A&vêrtmiien. RECHTZAKEN. POSTERIJEN. UITSLAG VERK00PINGEN. sa§ I* 3 §3 BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. TELEGRAMMEN. MARKTBERICHTEN, 1 HOTUii UK S08NEVEID HAGMLEU CORNELIA KLEIN Jannetje Tanis, w a CU E se- Voor de vele bewijzen van deelne ming ontvange i bij het overlijden van onze geliefde Zuster betuigen wij bij dezen onzen harte- iijken dank. 10036 N. TANIS. OUDDORP, 3 Maart 1916. DIRKSLAND. In de jongste Raadsvergade ring is tot Gemeentereiniger (Karreman) be noemd L. Tamboer. Nauwelijks hebben we een paar drooge voorjaarsdagen of de tuinders profiteeren er reeds van. Donderdag zag men de arbeider G. B. al vroege poters zetten. HERRINGEN. De heer A. Munters sr. die de gemeente als raadslid en Weth. vele jaren heeft gediend, heeft thans ook ontslag ge vraagd als Ambtenaar bij den Burgerlijken Stand. De sluiting der oude en de ingebruik neming der nieuwe Begraafplaats is door het Bestuur der gemeente bepaald op 1 April a.s, Door vertrek van den Heer Jb. v. d. Velde, is o.m. ook ontstaan een vacature in de commissie tot regeling der Inkomstenbe lasting in deze gemeente waarvoor benoe ming zal plaats hebben bij e. v. gelegenheid. STELLENDAM. Het huis met erf en var- kensmesterij van den heerC.de Ruiter. Woens dag 23 Febr. bij veiling ingezet door den heer C. Roon Az. op f 1700 is op dat be drag aangeloopen. GOEDEREEDE. Het kohier No. 5 der Pers. Belasting is invorderbaar verklaard en aan den heer ontvanger ter invordering ter hand ge steld. OUDDORP. Door eenige fruit- en groen tehandelaren van Rotterdam, zullen hier in de Cichoreifabrieken groote proeven geno men worden met het drogen van verschil lende veldvruchten, zooals aardappels, paar- depeen, knollen, jaapjes enz. HELLEVOETSLU1S. De motorboot Stellen dam bracht begin dezer week twee r.etboo- ten, alhier binnen, die op zee in zinkenden toestand werden aangetroffen. NIEUW HELVOET. Bij Kon. Besluit van 23 Feb. 1916 is benoemd tot Burgemeester dezer gemeente F. W. van Driel, thans ge meentesecretaris van Zwartewaal. De werkman H. de Haan, werkzaam bij het mijnenmagazijn te Hellevoetsluis, gleed op een tramrail uit, en had het ongeluk, daardoor zijn rechterkuitbeen te breken en den rechtervoet te ontwrichten. Hij is ter verpleging in het Marine-hospitaal opgeno men, later zal hij naar zijn wonig te Nieuw Helvoet worden vervoerd. Arrondlssements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 29 Februari. De 21-jarige landbouwer C. V. te Stellendam stond terecht wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht. Bekl. ver klaarde, dat hij van meening was van den koopman J. Meinster f 20 te vorderen te hebben; op 20 October was hij Meinster tot betaling gaan manen. Meinster had geweigerd te betalen, er was twist ontstaan en V. zou Meinster toen heb ben toegevoegd: je zult betalen anders ver moord ik je in je eigen huis. Het was ook tot vechten gekomenbekl. zou Meinster bij de keel gegrepen hebben en hem bloedend hebben verwond. Mishandeling was hem evenwel niet ten laste gelegd. Het O. M. eischte wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht, één maand gevangenisstraf. Mr. A. Brand zette in den breede uiteen, dat naar zijn meening het bewijs niet gele verd was. De verdediger had ook bezwaren tegen de opstelling der dagvaarding; hij baseerde deze op een arrest van den Hoogen Raad dd. 18 Maart 1912, te vinden in Week blad 9325. