DEN ïlui". Tweede Blad. j :t*s Zaterdag 26 Februari 1916 No. 2158 Twee Bladen kim iwerij jer Cohen. :plaat, SN, <1 1 binnenland. buitenland. De llorlog. r IMSSLSDIJr .Cz \m etc. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD jj-aat 53 fransstraat, D A M rrpt Pond |anaf f 90 mranten in, Stem- \z |den aan leden ook van niet- jaars. p dagelijks a-in- n der bestuurs- ag- en Vrijdag- 9984 L te Ooltp spiaat. IN HOC SIG-NO WSES Dit uasnmar bestaat au Iteraent lot &ut visa en. dden op tegen 'eng- en terug- waandag, Dins- jlonderdag van idagavond van van den The- (ook die sank- 1 9 iUIZEN. j SEEIi tCk. me van NHOU- elzaden. IBORG- EN. m mm ioorten Werk- en 9400 aanbevelend. fiddelharnis. lvleesch verkrijg ing. Alles wordt lijn overheerlijke ïeesch. Alles van 9526 aanbevelend. imlsbaar op den ppervlakte aan de liet zoo mooi te jkt men heerlijk; -GRAVENHAGE. mei. latere. M*. 9 ar v. m. nr n Kamerverkiezing Apeldoorn. Men schrijft aan de Msb. uit het district 't Zal er Dinsdag a.s. ontzettend gaan spannen bij de Tweede Kamerverkiezing. Links spaart kosten, noch moeite. Eiken avond treden sprekers van beide partijen op, om hun goed recht te bepleiten. Alle lokalen te Apeldoorn zijn door links voorden verkiezingsdag in beslag genomen. Te Apeldoorn, Zutphen en Deventer is nu reeds geen auto voor dien dag meer be schikbaar. Links zal niet alleen te Apeldoorn, doch ook te Putten, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet en Elspeet daarmede laten rijden en trachten menig zieltje te winnen. Gelukkig weet men van rechts ook danig te werken. Nooit te voren is zulk een kracht door de rechtsche partijen ontwikkeld. La Flandre op een mijn geloopen. Het Engelsche stoomschip Ousel, Dinsdag avond van Liverpool te Rotterdam aangeko men, had aan boord den tweeden machinist en een matroos van het Nederlandsche tank stoomschip La Flandre, dat op reis van New York naar Rotterdam bij het Galloper-vuur schip op een mijn is geloopen en gezonken. Naar wij vernemen, is het onheil Dinsdag morgen gebeurd. Het schip is nadat het op de mijn was geloopen, dadelijk gezonken. De bemanning bestond uit 30 man, vanwie waarschijnlijk 28 zijn verdronken. De geredde machinist en matroos weten tenminste niets van de overige equipage. Het schip was met petroleum geladen. De heer H. Wolkers, uit Amsterdam, twee de machinist van het Nederlandsche tank- •foomschip La Flandre, dat bij het Galloper uurschip op een mijn is geloopen en gezon ken, heeft 't volgende meegedeeld: Na Maandag namiddag halftwee uit de Duins vertrokken te zijn, liep La Flandre omstreeks halfzes in den namiddag, bij goed weer en een kalme zee, in het zicht van het Galloper-vuurschip op een mijn en verdween in den tijd van drie minuten in de diepte. De heer Wolkers kwam juist uit de eet zaal om naar de machine-kamer te gaan, toen hij een vreeselijke slag hoorde. Het achter schip was aan bakboordzijde door een mijn getroffen. Dit begreep hij dadelijk. Hij spoedde zich naar zijn hut en greep zijn reddingsboei. Dadelijk daarop ging hij naar het sloependek, want het schip was reeds in zinkenden staat. Tijd om een van de booten in zee te laten was er niet, en toen hij op een afstand van een meter of vier een stuk hout zag drijven, sprong hij in zee en hij had het geluk dit stuk hout van ongever een meter lengte, waaraan een eind touw was bevestigd, te grijpen. Met dit touw heeft hij het stuk hout later aan een ladder kunnen bevestigen. Zijn reddingboei had hij inmid- t dels aan andere leden der bemanning, die in fs de nabijheid rondzwommen, toegeworpen. Na tevergeefs getracht te hebben naar het Gal loper-vuurschip