GEMEENTERAAD VISSCHERU. POSTERIJEN. UITSLAG VERKOOPINGEN. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. TELEGRAMMEN. vlncie tot Instelling van een veemarkt op Woensdag, te beginnen op 15 Maart a.s., voor den tijd gedurende welken de Rotterdamsche veemarkt, wegens het heerschen van mond en klauwzeer, gesloten is. MIDDELHARNIS. Door het bestuur van de Onderlinge slagerij alhier is het woon- en winkelhuis thans bewoond door de wed. P. Rooij ondershand gekocht van den heer F. Nieuwland te Dirksland. Tot voorzitter van het ziekenfonds van Middelharnis en Sommelsdijk is weder her benoemd den heer L. v. d. Weide alhier. Door een milddadige gever te Middelhar nis is weder gelijk het vorige jaar 20 pond rundvleesch toegezegd aan het ziekenfonds zulks voor de hulpbehoevenden. Dat dit na volging moge hebben. Op de groslijst ter verkiezing van twee leden voor de Prov. Staten in dit district, zijn vanwege de Centrale Vrijzinnige Kies- vereeniging gesteld de heeren: J. van der Koogh, te MiddelharnisA. A. Mijs. te Som melsdijk; P. van Schouwen, te Oude Tonge en A. J. v. Vessem, te Ouddorp. NIEUWE TONGE. Van de jaarklasse 1911 voor de landstorm zijn er van de 0 die gekeurd zijn een afgekeurd. DEN BOMMEL. Tegen O. v. B. is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. De heer M. V. had het ongeluk met zijn rijwiel in een riool-put te vallen, waar uit hjj door de hulp van F. K. weer op den vasten wal werd gebracht. De dienstplichtigen der jaarklasse 1912 zijn opgeroepen om op 13 Maart a.s. onder de wapenen te verschijnen. Van de lichting 1911 jaarklasse 1912 zijn slechts 2 personen voor den dienst on geschikt verklaard. Dezer dagen had J. B. het ongeluk met zijn hand tusschen een bietenmachine te ge raken zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. DIRKSLAND. Wie zich nog voorraad koe peen voor consumptie aan wil schaffen, kan zich wel haasten daar de voorraad sterk ver minderd. Er is deze week heel wat afgeleverd tegen den prijs van 6 gulden de 60 kilgr. Door burgemeester en Wethouders van Dirksland zijn sollicitanten opgeroepen voor de vacante betrekking van helpster aan de Bewaarschool en bij het onderwijs in de nut tige handwerken. HERKINGEN. In deze gemeente zijn ter secretarie 3 verzoeken ingeleverd om op de Kiezerslijst te worden geplaatst. Nog steeds blijven er alhier gevallen voorkomen van „Roodvonk" en „Mazelen". Deze "week is ook bij E. v. Z. een geval van Roodvonk geconstateerd en daartoe de wo ning van het vereischte merkteeken voorzien. Bij de j.l. gehouden keuring van Land- stormplichtigen lichting 1911 zijn Jan Huizer, A. Markus en I. Gebuis geschikt en Z. v. d. Doel ongeschikt bevonden. De heer A. Munters Az., secretaris de zer gemeente is door den Raad dezer ge meente benoemd tot le Ambtenaar bij den Burg. Stand in de plaats van zijn vader die voor deze betrekking had bedankt. MELISSANT. Toen A. K. hedenmorgen de biggen en kippen kwam voederen van zijn schoonzoon M. Doorn, welke gemobiliseerd is, bemerkte hij dat van de 8 kippen slechts 2 meer aanwezig waren, overal op het erf waren sporen van menschen en een hond te zien en lag het bezaaid met veeren, men denkt aan laaghartige wraakneming. STELLENDAM. Bij de laatst gehouden land stormkeuring werden 7 personen goed en 2 afgekeurd. Afgekeurd zijnG. Jansen en J. Troost Andr.z. De jl. Woensdag te houden raadsver gadering ging niet door aangezien slechts 2 leden waren gekomen. Alhier is reeds de koekkoek gehoord- HELLEVOETSLUIS. De tram der Rotterd. Tramwegmaatschappij die