BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD j,. sche, waarvan 244 stoomschepen (hieronder was de Van Stirum, een in Engeland voor Hollandsche rekening gebouwde boot, die door de Engelschen werd gerequireerd), 9 zeilschepen, 117 treilers, 26 andere visschers- vaartuigen en 1 motorboot. Tot de oorlogs vloot behoorden 31 schepen, te weten 5 krui sers, 12 hu:pkruisers en transport- ot provi andschepen, 5 torpedobooten, 2 kanonneer- booten (Egyptische), 4 onderzeeërs, 2 mijn- leggers en 1 adviesjacht. Frankrijk heeft 44 schepen verloren. Hier van waren 28 stoom- en 5 zeilschepen en 10 schepen behoorende tot de oorlogsvloot, n.l. 3 onderzeeërs, 3 transportschepen, 2 krui sers, 1 hulpkruiser en 1 torpedoboot. Van de Fransche visschervloot ging 1 treiler ver loren. Van Rusland werden 29 schepen in den grond geboord, waarvan 8 stoom- en 12zeil- schen, benevens 9 schepen tot de oorlogs vloot behoorende, n.l. 2 mijnleggers, 1 tor pedoboot, 3 transportschepen en 3 kanon- neerbooten. Italië zag 28 scbepen verloren gaan. Hier van behoorden tot de handelsvloot 19 sche- ped, n.l. ,14 stoom- en 4 zeilschepen, bene vens 1 motorschoener, terwijl 9 schepen tot de oorlogsvloot gerekend worden, waarvan 3 kruisers, 2 torpedo- en 4 duikbooten. Van België werden 6 stoomschepen en 2 treilers in den grond geboord. Wat de verliezen van de neutrale mogend heden betreft, komt Noorwegen bovenaan. Het verloor 54 schepen, namelijk 32 stoom schepen, 20 barkschepen en schoeners en 2 motorschoeners. In de tweede plaats komt Zweden met 14 schepen (10 stoom- en 4 zeilschepen, vervolgens Denemarken met 12 schepen (9 stoom- en 3 zeilschepen). Van Griekenland werden in den grond geboord 4 stoomschepen, van Spanje 3, van Partugal 1 schoener. Van Nederland werden 3 sche pen getroffen, waarvan de Katwijk en de Medea zonken en de Artemis behouden bleef. Ook Amerika moest het ontgeldenvan dit land ontvingen zes schepen een torpedo schot, echter ging alleen de Leenanan ver loren. De laatste maanden heeft Japan 3 stoom schepen door duikboot-aanvallen verloren. Dan blijven nog over eenige gevallen, waarbij de nationaliteit der in den grond geboorde schepen niet bekend werd gemaakt, doch waarvan men kan aannemen, dat een aantal zeilschepen, in de haven van Durazzo in den grond geboord tot de Italiaansche handelsvloot behoorden. In een jaar tijds dus 670 schepen. Voor zoover wij konden nagaan, hebben hierbij 14,000 menschen het leven verloren, waarvan 10,000 behoorende tot de troepen- transsporten en de marine. De meest-betreu- rende rampen, waarbij vele levens van non combattanten verloren gingen, zijn die van de Falaba, Lusitania. Arabic, Ancona en de Ville de la Ciotat. De Zaterdag, ten huize van Dr. A. Kuyper, met de vijf heeren van de bekende brochure, gehouden bespreking, heeft aan het beoogde doel mogen beantwoorden. Het geschil inzake de twee brochures „Starrentritsen" door Dr. A. Kuyper en „Leider en Leiding in de Anti-Revolutionaire Partij" door: Mr. A. Anema, Dr. H. Bavinck, Mr. P. A. Diepen horst, Mr.Th. Heemskerk en M.S. de Vries Czn. is ter beslechting naar een Commissie van Arbitrage verwezen. Beiderzijds wenscht men, dat in verband met de stembus in 1917 de organisatie van de A. R. Partij verbetering onderga. En voor de komende Provinciale Stembus zal in nauwe aaneensluiting worden saamgewerkt. De Mecklenburg van de Mij. Zeeland gezonken. Kapitein de Jong van het s.s. Westerdijk van de HoII. Amer.-Lijn rapporteert draad loos, dat het s.s. Mecklenburg van de Mij. Zeeland, van Tilbury naar Vlissingen, gis termorgen half elf bij het vuurschip Galloper op een mijn geloopen is en gezonken. Hij heeft 46 opvarenden aan boord genomen. Ook de Samarinde van den Rott. Lloyd was in de nabijheid en heeft schipbreuke lingen opgenomen. Beide s.s. zijn, naar ver moed wordt, naar de Duins doorgestoomd. Nader bericht: Alle passagiers en de geheele bemanning zijn gered. 