NIS 1 O Zaterdag 1 Januari 1916 3 308te Jaargang N°. 214*2 voor de Zufdltollaiidsciie en Zeenwiselie lilanien. Derde Blad. üe Oorlog. O Antirevo lution Orgaan wjaar. IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. W. BOEKHOVEN* LAND- EN TUINBOUW. UIT DE PERS. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS ?- :hot mast eg, s ;ck R'. p. li Dese Courant verschijnt eiken Woensdag @a Zaterdag* Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cesfc Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. feleiooa Iaferesani, So. t. AdvertestiëB 10 cent per regel en i/s maal, Beslasses SO par ragst- Boekaankondiging i bent per regel m s/s maal. Sienstsanvrages es Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote ietterB en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij bsslaarj Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 tra?. Dit nummer bestaat uit BUITENLAND. z. turen, garen i begunstigers 6. p.f. ZONEN 16. p.f. i, vrienden en ir toegewenscht Slikdijk 16. T zegend jaar. ia N Jz. rienden en ken- 16. ekslager. stigers een ge- 16. Lz. diepenhorst; 16. unstigers, Gods 16. Zaadhandel. tstigers een ge- 16. F, smederij, imilie, vrienden )16. Hz. nhandel. gunstigers een 116. -De RuijTer. nap.f. JM, nstigers heil en 316. Molendijk, hilder istigers een ge- 316. ER tleingoedbakker. amilie, vrienden 316. :ER Jz. einigjng. een voorspoedig 316; gelukkig jaar. iE. 916. Scheldebode. nstigers een ge- 316. 'amilie, vrienden thuizen. 316. fp- ProoijeN. p. f. op Rotterdam. PJL JM. onkerslooT. P- f- enz. p. f. EN EN—de Lint. p. f. tgenoote. p. f. begunstigers een ide Tonge. IS, urtschlpper. p. f. p. t~ Bakker. iumsrm SOMMELSDIJK. AIBe gtafelkeii voor «ie Medaclie teesêemd, Advertentie» esi verdere Administratie irane© toe le «endeai den Uitgever De Rechten van den Boer en de Regeeringsmaatregelen. Naar aanleiding van het melkdebat in de Tweede Kamer schreef de heer K. Cz. de Boer uit Assendelft in het „Ned. L.W." een uitvoerig opstel, waarin hij opkomt voor de rechten van den land- en tuinbouwer, 't Op stel was waard door héél de pers, door groote en kleine nieuwsbladen, in zijn geheel te wor den opgenomen; menige scheeve voorstel ling zou ei dooi kunner. worden rechtgezet. Ook onze plaatsruimte laat die overname echter niet toe; evenwel kunnen we de ver zoeking niet weerstaan enkele beschouwin gen (verkort) er uit te lichten De melkkwestie was in de Kamer wat al te eenvoudig en zelfs misleidend voorgesteld, met die voor te stellen als een vraag of de zetboer 1 cent meer of minder voor de melk zou krijgen. De beteekenis van het geschil zit dieperze ligt hierinof de stadsbevol king zich het recht mag aanmatigen om zelf te bepalen den prijs, waarvoor de land- en tuinbouwers gedwongen zullen worden de produkten van hun arbeid af te staan. Om te komen tot een prijsbepaling moet met twee factoren gerekend wordenle. de productiekosten2e. wat den boer toekomt om te leven. De 2e vraag is in de kwestie geheel niet naar voren gekomen en beheerscht toch de geheele zaak. Niet de boeren nn hadden te bewijzen, dat hun eenige verhooging toekwam, maar om gekeerd de tegenpartij had haar recht moe ten aantoonen om de boeren te dwingen hun melk af te staan tegen een prijs, die was 3 k 4 cent beneden den prijs dien zij op de vrije markt zouden krijgen. „Maar de boeren moeten de melk toch le veren I" zei een rijke dame in den Haag te gen schrijver. „Zeker, mevrouw, en zij zullen die ook leveren, wanneer U er den prijs voor geeft dien zij in andera omstandigheden daarvoor