gewoonlijk kwart over zes alhier aankomt is Woensdagavond tusschen Oudenhoorn en Nieuwenhoom ge dérailleerd. Het oponthoud duurde geruimen tijd, zoodat vele reizigers voor Hellevoetsluis en Flakkee het overige gedeelte van den weg te voet hebben moeten afleggen. Spoedeischende Openbare Vergadering van den Raad der gemeente SOM MELSDIJK, op Donderdag 9 Maart des n.m. ten 2 ure. Voorz. den EdelAchtb. Heer Burgemees ter. Tegenwoordig alle leden. De Voorz. opende de vergadering met ge bed. Vervolgens werden de notulen der vo rige Openbare Vergadering door den Secr. gelezen en onveranderd goedgekeurd en ge- teekend. 1. Ingekomen stukken. a. Missive van H.H. Ged. Staten, daarbij berichtend dat zij het Raadsbesluit van 17 Febr. tot wijziging der Politieverordening voor kennisgeving hebben aangenomen. b. Van voormeld college goedgekeurd te rugontvangen het vastgestelde kohier School geld en Hondenbelasting. c. Missive van B. en W. van Middelharnis waarbij bericht wordt, dat dhr. J. J. Slis zijn herbenoeming als lid van de Commissie van Beheer niet heeft aangenomen en dat nu als zoodanig benoemd is dhr. C. Kolff A.Cz. d. Missive van B. en W. dezer gemeente, meldend dat met het oog op de Volkshuis vesting niets is geschied, waarvan vermel ding in den Raad behoort te geschieden. 2. Request van de Dorpsvereeniging „Som melsdijk" gevestigd te Sommelsdijk. Aan den EdelAchtb. Raad de gemeente Sommelsdijk, „geeft met verschuldigden eer bied te kennen". Ondergeteekenden uitmakende het Bestuur der Dorpsvereeniging „Sommelsdijk" geves tigd te Sommelsdijk, komen met het beleefd doch dringend verzoek, om te beginnen met 15 Maart a.s. 's Woensdag een wekelijksche veemarkt te houden, wegens sluiting van de wekelijksche veemarkt die anders te Rotter dam gehouden word. Hopende dat hierop een gunstig antwoord ontvangen mag worden teekent zij met de meeste hoogachting, Het Bestuur. Voorz. Dit request is bij B. en W. in be spreking geweest en wij meenen naar aan leiding daarvan U te moeten voorstellen, om toe te staan dat er ingesteld word een wekelijksche veemarkt op Woensdag, totdat de Rotterdamsche markt weer geopend zal zijn. 't Is gebleken dat de Minister Overflakkee heeft uitgeschakeld, zoodat het houden van markten hier niet verboden is, en daarom in Sommelsdijk een goede gelegenheid open is om als afzetgebied van het overtollige vee dat thans op Flakkee is dienst te doen. Te meer waar we dit zonder bizondere kosten kunnen doen, om welke reden B. en W. ook meenen U te moeten voorstellen hierop in te gaan. Dhr. Mijs. M. de V. Het komt mij voor, dat waar er nu sinds twee jaar strijd gevoerd word tegen het Mond- en Klauwzeer, dat af en toe en hier en daar uitbreekt, en dan» weer beperkt is. Hoe dat door de Regeering geen moeite en kosten gespaard zijn om het Mond- en Klauwzeer zooveel mogelijk te beperken, en zulks in het belang van den Landbouw. Daarom komt het mij voor, waar het hier in de betrekkelijk dichte nabijheid, Rotter dam en Omstreken is uitgebroken, dat we zeer voorzichtig moeten zijn, met het doen van ik zou bijna zeggen een onverantwoor delijke daad, waar we Goddank reeds een jaar vrijwel gespaard gebleven zijn voor dit Mond- en Klauwzeer. En dat we nu m.i. onverantwoordelijk doen een niarkt te openen en daarmee de risico loopen, dat ook op Overflakkee het Mond en Klauwzeer kan indringen. Dan is die markt natuurlijk om het vee voorzoover er vee in het eiland is daar te brengen en te koop aan te bieden, alwaar dan als vanzelf de vreemde kooplui, daar wij van afhangen, komen om het vee te koopen, zooals de handelaars hier in het eiland als hun gewone dagelijksche werk doen, de stallen afgaan en koopen wat ze noodig hebben. Die vreemde kooplui die hier komen en die men niet kan verbieden leveren m.i. groot gevaar op. De geschiedenis houdt daarom trent zulke besliste feiten daarvan in. En nu weten we niet hoe dat het overgebracht is voor een paar jaren, maar vermoed wordt dat het hier ingevoerd is uit Duitschland, misschien door een boerenknecht, koopman of wat ook. 