te zwemmen, is hij na verloop van ongeveer een uur door een boot van het Engelsche stoomschip Ousel opgepikt. Aan boord van dat stoomschip had men na het hooren van den slag die op de ontploffiing van de mijn volgde, een boot uitgezet, om zoo mogelijk hulp te verleenen. Den matroos D. den Heijer uit Scheve- nlngen, is het ongeveer evenzoo gegaan. Hij was op het oogenblik van de ontploffing in het matrozenlogies, is eveneens over boord gesprongen en wist een ladder te pakken te krijgen. Toen men hem uit zee oppikte, had hij tengevolge van de doorgestane koude het bewustzijn nagenoeg verloren. De beide geredden zijn van meening, dat de andere 28 leden der bemanning van La Flandre verdronken zijn. Een ander stoom schip is niet in de nabijheid gezien, en met de reddingsboot van de Ousel heeft men, al roepende, nog bijna een uur in de omgeving rondgeroeid, maar niets gezien of gehoord. De gezagvoerder van het verongelukte schip was kapitein Van der Laan, de eerste stuurman De Jong, de tweede Van der Wey- den, de derde Renierse (een Belg), de eerste machinist Meppelder, de derde machinist De Koster, de vierde machinist Schippers, die allen te Rotterdam of te Vlissingen woon achtig waren. De bootsman was een Fin, de timmerman kwam van IJsland, een Belgische stoker en een Belgische tremmer waren te New-York aan boord gekomen. Verder waren er ook zes Scheveningers aan boord. DE TOESTAND. In het begin dezer week kondigde het ge durige en aanhoudende kanongebulder, hier vanuit het Zuiden gehoord, een verhoogde actie op het Westfront aan. Die verhoogde actie is al dagen lang al daar het beeld van den dag. De Duitschers zijn daar aan het probeeren of zij ergens een plaatsje vinden kunnen, waar zij geschikt den vijand kunnen bena- deelen. Men kan het zich aldaar zóó voor- stellen, dat iemand die er in wil, staat buiten een aan alle kanten goed ingesloten huis, en nu bezig is aan alle ramen, deuren en verdere toegangen eens flink te schudden om te onderzoeken of er ook ergens een kansje zou zijn er binnen te komen als hij er zijn gansche lichaam eens tegen zet. Zoo hebben de Duitschers de laatste 14 dagen overal hun front „verbeterd". En bij al ons afwachten, wanneer de Duitschers het gelukken zou op zwakke plaat sen de vijand afbreuk te doen, komt heden plotseling het bericht, dat dit hun gelukt is, en tot vergrooting der overwinning er nog bijvoegende, op een plaats „dien den Fran- schen gedurende anderhalf jaar met alle middelen der verdedigingskunst hadden ver sterkt". Berlijn seint: „Door een ontploffing in de nabijheid van de door ons op 21 Fe bruari veroverde loopgraven, ten O. van Souchez, zijn de vijandelijke stellingen aan merkelijk beschadigd. Het aantal gevangenen is hier gestegen tot 11 officieren en 348 man en de buit bedraagt 3 machine-geweren. Op de Maashoogten duren de artilleriege vechten met onverminderde kracht voort. Ten O. van de Maas hebben wij stellingen aangevallen, die de vijand ongeveer ter hoogte van de dorpen Consenvoye en Asan- nes sedert anderhalf jaar met alle middelen van de verdedigingskunst versterkt had, om den vijand in staat te stellen onze verbin dingen in het Westelijke gedeelte van de Woëvre-viakte te kunnen hinderen. De aanval stootte de stelling over een breedte van ruim 10 K.M., waarover hij ook begonnen w .s, en tot op een diepte van 3 K.M. door. Behalve zware bloedige verliezen, verbeurde de vijand meer dan 3000 man aan gevangenen en veel oorlogs- materieel, dat nog nier te overzien is. In den Boven-Eizas leidde een aanval ten W. van Heidweiler tot verovering van vijan delijke stellingen over een breedte van 700 