MAAS-S Tweede Blad. officiëel gedeelte. binnenland. lie Oorloff. „zenuwvoedsel." Drie Bladen. Zaterdag 25 Maart 1916. No. 2166 BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS Reclames Mededeelingen. GEME NTERAAD IN HOC SIGNO WSES Dit nummer bestaat uit MILITIE. Inschrijvingsregister en alphabetisch Register. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat het INSCHRIJ VINGSREGISTER voor de lichting van 1917, met het daaruit opgemaakte ALPHABETISCH REGISTER, gedurende acht dagen, van den 22 Maart tot en met den 29 Maart a.s., ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op. 1°. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de Provincie; 2°. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op onge zegeld papier kan worden gesteld; 30. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteekend, doch dat onderteeke- ning door een ander persoon is toege laten, zoo bij het bezwaarschrift een be hoorlijke volmacht wordt overgelegd; 4°. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester ter Ge meentesecretarie moet worden ingeleverd; 5°. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen, hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tijd en bij de autoriteit, hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben; 6°. dat het bewijs van ontvangst moet wor den bewaard totdat hij of zij, die het bewaarschrift indiende, in kennis is ge steld met de uitspraak van den Com missaris der Koningin. SOMMELSD1JK, den 21 Maart 1916. De Burgemeester, BOUMAN. WIJZIGING DER KIEZERSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk, maken bekend, dat de op heden door hen, door afvoering en toevoeging ingevolge de wet tot tijdelijke afwijking van de Kieswet, gewijzigde kie zerslijst, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die met betrekking tot een of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of af druk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de gewijzigde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld pa pier worden gesteld. Sommelsdijk, 22 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOUMAN, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. NEDERLAND EN DEN OORLOG. De „Tubantia". Tweeden Stoof weg door de Haven naar den Oostelijken Havendijk B. bepaald dat: lo. het verbod niet geldt voor rechtstreek- schen doorvoer per tram in gesloten of ge plombeerde wagens; 2o. wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub A bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den betrokken burgemeester onder de door den districtveearts te Rotter dam aan te geven voorwaarden. (Stct.) DE TOESTAND. Met de wederkomst des zomers en met het mooie lenteweer dat we eenige dagen geleden beleefden is ook de oorlog weder op bijna alle fronten ontbrand. Als vanzelf kunnen we niet al te breed voerig stilstaan als dat wel het geval is ge weest als we ons overzicht van een klein gevecht op Westfront of ter zee moesten daarstellen. Om dan maar op het Westfront te beginnen. Door kleine aanvallen trachtten de Duit- schers nog steeds op verschillende plaatsen voordeelen te behalen die hun front verbe teren. Dit alles geschied nog steeds bij Verdun. Op andere plaatsen niets dan artilleriege vechten, zonder dat het tot een aanval komt. Een ernstig Engelsch blad acht het zoo goed als zeker dat de worsteling bij Verdun het keerpunt in den oorlog zal worden. Heel zeker is het blad nog niet maar put zijn ge gevens uit de lange pauzen, die er bestaan tusschen aanval en aanval. Anderen zeggen dat het front daar „vastgenageld zit." Dit moeten we ziende op bovenstaande kleine aanvallen betwijfelen. Wij zijn daarom zoo vrij met de schrijver van gedachte te verschillen. Zoolang de Franschen niet overwinnend aanvallen en zoolang de Duitschers nog vooruitdringen, blijven wij