HAAS- EN i,. <;u. De Oorlog. (k Tweede Blad. officieel gedeelte. plaat oa - - Zaterdaa 18 December 1915, No. 2138 Twee bladen. eriïig ipcrns* [5ïe?i. 8605 binnenland. buitenland. lil j il ng. I prijsraadsel gemeenteraad plaatselijk nieuws ingezonden stukken. m weer liafl green liet dolter was uw mooi 01 zien en den doen Mina eene te zij de in vrijheid lammeren weide wandeling te was Moien hoe alles geworden stond snrongen de. IN HOC SI(jNO WSES zijn. Dit nummer bestaat mt soedels enz. 8670 Ik. [Telepuoon 4 TURDAÜI. Lrantie. 9075 30ELAARS ELSE, voor aal 12-14. Prijsraadsel. Bureau „Maas en Scheldebode" SOMMELSDIJK i? plek- iduit- tische lede- en en Landstorm-keuring. Jaarklasse 1916. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk brengt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaar klasse 1916 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keu- ringsraad die zitting houdt te Middelharnis in de Amhachtsschool op Zaterdag 22 Janu ari 1916, 's voormiddags 10 uur. Zie verder aanplakbord. Sommelsdijk, 16 December 1915. De Burgemeester voornoemd, BOUMAM. Horloges, iö sedert 25 17. Proeftuin. Het bedrag dat voor zaden en planten voor den Proeftuin moet worden besteed is nog al vrij aanzienlijk. Juist doordat onderzocht moet worden, welke soorten voor onze gron den het meest doelmatig zijn, kan de verschei denheid niet te klein zijn. De oogsttijd is voor alle soorten van 't zelfde gewas ook niet gelijk en dit geeft weer meerdere kos ten, ook waar het de verzending betreft. Het volgend jaar zal getracht worden van som mige gewassen zaad te winnen in den Proef tuin. Dit brengt veel moeiten en voorzorgs maatregelen mee en dan is het nog niet eens gezegd, of de resultaten voordeelig zullen zijn. Maar dat is ook niet in de eerste plaats het doel van den Proeftuin. Hij moet dienen om aan te toonen, welke teelten met succes zijn in te voeren. Zoo zijn het vorige jaar drie soorten stok- Loonen geteeld, n.l. Vroege verbeterde Veen- sche, Extra Slagzwaard en Slagzwaard zon der draad, samen een oppervlakte beslaande van 87 roeden. Natuurlijk kan men met elke soort niet volstaan met een paar rijen, omdat de uitkomsten dan heelemaal niet betrouw baar zijn. De eerste soort bracht per 100 K.G. op f 11.17 en per roede f3.38; voor de tweede soort waren deze cijfers f9.41 en f 1.77 en voor de derde soort f 10.43 en f 2.90. De verbeterde Vroege Veensche heeft dus de hoogste opbrengst, de gewone Extra Slag zwaard de minste, terwijl de Slagzwaard zonder draad niet veel voor de eerste soort onder doet. Ook dient nog te worden opge merkt, dat de slagzwaard zonder draad, wat den wind betreft, de ongunstigste plaats had en 't is dus niet uitgesloten, dat deze soort op een ander jaar de voordeeligste zal blij ken te zijn. Al de stokboonen vormden de derde teelt. Voorafgegaan waren sla en bloemkool. De sla was in het voorjaar onverkoopbaar en de bloemkool heeft van droogte nog al te lijden gehadvooral op sommige gedeelten .Wfan den tuin. De derde teelt heeft door deze t 'v omstandigheden veel meer opgebracht, dan de beide andere teelten te zamen. Papier. Men meldt ons Doordat de invoer van grondstoffen, noodig voor de papierindustrie, vele moeilijkheden ondervindt, zijn Nederlandsche papierfabri kanten er toe over gegaan, in de gemeenten Drunen, Baardwijk, Loonopzand en Waal wijk uitgestrekte mastbosschen aan te koo- pen. LBN. iss Regen- i, Stoepen soorten tegen 9076 jen etc. etc. DE TOESTAND. Maandagavond schreef de N. R. Ct. „De toeschouwers houden den adem in", de Bul garen staan op de drempel van het Grieksche huis te worstelen met hun vijanden die zich in dat huis hebben verschanst". Zal Griekenland dit toelaten Reuter, die er ook bij staat, meent van wel. Maar het bureau had geen tijd