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Re- en dupliek volgden. De 50-jarige D. L. de G., opzichter van de marine-werf te Hellevoetsluis, was op 4 Ja nuari op het politiebureau van zijn woon plaats ontboden, om daar gehoord te worden in verband met een door zijn vrouw inge diende klacht. Hij zou daar zoo onhebbelijk zijn opgetreden, dat de commissaris van po litie W. van der Marei, zich genoodzaakt had gezien hem te gelasten, dat hij zich ver wijderen zou. Niettegenstaande de commis saris dat bevel vier- of vijfmaal herhaald had zou beklaagde het niet hebben opgevolgd. Ter zake van huisvredebreuk eischte het O. M. drie weken gevangenisstraf. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvan VANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 28 faillissementen tegen 22 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 178 tegenover 208 in denzelfden tijd van het vorige jaar. SOMMELSDIJK. Van Bouwlanden en Hui zen ten overstaan van Notarissen L. van der Sluys te Dirksland en P. A. van Buuren te Middelharnis op Donderdag 2 Maart 1916, bij veiling, in het Hotel Spee, ten verzoeke van de erven van wijlen de heer Jn. Joppe Cz. Sommelsdijk is als volgt: IN -)• O) Cl UI (O fc «3 IQ CO CO CNJ t— H H n N ro o ÖJO V-i O o CO O5 O co «4-. s 4> &J0 B O H <D 3 a> lO O O O co O O O r- r-< R in o CO O 5 r—i OO C <L> O) o fcuo B 13 ■B <SJ Q 35 T3 E J2 *35 o> bfl c o 5 h TJ co O) C/3 O *o3 H <u «u <L) o <u o MïtoOz <u 5 ei BI co O - ■s s O ft, :g» Q, cs G rn CO G w v- 2 J; OT 5 w ft,' O N R -.N01VW©h.«0)0 a o Q fcftftftKRRKR DEN BOMMEL. Gedurende de maand Febr. verzonden en ontvangen telegrammen 125, gesprekken 324, telefoonoproepberichten 14. NIEUWE TONGE. Gedurende de maand Febr. op het hulptelegraafkantoor behandeld telegrammen 174 telefoongesprekken 1062 oproepings 31 totaal behandeld 1267 STELLENDAM. Over de maand Feb. be handeld telegrammen binnenland 203 buitenland 24 gesprekken 198 oproepings 31 SOMMELSDIJK. GeborenArendje, d. v. Simon Teunis Koote en Arendje Aupperlee. Lousia Maria, d. v. Willem Driendijk en Maria Jannetje Holleman. Hendrika, d. v. Arend Koster en Magdalena v. d. Laan. Ondertrouwd: Machiel de Ruiter, 55 jaren en Magdalena van Gelder, 40 jaren (van Middelharnis). Getrouwd Jan Driesse 24 jaren (van Mid delharnis) en Wouterina Korteweg, 22 jaren. MIDDELHARNIS. Geboren: Johannis, z.v.MattheusVolwerk en Kaatje Korteweg. MELISSANT. GeborenGeertruida, d. v. Jan Coenradie en Catharina den Hollander. Gerrit z. v. Go- zewinus Cornells Overweel en Lena Trom mel. Tannetje, d. v. Daniël van Rumpt en Geertje Witvliet. Willem, z. v. Joost Kievit en Cornelia de Geus. STELLENDAM. GeborenJan, z. v. Adr. Kreeft en G. J. Mastenbroek Herbert, z. v. W. Grootenboer en N. van Ours; Adiiaantje, d. v. P. van Dam en P. de Geus; Jacoba Wilhelmina, d. v. 1. Missel en A. W. van DamKors Jan, z. v. A. van Nimwegen en C. J. Bastiaanse. Gehuwd: Aren Melissant 18 j. en Maria Klink 17 j. Overleden: Jan, 2 weken z. v. G. van Soest en N. HartmanNeeltje en Geertruida 3 mnd., dochters van J. de Blok en P. M. Human; Teunis Meijer 58'/j j- echtgen. van P. Troost; Adriaantje Koert 81 j., wed. van J. HogenboomAren, 8 maancten, z. v. D. Human en T. Kreeft. OUDDORP. Geboren George, z. v. A. W. Moukerk en M. Hoek. Willem, z. v. P. Bakelaar en A. Klepper. Cornelis, z. v. C. Pijl