't Is heel gemakkelijk om met de markt wat vreemde kooplui in Sommelsdijk bij el kaar te brengen, die misschien komen uit be smette streken als Rotterdam, Overschie enz. zoodat het Mond- en Klauwzeer door die menschen wordt hier gebracht. Ik herhaal het, ik vind het een onverant woordelijke daad, om de landbouw aan het gevaar van het uitbreken van Mond- en Klauw zeer bloot te stellen, en daarom ben ik er beslist tegen. Dhr. SlisIk geloof het ook en.ik deel ook de woorden van dhr. Mijs, ik had er ook zoo over gedacht, en ik heb gisteren nog gespro ken met Timmerman, en gehoord dat het ook op Zuid-Beijerland uitgebroken is dus het gaat steeds verder. Voorz.: Ik heb alle eerbied voor het ge tuigenis van deskundigen betreffende de bacillendragers van het Mond- en Klauwzeer, maar hoe en op welke wijze het verbreid wordt, daarover zijn de geleerden het nog niet eens. Ook ik gevoelde bezwaar voor het houden van een markt, omdat dan misschien hier een besmettingshaard gewekt zou kunnen worden. Ik heb er echter met deskundige(n) over ge sproken, en die adviseerde mij om de markt wel te houden, want dat het absoluut geen gevaar oplevert. Ik voor mij heb dat bezwaar ook gezien, omdat dan ook vee van buiten het eiland zou kunnen komen. Daarom heb ik mij tot den minister gewend om gemach tigd te worden, om geen vee toe te laten dat van buiten het eiland komt, maar het is van veel meer belang dat er kooplui komen. En nu is er Dinsdag te Rotterdam geen markt geweest en nu hoorde ik dat er gis teren nog drie of vier vreemde kooplui in het eiland geweest zijn, welke in de verschil lende stallen komen, hoe kan men dat be letten De invoer van menschen is nog niet ver boden, de uitvoer naar het schijnt wel, dus daar is toch niets tegen te doen. Dhr. Mijs: De deskundige die U noemt is zeker dhr. Van Hemert, maar de veeartsenij- kundige dienst heeft anders geadviseerd. Dit daargelaten geloof ik, dat dit advies meer afhangt van iemands persoonlijke meening, over het Mond- en Klauwzeer. Als men nu op het standpunt gaat staan, het zal toch wel komen, of als het komt zal het zoo erg niet zijn, dat geloof ik dat ver keerd is, en ik meen dat al het mogelijke in het werk gesteld moet worden om het af te weren. Daarom kan ik maar niet begrijpen, dat een dergelijk lichtvaardig advies kan worden gegeven, wat niet gedaan wordt door de Veeartsenijkundige dienst in Nederland welke door verschillende middelen, twee jaar lang propaganda gemaakt heeft, om toch voornamelijk alle waakzaamheid in acht te nemen, en op haar circulaire's telkens haar waarschuwende stem deed hooren, past toch op, zorg er toch voor het gevaar is zoo groot, laat geen vreemde kooplui in Uwe stallen toe, of zij moeten zich eerst ontsmet hebben, door voeten te vegen enz. Ik herhaal voor namelijk de Veeartsenijkundige dienst heeft daar telkens sterk op aangedrongen, en dat nu een Veearts komt en zegt, die vreemde kooplui is zoo erg niet, ik noem het opzijn minst lichtvaardig en hecht aan zulk een advies dan ook totaal geen