zich ernstig in deze allerbelangrijkste kweste te verdiepen, want het moest de wereld duide lijk maken hoe „ordelijk" de terugtocht wel ging. Maar daarmede kreeg men toch de gekste dingen te hooren. Eerstens vertelt het bureau dat de terug tocht zoo snel ging, dat de Bulgaren het Entente-leger op lange na niet bij konden houden. Een jammerlijk pluimpje ondertus- schen, want die troepen waren niet uitgezon den om een bewijs te leveren hoe hard ze wel weg konden loopen. Reuter verteldedat de terugtocht zoo or delijk ging dat geen verliezen werden geleden en dat zelfs de laatste zak voorraden kon worden meegenomen, en nu komt het mooie, „ondanks de vertwijfelde pogingen van den vijand, om door herhaalde en krachtige aan vallen verwarring in onze gelederen te brengen. De Bulgaren vallen in gesloten formatie aan, Zonder te letten op de offers, volgens de beproefde Duitsche methode. Hun verliezen zijn verschrikkelijk". Nu kunnen beide voorstellingen onmogelijk Waar zijn. Als de Bulgaren zoo geweldig aanvielen, moet er gestreden zijn en in eiken strijd vallen slachtoffers. Wanneer de Franschen wél stand hielden blijkt uit hun verder terug trekken, en zèèr snel nog wel, dat de vijand sterker was. Dan moeten minstens sterke achterhoeden opgeofferd zijn. Hielden de Franschen gèèn stand, waren zu dus op de vlucht en viel, zooals „Reuter" zegt, de vijand in dichte drommen aan, dan moet een vreeselijke slachting onder de Fransch-Engelsche troepen zijn gericht. Maar het wordt nog fraaier. „Het Burgaarsche leger was niet in staat de Fransche troepen 'ernstig te bedreigen". Maar waarom vluchten ze dan En eigenlijk is het Bulgaarsche leger el lendig omgekomen. Ziehier het verhaal „In den pas van Demir Kapoe leden de Bulgaren een vernietigende nederlaag. De Franschen wilden terugtrekken en de Bulgaren trachten hen te vervolgen. Toen de troepen vochten in den pas openden twee Fransche regimenten met een verborgen batterij van machinegeweren plotseling een moordend vuur op de Bulgaarsche regimenten en doodden zeer velen. De Bulgaren namen in een paniek de vlucht". Prachtig, de houding van die zwarte en bruine huurtroepen? Sofia echter meldt: „De Engelschen en Franschen zijn op Grieksch gebied terugge drongen. Onze troepen staan aan de Grieksche grens en hebben voorloopig de vervolging gestaakt. Op het heele front heerscht rust. Wij hebben den vijand 1234 gevangenen, onder wie 18 officieren afgenomen, mitsga ders 14 kanonnen, 62 munitiewagens, 10 ambulancewagens voor twee paarden en veel ander oorlogsmaterieel. Van heden af zal slechts dan een bericht van den generalen staf worden openbaar gemaakt, als krijgs verrichtingen van belang te melden zijn". Jammer toch dat op deze „ordelijken" te rugtocht nog zooveel moest achterblijven. Doch ter zake. Macedonië is vrij. Geen geal lieerde of Servische soldaat is meer binnen de grenzen. Hoe staat het te Saloniki is nu de groote vraag. Zooals men weet zijn daar de Engelsche en Fransche troepen geland en is het Griek sche leger daar geconcentreerd. Een bericht aan de Daily Telegraph meldde eenige dagen geleden, hoe de positie er was in het einde van November. De Grieken hadden loopgraven en prik keldraadversterkingen aangebracht op alle heuvels die Saloniki beheerschen en hadden bovendien zwaar geschut in stilling gebracht, dat de geheele haven en de opslagplaatsen der verbondenen bestreek. Zoolang deze toestand blijft bestaan kunnen de verbondenen de plaats onmogelijk verdedigen en het is waarschijnlijk, dat in den laatsten tijd hoofd zakelijk met Griekenland gesproken is om dezen toestand verandering te brengen. Een telegram van de Daily Tel. liet doorschemeren, dat al deze belemmeringen van de zijde der Grieken slechts ten doel hadden, de gealli eerden