en een diepte van 400 M., waarbij ongeveer 80 gevangenen in onze handen bleven. In tal van luchtgevechten aan gene zijde van de vijandelijke linie behielden onze vlie gers de bovenhand". Tot zoover het Duitsche telegram. Op de vetgedrukte woorden komt het aan. Het bericht van Parijs luidde omtrent dit gevecht „De aanval van de Duitschers ten Noorden van Verdun heeft zich, gelijk was te voor zien, tot een zeer geweldigen veldslag ont wikkeld. De aanval is vandaag met toene mende hevigheid voortgezet en door onze troepen met felheid tegemoet getredenzij brachten den vijand uiterst groote verliezen toe. De vijand bombardeert onophoudelijk met zwaar geschut, waarop wij met gelijke hevigheid antwoorden, over een front van veertig kilometer van Malancourt tot Etain. Duitsche infanterie, behoorende tot zeven verschillende legers, heeft den heelen dag een reeks aanvallen uitgevoerd tusschen Bra bant en Omes. Al zijn pogingen ten spijt kon de vijand ons niet uit het dorp Haumont verdrijven. De Duitschers slaagden erin ten Oosten van het Cauresbosch in Wavrille binnen te dringen, maar onze tegenaanvallen verlamden zijn offensief in genoemd bosch, waar wij het grootste deel van hebben behouden." Terwijl Berlijn zijn eerst opgenomen tele gram nog aanvulde met het volgende „Het succes ten O. van de Maas is verder uitgebreid. De plaatsen Brabant, Haumont en Samogneux zijn genomen. Het geheele boschgebied t n N.W., ten N. en ten N.O. van Beaumont en het Herbebois zijn in onze handen. Een ten Z. van Metz vooruitgeschoven Fransche post is verrast en in zijn sterkte van ruim 50 man gevangen weggevoerd." Zeer terecht merkte Parijs op dat deze aan val zich tot „een geweldige veldslag heelt ontwikkeld". Op deze boog rond Verdun, aldus de militaire medewerker der N. R. Ct. was de infariterieaauval der Duitschers gericht, en dat zij inderdaad in slaagden, een eindweegs vooruit te komen, blijkt ook uit de Fransche mededeelingen, die verschillende plaatsen opgeven, waaruit het den Duitschers niet ge lukte hen te verdrijven, plaatsen, die even wel alle een paar kilometer achter de lijn liggen, welke het front tot dusver volgde. Om deze plaatsen, zij het ook zonder succes, aan te valien, moesten de Duitschers eerst ongeveer zoover vooruitdringen, als zij zelf gisteren opgaven. De groote vraag is natuurlijk: is er kans, dat dit Duitsche offensief verder zai worden voortgezet, of kan men -nu reeds zeggen, dat het ten slotte dan toch maar weer zuiver plaatselijke voordeel, zal beperkt blijven, dat gisteren Teeds is behaald We kunnen op deze vraag nog geen ant woord geven en wachten dus nadere berich ten af. Men zie daaromtrent de eventueele telegrammen. Op dit gevechtsterrein is ook de .strijd in de lucht hevig. Een ongewoon groxrie werkzaamheid der vliegtuigen kenmerken den toestand. De Duitsche vliegtuigen begonnen de actie met het bombardement van Veurne, Poperinghe, Lens en Luneville, terwijl twee vliegers zelfs den tocht over het Kanaal ondernamen en een aanval deden op Deal en Lowestoft. De Franschen antwoordden. Bij Vigneules kwam het tot een luchtgevecht; zij zetten de Duitsche machines na, die Fimes, Bar-le-Duc en Révigny bombardeerden. Zeventien Fran sche vliegers vielen het vliegveld aan te Habs- heim, 28 bombardeerden Gragny aan den Moezel. Het belangrijkste bericht van dit front is wel, dat het Fransche artilleristen gelukte een Zeppelin neer te schieten en wel bij Révigny, ten Z. van Ménéhould, tusschen Vitryie-Franfoise bekend uit den grooten slag aan de Marne en Bar-le-Duc. Een succes, dat zeker in Frankrijk, waar de Zep pelin, na de stikgassen, wel het meest-gehate