INGEZONDEN STUKKEN. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS Storm en hoog water. KERK EN SCHOOL. TELEGRAMMEN. MARKTBERICHTEN. of het mogelijk is de man eenige tegemoet koming te geven. Voorz.; Daar is geen enkele wetsbepaling die het verbied. Dhr. Schlosser: Dan doe ik daartoe het voorstel, hoewel ik toestem dat wij dan fei telijk subsidie verleenen aan den aannemer. Maar geven wij niets, dan wordt de arbeider de dupe. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt, dhr. Schlosser stemde vóór het verzoek. De Voorz. stelt voor f 5 subsidie te ver leenen aan de te houdententoonstelling te Am sterdam, op gemeentelijk financieel gebied. Dhr. SchlosserHet stuk heeft niet ter visie gelegen, ik kan er niet over oordeelen. De Voorz. verstrekt inlichtingen, het voor stel wordt met algemeene stemmen aange nomen. Namens B. en W. wordt voorgesteld, de kindertoeslag aan ambtenaren en de cokes voorziening te staken. Beide posten kosten de gemeente f 600, met het oog op de finan ciën wordt dit voorgesteld. Er is ruim gebruik van de cokesvoorziening gemaakt en vele menschen hebben een aardige voorraad inge slagen en de temperatuur wordt wat milder. Dhr. Schlosser stelt voor, door te gaan tot 1 April wat de cokes betreft en de toeslag voor ambtenaren eenigszins te verminderen, van een in voorraad hebben kan geen sprake zijn, daar er slechts 1 mud per week te be komen is. Dhr. VermaesPartijgenoofen van dhr. Schlosser hebben de cokes opgestapeld op den zolder. Dhr. Schlosser: Noem namen, desnoods onder vier oogen. Dhr. Vermaes weigert dit, waarop dhr. Schlosser zegt aan de waarheid te moeten twijfelen, gelijk dit al meer is gebeurd. Dhr. VermaesJij zegt ook niet altijd de waarheid. Dhr. Schlosser: Ik verzoek dhr. Vermaes een beetje parlementair te zijn, in eene pu blieke vergadering praat men niet van jij en jou. Voorz.: Waar moet het geld vandaan ko men? dhr. Schlosser: Uit de belastingen, uit de f3000 die zouden gehaald kunnen worden uit de voorgestelde verordening, maar waar de heeren niet aan willen. De Voorz.Dat is nu afgedaan, daarover is de beslissing gevallen. Het voorstel wordt aangenomen, tegen dhr. Schlosser. Dhr. Schlosser vraagt waarom de gemeente niet is aangesloten bij de Vereeniging voor Stedelijke en plattelandsgemeenten, dat is werkelijk in het belang der gemeente. Voorz.Ik heb van de vereeniging wel eens gehoord, zal het onderzoeken, in een volgende vergadering kan daarover dan besloten wor den. De Raad gaat over in geheime zitting. Vergadering van den Raad der ge meente DEN BOMMEL op Donderdag 24 Februari 1916 v.m. 9 uur. Voorz. de Burgemeester. Aanwezig alle leden behalve de heer Van Weel. Na opening door den voorz. met formulier gebed, worden de notulen der vorige verga ring gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken: a. Een bericht van den heerVanWeel.dat hij verhinderd is, de vergadering bij te wonen. b. Het proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger. c. De mededeeling van de bestuursfuncties van de commissie tot wering van school verzuim. d. Het verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Commissie tot wering van schoolverzuim. Naar aanleiding van het laatste verslag wordt zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming besloten te trachten een dergelijke commissie ook voor de Zuidzijde te benoe men, opdat sommige menschen niet zoo ver behoeven te loopen. e. Het gemeenteverslag over 1915. Kasten dokterswoning. Na verschillende berekeningen, waaruit blijkt, dat men lang niet overtuigd is, dat betimmering de kasten droog zal maken, wordt zonder hoofd, bestemming besloten een 2-tal houten binnenkasten te doen maken, terwijl de andere verzoeken worden afge wezen of voor zooveel het hoognoodige on derhoud betreft, wel geheel aan B. en W. kunnen worden overgelaten. Grintwegcontract. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt op voorstel van den voorz. besloten een ter vergadering voorgelezen brief omtrent de eindregeling van het grint wegcontract aan Gedeputeerde Staten te zen den, terwijl evenmin bezwaar ontmoet de afbetaling van den rechtskundige. Rijnsteen. Naar aanleiding van een verzoek der Ver. van Rijnsteenfabrikanten, mede naar aanlei ding van Prov. blad No. 87 van 1915, zegt de voorz., dat de bouwverordening voor se paratiemuren en voor buitenmuren van ge bouwen zonder verdiepingen, bouwen met Rijnsteen toelaat, en stelt mitsdien voor die vereeniging dit te berichten. Zonder hoofd, stemming en zonder discussie wordt aldus besloten. Bouwen schuur tegen gemeenteschuur. Op verzoek van P. Huyer om tegen de schuur van den geneesheer te mogen bouwen zonder achtergevel, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgunstig beschikt, mits Huyer met de gemeente de helft drage in de kosten van reparatie e'n onderhoud der gemeenschap pelijke gevelen dan tot wederopzegging. Vacaturen C. Witvliet. In verband met de benoeming van C. Witvliet tot gemeenteveldwachter enz. te Ransdorp wordt op diens verzoek besloten hem eervol ontslag te verleenen als haven meester en grindwegopzichter tegen 1 Maart 1316. De Voorzitter stelt voor ook de nieuwe veldwachter overeenkomstig de advertentie te benoemen tot havenmeester, dan kan vrij brand en vrij gas vervallen, eveneens de f 40 voor opzichter der grindwegen, waardoor hij dan voor de 5% der havengelden zoowel als havenmeester en als grindwegopzichter kan fungeeren. In aanmerking genomen dat de nieuwe veldwachter 8 en Witvlietslechts 1 pensioen moet betalen, heeft de gemeente nu een voordeel van f 200. Voor deze op roeping zijn reeds tal van sollicitanten met zeer gunstige staten van dienst en diploma's. De jaarwedde wordt daardoor ongeveer na aftrek pensioenbijdragen f 677.40 voorts vrij huishuur en vrije geneeskundige hulp. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 te gen 1 stem, n.I. die van den heer Jongeling. Een verzoek van den gemeentegeneesheer en wijziging zijner instructie ten opzichte van de vrije genees- en verloskundige hulp voor de politie wordt zonder hoofdstemming afgewezen. Stembureau. Op voorstel van den Voor- iltter werden met algemeene stemmen tot leden van het stembureau voor de stemming der provinciale Staten aangewezen de hee ren Borgdorff en Van Weel en tot 3e lid de heer Jacobs, tot plaatsvervangers respectie velijk de heeren Rosmolen, Mijs en Jongeling en voor de herstemming tot leden de heeren Jongeling, Knoop en tot 3e lid de heer Mijs en tot plaatsvervangers respectievelijk de heeren Jacobs, Borgdorff, Van Weel. Hondenbelasting. Zonder discussie en zonder hoofd, stem ming wordt vastgesteld het kohier van de hondenbelasting voor 1916. Af- en overschrijving. Zonder discussie en zonder hoofd, stem ming wordt besloten tot eene af- en over schrijving op den dienst 1915. Gezondheidsdienst. De Voorz. bespreekt de wenschelijkheid van de verandering der politieverordening, op advies van den gemeentegeneesheer ten einde kinderen uit de scholen te kunnen ver wijderen, die last hebben van ongedierte of lijdende zijn aan mazelen, besmettelijk hoofdzeer enz. Aangezien de geneesheer dit dringend met het oog op gevallen in alle scholen noodig acht, stelt de voorz. voor een voorgestelde redactie aan de gezondheids commissie ter advies te zenden om dan in een volgende vergadering daaromtrent een definitief besluit te nemen, wat zonder hoofd, stemming wordt goedgevonden. Verordening Onderwijzersjaarwedden. Zonder discussie wordt besloten de veror dening op de onderwijzersjaarwedden te wij zigen met het oog op eventueele dienstplicht van tegenwoordige of toekomstige onder wijzers. Voorts wordt zonder hoofd, stemming naar aanleiding van een verzoek van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen besloten, de salarissen van onder wijzers en onderwijzeressen, geen hoofden van scholen met f 25.