mmm lelbarnis. Woensdag 8 December 1915 80sis* Jaargang N". SI85. iwers isnijder. ongen. Antirevolui Orgaan IN HOC SIGN O V INCES uiivasriiiBin. AND ;icieng9 - Tel. 19. i L VET rk. MVH, voor de Zuidhollandücfae en Keenwicbe Eilanden. W. BOEKHOVEN, imanten sdbriSlen voor rift Stormaanval togen de Eerste, Opgericht 1738, capitaaL KAMEROVERZICHT. BIJENTEELT. evolen voor de :n Machines n, Bamford's en or de Zuivelbe- ■troffen bekende ken verdringt £.®PJjk, zrainfg, Heer lime, Courant verschijnt slken Woensdag en S&ieröag. Abonnementsprijs per drie Bsaasdaa fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent, 95S7 uitend bij Tel. Int. 10481. 9486 Ameublement. IftDAM. Ameublement. eten op Binnen- en ruizen en landerijen sz. 9101 »st bilhjke rente si. NEERBUIZEN. ,'oederartikelen. jorten DRAAD- erzekert te zijn. iWAARBORGr- z. enz. EVOLEN. LiHARNIS. UIT0EY1B BOMMEIJSDIJK. frïefMB IatereoM*. W®. Advertentiëia 10 öent per regel en s/s ssss? B SO per rep!» Boeksankondigïag1 5 Cent par regsl es Kaal, DienstasumrageH BlenstaanMedingen 50 Csat per ^laataiag. Sreots letters m vignetten worden berekend naar da plaatsruimte db gij beslaan. Mvertentiën ward»» ingewacht tot Dingdag- Sin Yrijdaginorgfn 10 nnr. :e waarde. Alle sinfclien voor de Hedactle teestemd, Advertentlën ess verdere Afln»lnf«tr»*le franco toe te oenden aaw den BJ If gever. III. (Slot) De eerste moet om. Daarom moeten in 1916 de Staten om. Met brandend verlangen zoekt men hun val. De Eerste Kamer moet Linksch wor den, dat is de eenige toeleg. Daarom moe ten omgezet worden de Staten van Zuid- Holland, Zeeland en Overijsel. Op die drie provinciën loert men en op Gelderland, In Zuid-Holland moeten aftreden: J 105. 8",_~ .3 80.50 Kwast, Kcgelfleschjes Wijnazijn Gemberbier, wijn, Ananas en andere g vele andere artikelen 9398 g en franco. 9 co IMEEIfij Middelharnis Rechts. 2 Links, 0 Brielle 0 1 Oud-Beierland 0 1 Ridderkerk 2 0 Dordrecht 0 2 Sliedrecht 2 0 Gorkum 0 2 Gouda 3 0 Rotterdam 5 3 Schiedam 1 0 Vlaardingen 2 0 Delft 2 0 Den Haag 0 5 Leiden 1 1 Alphen 2 0 Leiderdorp 2 0 Zoef ei Uieel- 2 0 26 15 en In Gelderland is 't nu: 86 Rechts tegen Links. Kr moeten aftreden 20 Rechts 11 Links. De concentratie hoopt daar op see zetels winst Iü Zuid-Holland is 'tnu: 48 Rechts tegen 84 Links, Er moeten aftreden 16 Rechts en 15 Links. De Concentratie hoopt hier op 8 zetels winst. In Zeeland is 't nu: 22 Rechts en20Links. Er moeten altreden 14 Rechts en 7 Links. De Concentratie hoopt op 2 zetels winst. In Overijsel is 't nu: 24 Rechts en 28 Links. Er moeten aftreden 14 Rechts en 10 Links. De Concentratie hoopt op 1 zetel winst. Krijgt ze met behulp der Socialisten die winst-zetels, dan is de Eerste Kamer om. Want 't staat in de Eerste Kamer zoo: Op't oogenblik zijn er daar 31 Rechts tegen 19 Links. Gaan de Staten van Gelderland om) dan vallen er ook 2 Rechtsohe Eerste Ka merleden; gaan de Staten van Zuid-Holland om, dan vallen er 4 Reehtsche Esrste-Ka- merledengaan de Staten van Overijsel om, dan valt er 1 Rechts Eerste Kamerlid. In Zeeland kan de Concentratie wel de Staten omzetten, maar er treden voor die provincie geen Reehtsche Eerste Kamerle den af. Vallen dus de Staten in Zuid-Holland Gelderland en Overijsel om, dan duikelen ook 7 Eerste