Woensdag 1 December 1915 Antirevolutionair 30sb" Jaargang N°. 2183. Orgaan, voer de Zaidhollaiidsclie en Zeemvselie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES W, BOEKHOVEN, Stormaanval tegen de Eerste. LAND EN TUINBOUW» UIT OE PERS» BINNENLAND. Courant verschijnt eiken Woeagdag eis Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fa. p. p. 50 Gans. ®nltenland bij rooraitbetaliag f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmerg 5 Cent. SOMMEXjSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel ©n */2 maal. Reclame» 80 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en *[s maal, Bienstssnvragen ea Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Uroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die xij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 aar. Alle stukken voor «le fiteoueiie bestemd, Advertentlën era verdere Administratie trause.® tee te eenden #&i«ra den Uitgever. UITGKYJËB Telefoon Katereomn. K®. S. Het sein is gegeven. De Concentratie zal in Juni een stormaanval wagen tegen de Eerste Kameralthans dese mededeeling is verspreid: »In de laatste vergadering van 't Centraal-Comité der Vrijzinnigen, op Dins dag 8 November 11. in Den Haag gehou den, was men eenstemmig van oordeel, dat bij de a. s. Prov. Staten verkiezingen krachtige samenwerking van de drie vrij zinnige partijen bsslist noodzakelijk is. Het Centraal Comité is als volgt samen- 'ogesteld: Mr. Tydeman (voor de Oud-Lib.) voorz.; Mr. D. Fock (voor de Unie-Lib.) Vice-Voorz. en W. Koster (voor de Vrijs.- Dem.) Secretaris, plus nog verdere leden. Natuurlijk is 't om de Eerste Kamer te doen, die door de Prov. Staten gekozen wordt. De nieuwe Grondwetsherziening gaat er nooit door; en er komt dus nooit Algemeen mannen- en een Beperkt vrou wenkiesrecht (over 't Algemeen vrouwen kiesrecht zullen we nu maar zwijgen, om dat dit onzes inziens in de eerste 20 jaar toch geen kans heeft) en er komt nooit Staatspensioneering; en er komt nooit nieuwe Belastingwetgeving; en er komt evenmin Schoolwetherziening naar den zin der Vrijzinnigen als de Eerste Kamer de zaken afstemt, ze verwerpt. En daarom moet de .Conservatieve dame» oftewel Eerste Kamer, zooals ze door de Vrijzin nigheid gebrandmerkt wordt, verdrijven en er moet een democratische Mijnheer op hare Edele's plaats. Te meer, omdat ook de Eerste Kamer over zichzelf zal te be slissen hebben; want de Minister heeft voorgesteld, eerstens dat er ook vrouwen in de Kamer zitting mogen hebben en tweedens, dat er voortaan niet alleen de hoogstaangeslagenen in de belasting lid mogen zijn en niet alleen geleerden en fa brikanten, maar wat nooit he6ft bestaan ook doodgewone burgers, boeren en bui tenlui. Immers: wie lid voor de Tweede Kamer kan worden, mag 't voortaan ook van de Eerste worden; onderscheid tus- Bchen hoogere en lagere Oomas zal uit zijn. Echter, ook over die wijziging van eigen bestaan, heeft de Eerste Kamer zelf te be slissen. Derhalve; deze Kamer heeft heel de Grondwetsherziening in handen, haar eigen formatie daarvan niet uitgesloten. Zie hier de korte gang van zaken over 't ontstaan enz. der Eerste Kamer. le. 1814. De Grondw. van 1814 kende het Twee Kamerstelsel niet. In navol ging der Schets van V. Hog. werd 1 Kamer in art. 56 der Wet van '14 vastgelegd. 2e. 1815. De Belgen willen 2 Kamers één met Pairs, één voor de Gemeen ten. Slot: 2 Kamers: en de Eerste zou zijn samengesteld uit niet minder dan 40 en niet meer dan 60 leden, die 40 jaar waren; door den Koning benoemd en door geboorte of gegoed heid de aanzienlijksten. Salaris f 3000. 