waarde. Voorz.: Dat is natuurlijk een zaak die per soonlijk is. Dhr. Mijs: Men moet het gevaar niet onderschatten. Die kooplui komen toch bij verschillende boeren, die hun verantwoorde lijkheid niet ten volle beseffen, ieder maar in hun stallen toelaten. Ik zou het niet doen, en ik vindt het jammer, dat degene die hier omtrent hun verantwoordelijkheid nog wel beseffen, meestentijds ook de dupe ervan worden, door dezulke, die minder gewichtig hun verantwoordelijkheid beseffen. Feit is het dat er verschillende kooplui zijn, die hier en daar in de stallen komen, en die krijgen we ook op een markt waar vee gebracht, en vele vreemde kooplui samen komen, ook uit besmette streken, en dat ten gevolge daarvan ook de besmetting ook hier gebracht wordt, en als het hier is, dan is het zoo direct over het geheele eiland, waar thans groot gevaar voor bestaat. Voorz. De Minister heeft blijkbaar dien aangaande een andere opvatting gehad, waar de markten in geheel Zuid-Holland verboden zijn, behalve Overflakkee en de Vijfheeren- landen, waar deze niet verboden zijn, zoodat de Minister het houden van markten in die raijons blijkbaar niet gevaarlijk heeft geacht. Immers de Minister zal toch wel geweten hebben dat in de Vijfheerenlanden wekelijks de markt te Gorinchem gehouden wordt, waar toch ook alles samen komt. Dhr. Mijs. Dan was er zeker geen mond en klauwzeer in die streken, die ingrijpen van den Minister noodzakelijk maakten. Maar nu zijn er verschillende markten verboden, zooals te Rotterdam b.v. Men kan toch niet denken dat zooiets maar willekeurig verboden is, wijl het in het be lang is van zeer velen en vooral voor Rotter dam. Het moet toch wel noodzakelijk geacht zijn een bestaande markt te verbieden. Iets anders is het, als een markt ingesteld wordt. Als de noodzakelijkheid niet voor de hand lag om de markt te verbieden, had de Minis ter niet zoo ingegrepen. Flakkee is tot hier toe gevrijwaard enz. Voorz. Men moet rekening houden met de bestaande toestand. Er moet een afzetgebied zijn. Als men zegt dat er binnen een week of wat 2000 koeien zullen zijn die wegmoeten, dan moet daar een afzetgebied voor zijn, an ders was het Rotterdam, dat is nu op het oogenblik niet. Nu wordt er gevraagd moet ik wachten tot misschien in het laatst van de maand April, dat schijnt op onoverkome lijke bezwaren te stuiten, vandaar dat er uit gevoerd moet kunnen worden van het eiland daar er een belangrijke hoeveelheid is, waar de boeren op zoo'n manier af kunnen komen. Dhr. Mijs. Ik zou meenen dat het door de boeren en de landbouw, van geen belang is (stemmen ja, ja). Ik bedoel er dit mee voor de boeren geen belang, gerekend het aantal boeren dat naar de markt gaat, er zijn er wel enkelen die gaan, maar thans gaat het toch meest over het kalfvee, dat veel bij voorkoop verkocht wordt er nog weer eens verkocht wordt. De han delaren die nemen ze mee naar de markt, in een gewone gang van zaken en daar is het nu eenlge stagnatie voor. Dhr. G. JoppeAls ik goed begrepen heb is het te doen om eén afzetgebied, omdat het heden op andere plaatsen stop staat. Maar dan zou ik toch wel eens aan dhr. Mijs wil len vragen, welk afzetgebied er dan minder gevaarlijk zou zijn, of er kooplui in destal len komen, of dat we de beesten op de markt brengen en ze daar lichtelijk tot eiken prijs laten. Want nu komen er bij v. d. Meide in stal bij Born enz. Voorz.Zeker ik acht het wel gewenscht om vee van buiten het eiland te verbieden, daarom heb ik mij in verbinding gesteld met de Minister en zelfs telegrafisch