en P. Luime. Teunis, z. v. C. J. Tanis en D. Tanis. Neeltje, d. v. W. van Huizen en J. v. d. Linde. GehuwdK. Tanis j.m. 23 jaren en G. Witte j.d. 21 jaren. J. van 't Geloof j.m. 24 jaar en N. Klijn j.d. 20 jaar. Overleden: Mozes, z. v. C. Boshoven en K. v. Koppen 29 dagen. J. Spee 60 jaren, echtgenoot van J. Hameeteman. K_. C. bandi- fort j.m. 40 jaren z. v. H. Sandifort en J. Pikaart. J. Tanis j.d. 60 jaren d. v. J. E.Ta- nis en Lodder. G. D. Meijer j.d. 6 jaren d. v. KI. Meijer en J. Tanis. HELLEVOETSLUIS. BevallenN. J. Koenders-Bergwerff, d.E. Poring-Roodzand, z.M. v. Klaveren-Stap per, z.C. M. van Zoest-den Rooijen, z.L. Slikboer-Buscop, z. en d.M. Meulman-Blok- land, z.D. Veldmeijer-Harteman, d.A. H. Vervoort-v. d. Spek, z.A. Vermaas-Glad- plootjes, z.K. M. Diepenhorst-Kooren z. H. H. v. d. Marel-Hoogerbrugge 2 d.E. Bovendorp-Wessels z.; E. Verweerd-Hartog z. Ondertrouwd: P. L. F. de Vries j.m. 26 j. en W. Piersma j.d. 22 j. GehuwdP. L. F. de Vries j.m. 26 j. en W. Piersma j.d. 22 j. OverledenW. Looij j.m. 2 mnd. H. M. Pluijck, echtg. van C. N. Broekhuizen, 53 j. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 5 Maart 1916. Ned. Hervormde Kerk. Sommelsdijk. v.m. 9.30 Ds. Westrik Middelharnis, geen opgaaf. Middelharnis, (Evangelisatie), voorm. 9 en ,s av.6 uur dhr. J Vroegindeweij. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, nam. 2 uur Ds. Westrik van Som melsdijk. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Bok- ma van Schiedam. Oude Tonge, v.m. 9.30 uur Ds Verkerk. Nieuwe Tonge nam. 2 uur Ds.Verkerk van Oude Tonge (Doop). Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, vm. 9 uur Ds. A. v. d. Kooij van Oud dorp Melissant, geen opgaaf ontvangen. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Ooedereede, v.m. 9.30 en 5.30 uur Ds. F de Gidts. Ouddorp, v.m. Leeskerk n.m Ds. A v. d. Kooij. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 Leeskerk en 's av. 6 uur Ds. G. van Veizen. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, v m. 9 Ds. G v. Vezen van Mid delharnis. nam. 2 en 's av. 5.30 uur leeskerk. Ooltgensplaat, v.m. 9 (Voorber. H.A.) en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, v.m. 9 30. en 's av. 6 uur Ds. Goede- wegen em te Pernis. Stellendam, v m en 's av Ds. Giffen van Haarlem. Ouddorp, v.m en avLeeskerk. Hellevoetsluis, v m 930 Leeskerk 's av. 5.30 uur Ds. Kwak van Heerde. Nleuw-Helvoet, v.m. 9 30 Ds jKwak van Heerde (Bed. H.A.) en 's av. 5.30 uur Ds. Mol van Zwartewaal. Gereformeerde Gemeente. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9. n.m. 2 Leeskerk en 's av. 6 uur dhr. J. Overduin van Ierseke. Dinsdag 7 Maart v.m. n.m. en 's av. Biddag v.h. gewas, Ds. Makkenzie van Ridderkerk Herkingen, geen opgaat ontvangen. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Melissant, v.m. nam. en nam. dhr. Hubregtse van Gravenpolder. Doopsgezinde Kerk, Ouddorp, voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. SOMMELSDIJK. Woensdagavond werd In de Chr. School alhier de aangekondigde ouderavond gehouden. Er waren ongeveer 200 personen aanwezig, waarbij bijna alle ouders van schoolgaande kinderen. De vergadering werd met het zingen vari Ps. 68 10 en gebed geopend door den heer J. van der Poel, die daarna een gedeelte van Ps. 78 voorlas. Hij heette' in zijn toespraak de opgekome- nen hartelijk welkom, wees vervolgens