wapen is, levendige voldoening zal geven. Op den Balkan gaan de Oostenrijkers steeds kalm voort het geheele Albanië te bezetten. Durazzo is ingesloten, Walona op weinige K.M. na bereikt. Alleen valt van dit terrein te melden dat het de aandacht trekt dat de Bulgaren zich uit Albanië terugtrekken en hun positie's aan Albaneesche troepen over geven, onder leiding van Oostenrijksche officieren. Of dit een gevolg kan zijn van desamen- sprekingen van Czaar Ferdinand met de Duitsche en Oostenrijksche generale staven. in elk "geval volgen we met belangstelling de ontwikkeling van het krijgsbedrijf op den Balkan, in de overtuiging, dat aldaar de brand ook spoedig in het kruit kan slaan. De „Möwe" het bewuste Duitsche kaper schip, zusterschip van de Embden uit het begin der oorlog voldoende bekend, het schip dat zoo stiekum de Engelsche vloot bedroog en daarna hen de „Appam" afhan- dig; maakte, laat weer van zich hooren. Te Santa Cruz op Teneriffe aldus komt een telegram uit Madrid is het Engelsche schip Westburn met averij binnengeloopen om herstellingen te ondergaan Het voerde de Duitsche vlag en had een bemanning bestaan de uit een officier en 7 man, waarvan er één een pet droeg met „S. M. S. Möwe". De Westburn had 206 gevangenen aan boord, afkomstig van de Engelsche schepen Flamenco, Horace, Clan Mactavisch,Edinburg, Cambridge, Beige en Luxemburg. Er waren ook 11 Spaansche matrozen aan boord. Deze 7 schepen hadden bij elkaar genomen een inhoud van 16000 ton. Alzoo voor En geland een gevoelig verlies. Ons dunkt niet tegenstaande de Engelsche vloot op deze zeekaper jacht maakt, konden zij van deze evenals van de Embden indertijd nog wel eens bittere pillen te slikken krijgen. De handel op Nederland zal volgens En gelsche bladen nogal meer moeilijkheden on dervinden. Elk oogenblik kan de bekendma king tegemoet worden gezien van nieuwe schikkingen ter controleeling van den aanvoer door Nederland. Dit wil blijkbaar zeggen, dat ons land wat den invoer over zee betreft, geheel onder Engelsch toezicht komt te staan. De Engel sche stookbladen, daartoe geïnspireerd door bladen als de Telegr., hebben daarop reeds geruimen tijd aangedrongen, doch Sir Ed ward Grey heeft in zijn laatste groote La gerhuis-rede uitdrukkelijk verklaard, dat hij den onzijdigen zoo weinig mogelijk overlast wil aandoen. Is het Daily Mail bericht juist, dan zou de regeering gezwicht zijn onder den op haar uitgeoefenden drang. 't Is te hopen dat deze berichten onjuist zullen blijken te zijn. Handel en scheepvaart hebben waarlijk reeds met genoeg moeilijkheden te worstelen. In Griekenland. Emil Ludwig, de medewerker van het Ber liner Tageblatt, meldt uit Athene. Alles is hier rustig. De geruchten, dat de reis hierheen gevaarlijk zou zijn voor vreem delingen, zijn ten eenenmale ongegrond. Met het kleine escorte, dat de regeering mij mee gaf om mij zoo noodig te beschermen, kwam ik na een reis van tien uur in een militairen auto van Sorowitsj, een station van de Sa- loniki-spoorlijn in Larissa, zonder iets te mer ken van onveiligheid. Den dag tevoren was er een Engelsche auto gepasseerd met offi cieren in burgerkleeren. Dan komt men na een spoorreis van een dag in de hoofdstad, welker hotels bijna uitsluitend gasten her bergen uit de entente-landen. De hotels zijn overvol van spionnen en agenten en de En gelsche gezant maakt misbruik van zijn macht om het land te laten hongeren. Hij en zijn commissie in Malta beslissen wat Grieken land noodig heeft. Zij zetten het land op we- kelijksch rantsoen. En blijft dit rantsoen weg, dan is een gedeelte van het land zonder brood. Alleen Entente-gezinde