kunnen maken. Maar die boeren maken be zwaar om zich te onderwerpen aan het be vel van een of anderen burgemeester of wet houder van een groote stad, die zonder eenig overleg met hen dien prijs zelf verkiest vast te stellen". Schr. zegt te betwijfelen of die dame de consequentie zou hebben aanvaard, als wij die hadden toegepast op haar als niet on gelukkige bezitster van aandeelen in som mige Indische cultures. In de Tweede Kamer stelde de heer San- nes de vraag: „Is het concent tot uitvoer een recht, dat aan de exporteurs toekomt?" Welke vraag hij aldus zelf beantwoordde „Allerminst, het is niets anders dan een gunst Tegenover dit stadpunt van den heer San- nes stelt de schrijver het zijne: Elk uitvoerverbod is een grove schending van de belangen der geheele bevolking, die in land-en tuinbouwbedrijf haar bestaan vindt en die bij langen duur het bedrijf of onder deel daarvan onherroepelijk vermoordt. Het moeten dus wel dringende redenen zijn, welke die maatregelen kunnen rechtvaardigen In dit licht beschouwd, is elk concent tot uitvoer niet een gunst, maar een zeer klein gedeeltelijk herstel van een vergrijp aan de levensbelangen van de plattelandsbevolking. Het sterkste voorbeeld van de merkwaar dige rechtsopvattingen tegenover de boeren is wel de uitlating van den president van de Ned. Handelmij. in zijn kwaliteit van voorz. der N. O. T., welke uitlating niets minder was dan een bedreiging van landr en tuinbouw, dat: wanneer hij niet volijverig meewerkte aan eenige maatregelen den landbouw dan de keel zou worden toegeknepen door het belemmeren van den aanvoer van de allernoodzakelijkste behoeften. Vraagt men naar de reden van dit merk waardig verschijnsel, dan moet die in de eerste plaats hierin gezocht worden, dat de omvang en de beteekenis van ons landbouw bedrijf bij velen onbekend was. Men meent dat alles wat over de grenzen gaat, nu plot seling aan het Nederlandsche volk wordt onthouden, en weet niet, dat in normale ja ren, behalve het voorzien in de binnenland- sche behoeften, nog voor 1100 millioen gul den aan bodemproducten over de grenzen gaat, dat van onze zuivelproducten en groen ten 80 pCt. over de grenzen moet. C. B. Is de Bietenverbouw loonend. Zeer vreemd ongetwijfeld zal deze vraag menigeen in de ooren klinken. Of de bieten- verbouw loonend isHoe komt men tot zulk een vraag. Indien het niet het geval was, hoe zou dan de teelt der voederbieten zich in de laatste jaren óók op de zandgronden, waar natuurlijk sterk gemest moet worden zoo sterk hebben kunnen uitbreiden Tel kens en telkens weer hebben we het kunnen hooren uit den mond van praktische land bouwers: De voederbietenverbouw is een zegen geworden voor onze streek en ons bedrijf: hij kost veel, aan bemesting en ar beid, maar hij loont dubbel, en men behoeft op een baaltje meer of minder niet te zien, want het komt er glansrijk uit. Maar wat beteekent dan het opschrift bo ven deze regelen? Dit hebben we gesteld naar aanleiding van een artikel in „Ons Blad" van 2 Dec. j.l. welk blad is het Orgaan van de Land bouwersbank te Lonneker. Dit artikel is van de hand van den medewerker W(olff) v. W.