aan onze opvat ting vasthouden. De strijd bij Verdun is pas begonnen en 't zal de Franschen ontzaglijke inspanning kosten de vesting te houden. Ondanks hun 17 nieuwe divisies komen de Franschen geen stap vooruit. En ondanks de „reusachtige verliezen", die Havas de Duitschers dagelijks laat ondergaan, winnen zij terrein. Ook nu weer; en op een terrein dat bij den Mort-Homme aansluit en de Franschen in de flank en achterwaarts bedreigt. De Franschen geven over deze geheel nieu we aanvallen twee berichten. Het eerste luidt De Duitschers hebben vergeefsche pogin gen gedaan een plaatselijk succes te behalen door over een front van 4 K.M. van Malan- court tot Avocourt een flankaanval te djen. De poging om onze stellingen van Béthin- court en Mort-Homme in den rug aan te vallen is mislukt, ondanks de hevige beschie ting met granaten'van zwaar kaliber en het gebruiken van stikgassen. De vijand werd door het vuur der machinegeweren, en 75 mM. kanonnen gedwongen, naar de loopgra ven terug te trekken. Alleen ten O. van het bosch van Malancourt hebben de Duitschers eenig terrein gewonnen, doch dit voordeel is onbelangrijk, vooral in vergelijking met de zware verliezen. De aanval werd met sterke strijdkrachten ondernomen, hetgeen bewijst, hoezeer onze kracht toeneemt. Het tweede bericht meldt: „Ten Westen van de Maas werd door de Duitschers in den loop van den nacht ver scheidene malen de aanval herhaald op het front Avocourt—Malancourt, waar het bom bardement met granaten van zwaar kaliber zonder ophouden werd voortgezet. Deze aan vallen gingen gepaard met het werpen van brandbare vloeistoffen door Duitsche afdee- lingen, die hiertoe speciaal van apparaten waren voorzien. Ondanks de zware verliezen, door het Fransche vuur aan de Duitschers toegebracht, hebben zij zich na een strijd van man tegen man kunnen meester maken van het Zuid-oostelijk deel van het bosch van Malancourt, dat de Franschen bezet had den en dat den naam draagt van het boscli van Avocourt. Alle pogingen der Duitschers om vanuit dit bosch verder 'op te rukken werden gestuit." Dit alles wil dus zooveel zeggen, als we de kaarten raadplegen, dat de Duitschers het geheele bosch veroverden en hun front naar het Oosten omzwaaien. En zoo geheel met bovenstaande aange haalde Havasberichten overeenstemmend zegt Berlijn Ten W. van de Maas werd na zorgvuldige artillerie-voorbereiding de stellingen aan en in het bosch van Avocourt door Beiersche regimenten en Wurtumbergsche landweer be stormd. Behalve aanmerkelijke verliezen aan dooden en gewonden verloor de vijand 32 officieren en ruim 2500 manschappen aan ge vangenen, waarbij 2 regimentscommandanten. Een tweede telegram zegt dat de buit tot 53 officieren en 2914 man steeg. Wij maak ten voorts een nog ongetelde hoeveelheid materiaal buit. Tegenaanvallen des vijands brachten hem geen winst, maar wel aanmer kelijke verliezen." „De schans aan den Dnjestr bestaat niet meer. De Russen hebben haar in de lucht laten vliegen. Sedert maanden' trachtte de vijand ons de schans aanvallenderwijs afhan dig te maken, het is hem nooit gelukt. Hij moest haar eerst vernielen voor de eerste Rus zijn voet kon zetten op den grond, die door de heldenmoed van onze troepen ge heiligd is. De keizerlijke dragonders hebben een schitterend voorbeeld van trouw aan den keizer gegeven en de dappere sappeurs heb ben hun trouw tot in den dood terzijde ge staan. Zeven uren lang na de ontploffing heeft de heldhaftige bezetting doorgevochten tegen een achtvoudige overmacht en eerst nadat daartoe bevel was ingekomen, werden de puinhoopen van de schans, die een helden graf was geworden, ontruimd. De rest van de bezetting onttrok zich daarop door een vermetelen nachtelijken tocht onder leiding van hun dapperen aanvoerder dwars door den vijand en met den Dnjestr in den rug aan de