op het doel van deze bijeenkomst, er de hoop bij uitsprekende, dat deze daaraan beantwoorden mochthet nauwe verband nog sterker doen toenemen tusschen ouders en school. Overgaande tot het agenda was het hoofd der school de eerst aangeweze om voor de vergadering het onderwerp „Christelijke op voeding in huis en school" in te leiden. Spreker begon met uiteen te zetten hoe de nieuwe leus der hedendaagsche moderne op voeding nog steeds was „dat de mensch zich moest uit leven". Zóó uit te leven, dat later de goede eigenschappen, die volgens die wetenschap bestonden, als vanzelf de kwade verdrongen. Zoodra echter die methode wordt toegepast, blijkt maar al te goed dat „uit leven", „uit sterven" wordt. Door het „uit leven" worden alle zaden van het Gods besef in het kind aanwezig, die dus later moeten ontkiemen, verstikt. Verstikt, omdat het juist de moderne wetenschap is, die met de godsdienstige begrippen in de teere kin derziel geen rekening houdt, en haar (het kind) in de godsdienstloozeopvoeding meent goed te doen. De heiden, aldus spreker, maakt deze op voedkunde maar al te zeer beschaamd. Hoe wel zij van den God van Hemel en aarde geen besef hebben, nochthans zoeken zij, door haar ingeschapen Godskennis daartoe gedre ven, het heil van hun kind bij de goden. Dit werd nog nader aangetoond. Pitagaros, om maar enkele te noemen, erkende reeds „dat de geheele opvoeding met de gods dienst nauw verband houdt", en Plato, de meer bekende Grieksche wijsgeer zeide dat het eisch was dat de godsdienstige opvoe ding van Staatswege noodig was, en moest worden ingesteld. Doch niet alleen door deze heidensche uitdrukkingen en gewoonten werd het ver keerde van „uit te leven" aangetoond, door God de Heere ingesteld, was de godsdien stige opvoeding onder het oude Verbond - gebiedende eisch, wat spreker uit Ps. 78 nader aantoonde. Israels gezinsleven stond hoog, zelf door Gode gebaand en gewijd. Bij de Israëlitische huisvaders rustten deze zware plichten, dat zij zich met hunne gezinnen één moesten gevoelen met hun God, Dit toonde spr. aan uit de geschiedenissen van Jacob, Job, Jozua. Niet alleen was hun gezinsleven Gode ge wijd, het was ook van Godswege gebiedende eisch. Was niet de besnijdenis juist de ver- bondsbetrekking van hem „en zijnen zade na hem" tot den God der vaderen Gebood God zelf niet in Zijn Woord„Gij zult ze uwen kinderen inscherpen, als gij nederligt, opstaat, of op den weg gaat Of het nog nader bekende„Leer den jongen de eerste beginselen, „ouder geworden zal hij daarvan niet afwijken En verder, de Spreuken-dich ter geeft dienaangaande meer dan voldoende bewijzen. Overgaande op de nieuwe bedeeling zoo wel in het Nieuwe Testament als bij de Kerkvaders bleef de verbondsbelofte duidelijk bestaan. Wel werd het teeken Besnijdenis in Doop verwisseld, doch zonder aan de be- teekenende zaak eenig afbreuk te doen. Atanasius hechtte aan het huiselijk-gods- dienstige leven veel waarde. Niet alleen leerde hij de kinderen van God en Zijn Dienst, doch zelf de Bijbel werd gelezenen verklaard. Ook bij Luther, Calvijn en Zwingli was de huisgodsdienst de grootste eere, en zelf gingen de meesten zoover dat zij toen ter tijd bekend stonden als de predikanten van hun huiselijke kerken. Ook Karei de Groote gaf dienaangaande aan onze beter wetende moderne wetenschap een beschamend voorbeeld. De zooeven genoemde kerkvaders