46 passagiers en 19 van de be manning, waaronder de kapitein van de Mecklenburg, bevinden zich aan boord van de Westerdijk. De overigen zijn aan boord van de Sama rinde en de Pr. der Nederlanden. Het s.s. Westerdijk vervolgt zijn reis. De Vlissingsche dienst is voorloopig ge staakt. Nader vernemen wij nog, dat ook de mail van het s.s. Mecklenburg gered is. Een ge deelte van de bemanning en der passagiers zijn aan boord van het s.s. Winterswijk, dat op weg is naar Rotterdam. Heden vertrekt geen boot naar Engeland. Bij de familie van de opvarenden heerscht groote onrust, ondanks het geruststellend bericht over redding van de opvarenden. Volgens bericht, aangeplakt aan het kan toor van de Maatschappij Zeeland, zijn de geredden naar Engeland teruggekeerd. Een der commandanten van de booten van de Mij. Zeeland verzekerde ons, dat het een wonder is, dat de booten nu reeds anderhalf jaar zoo gelukkig varen. Er rest de maatschappij nu nog slechts een schroef- boot; varen met raderbooten wordt nog gevaarlijker geacht SOMMELSDIJK. Tot volontair ter gemeen tesecretarie alhier is toegelaten Jn. Knape Mzn. alhier. Op lijst B., bedoeld in artikel 23 der Kieswet, komen de namen van 52 personen voor. MIDDELHARNIS. Wegens het heerschen van mond- en klauwzeer is in overleg met H.H. Ged. Staten de stierenkeuring, welke op 30 Maart gehouden zou worden, uitgesteld. De lijst van stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap Het Oudeland van Mid- delharnis zullen 14 dagen ter inzage liggen vanaf 25 Febr. tot en met 9 Maart. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot ge meentewerker is benoemd L. Huizer, welke betrekking 1 Maart a.s. moet worden aan vaard. De collecte, gehouden in de Geref. Kerk ten behoeve van eenige in noodlijdenden staat etkeer:nde kerken in Noord-Holland heeft opgebracht de som van f76. Vrijdag had G. D. het ongeluk, tenge volge van het hollen van een voor zijn wa gen bespannen zijnd paard, uit het voertuig te worden geslingerd, met het gevolg dat de wielen van den wagen over de beenen van den bestuurder heen gingen. Onder zware pijnen werd hij naar zijn woning vervoerd. Het paard bekwam later ook nog kwetsuren die van ernstigen aard zijn. D. is weer ge heel hersteld. Door den Raad dezer gemeente is in zijne vergadering van 26 dezer het kohier van de hondenbelasting en dat van den hoof- delijken omslag vastgesteld. Tot lid der Schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting is benoemd J. G. Bom alhier. Bedwelming. In de Geref. Kerk werden Zondag j.l. eenige kinderen bewusteloos aan getroffen tengevolge van den damp die uit verwarmingsstoven opsteeg. Ook bijna alle aanwezigen in het kerkgebouw hadden een nadeeligen invloed ervan ondervonden. Daar men zich reeds gereed maakte om het ge bouw te verlaten, had de godsdienstoefening geen storing. OOLTGENSPLAAT. Donderdag 2 Maart des middags 2 uur zal ten gemeentehuize gele genheid bestaan, zich te laten inenten of her inenten voor hen die zich daartoe aanmelden. NIEUWE TONGE. Alhier is in verband met de ontvreemding van een partij inaiste Rotterdam een onderzoek ingesteld en is een partijtje van 438 K.G. mais in beslag genomen. OUDE TONGE. De Vereeniging „School fonds voor Schipperskinderen" in Zuid-Hol land, gevestigd te Oude Tonge hield op 24 Februari ten huize van H. van Dongen Zoon haar 21e jaarvergadering. Uit het verslag bleek dat ingekomen en aangenomen zijn 14 aanvragen, tot het be komen van ondersteuning, opdat de kinderen van de aanvragers aan de wal konden worden uitbesteed, tot het bekomen van geregeld onderwijs, te weten, voor 8 jongens en 6 meisjes. Op den 31 