gevangenneming, die haast onvermijdelijk scheen. De schans aan den Dnjestr is voor ons leger een trotsche herrinnering, voor de Russen een waarschuwend teeken, dat voor iederen voet gronds wij slechts een prijs ken nen: den dood. Uit naam van het zevende leger dank ik kolonel Plauckt, den comman dant van de bezetting, de officieren en alle manschappen." Ziedaar het Oostenrijksche bericht, dat ge volgd door andere, die zeggen dat op het geheele front aan de Oostzee tot Bessara- bië de strijd ontbrand. Hoe heldhaftig daar echter door de Oos tenrijkers en de Duitschers broederlijk wordt gevochten de stelling aan de Dnjestr ging voor hen verloren. Ook bij het Narocz-meer moesten de Duit schers een paar honderd meter achteruit. Het laatste bericht dat ons van Duitsche zijde van dit terrein gewerd luidde: De groote offensieve ondernemingen van de Russen zijn nog omvangrijker geworden. De punten van aanval zijn talrijker geworden en de aanvallen zejf op verschillende plaat sen elkaar dag en nacht onafgebroken opge volgd. De krachtigste aanval was weder ge richt op het front ten noordwesten van Pos- tawy. Hier waren de vijandelijke verliezen zelfs voor Russische massale aanvallen bui tengewoon hoog. Bij een geslaagden tegen aanval op een plaats, waar een kleine door braak was geschied, hebben wij elf Russische officieren en 573 man gevangen genomen. Maar ook in vele andere gevechten (ten zui den en Zuidoosten van Riga, bij Friedrichstad ten Westen en Zuidwesten van Jacobstadt, ten zuiden van Dunaburg, ten noorden van Widzy, tusschen het Narocz en Wisniecz- meer) hebben onze dappere troepen den vijand met zware verliezen teruggeslagen en hem bij tegenaanvallen nog ruim 600 krijgsgevan genen afgenomen. Op geen enkel punt is het den Russen gelukt eenig succes te behalen. Onze verliezen zijn over het algemeen gering. Ook op het Zuidelijke gevechtsterrein schijnt de strijd heviger te worden. Aan de Isonzo is de vijfde slag begonnen. Mochten de Italianen toch al niet geluk kig zijn in hun vorige ondernemingen op dit gevechtsterrein, nu is het bepaald voor hun onder ongunstige omstandigheden. De Oostenrijkers winnen terrein. De Italianen zeggen zelf, dat zij hun linie eenige henderden meters moeten terug ne men, daarbij ook het niet bepaald geruste bericht voegende, dat de vijand zijn artille rie geducht versterkt heeft. VERSPREIDE BERICHTEN. Een Engelsche dame, die over Cyprus uit Palestina in Alexandrië aankwam, heeft ver teld, dat er in Palestina nog steeds omvang rijke militaire toebereidselen worden ge maakt. De Olijfberg werd versterkt en heet zelfs nu onneembaar te zijn. De Turken verwachten stellig een aanval der geallieer den. Inmiddels is de economische toestand van het land eenvoudig beklagenswaardig. Het Amerikaansche ondersteuningsfonds doet al het mogelijke tot leniging van den nood. Alleen te Jerusalem verstrekt het dagelijks rantsoenen aan 40.000 behoeftigen. De sinaas appelen verrotten aan de boomen, wijl ze niet uiigevoerd kunnen worden. De dorpen zijn verlaten, daar de volwassen mannen hetzij tot krijgsdienst of tot werken aan de militaire wegen werden gedwongen. Tal van levensmiddelen kosten viermaal meer dan anders. SOMMELSDIJK. Bij Kon. besluit is herbe noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Sommelsdijk de heer U. J. Mijs. DEN BOMMEL. Woensdag 29 Maart a.s. tusschen 2—4 uur zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in- en herinenting in de le O. L. School alhier. 