3e. 1848. De Regeering wil, dat de Eerste Kamer voortaan zou gekozen worden door dezelfde kiezers als de Tweede Kamer, maar uit de hoogstaangeslage nen. Niet trapsgewijs dus, maar er kwam hevig verzet, omdat men het nieuwe instituut »rechtstreeksche ver kiezing» voor de Tweede Kamer nog niet in werking had gezienmen wilde tegenwicht tegen de democratie. Slot: de Prov. Staten zullen de Eerste Kamer kiezen, art. 73 der Grondwet 1848. 4e. 1887. De Staatse, tot herz. der Grond wet wilde geen wijziging. Enkele leden wilden hoogstaange slagenen» laten vervallen. Anderen wilden dir. verkiesing (de Geor-Lohmau) en achtten de Prov. Staten geen goed politiek college: 't was meer voor polders enz, DaarbijZoo werden de Prov. Staten zelf verpolitiekt. Slot: hoogstaangeslagenen plus open bare betrekking. Beaufort had eeu am,: de vereisch- ten voor Lid Eerste Kamer zijn als die voor Lid Tweede Kamer. Mackay had eeu am,: de Prov. Staten niet meer de leden der Eerste Kamer kiezen, maar door de gewone kiezers der Tweede Kamer. Beide am. door de Regeering onaan nemelijk verklaard. Toen de transactie: de openbare batrekking. 5e. 1915. De Eerste Kamer zal bestaan uit mannen en vrouwen, die ook voor de Tweede Kamer zouden mogen ge kozen zijn. We zullen ons met de Staatsrechtelijke beteekenis van de Eerste Kamer even op houden. In 1815, toen de Patriottentijd en de Revolution ternauwernood achter den rug waren, liet men de Eerste Kamer door den Koning benoemen en de Grondwetscom missie uit die dageu, een 25 man, voor een deel Hollanders en voor een deel Belgen, schreven in hun Toelichting, dat de Eerste Kamer een bolwerk moest zijn voor den Troon. Er staat: (Gijsbert Karei van Hogendorp was Voorzitter; de man, wiens standbeeld te Rotterdam op 'tBoymansplein zoo grauw en groen zit te roesten!) Tea einde van alle overijling in de raadpleging te voorkomen; in moeilijke tijden aan de driften heilzame palen te stellen, den Troon te omringen door een bolwerk, waartegen alle partijen afstui ten; aan de natie een volkomen zeker heid te waarborgen tegen alle willekeu rige uitbreiding van gezag, oordeelden wij 't nuttig Sirel op 't voorbeeld van machtige Rijken en bloeiende Gemeene- besten de Vertegenwoordiging des Volks in twee Kamers af te deelen. Aaa de afdeeling der Staten-Generaal, daargesteid met oogmerk om driften en dwalingen van 't oogenblik tegen te gaan, is niet toegekend het regt om eeniga voorstellen te doen zij behoort enkel lijdelijk te wezen, en bepaalt zich alzoo tot de aanneming of verwerping der voor stellen aan haar gezondenvoorzichtig heid en wijsheid zijn de groote vereisch- ten in hare ladeDde ontworpen Grondwet vordert een ouderdom van 40 jaren. Enz. Heel die woordenkeus doet zien, dat de opstellers vau dit Staatsstuk nog bang en huiverig waren, gedachtig aan den tijd van 1795 tot 1818. Daarom staat er ook: »moeilijke tijden», »driften», >heilzame palen», »bolwerk voor den Troon», »wille- keur», »driften en afdwalingen», »voorzich- tigheid en wijsheid.» 't Was toen een tijd van roering door heel Europa; van gisting allerwege. Vrage nog slechtsWien mocht de Koning tot Eerste Kamerlid toen kiezen Wie wa ren die 40 jarigen? Het Staatsstuk geeft het antwoord: De grootste waarborg, welke zij aan den Staat kunnen geven, is 't groot be lang. dat zij seleen bij't algemeen welzijn hebbenzij worden daarom gekozen uit hen die door diensten aan den Staat bewezen, door hun geboorteof door hun vermogen tot de aanzienlijkste van den lande behooren. Vrage: Waarom nu juist zij? Eu het Staatsstuk antwoordt: Niets is er bijna wat elk meusch kracht dadiger zoekt