voor de Zuidliollaitiisefte en ^eenwüelie Eilanden. lie On r log. Woensdag 28 Februari 1916 Antirevo l 30ste Jaargang N°. 2157. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES LAND- EN TUINBOUW. VOOR HUIS EN HOF. UIT DE PERS. BUITENLAND. W. BOEKHOVEN. I MeastaaKtragen en Dienstaanbiedingen 50 Oen* per pi&atsing. Rile staRRen voor Oe imeoafJie besieuia, Aavertentien e» verdere m- den SJiMr* ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Deze Cowraai verschijnt eiken Woensdag en SEatertüg. ibOGBmatsprije per drie ssaanden Se. p. p. 50 C®si Btaltenland bij TOOruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnsamers 5 Cent. SJIïeSTSB SOMMELSD1JK. Teietoon IaterconM. Ha. SS. Ij Aémztm&Uêsi 10 ««ut pes ssg«; m maal, lieeiaBsee 10 per ïöRei. Boekaankondiging i Cms p&i regel sn */s maai. Groote letters en vignetten worden bekkend naar de plaatsruimte die sg besla»», 4dTOftenti§B worden tngewaobt un Oinadag- 00 Vrgda^aior^a Z Ouddorp. Oude Tonge. HerkJngen. Op den pa;tijuag doelde men ons mede dat niet alleen Ouddorps kiesvereeniging, dood was (dit was den volke vóór den Partij dag al in een Plaatselijk Nieuwe op zeer onbe holpen manier en op voor vele kiezers aldaar grievende vrije wijze meegedeeld door den Ouddorpschen correspondent, maar ook dat in Oude Tonge de harp aan de wilgen hing. Nu is er voor Oude Tonge eenige ver ontschuldiging ni. gebrek aan localiteit wat échter maar een heel kleine verontschuldi ging kan zijn; want dit willen we onsen vrinden daar wel meedeelen; als wij in ons dorp geen localiteit konden krijgen, dan maakten we onzen zolder of ons kalverhok in orde; maar vergaderen zouden we, zoo zeker en gewis als er een zon aan de lucht staat. Laten we die broeders eens wat vertellen over Herkicgen. In 1901 hebben we daar eens gesproken op een dorschvloer; en te midden van onze rede begonnen de kalvers te zingenbè bè. Maar de rede ging voort en fatsoenshalve begonnen die bees ten eindelijk der bek dieht te houden. We willen'maar zeggen als er ambitie is is er ook wel een lokaal. Dan maar op zijn beurt in eigen woniog. Moeder de vrouw, zal dat zeker wel best vinden. Ais ze meeleeft en dat doet elke antirev. vrouw, dan staat ze haar mooiste kamer nog voor een bijeen komst af, en dan zet ze een >bakje< met ren koekje erbij; wat drommel 1 wou er geen Rïesv. kunnen zijn, omdat er geen lokaal rj. Ala de ziel maar by de party is en bij de beginselen is, dan komt er wel een lokaal. Broeders van Oude Tonge! Die Kiesv. moet et weer gauw komen, hoor! Dat gaat zoo niet. Dus maar in een herberg, dat doen ze, gelooven we, in Herkingen ook, En aan dat kleine nest van een dorp kan ieder an tirevolutionair dan toch maar een puntje zuigen; daar zitten flinke lui voor onze zaak, al vergaderen ze in een herberg. Over Ouddorp kwam 't bericht in, dat er eene nieuwe Kiesv. komt. Een Kiesv., die geen Setels doet verloren gaan, maar ze wint; zulke boodschappen hooren we graag. De kiezerslijsten in Ouddorp, enz. Hoe staat het nu van Ouddorp tot de Plaat met de kiezerslijsten Van Ouddorp vernamen we, maar 'tzal wel onwaar zijn dat er van onze zijde totaal niets aan die lijst gedaan is. Ze hebben de kiesvereen. maar opge doekt en van de rest trokken ze zich nie mendal meer aan. Wat verantwoordelijk heidsgevoel bezielt die menschen voor onze partij! 