3 April a.s. zal de cursus voor de kraamvrouwenverpleging worden geopend. Tot gemeente-veldwachter alhier is be noemd dhr. C. J. Geluk, Agent van politie te Breda. OOLTGENSPLAAT. De Burgemeester de zer gemeente maakt bekend dat het inschrij vingsregister der lichting 1917 met het daar uit opgemaakt alphabetisch register van 22 tot en met 28 Maart a.s. voor een ieder ter inzage ligt. NIEUWE TONGE. Dinsdagavond 6 ure waren de manslidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier opgeroepen in de consistoriekamer om hun stem uit te brengen, om de grens scheiding der pastorie recht te brengen waar door een strookje grond van ongeveer 10 vierkante meter in erfpacht aan de neven staande woning zou worden afgestaan de uitslag daarvan was 42 voor en 1 tegen. DIRKSLAND. De nieuwe kiezerslijst ligt voor ieder ter Gemeentesecretarie ter inzage tot 15 April a.s. kunnen daartegen bezwaren worden ingebracht, waardoor dezelve zoo noodig gewijzigd kan worden. Keur of Politie-verordening van den Polder Dirksland ligt bij den secretaris van den Polder tot 15 Juni ter inzage. Afdruk daarvan is tegen betaling der kosten ver krijgbaar. HERKINGEN. Belanghebbenden worden medegedeeld, dat op Woensdag a.s. 29 Maart, des v.m. 10.30 uur in het gemeente huis alhier gelegenheid zal worden gegeven voor kostelooze inenting. Bij Kon. Besluit is aan den Heer C. Witvliet op zijn verzoek eervol ontslagen secretaris dezer gemeente, een jaarlijks pensioen verleend groot f 386. Het Inschrijvingsregister der lichting 1917 met de alphabetische naamlijst ligt gedurende 8 dagen vanaf 23—31 Maart op de secretarie ter inzage en kunnen bezwaren die aanwe zig mochten zijn aldaar worden kenbaar gemaakt. Alle vorderingen ten laste van Rijk, Provincie of Gemeente moeten voor 1 Juni zijn ingediend. Na dezen aangegeven tijd ingekomen nota's worden voor verjaard ge houden en vernietigd. Uit deze gemeente hebben zich 3 per sonen aangegeven die wegens broederdienst aanspraak meenen te mogen maken om vrij gesteld te worden van den Militairen dienst. MELISSANT. De gewijzigde kiezerslijst 1914—1917 is voorloopig vastgesteld en ligt ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage. De ingeschrevenen der militie lichting 1917 die meenen recht te hebben op vrij stelling wegens broederdienst moeten daar van vóór 31 Maart a.s. aangifte doen ter Gemeente Secretarie. Maandagavond sloegen tengevolge van het schrikken van de tram twee paarden, van den landbouwer V., gespannen voor een boerenwagen waarop twee personen zaten, nabij het station op hol. De inzittenden sprongen van den in volle vaart zijnden wagen waarbij de een een been kneusde en zijn duim brak. De andere bekwam geen letsel. Een eind verder werden de paarden tot staan gebracht. STELLENDAM.* Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binnenland- sche Zaken, is benoemd tot operatiezuster- vroedvrouw aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, onze vroegere dorpsgenoote Mej. N. van Seters Jd. te Rot terdam. J.l. Woensdag werden de kinderen van beide scholen alhier getracteerd, ter gelegen heid van de installatie van den Edelachtb. Heer Charbon als Burgemeester van Stellen dam. GOEDEREEDE. Woensdag 29 Maart a.s. des voorm. 11.30 uur zal in de Gemeentelijke Bewaarschool gelegenheid worden gegeven tot kostelooze vaccinatie. In de groenten drogerijen te Ouddorp is het zoo druk met het schoonmaken enz. der groenten, dat er van uit onze gemeente een 30-tal vrouwen en meisjes in werkzaam zijn. Er wordt van f 4.— tot f 5.— per week verdiend. Installatie van den EdAchtb. Heer J. A. Charbon. Woensdag 22 Maart was voor onze ge meente een blijde dag. De vlaggentooi der huizen en de feestelijk gestemde jeugd, die, met vlaggetjes en oranje getooid, zingende door de straten liep, deden het een ieder al aanzien dat er iets bijzonders moest plaats grijpen. Het uur van haif 5 bracht het lang verwachtte, of liever den lang verwachten, n.l. onzen nieuwbenoemden Burgemeester, den Edelachtbaren Heer J. A. Charbon Jr. die heden in plechtige raadszitting zou worden geinstalleerd. Reeds eenigen tijd voor de aanvangure was de publieke tribune in de raadszaal