«MS-ES semi Tweede Blad. Zaterdag 18 Maart 1916. No. 2164 Twee Bladen* LAND- EN TUINBOUW. UIT DE PERS. BINNENLAND. ttortoff. Reclames Mededeelingen* Dit nummer bestaat uit BUITENLAND. INHOCSMOWSES V De Schooldag en f 25. Van Oude Tocgekregen we verle len weak toeïegging van fiaantieelen aieuu Deter dagen gewerd ons de zeer verblijdende boodschap, dat we f 25 mochten noteereu voor iemand uit Den Hiag. 't Is een prach tige gift, waarvoor hem bij dezen hartelijk dank gezegd wordt Goed voorbeeld doet goed volgen. Kunnen we de andere Schoolbesturen ook gaan noteeren? Als elke school nu eens begon met f 5 af te zonderen dat kan toch wel niet waarl Dat was al f45. En misschien krijgen we van den een of ander ook nog eens een bijzondere gift en dan is de zaak menschelijkerwijs gesproken, gezond Dan kcmt er van den winter een School dag met een twee of drietal sprekers van naam, die ons over den Schoolstrijd ea de te komen Grondwetswijzigingen inzake ons Chr. Onderwijs volkomen kunnen inlichten. Met moed wachten we den winter af, Als elk Schoolbestuur ons nu maar eens een briefkaartje stuurt met zooveel al" „f 5 aan Toonder dezer'. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van 17 dezer in getrokken zijn beschikking van [11 dezer, waarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar een kring omvattende het eiland Goeree en Overflakkee. (Stct.) Landbouwers, weest op uw hoedel Het ras der bedriegers en knoeiers heeft een taai leven. Men moge van hun praktijken tijdelijk minder hooren, omdat zij het licht der contróle niet té best kunnen verdragen, zoodra voor hun „arbeid" de omstandigheden wat gunstiger schijnen te worden, blijkt het, dat zij nog volkomen levenskrachtig zijn. Op velerlei gebied van den handel hebben we dit in de laatste maanden kunnen waarnemen de vervalsching van allerlei voedings- en genotmiddelen was grooter dan ooit. En zoo hebben ook „fabrikanten" en handelaars van meststoffen en veevoedermiddelen hun slag trachten te slaan. De schaarschte en de duurte dier artikelen gaven gereede aanleiding om te probeeren die artikelen „aan den boer" te brengen. Uit pure menschlievendheid natuur lijk, om den armen boer, die verlegen zat, uit den nood te helpen. Zoo kon men vóór enkele weken in verschillende vak- en nieuws- bladen annonces lezen, waarin een „Kalimest stof" giatis werd aangeboden. Niet minder dan 100 Kilo werd franco aan iederen be- r steller franco naaste station gezonden, 't Was érst de firma Veenbosch te Rotterdam, daarna de z.g. „Schiedamsche Kunstmesthandel;' te Schiedam, die zich zoo belangeloos toonde. Natuurlijk hoopt de leverancier op nabestel lingen, die dan geleverd worden per 100 Kilo ad f 2.50, franco station, op een jaar crediet en onder A.H.V. Niet waar: dat wekt ver trouwen Meegedeeld werd nog, dat de ka limeststof een fijnheid had van 90 °/o, hygië nisch gezuiverd, dus onschadelijk was voor menschen en dieren, en volgens 't Proef station Maastricht, 10.7 kali en 1 phos- phorzuur bevatte. Welke landbouwer zou, in dezen tijd van kalinood, niet direct van een gratis proefbaalte profiteerenNou ja, heele- maal voor niets was het wel niet, want ver zocht werd om voor zakken en onkosten f 1.25 'te zenden, maar alia, niets voor niets, de koopman kon ertoch moeilijk geld bijleggen. Een baal kalimest van genoemd gehalte was toch, vooral in dezen tijd, voor 25 stuivers voor een prikjeZoo zullen velen waarschijn lijk hebben gedacht. Maar och arme, hoe verging het hun I Een bittere ontgoocheling volgde. De Redactie van „De Veldbode" liet ook een proefje van 100 Kilo komen. Als deskun dige had zij al een „luchtje" in den neus gekregen en wilde weten, of haar reukorgaan haar al of niet bedroog. Eerste ontdekking: bij ontvangst moest 90 cent worden betaald Dat deed vreemd aan, immers onder de reeds betaalde f 1.25 waren de onkosten ook be grepen I De baal kostte dus nu f2.15. 