Kamerleden van Rechts; dan verandert deze Kamer van 31 Rechts in 24 Rechts. En is ze dus in de minderheid, want dan zijn er 26 Links. En daarom is 1916 xoo'n hoogst belang rijk jaar. Daarom sal men een Stormaanval wagen op de Staten èn in Zuid-Holland èn in Gelderland èn in Overijsel. Ook in Zeeland( hoewel dit thans voor de Eerste Kamer niets baat, wel naderhand. De Eerste Kamer moet om. Men verwijt haar: Kapitalistenknechten] Conservatisme. Kuyperdienaresse. Vijand van de Tweede Kamer inzake het Eedayraagstuk. Vijand van de Tweede inzake de Indische Schoolpolitiek. Vijand van de Tweede inzake Vermogens belasting, Vijand van de Tweede in zake Treubs- belastiDgwetten. Vijand van de Tweede in zake Staats- pensioneering. Vijand van de Tweede in zake Vrouwen kiesrecht. Vijand van de Tweede Kamer in zake de gelijktijdige ontbinding van Prov. Staten en Eeiste Kamer. Vijand van de Tweede in sake 't toela ten van Vrouwen in Eerste Kamer, Twee de Kamer, Staten en Raden. In één woord: de Eerste Kamer is vol gens de Socialisten en de Concentratie zoo'n conservatief allegaartje, dat er niets meer mee valt te beginnen, als aanstonds de «democratie" haar winsten op het politieke erf tracht binnen te halen nl. Algemeen Kiesrecht en Belastingen en Staatspensioen en Vrouwenkiesrecht. Daarom moet Zuid-Holland om! Daarom Gelderland! Daarom Overijsel. Maar vooral Zuid-Holland. Men loert vooral op Middelharnis (2) op Rotterdam (5) Vlaardingen (2) Maar op Middelharnis zijn alle oogen gevestigd. Op de aftredende leden Vwgtel en Warnaer, Niets zal worden ontzien! 't Zal nog erger gaan dan in 1913. Er op of er onder, 't Blijkt uit alles, wat we daarvan onder de oogen brijgen. Waakt! de Stormaanval is in aantocht! De tweede Winter. Hoewel nauw uit de verte hoorbaar, toch dreunt nog 't kanon toch vallen nog de slachtoffers vau den rampzaligen krijg. Ser vië ligt te zieltogen Montenegro krimpt weg tusschen sijn bergen Albanië is in siddering de Adriatische Zee klotst haat en wraak tegen den algemesnea vijand Griekenland wringt zich in allerlei bochten om 't oorlogsmonster te ontvlieden en 't Westen van Europa leeft nog als op een vulkaan. De tweede winter en ieder ziet als No- ach in zijn ark naar 't dalen der wateren maar helaas, de uitgelaten vogels p kken tegen de deur, dat de vloed nog niet ge noegzaam gedaald is. Nog is er geen Ara rat tot rustplaats van 't drijvend zeegevaar te. Nog kan geen altaar worden opgericht, waar Noach den Naam zijns Heeren aan kan roepen. De tweede winter. En ten tweeden male een sprake Gods tot Nederland Ik heb geen lust in uwen dood, maar daarin heb ik lust dat gij u bekeert en leeft voor mijn aangezicht. Wordt die vriendelijke uitnoodiging uit d8n Hooge met den hoogstcn ernst aange hoord 't Is een bede des Konings der Koningen om sich te verootmoedigen als in d9 dagen van Nineves's bedreiging, 't Is een waar schuwing onzen nek niet te verharden ;zco gij zijn stem dan heden hoort, geloof sijn heil- en troostrijk woord verhard u niet maar laat u leiden. Dat is de sprake des hemels in dezen tweeden winter. Nederland is bewaard bij den vrede en bij veel leeds is er oneindig meer danks. Bij ingekrompen welvaart el ders, staan verhoogde inkomsten hier. Bij armoe en - ebrek en gekrijt en