te verhinderen, hulp aan Servië te brengen. Vaak kwam het tot openlijke be toogingen van vijandelijkheden. Zoo was op den 21en November de houding van koning Constantijn's troepen zoo dreigend, dat de transportschepen order kregen, de kaden en de dokken te verlaten en dat de oorlogs schepen der verbondenen zich klaarmaakten voor het gevecht". Dat is een andere kijk op de zaken als de tot nu toe geldende. Van Engelsche zijde is steeds beweerd, dat de koning de Entente tegenwerkte maar het Grieksche volk, dat was geheel op haar hand. Uit geheel onverdachte bron worden we nu wel beter ingelicht. Maar men begrijpt, dat onder zulke om standigheden de Entente-troepen de Bulgareu niet durfden afwachten. Vandaar de zware druk op Athene geoefend en in de laatste vergadering van den oorlogsraad werd zelfs besloten geen vertoogen meer houden, maar aan generaal Serail te Saloniki eenvoudig militaire pressie op te dragen. Of koning Constantijn daarvoor gezwicht is weten we niet omdat, gelijk met boven staande, ons het bericht gewerd, dat Duitsch- land ook bij Griekenland heeft aangeklopt. De Bulgaarsche en Duitsche legers staan aan de grens en ontvingen groote verster kingen zeggen de Fransche berichten. Hoe het zij, koning Constantijn heeft zijn troepen uit het oosten van Griekenland terugtrokken en even ten westen van Saloniki opgesteld. De baan is vrijde slag kan beginnen. De Bulgaren werden op 120.000 man geschat, maar dat moeten er meer zijn, omdat de Entente-troepen, die 150.000 man sterk waren, al door spreken van een groote overmacht, 't Kan natuurlijk wel zijn, dat bij de Bulgeren nog een 100.000 man Duitsche troepen komen. Dim was er een overmacht. Van het Westfront is de algemeene ver wachting, dat de Duiischers binnenkort een grooten slag zullen inzetten. Reeds drie weken geleden begonnen door Luxemburg en over Luik, vooral bij nacht, ontzaglijke Duitsche troepenbewegingen van het Oosten naar het Westen. Nog grooter massa's schijnen van Metz uit in de richting Soissons te zijn gezonden. De troepenbewegingen gaan met het ver voer van geweldige artillerie en groote voorraden ammunitie gepaard. Kanon en mitrailleur, die moeten den doorslag geven. Ook in Servië is dit het geval geweest. Mackensen had niet meer dan 150 k 175.000 man lot zijn beschikking (afgezien van het 80.000 man sterke Oostenrijksche leger), maar hij zette vijf stukken in, waar men tot dus ver één kanon voldoende achtte. De artillerie heeft verreweg daar het voornaamste werk gedaan. Zóó zal 't nu ook gaan aan 't front in 't Westen, vreezen de Franschen en Engel schen. Senator Humbert heeft er daarom in een Fransch blad op aangedrongen, dat de artillerie der geallieerden duchtig worde ver sterkt, dat het geweer door de mitrailleur worden vervangen dat overal de mensche- lijke kracht plaats make voor de machine! De Duitschers zullen, zoo verwacht men, het eerst tot een offensief overgaan. Duitsch- land kan niet langer toelaten, dat steeds meer levens worden opgeofferd in een nut- teloozen loopgravenoorlog, terwijl de Engel sche troepenmachten dag in dag uit versterkt worden, zoowel wat manschappen betreft als munitie. Terwijl de geallieerden hun aanvallen zullen uitstellen tot het voorjaar 2 mil- lioen recruten moeten zich in Engeland hebben aangemeld voor den dienst, maar die moeten nog worden geoefend zullen de Duitschers onmiddellijk hun slag trachten te slaan, zoodra door harde vorst de grond begaanbaar is geworden voor infanterie en artillerie. Indien dit juist is, dan zou de groote slag zeer waarschijnlijk omstreeks Nieuwjaar plaats hebben. Meer kanonnen dan ooit zullen in het vuur worden gebracht, een vuur, dat niet minuten of uren zal duren, maar dagen, ja zelfs weken, zonder een enkel oponthoud. De Duitschers zijn in den laatsten tijd bezig, het westelijk front ge weldig te versterken. De Belgische bevol king wordt weggevoerd en nieuwe sporen worden aangelegd. Oplossing Prijsraadsel No. 2. Voor ons prijsraadsel No. 2 ontvingen we 70 goede oplossingen, dien we hieronder laten volgen. De uitkomst was: Voor St. Nicolaas is Boekhoven ruim gesorteerd. De prijzen vielen ten deel aan CORNELIA HU1ZER Md., Den Bommel Hoofd prijs. Een prachtig Dameskerkboekje met gouden knip die de gelukkige zelf kan komen uitkiezen. A. J. M. 