(esterode) en handelt over „Veevoeding" 't geeft o.m. het volgende te lezen „De teelt van mangelwortels, wortels, mais, koolraap, als hoofdgewas, is op zandgronden te duur. Mangels alleen hebben reden van bestaan op het zand als versnapering, als reservevoedsei en als geneesmiddel. Mangels kunnen we, wanneer we ze behoeven voor ons melkvee en voor onze zeugen, bijna al tijd voordeeliger koopen dan zelf produceeren en kan men goede mangels gedurende den winter voor f7—f8 per 1000 K.G. bekomen, dan moet men ze niet zelf telenvéél man gels voederen is pas aaft te raden bij nog lagere prijzen". Dat zijn krasse uitspraken in beslisten vorm. Maar hoe beslist ook, ze zullen niet velen overtuigen, dunkt ons. Is het dan een waan geweest, dat honderden veehouders, ook op het zand, meenden, sedert de verbouw van mangels in hun bedrijf werd ingevoerd, merk baar vooruitgegaan te zijn, bij uitbreiding ervan steeds voordeeliger te hebben geboerd „Waar zijn de bewijzen voor uw krasse beweringen mag men den heer v. W. vra gen: „reken ons eens voor hoe ge tot die slotsom zijt gekomen, dan kunnen we oor- deelen". In No. 51 van „Ons Blad" komt dan ook iemand zijn bedenkingen makenhet is de heer H. Lindeman landbouwkundige en Di recteur v. h. Landbouwkundig Bureau v. h. Kalisyndikaat, die in zijn laatste kwaliteit door den aanleg van honderden "proefvelden in menige streek de bietenteelt heeft weten in te voeren en te bevorderen. Dit in herin nering brengende, zegt hij vervolgens: „De zaak staat dus zoo: óf ik en anderen hebben met onze bieten- en koolrapen pro paganda de boeren verkeerd voorgelicht: óf de heer W. v. W. heeft het mis en doet on juiste aanspraken. Ik wil nog steeds gaarne leeren en ben ik verlangend, het meenings- verschil, dat er dus feitelijk tusschen den héér W. v. W. en ons (en anderen) bestaat tot oplossing te brengen. Dat kan, als de heer W. v. W. wil aantoonen 1. Dat verbouw van mangels en koolrapen op zandgrond te duur is. Om de zaak vol ledig te maken, wil hij dat misschien meteen doen voor wortelen en mais, gewassen, die ook zeer mijn belangstelling hebben. 2. Dat mangels op het zand alleen reden van bestaan hebben als versnapering, als re servevoedsei en als geneesmiddel. 3. Dat mangels bijna altijd voordeeliger gekocht dan zelf verbouwd kunnen worden. 4. Dat aankoop gedurende den winter van goede mangels voor f 7 a f 8 per 1000 K.G. voordeeliger is dan zelf verbouwen. (Ik ver bind aan vraag 3 en 4 gaarne de kwestie waar onze zandboeren als ze nu ophouden met bieten en koolrapen te bouwen, die pro ducten vandaan moeten halen tegen f7 f 8 per 1000 K.G. in den winter Tot zoover de heer Lindeman. Wij zijn benieuwd naar het antwoord van den heer v. W. De kwestie is belangrijk ge noeg om haar te volgen, hetgeen we dan ook willen doen. c. B. „Zijn laatste boodschap". Door middel van het Geref. Kerkbl. voor Overijsel en Drente maakten we kennis met een paar stukken uit de Duitsche „Grenz- bote", 't orgaan van de enkele overgebleven gereformeerde kerken in Oost-Friesland en Bentheim. Onder bovenstaand opschrift lazen we daarin o.a. de volgende treffende oorlogs episode Gedurende de veldslagen onder Maar schalk Hindenburg tegen de Russen, is met zeer vele anderen ook de Wurtem- bergsche predikant Stotz gesneuveld. Hij werd zwaar in het bovenbeen verwond, en daar er geen tijdige hulp kon geboden worden, is hij doodgebloed. Langen tijd stond zijn naam op de lijst der vermisten pas later vond men zijn lijk en daarnaast een veldbriefkaart, gericht aan zijn vrouw, van den volgenden inhoud„Wanneer gij deze briefkaart onvangt, bid ik u, dat gij u flink houdt en u een dappere moeder betoont. Ik ben nu bij Hem, die mijns harten troost en mijne zaligheid is. Gun mij van harte mijne rust, waarnaar ik ge durende den geheelen oorlog altijd door verlangd heb. Hoe heerlijk is het, Hem aan mijne zijde te weten, wanneer alles wankelt en bezwijkt. Hij zij ook uwe troost en uw steun, daar Hij