't Is reusachtig. De boel afbreken, maar tot opbouwen niet in staat; want juist de kiezerslijst is de opbouw. Die moet dezen zomer beslis sen. Van andere dorpen kwamen gunstige berichten in, en dat is noodigwant 't zal op Flakkee eea strijd worden op leven en dood. De vrijzinnigheid, ieder spreekt er over, houdt zich doodstil; maar het is de stilte die een storm voorafgaat. En eer we een paar maanden verder zijn, zal je op ods eiland van de vrijzinnigheid wel wat anders hooren. o Wee, wie zich door den schijn laat bedriegen. Nu willen we eerlijk zijnwe vreezen dien vijand niemendal, mits maar op het heele eiland de oOgen open zijn tot Juni toe. Niet inslapen 1 Maar wakker. Op den loer naar de bewegingen die ze maken in elk dorp en in hun Pers. En als dan heel Piakkee, als antirev partij, zijn plicht verstaat van nu af aan, dan komt 't best terecht. We gaan ten minste niet opzij voor dat geroep van Staatspensioen, en nog veel minder voor hun gevraag om Vrouwenkiesrecht. Plakkee's arbeidersstand kan zijn premie best betalen en hij is er ook toe bereid En met het vrijzinnige Vrouwenkiesrecht spotten de mannen en vrouwen op de kaai en op do boeken der straten. De vrijzinnigheid zal wel met ander wa pentuig moeten komen om zieltjes te win nen, Maar waarmee? Ze hebben niets dan de vrijzinnige »beginselen.« Maar kiest dan liever de socialisten, want bij hen spelen de vrijzinnigen leentje buur. Een rooie of een liberaal't is lood om oud ijzer Biddag der Geref. Kerken. Uit de Bladen heeft ieder kunnen verne men, dat er bij de Geref Kerken een drang des harten is geboren om in deze sombere tijden 's Heeren aangezicht publiekelijk met de Kerkleden te zoeken. Een heerlijke en uitnemende gedachte. Want wie oogen heeft om te zien, wordt 't bang te moe. Men mag er overheen le ven; in koude onverschilligheid alle3 aan staren zóó reeds door 't materialisme zijn aangegrepen, dat men voor 't geestelijk leven in hemel en aarde totaal geen oog meer heeft: maar wiens hart nog door geen ijskorst is omgeven, hoort toch Gods voet stappen ruischen op 't pad der volken hoort den gang des Heeren ook in Neder land. Dreigend is de natuur; verscheurend en verwoestend treden de elementen op; verschrikkingen zijn er rondom en van verre, nationaal en internationaal; een spra ke des Alterhoogsten is hoorbaar m 't uit blijven van vrede, terwijl de gansche we reld er naar snakt. Oproeren en ongeregeld heden breken uit; verzet tegeu aardsche machten; hongersnood staat voor de deur in sommige landstreken der aarde. En verootmoediging, neerbuigennergens. Daarom is 't goed, dat in de Kerken weer een bidstond wordt gehouden, 't Is goed. 't Is dringende plicht. Maar de Nederlands che Regeering, libe raal als ze is, trekt zich van dit alles niets aan. De Ministers gaan hun ouden sleur, maar God aan te roepen; een Biddag, een Nationale Biddag te houden: dat is dien heeren te min. Zooveel is God niet waard. Voor erwten en boonen en regeeringsmais zorgen ze, zoo goed en zoo kwaad als 't dan gaat; maar om den Allerhoogste te vragen om uitredding: och neenl dat stuit de heeren tegen de borst; dat strookt niet met hun Vrijzinnigheid, 't Is wel treurig om met zoo'n Kabinet opgescheept te zitten. Maar de tijd nadert, dat we er verlost van zullen raken. Nog één jaartje ia 1917dan zijn we er af. Coöp. Exportslachterij. De Coöp. Exportslachterij is tot stand ge komen. De bedoeling was oorspronkelijk