kooplui krij gen consent voor den invoer van graan, steen kool, suiker en petroleum. Berustend draagt, zooals Skoeloedis het zei in zijn jongste rede voering, het Grieksche volk alle inbreuken op zijn souvereiniteit, omdat het nadeel bij een andere, niet onzijdige politiek, nog groo- ter zou zijn. Met deze redeneering moet men het eens zijn, wanneer men bedenkt, dat het toetreden van Griekenland tot de centrale mogendheden de voeding van het land nog veel moeilijker zou maken, daar het dan van drie kanten geblokkeerd wordt. Toch wordt een dergelijk toetreden door de openbare nfeeiiing niet meer principieel verworpen, hetgeen kort geleden nog het geval was, daar men sedert de landing in Saloniki en de reeks van andere gewelddadigheden verbitterd is tegen de indringers, die men vroeger hooger schatte dan de Duit schers. Het geheele leger staat achter den onwrikbaren koning. Militaire gewelddadig heden van buitenaf, zooals in Saloniki, schij nen thans buitengesloten. Schepen van de Engelsche vloot doen dikwijls Piraeus, Pa tras en Korinthe aan, doch slechts voor en kele uren. Van een landing in Phaleron, waar van in januari geruchten liepen, is nooit sprake geweest. Alleen heeft toen eeH torpe doboot een officier en een matroos geland om de post af te geven. De politieke toestand wordt beheerscht door het wachten op een Duitsch-Buigaarsch offensief tegen Saloniki. Men is overtuigd, dat de stad niet door de Duitschers vernield zal worden. Want wie de hoogten van Salo niki bezet houdt, kan de haven beschieten zonder de stad te treffen. De Grieken vree zen echter, dat als het offensief slaagt en de entente-troepen worden verdreven, de vloot de stad beschieten zal. De Franschen vertrouwen meer dan ooit te voren op hun overwinning. Zij bouwen bijna niet aan hun terugtochtslinie door Chal- kidike, denken genoeg te hebben aan één slechten straatweg. Zij hebben slechts één stelling, die van Otevros aan de Golf van Orfano, ten zuiden van de beide meren, over Langazda en noordelijk van Topsin langs de Warder loopt tot Lanitza en de streek van Gida, niet tot Verria. Westelijk reiken de vooruitgeschoven forten tot Serres over de Stroema. Er zijn 222,000 man geland, waar van er 20,000 afgaan aan dooden, gevange nen en zieken, 40,000 voor den trein, enz., zoodat men niet meer dan 160,000 strijdbare soldaten rekening behoeft te houden. Sprookje of waarheid? De Italiaansche Riviste Maritima deelt bij zonderheden mede over nieuwe Duitsche pantserschepen, waarvan men beweert dat zij niet kunnen zinken. Zij zullen op 1 Maart bij de Duitsche linie- vloot in dienst gesteld worden. Het zijn een soort van dreadnought-kruisers met driedub bele pantsering; de tusschenruimtetusschen de verschillende pantserplaten is opgevuld met een stof die geen weerstand biedt, waar door het pantser voor torpedo's en granaten onkwetsbaar is. SOMIWELSDIJK. Waarschuwingaan alle winkeliers (liersters) om hunne gewichten op eene verborgene plaats te zetten? Reeds bij een viertal menschen zijn giwichten door thans nog onbekende personen weggekaapt. Het woonhuis van Wed. R. Gouswaart, siaande aan den Achterweg, is onderhands verkocht aan C. Lodder alhier. Kort Verslag van de Boerenleenbank MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK over 1915. In het bestuur kwam geen verandering. Het aantal leden vermeerderde met 6 en verminderde met 2 zoodat het ledental thans 166 bedraagt. Het aantal voorschotten vermeerderde met 15 en verminderde met 32 welke geheel wer den afgelost, zoodat nog uitstaan 82 voor schotten met een bedrag van f 81.433. Het aantal spaarbankboekjes vermeerderde