'tKön nog! Als het goedje was, zooals het zich presenteerde 1 Maar een tweede ontdekking deed alle illusie verdwijnen. Juist was het bestelde binnen, toen de Redactie van het Proefstation te Maastricht hetzelfde, waar op de leverancier zich met zijn analyse had be roepen de mededeelingontving„dat de Vee bosch-kalimeststoffen" en de kalimeststoffen van den „Schiedamschen kunstmesthandel" vrijwel waardelooze artikelen zijn, die in geen geval aanspraak mogen maken op den naam van meststof in het algemeen noch op dien van kalimeststof in het bijzonder." Zoo bleek dan die fraaie aanbieding, ge annonceerd onder het motto„Het toppunt van vertrouwen", in het licht van het Proef station het reinste bedrog te zijn. Die Proef stations zijn toch ellendige instellingen voor de knoeiers en vervalschers van pro fessie! Ook het Proefstation te Goes kwam nog een duit in 't zakje doen. De Directeur, de heer de Ruyter de Wildt, meldde, dat „Veenbosch kalimeststof" een vrijwel waar deloos product is, bestaande uit het fijne uitziftsel van koolasch van den gemeente- reinigingsdienst van Schiedam, en de asch, afkomstig van de vuilverbrandingsovens van de gemeente Rotterdam. Analyses van deze voor de bemesting waardelooze asch gaven gehalten van slechts enkele tienden van pro- centen aan kali en phosphorzuur. Wel bekome het den bestellers I Of zij veel beklag verdienen? De meesten o.i.niet. Want die gewaarschuwd wil zijn, dien ont breekt het waarlijk in onzen tijd aan de noo- dige waarschuwingen niet. Menschen, die hun koopwaar cadeau doen, toonen we het best onze erkentelijkheid door hun geen ge legenheid te geven zich op te offeren Ook waarschuwingen van anderen aard, dan tegen vervalschingen, gaan nu en dan van de Landbouwproefstations uit. Zoo moest het Proefstation te Wageningen dezer dagen waarschuwen tegen vergiftige cocoskoek en cocosmeel. Uit het Oostelijk deel van Overijsel, voor namelijk uit Hardenberg en omstreken en Almelo, kwamen herhaalde aanvragen om onderzoek van cocoskoek en cocosmeel, na het gebruik waarvan koeien ziek geworden en zelfs gestorven zijn. Alle verdachte monsters bleken de zeer vergiftige ricinus te bevatten en afkomstig te zijn van een partij, geleverd door een Rotterdamsche firma. Als verschijnselen, die zich spoedig na het gebruik van het schadelijke voeder voorde den, werden door een veearts genoemdlus teloosheid, 'melk totaal verdwenen, tempera tuur 39.5—41.5, pols 100—120, hevige diarrhee. Hier moest dus wel een zeer hevig werkend vergif in het spel zijn. Volgens het onderzoek van de afdeeling Microscopie bleken alle verdachte monsters dan ook weder de hoogst vergiftige ricinus te bevatten. De omvang, die het kwaad genomen heeft, is dezen keer bijzonder groot. Wel heeft het R.L. proefstation onmiddelijk alles in het werk gesteld om de belanghebbenden te waarschuwen. De inzenders werden telegra fisch van de oorzaak der vergiftiging op de hoogte gesteld, aan de Rotterdamsche firma werd verzocht, onmiddellijk hare andere af nemers telegrafisch te waarschuwen, en haar voorraad van het vergiftige poeder te ver nietigen. Verder werden de Overijselsche Landbouwmaatschappij, de