toch in Zijn woord nadrukkelijk aan weduwen enweezen Zijne hulp toezegt. Klem u vast aan God, zooals Hij u vasthoudt, en wil meer bid den dan klagen. Laat niet naar mijn lichaam zoeken de hoofdzaak is, dat mijne ziel de rust der kinderen Gods is ingegaan. Klaag niet, maar wijdt uwe krachten aan de op voeding van onze geliefde kinderen in Zijn vreeze, opdat wij elkander eenmaal daarboven in de zaligheid mogen ontmoe ten. In dit blijmoedig vertrouwen groet u allen voor het laatst uw liefhebbende man, vader en zoon". Mochten er nog velen in dezen wreeden krijg zijn heengegaan, wier uiterste was ge lijk het zijne (Fr. Dagbl. De heer Vegtel. In den toestand van ons Statenlid den heer Vegtel, is nog geen ver andering ten goede gekomen. Sedert een paar dagen wordt hij verpleegd in het Laurentius Gasthuis te Ginneken. DE TOESTAND. De feestdagen benevens de daaraan vol gende dagen zijn op bijna alle fronten, voor zoover dit uit de berichten valt op te maken vrij rustig voorbij gegaan. Het angstig vermoeden van de Engelsche pers, dat de Duitschers op Kerstmis een aanval op het Westfront zullen beginnen is dus niet bewaarheid. Regen en mist, zegt het Duitsche bericht, verhinderen alle actiealleen in Champagne en de Vogezen hebben de zware kanonnen een tijdlang hun geduchte stem doen hooren. De strijd om de Hartmansweilerkopf werd niet voortgezet, maar verliep in een penne- strijd over de verliezen. De Franschen hebben beweerd, dat zij 1300 gevangenen hadden gemaakt. Dat kan niet waar zijn, antwoordden de Duitschers, want ons geheele verlies aan dooden, ge wonden en vermisten bedraagt nog niet de helft. En toen de Duitschers, na den tegenaan val, waarin zij het verlorene herwonnen, be richten dat 1555 gevangenen in hun handen vielen, kwamen de Franschen vertellen dat ook dit niet waar kan zijn, omdat hun ver lies in het geheel slechts 1300 man is. Men ziet, van doorbraakpogingen geen spoor. In het Oosten, in Rusland hadden eenige patrouille gevechten plaats en op het Italt- aansche front vielen eenige rotsblokken naar beneden, door de Tirolers van de hoogten afgekeild. Elk front teekent in de berichten z'n eigen aardmaar voor ons is het van het meeste belang te weten, dat de toestand onveran derd is gebleven. Het belangrijkste bericht is misschien, dat de Russen de Sha van Perzie dwongen zijn ministers te ontslaan en daarvoor in de plaats Russisch-gezinde personen te nemen, wat Reuter een groot succes voor de geallieer den acht. De laatste moet nog worden bevestigd door de feiten, want wij krijgen den indruk, dat het Londensche bureau de eigenlijke toestand in Perzie verbergt. De berichten, welke de Times ontving, blijken op heel wat ernstiger toestand te wijzen, dan Reuter ons wil doen gelooven. Maar, als gezegd is, wij wachten het nadere verloop liever af. We bespraken daar het Westfont. Hoewel er niets van belang voorviel de laatste dagen, toch wordt door allerlei berichten de aandacht op dit front gevestigd. Dit is en blijft het hoofdpunt, waar de eindelijke be slissing vallen moet, waarvan die tenminste door de wapenen moet worden bevochten. Uit België komen geregeld berichten, die op ernstige dingen wijzen. Zoo wordt in corresp. uit Gent medegedeeld. De militaire maatregelen, welke de Duit schers nemen door geheel België hebben de Gentsche en Vlaandersche bevolking met angstige spanning vervuld. Een onderbroken troepentransport naar het front over Zwecote, Perneghem, Torhout en Zweevezeele naar Dixmuiden, Rousselaere en de Fransche grens duidde er reeds voor enkele dagen