antwoord gevraagd, maar dit heb ik op het oogenbjik nog niet, zoodat ik nog niets daaromtrent kan zeggen. Als nu het deskundig advies geweest had, dat het Mond- en Klauwzeer bijna met wis kundige zekerheid zou komen, dan zou ik er beslist tegen zijn, maar nu meende de des kundige dat er absoluut geen bezwaar voor bestond. Dhr. Doornbos. Als nu dat gevaar niet be staat volgens de deskundige, dan is het voor ons zeer gemakkelijk om een besluit te ne men. Dhr. Mijs. Ik wil volstrekt niet tegenspre ken hetgeen v. d. Meide en Born hierom- ti ent zeggen, maar het is toch moeilijk waar het Mond- en Klauwzeer steeds uitbreid, zooals velen wel gelezen zullen hebben, en dan durf ik gerust te zeggen en dat zeg ik hardop, dat het advies van dhr. van Hemert gerust in den hoek kan neergelegd worden, omdat het absoluut in strijd is met iedere verklaring en opvatting van de Veeartsenij kundige dienst in Nederland. Dhr. Born. Ik wil dhr. Mijs wel zeggen. Als men 40 afgekalfde beesten heeft staan op stal, en als we er dan soms f 50 per beest schade door moeten lijden, dan zitten wij ermee. Voorz. We- moeten nu kiezen tusschen twee kwaden, en wat dan het zwaarste weegt, tenminste financieel het zwaarste weegt moeten we nemen, want dat we Mond- en Klauwzeer zullen krijgen is moge lijk, maar bewezen is het niet. Ik geloof dat de zaak nu voldoende bekeken is, daarom zal ik het voorstel van B. en W. om 's Woensdags een wekelijksche veemarkt te houden zoolang deze te Rotterdam gesloten is, in stemming brengen. Vóór stemden er 9 en tegen 2 Heeren. Tegen de Heeren Mijs en Slis. Dhr. Doornbos. Daar moeten ongetwijfeld kosten gemaakt worden, maar zou het nu niet wenschelijk zijn dat er marktgeld gehe ven werd? Voorz. Dan zou men dit niet voor Woensdag in kunnen doen gaan, waar er alsdan eerst een marktgeld Verordening ge maakt moest worden, die Koninklijk goed gekeurd moest zijn, zoodat het dan waar schijnlijk Augustus of September zou zijn eer we deze terug hadden en in werking kon treden, en dan hopen we dat de markt reeds lang opgeheven ismaar een en ander zal wel geregeld worden buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. Dhr. Mijs. De bewoners van de Voorstraat zullen er toch ook niet veel gemak van ondervinden met het oog op het bevuilen der straten enz. Voorz. Ook dit is reeds geregeld, en zal voor rekening der Gemeente zonder haar kosten in orde gemaakt worden. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorz. de vergadering. Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der Ge meente HERKINGEN, gehouden op Vrijdag 3 Maart 1.1. des voorm. 9 uur 30. Afwezig de Heer Mans met een vacature. De Voorz. Mr. C. Zaaijer opent de verg. en zegt een oude doch goede gewoonte te willen volgen om nl. in de eerste verg. des jaars een enkel woord daarbij te spreken. Hij doet dit saamgevat in den wensch dat het de gemeente en de leden met hunne gezinnen in dit jaar goed moge gaan. Dankt hun voor hunne medewerking in het afge- loopen jaar en beveelt opnieuw de belangen der gemeente hen aan vertrouwende zij zooveel mogelijk hun krachten tot welzijn der gemeente zullen aanwenden. Nadat de notulen der vorige verg. zijn ge lezen geteekend en goedgekeurd worden de navolgende ingekomen stukken medegedeeld. le. Een schrijven van den heer R. Brug- geman berichtende dat hij de benoeming tot lid van den Raad aanneemt. 2e. Een dito van de Com. tot W. v. School verzuim dat zij tot hun voorzitter hebben benoemd C. Witvliet en tot Secr. M. v. d. Vliet. 