Provinciale Over ijselsche Boerenbond en verschillende secre tarissen van dorpslandbouwvereenigingen per circulaire van een en ander op de hoogte gebracht. Behalve de directe schade, veroorzaakt door het geven van het vergiftige voeder, heeft deze aangelegenheid nog een andere, zeer onaangename zijde. Het is n.l. te vreezen, dat bij de boeren weer wantrouwen gewekt is tegen een voedermiddel, waarvan met groote voldoening een stijgend gebruik mocht worden geconstateerd en dat om zijn waar devolle eigenschappen nog veel meer dan tot nu toe het geval was, de aandacht ver dient. Het Proefstation wil er dan ook nog eens uitdrukkelijk op wijzen, dat het voorkomen van ricinus in kocoskoek of -meel alleen in een product van zeer twijfelachtige herkomst mogelijk is en dat de aanwezigheid daarvan in een product, geslagen uit copra zonder meer, buitengesloten is. Waar het proefstation niet in de gelegen heid is meer afdoende maatregelen te treffen en b.v. niet kan overgaan tot het in beslag nemen en vernietigen van partijen vergiftige voedermiddelen, moet het zich bepalen tot waarschuwen, zooals dit reeds tallooze kee- ren gedaan is, tegen het aankoopen van voe dermiddelen buiten eenige controle. Toch verdient de vraag ernstige overwe ging of in gevallen als deze geen middelen gevonden zouden kunnen worden om tot vernietiging van de schadelijke waar over te gaan, daar de kans blijft bestaan, dat deze elders weder aan den man wordt gebracht, met alle gevolgen daarvan. Een andere waarschuwing komt nog van het Proefstation te Maastricht. Voor de zoo- veelste maal wordt den boeren voorgehou den, dat zij met samengestelde meststoffen minder goed uit zijn. Het is begrijpelijk, dat men samengestelde meststoffen fabriceert en in den handel brengt zoolang er afnemers gevonden worden, die de in den regel on evenredig hooge prijzen willen betalen, doch men gelieve dan te bedenken, dat de onder zoekingen van het proefstation thans vol doende bewezen hebben, dat bij de bereiding dikwijls uitgegaan wordt van ondeugdelijke grondstoffen. Het proefstation constateerde de aanwezig heid, niet alleen van minderwaardige be- standdeelen, doch ook van voor den plan tengroei nadeelige stoffen. Wenscht men om bijzondere redenen ge bruik te maken van samengestelde meststof fen, dan zij men in deze abnormale tijden wel indachtig: ie. dat samengestelde meststoffen in den regel veel te duur betaald worden 2. dat de echtheid ervan door het proef station niet bepaald wordt, men zich dus op andere wijze de zekerheid moet verschaffen te zullen ontvangen hetgeen men verlangt te krijgen 3e. dat het niet voldoende is ais een zeker percentage aan plantenvoedende bestanddee- len wordt gegarandeerd, doch dat het nood zakelijk is daarbij den vorm aan te geven waarin deze bestanddeelen aanwezig moeten zijn. De sedert 1 Augustus 1914 opgedane er varing leert, dat men het beste doet te ei- schen, dat de stikstof aanwezig moet zijn in den vorm van ammoniak of nitraat en dat het phosphorzuur en de kali oplosbaar moet zijn in water. Meermalen komt het voor dat voor stik stof de garantie luidt: „oplosbaar inwater". Ook hiervoor dient gewaarschuwd te wor den, omdat uit de oplosbaarheid in water volstrekt niet afgeleid mag worden een hooge bemestingswaarde, daar er in water oplos bare stikstofverbindingen zijn, die voor be mestingsdoeleinden niet alleen van weinig waarde, maar ook schadelijk kunnen wezen. Tenslotte wordt er hier op gewezen dat het proefstation in den laatsten tijd meer malen onder den naam van