te handhaven dan per soonlijke achting en aanzien en de her innering en de belooning der diensten door hem bewezen; hartelijk moet dus de verkleefdheid zijn van 't Vaderland aan hen, die 't aanzijn, dat gij geniet verschuldigd is aan een naam, die zijn voorouders door werkelijke diensten aan 't Vaderland veredeld hebben. De bezit ters van een groot vermogen, in vaste goederen gevestigd, aan den Staat ver strekt. of nuttiglijk in den handel aan gelegd, zullen buiten twijfel zorgvuldig waken, dat geen bron vau algemeene welvaart worde gestopt of uitgedroogd. En om hun »een nuttige onafhankelijk heid» te bezorgen, hadden de opstellers dei- Memorie >voorgedragen», dat d,e Eerste- Kamerleden voor hun leven zouden wor den aangesteld. En de Koning aou ze ba- noemen Waarom de Koning? Het stuk zegt: De geest der monarchie en 't belang der Natie vorderen dit om slrij i; daar door bekomt de Vorst op de eerste stan den der maatschappij eenen invloed, welkg nut zich allerwege verspreidt. Wij heb ben ons steeds ten vasten regel uitge kozen, de grondwet overeen te brengen met den waren aard eener gematigde monarchie. De Eerste Kamer was toen een wascb- eehte Standen-Kauier. Wordt vervolgd. Bemestingswaarde van suikerbieten koppen en -bladeren. Ter aanvulling van een vorig artikel wil len we ook nog iets zeggen van bietenkop pen en -bladeren. Onder de bietenverbouwers is het vol doende bekend, dat het onderploegen der koppen en bladeren aan de navrucht goed te bemerken is. In berekeningen, die ten be hoeve van een voederproef in Groningen werden gemaakt, werd de mestwaarde op ongeveer f20.— per H.A. geschat. Verschil lende schattingen, die in de Duitsche litera tuur worden aangetroffen, wisselen tusschen 18 en f 30 per H.A. Uit Zeeuwsche en Duitsche gegevens blijkt duidelijk, dat met de bietenkoppen en -bla deren belangrijke hoeveelheden plantenvoe- dende stoffen van het land worden gehaald. Een enkele maal worden koppen en bla deren afzonderlijk onderzocht. Dit aantal on derzoekingen is echter te klein om daaruit conclusies te kunnen trekken. De vraag rest nog, in hoeverre betere ge wassen den gunstigen invloed van het on derploegen van koppen en bladeren onder vinden. Deze vraag is slechts door vele en zorgvuldig aangelegde proefvelden tot op lossing te brengen. Om de stikstofwerking van bietenloof en koppen na te gaan, nam men te Lachstadt de volgende proef. Een bietenakker werd in 2 perceelen verdeeld Van één perceel werden koppen en bladeren geoogst, op het andere gelijkmatig verdeeld en ondergeploegd. Op deze perceelen werd haver verbouwd. De resultaten waren de volgende K.G per H.A. stroo korrels I. Met loof en koppen 3593 4674 II. Zonder loof en kopp. 2838 3805 Meer opbr. p. H.A. bij I. 755 959 Bij deze proef bleek dus de mestwerking van groote beteekenis te zijn. Bovendien is misschien ook nog de nawerking van betee kenis geweest. In 1912 en 1913 werden in Zeeland be- mestingsproeven genomen met suikerbieten koppen en -bladeren. Te Rilland-Batth concludeerde men „Over het algemeen schijnen bietenbladeren en-kop pen wel eenigszins gewerkt te hebben. Te Colijnsplaatdat bietenbladeren en -koppen zeer zeker een bemestingswaarde bezitten. Te Maartensdijkdat de koppen géén be mestende werking hadden getoond. Het kwam de proefnemer hier voor, dat de bemestende werking van de bladeren een belangrijk punt is tegenover de koppen, die blijkens de ervaring, als zij afzonderlijk ge voederd worden, een bijzonder gunstig voe dingseffect vertoonen. Hetzij blad en koppen groen, dan wellicht ingekuild gevoederd worden, steeds ziet men bij