overkropt met een reikhalzende menigte, vol belangstelling voor hetgeen daar om en bij de groene tafel voorviel. Eenige smaakvolle bloemruikers deden het oog aangenaam aan, en verhoogden de feeststemming in de raadzaal. Ter bestemder ure werd onze Burgemees ter door de commissie van ontvangst bin nengeleid, nadat de waarnemende burge meester, den heer T. Lodder de raadsver gadering had geopend en het Koninklijk be sluit had voorgelezen, waarbij de heer Charbon tot burgemeester van Goedereede en Stellendam was benoemd. Het deed het Goereesche hart goed, den naam van onze gemeente weer te hooren voorgaan 1 En daar zagen we hem„onzen" Burge meester 1 Na de gewone begroeting sprak de voor zitter, de heer Lodder, zijn welkomstwoord tot den burgemeester, waarin hij gewaagde van de belangrijke plannen, die ter afdoe ning op hem lagen te wachten, o.a. hetver- lichtingsvraagstuk, en kwam hem, ook namens Raad en Gemeente, tegen met hoopvolle verwachting en goede wenschen, onder aanbieding* van samenwerking en vriend schap. Het waren recht goede tonen die gehoord werden, waaraan het slotaccoord werd toe gevoegd door overreiking van het ambts insigne en voorzittershamer. Nu nam de burgemeester het woord, en vertolkte allereerst dank aan H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin, aan wie het behaagd had hem tot hare vertegenwoordiger alhier aan te stellen, alsmede aan de betreffende autoriteiten, die tot zijne benoeming hadden meegewerkt. Verder sprak hij de hoop uit, tot heil van de gemeente te mogen werk zaam zijn, waarvoor hij dan ook de wel willendheid en samenwerking inriep van Raad, Wethouders en Secretaris. Met den wensch dat Gods zegen op zijn werk mocht rusten, eindigde hij zijn rede. Na gebruikelijke rondvraag sloot de Bur gemeester de raadszitting. Het „leve de Burgemeester" weerklonk van de publieke tribune, waarop de belang stellenden het gemeentehuis verlieten, terwijl de Raad met zijn nieuwen voorzitter nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. HELLEVOETSLUIS. Bij Koninklijk besluit is dhr. D. Overkleeft hulpstoker bij het loods wezen alhier, benoemd tot machinist op het motorgastransportvaartuig van de 4e en 5e divisie. De benoeming zal ingaan met 1 April a.s. De adjunct-inspecteur' ,der Directe Be lastingen Invoerrechten en Accijnzen, dhr. S. M. Woldringh te Maastricht is met ingang van 1 Mei as. benoemd tot Inspecteur der zelfde middelen alhier. Ook is bij Kon. besluit dhr. E. G. v. d. Bovenkamp, Inspecteur der Directe Belastin gen enz. alhier met ingang van 1 Mei a.s. in gelijke betrekking benoemd te Schiedam. Daardoor ontstaat een vacature in den Ge meenteraad, dhr. v. d. Bovenkamp was in Februari tot raadslid gekozen en had in de laatst gehouden raadsvergadering voor het eerst zitting genomen. ZU1DLAND. Gisteren slaagde voor acte nut tige handwerken mej. H. Luijmes alhier. Gisteren sloeg het paard van den land bouwer B. Oosthoek doordat de draai te kort genomen werd met de karos om. Een der jongens kwam tusschen het paard en het lemoen terecht waarop het beest geweldig begon te slaangelukkig kon de jongen die bekneld zat zijn hoofd niet oprichten anders had hij beslist doodgeslagen geworden. Het beest wist eindelijk zich los te werken en sloeg op hol rende met de burrie en het voor stel het dorp in en kwam ten slotte op het puntige ijzeren hek terecht van den heer Mourik waar men het beest met kolders af moest lichten deerlijk gehavend aan borst en beenen. Gelukkig liep het ongeval alleen met vrij wat materiale schade goed af. De landbouwer M. P Hage ontving bij het nazien van een veulen van de veulenmoe der een zoodanigen klap tegen het been dat hij thans met een stokje zijn weg moet vinden Een 15-jarige jongen van den arbeider M. v. d. Linde had j.l. Dinsdag het ongeluk van de paardendorschmachine