norge- of kalk- salpeter monsters ontving, welke bij onder zoek geen norgesalpeter bevatten, doch uit kaikstikstof bestonden, waarbij aan het licht kwam dat de betreffende kaikstikstof soms grootendeels omgezet was. Men gelieve er daarom goede nota van te nemen, dat norgesalpeter en kaikstikstof ge heel verschillende meststoffen zijn. ITOnder ^norgesalpeter of kaiksalpeter moet verstaan worden ruw calciumnitraat en on der kaikstikstof of stikstofkalk ruw calcium- cyaanmide. Van de in deze laatste meststof aanwezige stikstof moet minstens 70 pCt. gebonden zijn ais calciumciaanmide. Bevat het minder, dan wijst dit op omzetting, welke zoover kan voortgaan dat tegen gebruik van het product gewaarschuwd moet worden als bevattende dit, door de omzetting, voor den plantengroei schadelijke bestanddeelen. C. B. Wat zal Holland doen vraagt het Friesch Dagblad met de millioenen met de milliarden misschien, die gedurende en tengevolge van den oorlog hierheen zijn gestroomd Die vraag is van veel beteekenis. Straks, als de oorlog voorbij is, weer al lerlei „rotte" Amerikaansche maatschappijen steunen? Of, als de nu oorlogvoerende lan den hun industrieën straks weer heropenen en uitbreiden, hel geld weer naar den vreemde laten vloeien Ofeigen zaken steunen Was dit laatste maar wüór Doch algemeen wordt geklaagd, dat de Ne derlander zijn slechte belegginsgewoonten maar niet atleeren kan. Het blad haalt dan als bewijs een inge zonden stuk uit een onzer groote bladen aan, dat een fabrikant ervoer, 't welk luidde Mijnheer de Redacteur, algemeen hoort men, dat geld gemakkelijk genoeg te ver krijgen is. ik beweer het tegendeel. Schrij ver dezes, die een goede, gezonde zaak voert, die evenwel daaraan door niet vol doend bedrijfskapitaal die uitbreiding kan geven, welke hij zich voorstelt daaraan gemakkelijk te kunnen geven; die goed op de hoogte is van zijn vak, eene voorzich tige, eerlijke tactiek voert en de zekerheid bij zieh draagt, dat bij kapitaalsuitbreiding eene onderneming tot stand kan komen, die zeker zal slagen, heeft getracht te be reiken wat hij zich voorstelt. In weerwil van accountantsbevestiging over de soliditeit zijner zaak en zijn per soon in weerwil van zijn veeljarige prac- tijk waardoor zijne zaak op gezonde basis is kunnen voortwerken en zijn fabrikaat allerwege wordt gezochtin weerwil zijner verklaring dat bij meerder bedrijfskapitaal en flink aanpakken een resultaat zon kun nen worden verkregen, die vele andere in de schaduw zou stellen, werd de aanvrage pijnlijk overwogen en werd ten slotte on der zeer veel voorzorgen heel, heel voor zichtigjes een bedrag ter beschikking ge steld waarmede voor het beoogde doei niets te bereiken viel. Dit moet geen uitzondering zijn. 't Is geducht jammer, dat wij altijd zoo verslaafd zijn aan buitenlandsche belegging terwijl „eigen zaken" vaak geen geld krijgen kunnen. Groote winsten. De Timmerman deelt eeni ge cijfers mede, uit de winsten door het scheepvaartkapitaal gemaakt. In verband met het ontwerp van Minister Van Gijn op oor logswinst, nemen wij deze cijfers over De scheepvaartmaatschappij „Tromp" heeft een aandeelenkapitaal van 140.000. Zij heeft haar schepen verkocht en de maatschappij is geliquideerd. Zij heeft aan haar aandeelhou ders uitbetaald voorloopig een bedrag van 5000 voor iedere 1000 en dus voor de 140.000 niet minder dan 784.000. De scheepvaartmaatschappij „De Een dracht" heeft een kapitaaltje van 150.000, waarop 73 pCt. dividend wordt uitbetaald. De maatschappij stoomschip „Noordwijk" betaalt