— te verhoogen, en alzoo de verordening dienovereenkomstig te wijzigen dat bij elk bedrag f 25 gevoegd wordt. Verkoop boomen kerkhof. Naar aanleiding van klachten over het ge vaar van omwaaien van boomen in het kerk- pad, bespreekt de voorz. de wenschelijkheid om enkele boomen te verkoopen. Nadat de heer Jacobs oordeelde, dat de boomen van de herfst meer zouden opbrengen, en andere leden ook nog zouden willen wachten, wordt zonder hoofd, stemming besloten dit punt tot later uit te stellen. Hondenbelasting. Zonder discussie en zonder hoofdsteraming wordt besloten een half jaar restitutie te verleenen aan J. Kievit, aangezien deze bleek geen hond gehad te hebben in het 2e half jaar 1915. Gasleiding Achthuizen. De Voorzitter zegt, dat verzocht is de gasleiding door te trekken voor de nieuwe huizen, doch zegt dat het rapport van den directeur der gasfabriek nog niet is inge komen, waarom hij voor stelt dit punt aan te houden. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Jongeling informeert naar een voortgang van het werk der rioleering, waarop de Voorzitter nadere inlichtingen geeft, waar mee de Raad zich vereenigt. De heer Knoop keurt af, dat sommige gezegden in de vergadering door den cor respondent in de courant w-erden gezet, waar op de Voorzitter zegt, dat hij zich daar niet mee inlaten wil en men de keus heeft tus- schen geheime vergadering of anders een ngezonden stuk, wanneer men zich te be klagen heeft. De heer Jacobs doet eene mededeeling ter zake van de haven, die besproken is in de vergadering van den dijkring. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorzitter te 12 uur gesloten. (Ongecorrigeerd). De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie en 'Uitgever. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte in uw geëerd blad, waarbij ik bij voorbaat mijn oprechten dank betuig. Het huis des Heeren een huis van koophandel. In uw blad van j.l. Zaterdag wordt o.m. melding gemaakt van de verkooping der zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Ton ge. Er wordt hier van een ongekend hoog cijfer gewaagd, zegge f 10.000 voor omstreeks 300 zitplaatsen. Ik stel mij zoo voor dat de Heeren Kerkvoogden en ook vele ingezete nen met hen, wel ten zeerste verblijd zullen zijn. En toch, ondanks die blijdschap, plaats ik boven mijn schrijven„Het huis des Hee ren een huis van koophandel". Hoevelen zullen er zijn, die ook graag een plaats hadden en waar eenvoudig geen kans op was, want als wij berekenen dat een plaats gemiddeld 35 gulden opbracht, dan kan het niet anders, of velen hebben uit finantieel oogpunt geen plaats kunnen krijgen. Het is niet alleen in Nieuwe Tonge, maar ik geloof van door geheel Nederland dat de plaatsen in de Ned. Herv. Kerk worden ver kocht. Wanneer zullen toch de oogen voor dit schrikkelijk schandaal eens opengaan. Misschien zult ge zeggen, ge schrijft te kras, neen integendeel ik zeg het nog eens, plaat sen verkoopen in de kerk, vind ik ongehoord. Maar wat dan Moet dan de kerk niet onderhouden wor den Zeer zeker. Maar is daartoe geen an dere gelegenheid dan de verkooping der zit plaatsen? Was het