hechten als om strijd groote waarde, voor het heil des kinds aan de religieuse pedagogiek. Neen I zegt de beschaafde opvoeder, wij zullen wijzer zijn. Onthoud het kind de Godsdienst. Waartoe de teere kinderziel met dogma op dogma te verstikken Zelf ging men zoover dat op het congres voor kinderopvoeding voor enkele jaren geleden gehouden in den Haag de welbekende heer Ketelaar van Am sterdam zelde, dat hij niet begreep waarom in deze vergadering het onderwerp „het kind en de Godsdienst" op de agenda voor kwam. Alsof hij er mede te kennen wilde geven dat deze twee niet bij elkander hoor den. En de heer Gerhard zeide op deze vergadering van het „weldenkend deel", en dat nog wel onder applaus „dat hij aan geen God geloofde!" Godsdienst, aldus onze tegenstanders, het gaat boven .de kinderziel. Stuur ze naar de O. L. S. en laat de Godsdienst voor later. Wij willen wachten tot het „tot zijn verstand zal gekomen zijn". Dit bracht Spr. op het Doopsformulier. Zou dit afschuiven tot later bij onze tegenstanders wel ernslig gemeend zijn Of zou het meer zijn een aenkbeeldig-onwetend, de verantwoording weg te denken, en een van zich af schuiven? Wij daarentegen zullen wij zwijgen van de liefde God3? Zwijgen van den Heiland die de kinderen tot Zich riep, „want der zulken is het Koninkrijk der Hemelen?" Is voor dit alles de jeugd niet de beste tijd En betreuren niet allen die dat voorrecht niet genoten, en later tot de godsdienst kwamen hun godsdienstlooze opvoeding? Het bestaan van het Godsbesef bij kinderen opscherpen en leeren blijft ook heden ten dage gebiedende eisch. Naar eisch nu van dit bestaan en naar eisch van genadever- bond, moeten de ouders hiertoe mede wér ken en later op school dit laten voortzetten. „Zij zullen gehouden zijn in het opwassen der kinderen hiervan nader en breeder te onderwijzen te doen en te helpen onderwij zen". Nog werd door spreker aangetoond en ge- waarschuwd voorzichtig te zijn, bij rijpere leeftijd nauwlettend toe te zien, daar kwade samensprekingen zoo vaak de goede zeden bedervennauwlettend toe te zien en een geduchte sensor uit te oefenen op litteratuur en illustratie, en steeds te zorgen dat er een nauw verband blijft bestaan tusschen ouders en school. Na de pauze, op voorgaande rede gegeven, een pauze die afgewisseld werd met muziek en zang en waarin ook de noodige versna peringen niet ontbraken was als tweede spreker aan de beurt de onderwijzer Van Veizen die sprak over het onderwerp „Kinder ondeugd". Met de uitdrukking „Dat zijn nou jongens van de Chr. School", begon deze inleider een beschouwing te geven over de kinderen van de Christelijke School, 't Scheen wel alsof spreker venijn zoog uit dat waar een bij z'n honig haalt, doch in den grond der zaak was de inleider toch juist. Hij schetste zijn toe hoorders in 't kort de meest voorkomende 1 ondeugden bij de jongens op school onder vonden, zooals ongehoorzaamheid, onoplet tendheid, babbelen, klikken en in werkelijken zin klikken uit de school. Na eenigszins uitvoerig, hierbij te hebben stil gestaan gaf spreker een schets uit het leven op school, zoo fijngevoelig weergege ven dat het de lachlust bij het publiek op wekte, een schets over een ondeugende schooljongen tijdens de lesuren. 