De regeering heeft Vrijdag aan de belang hebbenden bij de zeevaart, waaronder de cor poraties, waarmede leden van de regeering dezer dagen hebben geconfereerd, het vol gende telegram gezonden De regeering is voornemens, teneinde de gevaren voor de vaart naar het kanaal te ver minderen le. Bij het lichtschip de Noord-Hinder een vaartuig te stationeeren, voorzien van een installatie voor draadlooze telegrafie, teneinde bij mogelijke ongevallen hulp te verleenen 2e. Eenmaal per dag de schepen die zich daartoe aanmelden tusschen het lichtschip de Noord-Hinder en de Engelsche territoriale wateren, door sleepbootenmijnenlichters te doen voorafgaan. De regeering voegt hieraan toe, dat zij door deze maatregelen geenerlei verantwoordelijk heid op zich neemt. In het bijzonder wijst zij er op, dat de gevaren in de Engelsche terri toriale wateren, door de voorgenomen maat regelen niet worden verminderd. Zij is van oordeel, dat de in de laatste maanden plaats gehad hebbende ongevallen de conclusie wet tigen, dat de vaart om de Noord veel minder risico meebrengt dan de vaart door het Ka naal. Zij meent echter, dat zij, indien desniette min de vaart door het Kanaal door belang hebbenden wordt verkozen, van hare zijde niet nalatig mag blijven om de daaraan ver bonden gevaren te temperen. De verantwoor delijkheid voor de keuze van vaart blijft ge heel voor belanghebbenden zeiven. Nader meldt men. Het stoomschip Atlas dat door de regeering is uitgerust als reddingschip in de Noordzee is Maandagmorgen naar zee vertrokken. Het is voorzien van draadlooze telegrafie en van al het noodige voor het verleenen van hulp aan in nood verkeerende schepen en aan schip breukelingen. Het voert, behalve de Nederlandsche vlag als kenteeken van zijn speciale bestemming een oranjevlag met groen kruis aan den voor- top, terwijl op beide boorden in witte letters het opschrift „Reddingschip Atlas" i3 aange bracht, dat des nachts zal worden verlicht. Het schip zal zich ophouden in de nabij heid van het lichtschip Noord-Hinder. Er bevind zich een zeeofficier aan boord, die belast is met de leiding van het reddings werk. De Rotterdam van de Holland-Amerika-lijn. De directie van de Holland-Amerika-lijn heeft het belangrijke besluit genomen, de Rot terdam op te leggen, omdat zij geen kans ziet, dat voor haar lijn zoo belangrijke schip in geval van een ongeluk binnen 3 J 5 jaar na het sluiten van den vrede te vervangen aangezien een schip van dien omvang uit sluitend op buitenlandsche werven gebouwd kan worden. DE TOESTAND. Wat het Westfront betreft blijft de aan dacht nog steeds op Verdun gericht, 'tlsen blijft daar een hel, en de laatste berichten wijzen er op dat er weer spoedig een ver nieuwd offensief van de zijde der Duitschers is te verwachten. De Franschen mogen onder den eersten indruk van de tegenslag de meening kond hebben gedaan, dat de forten waardeloos zijn en de stellingen eigenlijk wel konden worden opgegeven, de heldhaftige wijze waarop zij eiken voet grond verdedigen en de ontzaggelijke inspanning die zij zich ge troosten, wijzen er op dat toch wel als hun meening het tegendeel bestaat. De entente-pers sprak dan ook al triumfan- telijk van een mislukking van het Dultsche offensief, van een vijand die zich vastwerkte en thans uitgeput is. Ons dunkt dit laatste is voorbarig. Als de Dultsche troepen, zooals we in ons vorig overzicht schreven, bij Avocourt door 3 Fransche liniën braken, klinkt bovenstaan de entente-meening al heel weinig geloof waardig. Een vijand die daartoe in staat is op een sterk verdedigbaar front, is niet uit geput. Een Dultsch blad schrijft van dit gevecht terrein dat met recht, het brandpunt van Europa genoemd wordt: De oorlog om Verdun is geen menschen- werk meer: hij is een hel. En slechts zij, die een hemel in het hart hebben, kunnen hem verdragen. Niemand kan stormloopen over velden met prikkeldraad, door hinder nissen, voetangels en wolfskuilen, tegen snel vuurkanonnen en machinegeweren. Aan den stormenden troep moet de dood voorafgaan dood, verschrikking en verwoesting. Met de verdedigingsmiddelen nam ook de macht der vernietiging toe. Zoo kreeg de oorlog zijn tegenwoordige gedaante. Dat is geen oorlog meer, geen worstelen en strijden van menschen, maar van ontke tende krachten der elementen. Hij kent de primitieve wapenen van den grijzen voortijdvuist en tanden, en laat met de geraffineerde strijdmiddelen der moderne techniek de schrikbeelden van toekomstige oorlogen voorzien, in welke het schieten misschien verouderd zal zijn, en gasvlammen en electrische stroom zijn plaats geheel en al zullen hebben ingenomen. Het is geen minderwaardige tegenstander, dien wij voor ons hebbenaan manschappen en materiaal met uitzondering van de grootste kalibers, de 42 cM. niet zwakker dan wij. Geen middel van moderne, geraffineerde oorlogstechniek is den Franschen vreemd. Geen middel en geen tegenmiddel. Zoo wegen tenslotte alle verfijningen der techniek weder zijds tegen elkaar op en eindelijk staat men weder man tegen man." Het geweldige offensief der Russen, zij het dan tot nog toe zonder noemenswaardig re sultaat, blijft de aandacht vragen. Over dit front staan nu ook in de Duitsche bladen uitvoerige beschrijvingen. „Wat te