op een "kapitaal van 135.000 60 pCt. of 67.500 aan dividend. De stoomvaartmaatschappij „Leonora" keert aan haar aandeelhouders 25 pCt. dividend uit of 50.000 op een kapitaal van 200.000. De vrachtmaatschappij „Bothnia" keert aan haar aandeelhouders 30 pCt. dividend uit de f 300.000. De stoomvaartmaatschappij „Oostzee" be taalt voorloopig 25 pCt. dividend op haar aandeel, dus 250.000. De stoomvaartmaatschappij „Hillegersberg" betaalt aan haar aandeelhouders 40 pCt. of 240.000 op het kapitaal van 600.000 De Holland-Ainerika-lijri heeft met haar kapitaal van 12 millioen 21 millioen ver diend, waarvan zij 6 millioen uitkeert aan haar aandeelhouders. De maatschappij stoomschip „Sophie H." heeft een kapitaal van 400.000. Zij heeft aan de aandeelhouders uitgekeerd 201 pCt. dividend, dus 804.000 dividend. Daarna nog 99 pCt. op de aandeeien terugbetaald of f 396.000, zoodat de aandeelhouders over 1915 ontvingen 1.200.000 of 3000 voor ieder aandeel van 1000. De prijs van het couranten-papier. De di recteuren der dagbladen zijn door de Ver- eeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" tegen den 21sten dezer maand opgeroepen tot een buitengewone algemeene vergadering om „de mogelijkheid te overwegen, óf de abonnementsprijzen der dagbladen moeten en kunnen worden verhoogd, óf de omvang der bladen verminderd, óf iets anders gezamen lijk kan worden beproefd". In het orgaan der Vereeniging van Dag bladuitgevers wordi bericht: „Ons is geble ken, dat de prijs voor het courantenpapier na dien len April a.s. wederom belangrijk zal worden verhoogd, en wij zijn overtuigd, dat hieraan niet te ontkomen is. Dus zullen andere maatregelen moeten worden genomen, om de zeer belangrijke nadeelen gezamenlijk weg te nemen". De prijs van het papier, een der belang rijkste uitgaven voor een courant, is sedert het begin van den oorlog gestegen met 70pCt. Sinaasappelen. Sedert eenigen tijd is de aanvoer van sinaasappelen hier te lande to taal stopgezet. De oorzaak hiervan is de eisch, vanwege de Engeleche regeering aan de Kon. Neder landsche Stoomboot-maatschappij gesteld, dat deze ervoor zou instaan, dat niet meer dan 25 pet. der met haar booten aangevoerde si naasappelen naar Duitschland zouden worden uitgevoerd. De maatschappij kon zich hier voor onmogelijk verantwoordelijk stellen. Po gingen, ook van de zijde der Spaansche be langhebbenden te Valencia en te Murcia in het werk gesteld om Engeland op dezen eisch te doen terugkomen, mochten tot he den niet baten. Ook de aanvoer van sinaasappelen uit En geland welke aan de N. O. T. kwamen heeft opgehouden, daar Engeland den uit voer daarvan verboden heeft, in verband met een beperking van den sinaasappeleninvoer in Engeland tot 50 pet., ten einde meer laad ruimte voor de Engelsche schepen vrij te krijgen. De grootere booten der Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij, die tot dusver zich met het sinaasappelenvervoer bezighielden, wor den thans gebezigd om, regeeringsgraan uit Amerika aan te voeren in verband met de regeling tusschen de regeering en de Reede- rijvereeniging, volgens welke de Holland- Amerikalijn 60.000 ton, de Hollandsche Lloyd 15,000 en de overige reederijen 60.000 ton van de door de regeering benoodigde 135,000 ton scheepsruimte beschikbaar hebben gesteld. Dit vervoer geschiedt voor f 45 per ton van La Plata. De importeurs van sinaasappelen zijn in- tusscheu nog doende om te ti achten een op lossing te vinden van de moeilijkheden. Deze zal echter spoedig moeten gevonden worden aangezien