3e. Id. van het Hoofd der School M. v. d. Vliet dat hij de benoeming tot Hoofd der herhalingschool en tot lid der Comm. tot W. van Schoolverzuim aanneemt. 4e. Id. toezending eener extractstaat aan gevende de verrekening der uitkeering over 1015 van de Art. 1 tot en met 9 der wet van 24 Mei 1897. 5e. Id. goedgekeurd terugzendende eene wijziging in de Gemeente Begrooting 1916. 6e. Proces-verbaal van opname van boeken en kas van den Gemeente Ontvanger waar uit blijkt dat deze in orde zijn bevonden met een kassaldo van f 1539,97s. Tegelijk ii ook de Armenkas opgenomen welke sluit met een saldo van f 1189,09'. 7e. Wordt door den secr. voorgelezen het verslag van het Lager Onderwijs over 1915. 8e. Eveneens ook het verslag betreffende de Volkshuisvesting. 9e. Id. dat der Comm. tot Wering van Schoolverzuim waaruit is gebleken dat geen der ouders ter verantwoording geroepen daaraan gevolg hebben gegeven. 10e. Een adres van de Vereeniging van Rijnsteenfabrikanten te Woerden verzoeken de den Raad de Bouwverordening zoo te wijzigen dat het mogelijk is ook hun drie- lingvorm kan worden gebruikt. De voorz. zegt de vorordening dit alhier reeds toelaat en stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Wordt vervolgens overgegaan tot onder zoek der geloofsbrieven van het nieuwbe noemde lid den Heer R. Bruggeman waartoe worden verzocht de Heeren Lokker en v. d. Velde, bijgestaan door den secr. Munters. Na gehouden onderzoek wordt tot toelating besloten. Daarna wordt eene wijziging aangebracht in de Gem. Begr. Dienst 1916 en verschil lende posten ten bedrage van f 186 af en overgeschreven. Ook deelt de voorz. mede de Heer A. Munters Sr. ontslag neemt als 1ste Ambt. van den B. St. en stelt voor hem tegen 1 April eervol ont slag te verleenen. Wordt daartoe besloten. Ter voorziening in die vacature bieden B. en W. den Raad een voordracht aan waarop voorkomen No. 1 A. Munters Jr. en No. 2 M. Lokker waaruit met algemeene stemmen wordt benoemd den Heer A. Munters.Deze vanzelve ter verg. aanwezig verklaart die benoeming te aanvaarden en wordt hiermede door den voorz. gelukgewenscht. Voorts wordt aan Jb. v. d. Velde op zijn verzoek eervol ontslag verleent als lid der Schattingscommissie van de Rijksinkomsten belasting en wordt in diens plaats benoemd den heer J. van Kempen Voortgaande wordt na stemming en her stemming het Stembureau benoemd. Tot pi. verv. voorz. den heer J. den Boer, le lid M. Lokker, 2e J. van Kempen en tot 4e L. v. d. Velde. Op een desbetreffende vraag van den heer Keijzer wordt door den Voorz. medegedeeld dat bij B. en W. het plan bestaat de oude begraafplaats te sluiten en de nieuwe te ope nen 1 April a.s. Ten slotte wordt ook nog vastgesteld ter berekening van het inkomen der ingezetenen voor den H. Omslag, het huurland op f 30 en eigenland op f 65 per gemet. Naar aanleiding van een verzoek door v. d. Velde in de vorige verg. gedaan ten aan zien van de schoolschoonhoudster de wed. v. d. Velde vraagt de heer v. Kempen of reeds een nader onderzoek is gedaan en verbete ring gebracht. De voorz. antwoord dat dit door B. en W. reeds is ter hand genomen. Niets meer te verhandelen gaat de open bare in geheime zitting over tot behande ling en vaststelling van den H. Omslag. GOEDEREEDE. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf had de visscher A. Roos het ongeluk zijn geheele vischtuig te verliezen. MIDDELHARNIS. De conducteur der brie venmalen den heer J. van Waarde is met ingang van 16 Maart benoemd tot assistent der posterijen te Rotterdam. NIEUWE TONGE. Met de gehouden veiling van 2 woningen van den Heer D. Kastelein, werd perceel 1 ingezet door I. Mosselman op f780 en het tweede perceel door J. van Paasschen op f810. OOLTGENSPLAAT. GeborenArend, z. v. J. Duim en N. Raap. Lowiesa, d. v. A. N. Hobbel en J. M. Holle man. Lijntje, d. v. J. van der Welle en C, Beijer. Ruilof, z. v. A. v. Putten en L. Kaslan der. Johannis, z. v. A. Hokke en M. de Vos, An thony, z. v. D. Kameraad en L. Huyer. Gehuwd: A. Non j.m. 26 j. en R. de Vos j.d. 22 j. OverledenM. Hokker 71 j. wed. van L. de Vos. Pieter Hendrik, 15 m. z. v. H. Faasse en P. C. van Eek. HERKINGEN. GeborenAbra, d. v. 1. Melissant en J. L. Aupperlee. Pieternella Lijdia, d. v. C. J. v. d. Velde en A. Kr. Gebuijs. GehuwdHendrik Francois van Overbeeke 25 j. (Heerlen) en Dingna Scherpenisse 24 j. Aren Klem 18 j. en Louisa Maria Hochem 19 j. Adrianus Jacobus den Boer 25 jaar en Leentje van Putten 32 jaar. OverledenMartijntje Noordijk oud 79 j. wed. van H. de Klerk. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 12 Maart 1916. Ned, Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 's av. 6 Ds. Westrik Middelharnis, 's nam. 2 Ds. Lans van Ooltgens- plaat (Doop). Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. J. J v. d. Pol van Rouveen (Bidstond voor het gewas.) Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 Ds. Polhuijs. Den Bommel, nam. 2 uur Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. Ooltgenplaat, v.m. Ds. Lans (Doopsbedienlng). Oude Tonge, v.m. 930 en 'sav.6uurDs Verkerk. Nieuwe Tonge, v.m. 9.30 uur Ds. Adding van Herkingen. Herkingen, nam. Ds. Addink. Dirksland, nam. 2 uur Ds. de Gidts van Goede reede. Melissant, geen opgaaf ontvangen. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Goedereede, v.m. 9,30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, v.m. Leeskerk n.m Ds. A. v. d. Kooij. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 930 en 'sav. 6 uur Ds. G.van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen» Den Bommel, v.m. 9.30 en 'snam. 2 en 's av.6 uur Ds. de Bruin van Oud Vosmeer. Ooltgensplaat, v m. 9 (Bed. H A.) en 's av 6 uur Ds. Dekker. Meiissant, geen opgaaf ontvangen. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Ouddorp. v.m. en nam. de heer A. J. Verhoog, cand te Zevenhuizen (ZH) Hellevoetsluis, 's av. 6 uur Intreerede Ds. G. Verrij. Nieuw-Helvoet, v.m. 9 30 uur Bevesting Ds. G. Verrij door Ds. van Lummel van Zuidland. Gereformeerde Gemeente. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur Lees kerk. Herkingen, geen opgaat ontvangen. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Meiissant, geen opgaaf ontvangen, Doopsgezinde Kerk, Ouddorp, voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. HERKINGEN. Zaterdagnam. zullen door H.H. Kerkvoogden alhier in de Ned. Herv. Kerk eenige zitplaatsen worden verkocht. Des avonds ten 6 ure. De rekening van Inkomsten en Uitga ven der Ned. Herv. Kerk over het jaar 1915 is bij de» Pres. Kerkvoogd gedurende acht dagen ter inzage neergelegd. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Waspik, H. Ewoldt te Aal burg, M. Jongebreur te Veenendaal en P. Zandt te Ede. Tweetal: Te Herveld, E. Groeneveld te Acquoy en L. C. W. Ekering te Woubrugge. BeroepenTe Waspik (toez.) H. Ewoldt te Aalburg. Te Barneveld (vac.-L. van Mastrigt), F. F. van de Plassche te Den Ham. Te 's Gravenhage (vac.-w ijlen D.J. Karres), A. B. te Winkel te Arnhem. Te Polsbroek, F. Kijftenberg te Leerdam. Te Bruchem, J. G. Dekking te Montfoort. Aangenomen: Naar Bourtange, Th. H. Tonsbeek, cand. te Roswinkel. Naar Meeuwen, J. van de Pol, rustend predikant te Breda. BedanktVoor Oene (bij Epe), A. J. W. van Ingen te Gameren. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Culemborg, J. G. Veenstra te Dirkshorn, Joh. Kwak te Heerde en H. H. Schoemaker te Wezep. Beroepen: Te Batavia (Java), Dr. v.Hepp te Klundert. Te Burum (2de maal, F. H. van Loon te Ter Apel. Te Driesum, Dr. C. N. Impeta te Avereerst. Te 't Zandt, J. van Henten te Wijckel en Balk. Te Zuilichem, H. van der Zande te Harmeien. Te 's-Gravenhage (vac.-Dr.J. C. de Moor), Dr. K. Dijk te Rijswijk (Z.H.) Te Ter- neuzen, S. Groeneveld te Oenkerk. Aangenomen: Naar Vries, J. Hoekstra, cand. te Vries. BedanktVoor Vlaardingen (A2de pred.) J. Waterink te Appelscha. VoorUrk, H.J. Kouwenhoven Dzn. te Leiden. CHR. ©EREF. KERK. Tweetal: Te Vlaardingen, N. Bijdemastte Maarssen en J. de Bruin te Broek op Lan- gendijk. Beroepen: Te Maassluis, A. M. Berkhoff te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Opheusden, G. H. Kersten te Ierseke en H. Roelofsen Zeist. Beroepen: Te Nieuw-Beierland en Brui- nijse, H. Roelofsen te Zeist. Te Hoede- kenskerke, H. Roelofsen te Zeist. Duitschland verklaart Portugal den oorlog. BERLIJN, 9 Maart. (Wolff) OfficieelHet slot van de heden te Lissabon overhandigde verklaring, waarvan een afschrift aan den Portugeeschen gezant te Berlijn is gericht, luidtDe keizerlijke regeering ziet zich ge noodzaakt uit de houding van de Portugee- sche regeering de noodzakelijke gevolgtrek kingen te maken. Zij beschouwt zich van nu af aan in den oorlog met de Portugeesche regeering. BERLIJN, 9 Maart (Wolff). Officieel. Dr. Rosen, de Keizerlijke gezant te Lissabon, heeft vandaag last ontvangen om aan de Portugeesche regeering met gelijktijdige over handiging van een uitvoerige verklaring van de Duitsche regeering, zijn passen te vragen. Aan den Portugeeschen gezant dr. Sidonis hier vandaag eveneens zijn passen overhan digd. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 9 Maart. (Havas). Officieel bericht. in Argonne heeft de Fransche artillerie de beschieting van de Duitsche verbindingswe gen, vooral in Oostelijk Argonne en de streek van Montfaucon en Nantillois, voortgezet. Ten westen van de Maas hebben de Dult- schers in den loop van den nacht herhaalde pogingen gedaan om hun tegenslagen van gisteren goed te maken. Twee aanvalspo- gingen op het dorp Béthincourt, voorafge gaan door een geweldige voorbereiding der artillerie, zijn door afsluitingsvuur gestuit. De Franschen hebben de Duitschers belet uit de loopgraven te komen. In het Ravenbosch hebben de Duitschers tal van vergeefsche pogingen gedaan om de Franschen te ver drijven van een uitgestrekt terrein, door hen veroverd, dat zij thans bevestigen. Ten Oosten van de Maas is de strijd gisteren tegen het eind van den dag en in den loop van den nacht in het gebied, gele gen tusschen Douaumont en het dorpVaux, voortgezet. De Duitschers hebben met aan zienlijke strijdkrachten verscheidene aanval len op de Fransche stellingen gedaan. On danks de hevigheid van het geschutvuur en de verwoedheid van de stormaanvallen der Duitschers, konden zq de Fransche linie niet aan het wankelen brengen en werden zij volkomen teruggeslagen. Enkele afdeelingen Duitsche infanterie, die een oogenblik in het dorp Vaux waren binnengedrongen, werden er door een Franschen tegenaanval met de bajonet onmiddellijk uit verjaagd. In Woëvre over en weer tusschenpoozen*

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 4