nu niet veel beter, dat de plaatsen gewoon verhuurd werden voor enkele guldens per jaar, en dat dan die kapi tale som van f 10.000 eens werd gecollecteerd wanneer de kerk zulks noodig blijkt. Immers wanneer men voor een paar gulden, jaarlijks een plaats bezit, dan kunnen daar ook minder bedeelden gebruik van maken, die er nu van verstoken blijven. Geven niet, zoo niet alle, dan toch verre weg de meeste Geref. Kerken een navolgings- waardig voorbeeld En weet ge, wat ik nu nog het treurigste vind? dat juist in die kerken, waar recht zinnige leeraars, predikanten zelfs van den Geref. Bond het Woord prediken, de plaat sen het duurst worden verkocht. Ik zou wel eens willen vragen aan zulk een predikant, stemt ge daar nu volkomen mee in of spreekt uw concientie u wel eens tegen, Welke gevolgen brengt zulk een plaatsen- verkooping mede? In de eerste plaats dat vele lauwen, die anders nog wel eens een enkele keer te kerk gaan, nu heelemaal niet meer gaan, want zooveel geld voor een plaats, dat hebben zij er niet voor over. Maar nog merr. Daar komt de met rijk bedeelde van sarsehe goede; en des Zondags naar de kerk, niet met een heilbegeerig hart maar eenvoudig uit gewoonte, en neemt plaats in de „hooge" banken. Maar daar komt ook het diep beproefde en diep door geleide kind des Heeren, arm naar de we reld, maar rijk in God en die kan een plaatsje krijgen in de achterste rijen. Dat nu is het verkeerde. Er is verschil van rang. Evenals in een schouwburg of casino en dat mag in het huis des Heeren niet zijn. Niemand kan dit tegenspreken. Heeft de Heiland, zelf niet, allen die kochten en ver kochten den Tempel uitgedreven en kwam het toen niet van zijn gezegende lippen „Mijn huis zal een huis des gebeds genaamd worden, maar ge hebt dat tot een moorde- naarskuil gemaakt". O ja, ik weet wel, daar werden geen plaat sen verkocht, maar dit verkoopen hier in den Tempel ging ook onder een vroom maken, want het waren immers duiven en beesten voor de offeranden, die werden verkocht. Evenzoo gaat het ook met het verkoopen der plaatsen Dat gaat ook onder een masker van vroomheid, want het is immers voor den onderhoud der kerk? Zonder twijfel echter geloof ik, dat het den Heere een gruwel is. Zegt de Heere niet, door den mond van den profeet JesajaO, allen gij dorstigen, komt tot de wateren, en gij die geen geld hebt komt, koopt en eet, ja komt koopt zonder geld, en zonder prijs wijn en melk. En wanneer nu de heilbegeerige ziel, die den dichter van Ps. 84 zoo innig mag ver staan als hij zingt: „Hoe lieflijk zijn Uwe woningen O Heere der Heirscharen. Mijn ziel is begeerig en bezwijkt ook van verlangen naar de voorhoven des Heeren, mijn hart en mijn vleesch roepen tot den levenden God", dan kan die wel naar het huis des Heeren opgaan, maar wil hij een degelijke plaats hebben, moet hij eerst een belangrijke som gelds betalen. En dat, waar de profeet Jesaja zegt„komt koopt zonder geld", dat is niet alleen de genade en gerechtigheid van Christus in zijn Middelaarswerk, maar daarin ligt ook opge sloten, dat de gebrokene van harte en de verslagene van geest, wier hart immer uit gaat naar de prediking des Woord, aan geen banden mag gelegd worden, om niet naar het huis des Heeren op te gaan, tenzij dat hij er eerst een dure plaats moet koopen. Moge door dit schrijven veler oogen eens opengaan, dan zou Gode zij dank mijn schrij ven nog niet ongezegend zijn. J. P. C. VAN ZIELST. Kinderdijk, 24 Febr. 1916. Faillissementen. Geëindigd A. van der Ham, te Middelharnis. (St.Ct.) Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 18 faillissementen tegen 21 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 150 tegenover 186 in denzelfden tijd van het vorige jaar. Tegen de brug geslagen. De ijzeren Rijn aak „Maria", eigenaar Huisman te IJzendoorn met een lading klinkersteenen van de firma Terwindt en Arntz te Erlecom, is Dinsdag morgen op de Waal bij Nijmegen door den sterken stroom tegen een peiler van de spoor brug geslagen en binnen enkele minuten ge zonken. De schipper A. van Ermeloot, diens vrouw en vijf kinderen konden zich redden. Het schip en de lading waren verzekerd. Wordt Amsterdam bedreigd Een verslaggever van de N. R. Ct. meldt. Er bereikten ons gisteravond weer ernstige berichten de dijk, in Waterland, die deze polders van de IJpolders scheidt, zou op het punt staan door te breken. De bedreigde plek was tusschen Kadoelen en de Oostzaner Overtoom in de gemeente Landsmeer, iets voorbij het kruitdepot der marine. Als dit bericht inderdaad waarheid bevatfe, zou er een ramp ontstaan, waarvan de ge volgen niet te overzien zijn. Dan toch zou het water uit Waterland stroomen in het zij kanaal 1 en vandaar over de lage kade den geheelen IJpolder 8 blank zetten. Het water zou verder door het zijkanaal naar het IJ afvloeien en dit Amsterdamsche water zou dan in open verbinding staan met de zee en bij een nieuwe stijging van het zee water zou Amsterdam kunnen overvloeien. Waar een zoo ernstig gevaar dreigde, zijn wij ons natuurlijk van den toestand gaan overtuigen. De tocht begon al met pech even voorbij Buiksloot weigerde de chauffeur van onze auto verder te gaan. Het was heusch niet te doen met zoo'n storm op den onbe- schutten dijk, zeide hij, en hij kan daar, bij de plaats des gevaars, niet keeren ook. Wij moesten zijn bezwaren als gegrond erkennen en aanvaardden te voet den tocht in den stormnacht pal tegen den Noordoostenwind op- Veel zijn wij in de laatste weken van het weer gewend, maar zooiets hadden we nog niet meegemaakt, onafgebroken zwiepte de sneeuwjacht ons in het gezicht en wild hoorden wij de branding tegen den dijk klotsen. Zoo kwamen wij met stijfbevroren kleederen, maar met gloeiende gezichten, bij de bedreigde plaats. Daar was luitenant H. Huizinga, comman dant van de in Buiksloot gedetacheerde militairen, met zijn manschappen bezig het gevaar zoo mogelijk te keeren. Het bleek ons, dat op de plek des gevaars eenige dagen lang een aantal geredde eenden onder gaasbedekkingen tegen den dijk ge huisvest zijn geweest. Deze dieren hadden, zooals dat van eenden te verwachten is, de aarde omgewoeld, waardoor de glooiing mul geworden was. De eenden waren nu weg, maar de dijk was niet hersteld en nu de branding, ontstaan door den Noordoostelijken storm, zoo pal op den dijk stond, kreeg het water, dat anders langs de harde glooiing terugvloeit, vat op den muilen grond en knaagde langzaam maar zeker den dijk weg. Op sommige plaatsen was reeds de grond over een breedte van een halven meter weggevreten en als de afbrokkeling eenmaal is begonnen, gaat zij spoedig verder. Gelukkig lag juist aan de overzijde van den dijk, in het Zijkanaal, een groote hoe veelheid sloophout, waaronder veel balken. Luitenant Huizinga liet onmiddellijk den eigenaars van dit hout, de heeren P. en J. de Boer uit Oostzaan aanzeggen, dat het hout noodig was voor het behoud van den dijk. De heeren maakten eerst wel wat be zwaar; maar toen ze begrepen, welke be langen ermee gemoeid waren, lieten zij luitenant Huizinga de vrije hand en zoo zagen wij, zoo goed en zoo kwaad als dit in den donkeren sneeuwnacht ging, de man schappen bezig groote balken van den dijk af in de branding werpen, waar weldra een groot aantal van deze stukken hout tegen elkaar lagen en als golfbrekers dienst deden. Op