't Was een warme dag zoo warm dat de jongens geeuwend, rekkend en droomend de les aardrijkskunde ternauwernood volgden. Piet van Mierlo, de typ, zon al op katte- kwaad, wist een vlieg te vangen, vlug stukje papier aan een der pooten, losgelaten het gevangen beest en zijn doel was bereikt. Groote hilariteit in school (ook in de verga dering). En 't mooiste was, een onschuldige gestraft. Piet bofte als altijd. 's Middags terwijl alles rustig werkte en niets werd gehoord dan het krassen van pennen of griffels, een stilte die pijnlijk aan doet, en die zeker een storm vooraf moet gaan, gooit Piet een knikker door de klas, welke afgeketst tegen de muur, zoo'n paar maal de school rond loopt. Hoewel weer een ander straf op loopt, vertrouwt de meester zich niet en let nauw op Piet. Piet gooit daarna een handvol knikkers, doch thans ongelukkig door de meester opgemerkt. Wederom uitbundige vreugde in de klas. Wel wil Piet zich redden door brutaal-onschuldig gezicht, doch zijn straf ontging hij niet. Eiken dag, 8 dagen lang, straf schrijven uit zijn geschiedenis boekje. 's Anderen daags als schoolopziener de school bezoekt, en de jongens de gebruike lijke vragen stelde kreeg hij slechte antwoor den. Ook Piet kreeg een beurt en wel over datgene waar hij juist de vorige avond straf werk van had gemaakt. Was het wonder dat op de goede antwoorden die Piet gaf en op de vraag van de schoolopziener, dat zeker over deze jongen geen klachten kwamen.de onderwijzer met een zuur-zoet gezicht „Neen 1" zei Na loonend applaus en wederom de ge bruikelijke pauze was de laatste spreker de onderwijzer Jager aan de beurt voor de in leiding „de Opvoeding voor het 6e levens jaar". Deze inleiding was hoofdzakelijk voor de moeders geschreven, hoewel de vroolijkheid die de spreker loonde van beiderlei kunne kwam. De spreker liet 2 zusters in zijn verbeel ding elk hun zoon Gerrit opvoeden. De eene echter zooals een degelijke huismoeder past en siert. Doch de ander steeds te rade gaande bij buurvrouw, of neef of nicht. Het verschil werd aangetoond in medicijnen, voedsel, kleeding, reinheid, enz. totdat de spieker tot slot kwam op de geschiktheid voor de school. De eene jeugdige kleuter op de school vrijmoedig-brutaal de school rond ziende, blij te mogen gaan leeren, tegenover de ander die de school in werd gedragen, voorzien van de benoodigdheden uit een bij school staand kinderkroegje, als snoeperij en drop, en op elke vraag van den onderwijzer maar steeds meesmuilde „Ik moet naar moeder!" De eene werkte met jeugdige liefde voor de school, de ander moest wor den opgestuwd van de eene naar de andere klas. Was het te bevreemden dat de onder wijzer klaagde: „Als nu de moeder de jon gen niet voldoende kan leeren zooals het algemeen hoort, in 5 jaar, hoe zal dan de onderwijzer zoo'n jeugdige barbaar in 6 jaar lezen, schrijven, rekenen, geschiedenis, aardrijkskunde, taal, natuurkunde, teekenen en zingen leeren De inleider eindigde met de schrale verzuchting„Gelukkig heeten ze toch niet allen Gerrit 1 Vervolgens werd door den Wel.