't HOOFD te Driebergen 2e prijs. Een Vloeidrukker. F. PEN te Sommelsdijk Een Inktstel. 3e prijs. CATH. BOEKHOVEN te Sommelsdijk 4e prijs. De Windmolen. C. KOSTER, Bik- en Arnoldkade 28, IJmui- den 5e prijs. Een Schrijf garnituur. MAATJE DINA KEIJZER te Stad aan 't Ha ringvliet 6e prijs. Een Portretalbum. M. J. EELDER1NK te Herkingen 7e prijs. Een Postzegelalbum. JANNETJE GOUSWAART Cd. te Sommels dijk 8e prijs. Een Damesschrijfgarnituur. E. P. VAN OOSTENBRUGGF. te Stellendam 9e prijs. 1 Ex. Jaap Holm en zijn vrienden. J. L. BRABER te Stad aan 't Haringvliet 10eprijs. Een doos teekeninkt met 6 grondkleuren. De prijzen kunnen desverkiezende na toe zending van vijftien cent per postpakket worden toegezonden. Voorts ontvingen we goede antwoorden van A. d. K„ M. K., S. R., L. C. D., S. G., M. G., S. v. d. M., M. K., M. K. te Sommelsdijk. J. V., G. B„ K. B., D. D., D. S., C. M., M. d. B., M. v. W., M. v. d. W. en J. H. v. d. W. te Middelharnis. H. K., M. G., J. v. d. St. en J. K. te Stad aan 't Haringvliet. J. A. v. L., L. Sch., G. A. v. R., E. A. v. dï M., H. V., G. W-, D. F. T. v. N., C. A. E. J. R. te Den Bommel. C. K., A. D. te Ooltgensplaat. A. P. R., P. C. v. D. te Oude Tonge. E. L., J. R., S. v. d. SI., K. P. R. te Dirksland. J. C. v. O., C. W. L., E. A. S., M. J. E. te Herkingen. M. G., D. S. te Melissant. A. L., A. L. L. v. d. V., J. M„ N. v. d. N., J. N. R. te Stellen dam. B. C. S. te Ouddorp. J. T. te Nieuwkoop. J. E. te Dreischor. C. A. d. V. te Zuidland. J. v. d. SI. te Rot terdam. H. v. E. en H. R. M. J. v. E. te Hoogvliet, en nog een welke vergat naam en plaatsnaam te zetten. En nu weder een nieuwe, no. 3, welke van een geheel andere genre is. Een mooie tijdpasseering voor onze jonge lui. Zet de volgende woorden op de rechte plaats en maakt er zoodoende goede zinnen van Oplossingen worden ingewacht voor of op 8 Januari a.s. en denk er om op den omslag van den brief het woord „Prijsraadsel" niet te vergeten en geen orders daarbij sluiten bv.: Verslag van het verhandelde in den - gemeenteraad te MIDDELHARNIS op Vrijdag 10 Dec. 1915 des na middags om half drie. Met den voorzitter waren 10 leden aan wezig. Afwezig den heer J. J. Slis met ken nisgeving. De voorzitter verzocht den secretaris de notulen voor te lezen waarna dezelfde goedgekeurd werden. Aan de orde is inge komen stukken. Ten eersten een schrijven van Heeren Ged. Staten inhoudende 2 goedkeuringen van wijzigingen gemeente begrootingen. Een schrijven van de gascommissie, in houdende verzoek aan den raad goedkeuring tot opneming van f 28000. De voorzitter geeft den raad eene nadere toelichting be treffende een paar opmerkingen van den heer J. J. Slis. Daarna dat die f 28000 noodig zijn voor aflossing kasgeld en uitbreiding. Hierna deeld de voorzitter mede, dat een schrijven is ingekomen van de vereeniging van kleine gemeenten, deze te steunen, daar dit volgens mededeeiing van den voorzitter be staat uit een geldelijke bijdrage, en stelt den raad voor daar niet op in te gaan, 't welk wordt goedgevonden. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat een schrijven is inge komen van W. P. de Labije inhoudende om het gasthuis te koopen om dit dan in te richten voor Café, waarop afwijzend wordt beschikt. Daarna deeld de voorzitter den raad mede dat door Heeren Ged. Staten, twee opmer kingen zijn gemaakt op de gemeeiïtebegroo- ting, namelijk op de vaststelling subsidie lager onderwijs, f 6300, en ten tweede der post uit gaven pensioen betreffende gemeenteambte naren, weder te brengen gelijk 't vorige jaar. Nadat door den voorzitter, aan den raad eene wijziging is voorgesteld en dit is goedge keurd zal deze wijziging worden opgezon den. Daarna had eene af- en overschrijving plaats van de gemeentebegrooting 1915. Als nu is aan de orde benoeming van een lid en plaatsvervangend lid der gascommis sie, aan de beurt van aftreding zijn de hee ren T. C. Nipius en C. Nuij welke niet meer in aanmerking wenschen te komen, eerstge noemde nog wel als plaatsvervangend lid, maar niet meer als lid. Na gehouden stem ming zijn benoemd als lid den heer J. J. Slis en als plaatsvervangend lid den heer T. C. Nipius. Daarna is aan de orde onderhandsche verhuring van een schuurtje, lijnbaan en tuintje. Door den heer Born wordt de opmerking gemaakt dat hij liever had dat dit publiek werd verhuurd. Na eenige bespreking wordt besloten dit publiek te verhuren, en de lijnbaan en ver dere tuintjes van de gemeente weder voor 1 jaar te verhuren aan die menschen die er huurder van zijn. Hierna wordt door den heer C. Zeedijk aan den voorzitter gevraagd wat zijn zienswijze is betreffende de gedempte Spui omreden die grond daar renteloos ligt. Om hierop antwoord te geven acht de voorzitter het goed de deuren te sluiten en gaat men over in geheime zitting. Vergadering van den raad der ge meente N1EUW-HELVOET op 13 Dec. Voorzitter A. van der Leinde oudste wet houder. Aanwezig alle leden. Notulen gelezen en goedgekeurd. De heer van Hartingsveldt, deelt mede, zijne meening was, dat Foltings aanwijzing tot administrateur t. m. 31 D.c. 1915 liep. De Voorz. licht in, dat dit is tot wederop- zeggens toe. Stemming, benoeming onderwijzer, (va cature P. Kruijne) Vergadering in comité, op verzoek van den heer Kramer. Na herope ning gestemd en met algemeene stemmen benoemd J. G. van der Bent te Ter Neuzen. Benoeming arts. H.H. Herbert 5, C. van der Sluijs 2 stemmen. De heer Kramer ver klaart zich tegen eene vaste belooning van f 150 en voor belooning per behandeling, be nevens voor onbepaalde termijn. Dit koste in 1914 beneden f 100. Alzoo besloten. Benoeming commissie tot wering van schoolverzuim. De Voorz. deelt mede, dat hij niet meer in aanmerking wenscht te ko men. De heer Kramer is van oordeel, dat nu eens anderen daarin moeten komen, want dat de tegenwoordige reeds 6 jaar zitting hebben. Het aantal leden op 4 bepaald en precentiegeld geregeld. Uitslag stemming, M. den Ouden 4, C. van Dooren 5, L. Blind 6, L. Touw 5, M. Nieu- wenhuijzen 3, G. Bal 3, A. van den Hoek 1 P. Kap 1 stemmen. Alzoo de vier eerstge- noemden gekozen. Verordening verstrekking levensmiddelen. De heer Kramer is voor een maandelijksche kasopname. De verordening goedgekeurd. De heer van Hartingsveldt zou een ken- teeken wenschen voor hen die regeerings- groenten venten. Voorz. deelt mede, dat het alleen A. Konijnendijk en Th. Dangerman zijn. De heer Kramer vindt, dat verstrekking van brandstoffen alleen bij nood, dient te geschieden. Met algemeene stemmen, den Voorzitter een blanko crediet voor de levens middelen verstrekking toegestaan. Ingekomen stukken 1. Adres van den Bond van Gemeente ambtenaren om verhooging van jaarwedden. 2. Dankbetuiging van A. A. Folting voor gratificatie ad f f 12.50. 3. Alsvoren L. Touw voor zijn benoeming als eerste onderwijzer. 