het sinaasappelenzeizoen reeds in Mei afloopt. De Tubantia getorpedeerd. Nadat gisteravond ons de berichten bereik ten van het op een mijn loopen van de Tu bantia der Kon. Holl. Lloyd, latere berichten melden, volgens den kapitein die bij de di rectie van de genoemde Lloyd verslag deed van zijn bevindingen, dat het schip getorpe deerd is. Een hevige ontploffing volgde, waardoor alles werd stuk geslagen. Alle passagiers konden In de booten gebracht wordende kapitein, eenige officieren en een deel van de bemanning zijn tot 4 uur 30 aan boord gebleven, maar moesten toen het schip ver laten, daar de toestand onhoudbaar was en er geen kans bestond het schip te redden. De Tubantia was op molest verzekerd. Het stoomschip Krakatau van de maat schappij Nederland, een tweede Hollandsch schip en een Zweedsch waren in de nabij heid van de sloepen. De Tubantia had 87 passagiers aanboord, benevens 294 man equipage. De passapiers waren verdeeld in 46 in de eerste klasse, 22 in de tweede, 11 in de mid denklasse en 8 in de derde klasse. Onder de passagiers waren Amerikanen en Duitsche vrouwen. Nader is nog draadloos gemeld, dat de Tubantia getorpedeerd is 51.46 Noord en 2.45 Oost. Volgens nadere berichten, welke bij de directie van den Kon. Holl. Lloyd zijn inge komen, is de Tubantia aan het achterschip getroffen. De Tubantia lag op datoogenblik vermoedelijk voor anker, wegens den dichten mist. Volgens nader bij het departement van marine ontvangen bericht zijn op het lichtschip Noord-Hinder twee sloepen van de Tubantia met geredden aangekomen. De Krakatau is een Hollandsch stoomschip gepasseerd, dat vele geredden aan boord had. De directie van de Kon. Holl. Lloyd deelt ons nader mede, dat zij bericht ontvangen heeft, dat een paar torpedooten met passa giers naar Vlissingen vertrokken zijn. Men meldt dat hedenmiddag 3'h uur het stoomschip Breda, van de maatschappij Stoom schip Breda, met ongeveer 200 passagiers en leden van de bemanning van de Tubantia aan boord, aan den Hoek van Holland in zicht is gekomen. Men meldt uit Maassluis Het Nederlandsche stoomschip La Campine, dat 14 dezer naar Philadelphia vertrok, is teruggekeerd en voor den Waterweg gean kerd. Aan boord bevinden zich 50 leden van de bemanning van de Tubantia, welke aan den onderzoekingsdienst werden overgegeven. Het stoomschip Gorredijk naar New-York bestemd en dat gisteren vertrokken is, is terugkeerende, sleepende 3 sloepen, waarin ook opvarenden van de Tubantia. Het stoomschip Krakatau, van Java naar Amsterdam, heeft 87 passapiers gered en is nu op weg naar Amsterdam. Te Vlissingen zijn door 2 torpedobooten 69 man van de equipage geland. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft draadloos bericht via Scheveningen van den kapitein van het stoomschip Rindjani ontvangen Passeerde 11 u. 15 m. 35 mijl bewesten den Waterweg het stoomschip Breda met twee reddingsbooten No. 14 en 23 op sleep touw. Menschen aan boord Breda. Volgens bij het departement van marine ingekomen bericht van het lichtschip Noord- Hinder is de Tubantia gezonken 2 mijlen beoosten dat lichtschip. Hedenmiddag half vier is telefonisch be richt ontvangen uit Vlissingen van den 3en officier van de Tubantia, dat hij te Vlissin gen is aangekomen met 65 geredden (be manning en passagiers). Verder zijn er 50 geredden aan boord van het stoomschip La Campine op weg naar Rotterdam. Het stoom schip Breda heeft de meeste geredden aan boord, n.l. 200, onder wie de kapitein Wijtsma. Het grootste gedeelte van de passagiers is op het