December 1914 werden door de Vereeniging ondersteuning gegeven voor 43 kinderen, in 1915 zijn van de lijst der ondersteunden afgeschreven 9 kinderen, zoodat met inbegrip der aangenomen kinderen, op den 31 December 1915 door 48 kinderen on dersteuning werd genoten. Zij bezoeken de school als volgt: 11 te Oude Tonge, 2 te Nieuwe Tonge, 6 te Den Bommel, 4 te Stad aan 't Haringvliet, 4 te Brielle, 3 te Rotterdam, 3 te Sliedrecht, 2 te Papendrecht, 2 te Bruinisse (domiciiie Dor drecht), 2 te Oudshoornop de plaatsen Som- melsdijk, Goedereede, Goudswaart, Bodegra ven, Gorincherh, Nieuwenhoorn en Putters- hoek elk 1 kindte Wemeldinge 1 kind (do micilie Papendrecht) en 1 kind te Wilnis (domicilie Bodegraven). Het zijn 24 jongens en 24 meisjes; waarvan 26 de Openbare School en 22 de Bijzondere School bezoeken. Van de 9 kinderen, die de school verlieten was 1 kind 13 jaar, 4 waren 12 jaar, 3 waren 11 jaar en 1 was 10 jaar oud. Een jongen die 6Vi jaar met steun de schoor heeft be zocht, deed met goed gevolg examen voor verdere opleiding en het bijwonen der Rijks normaallessen 4 kinderen hadden den ge vorderden leeftijd bereikt, terwijl de andere 4 kinderen zijn vertrokken wegeiis tijdsom standigheden. De Vereeniging telt 90 leden. Door den Penningmeester is rekening en verantwoording gedaan 'over zijn gehouden beheer, en daarbij is gebleken, dat voor de Vereeniging is ontvangen f6100,23, en voor haar betaald f 6058.41 Na aftrek waarvan overblijft een saldo f 41,81%. De tusschenkomst der Rijkspostspaarbank, dient voor het kweeken van rente en bewaren der kasgelden. In het afgeloopen jaar zijn de belangen der Vereeniging op vier bijeenkomsten be handeld, en het bestuur heeft geene weizi- ging ondergaan. Een woord van eerbiedige dank werd ge bracht aan H. M. de Koningin, alsmede aan Z. Exc. den Heer Minister van Binnenland- sche Zaken. Ook anderen in 't bijzonder de Commissie voor de Rijnvaart te Rotterdam voor de hunnen finantieelen steun, waardoor het mogelijk gemaakt werd voor het belang van het schipperskind werkzaam te zijn. DIRKSLAND. Vrijdag 25 Febr. werd alhier de Algemeene Vergadering van „Het Groene Kruis" gehouden. Blijkens het uitgebrachte verslag verkeerd de Vereeniging in gunstigen staat. Het aan tal leden steeg, zoodat bijna alle ingezetenen aangesloten zijn. Ook de geldmiddelen ble ken voldoende voor de verzorging van de verschillende belangen. Inkomsten bedroegen f 1291,89. Uitgaven f 1087,63. De begrooting van 1916 werd vastgesteld met een bedrag van f 1174,26 aan Inkomsten en Uitgaven. Tot lid van het Bestuur in de plaats van Ds. Steenbeek werd gekozen de heer C. de Graaf, terwijl tot lid van de Commissie van Beroep gekozen werd J. G. B. Labeur in de plaats van Ds. Kievit. Bij het einde der Vergadering werd aan de aanwezigen een tochtscherm vertoond met afneembaar doek, noodig bij lijders aan be smettelijke ziekte en het ziekenraam. DeMooij, dat bij het vervoer van zieken en gekwet sten goede diensten bewijst. HERRINGEN. Tegen Vrijdagmorgen e.k. 3 Maart, 's morgens 10% ure, is door den Burg, dezer Gemeente eene vergadering van den Raad uitgeschreven waarin o.m. de geloofs brieven van het nieuwgekozen lid R. Brug- geman zullen worden onderzocht. STELLENDAM. Jl. Vrijdag geraakten twee paarden van den landbouwer J. M. in de sloot langs de Langeweg. Een er van was er spoedig uit doch het duurde een uur voor het tweede uit zijn benarde positie was ver lost. Geen der dieren had echter noemens waardig letsel bekomen. GOEDEREEDE. Gisternacht omstreeks 1.45 uur zag een waker in de Passage te, R'dam een man nedervallen. De man werd naar het ziekenhuis gebracht, doch was bij aankomst aldaar reeds overleden. Het bleek te zijn de heer D. de K., een onderwijzer alhier. De heer D. de K., was afgevaardigde