4. Alsvoren P. Kruijne idem Hoofd der School aan den Westdijk en verzoek om ontslag als onderwijzer aan de le O.L.S. Dit hem op de meest eervolle wijze verleend 5. Adres Propaganda C. Ned. Vereen, tot Afschaf. Alcoh. dranken de vergunning te beperken. De heer van Hartingsveldt stelt voor, geen nieuwe vergunningen meer te verleenen en maxcimum op 9 te stellen en geen 10 zooals zou kunnen. Aangenomen met een tegen stem van den heer v. d. Schilt. 6 Adres van den heer Kruijne met ver zoek evenals zijn voorganger een tuin te hebben. Met algemeene stemmen, het voor stel van den Voorzitter, afwijzend te be schikken, aangenomen. Langdurige bespreking over schoolspeel- terrein aan den Westdijk en Diaconiegrond. 7. Schrijven Polderbestuur over verande ring van Subsidie. De begrooting nog niet terugzijnde, kan daarop niet geantwoord worden. Discussie over wegenverbetering. 2e Suppl. kohier H. O. en 4e kwartaal schoolgeld 1915 goedgekeurd. Verordening heffing Personeele Belasting te veranderen, daar een gedeelte der gemeen te in de 6e klasse komt in 1916. Voor 6e klasse aangenomen. 50 opcenten voor percenten, wier belast bare huurwaarde niet hooger i3 dan f 125. 55 opcenten voor percenten, wier belast bare huurwaarde bedraagt 125 en niet hooger dan 150. 60 opcenten voor percenten, wier belast bare huurwaarde bedraagt 150 en niet hooger dan 200. 65 opcenten voor percenten, wier belast bare huurwaarde bedraagt 200 en lager dan 250. 70 opcenten voor opcenten, wier belast bare huurwaarde bedraagt 250 en hooger. Suppl. kohier Honden bel. 1915 vastge steld. Rondvraag. De Heer v. d. Schilt deelt mede, dat of schoon gerepareerd, het riool aan de Rijks straatweg nog niet in orde is. Onderzoek toegezegd. SOMMELSDIJK. De keuring der landstorm- plichtigen, jaarklasse 1916 zal voor deze ge meente plaats hebben op Zaterdag 22 Januari 1916 v.m. 10 uur in de Ambachtsschool te Middelharnis. Tegen C B. M. zonder bekende woon- of verblijfplaats is proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. MIDDELHARNIS*. Ingaande 15 December 1915 is de Rijksklerk 3e klasse A. Keur tij delijk geplaatst ter Directie der Dir. Belas tingen te Rotterdam. Met dien datum tot nader order werkzaam gesteld ten kantore alhier de rijksklerk 3e klasse J. Hendriks van Inspectie D. B. Ie Afd. te Rotterdam. Door het bestuur van 't onderlinge be grafenisfonds is aan de leden een gulden per hoofd terugbetaald en bedraagt dit te samen f3300. Bezig zijnde met haar werk had E. v. d. Nieuwendijk 't ongeluk haar hand te ver wonden waardoor bloedvergiftiging ontstond, geneeskundige hulp was noodzakelijk. DEN BOMMEL. Door de vele regens in de laatste dagen gevallen, staan sommige we gen en bijna alle weilanden onder water, is er dan geen enkel middel om deze middel- eeuwsche toestanden te verdelgen Ja, een Watermachine maakt alle onoverzienbare watervlakten tot vruchtbare grasvelden. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat Woensdag 29 December a.s. des namid dags tusschen 2 en 4 uur ten huize van den gemeentegeneesheer gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze in- en herinenting. OOLTGENSPLAAT. De keuring voor den landstorm jaarklasse 1916 zal voor deze ge meente plaats hebben op 24 Januari a.s. des morgens 10 uur in de Openbare school No. 1 alhier. B. en W. maken bekend dat op Vrijdag 24 Dec. a. s. des namiddags 2 uur gelegen heid zal bestaan om zich te laten inenten of herinenten voor hen die zich daartoe ten gemeentehuize aanmelden. OUDE TONGE. Bij den heer M. Mijs ont stond Donderdagmiddag brand in de schoor steen. Met eenige emmers water was men het ongeval spoedig meester. Aan de Voetbal-club D. I. O. is door den heer Th. van Vugt een weiland in bruik leen gegeven hetwelk door de leden dier club in dank is aanvaard. Tegen de huisvrouw van J. d. V. is proces-verbaal opgemaakt wegens het eigen handig uitbreken der Muntgasleiding. Vele ingezetenen, gebruikers van Munt- gas, hebben geweigerd