om eerst in Maart 1916 een beslissing te nemen, doch de totstandkoming is door drang van de leden-varkenshouders vervroegd. Ge regeld treden nieuwe leden toe. Evenwel zoo lezen we in het „Fr. W." zijn er ook hier nog kat-uit-den boom kijkers genoeg. Dat is steeds zoo. Bij coöperatie op elk ge bied zijn er menschen, die anderen de kastanjes uit het vuur laten halen, of dezen soms tegenwerken, om later, als de zaak goed gaat marcheeren, mede de voordeelen te plukken. De „voorzichtige" menschen maken het voor de anderen, die kloek hun schouders onder het werk zetten, zooveel te moeilijker. De Vereeniging zal nu breeder opgezet worden, dan eerst het plan was. Men heeft bij het maken der Statuten rekening gehou den met de mogelijkheid, dat men niet enkel varkens, doch ook schapen en kalveren, mis schien zelfs runderen, zou gaan slachten, „leder lid verplicht zich door zijn lidmaat schap tot levering van zijn slachtvee, voor zoover dit door het Bestuur wordt gevraagd", luidt een bepaling der Statuten. Niemand hoeft hierin echter een schrik beeld te zien, dat het Bestuur bijv. morgen aan den dag zal zeggen„Geef hier dien stier en dat vette vee, de Vereeniging zal die voor U verkoopen I" Eerst kome de var kens export voor mekaar, dan ga men verder. Voorloopig zoo is het plan slacht men alleen nuchtere kalveren en wrak vee voor de worst. Er is dus geen reden om zich ongerust te maken. Trouwens: wat gedaan zal worden, hebben de leden zelf tejbeslissende meer derheid beslist. De Vereeniging is er voor het gemeenschappelijk belang der leden, en voorts voor het algemeen belang van den landbouw. Mededeeling van het Rijkslandbouwproef station te Goes. Den afgeloopen zomer waarschuwde de Directeur van het Proefstation te Goes, Dr. J. C. de Ruyter de Wildt, de landbouwers, dat Chilisalpeter verkocht werd tegen hoogen prijs, welke Chilisalpeter bij onderzoek weinig of geen salpeter bevatte, doch een ruw kalihoudend zout was, nog grootendeels uit keukenzout bestaande, gemengd met geen of weinig Chilisalpeter. Tevens werden de analyseresultaten vermeld van eenige monsters van zulke zoogenaamde Chilisal peter, hetwelk geleverd was door den zich noemende „Rotterdamsche Kunstmesthandel" te Rotte, dam, waarvoor optraden J. C. Klein en A. A. de Roode, zich schrijvende Joh. Klein of Johan Klein (Kleijn) en Lex. A. de Roode of Lex. A. de Rhode of Lex. A. de Rohde Abrahamson of Lex. Abrahamson, welke per sonen ook handel dreven als de firma Klein en Abrahamson. Aangezien de heer de Ruyter thans ge bleken is, dat door voornoemden Klein wederom een handel in kunstmest wordt gedreven onder den naam Joh. Klein J.zoon te Rotterdam, waarvoor door hem o.a. ge drukte prijscouranten worden verspreid, meent hij in 't algemeen belang niet te mogen nalaten alle landbouwers ernstig te waarschuwen om geen handelsbetrekkingen aan te knoopen nog met genoemden Klein noch met personen zich noemende de firma Klein en Abrahamson, noch met Moret, waarvoor genoemde Klein zich ook heeft uitgegeven. Hij voegt er aan toe, dat het woonadres van genoemden Klein is Hofdijk 66, terwijl deze persoon een magazijntje heeft in de Vriendenlaan 35a te Rotterdam. Kalk voor het lichaam. Er wordt veel kalk uit het lichaam afgevoerd en er is aanvulling van deze hoeveelheid door voedsel noodig. Zal dat in voldoende mate plaats hebben dan moet aan de volgende