van de afd. Goedereede van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers en had als zooda nig een vergadering bijgewoond van de afd. Rotterdam, waar het 40-jarig bestaan her dacht werd. Op weg naar zijti hotel is hij door een beroerte getroffen. HELLEVOETSLUIS. De heer W. v. d. Marei commissaris van politie alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Gorinchem. De commies te water G. L. Bol aan boord van het recherchevaartuig alhier, is met ingang van 1 Maart 1916 verplaatst naar Vlaardingen, aan boord van de „Argus", Conferentie van de Gezondheidscom missie te BRIELLE met de Gemeen teraad van HELLEVOETSLUIS op Donderdag 24 Februari 1916, ten Stadhuize alhier. Voorzitter dhr Gallas, Burgemeester. Van de Raadsleden mankeeren er drie op deze belangrijke conferentie. Dhr Kerbert zond bericht niet aanweïtg te zullen zijn, de hh v. d. Wielie en v. Lien ontbraken zonder kennisgeving. Dhr v. d. Wallen, voorz. der Gezondheidscommissie deelt mee, dat dhr Egter van Wissekerke wegens ongesteldheid is verhinderd. Mede is aanwezig dhr van Boven, Inspecteur der Volksgezondheid te Den Haag en dhr v. d. Bout, gemeentearchi tect. De Voorz. licht de bedoeling der confe rentie toe. Door een der raadsleden is het voorstel gedaan met de commissie te con- fereeren, ten einde le een overzicht te krij gen van de bestaande woningtoestand, 2e de middelen te bespreken, die daarin verbe tering kunnen brengen. Dhr Prins wenscht te vragen of 't niet mogelijk is, dat alsnog aan Volkshuisvesting vergund wordt om de open ruimte, aan Gla- ciesweg gelegen, tusschen de twee daar staande blokken woningen der Vereeniging te bebouwen, waardoor, als hooger gebouwd dan vroeger, weer eenige gezinnen huisves ting kan gegeven worden. Dhr Schlosser zou gaarne ter wille van eene geregelde discussie eerst de bestaande toestand van de woningen willen bespreken om daarna tot bespreking van eventueele bouwplannen over te kunnen gaan. De voorz.'tls hier eene zeer eigenaardige gemeente en er is haast geen grond te krijgen. Dhr Smit Is .er dan geen grond te koop. De voorz.De grond die er is, is te laag en te duur. Er zijn al tijden adressen aan den Min. v. Oorlog e. a. hangende, maar wij hooien niets. De grond in partuculiere han den is veel te kostbaar voor het bouwen van woningen. Dhr. v. d. Wallen wenscht nu te beginnen een overzicht te geven van den toestand der woningen alhier. In 1915 is door de Gezond heidscommissie, te Hellevoetsluis een onder zoek ingesteld speciaal naar de éénkamer woningen. Die zijn hier veel te veel. De commissie sou het zeer op prijs stellen, als de Raad met de commissie wilde overleggen om deze kwestie een oplossing te geven. Maar dan moet de Raad bereid zijn ten be hoeve der volkswelvaart eens in de beurs te tasten. Er moet veel onbewoonbaar ver klaard worden. Is er eene bijdrage van de gemeente te wachten voor den bouw van arbeiderswoningen. Dan zullen we aanvangen met afkeuren. Hoe grooter dan het aantal van die Ieelijke bordjes wordt, hoe meer de noodzakelijkheid van nieuwbonw zal blijken. Over de plaatselijke toestanden, die moge lijkerwijs nieuwbouw onwenschelijk maken kan ik natuurlijk niet oordeelen. De Voorz. wil nog afwachten de mobili satie scheptjiier overbevolking. Na den oor log komen 'er hier woningen leeg, de huur wordt dan minder. Éénkamerwoningen zijn hier veel, maar ik vind 't niet erg als een of twee oude menschen zoo'n woning hebben. Meer dan één kamer is dan niet noodig. Als we hier gaan bouwen, maken we 'thier gemakkelijker en zullen uit andere naburige gemeenten allicht heel wat menschen 'naar hier overkomen tot nadeel dier gemeenten natuurlijk. Maar voor 't oogenblik is er niets aan te doen. Nog afwachten. Dhr. v. Boven beaamt de opmerking van den voorz. omtrent de