PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. V1SSCHERIJ. VERKOOPINGEN. Storm en hoog water. TELEGRAMMEN. KERK EN SCHOOL. MARKTBERICHTEN. De winter is gekomen, de krijgsgevange nen lijden allen door koude, door balling schap. Wij, Nederlanders, die buiten de verschrik kingen van den oorlog zijn gebleven, willen pogen dit lijden te verzachten. Laat ons dus de handen inéén slaan, en door een aantal kleine giften trachten een groote som gelds bijéén te krijgen, waarvoor, volgens de behoeften der verschillende landen zooveel mogelijk goederen in natura aangekocht zullen worden een internationale hulp dus aan alle krijgsgevangenen. Aldus is de inhoud eener circulaire door het bovengenoemde Comité verzonden. Naar aanleiding hiervan heeft zich te Mid- delharnis evenals in andere gemeenten van dit eiland eene Commissie van Dames ge vormd, die zal trachten voor het beoogde doel gelden in te zamelen. Wij vertrouwen dat niet te vergeefs een beroep op de ingezetenen dezer gemeente zal worden gedaan. MIDDELHARNIS.* Het aantal leden van de Dorpsvereeniging „Landbouwbelang" alhier, bedroeg op 31 Dec. 1915 50 en ging dus in het afgeloopen jaar met 2 vooruit. In totaal werden aangekocht aan zaaizaden, meststoffen en diversen voor f 16.579.20i/s tegen f 26.762.67 in 1914 of per lid voor f 331.94 tegen f 557.55'/3 in 1914. Moeilijkheden en ongeregelde levering wa ren aan de orde van den dag. Van het hou den van aanbestedingen was geen sprake. Het Centraal Bureau bezorgde ons hetgeen we nog hebben ontvangen, dat was 40 pCt. der bestelde hoeveelheid. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De op brengst der collecte, gehouden onder de in gezetenen dezer gemeente ten behoeve van krijgsgevangenen van alle nationaliteiten, heeft opgebracht de som van f 37.75. Behalve eenige schade aan enkele huizen door den storm van 13 dezer, kan bovendien nog worden gemeld, dat de zeedijk een zware verduring tegen het woeste water heeft door staan. Op verschillende plaatsen werden ga ten aangetroffen: bij den steiger had zich eene groote holte gevormd, terwijl de brug zelf ook nog een misvorming heeft onder gaan. Aangespoeld zijn nog een baken voorzien van de Belgische vlag, en een schildwacht huisje, dat waarschijnlijk van Hellevoetsluis afkomstig is. De dijken zijn met groote hoe veelheden riet gedeeltelijk bedekt, wat af komstig is uit andere gemeenten. In het inschrijvingsregister van de Nat. Militie, lichting 1917, zijn 12 personen inge schreven. DEN BOMMEL. De militieplichtige W. J. Kerpel is heden opgeroepen om bij zijn korps te worden ingelijfd. De landstormplichtigen der jaarklasse 1912 C. Arensman, J. Broeders, FR. v. Hooff en W. Huijsmans zullen op 2 Febr. a.s. in werkelijken dienst worden opgeroepen. De Burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis dat de militieplichtigen der lich ting 1907 of oudere lichtingen op 1 Jan. j.l. naar de Landweer zijn overgegaan. OOLTGENSPLAAT. Vroege zomer. In het land van K. v. M. werd door J. v. G. een meikever gevangen. DIRKSLAND. Uit drie Sollicitanten is tot Gemeentebode benoemd Johs. de Jong Mr. schoenmaker alhier. Op Woensdag 2 en 9 Februari zal aan den Gelderschendijk bij veiling en afslag een paar stukken land groot ruim 11 Gemeten worden verkocht ten verzoeke van den heer Jac. Bosschieter. Een mooie gelegenheid dus voor hen die suikerbieten willen zaaien van vijf zes en twintig gulden per 1000 K.G. maar nog geen land hebben. HERRINGEN. Voor de lichting 1917 heb ben zich 10 personen uit deze gemeente ter secretarie ter loting voor de Nat. Millitie aan gegeven. Bij vernieuwing is vanwege den daarbij betrokken minister eene