voorwaarden worden voldaan le. de hoeveelheid kalk moet niet te ge ring zijn 2e. de darmwand moet niet de geschiktheid bezitten om in voldoende mate kalk door te laten 3e. de cellen moeten in voldoende mate de kalk opnemen (assimileeren) 4e. in de urine moet niet te veel kalk wor den afgevoerd. Als aan al deze voorwaarden wordt vol daan, dan is iemands „kalkhuishouden" nor maal. Men kan moeilijk weten, of men een zui nige kalkhuishouding heeft. Het gaat daar mede als met voedselopname in het algemeen: de een heeft veel de andere weinig noodig. Dit hangt samen met: le. het vermogen van de spijsverteringsorganen om de spijzen in voldoende mate te verteren2e. de geschikt heid van de darmwand tot doorlating van kalk; 3e. Het assimileervermogen van de cel len. Laat een van deze factoren te wenschen over, dan heeft men veel voedsel noodig. De hoeveelheid kalk kan ook te gering zijn.' In streken met kalkarm drinkwater komt het verschijnsel van slechte kiezen veelvul dig voor. Bij jeuking van de huid wrijft men de gansche huid stuk en de huisarts staat dan voor een raadsel. Een weinig calcium doet het gevoel verdwijnen. Ook bij inspui ting van anti-diphthiritisch serum ontstaat vaak uitslag, dat men met calcium bestrij den kan. Ook winterhanden en wintervoeten zijn met calcium te bestrijden. Als het blijkt, dat iemand te weinig kalk ontvangt, dan is dat aan te vullen b.v. door calcium bij het drinkwater te voegen. Het hoogste kalkgehalte vindt men in koe~ melk en kaas. (Uit een voordracht van Prof. dr. H. J. Hamburger.) —o— ïnkoopen van vischsoorten. De beste tijd van inkoop van vischsoorten. Kabeljauw van Nov. tot Maart. Schelvisch van Nov. tot Febr. Tong van Mei tot Dec. Bot van Mei tot Dec. Schol van Mei tot Dec. Elft van April tot Juni. Spiering van Nov. tot Febr. Baars van Juni tot Jan. Tarbot van Maart tot Dec. Snoek van Aug. tot Oct. Bakbokking Nov. (duur.) Bokbokking Febr. tot April (goedk.) Schotsche haring komt in Mei. Holl. haring komt in 't laatst Juni, Paling en aal van Mei tot November, Garnalen het geheele jaar. Zalm het geheele jaar. o— Bladgroenten bevatten weinig eiwit,veten koolhydraten, maar zijn onmisbaar bij onze voeding door de groote hoeveelheid planten zuren en zouten, die er in voorkomen. Daar deze stoffen voor het grootste deel opgelost zijn in het vocht uit de groente, is het aan te raden dit vocht zoo min mogelijk verloren te laten gaan en het dus op de groente te laten verkoken. Het meest geschikt is het om deze groenten te stoomen. -0- Niet te veel vleesch. Het overmatig gebruik van vleesch wordt allengs minder, evenals het misbruik van alcoholische drankende menschen beginnen hoe langer hoe meer te begrijpen, dat groenten en vruchten, voed zaam en gezond, een eereplaats verdienen op onzen disch. Zij die aan sport doen, heb ben sedert jaar en dag begrepen en onder vonden, dat melk, limonade en chocolade heilzamer zijn voor spieren en zenuwen dan alcohol. Menschen die den middelbaren leeftijd na deren, kunnen ruimschoots volstaan met ééns per dag weinig vleesch te nuttigen. Voor jichtleiders wordt rood vleesch uit den booze geachthun wordt voorgeschreven uitsluitend wit vleesch, kip, kalfs- en varkens- vleesch te gebruiken, ook geen bouillon of soep te nuttigen, getrokken van rundvleesch. -0- Vruchten uit het Zuiden. Het „Wiener Frem- denblatt" verklaart: De citroen is de parel