op, dat de Duitschers nieuwe plannen gingen uitwerken. De bewaking van Vlaanderen aan de Nederlandsche grens was terzelfder tijd zoodanig verscherpt, dat zelfs de buiten gewone, door den secretaris van het gouver nement onderteekende passen niet werden toegelaten. De Duitschers gaan voort met hun troe pen, welke van andere fronten en andere sectoren van het westelijk front hier zijn aangevoerd, te formeeren. Naar gemeld wordt zouden er alleen achter Kortrijk en aan de rivier de Leie 47 bataljons Duitsche landweer zijn samengetrokken. De positie die de Duitsche legers innemen, is door den rijkskanselier eigenaardig uitge drukt in het woord dat de Duitschers de uitvalspoorten van hun vijanden hebben bezet of versperd. Het wachten is nu op hetgeen verder ge beuren zal. Want hoe gunstige positie de Duitsche legers ook innemen zóó kan het niet blijven. Over Saloniki is nog geen nader nieuws ontvangen. Geen van beide partijen kwamen van hun plaats en beiden bereiden zich op den strijd voor, volgens de berichten, die overigens zeer verward en erg onbetrouw baar zijn. Een en ander toont aan, dat van beide zijden de noodige toebereidselen worden ge troffen voor een hervatting van den strijd onder zoo gunstig mogelijke voorwaarden. Dat die strijd vermoedelijk niet lang meer zal uitblijven is overigens op te maken uit het gesprek van den Griekschen eersten Minister Skoeloedis met een correspondent van de „Daily Cronicie", waarin de grijze staatsman o. m. de gedenkwaardige woorden sprak: „Hoe moeten wij beletten, dat ons land met bloed wordt overstroomd. De eene partij is er reeds, de andere zal spoedig ko men. Op verzoek der geallieerden verplaat sen wij een deel van ons leger naar elders. Elk oogenblik kunnen de Duitschers en Oos tenrijkers binnenrukken. Zij hebben daartoe strikt genomen volkomen het recht, daar wij óók den geallieerden toegang verleenen; zij kunnen hun bondgenooten, de Bulgaren mede brengen. Wat kunnen wij doen Hoe den inval te stuiten van een vijand die in Mace donië reeds zooveel succes had. Ik zie aan komen aldus besloot Skoeloedis dit inter view dat Griekenland zal worden verwoest door een wreeden, meedoogenloozen strijd, omdat de geallieerden grove diplomatieke en militaire fouten hebben begaan." Juister en korter kon de Minister den toe stand niet hebben samengevat. SOMMELSDIJK. Het volgende adres aan de besturen der gemeenten op ons eiland rondgezonden „Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen het Dagelijks Bestuur van den Flakkee- schen Boerenbond (Goedgedeurd bij Konink lijk Besluit laatst van 18 December 1913 No. 72) dat door aanneming der motie Teenstra in de Tweede Kamer der Staten-Generaal de zorg tegen het uitbreiden van Mond- en Klauwzeer komt aan de belanghebbenden. De Bond bovengenoemd meent het van groot belang, nu ons eiland ziektevrij is, in de eerste plaats thans te zorgen dat ons eiland ziektevrij blijft, waarom ze u beleefd doch dringend verzoekt U ten spoe digste te wenden tot de bevoegde autoriteit om machtiging den invoer van herkauwende dieren en varkens in Uwe gemeente te kunnen verbieden." MIDDELHARN1S. 