waarschuwing ge publiceerd aan H.H. veehouders toch vooral gevallen van Mond- en Klauwzeer niet te verzwijgen, aangezien ditonherroepeiijkstreng zal worden gestraft. De dienstplichtige A. Nieuwland, lichting 1916 is tegen 3 Febr. e. k. opgeroepen zich naar den Haag te begeven, om aldaar bij zijn korps te worden ingedeeld. Met het stormweer van 1.1. week is al hier een onbewoond huis van J. B., dat dienst deed als bergplaats, in elkaar gewaaid. Ver der waren uit angst ook eenigen aan den Scharloodijk wanenden op het dorp gevlucht daar de golven over de dijken zwiepten. In de dorpsschuur van D. W. stond het vee op de stallenzelfs nog in het water. Er was groote vrees voor de nog kersversche verzwaarde dijken, dat zij het niet uit zouden houden. Hoewel dit gevaar zeer nabij is gebleken, zijn wij gelukkig daarvoor bewaard gebleven en zijn slechts eenige flinke reparatie's nood zakelijk aan aarde- maar vooral aan steen- werk. GOEDEREEDE. Storm en hoog water. Be halve dat er een schoorsteen en eenige pan nen van de daken zijn gewaaid, is het alhier met de storm van 1.1. Donderdag, goed af geloopen. En wat het hoog water betreft Van 'den heer P. Voogd is een buiten gors overstroomd van 4 Heet. groot. OUDDORP. De storm van Donderdagavond heeft ook hier in sterke mate gewoed. Boo- men en gebouwen hebben allen veel daardoor geleden. De verkiezing voor een lid van den ge meenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 25 Jan. Op Donderdag 27 Jan. hoopt de Chr. Zangvereeniging „Hallelujah" Directeur dhr. van Eijck eene uitvoering te geven in het zanglocaal der Chr. School. Aanvang 's avonds half acht. HELLEVOETSLUIS. Eenige dagen geleden vermiste een milicein-matroos op een der Marineschepen een portemonnaie met ruim f 25. Een politiehond aan boord gebracht, liep regelrecht naar de privaat. Boven in de privaat vond men werkelijk het vermiste. Bedoelde matroos maakte van buitenaf een kijkgaatje en stelde zich verdekt op. Onaf gebroken de wacht houdende, mocht het hem gelukken een collega te snappen, die in de privaat komende, direct naar de plaatsgreep waar het vermiste zich bevond. De zaak zal voor de schuldige geen ver dere gevolgen hebben, daar er zich geen getuigen bij bevonden, doch de matroos mag zich toch weer verheugen in zijn portemon- naie met inhoud. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Watersnood in Nederland. Allerwege wordt er diep medelijden ge voeld met hen, die door den verschrikkelijken watersnood hun have en goed hebben ver loren en niet het allerminst met hen, die uit hun gezin of familie, slachtoffers daarmee hebben te betreuren. Daarom een oproep tot allen, om mede te werken, die noodlijdenden zoo veel mogelijk te helpen. Zeker aan U, bewoners van dit eiland, die de groote, onbeschrijfelijke ellende van een watersnood, tot heden toe gelukkig, nooit hebben meegemaakt, aan U roepen wij toe: helpt, steunt met uw giftenEenige dames, die in Dirksland voor dit doel werkzaam zijn zullen persoonlijk aanstaanden Donderdag ter beurs Hotel van den Doel en Hotel de Bruijn zijn, teneinde den omwonenden aldaar tot teekenen in de gelegenheid te stellen. Dirksland 17 Januari 1916. STELLENDAM. In de afgeloopen week is er slechts twee dagen gevischt, met vangsten van 20 tot 80 kg. garnalen per vaartuig. Totaal werden aangevoerd 3300 kg. garnalen waarvan 2000 kg. aan de pellerijen werden geleverd 23 cent per kg. en de rest naar het buitenland werd gezonden. Aan de twee grootste pellerijen wordt slechts door 4 vaar tuigen geleverd, daar de eisch tot prijsver- hooging nog niet is ingewilligd. Voor het eerst na den storm is heden door één vaartuig gevischt. Er was