rouw elders is hier t> d en k'.eadii in overvloed en behoeft ^ee: zwart gewaad wegens ge vallen zon broeders en vaders aange togen. De tweede winter. Is er nu ook dubbele erkentenis van Gods liefde en genade en sparende trouw? Er gaan zoo door heel ons Vaderland droeve geruchten van God vergetenheid en ondankbaarheid. De ernst des levens is weer geweken. Materialisme en Mamondienst richten hun fis als cp. En 't gouden kalf wordt bewonderd. Heeft de tale des Hemels dan geen ge hoor meer? Kan Nederland sijn God weer missen? Most de Allerhoogste weer uitge bannen, omdat Hij zoo goed is den oorlog te keeren van onze erve? 't Zal zwaar te verantwoorden zijn. Wel daden Gods te ontvangen en ze te mis kennen door wereldlust. De strijd aanvaard door de Rechterzijde, waartoe de Regeering haar heeft gedrevendat is de korte inhoud der laatste zittingen. De Regeering heeft aan de Rechterzijde den handschoen toegewor pen en deze heeft hem opgeraapt. De Regeering kon ter hand nemen zei mr. Lohman (doch zie hier dit deel zijner keurige rede: „Wil deRegeeringhet bestand handhaven, dan moet zij zich ook onthouden van het doen van voorstellen, waarover de partijen verdeeld zijn en tot de oplossing waarvan zij zich bij haar optreden geroepen achtte. Omtrent hetgeen de Regeering naar mijn meening had kunnen doen, wil ik mij ver- oorlooven even uit te wijden. Er liggen nl. tal van wetsontwerpen in de neutrale zone gereed, ik erken, dat ik niet weet wat om trent die wetsontwerpen de volkswil is, maar ik wil ze toch even opnoemen. Wijziging van de eerste zes titels IVde Boek B. W. (6) Is bij de Kamer sinds 1 October 1903. Gereed voor beraadslaging sinds 18 Janu ari 1907. Wijziging Burgerlijk Wetboek inzake on rechtmatige daad (9). Is bij de Kamer sinds 7 Februari 1911. Gereed voor beraadslaging sinds 25 April 1913. Wijziging Gemeentewet (10). Is bij de Kamer sinds 23 Februari 1909. Gereed voor beraadslaging sinds 21 Juli 1913. Wijziging der Hinderwet (12). Is bij de Kamer sinds 28 September 1909. Gereed voor beraadslaging 23 Januari 1914. Regeling betreffende woonwagens en woon schepen (i3). Is bij de Kamer sinds 25 November 1912. Gereed voor beraadslaging sinds 25 Juni 1914. Landarbeiderswet (15). Is bij de Kamer sinds 20 December 1911. Gereed voor beraadslaging sinds 11 Decem ber 1914. Ik zou hier kunnen bijvoegen Administratieve rechtspraak (17). Is bij de Kamer sinds 21 Februari 1905. Doch alleen het eerste gedeelte van het Verslag is uitgebracht, zoodat deze zaak wellicht nog niet voor openbare beraadsla ging gereed is. En waar er dus nog genoeg werk te doen was, behoefde de Regeering niet met wets ontwerpen te komen zooals ze ze nu aan biedt. De kwesties, die 't Land verdeelen, hadden moeten blijven liggen; en de zaken, die voor afdoenidg rijp waren, hadden kun nen worden behandeld. En wat de Grond wetsherziening betreft en wat aangaat de finantieele zakenmen had heel wat een voudiger voorstellen kunnen indienennu roept de Regeering om Algemeen en Vrou wenkiesrechtnu wordt 't heeie belasting stelsel over hoop gehaald en haalt men in dezen oorlogstijd den partijstrijd op onze erve. De Regeering wil die gewichtige vraagstukken vóór de verkiezingen van 1917 afdoen, omdat na den vrede ons Land een eervolle