met 59 en verminderde met 9, zoodat op 31 Dec. in omloop waren 353 boekjes met een totaal van f 198.901.45. Aan spaargelden is ontvan gen f 133 388.89, en terugbetaald f 52.057.77. Bij de Centrale Bank was op 31 Dec ge deponeerd f 103.488.04. De inkomsten der bank bedroegen f 6.329.13 en de onkosten beliepen f 6.323.57, zoodat de winst bedroeg f 5.56 wat met de bestaan de reserve een bedrag vertegenwoordigd van 4141.89. De rekening, zooals die hier onder volgt, werd goedgekeurd ONTVANGSTEN. Kas 31 Dec. 19148191.38 Ontv. Spaargelden133388.89 Terugbet..voorschotten 26607.— Ontv. Centr. Bank17033.36 Van medeleden500.— Winst 1914 694.59 Rente voorschotten 3466.78 Rente loop. rekening2854.50 Buitengewone Ontvangst 7.85 Totaal 192744.35 UITGAVEN. Terugbet. Spaargelden 52057.77 Gegeven voorschotten 17025.— Uitgaven Centr. Bank 97591.12 Aan medeleden1000.— Rente Spaargelden5824.15 Prov. loop. rekening 31.36 Salaris kassier250.— Buitengew. Uitgaven 218.06 Winst 1914694.59 Kas 31 Dec. 191518052.30 Totaal 192744.35 BALANS. VORDERINGEN. Kas 31 Dec. 191518052.30 Uitst. voorschotten 66933.— Bij de Centrale Bank 103488.04 Van medeleden14500.— Aand. Centrale Bank Totaal 203043 34 SCHULDEN. Saldo's Spaargelden 198901.45 Reservefonds4136.33 Winst 19155.56 Totaal 203043.34 M1DDELHARNIS. Door de gladdigheid had de wed. A. v. Dongen het ongeluk te vallen waardoor zij zich zoo ernstig bezeerde dat geneesknndige hulp noodzakelijk was. Om op de kiezerslijst geplaatst te wor den hebben zich alhier 83 personen opge geven. Met Mei zal het 12'/2 jaar geleden zijn dat de Ambachtsschool geopend werd. Dit feit zal feestelijk herdacht worden. Joh. Verduin bezig zijnde in de schuur eenige werkzaamheden te verrichten had 't ongeluk te vallen waardoor hij zijn pols brak. Donderdagmorgen ontspoorde de tram aan 't Hoofd, waardoor dezelfde de dienst 9 uur 13 min. naar Ooltgenspiaat schuldig bleef. DEN BOMMEL. Den Heer D. v. d. Meide, dienstplichtige der lichting 1916, is tot 1 Maart 1917 uitstel verleend, om in werkeiij- ken dienst op te komen. Ten behoeve van de overstrooming in Noord-Holland is door den Heer Secretaris der Landbouwver. f 445.50 en door de dames van het Steuncomité f 254.74 gecollecteerd. Totaal f 700.24. De landstormplichtigen der jaarkl. 1912 J. Kornet, J. Tiggelman en W. v. d Made 'zijn opgeroepen om op Donderdag 10 Maart a.s. te Rotterdam te worden ingelijfd. Toen dhr. S. P. N. met zijn motorrij wiel over den Zuidzijdschen dijk reedt, schoot den hond van J. d. B. uit en geraakte onder de motorrijwiel, waardoor berijder en rijwiel op de grond terecht kwam, de eerste ge blesseerd en het rijwiel beschadigd werd. Gedurende ruim een Jaar zijn alhier gekomen een nieuwe brievengaarder 2 nieuwe hoofden van scholen, een nieuwe geneesheer en komen binnenkort een nieuwe predikant en een nieuwe veldwachter, wel een verande ring in zulk een kleine gemeente. D1RKSLAND. Als een zeldzaamheid deelen wij mede dat bij H. Polder aan het Korte- weegje een varken 18 jongen ter wereld heeft gebracht waarvan er 17 in leven .zijn, Voorts kan nog worden gemeld dat hij van 4 varkens, 55 jongen heeft allen spring levend. Donderdagmiddag geraakte van den landbouwer G. N. achteruitloopende een paard in de haven. Het beest dat in moeie- lijke positie verkeerde, werd met vereende krachten behouden op den wal gebracht MELISSANT. Tegen Woensdag a.s. v.m. 10 ure is een openbare vergadering van den Gemeenteraad belegd. Voor de militie lichting 1917 zijn in geschreven 23 personen n.I. Abr. de