't Dochtertje van Bake- laar had 't ongeluk terwijl zij een emmer schoon wilde maken achter haar woning in de diepe sloot te tuimelen. Den heer W. But had 't geluk haar be houden en wel op 't drooge te brengen. De zoon van S. Looi had 't ongeluk door dat hij op een ladder stond en een dersporten brak er af te vallen met 't gevolg dat hij een arm brak. Door de meisjesvereeniging Bid en werk alhier zijn 207 kleedingstukken aan behoeftigen uitgedeeld. Moge zij rijkelijk steun ontvangen om op den ingeslagen weg voort te kunnen blijven gaan. Terwijl 't zoontje van A. Dubbeld tegen een plank opliep om op een in de kaai liggende sloep te gaan, kantelde de plank en tuimelde hij in de kaai. Spoedig toegeschoten hulp had hem weldra op den kant. Aanstaande week worden de prijzen van het varkenvleesch (regeeringsvarkens) ge steld als volgt: Rollade 55 Magere lappen 55 Doorregen lappen 45 Karbonade 50 Vet spek 40 Reuzel 40 Gehakt 45 Kluiven 15 De gemeenteontvanger alhier maakt bekend dat de uitbetaling van de militie vergoedingen zal plaats hebben op 3 Jan. 1916 des namiddags van 2—4 uur. Stad aan t' Haringvlet. Dezer dagen werd tot Ambtenaar ter secretarie der gemeente Lochem benoemd de Heer W. Braber, vroe ger volontair ter secretarie dezer gemeente. Voor deze betrekking melden zich 23 sollici tanten aan. Ook kunnen we melden dat tot 3e Amb tenaar ter Secretarie te Coevorden is benoemd de heer A. Lokker, vroeger volontair ter se cretarie dezer gemeente. Met ingang vaii 3 Januari a.s. zullen de verschillende soorten van het Regeering- spek en -vleesch met 5 cent per pond wor den verlaagd. Hij kwam er goed af! C. V. had het twijfelachtig genoegen als amateur-schipper uit zijn roeiboot te vallen, zoodat hij in het frissche nat terechtkwam. W. A. wist den drenkeling spoedig uit zijn benarde positie te verlossen. Deze week verscheurde het zoontje van den heer K. een bankbiljet van f 10.—, niet wetende, dat het een geldswaardig „papiertje" was. De nummers ervan werden niet meer gevonden, daar de kleine later bekende de snippers in de sloot te hebben geworpen. Bij de gehouden aanbesteding van de straatschuring op Maandag j.l., was de min- te inschrijver S. v. d. Valk die het werk uit voerde voor f 23,943. Aan A. Braber Wzn. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend telefhoonkantoorhouder alhier met ingang van 1 Januari a.s. Tevens is den heer J. Joppe op zijn ver zoek,, eervol ontslag verleend als opper- brandmeester alhier met ingang van 1 Janu ari e.k. De gemeentegeneesheer alhier heeft een verlof bekomen vanaf heden tot 1 Maart 1916 wat zeker een groot gerief is voor de inge zetenen. Door H.H. Gedeputeerde Staten is de polderkeur der polders „Oude Stad, Lieve Vrouwepolder en Waterontlasting" goedge keurd. Woensdag is de Bommelsche Boot ten gevolge van de mist, omhoog gevaren nabij de Bieningen. De passagiers waren genood zaakt over te stappen op de Middelharnissche boot, die later voorbij voer. Enkele reizig sters echter wachten tot de boot vlot was gekomen en hun omstreeks twee uur inden middag weer thuis bracht. OOLTGÉNSPLAAT. Maandagmiddag j.l. werd het gebruikelijk jaarlijks Kerstfeest met de kinderen der Hervormde Kerk gevierd. Na het zingen van Ps. 105 2 werd het openingsgebed uitgesproken. Daarna zingen „'t Was Nacht." Vervolgens Kerstgeschiedenis door Ds. Lans. Opzeggen door de kinderen 7 verz.Jes. 11 en le Zondag. In de pauze werden de kinderen onthaald op speculaas en chocolade. Zingen Lieve Jezus, trouwe Heiland enz. Vrij verhaal door Jac. Peterse. Zingen Heerlijk klonk het lied enz. Fractatie Kersttimpen. Dankgebed. Zingen Lofzang van Zacherias, Kerstl. op Jezus geb., Kribbe en Kruis, alle deze liede ren begeleid door het orgel. Alle kinderen werd nog een prachtig boekje overhandigd, waarna de kinderen voldaan huiswaarts keerden. Oude Tonge. Zaterdagmorgen brak een wiel van een wagen met pulp van den heer

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 5