prijsverhooging te be talen op last van de Directie zijn bij die personen de meters weggehaald. L.l. Maandag is een paard van den heer L. v. d. Bogaard, landbouwer, door een len denberoerte gestorven, terwijl eenige weken geleden een koe van hem is afgemaakt, door dat het dier een stuk van een bietenkop in de keel had. Voor den eigenaar een,.schade post. Ter openbare kennis is gebracht, dat de rekening op last der gemeente, dienstjaar 1915 voor 5 Januari a.s, bij de gem. opzich ter moeten worden ingeleverd. HERKINGEN. De schoenmaker P. D. alhier had Maandag jl. aan den Zeedijk onder deze gemeente het ongeluk voorover te vallen met het ongelukkige gevolg hij zich dermate bezeerde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij tot op heden zijn gewone bedrijf niet kan uitoefenen. Voor de landstorm lichting 1916 welke onder de wapenen zullen worden geroepen komt in deze gemeente niemand voor. GOEDEREEDE. De jacht op klein wild zal Vrijdag 31 Dec. e.k. gesloten zijn met zons ondergang. OUDDORP. Donderdagavond gaf de Chr. Zangv. „Looft den Heere" eene uitvoering in het oude schoolgebouw die welgeslaagd mag heeten. Het programma bestaande uit 24 nummers werd zonder storing geheel ten einde ge bracht. Zoowel de zangstukken als de voor drachten werden onberispelijk voorgedragen. Aan het einde sprak Ds. Róssing een pas send slotwoord waarna de vergadering welvoldaan uiteenging. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Aan den Correspondent van Vooruit. Geheel uw zielsbedrijf, uw aardsch en geest rijk woelen Hangt aan den haat van 't hart en draait [om deze spil. Bilderdijk. In Vooruit van 15 Dec. j.l. staat onder plaatselijk nieuws het volgende bericht: Bij het verhuren van zitplaatsen in de verbouwde Geref. Kerk alhier, ging het Maandag zoozeer onordelijk toe, dat enkele personen met elkaar handgemeen werden ook werd door enkele personen misbruik gemaakt van hun positie om de beste plaatsen te geven aan vriendinnetjes en vrienden. Dit stukje is geschreven door den corres pondent van Vooruit, die de opzettelijke be doeling en klaarblijkelijken toeleg heeft ge had om onzen Kerkeraad en bouwcommissie een smaad aan te wrijven niet alleen, maar ook om onze Geref. Kerk en passant een smak en trap te geven. Was dat zijn onheb belijke en onze-Kerk-vijandige bedoeling niet geweest, dan had hij achter zijn vileine en giftig stukje zeer zeker nog gezet: Maar Woensdagavond was die Kerk stampvolzat ieder op zijn plaats en was er een innige danktoon t»ij oud en jong voor de groote gunste huns Gods, die 't armelijk kerkgebouw van weleer had doen vervangen door een tempel, die een juweel is onder de publieke gebouwen in onze gemeente, die er zich op beroemen mag, dat daarin leeft en woont een Gereformeerd volk, dat wel eens onordelijk naar een plaats dingen moet, maar toch ook door zijn liefde voor de Geref. beginselen in staat was om in 14 dagen tijds 12000 gld. bij elkaar te brengen, wat in de kringen van onze Vooruit tot de absolute onmoge lijkheden behoort, zelfs onmogelijk, als 't de oprichting van een komedie betreffen zou. Was 't zijn bedoeling niet geweest om een fout in de regeling (het beste paard struikelt wel eens, niet waar?) op Maandag te publi- ceeren met wellust en genotvol handengewrijf en zichtbaar plezier om te wonden (hoewel een Geref. een harde huid heeft en bij zijn geeselpaal nog zoete rozen geuren), dan had hij geschreven: Bij 't verhuren in de gerestaureerde Kerk der Geref., op Maandag, was er zoo'n ont zaglijke belangstelling, zóó overstelpend, dat leden, maar ook tal van Ned. Hervorm den de tafel bestormden en de Kerkeraad met de Commissie onmachtig bleken dien overweldigenden stroom volks te ordenen

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3