zooveel vuil, waaronder zeer veel wortels, vermoedelijk van duinen en dijken afkomstig, dat het niet mogelijk was garnalen te vangen en men met een vangst van 5 kg. moest terugkeeren. Woensdag 19 Januari 1916 's nam. 4 uur veiling; en Woensdag 26 Januari 1916 's nam. 4 uur afslag, telkens in het logement van T. H. Holleman te Nieuwe Tonge: van twee hui zen, elk bestaande uit 2 woningen met het erfpachtsrecht van den grond en hofland tot 1 Nov. 1950 aan den Battenoordschendijk te Nieuwe Tonge, kad. Sectie B nos. 149, 785, 786, 144, 758, 759 groot 33 aren 65 centiaren ten verzoeke van de Erven van Mejuffr. de Wed. J. Vreeswijk. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 19 Januari 1915 's nam. 4 uur veiling en Woensdag 26 Januari 1916 'snam. 4 uur afslag, telkens in het logement vaii T. H. Holleman te Nieuwe Tonge, van: een huis, schuur en erf aan den Kerkring te Nieuwe Tonge, wijk A no. 25, kad. sectie A no. 1553, groot 2 aren 50 centiaren. Notaris VAN ISPELEN. Donderdag 20 Januari 1916 voorm. 10 uur, ten sterfhuize van Mejuffr. de Wed. J. Vrees wijk aan den Battenoordschendijk te Nieuwe Tonge, om contant geld, verkoop van Utrecht- sche wagen met raam, Karos, Meubilaire goederen enz. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 20 Januari 1916 's nam. 4 uur te Dirksland ter herberge van H. van den Doel, veiling; en Op Donderdag 27 Januari 1916 's nam. 4 uur te Dirksland ter herberge van C. de Bruin afslag; van 3.97.80 Hec.A. (8 Gem. 199 R. V. Maat) BOUWLAND en WATERJNG te Melissant in den polder Diederik, kad. Sectie A no's 433, 434, 435 en 436. Blootschoof 1916 uit de pacht. In 4 perceelen en in eombinatiën. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 21 Januari 1916 's nam. 3 uur te Dirksland ter herberge van C. de Bruin, afslag van 2.52.20 Hec.A. (5 Gem. 147'/2 R. V. Maat) jachtvrij BOUWLAND, te Dirksland in pol der Dirksland aan den Smallen Blokweg, kad. Sectie C no's 485 en 486. Verhuurd tot blootschoof 1917. 7.01.90 Hec.A. (15 Gem. 85 R. V. Maat) BOUWLAND en WATERING, te Melissant, in polder Diederik, zijnde de z.g. Graaflijk heid, kad. Sectie A no's 323 tot en met 327 verhuurd tot blootschoof 1917, benevens 9.45.90 Hec.A. (20 Gem. 179 R. V. Maat) DIJKWEILAND, GORSWEILAND en WATE RING, zijnde de Diederiksche Zeedijk met gorzen, kad. Sectie A no's 477 tot en met 480 en 719. Vrij van pacht. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 28 Januari 1916 's nam. 3 uur te Dirksland ter herberge van J. Gaanderse veiling; en Op Vrijdag 4 Februari 1916 's nam. 3 uur te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin, afslag van2.20.44 H. A. (4 Gem. 240 R. V. Maat) tuingrond en pad te Dirksland, in polder Dirksland, aan de Boezemkade en het Boschpad kad. Sectie B. Nos. 399, 579, 580, en 1705, in perceelen en in combinatiën. Notaris VAN DER SLUYS. Zaterdag 29 Januari inzet, en Zaterdag 5 Februari afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek van een huis en verdere gevolgen, varkenshok erf en tuin te Ouddorp in den polder het Oudeland in den Wulptienden nabij de haven kad. Sectie E. No. 1558 ter groote van 8 Aren 10 centiaren of 53 R. V. M. ten verzoeke van de erven van den heer D. van der Klooster. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 2 Februari 1916 's nam. 3 uur, te Dirksland, ter herberge van H. v. d. Doel veiling; en Op Woensdag 9 Februari 1916 's nam. 3 uur te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin afslag; van A. 2.34.98 H. A. (5 Gem. 35 R. V. Maat) Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland aan den Gelderschen Dijk, dicht bij de hof stede bewoond door den heer D. Kardux, kad. Sectie C. nommers 518, 519, en 520; en B. 2.97.80 H. A. (6 gem. 145Vs R. V. Maat) Bouwland en Watering, te Dirksland aan den Gelderschen dijk, nabij de Harradreef, kad. Sectie C. nommers 61, 62, en 63. In perceelen en in combinatiën breeder om schreven bij notitie. Het Bouwland is vrij van huur en dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 3 Februari 1916 des voor middags 10 uur in het hotel Meijer te Mid- delharnis inzet van; Op Donderdag 17 Februari 1916 des voor middags 10 uur in het hotel Meijer te Mid- delharnis. Afslag van 26, 72, 70, heet. bouw- en weiland in den polder Den Bommel te Den Bommel 9.31.34 heet, bouw- en weiland in den grooten Blok- polder aldaar; 6.66.00 heet. (14 gem. 151 R. V. Maat) bouwland in den Lodewijkspolder te Oude Tonge 6.07,74 heet. (13 gem. 71 R. V. Maat) bouwland en 2.55.60 heet. (5 gem. 170 R. V. M.) bouwland in Duivenwaard te Nieuwe Tonge, 4.56.90 heet. (9 gem. 285 R. V. M.) bouwland in Klinkerland aldaar, 1.58.40 heet. (3 gem. 135 R. V. M bouwland aldaar en 1.41.65 heet. (3 gem. 25 R. V. M.) tuinland in het Noordland aldaar alles breeder bij no- titiën omschreven. Notarissen VUIJSTINGH en LENSte Utrecht en Notaris VAN BUUREN te Middelharnis. Op Donderdag 10 Februari 1916 's v.m. 10 uur, (na aankomst der Tram) te Achthuizen onder de gemeente Den Bommel op de hof stede „Altijd zorg" in de onmiddellijke na bijheid van de Tramhalte Achthuizen van 5 paarden waarvan 3 veulendragend, 21 stuks vee waaronder 7 kalfdragend, 3 loopvarkens landbouw-, schuur- en stalgereedschappen, hooi en stroo eenig meubilair len verzoeke van de Erven van wijlen Mejuff. de Wed.J. Mosselman. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 16 Februari 1916 's v.m. 10 uur te Herkingen aan den Oudendijk van paarden vee en landbouuwgereedschappen ten verzoeke van den Heer W. C. Bruggeman. Notaris VAN DER SLUYS. Een groote ramp heeft ons vaderland in vele gewesten getroffen in den nacht van 13 op 14 Januari. De aanhoudende Z.W. storm stuwde het zeewater ongewoon hoog op on ze kusten en rivieren en toen de wind 's nachts naar het N.W. uitschoot, overstroomde het opgetaste water over dijken, steden en polders. Dijken braken, klokken klepten, mensch en dier vluchtten, om des levens wil. Provincies liepen gevaar, het eiland Mar ken werd door een ontzettende ramp getrof fen, een oordeel scheen over Nederland te komen, in dezen onverwacht hoog opgezet ten vloed. Noordholland is de provincie die het zwaarst werd getroffen. De Zuiderzeedijken zijn op vele plaatsen bezwekenWaterland is verzwolgen. Een Telegraaf-redacteur, die per outonaar het bedreigde district snelde vertelt o.m. van z'n tocht: Meeuwen scheren over den waterspiegel, krijschen schril en zetten zich eindelijk, neer op een zwart voorwerp, dat de vloedgolven telkens tegen den dijk doet bonken. 'tls het cadaver van een koe. Op honderd nieter afstand van den weg, aan onze lin kerhand, staat een boerderij. De vier palen van een hooischelf doen denken aan armen, die wanhopig ten hemel gestrekt worden. Akelig doet de eentonige watervlakte je aan. Boven het geluid van onzen motor klinkt een ander geruisch. 