Geus, K. H. v. Beek, C. v. Oudenaren, A. C. v. d. Mast, Adr. Melissant, N. v. Oudenaren, M. A. Molenaar, C. Both. W. v. d. Made, B. Doornheijn, Joh. Troost, H. v. Heukelen, H. v. d. Mast, P. B. v. Dijk, B. Noordijk, A. v. d. Groeff, A. Knops, W. Hoogmoed, M. v. d. Heijde, A. Otte, D. Schans, M. Meinders, S. v. d. Zande. De militieplichtige Abr. Doornheim lich ting 1915 zal op 1 Maart en de Landstorm plichtigen jaarklasse 1912 W. v. d. Mast, J. Tieleman, Joh. A. Struijk, J. v. d. Sluijs en C. v. d. Stad, zullen op 10 Maart a.s. bij het leger worden ingelijfd. HERRINGEN. De 1.1. week ingezette wonin gen van de erven T., Bestman, staande aan den Scharloodijk alhier, zijn Woensdag 1.1. publiek afgemijnd door Chr. Bruggeman op f 831 gecombineerd. De Rijksveldwachter Brigadier titulair den heer J. v. Helden alhier gestationeerd is deze week gedetacheerd naar de gemeente Gouda en daarnaar vertrokken. STELLENDAM. Het huis met erf en var- kensmesterij van den heer C. de Ruiter, werd jl. Woensdag ingezet door dhr.lC. Roon Az. op f 1700. GOEDEREEDE. Dinsdagnamiddag reed de bouwknecht J. H. met een span paarden, voor een wagen gespannen, de gemeente utt. Al spoedig bleek dat de vossen niet veel goeds in den zin hadden en sloegen op hol. De knecht wist, door van den wagen te springen, zich te redden. Een half uur buiten, werden de dieren gegrepen, door eenige arbeiders. Ondanks den sterken wind N.O. wind en sneeuwbuien, van j.l. Woensdag, ging de 18-jarige A. M. met zijn twee jongere broertjes, ter garnalen vischvangst uit. Dat dit een roekelooze daad was bleek wel terdege, want inplaats van in de haven terug te keeren, dreven ze naar de Noordzee. Ge lukkig dat de sleepboot „Sphinx" waarvan de commandant van een en ander op de hoogte werd gesteld ze achierhaalde en in de haven tarugbracht. Inplaats van garnalen te vangen hadden ze een anker en een dreg verloren. HELLEVOETSLU1S. De gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst met een gra tificatie van f 50 zijn toegekend aan den tor- pedist G. Steenhoek en den bootsman E. J. Fijma. De zilveren medaille voor 24 jari gen dienst aan den sergeant-hofmeester P. J. de Vries, de bootslieden P. Putman enj. Appelman en den marinier le kl. A. Post. Zaterdag zijn hier een aantal kruiwa gens door de Bergingsmaatschappij aange voerd om naar het strand te Rockanje te worden gebracht. Zij zullen daar gebruikt worden bij de uitgraving van den scheve- ningsche logger. Gemeenteraad van HELLEVOETSLUIS op 22 Februari 1916 des avonds half acht. Voorzitter de Burgemeester, dhr. Smit met kennisgeving afwezig. Na lezing der notulen, worden de geloofs brieven van het gekozen lid dhr. v. d. Bo- venkamp door de H.H. Kerbert van Lien en Prins nagezien, tot diens toelating wordt be sloten. Aan de orde komt benoeming onder wijzeres 2e Openbare Lagere School. Voordracht van B. en W. isMej. N. Bon- gers te Nieuw-Helvoet, C. J. v. d. Hor te Strijen, K. Pen te Nieuwe Tonge, S. Rooden- burg te Delft en P. G. C. Zwiers te Ridder kerk. Dhr. Kerbert: Wie stond op de voordracht door het hoofd der school opgemaakt. Voorz.De dames Roodenburg, Zwiers en v. d. Hor. Dhr. SchlosserWaarom is van het drietal door het hoofd der school opgemaakt, afge weken Voorz.Mej. Bongers stond reeds tweemaal op de voordracht, goede inlichtingen waren van haar ingekomen, B. en W. vonden geen vrijheid haar te passeeren. Dhr. Schlosser: Ik prefereer niet de voor dracht van het- hoofd der school, maar con stateer dat deze niet in den haak is, het hoofd der school had over Mej. Bongers inlichtin gen moeten vragen aan het vroegere hoofd dhr. Moerman, en niet aan dhr. Kruijne, zooals uit de stukken blijkt. Deze is nog te kort in functie. Dhr. Prins: Is het niet