te glijden waar door hij in aanraking kwam met een stang die hem eenige malen in de rondte slingerde hem telkens met de voeten tegen den grond sloeg en met het hoofd tegen de machine waardoor hij dusdanig verwond werd aan beenen en hoofd dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en wonder boven wonder hij er het leven zal afbrengen. De Landb. Vereen. „Ons Belang" alhier ontving deze week bericht dat uit de te ver wachten „Lodewijk van Nassau" haar voor hare leden 30% van de voorjaarsbestelling Chili Salpeter zal worden toebedeeld. VLAARDINGEN. Sedert gisteren is hier een algemeene staking uitgebroken onder de zakkendragers, zoowel voor steenkool als zout enz. Zij eischen hoogere betaling. Het geeft nu reeds eenige stagnatie, daar er een aak met zout en twee met steenkolen liggen te wach ten, behalve de kleinere schepen. gebed geopend. Het lezen der Notulen wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Alvorens met de werkzaamheden te begin nen, spreekt de heer Biemond als volgt tot de vergadering: Mijne heeren 1 Dit is de eerste en zal waar schijnlijk ook wel de laatste vergadering zijn, dat ik in uw midden als Voorz. fungeer. Ik dank U allen voor 't vertrouwen aan mijn geschonken en ook U mijnheer van den Broek dank ik voor de hulp die ik van u mocht ontvangen en voor de genoegelijke samen werking in 't belang der gemeente Stellendam. Daarna wordt voorgelezen een missive van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie d.d. 10 Maart 1.1. A No. 32Vj (le Afd.) daarbij tot informatie en nazicht en ter mededeeling aan den Gemeenteraad toezen dende een afschrift van 't Kon. Besluit van den 4en Maart 1.1. No. 18, houdend benoe ming van den Heer J. A. Charbon Jr. tot Bur gemeester der gemeenten Goedereede en Stellendam. Alsnu wordt de Heer Charbon door de raadsleden, de Heeren J. Nagtegaal en Holleman de raadszaal binnengeleid en houdt de le Wethouder de heer Biemandde volgende toespraak: Mijnheer CharbonDe Raad heeft heden kennis genomen van de stukken waaruit blijkt uwe benoeming als Burgemeester dezer ge meente. Is een dag als deze waarop gij ge ïnstalleerd wordt als Burgemeester van Goe dereede en Stellendam, misschien één der gewichtigste in uw leven niet minder is ze dat voor de gemeente Stellendam, daar we weer een Burgemeester mogen bezitten en onze verwachtingen omtrent U zijn niet min der dan van Uw ambtsvoorganger. Wij eerbiedigen Uwe beginselen maar eischen van U hetzelfde tegenover anders denkenden. Hoe wij dan ook allen ingezetenen van Stellendam mogen verschillen in meeningen en beginselen, toch zijn wij allen burgers van eene gemeente, waarvan gij 't Hoofd zijt en daarom roep ik u toeStel U ver boven de partijen, laat als Burgemeester uw beginsel varen, want elk beginsel is reeds partijdig. Neem eerlijk en nauwgezet onze belangen waar, ik bedoel onze gemeentebelangen, en geen andere. Dan, en ik spreek ook uit naam van alle mederaadsleden, kunt gij op onzen steun rekenen, willen wij U helpen met alle kracht en macht die in ons is, dan zult gij U de toegenegenheid verwerven van alle wel denkende burgers van Stellendam, en hopen wij dat Gods zegen op uwen arbeid zal mo gen rusten. Mij blijft nog over Burgemeester U te over handigen den ambtspenning draag hem met eere en ik voeg er den wensch bij, mocht U hem nooit noodig hebben, als bij onze open bare raadsvergaderingen, en tegelijk overhan dig ik U hierbij den hamer, uw wapen te gebruiken als Voorzitter bij onze vergaderin gen. Ik heb gezegd. Alsnu neemt de Wethouder de heer P. D. Holleman het woord en zegt Hooggeachte Heer CharbonIk voel mij gedrongen een enkel woord op dezen voor U en voor ons zoo gewichtigen dag tot U te richten. Ik heet U hartelijk welkom in ons midden en feliciteer U met Uwe benoeming als Burgemeester dezer gemeente. Het