bewoning van één kamerwoningen door oude menschen, mits er een behoorlijke toegang is tot de woning, geen onbegaanbare trap enz. Overigens kan de Raad een verordening maken, die precies voorschrijft hoeveel kub. M. ruimte voor één persoon vereischt is, daarmede zal worden voorkomen, dat kleinere en grootere gezin nen zelfs dergelijke woningen betrekken. De algemeene toestand der gebouwen op Helle voetsluis is slecht, tenminste bij e«n vorig bezoek door mij hier gebracht, bleek mij dit, ik weet niet of dat nog zoo is. De hui zen en woningen dateeren uit een vroeger tijdperk, wat nu noodig is, waar nu behoefte aan is, zijn andere woningen. Bij een zoo danige toestand kan de raad twee middelen toepassen, le Finale opruiming der krotbuur ten. Geheele afbraak en nieuwbouw door den Gemeenteraad te regelen. Hiervoor is zeer gunstige medewerking van het Rijk te verwachten. Spr. noemt als voorbeeld Vlaar dingen. Men heeft daar een geheele krot- buurt onteigend, dat kostte f 65000, f 12 de M2. De Regeering gaf toen f 20000. Voor den nieuwbouw bracht de Raad toen den prijs op f 5 per M2, is f 7 verlies. Hiervan betaalde het Rijk de helft. Het is niet ongewenscht hiernaar door een raads commissie b.v. een onderzoek ter plaatse te doen instellen. 2e Nieuwbouw. Spr. heeft van avond van de hh. Prins en de voorz. nog al eens gehoord, dat 't bouwen van ar beiderswoningen zoo duur is. Ja die huizen aan den Glaciesweg lijken mij, wel iets meer te zijn dan arbeiderswoningen. Bovendien indien de kostprijs voor een arbeidersbeurs te duur is, dan is de gemeente bevoegd een toeslag op de huur te geven I Dhr v. d. Wallen heeft reeds gezegd men moet eens in de zak tasten, 't is hier noo dig. En dan ziet men vooral deze zaak niet verkeerd, toeslag op de huur is geen cadeau uit de gemeentekas, het is een recht dat door de Woningwet aan de arbeiders is gewaar borgd. Bovendien behoeft deze toeslag niet blijvend te zijn. De huur kan later, bij 't stij gen der loonen, wat toch gebeurd, tot den kostprijs worden opgevoerd. De menschen moeten eerst over de eerste moeilijkheden heengeholpen en een goede woning leeren waardeeren. Ik beschouw die aanpassing bij de huur uit de gemeentekas, dus niet als een zekere toeslag, als een gift. Het Rijk verschaft kapitaal aan de gemeente, vroeger ad 4,556%, nu 5,06%. Ik betwist dat hier de grond te duur is om arbeiderswoningen te bouwen en er is óók grond genoeg. De Voorz. Maar als de grond nu niet ge schikt is, b.v. moet worden opgehoogd Geeft het Rijk dan daarvoor ook subsidie Dhr v. BovenAls er moet worden opge hoogd, kan dit hoogstens f 1 per M1 uit maken, nietwaar mhr. v. d. Bout En't Rijk geeft ook subsidie bij grondaankoop, zelfs tegen lager pCt als voor woningbouw, 4,66 Hiervoor wordt ook een langere anuiteit toe gestaan, 75 jaar. Voorz.Geeft het Rijk de volle 100 sub sidie. Dhr v. Boven: Neen. Dhr SchlosserToch wel aan woningbouw- vereenigingen voor woningbouw? Dhr. v. BovenJa, de gemeente stichtte een grondbedrijf, koope dus grond, zij kan zelf bouwen, óf door middel der bouwver- eeniging óf door particulieren. De grond in erfpacht. Dhr. v. d. Wallen: Er zit niet de minste risico voor de gemeente aan. Men bouwt ar beiderswoningen, legt straten aan enz. Ge steld de kostprijs is f 2:75 per week die huur is te hoog voor een arbeidersbeurs. Dan stelle men de huurprijs op hoogstens f 2 25. Het Rijk en de Gemeente leggen daar ieder 25 ets, per week bij, dan is er geen verlies. Dat in den zak tasten door de ge meente, is dus geen schrikbeeld. Dat kost voor elke arbeiderswoning dan f 12.50 per jaar. Is de Raad genegen in het belang der volkswelvaart zich zoo'n kleine uitgave te getioosten? Vele gemeenten doen dit reeds. Dhr. v. Boven Dhr. Prins sprak daar straks over het bebouwen der open