voldoende voe dering het vee een groot deel van het blad versmaden, dat voor de bemesting wel niet verloren is, doch zeker ten deele komt op plaatsen, waar het een minder gunstig effect geeft of door verrotting en gisting aan ver liezen is blootgesteld. Gaat men verder na, zegt hij dat bij ver- voedering van blad en koppen op weiland, of door inkuilen, een groot gewicht aan bla deren misschien nutteloos vervoerd moet worden over min of meer groote afstanden, dan is het wellicht aan te bevelen om daar waar, de werkkrachten en andere practische belangen dit gedoogen, alleen de koppen voor voeder te oogsten en de bladeren op het veld achter te laten. Voor de juiste beoordeeling van suikerbie tenkoppen en bladeren is het aanleggen van meerdere proefvelden zeer wenschelijk. Bij het onderploegen van bietenkoppen en bladeren laat de massa zich moeilijk verdee- len, en het duurt langen tijd, voordat de koppen geheel verrot zijn. De mogelijkheid bestaat, dat door het blijven liggen van kop pen en bladeren, tot schade van latere ge wassen, schadelijke organismen zich sterker ontwikkelen dan anders. Enkele landbouwers spraken zich in dien zin uit. Bepaalde ge gevens welke de juistheid hiervan aantoonen, zijn echter niet verkregen. C. B. Help, help Wij wezen onlangs in een onderschrift bij een Ingezonden stuk er op, dat het heel ge makkelijk is voor een Burgemeester, goed koop dit en goedkoop dat van gemeentewe ge verkrijgbaar te doen stellen als hij zijn oogen maar wil sluiten voor de toekomst. En bij verstrekking van goedkoope levens middelen behoeft het niet te blijven. Alle gemeente-ambienaren en werklieden en werk sters kunnen opslag krijgen van loon en kin dertoeslag en duurtetoeslag en allerlei toe slagen nog meer. Er is echter een „maar" bij. Dat ondervindt men in Zaandam. De gemeente-huishouding daar kost zoo ongeveer een millioen gulden per jaar. Te kort i 65000. Natuurlijk zitten de socialistische heeren nu leelijk met de handen in 't haar. En even als een zeker burgemeester, van wien ons onlangs werd verteld, dat hij al te royaal met de gemeente-penningen was geweest en nu bij de provincie aanklopte om hulp, zoo gaan de vroede vaderen van Zaandam hun oog in hope richten naar 's lands schatkist en schreeuwenf 65000 tekort, 't Rijk moet bijpassen 1 't Was in Zaandam in den beginne van het socialistisch bestuur voor de gemeente ambtenaren een Luilekkerland 1 Men prees er den socialistischen burgemeester, het soci alistisch dagelijksch bestuur, de socialisti sche meerderheid. Men prees hen, en zij ga ven steeds meer Geen wonder, dat de roode magistraten er thans voor terugdein zen, de f65000 te kloppen uit de zakken der gemeentenaren, wier huldebetuigingen hun nog in de ooren klinken, en dat men nu hoogerop dringend om hulp vraagt! Het is voor hen feitelijk de eenigste uitweg. Zou vader Treub de redder in den nood zijn Och kijk zijn belastingplannen even in, en gij hoort een stem als van een drenkeling u tegenklinken Ieder man redde zichzelf 1 Ook ik heb moeite mijn hoofd boven water te houden 1 Zaandam moet maar zien, dat hij er uitkomt. Zoo gaat het, als men er oplos leeft De Graafschapper. we in de knel en in de verdrukking komen. Veel er over praten, helpt niet. Maar daarom voelen we 't wel I En zij, die zoo ontzettend bang zijn, dat Duitschland ons, als 't het pleit wint, de wet voorschrijven en ringelooren zal, steunend op zijn militaire macht, mogen ook weieens hun aandacht schenken aan het feit, dat En geland de neutralen, en ons niet het minst, nü reeds even erg ringeloort door zijn mari tieme macht, door zijn opperheerschappij ter zee. Och, 't publiek weet dat zoo niet. Wat zullen we luid weeklagen I Maar een feit is, dat we dan toch maar voor elke lading van onzen overzeeschen handel van Engeland totaal afhankelijk zijn en chapeau pas vragen moeten, of we dit en dat over zee hier of daar heen mogen brengen. 