't Is het geluid van het water, dat de steenen van den dijk wegbreekt, dat de grond onder de huizen wegspoelt, zoodat ze met donderend geweld ineen storten. Op de donkergrauwe baren drijft een schuit met een wieg er op. Het roode dekentje fladdert in den stormwind, die de schuit steeds voortdrijft. „Je kan niet verder, het water stroomt over den dijk heen". Hoe hoog staat het boven den dijk Een halve meter ètl. Vooruit, we moeten het wagen. En voort gaat ons voertuig, wringt zich door troepen koeien, die in doodangst elkander van den dijk trachten te duwen. Vlak voor Broek in Waterland worden we nogmaals gewaarschuwd. Maar op 't zelfde oogenblik zien we een donker blau wen streep recht voor ons, over den dijk vlieden. Het geruisch doet denken aan de branding der zee. De wagen komt tot boven de assen in 't water aan de rechterzijde spoelt de stroom over onze treeplank. Langzaam rijden we door het water, het water spat tegen het voorglas. Maar dan zijn we er door en rijden door de straten van Broek, die grootendeels met water bedekt zijn. In het dorp staan de menschen anstig voor hun huizen, vrouwen loopen radeloos heen en weer. Aan de grens van het dorp, voor zoover men er kan heenkomen, kan men zien dat de heele Broekermeerpolder onder water staat. En nog steeds stijgt het water, stijgt de nood. Cadavers van koeien worden door den sterken springvloed meegesleurd. Op dertig meter afstand zien we een koe op een droog plekje grond staan. Maar het beest zakt weg, 'tis alsof een onzichtbare hand het naar omlaag trekt. Nog steekt haar kop boven de golven uit; ze rekt de hals, een akeligen schreeuw klinkt over de verlaten watervlakte. Nog één, een langgerekte doodskreet galmt over het water. Dan verdwijnt de kop en meedogenloos jaagt de storm over de plek heen. Zoo zijn er een menigte beesten verdronken. Een zware hagelbui, gepaard met een loeienden storm ontlast zich over het onge lukkige land. De golven worden hooger, ze zijn witgekopt, als de golven der Zuiderzee zelve. Angstig klepten de klokken over de wijde, woeste watervlakten. Het was de roepstem van de dorpen in nood. Bij 't teruggaan konden we met moeite over het wrakke stuk dijk rijden. Een com plete waterval had zich daar gevormd. Als we even buiten het dorp zijn, hooren we een klagelijke stem Meneer, gaat u naar Buiksloot Ja- In Godsnaam, meneer, ik smeek hetu, neemt u mijn vrouw en kinderen mee. Ze zijn ziek. Vlug werden de vrouw en kinderen in den wagen gezet en de man liep voor den auto met een stop om de diepte van het water te meten. Het water naderde bedenkelijk onze mo- torkast. Maar het lukte en we kwamen weer op den dijk naar Amsterdam. Langer dan een uur deden {we over den afstand en de tocht was door de vele koeien, schapen en stieren niet zonder gevaar. In de verte hoorden we 't gedonder van het water. En over een lengte van honderden meters stroomde het water over den dijk. 't Was een zilveren streep, zoover het oog reikte. Het water bruiste, spatte, donderde, nam brokken dijk mee, sleurde huizen uit elkaar." Maar 't werd nog erger dan wat deze persman had gezien. Tusschen Nidam en Monnikkendam brak de Zeedijk op drie plaatsen door, over een lengte van 100 150 M. Bij Katwoude brak eveneens een Zeedijk en zette alles onder water tot Edam toe, dat vol gepropt met vluchtelingen zit. Heel dat prachtige land met rijke boeren hofsteden is één zee geworden. Duizenden menschen zijn gevlucht, met achterlating van al hun have en goed, die door de Zee verzwolgen zijn. De dijk van de Anna-Paalowina-polder brak op 13 plaatsen; 5000 H.A. land werd overstroomd. Bij Schouw brak een Zeedijk en bij Edam bezweek de spoordijk, waardoor de polder Zeevang onder liep; wat dit beteekent mog men opmaken uit het feit dat de grond van „Zeevang" f 2000 per H.A. waard is. Het is een noodtoestand in N.