plek aan den Glaciesweg. Ook die paar woningen helpen totaal niets. Wij moeten beginnen met min stens 100 woningen, indien dan 25 ct. toe slag per woning noodig was, zou dat in 't geheel f 1250 per jaar kosten. De gemeente kan daar zonder bezwaar, altijd haar geld voor geven, dat brengt zijn rente op, maar men plaatse zich dan op wat ruimer stand punt dan nu. Dhr. v. d. Voort, gemeentesecretaris vraagt 't woord en deelt mee dat de bouw van woningen z. i. niet in 't belang der gemeente is, zoo rooskleurig is de toestand niet, waar moet 't geld van daan komen. Dhr. Schlosser: 't Verwondert mij dat hier de gemeentesecretaris verlof krijgt zich in de discussie te mengen. Wat is hier niet roos kleurig? De Machinistenschool is hier weg en misschien gaat er nog meer. De gemeente zal dan moeten leeren op eigen beenen te staan en niet langer te steunen op Oorlog en Marine. En de Werf, mocht deze worden opgegeven zal bij particuliere exploitatie hier meer welvaart brengen adres aan Vlissingen. Waar 't geld van daan moet ko men. Zoolang men opzettelijk f 1000 aan de gemeentekas als forensenbelasting onttrekt, heeft men geen recht dat te vragen. Bouw- woningen, er wonen talrijke groepen buiten in Nieuw Helvoet, die hier thuishooren. Trek die naar deze gemeente, zij brengen hun belasting op. Voorz.: Wij moeten wat doen dat is zeker. Ik stel voor een flink aantal arbeiderswonin gen te bouwen; er zijn hier meer éénkamer woningen dan ik dacht. Dhr. Schlosser: De bouwverordeningschrijft hier 10 M3 per inwoner voor, maar die wordt niet nageleefd (hij leest het desbetreffende artikel voor.) Dhr. v. Boven Om de éénkamerwoningen tegelijkertijd te treffen en dat móét, deugt dat art. van de bouwverordening niet. De Raad moet dus naast een besluit tot nieuw bouw ook die verordening zóó wijzigen.dat dat onmogelijk is, dat er overbevolking in dergelijke woningen zij. Dhr. t. d. Wallen: Hier zijn nog eenige cijfers, er zijn hier 558 woningen, waarvan 145 met 3 en meer kamers, 413 met 3 en minder kamers, waarvan 15 onbewoonbaar verklaard en op heden nog 95 éénkamerwo ningen. Er moet voor talrijke woningen nog worden overgaan tot onbewoonbaarverklaring, ze moeten verdwijnen. Dhr. BruchAls we f 1 bij nieuwbouw moeten betalen voor eventueele ophooging der grond, wat kost dan die grond Dhr. v. d. Bout: Ik denk f2.50 per M2. Dhr. v. BovenVeel te duur, buitengewoon overdreven, als een dergelijke prijs wordt gevraagd, moet men niet zoo gek zijn die te geven. De wet geeft, als eigenaars te hooge eischen stellen, recht tegen kostprijs te ont eigenen. Ge hebt dus te onteigenen en niet zoo benepen per M2, men moet nooit per M2 koopen, men doet per H.A. Zoo werd eveneens gedaan te Wateringen, 's Graven deel en Sommelsdijk. Wat men niet bebouwd geeft men uit als weide of tuingrond, dat brengt nooit geen verlies mee. Bovendien is hier voldoende grond, die niet duur behoeft te worden betaald, zelfs niet f 1.50 per M2. Bij onteigening brengt ze veel minder op, en dan per H A. De eigenaars zullen dan wel toeschietelijker zijn. Voorz. In een volgende raadsvergadering zullen wij met voorstellen komen, hier kan Biets beslist worden, mede omdat de Raad niet voltallig is. Nadat hij alle aanwezigen voor hunne aan wezigheid had bedankt, sloot de voorz. de vergadering. VLAARDINGEN. Vrijdagavond mochten wij eens een kijkje nemen op de Militaire Huisvlijttentoonstelling van de Afdeeling Vlaardingen der Volksbond tegen Drankmis bruik. Het geheel was aardig opgesteld en werd opgeluisterd door de mooie muziek van een mandolineclub. Er waren zeer mooie inzendingen, waar onder ook van gemobiliseerden op onze ei landen. De marinesloep vervaardigd door den ma troos D. Phuimgraaf van Hellevoetsluis, en borduurwerk van A. H. G. Telman, alsmede schilderijen