die wijze werd de kracht van de bran ding verminderd en hield het geknaag aan den dijk op. Luit. Huizinga hoopte den dijk te behouden en hij was zeer optimistisch gestemd over den uitslag van zijn pogingen mits de storm niet al te lang duurde. De boeren in den IJpolder 8 waren echter niet zoo heel gerust en in verscheidene wo ningen waren de bewoners reeds bezig met hun boeltje in veiligheid te brengen en in den namiddag, voor de militairen er waren, hadden de boeren zelf al pogingen tot dijkbescherming aangewend, welke echter niet heel practisch warenzij brachten toch basaltstukken van de eene zijde van den dijk naar de andere bedreigde zijdebraken aan den eenen kant af, wat zij aan den anderen kant opbouwden. We hebben alle respect voor het onver moeid werken van luitenant Huizingamaar zijn optimisme kunnen we niet geheel deelen, want, zooals wij hedenavond het water aan den dijk zagen vreten, leek ons de toestand inderdaad zeer bedenkelijk en de klacht, die wij in Buiksloot herhaaldelijk hoorden, dat de bestrijding van het water snoodgevaar op zoo laksche wijze geschiedt, scheen ons niet geheel ongegrond. „Waarom grijpt de regeering toch niet krachtiger in, wat betreft het spoedig her stel der dijken zoo hoorden wij herhaalde lijk vragen. Heusch, als niet spoedig zeer doeltreffende maatregelen worden getroffen, dan staan nog erger dingen te wachten. Ja, als het weer kalm blijft, zal het wel gaan, maar wie zegt ons, wanneer de elementen zullen zijn uitgewoed?" Maar het schijnt, dat men in gezaghebbende kringen niet bevroedt, aan welke gevaren Noordholland en Amsterdam nog bloot staan. In Buiksloot gaat de verwoesting voort. Aan den Meerweg stort het eene huis na het andere in en onvermoeid slaat het water, waarin menbels en zelfs geheele stukken van huizen drijven, tegen den dijk, die, al houdt hij zich nu nog goed, op een dergelijke stuwing niet berekend is. Ook daar dreigt dus het gevaar voor de hoofd stad. In den loop van den avond is het bedreig de punt tusschen Kadoelen en den Overtoom verder versterkt met een vijfhonderdtal bossen stroo, die de militare commandant bij boeren in den IJ-polder had opgevorderd. Op het oogenblik van het afzenden van dit bericht was juist de ingenieur van den waterstaat op den dijk aangekomen. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 27 Februari 1916 Ned. Hervormde Kerk. Sommelsdljk, v.m. 9.30 Ds.Westrik Middelharnis, 's av. 6 uur Ds. Westrik van Som melsdljk. Middelharnis, (Evangelisatie), voorm. 9 en ,s av.6 uur dhr. J Vroegindeweij. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, nam. 2 uur Ds. Verkerk van Oude Tonge. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Lans. Oude Tonge, v.m. 9.30 uur Ds Verkerk. Nieuwe Tonge, nam. 2 uur Ds. Lans van Oolt gensplaat. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, nam 2 uur Ds. de Gidts van Goede reede. Melfssant, v. tn. Ds. A. vl d. Kooij van Oudciorp. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Goedereede, v.m. 9.30 uurDs. F. de Gidts (Doops- bediening). Ouddorp, n.m Ds. A v. d. Kooij. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink (Maand, collecte). Den Bommel, v m. 9 nam. 2 en 's av. 5.30 uur leeskerk Ooltgensplaat, ,v.m. 9 en 's av. 6 uur Leeskerk. Melissant, v.m. 9 30. en 's av. 6 uur dhr. Punt van Middelburg. Stellendam, v m leeskerk en 's av. Ds. T. Bouma van Doom. Ouddorp, v.m. ^n nam. Ds. T. Bouma van Doorn Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur Ds. Kruijter van Oost- kappelie en 's av. 5.30 Leeskerk. Nieuw-Helvoet, v.m. 9.30 uur Leeskerk en 'sjav. 530 uur Ds. Kruijter van Oostkapelle. Gereformeerde Gemeente. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9, n.m. 2 Leeskerk en 's av. 6 uur dhr. Overduin van Ierseke. Nieuwe Tonge v.m. en nam. dhr. Overduin van Ierseke. Melissant, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Quddorp, voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. SOMMELSD1JK. 1 Maart a.s. 's avonds 7 uur zal ook in de Christelijke School alhier een ouderavond worden gehouden. Niet genoeg kunnen we Ouders en be gunstigers uitnoodigen, met hunne vrouwen die avond daar te komen doorbrengen. Ook voorstanders en vrienden zullen gaarne worden verwacht. Dat de school, die speciaal voor die avond wordt in orde gemaakt, propvol zij SOMMELSDIJK. Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk maken bekend, dat de rekening dezer administratie over 1915 en de begroo ting voor 1916, gedurende 8 dagen voor de stemgerechtigde leden ter inzage in de kerkekamer is nedergelegd, van des voorm. 9—12 uur. MIDDELHARNIS. Aanstaande Woensdag middag te 3 uur zal in de consistorie der Geref. Kerk de uitgestelde vergadering plaats hebben waarin men de belangen van de Vrije Universiteit wenscht te bespreken. NIEUWE TONGE. Dinsdag 29 Februari 1916 zal zitting worden gehouden in de Con sistoriekamer voor de ontvangst van de ge kochte zitplaatsen in de Kerk des morgens van 9 tot 11 ure des namiddags van half 2 tot 4 en des avonds van 6 tot 8 ure. De Collecte voor de Zending onder sraël, Zondagmorgen gehouden tijdens de Godsdienstoefening door den heer Van Oss heeft opgebracht f 20—. De heer Weijland heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier aangenomen. DIRKSLAND. Bij de Herv. kerk is beroe pen Ds. G. A. Pot van Leerbroek. Beroepen bij de Geref. Gem. Ds. Ker sten van Ierseke. HERKINGEN. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk alhier is deze week met algemeene stemmen herkozen den heer M. Logmans. MELISSANT. De heer C. Trommel heeft zijne benoeming tot diaken der Herv. Kerk aangenomen. Beroepen naar de Herv. Gemeente alhier de heer A. Heijmans, candidaat te Overschie. STELLENDAM. Woensdag 1 Maart's avonds 7 uur zal er in de Christelijke school een Ouderavond gehouden worden. Op deze vergadering zullen een paar on derwerpen behandeld worden betreffende opvoeding en onderwijs onzer kinderen. Toegang tot deze vergadering hebben de leden der vereeniging, alsmede de ouders der leerlingen en oudleerlingen, terwijl ieder nog in de gelegenheid gesteld wordt iemand mede te brengen welke ook belang stelt in het Christelijk Onderwijs. Moge er ruim gébruik gemaakt worden van deze gelegenheid en het alzoo een aangename avond zal kunnen genoemd wor den. OUDDORP. Dinsdagavond vergaderden de leden van de vereeniging „Een school met den Bijbel", 25 personen waren tegenwoordig. De vergadering werd bij afwezigheid, door ziekte, van den voorzitter, geleid door het medebestuurslid Ds. Róssing, die met gebed, het lezen van een gedeelte uit Gods Woord, en een daaraan passende toespraak, de ver gadering opende De rekening en verantwoording van den penningmeester werden accoord bevonden. Met het batig slot van het vorige jaar zijn de ontvangsten geweest f 12,180,98s en be droegen de uitgaven 11804,955. Van de ont vangsten vermelden wij: Rijkssubsidie f5388,34 Maandelijksche collecten Herv. kerk f224,04 Stuiverscollecte f 86,823 Unie collecte f 298.33 Van 90 leden en verder van begunstigers f398,90 Schoolgelden f 1726,29. Als bestuursleden werden herkozen de beide aftredende heeren W. Mastenbroek en J. Grin- wis Tz. Door het hoofd der school werd een pakkend opstel voorgelezen over Huis- tucht en Schooltucht. In beginsel werd be sloten om op den stichtingsdag der school een openbare les te geven en om op den avond van dien dag een ouder-avond te hou den. Moge deze welgeslaagde vergadering die eerst te 10 uren gesloten werd, met de genomen en te nemen besluiten, onder 's Heeren zegen, bevorderlijk zijn aan het wel wezen van het Chr. Onderwijs te dezer plaatse en tot vermeerdering der belangstelling in genoemd Chr. Onderwijs, NIEUW-HELVOET. De collecte in de Ge reformeerde Kerk gehouden, ten behoeve der getroffen kerken door de watervloed heeft opgebracht f 34.68. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 24 Februari (Havas.) Officieel: Ten Oosten van Souchez, in Artois, gevecht met handgranaten. Ten Noorden van Verdun is de strijd den heelen nacht met dezelfde hevigheid voort gezet van den rechter Maasoever af tot ten Zuiden van Ornes (ten Z. van Asannes.) We gens de geduchtheid der beschieting van de vooruitgeschoven stelling te Brabant-sur- Meuse, hebben de Fransche troepen dit dorp onder dekking van den nacht ontruimd, be schermd door flankvuur uit de stellingen op den linker Maasoever. De aanval, op Samonneux (ten Z.O. van Brabant) gericht, is afgeslagen. Bij een anderen aanval, ondernomen met ten minste een brigade, op het Bois des Cau- res (tusschen Haumont en Herbebois), is den Franschen een gedeelte van dit bosch afge nomen. De Franschen houden er thans den zuidelijken uitlooper van bezet. Geen der aanvallen op Beaumont (ten Zui den van het Bois des Caures), voor welke plaats de Franschen zich hebben genesteld, is bij machte geweest er hen uit te verjagen. Ten Oosten van het aanvalsfront houden de Franschen vóór Ornes een (onderaard- schen) gang ten Zuiden van Herbebois bezet. De terugtrekkende bewegingen werden ge last ter vermijding van onnoodige verliezen; zij zijn in volkomen samenhang uitgevoerd, zonder dat de Duitschers, die slechts ten koste van aanzienlijke verliezen vooruit konden komen, het Fransche front ook maar opeen enkel punt hebben kunnen doorbreken. De langzame beschieting in de streek tus schen Ornes en Fromezy wordt voortgezet. In Lotharingen hebben de Duitschers vas ten voet gekregen in een onzer vooruitge schoven posten in het Bois Cheminot, waaruit de Franschen hen onmiddellijk hebben ver jaagd. Ten Oosten van Reillon hebben patroeljes eenige voeling gehad. In den loop van den nacht heeft gisteren een Fransch vliegeskader 45 projectielen, waaronder verscheidene van groot kaliber, op het station van Metz-Sablons geworpen. Kort daarna is een groote brand waargeno men in de nabijheid van de gasfabriek. BERLIJN, 24 Februari. (Wolff.) De Duitsche overwinning ten Noorden van Verdun wordt door militaire critici van groot belang geacht. De Vossische Ztg. schrijft dat het bericht, gisteren door den generalen staf verspreid, de door het Duitsche volk gekoesterde ver wachtingen verre heeft overtroffen. Majoor Moraht zegt in het Berliner Tage- blattAlle voordeelen, die door onze plaat selijke krijgsbedrijven in den laatsten tijd aan het Westelijk front zijn behaald, zinken in het niet bij die welke thans ten Noorden van Verdun zijn verkregen. Voor de Franschen zijn de aanzienlijke verliezen bizonder ge voelig met het oog op hun streven om den uitputtingsoorlog met zooveel mogelijke be sparing van het eigen menschenmateriaal te voeren. In Albanië. WEENEN, 24 Februari, (Wolff.) Officieel Onze troepen in Albanië hebben gisteren de Italianen en hun bondgenoot Essed pasja bij Durazzo verslagen. BEURS VAN OUDDORP. Uien f 10, Aardappelen |(blauwe) f 3,25, Tarwe 14 h f 15 per 100 Kilo, Erwten (Schok kers en Kroon) 24 k f 26, Cichorei weinig of geen handel.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 4