der vruchten. Deze vrucht, gerijpt onder de Zuiderzon, reinigt het bloed, werkt heilzaam op de slijmvliezen en klieren. Voortdurend en matig gebruikt, hersteld citroensap afge storven weefsels, (grijze) plekjes in de slijm vliezen. Gunstig werkt citroensap op de bloed vaten, op rheumatische- en jichtaandoeningen. Vijgen en dadels zijn voortreffelijke voe dingsmiddelen hun heilzame werking ver minderd door het conserveeren der vruchten. De korreltjes van versche vijgen zijn onscha delijk, van gedroogde kunnen zij verstoppend werken op lever en nieren. Zacht is de werking van sinaasappelen; ook die ageeren gunstig op de slijmvliezen. Opservator. De „Kunst van vloeken". Als een der zegeningen van dezen oorlog roemt de Engelsche schrijver Rudyard Kipling een der mannen met wie onze moderne we reld dwéépt, dat hij zoo krachtig bevordert „de kunst van vloeken". In een publieken brief, tot een Franschen vriend gericht, schrijft hij o.m. „En dan heb ik gemerkt, dat de „kunst van het vloeken" weer op zee is hersteld. Als ik je weer eens spreek, zal ik je 'ns een verhaal vertellen van de vloeken, die een Fransch kapitein, hij werkte bij Hel goland met onze schepen samen tegen dat eiland heeft uitgebraakt. Ze op schrift stellen durf ik niet, maar ik moet erkennen dat de Engelsche marine niet langer het monopolie bezit op vloekgebied. Met „ont zag" en „eerbied" hebben de Engelsche matrozen geluisterd naar het taaltje, dat aan den mond van je landgenoot onsnapte Ik ben dankbaar, dat ik dezen tijd van fut heb mogen beleven, en langzamerhand begint die er bij ons ook wel in te komen" We voegen er niets aan toe. Het spreekt genoeg voor zichzelf, 't Is ons piet te doen, nu speciaal een Engelschman ten toon te stellen, maar om een voorbeeld te geven van den ontzettend verruwenden invloed van den vreeselijken krijg.Fr. Dagbl. DE TOESTAND. Het laat zich wel begrijpen dat de geheele Entente-pers als om strijd jubelt over het belangrijk succes dat de Russische wapenen bij en in Erzeroem behaalde. Met Erzeroem is een stad van 40,000 in woners behalve de groote vesting, behalve het groote wegen knooppunt en zeer waar schijnlijk ook de proviandplaats der Turken, in handen der Russen gevallen. 't Is ongetwijfeld een oorlogsfeit van den eersten rang, zegt de Times. Het kon op geen gunstiger tijdstip komen. De overzichtschrijver van het F. D. zegt niet zonder ironie „De Entente leeft er wat van op". Na zóóveel tegenslagen sinds 1915: hier en ginds en overal, is de inneming dezer stad een hoopvol teeken tegen het voorjaar! Ingenomen door de Russen. De Russen, op wier offensief tegen de „centralen" in 't begin van den oorlog ten onrechte zoo groote verwachtingen waren gebouwd, en van wie men niet wist in hoe verre zij zich van de slagen, in 1915 ont vangen, hadden hersteld. Dat blijkt dan toch in alle geval al zoo ver te wezen, dat zij, althans in den Kaukasus, tot een forsch offen sief in staat waren, zonder dat op het hoofd terrein van den strijd eenige verzwakking is merkbaar geworden. Het is en blijft een wapenfeit, waarop het Russische leger met volle recht trotsch zijn mag. Feitelijk is 't in vijf dagen geschied. En de bijzonderheden, die thans openbaar komen, bewijzen wel dat Nicolaj Nicolaje- vitsj, ondanks zijn onspoed van het vorige jaar, werkelijk een veldheer is van beteekenis. Nadat alle voorbereidende maatregelen