stoomschip Krakatau, dat heden middag te Amsterdam verwacht wordt. Op het lichtschip Noord Hinder zijn 65 man van de Tubantia aangebracht. De ge redden op de Gorredijk en de Noord Hinder, samen 92, zijn door de torpedobooten G 1 en G V en door de marinesleepboot Seine aangebracht te Vlaardingen. Propaganda voor Nederland. De vaderlandsche club wil den Nederland- schen volksgeest tot meer bewustheid bren gen van wat hij vermag en waard is, wil zorg voor onze nationale zelfstandigheid als hoofdzaak bevorderen. Waar onze volksgeest in veel opzichten zoo slap is, waar men de beteekenis van de nationale zelfstandigheid over het geheel nog zoo onvoldoende beseft, daar —zoodachten wij zal een club die wil, wat de Vader landsche Club wil, een bijna onafzienbaar terrein van werkzaamheid vinden. Niet iedereen is van die meening. Integen deel er is gezegd „Betaal uw belasting en wees een goed burger; gij zijt contribueerend lid van de beste vaderlandsche club, die er is. Want wat wil „De Vaderlandsche Club" meer? Daarop nu antwoordt het nationale tijdschrift „Ons Land" Er is in de nationale organisatie, die is de Staat der Nederlanden, een tekortkoming, welke de vaderlandsche club, mits zij hard aanpakt, uitmuntend zal kunnen aanvullen. Er wordt vanwege dezen staat geen propa ganda gemaakt voor zichzelf. Elke andere organisatie, die iets beteekent, zorgt dat de propaganda van die organisatie geen moment verslapt. Men zie maar eens wat de politieke vereenigingen hier presteeren. Men zie eens hoe uitmuntende organisaties ais de Alge meene Nederlandsche Wielrijdersbond en het Algemeen Nederlandsch verbond ook op dit gebied met nooit verslappende zorg werken. Alleen de nationale organisatie laat hier velen zorgen. Wat de Nederlandsche staat voor den Nederlandschen burger beteekent, hoe deze nationale organisatie den Nederlan der in staat stelt te werken en te scheppen op elk gebied, te leven onder omstandigheden die juist voor nationaliteit voor het geheel onzer burgers een achteruitgang zou betee- kenen, die in cijfers welhaast niet is weer te geven,dat alles wordt den Nederlander bijna nooit uiteengezet, dat is voor wie niet gewend is verder door te denken haast een nieuwe en vreemde gedachte. En deze waarheid klemt te sterker, omdat wel voortdurend in anti- en onnationale richting propaganda wordt gemaakt. Welnu waar het niet waarschijnlijk is, dat de staat binnenkort ook deze taak ter hand zal nemen, daar zal de Vaderlandsche Club uitstekend werk verrichten, indien zij deze tot nu toe zoo ten onrechte verwaar loosde propaganda krachtig aanpakt en den achterstand tracht in te halen, die hier bestaat DE TOESTAND. Seinde het Fransche oorlogsbureau Havas in 't begin dezer week, dat de Fransche pers algemeen van oordeel was dat de Duitschers nieuwe plannen en nieuwe verwoedde aan vallen tegen Verdun voorbereidden, de pers heeft ditmaal gelijk gehad. De aanvallen schijnen reeds begonnen toen het bovenbe doelde bureau de Fransche meeningen over- kabelde. Duitschland, als gewoonlijk, zweeg. Doch uit de Fransche berichten viel zoo veel als op te maken dat er een vernieuwde actie broeide. Totdat gisteravond nog betrekkelijk onver wacht het Havas-bureau ons meldde dat de Duitschers hun offensief met vernieuwde he vigheid hebben hervat. Het bericht luidt: „Na drie dagen respijt is het offensief bij Verdun vandaag met verdubbelde hevigheid hervat en het derde bedrijf van den slag be gonnen. De vijand spande al zijn krachten in ten Westen van de Maas over een front van 4 tot 