is mij bekend, dat de keuze uiterst moeilijk was voor Hare Majesteit de Koningin, doordat er zooveel sollicitanten naar deze betrekking hebben gedongen. Zooveel te meer eer voor U, geachte Heer Charbon, dat de keuze op U mocht vallen, daar U wordt geacht de zoo noodige bekwaam heid te bezitten deze gemeente te besturen. Ik hoop dat H. M. een gelukkige keuze mag 20 cent per Regel. Vroeger lag de waarde van den mensch in zijn spierkracht en lichamelijk uithou dingsvermogen. Thans komt het aan op een krachtig en gezond zenuwstelsel. En dat bezitten tallooze menschen helaas niet: zij lijden aan nervositeit en gebrek aan zenuw energie. Volgens beroemde zenuwspecialisten, als prof. Ziehen en Binswanger, moet men de zich openbarende zwakte op rekening stellen van een onvoldoende voeding van het zenuwstelselde toevoer van die stoffen, die de zenuwen ter verrichting harer functies noodig hebben, is niet evenredig aan het verbruik. Het middel tegen zenuwzwakte is dus krachtiger zenuwvoeding. Voor die voeding gebruikt men het door 21.000 medici schriftelijk aanbevolen Sana- togen. Sanatogui is eiwft en phosphor in zoodanigen vorm, dat zij snel en volkomen in het organisme worden opgenom-n. Het wordt door iedereen goed verdragen, is absoluut zuiver en bevat geen prikkelende bestanddeelen. De beroemde Berlïjnsche psychiater prof. dr. Eulenburg, die volgens zijn verklaring Sanatogen jarenlang heeft gebruikt, schrijft „Onder de vele concurreerende voedingspre paraten geef ik aan Sanatogen de voorkeur, omdat het zonder uitzondering ook op den duur goed wordt verdragen en snel en zeker tot het herstel van krachten en algemeene beterschap bijdraagt." Sanatogen is bij alle apothekers en drogis ten in verpakkingen vanaf f 1,verkrijgbaar. 33 De Berlijnsche medewerker van het Hdbl. meldt Ik verneem, dat de Duitsche regeering, of schoon niet officieel, tegenover de Nederland- sche regeering de wenschelijkheid uitgespro ken heeft van een onderzoek van het wrak der Tubantia. De Kon. Holl. Lloyd heeft, naar het Hdbl. meldt, de in de sloepen van de Tubantia gevonden stukjes metaal in handen van het departement van marine gesteld. Richard Schilling, de consul van Guatemala te Stuttgard, passagier van de Tubantia, heeft opnieuw de meening verkondigd, dit maal tegenover een vertegenwoordiger van de Zchwabische Merkur, dat -het stoomschip door een drijvende mijn en niet door een torpedo is getroffen. Hij verklaarde tijdens den oorlog al meer een mijnotploffing te hebben bijgewoond. Hij zeide een gezichts bedrog mogelijk te achten doordat het schip opzij zoeklichten had, waarvan een straal voor de bellebaan van een torpedo kon zijn aangezien. De (officiëuse) Norddeutsche Algemeine Zeiting schrijft, dat aan Schilling's verklaring dubbele waarde valt te hechten, wanneer men in aanmerking neemt dat hij als Ameri- kaansch staatsburger bij bewezen torpedee ring kans had op schadevergoeding, doch niet wanneer het schip door een mijn werd getroffen. Mond- en Klauwzeer. De minister van landbouw, nijverheid en handel, heeft: A. met ingang van 23 dezer het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden uit, naar of binnen een kring in de gemeenten Melissant, Dirksland en Sommelsdijk, begrenst door en met in begrip van den Havendijk (O.Z.), den Oud Kraaijerdijk, den Nieuwlandschendijk, den Oudelandschedijk, het Korteweegje, De Boom- vhetstraat, den öelderschendijk, den Have- loozenweg, den Armenweg, den Monniken- weg, den Hoekvateweg, den Bustelweg, den t weeden Stoofweg, den Havendijk en eene lijn getrokken in het verlengde van den VERGADERING van den Raad der Ge meente STELLENDAM op Woens dag 22 Maart 1916, 's n.m. 2 ure. Aanwezig alle leden. Voorz. de heer P. Biemond. De vergadering wordt door den Voorz. met

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3