Ëdl. Heef P. R. Haltman, hoofd der school, een refe raat geleverd. Spreker had tot onderwerp„Tucht en ka rakter"; en zette in dit opvoedkundig refe raat op voortreffelijke wijze uiteen: het doel der Christelijke opvoeding. Hij wees op de twee middelen: „leering en vermaning" of: „onderwijs en tucht", en toonde aanhet verschil tusschen huiselijk en schooltucht; wijzende op de zelfstandige rechten der school die echter zeer goed kunnen, ja moeten me dewerken in de saamwerking van huis en school, tot vorming van het christelijk ka rakter in het kind. Spreker duidde nader aan, hoe de grond der tucht in Gods ordinantiën is gelegen^ en voorts, welk een opvoedende kracht er uitgaat, tot vorming van het karakter, bij het spreken over de voorbeeldige personen in Gods Woord ons geopenbaard; en bij het verhalen van de voorname personen uit de geschiedenis des Vaderlands, er op wijzende, dat in dit alles het doel is, de kinderen te trekken en leiden op den goeden weg. Nu werd een korte pauze gehouden, waarna men zong Ps. 105:3 en 5. In deze pauze werd gecollecteerd de som van f 12,38, ten bate der school. Voorts werden door de leerlingen der hoog ste klassen enkele liederen gezongen, wat zeer tot genoegen van allen bleek te zijn. Daarna leverde de Voorz. een referaat ge titeld „Opvoedkundige wenken," daarin op keurige wijze uiteenzettende hoe alle gezag bij God berust en van hem dus ook het ge zag afdaalt, waarmede de ouders zijn bekleed. Voorts sprekende over Eli, als een merk waardig man, die zijn zonen wel vermaande, doch niet streng genoeg: dus de tucht niet handhaafde. Spreker toonde aanhóe die tuchteloosheid leidde tot ontucht en ver achting van het heilige, en deswege door God gestraft werd, én in Eli, én in zijne zonen, ja, zelfs in z'n geslachtenen hoe daaruit valt op te merken dat tuchteloosheid nawerkt in de sociale toestanden. Vervolgens wees Spreker er op, dat dit ons moet doen inzien hoe noodzakelijk het is, de kinderen nauwgezet op te voeden, op dat zij zeiven het heil er van mogen ervaren. Na dit schoone referaat uitgesproken was vroeg dhr. C. de Goede nog even het woord, welke in krachtige taal wees op de noodza kelijkheid van de harmonie tusschen huisge zin en school. Hierop bracht de Voorz. nog een woord van dank uit aan allen die hadden mede gewerkt tot het welslagen van deze eerste Ouderavond, en werd nog gezongen Ps. 133:1, waarna den Wel.Edl. Heer Haltman de Verg. met dankzegging sloot. Het was bij het huiswaarts keeren ieder aan te zien dat er dezen avond genoten was. Moge het niet de eerste en de laatste, maar de eersteling veler zulke nuttige, aangename avonden voor de Vereeniging in het belang van het Chr. Onderwijs zijn. Na deze inleiding was de agenda afgeloo pen. Op de vraag des Voorzitters is nog even het woord gevoerd door de heer J. Bouman, die namens allen het Bestuur der School dankte voor de gezellige avond, de school prees en wenschte haar een gestadige bloei, waarna de Voorz. met dankzegging sloot. Met blijdschap mag het Bestuur der school op deze goedgeslaagde avond terug zien. De tijdens de pauze voor de gemaakte onkosten en voor de school gehouden col lecte heeft opgebracht f 21.56s. MIDDELHARNIS. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. Kerk alhier door Ds. Pop van Elden. NIEUWE TONGE. Door stemgereentigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier zijn tot Notabelen benoemd B. v. d. Broek en L. Kareis DIRKSLAND. Op uitnoodiging vandejon- gelingsvereeniging „Jonathan" heeft Ds. Van der Kooi van Ouddorp gisteravond een spreek beurt gehouden in de N. H. V. Kerk alhier In een boeiende rede, naar aanleiding van Sam. 17:58 werd door spreker uitvoerig uit eengezet de noodzakelijkheid voor den jon geling om zich te zetten tot onderzoek van de Schriften. En waar kan dit beter geschie