't Staat zoo, dat wij aan onze eigen land- genooten in "onze eigen koloniën met onze eigen post niet meer sturen mogen wat we willen, doch alleen wat Engeland doorlaten wil. Nogeenswe préten er weinig over Maar vóélen doen we 't wel! En nu zijn wij nog een klein volk. Maar verplaats u in de positie van een groote mo gendheid 1 Lord Courtney, de edele grijsaard die on der ijzige stilte in 't Engelsche Hoogerhuis 't woord „Vrede" durfde zeggen, sprak daar: „Men moet zich trachten,voor testellen hoe men in Duitschland óver deze zaak denkt. Zijn groote handel blijkt nu slechts geduld te zijn. Hoe zal een trotsch volk verdragen, dat het alleen handel mag drij ven, zoolang een ander het goedvindt? De eenzijdige voorlichting, die vier oogen heeft voor de gevaren van het Duitsche mi litairisme, maar ze alle sluit voor die van het Britsche marinisme, is de inkt niet waard waarmee ze geschreven wordt. Halve waarheid sprekende, licht zij ons volk op leugenachtige wijze voor. De drie Prov. Buiten zijn zinnen. Dr. Kuyper heeft de vorige week een rede gehouden voor de Geref. Jongelingsvereeni- ging te Kralingen, waarin hij o.a. als zijn meening te kennen gaf, dat men zich maar al te weinig bezig houdt met de vraag: Is de wederkomst van den Heiland spoedig te wachten De grijze staatsman eindigde zijn indruk wekkende toespraak met de woorden„Kom, Heere Jezus, ja kom haastiglijk". Wat doet nu „Het Volk" Het herinnert er aan. dat Dr. Kuyper in zijn orgaan den laatsten tijd herhaaldelijk wijst op de aardbevingen, die van verschil lende plaatsen gemeld worden, en zegt dan Men heeft, zulke dingen lezende, eenige moeite om zich voor te stellen, dat men werkelijk in de twintigste eeuw leeft en dat Dr. Kuyper niet een staatsman van de Botokoeden, maar van Nederland is. M. a. w.wat heeft die man daar weer geweldig staan raaskallen Dit moet gezegd: de socialist heeft wel aardig van zijn vrijzinnig broertje geleerd, met verachting neer te zien op de eenvou- digen in den lande, die in kinderlijk geloof aan het Woord huns Gods vasthouden. Ook ten dezen echter is er geen nieuws onder de zon. Werd niet reeds in Jezus' dagen van den Zone Gods zelve spottend opgemerk: „Hij is buiten zijn zinnen" Graafschapper. Van de Baan. Tusschen twee kwaden, 't Is maar 't best te zwijgen Waar wij als klein land zóó gekneld zitten tusschen de oorlogvoerende mogendheden, behoeft 't ons geen vreemde zaak te zijn als Uit de Memorie van Antwoord op de al gemeene beschouwingen der Staatsbegrooting, knippen wij het volgende veelzeggende zin netje Waar de Kamer reeds zulke omvangrijke ontwerpen, zal hebben ter hand te .nemen, zal de behandeling der voorstellen tot her ziening der invaliditeits- en der ziektewet en tot invoering eener organisatiewet, ter vervanging van de radenwet, naar ook de zerzijds wordt ingezien, wel moeten wach ten tot na de totstandkoming der Grond wetsherziening. De invaliditeits- en ziekteverzekering gaat dus van de baan. Tot na de totstandkoming der Grondwets herziening. D.w.z. dat de sociale verzekering weer voor jaren is stopgezet. Treurig! De Vrije Westfries. De gezant bij den Paus. De nieuwbenoemde gezant in tijdelijke en buitengewone zending bij den Pauselijken Stoel, Jhr. Mr. O. van Nis-

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1