van T. Moret Jr. te Brielle trok ken o. a. zeer de aandacht. Er was tamelijk veel bezoek, zoodat een en ander samen genomen, het geheel als wel geslaagd en goed geregeld kan worden be schouwd. Donderdagavond kwam de 15-jarige M. v. d. Lee, wonende Dwarssteeg, op den Af rol, door de gladheid zoodanig te vallen, dat zij mede door het tegen haar hoofd ko men van sleden, bewusteloos bleef liggen. Niettegenstaande de pogingen der verschil lende doktoren op het politiebureau en 't huis, waar zij werd heen gebracht, is het niet mogen gelukken, haar in het leven te behouden én is zij Vrijdagmorgen overleden. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad te MIDDELHARNIS op Vrijdag 25 Februari 1916 des namiddags om 2 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen voor te lezen waarna dezelfde worden goedgekeurd. Aan de orde ingekomen stukken. le. Dat bij Koninklijk Besluit met ingang van 4 Febr. de voorzitter is herbenoemd tot Burgemeester. 2e. Bericht van den heer J. L. Vink dat hij zijn benoeming als regent heeft aangenomen. Vervolgens van H.H. Ged. Staten goedge keurd terug ontvangen Wijziging Gem. be grooting 1915 en Gemeentebegrooting 1916. En van hetzelfde college toegezonden dat aan de gemeente een buitengewone subsidie voor het Lager Onderwijs is toegekend van f 5100. Van het Hoofdbestnur van Gemeentelijke Ambtenaren is een schrijven ontvangen, ver betering van salaris verzoekende. De Voorzitter steld vóór al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Hierna deelt de Voorzitter mede dat een schrijven is in gekomen van den Heer J. M. van Paassen verzoekende om uitgifte van een stukje ge meentegrond aan de Hobbemastraat in erf pacht. De Voorzitter stelt dit te doen volgens de gestelde voorwaarde voor 10 cent de M2. 't welk wordt goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter den raad voor om aan de onder wijzeres Mej. Dangerman, welke tegen 1 Mei onlslag heeft gevraagd, zij nu al vertrokken is, dit haar te geven tegen 1 Maart. Daartoe wordt besloten. Verders, dat is ingekomen een schrijven van de Gascommissie welke den raad voorsteld de prijzen van het gas te verhoogen. En wel Metergas met 1 cent en het Muntgas met 1% cent. Nadat hier nog eenige discussie over plaats had werd dit door den raad goedgekeurd. Hierna is aan de orde benoeming van een lid der gascommissie, er werden na gehou den stemming op den Heer C. Kolff A.Cz. 7 stemmen en op den Heer T. Schilperoord 4 stemmen uitgebracht, zoodatj benoemd is de Heer C. Kolff A.Cz. De Voorzitter deelt nu aan den Raad mede dat bij Kon. Besl. 28 April het onderhoud van de grintwegen welke door de gemeenten Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en Ooltgensplaat onderling plaats had, zal op houden en dat voor dien datum de gemeen ten tot overeenstemming moesten komen. Want zoo dit niet plaats heeft dan zal dit bij Kon. Besl. geschieden. Hierna gaat de Voorzitter over dit in den breede den raad toe te lichten en stelt ten slotte den raad voor aan Ged. Staten mede te deelen, dat geen overeenstemming is verkregen, met de noodige toelichting er bij. Dit wordt goed gekeurd. Ten slotte is aan de orde, bespreking van straten. En deelt de Voorz. mede dat de raming van het bestraten van het Zandpad f 8000 en voor de Waterweg is bij onderzoek door den gemeenteopzichter gebleken dat daarvan de kosten geen f 4000 doch f 7400 zullen bedragen en van den Steenen Weg f 1125. Doch de Voorz. deelt verder mede, dat door den opzichter nog nader zal onder zocht worden om het nog nader te onder zoeken. Daar zijn ook gebruikte steenen te verkrijgen te Breda en dan zouden de kosten bedragen f 6200. De Heer Vroegindeweij dringt er bij de Raadsleden op aan om toch vooral 't oog te hebben op den Waterweg om die eerst en voornamelijk in orde te brengen daar dit zeer noodig is om dan des noods het Zandpad te laten wachten. Waar ook de Heer Kolff mede instemd. Nadat hierover nog eenige discussie plaats had, wordt door de Voorz. medegedeeld dat door B. en W. dit nader zal worden onder zocht om er dan in de eerstvolgende ver gadering met den Raad over te spreken. De Voorz. vraagt of de leden nog iets te vragen hebben. Dhr. Vroegindeweij vraagt of Vermeulen zijn jaarlijksche gratificatie al heeft ontvangen. De Voorz. zegt dat dit hem weder ter hand zal worden gesteld. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARING- i VLIET, op Zaterdag 19 Februari 1916,* des namiddags ten half twee ure. Present met den Voorzitter alle leden, uit gezonderd de Heer J. Koert. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde ingekomen stukken. Een tweetal missiven. Goedgekeurd terug zendend een tweetal comptabiliteitsbesluiten een tweetal kennisgevingen van gedane stor tingen bij den gemeenteontvanger; eene me dedeelend dat in de kosten van verbouwing der O. L. School alhier, een buitengewone subsidie ad f14580 is toegekend, welke mis siven alle voor kennisgeving worden aan genomen. Benoeming gemeentewerker. Naar aanleiding van een ingekomen aan melding voor de betrekking van gemeente werker, werden hierover eenige besprekingen gehouden. Het salaris wordt vastgesteld, in verband met den aankoop van eenige duur zame werkmiddelen op f 575, terwijl bene vens dat de pensioenstorting voor rekening der gemeente komt. Tot stemming overgegaan zijnde, blijkt gekozen te zijn L. Huizer Kz. Aan het Dagelijks Bestuur wordt machti ging verleend tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrooting van uitgaven, op den dienst 1915. Grintwegregeling. In verband met een schrijven aangaande een voor deze gemeente bevredigende op lossing voor het wegonderhoud tusschen deze en de gemeente Middelharnis, wordt besloten dit advies aan Ged. Staten in te zenden voor den 28sten dezer, doch echter vooraf nog eenige toevoegingen aan te bren gen, die de kansen in het belang dezer tijds zouden kunnen verbeteren. Aankoop Bouwterrein. Vooraf op bovengenoemd onderwerp in te ,gaan, wordt het wenschelijk geacht de plan nen tot aankoop van een geschikte plaats voor woningbouw grondig -te overwegen en de eventueel nog benoodigde inlichtingen in te winnen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der Ge meente DIRKSLAND, op 28 Febr. 1916 des n.m. ten 2Vs ure. Afwezig de heer v. d. Sluijs. De voorzitter opent de vergadering niet gebed, waarna de notulen der vorige worden voorgelezen onverandert goedgekeurd en ge- teekend. Komt in behandeling: Ingekomen stukken als: Een missive van HH. Ged. Staten In Z.- Holland daarbij goedgekeurd terugzendende af- en overschrijvingen. Als voren goedgekeurd het raadsbesluit tot den aankoop van grond en het aangaan van een geldleening. Verslag der commissie tot wering van schoolverzuim over 1915 hetwelk door den secretaris wordt voorgelezen. Een schrijven van den Stelling-ftomman- dant te Hellevoetsluis waarbij deze goed keurt een wijziging in de politieverordening. Een verzoek van den karreman P. Oorbeek om ontslag als zoodanig tegen 1 Maart a.s. hetwelk hem wordt verleend tegen 6 Maart a.s. Vervolgens wordt overgegaan tot benoe ming van een karreman op een jaarwedde van f 650. 's jaars. Na gehouden stemming bleek met 5 stem men tegen 1 op M. v. d. Groef gekozen te zijn L. Tamboer. Wordt vervolgens eenige wijzigingen in de instructie der karreman gebracht, daar deze noodig waren omreden kar en paard enz. voor rekening der gemeente zijn geko- men. t Vervolgens wordt goedgekeurd de maatstaf voor de landbouwers voor den Hoofdelijken Omslag te brengen als volgt

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2