verwachten was, aldus een Duitsche pers is gebeurd. De Russen zijn een groot ontlastings offensief tegen een breed gedeelte van het front van het leger van Von Hindenburg be gonnen. Den 16en Maart dreven de Fran schen de zeven-en-twintigste divisie tegen de linie bij Verdun en den 17en Maart begon de Russische artillerie zich van 't Dryswaty- meer tot ten zuiden van 't Wisniefmeer in te schieten. Behalve de nood van hun bond- genooten bracht hun eigen ongelukkige po sitie den Russen er toe een poging te doen om hun stellingen te verbeteren. Op de meeste plaatsen van het oostelijk front is de toestand van de Russische graven bij het begin van de dooi-periode bijna onverdrage- lijk, daar ze meestal lager liggen dan de Duitsche linies. In het Litausche merenge bied is dit bijzonder sterk het geval. Bij het begin van het offensief, dat met zeer sterke troepenmacht ondernomen is, heeft menden Russischen soldaten gezegd, dat zij de goede Duitsche stellingen moesten nemen om uit het water te komen. Den 18en begonnen de aanvallen op het geheele front. Op een paar plekken, bijvoorbeeld ten noorden van Pos- tawy, probeerden sterke Russische afdeelin- gen in de morgenschemering zonder artille- ristische voorbereiding een overrompeling. Ze werden gemakkelijk afgeslagen en twee uur later begon de Russische artillerie, die ten zuiden van het meer van Winsief en ten noorden van Postawy bijzonder zich inspande, Op een heel smal front vielen eenige dui zenden granaten. De uitslag van het trom melvuur was echter buitengewoon gering, zoodat de stormloopende Russische troepen in een vernietigend infanterie- en machine geweervuur kwamen. In dichte hoopen vie len de Russische bestormers neer en nergens bereikten zij de Duitsche versperringen, of schoon de liniën van vier honderd meter tot op tachtig meter toe naderden. Ten zuiden van het Narocz-meer, waar het Duitsche front terugspringt en gelegen heid tot flankeering geeft, werden alleen drie duizend doode Russen voor onze linie ge steld. Hier werd gestormd, den heelen dag in verscheidene golven, terwijl bij Postawy, na den hoofdaanval van den 18en, geen nieuwe ernstige pogingen werden gedaan. De algemeene indruk is, dat ondanks de sterke voorbereiding, de Russen niet meer zoo zorgeloos troepenmassa's opofferen als vroeger. Dat zij desniettemin veel van het offensief hadden verwacht, blijkt daaruit, dat zij cavalerie hadden opgesteld, om ons te vervolgen. De Duitsche verdedigers hebben slechts geringe verliezen geleden. In den nacht van den 18en op den 19en heerschte rust." Van Duitsche zijde gewerd ons Zaterdag het bericht van het torpedeeren van een En- gelschen kruiser, waarbij ook een Duitsche hulpkruiser in de lucht is gevlogen. Het bericht luidde: „Berichten van verschillende zijde hier ont vangen, bevestigen dat de Duitsche hulpkrui ser Greit den 29en Febr. in het noordelijke deel der Noordzee een gevecht heeft gele verd tegen 3 Engelsche kruisers en een tor pedojager. De Greif heeft in dat gevecht een grooten Engelschen kruiser van ongeveer 15,000 ton door een torpedoschot tot zinken gebracht en heeft zich tenslotte zelf in de lucht laten vliegen. Van de bemanning zijn ongeveer 150 In En gelsche gevangenschap geraakt. Hun namen zijn nog niet bekend. Zij worden door de En gelschen, die omtrent het voorval het streng ste stilzwijgen bewaren, van de buitenwereld geheel afgesloten. Daartegen zijn maatrege len genomen". Van Engelsche zijde is dit bericht toege stemd. Daarin wordt tevens gameid, dat het de kruiser „Alcantara" (groot 15.300 ton) was terwijl de Duitsche hulpkruiser er een was die met dezelfde bedoeling als de „Möwe" was uitgevaren. Als slot kan nog worden gemeld dat 6 En gelsche vliegers een aanval hebben gedaan op de Duitsche luchtschiploodsen op Slees- wijk-Holstein. Van de zes zijn slechts twee in Engeland teruggekeerd. De 4 andere zijn neergeschoten. Omtrent de gemaakte schade loopen de berichten nog zeer uiteen. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van A. van der Meljde, spekslager, alhier, om op het perceel, ka dastraal bekend in Sectie B, No. 311 eene slachtplaats te mogen oprichten door hen is toegestaan. Sommelsdijk, den 27 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, lz. GEELHOED.BOUMAN. SOMMELSDIJK. Zaterdagmorgen had er een schoorsteenbrand plaats bij dhr. D. Joppe Cz. aan den Ring en Maandagmiddag omsteeks 2 uur brak er brand uit in de landbouwschuur van I. Born, staande aan de Oost-Krakeel- straat. Dank zij de krachtige hulp van eenige personen werd de zich ernstig aanziende brand spoedig door emmers water gebluscht. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door kind(eren) die zich in de schuur bevonden. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de nieuwe broodkaarten tegen inwisseling van de oude ten gemeentehuize behooren te worden afgehaald op Dinsdag 4 April a.s. n.m. 6—7 uur. Zij die nog geene broodkaart hebben aangevraagd, kunnen voor het tijdvak 5 April t/m 2 Mei nog eene kaart bekomen, mits zij zich voor 1 April daartoe aanmelden. De prijzen van het spek Regeerings- spek zoowel als geen Regeeringsspek) zijn thans voorloopig bepaald als volgt: f li 1 ,y I V

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1