doch zware taak wacht en hoe eerder wij dan voorbereid zijn om alle onze krachten aan die vervulling van die taak te wijden, des te grooter zal de kans zijn dat wij haar kunnen vervullen. Maar wat de Regeering voorstelt is zóó ingrijpend, en het optreden van minister Treub inzake Talma's wetgeving zoo over moedig, dat de Rechterzijde de Regeering niet ontzien zal, zoomin als deze de Rech terzijde ontziet. De heer Treub slaat een toon aan tegenover Talma's verzekering, dat er nog zeiden in een Regeeringsstuk over een vroegeren ambtgenoot zoo onwaarderend gesproken is als bij dit. Maar de Rechterzijde gaat voor zulke taal niet opzij en te zijner tijd zal men 't den minister wel doen gevoe len, hoe hij in dezen de Rechterzijde heeft gegriefd. Ook dr. Nolens sprak in denzelfden geest. Hij zei In de derde piaats de herziening van de verzekeringswettenwaarvan wel niets zal komen. Hoe men het ook uitrekent met de nog resteerende maanden en jaren, ik ge loof niet, dat iemand zoo optimistisch zal zijn gestemd, dat hij zal zeggendaar komt in deze vierjarige periode nog iets van terecht. Nu zeg ik ronduit, dat mij dat enorm spijt. Niet voor mijik heb aan de voorbereiding van die verzekeringswetten een deel gehad, maar dat ik met het oog op den arbeid dien ik er zelf aan besteed heb op de invoering der verzekeringswetten zooveel prijs zou stellen, daartoe weet ik nog wel het essen- tieele van het zelf gaarne gewildevoldoende te onderscheiden. Maar ik acht het zeer te betreuren, dat men dergelijke wetten, omdat de regeling ook wel op een andere manier mogelijk zou zijn, gaat veranderen en zoodoende met het oog op wat dikwijls in verhouding tot andere dingen nietigheden zijn, de zaken zelf een voudig ter zijde stelt, met het nadeelige ge volg, dat de menschen die daar jaren en jaren ik behoef daar niet op een theatrale manier over te spreken die daar tientallen jaren op zitten te wachten en wien de voordeelen van een goede verzekering ook door dezen Minister van Financiën herhaal delijk zijn voorgehouden, nog steeds wachten en kunnen blijven wachten op een ziekte verzekering en op een invaliditeitsverzeke ring; want of die wetten ook al in het Staatsblad staan, daar heeft geen sterveling wat aan. Welnu, in de eerste plaats zullen wij dan krijgen de behandeling van ik zou zeggen de steen des aanstoots en die kan blijken heel veel aanstoot te geven de ouderdomsbedeeling. Reeds vroeger is er gesproken over de uitvoering van wetten en ik zal daar op het oogenblik niet verder op ingaan, omdat de gelegenheid daartoe zich zal voordoen bij de behandeling van dat wetsontwerp. De vraag doet zich nu vóór, ook voor mij en mijn politieke vrienden hoe staan wij tegenover deze verschillende voorstellen Voor de voorstanders is dat natuurlijk heel eenvoudig. Voor de tegenstanders is het, met het oog op de buitengewone omstan digheden, niet zoo eenvoudig, en ik meen wel, dat het ook voor de Regeering niet zoo heel eenvoudig is. Althans ik lees in de Memorie van Antwoord, nadat de Regeering een uiteenzetting gegeven heeft over het voortduren van het politiek bestand zooals zij het dan denkt „De Regeering echter zal indien hare voorstellen niet de instemming der Kamer mochten verwerven, in ieder bijzonder geval hebben te