-Holland. Alle kerken in de bedreigde streken staan vol veede torens vol menschen. Tusschen Amsterdam en Volendam zijn de zeedijken op zestien plaatsen bezweken en over honderden meters weggeslagen. Volendam zelf werd geheel overstroomd, vier huizen stortten in, alle huisraad bedor ven, massa's eendenkooien enz. verwoest; zelfs nil is de toestand er nog hoogst ernstig. De vlucht naar Amsterdam en hooggelegen dorpen was verschrikkelijk en niet minder erg dan den vlucht der Belgen naar ons land. Bij massa's komen menschen en vee naar Amsterdam, waar alles in het werk wordt gesteld om te helpen. H.M. de Koningin heeft het paleis op den Dam beschikbaar gesteld voor de vluchte lingen en bezoekt heden, Maandag het ge teisterde land. Voor zoover bekend is, is een persoon, een militair, omgekomen bij het redden van het vee. De toestand op het eiland Marken is thans zeer ernstig. Het water wast elk uur. De be volking verkeert in nood. Veertien huizen zijn stuk geslagen, waarbij eenige personen verdronken zijn. Naar onzen berichtgever werd medegedeeld, zijn 15 menschen in de golven omgekomen, waarbij zeven kinderen. Het is niet onwaarschijnlijk dat er meer le vens bij dezen nood te betreuren zijn. Alle verbinding met het eiland Marken is verbro ken. Eenige kleine schepen, welke in de haven lagen, werden losgerukt en uiteengeslagen. Verscheidene huizen dreigen in te storten. De vloot is grootendeels vernield. De bot ters werden op elkaar geworpen, zoodat mas ten en rompen stuk geslagen werden. Een tjalk en een botter werden door denhoogen vloed op een groep huizen geworpen. De huizen storten in, waarbij 16 personen ver dronken. Van een gezin verdronken man, vrouw en 2 kinderen. In een der ingestorte huizen konden 8 personen zich nog een tijd lang aan een balk vasthouden, doch zij moes ten, daar geen hulp hen kon bereiken, los laten. In de Belmermeer bij Monnikendam zijn van de 300 koeien slechts 20 gered. Zaterdagmiddag brachten de commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. Roëll, en verschillende leden van Ged. Staten alsmede de griffier en'de procureur-generaal een be zoek aan Edam en Volendam en aan de dij ken in den omtrek. Uit Edam worden brood en andere levensmiddelen naar Volendam gebracht. Te Volendam staat het water in vele hui zen nog aan den zolder. Te Katwoude konden de meeste bewoners niet meer wegkomen en moesten op de zol ders vluchten, terwijl het vee in de stallen aan de touwen verdronk. Uit IJmulden: Verschillende stoomtreilers komen hier binnen met stormschade. De stoomtreiler Annie keerde terug met verlies van scheepslading, ingeslagen brug, terwijl de stuurman door een stortzee over boord is geslagen en verdronken. De treiler Hilda is Zaterdagmorgen binnen gesleept met gebroken roer. Het vaartuig kon nog op eigen krachten voor IJmuiden komen, doch werd toen binnengesleept door de sleep boot Katwijk. Van den stoomtreiler Annie IJM 104 is bij den hevigen storm door een stortzee de ma troos J. W. Bakker van IJmuiden, overboord geslagen en verdronken. Men meld' ons uit Edam van Zatermorgen 9 uur: Ondanks het kalme weer is de zee hoog. Dientengevolge stroomt het water door de gaten weer binnen en het is 33/4 meter hoo ger dan Vrijdagavond. De toestand voor Zeezang is uiterst precair. Met alle macht wordt aan de binnendijken gewerkt. Elk oogenblik wordt een doorbraak gevreesd. De boeren gaan de polders ontruimen. Veel vee wordt naar de Purmer en de Beemster gebracht. In de Groote Kerk stonden Zater dagmorgen nog 611 koeien. De Evang. Luth. en Kath. Kerk werden ook ontruimd om vee te bergen. De spoorbaan bij Oostzaan is doorgebroken. De waterwegen van de stad naar Zeevang zijn door een kistendam afge zet. De stad blijft daardoor aan Noord- en Westzijde vrij. De toestand te Volendam is nog treurig. Sommige kleine huisjes tellen 20 vluchtelingen. Alle regenbakken zijn door het zeewater bedorven. Daardoor is er ge brek aan drinkwater. Bij Monnikendam zijn twaalf lijken van Markers