mogelijk, dat de Raad vroeger wordt bekend gemaakt met de voordracht. Voorz.De spoedeischende vergadering van heden is daarvan de oorzaak, anders weet den Raad het in den regel tijdig genoeg. Benoemd wordt Mej. Bongers met 9 stem men tegen 2 op Mej. Zwiers. De Voorz. stelt aan de orde, de ingediende verordening tot heffing van H. Omslag. Dhr. v. Lien stelt voor, voor 1916 te hef fen evenals voor 1915. Dhr. Schlosser: In een vorige vergadering is reeds besloten om de ingediende verorde ning te behandelen, zonder eenig argument komt dhr. v. Lien er nu weer mee, om de bestaande te handhaven. Dhr. v. Lien handhaafd zijn voorstel. Dhr. Schlosser: Ik moet weer komen met herhaling van argumenten, alskinderaftrek aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud- grondslag van het heffingscijfer. De bestaande verordening is veranderd, ik wijs op een plaatsje als den Bommel, waar de antirevo lutionaire gemeenteraad een veel meer pas sende verordening heeft gemaakt. En hier waar de raad meest uit vrijzinnigen bestaat, is eene verordening die niet meer past voor den tegenwoordigen toestand. Dhr. v. Lien noemt geen enkel argument voor het schan delijk onrecht. Ik doe een beroep op de raads leden om deze zaak onpartijdig te behandelen. Dhr. de BooHoewel mede-onderteekenaar van het voorstel Schlosser, moet ik na ern stige overweging mij tegen het voorgestelde verklaren, in het belang der gemeente. De stembus heeft gesproken, en het is geble ken, dat het meerendeel der gemeente niet staat aan de zijde van de partijgenooten van dhr. Schlosser. Loodspersoneel, ambtenaren en hoofdambtenaren zullen bij aanneming der verordening de gemeente verlaten. De Voorz.: Ik ben van oordeel dat de be staande verordening nog zoo kwaad niet is, en geeft in overweging het voorstel Schlos ser te verwerpen. Dhr. PrinsAls onderteekenaar sluit ik mjj aan bij dhr. de Boo, en acht het niet in het belang der gemeente, de verordening zooals zij wordt voorgesteld in te voeren. Waar het In hoogere college's menigmaal voorkomt dat leden van meening veranderen, zelfs in de Tweede Kamer, daar schaam ik mij niet, dit hier eveneens te doen. Dhr. SchlosserWat dhr. de Boo zegt „de stembus heeft gesproken", wil ik dit zeggen dat het duidelijk gebleken is bij eerste stem ming, dat de candidaat der S. D. A. P. de meeste stemmen verkreeg. Doch deze ver- kiezingstond niet in hetteekenderbelastingen. Dhr. De Boo is omgevallen voor een paar heeren, hetzelfde geldt dhr. Prins. Om elders te gaan wonen, zooals gedreigd wordt, doet men zoo spoedig niet, daar is vast de foren sen-belasting voor. Het voorstel zal wel ver worpen worden, maar alvorens het wordt be graven wil ik nogmaals het aanbevelenswaar dige van het voorstel aantoonen. Dhr. Schlosser, vergelijkt het voorstel met de cijfers der Inkomstenbelastingen wijstop de verordening van Maassluis, Zaandam en Dokkum. De voorzitter sluit de discussie, waarna het voorstel v. Lien wordt aangenomen met 1 stem tegen. Het suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag wordt vastgesteld, eenige af- en overschrij vingen worden goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek om toeslag van den asch- en vuilnisman. B. en W. stellen voor hierop af wijzend te beschikken, daar deze bij den aan nemer moet zijn. Bij de aanbesteding is des tijds de voorwaarde gemaakt dat de rijder f 10 per week moest worden uitbetaald. Het contract met den aannemer loopt nog 3 jaren. Dhr. Schlosser: Ik wijs op het liberale ge meenteprogram en constateer de destijds slecht geregelde arbeidsvoorwaarden. Ik vraag

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3