overwegen op welke wijze de dubbele taak die zij heeft te vervullen, de door haar te volgen ge dragslijn zal moeten bepalen." De dubbeie taak. Hier wordt dus rekening gehouden, als ik de zaak goed begrijp, met de taak der Regeering, deelnemende aan de gewone wetgeving, en aan den anderen kant een taak die voor mij veel hooger staat met de handhaving der neutraliteit in de buitengewone omstandigheden, waar van wij het besef niet moeten verliezen. Welnu, Mijnheer de Voorzitter, de Regeering heeft hier dan toch gevoeld dat er iets niet zoo geheel en al in den haak is, dat er een oogenblik kan komen dat zij te beslissen heeft tusschen deze beide vragenwanneer ik hier stond als deelhebbende aan de gewone wetgeving, dan zou ik weten wat mij te doen stond, maar nu heb ik ook nog een andere taak, die niet alleen door de Regee ring, maar naar ik hoop door het geheele volk, hooger gesteld wordt dan die gewone wetgeving. Daarin ligt het bewijs dat de Regeering dat gevoelt. Maar zij zal toch ook wel gevoelen, dat de tegenstanders, en laat ik nu maar eens nemen de tegenstanders van de ouderdpmsbedeeling, euphemistisch de ouderdomsrente, door de dubbele taak van de Regeering als het ware een druk voeien om op een andere wijze te handelen dan zij zouden gehandeld hebben indien wij verkeerden in gewone omstandigheden. Voor genoten gunsten wilde de heer Van der Voort van Zijp de Regeering gansch niet danken, want ze waren er niet. En dé oproep tot eendrachtige sa menwerking bij de vervulling van een zoo genaamde groote taak wordt door ons met de noodige nuchterheid ontvangen, aldus de spreker. Dat de meerderheid met de houding der Regeering ingenomen is, en dat zij ook in tegenwoordige omstandigheden zich niet zal ontzien door te zetten wat de minderheid allerminst welgevallig kan zijn, het is te ver wachten. Het blijkt uit het voornemen met de sociale wetgeving, en het is reeds geble ken de geachte afgevaardigde uit Venlo wees er reeds met een enkel woord op bij de behandeling van het Eedswetje, toen de meerderheid der Kamer, terwijl het bestand er nog heette te zijn, zich niet heeft ontzien haar wil op te leggen, terwijl van deze zijde een voorstel werd gedaan, waarmede de Re geering zich kon vereenigen en waardoor de zaak voorioopig zou zijn opgelost. Wij staan dus tegenover dit Kabinet als tegenover een vrijzinnig Kabinet, dat het ver- kiezingsprogam der linkerzijde uitvoert. Uit dit oogpunt zuilen wij de wetsvoorstellen die worden ingediend beschouwen. Niet malsch. was dus de critiek, die door de heeren Loh man, Nolens en v. d. Voort van Zijp, namens de Rechterzijde op 't beleid van de Regee ring werd geoefend. Ze verscherpte den strijd zij de Regeering, die door haar ontwerpen prikkelde alles wat bij Rechts nog sympathie gevoelde voor Talma's veelzijdigen arbeid. Het Kabinet trad op als een zuiver vrijzinnig Kabinet, niet als een extra-parlementair Ka binet met voorzichtigheid; maar kwetsend onnoodig de beginselen door Rechts sinds jaren beleden. Met die houding zou rechts ook in de toe komst rekening houden. Er bestaat alsnog gelegenheid om accijns vrije suiker te betrekken. Het Hoofdbestuur onzer Vereeniging heeft nog ongeveer 7000 K.G. gedenatureerde suiker voorradig, welke tot 15 Dec. voor de