ge nomen waren, werd er een schijnbeweging volvoerd om de Turken in den waan te bren gen, dat de Russen voornemens waren de vesting van het Zuiden uit te omsingelen. Tegelijkertijd werd in de kuststreek te water en te land met groote kracht tegen den uitersten linkervleugel der Turken opgetreden. Vervolgens nam een blzondere vechtkolonne, voornamelijk uit Siberiërs samengesteld, de kammen van den Deemloe Dag. Deze kolonne verloor men eenige dagen uit het gezicht, gedurende welke zij blijkbaar bezig was zich een weg door het land te banen. Te midden van sneeuwstormen en bij 50 tot 60 graden vorst verschenen deze troepen op den Goedzjabogazpas, zich een weg ba nend naar Erzeroem van het Noord-oosten uit. Zij naderden van twee richtingen, het fort Karagoebek omsingelend. Hier schijnen de Syberische troepen den beslissenden slag te hebben toegebracht door de forten Kara goebek en Tafta van achteren te nemen. Als een wervelwind stormden daarop de Siberiërs Zuidwaarts achter de Dovaboioen- forten om. Binnen 24 uur hadden ze alle forten door aanvallen uit het Westen (de forten waren zonder uitzondering op aanval len uit het Oosten ingericht) genomen. Wel een schitterende prestatie. En natuurlijk rijst daardoor bij de „bond- genooten" de hoop, dat straks in de lente, bij het algemeene offensief op 411e fronten, de inneming van Erzeroem zal blijken ge weest te zijn het praeludium van de volle dige zegepraal. Hun lust tot onderhandelen zal thans ge ringer zijn dan ooit. Erzeroem was niet een typisch Turksche antieke vesting, want sedert 1910 zijn Duit- sche officieren voortdurend in de weer ge weest om haar te versterken. Het was trou wens een van de mooiste natuurlijkste ves tingen ter wereld. Zij telde achthonderd vuurmonden. Turksche keurtroepen verdedigden haar. Geen wonder, dat figuurlijk gesproken, over de halve wereld, die de Entente gehoorzaamt, de groote klokken luiden I Alom in het Oosten zal dat geluid wor den gehoord en zelfs generaal Townshend in Mesopotamië, die nu al zooveel weken aan de oevers van de Tigris opgesloten zit als 'n muis in den val, zal 't geluid verne men en moed vatten. ■V Op het Westfront boekten de Duitschers weereen klein succesje aan het Yserkanaal, ten Noorden van Yperen, is een Engelsche stel ling over een frontbreedte van ongeveer 350 M. stormerhand genomen. Alle pogingen van den vijand om in nachtelijke aanvallen met handgranaten zijn loopgraven te heroveren, zijn verijdeld. Dertig gevangenen zijn in hun handen gebleven. Ten Zuiden van Loos hebben zich levendige gevechten ontwikkeld. De Duitschers zijn tot den rand van een mijntrechter doorgedrongen. Ten Zuiden van Hebuterne (ten Noorden van Albert) hebben in een gunstig voor hen afgeloopen klein nachtelijk gevecht eenige Engelschen gevangen genomen. Ook hebben de Duitschers blijkens het bericht uit Parijs na een hevige beschie ting j.l. Zondag getracht het Yserkanaal bij Steenstrate over te steken. Enkele afdeelin- gen zijn daarbij in den Franschen loopgra ven gedrongen doch volgens dit bericht weder terstond verjaagd. Bijzonderheden ontbreken geheel en al. Dit valt uit het heele gerumoervan het Westpunt wel op te maken dat het offen sief dat hier te wachten staat, wat eerst daags staat te gebeuren, geweldig zal zijn. Iets wat de wereld nog nooit heeft aanschouwd.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1