den dan op de Jongelingsvereeniging. „Wiens zoon zijt gij, jongeling?" dat wa ren de woorden die Koning Saul tot David sprak, toen deze voor hem stond met het hoofd van den verslagen reus. Spreker wees bij het verrichten van dat groote werk op le de eer van den jongeling 2e de eer van de ouders3e. de eer van God Na de leden der vereeniging die vraag van Koning Saul tot David te hebben voorgelegd, werd gesproken tot de niet-leden. Spreker Wees op het groote gevaar voor den jonge ling, vooral in een tijd als deze. Waar kan hij zijn tijd beter doorbrengen, op straat on der gevloek en gezwets of op een plaats waar gesproken wordt uit Gods Woord Dan richtte spreker het woord tot de ouders, hen wijzende op hunne plicht om te zorgen voor een goede opvoeding van hun kind. Het was voor allen, in 't bijzonder voor de leden der vereeniging, een avond, waarop veel geleerd werd. Moge er onder de jongelingen een begeerte ontstaan zich aan te sluiten bij de vereeni ging en daarmede te werken tot Gods eer en heerlijkheid en tot ontwikkeling van zich- zeiven I STELLENDAM. VERSLAG van de op Woensdag 1 Maart gehouden Ouderavond, in het belang van het Chr. Onderwijs; in de Bijz. School te STELLENDAM Nadat vooraf gezongen was Ps. 6810, en de Voorz. had gelezenJesaja 418—20, werd deze Verg. door den Voorz. met gebed ge opend. Deze sprak daarop een kort doch hartelijk openingswoord, waarin hij zijn volle tevre denheid over de trouwe opkomst dergenoo digde ouders en vrienden uitsprak, PARIJS, 2 Maart. AvondcommuniquéTen noorden van Verdun en in Woevre is het vuur der vijandelijke artillerie, 't welk de vorige dagen eenigzins was verflauwd, op het geheele front aanmerkelijk heviger ge worden, voornamelijk tegen den Peperheuvel en tegen de streek Douaumont., De beschieting van Douaumont werd ge volgd door verscheidene buitengewoon hevige aanvallen der infanterie, die alle werden af geslagen door onze troepen, wier vuur de de vijandelijke gelederen desimeerde. Onze batterijen hebben overal krachtig de beschie ting beantwoord en de vijandelijke verbin dingswegen beschoten. LONDEN, 2 Maart Engelsch stafbericht: Vanochtend hebben wij de loopgraven aan het kanaal Yperen—Koomen, die wij den 14en Febr. hadden verloren, aangevallen en her nomen. Verder hebben wij een klein voor uitspringend gedeelte van de oorspronkelijke Duitsche linie genomen en een tegenaanval dien de vijand enkele uren later deed, afge slagen. Wij hebben 180 gevangenen gemaakt o. w. 4 officieren. De mijngangen der Duit- schers in de genomen loopgraven zijn ver nield. Vandaag heeft de artillerie over en weer op het front van VierstraattotBoesingheeen hevig vuur onderhouden. BEURS van DIRKSLAND. Tarwe f 13.75 tot f 14 en haver f 14 tot f 15 per 100 kilo. Erwten de beste f 25 k f 26 per H.L. Ajuin nogal gevraagd tot f 11 en koepeen f 4 per 60 kilo. Aardappelen f 3.25 tot f 3.35 per 70 kilo. BEURS van OUDDORP. Uien f 11 60 kilo. Aardappelen blauwe f 3.20 ci f 3.50 per H.L. Erwten schokker en kroon f 23 a f 25 per H.L. Tarwe f 13'/2 f 15l/2 per 100 kg. Meekrap en Cichorei stil. 54S- Den 3den Maart 1.1. mochten onze lieve Ouders se- EN m- hunne 40-JARIGE ECHTVEREENI- GING herdenken. 10037 8f Hunne dankbare kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. H ROTTERDAM, Osseweistr. 18A Uit aller naam,

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 4