5 K.M. tusschen Béthincourt en Cumié- res. De Duitschers trachten jde hoogte die den uitgang van Béthincourt beheerscht en een hoekpijler van onze verdigingslinie in dien sector vormt, te vermeesteren. Na een voorafgaand bombardement met zware pro jectielen ondernam de infanterie een zeer geweldigen aanval en kreeg voet op twee punten van onze loopgraven. Het is waar schijnlijk dat zij er nu door een tegenaanval uit verdreven is. Aan het overige front werd de vijand met ernstige verliezen afgeslagen. Ten O. van de Maas en in Woëvre is een roerige kanonnade onderhouden, met het doei om onze troepen onbeweeglijk te houden. Kort samengevat is de dag bevredigend geweest en heeft de vijand ondanks ernstige verliezen geen voortgang gemaakt. Gaande weg komt zoodoende het voordeel aan Fransche zijde". Nu dat laatste zal wel waar zijn. Het offi- cieele bericht van Parijs luidde: „Ten westen van de Maas is het bombar dement met zwaar geschut tegen onze stel lingen, die zich uitstrekken van Béthincourt tot Cumiéres, verdubbeld. In den namiddag hebben de Duitschers een zeer krachtigen aanval op dezen sector gedaan. Deze aanval is over het algemeen met groote verliezen afgeslagen. Alleen op twee punten vattende Duttschers voet in onze loopgraven tusschen Béthincourt en Mort Homme. Ten Oosten van de Maas en in Woëvre is de werkzaamheid van de artillerie levendig geweest, maar is de infanterie niet in actie getreden." Volledigheidshalve voegen we er ook bij wat ons het Duitsche hoofdkwartier seinde „Bij Nieuw Kapelle (Neuve Chapelle) heb ben wij een vooruitgeschoven Engelsch ver dedigingswerk met de bezetting in de lucht laten springen. De Engelsche artillerie richtte een zwaar vuur op Lens. De Fransche artillerie was zeer bedrijvig tegen onze nieuwe stelling bij Ville au Bois en tegen verscheidene sectoren in Champagne. Links van de Maas hebben de Silezische troepen met krachtig élan hun linie uit de streek ten W. van het Ravenbosch (Bois des 20 cent per Regel. Het wispelturige, gure weder dezer terecht gevreesde maand eischt, als elk jaar, weder tallooze slachtoffers. In geen der vorige maan den kwamen zoo vele gevallen van borst ziekten, maar vooral van influenza voor als juist in deze maand. Het door den langen afmattenden winter vermoeide gestel is niet bestand tegen de venijnige aanvallen van het gure weder. De vroegere lijders aan influenza worden opnieuw aangetast. Nieuwe slachtoffers worden ge maakt door deze ziekte, die jaarlijks meer en meer slachtoffers maakt. Niemand blijkt veilig. Daarom neemt U thans nog meer dan an ders in achtWanneer gij begint te hoes ten, niezen, kuchen of fluimen, ais de influ enza U bedreigt, grijpt dan dadelijk naar een krachtig geneesmiddel. De terecht beroemde ABDIJ SIROOP bezit eigenschappen de vastzittende, ontsteking veroorzakende slijm pijnloos te kunnen doen loskomen, waardoor Uw borst, keel en longen van ziektekiemen gezuiverd kunnen worden. Dan zullen Uw longen beter werken kunnen. Dan zullen Uw borstpijnen en hoest kunnen verdwijnen, zoo dat weldra van Uw influenza niets meer te bespeuren zal zijn. De ABDIJSIROOP is een veelgeroemd mid del bij asthma, influenza, bronchitis, slijm- en kinkhoest, hoest en verkoudheden, want de ABDIJSIROOP werkt slijmoplossend en hoest- stillend. Koopt dus heden nog een flesch ABDIJSIROOP. Onschadelijk voor kinderen of volwassenen. Per flacon f 1,05, f 2,05 f 3,55. Alom ver krijgbaar. Eischt onze handteekeningL. I, AKKER, Rotterdam.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3