leden is te bekomen tegen den bekenden prijs van f 33.50 per 100 K.G. Evenwelmen is in zijn bestelling beperkt. Wie reeds 6 K.G. per opzetter ont ving, kan er per volk hoogstens D/a K.G. bij krijgentotaal toch wordt niet meer dan 71/ï K.G. per opzetter verstrekt. De bestel lingen van leden worden alleen aangenomen door tusschenkomst der afdeelings-secreta- rissen. In de Hoofdbestuursvergadering is de be grooting voor 1916 vastgesteld. Daarbij valt op te merken, dat observatie-stations (waar over we een poos geleden spraken) zullen worden ingerichtte Asten (Geld.), Assen, Boekelo (O.), Schoorl (Noord-Holl.) en Zut- phen. Er was ingekomen een verzoek van de Handelskamer om f 3000 op te nemen, waar op werd besloten aan het Bestuur dier Kamer inlichtingen te verzoeken ten aanzien van het bezit van Rechtspersoonlijkheid. De Handelskamer blijft nog steeds het on derwerp van critische bespreking. „Bijltje" heeft het er weer over in het November nummer van het Orgaan. Hij zal nog wel eens moeten „hakken", zegt hij, want tiet is nog geen rozengeur en maneschijn met de H.K. Vroeger noemde „Bijltje" de H.K.: klei ne zus, die niet groeien wilde", die rust, véél rust noodig scheen te hebben. En nu uit hij de vrees: dat kleine zus heelemaal gaat in slapen. „Want zie jein de geboorteakte van kleine zus is opgenomen, dat zoodra zij een vierde van haar levenskracht bedrijfskapitaal verloren heeft, zij groote kans heeft om te sterven. Er is al aardig wat van haar levens kracht weg, en wanneer jelui dus binnenkort het overlijdensbericht leest, behoef je er niet van te schrikken. Aldus „Bijltje", die verder den wensch uit: dat naast de reeds bestaande suikerlevering een afd. „Handel" worde gesticht, op coöpe ratieve leest geschoeid. Coöperatie is samen werking daar moesten de imkers zich reeds veel meer op toegelegd hebben ieder, die lid is der Vereeniging, moest ook rechtstreeks bij de Afd. „Handel" be trokken zijn. Winst zou er dan zeker ge maakt worden. De Vereeniging telt zoowat 7000 leden. Zijn er voor elk artikel, dat de Afd. „Handel" maar eenigszins kan leveren, 5 °/o der leden „afnemers", wat zeker gering mag heeten, dan zal er al aardig wat gele verd worden. Het meest zal betrokken wordenkasten, kunstraat, glaswerk, etiketten, in één woord ailes, waaraan geregeld behoefte bestaat. Wat de kasten betreft, zullen natuurlijk slechts modelkasten worden geleverd, 't zij Simplex- of W-B-C-modei, in ieder geval kasten op dezelfde maat gemaakt. Zij moeten desnoods gemaakt worden onder controle van den leeraar. Dan het glaswerk! Honig- flaconswat al modellen zijn er, en over 't algemeen te duur! Wat we noodig hebben is: een goedkoope en degelijke flacon. De flacon, die de H.K. levert, is van barslechte glaskwaiiteit. Het idee van de flacons is best. jammer, dat aan hen, die ze koopen, niet precies gezegd wordt, hoe de verpakking van den honig geschieden moet. De H.K. weet er blijkbaar zelf geen weg op, want Bijltje heeft flacons met honig gezien van de H.K., die te vies waren om aan te pakken zóó was de honig doorgelekt. De boel was onverkoopbaar, gaf dus groote schè. Kunstraat is ook een artikel, dat bij massa geleverd kan worden. Daarom gelooft «Bijltje"

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1