aangespoeld; onder hen een man met een kind in de armen. Om 3 uur melde men ons, dat het water iets dalende is, doch het staat nog wel 3 d.M. boven A.P. Bevoegde autoriteiten ver zekeren, dat er geen gevaar bestaat voor de Purmer. De dijken zijn stevig, doch op één plaats lekte iets door. Een later bericht uit Edam meld ons: De Nekkerpolder is ondergeloopen, de be volking is in de kerk te Monnikendam onder gebracht. Om 7 uur kwam de vloed opzetten, maar het weer is gunstig en bladstil. Men hoopt dat de toestand niet verergert. Indien de ga ten te Katwoude en Waterland gestopt wor den, is al veel gewonnen. BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN. Uit Monnikendam: H. M. de Koningin heeft er prijs op gesteld als een echte landsmoeder de overstroomde streken in Noord-Holland te bezoeken, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de gevolgen van de groote ramp, die de bloeiende streek en hare bevolking getroffen heeft. Met drie motorbooten vertrok H. M. met klein gevolg en in gezelschap van ver schillende autoriteiten tegen half tien uit Amsterdam. Het eerst werd Broek in Water land bezocht. Daarna ging de tocht naar Monnikendam. Hier duurde het bezoek het langst; circa één uur. Hare Majesteit werd bij het aan land komen verwelkomd door den Burge meester der gemeente, den heer J. Versteeg. Het eerst bezocht Zij de oude Herv. Kerk die nog vol vee staat. H. M. stapte zonder aarzeling tusschen de geredde beestendoor, om te spreken met de eigenaars en hun vrou wen. Zij liet zich vertellen hoe zij met hun vee gevlucht waren in dien verschrikkelijken nacht. Zij getuigde haar innig medelijden met haar lot. Daarna bezocht zij ook de katholieke bewaarschool, waar ook veel vee gestald is. Op haar wandeling sprak H. M. telkens vooral de Markers toe, kenbaar aan hun eigenaardige kleeding. Telkens weer haalde zij vooral de kinderen aan. H.M.liet zich door den burgemeester inlichten over den hoogtestand van het waterongeveer 3 meter boven A. P. Zij liet zich bij de Noord- einderpoort het gat toonen, dat door het wa ter onder de trambaan is gewoeld. Hier scheepte zij zich weer in om een bezoek te brengen aan Volendam. Bij het vertrek zong de bevolking haar spontaan het Wilhelmus toe. Militairen en rijkspolitie regelden het straatverkeer. Montenegro vraagt om vrede. WEENEN, 17 Januari. OfficieelDe Koning van Montenegro en zijn regeering hebben den 13en dezer verzocht, de vijandelijkheden te staken en vredesonderhandelingen te be ginnen. Wij hebben geantwoord dat dit verzoek slechts kon worden ingewilligd, als het Mon- tenegrijnsche leger onvoorwaardelijk de wapens neerlegde. De Montenegrijnsche regeering heeft gis teren dezen door ons gestelden eisch aan genomen. OOLTGENSPLAAT. Donderdagavond a.s. ten 6'/2 uur zal in de Ger. Kerk een verga dering worden gehouden waarin het nieuwe orgel in gebruik wordt genomen, een toepas selijk woord zal hierbij gesproken worden, ieder wordt uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk bren gen ter kennis dat de lijst van stemgerech tigde leden van af 17 Januari 's morgens van 9—12 en van 2—4 uur gedurende 8 dagen ter inzage zal liggen in de Consistorie der Kerk, na dien tijd kunnen geen bezwaren te gen deze lijst meer ingebracht worden. STELLENDAM. De heer M. v. Seters Lz. heeft zijn benoeming als ouderling in de Geref. Kerk alhier aangenomen. GOEDEREEDE. De collecte voor den „Ge ref. Zendingsbond" heeft met een nagift f 12.17 opgebracht. De verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal plaats hebben op 20 Jan. e.k. des nam. ten 3 uur in de Kerk. OUDDORP. De heer P. C. v. d. Griend, onderwijzer aan onze Chr. School is benoemd aan de Koningin Emma school, Lijnbaan gracht Amsterdam, om met 1 Mei in dienst te treden. In plaats van dhr. Jac. v. Koppen is als kerkmeester benoemd dhr. P. Grinwis. Thans kan het bedrag der najaars-coll. voor onze Chr. School opgegeven worden. Het is f 397.50. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 17 Januari. Vee. Aange voerd 683 vette runderen, 109 vette kalveren, 0 nuchtere kalveren, 346 schapen en lamme ren, 1194 varkens. Koeien 38— h 44 tot 56— c., ossen 38— k 44 tot 50— c., vette kalveren 52»/i tot 62l/i k 70— c., varkens 40— tot 42 k 44 c. en lichte varkens 28 A 36 c. per kilo. De aanvoer van koeien en ossen was ruim. De handel was redelijk en de prijzen wa ren gelijk aan die der vorige week. Vette kalveren met gewonen aanvoer. De handel was vooral in de puike soorten zeer vlug; in de mindere soorten langzamer. De prijzen bleven op dezelfde hoogte. Een enkel best kalf ging dan ook nog wel 5 cent boven noteering. De aanvoer van varkens was zeer ruim, maar niet zoo groot als vorige week. De handel was aanvankelijk vlug, maar werd later langzamer. De prijzen waren iets hoo ger. Enkele prima's gingen nog cent bo-'; ven noteering. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN ROTTERDAM, 17 Januari 1916. Brielsche kralen f 3,— a f 3.20, Zeeuwsche blauwen f 3.30 k f 3.65, Bonte f 3.40 k f 3.70, Eigen heimers f 2.60 k f 2.90 Spuische dito f 3.— k f 3.20, Bravo's f 3.20 a f 3.50. Redstar f 2.70 k f 2.90. per H.L. Met weinig aanvoer en vraag. AMSTERDAM, 17 Januari. Friesche Bor- gers f 2.50 k f 2.60, dito Blauwe f 3.— k f 3.10, Zeeuwsche Eigenheimers f 2.70 k f 2.80 dito Blauwe f 3.30 k f 3.40, dito Bonte f 3.30 k f 3.50, Flakkeesche Eigenheimers f 2.70 h f 2.90, Spuische Eigenheimers f 270 k f 3.—. Zeeuwsche Jndustrie f 2,20 k f 2.50, dito Redstar f 2.40 f 2.60, Gelsche bravo's f 2.70 k f 2.80, dito Poters f 2.10, Friesche Redstar f 1.50, Zeeuwsche Bravo's f 2.80 k f 3.—, Limburgsche Industrie f 2.20 k f 2.40. Aanvoer 3 ladingen. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM, 17 Januari. VLAS. In het land was de handel in de afgeloopen week levendig en werd het aangebodene geregeld verkocht. Heden aan de markt bestond de aanvoer uit: Blauw Hollandseh halfschoon 3750 steen, id, id. schoon 7280 steen, Zeeuwsch schoon 1400 steen, Hall. geel schoon 2950 steen, Groningsch schoon 2200 steen. Voor alle soorten was de vraag goed, zoodat 4e geheele aanvoer tot de vorige week konden worden verkocht. Men betaalt voor gebraakt vlas van f 65 tot f 80, voor halfgezwingeld vlas van f 90 tot f 110, terwijl voor uitge- zwingeld vlas tot f 300 besteed wordt. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 18 januari. Aangevoerd Vee. 96 Paarden, 1 Veulens, 10 Ezels, 878 ma gere Runderen, 650 vette Runderen, 227 vette Kal veren, 595 nuchtere Kalveren, Graskalveren, 4 Schapen of Lammeren, 0 Varkens, 141 Biggen, 20 Bokken of Gelten. Prijzen per halve Kilo. Koelen en Ossen, van f 0.38 tot f 0.45 k 0.—. Stieren 0.40 0.42 0.45. Kalveren 0.47 0.48 0.70. Prijzen per stuk van mager Vee. Melkkoeien f 185 375. Kalfkoelen f 195 i 400 Stieren 140 400. Pinken 95 140 Graskalveren Vaarzen 140 120 Paarden 300 500. Slachlp. 175 250 Biggen .14.-. 20.-. Fok nuchtere Kalveren van f 25.— tot I 32.—. Slacht 15.— 23.—. Biggen per week 1.70 1.90. Handel: vet goed, mager langzaam. Boter. Aangevoerd: 11 achtste vaten. 4 zestiende 162 stukken k halve Kg. Prijzen: te. kwal. 72, 2e. kwal. 70, 8e. kwal. Voor stukken werd besteed k halve Kg. 90 k 95 ct Eieren. Aangevoerd 6523 stuks. Kippeneieren I 6.35 4 6.85 per 100 «tuk*

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2