Tweede Blad. Zaterdag 27 November 1915. No. 2I32 lie <l©pl©g Twee Bladen. BINNENLAND. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND, KERK EN SCHOOL MARKTBERICHTEN IN HOC SÏGNO WSES I Dit nmocusr beeiaat mi Om een zoo uitstekend voedingsmiddel als melk niet de dupe te doen worden en het gebruik er van zou hoe langer hoe meer te verminderen, schrijft „de melkvee houder" in brochurevorm o.m.. DRINKT MELK Het is onomstootelijk waar, dat melk een gezond, voedzaam en daarbij goedkoop voe dingsmiddel is. Zelfs wanneer de prijs aan merkelijk wordt verhoogd, zal de melk nog altijd tot de goedkoopste en beste blijven behooren. Slechts weinigen kennen echter deze groote beteekenis van melk als voedsel en het is alleen daaruit te verklaren, dat haar gebruik in verhouding tot haar waarde, zoo gering is. Welke beteekenis de melk voor de voe ding heeft, kan ons moeder-natuur het al lerbest zelf leeren. Het jonge kind immers wordt er uitsluitend mee gevoed, blijft er krachtig en gezond bij, en neemt in gewicht toe. Het beste bewijs, dat in de melk alle bestanddeeien aanwezig zijn, die voor onze voeding noodzakelijk moeten worden geacht. Het is verder absoluut niet verbijsterend, als we uit het voorgaande de conclusie trek ken, dat melk zoo goed voor jongeren en pasgeborenen, ook een uitstekend voedings middel voor volwassenen moet zijn. Jaren lange onderzoekingen hebben duidelijk aan getoond, dat de melk tegelijk voedings- en geneesmiddel is en er kan dan ook niet ge noeg op gewezen worden, dat een geringe prijsstijging geen reden mag zijn, om niet een nog rijkelijker gebruik te maken van het z.g. „witte bloed". Bij de menschelijke voeding staat het ei wit in belangrijkheid bovenaan. Daarna vol- /i*pKgen pas vet- en suiker (of meel) soorten ter- nS wijl voor de vorming van het geraamte ver schillende zouten beslist onmisbaar zijn. De melk ontleent haar waarde natuurlijk aan de voedingstoffen die er in voorkomen. Meermalen hoort men de opmerking maken melk is grootendeels water en men denkt daarmee aan te toonen, dat de voedingswaar de niet zoo hoog is. Dit nu, is een absoluut onjuiste redeneering. in de eerste plaats kan deze opmerking evengoed gemaakt worden van zeker de grootste helft van onze voedingsmiddelen. Het klinkt voor velen gek, dat vleesch bijv. voor 75 procent uit water bestaat; aard appelen eveneens. Melk bestaat voor 88 pCt. uit water. Er zijn echter verscheidene groentensoor- ten, waarvan men het niet zou denken, maar die toch een hooger vochtgehalte hebben dan melk. Nemen wij bijv. salade, snijboonen, spina zie of winterwortelen, dan vinden we resp. een watergehalte van 94,3, 88,7, 88,5 en 88,9 pCt. In de tweede plaats: de eigenlijke hoofd- zaak is waaruit bestaan de overige 12 pCt. van de melk. En we vinden daarvoor dat het juist de, voor het lichaam meest voedende stoffen zijn, te weten3.9 pCt. eiwit, 3 pCt. vet, 4.2 pCt. melksuiker en 0.7 pCt. voor het lichaam onmisbare zouten. Om echter voor iedereen zoo duidelijk mo gelijk te maken, dat de melk een eerste plaats inneemt, moeten we ze met andere voedingsmiddelen vergelijken. We vragen daarom de aandacht van onze lezers voor de volgende eenvoudige berekeningen. Een K.Q. melk (iets minder dan 1 Liter) bevat volgens bovengenoemde percentische samenstelling 39 Gram eiwit, 30 Gram vet en 42 Gram suiker, om van de zoo noodige zouten nu niet te spreken. Vergelijken we hiermee nu eens de hoe veelheid voedende bestanddeeien in eieren. Een ei van gemiddelde grootte weegt on geveer 50 Gram, terwijl het gewicht van de schaal 7 Gram bedraagt. De inhoud van één ei weegt dus gemiddeld 43 Gram. En waaruit bestaat nu die 43 Gram? Velen meenen,dat her louter eiwit is. Dit is echter absoluut onjuist! Ongeveer 74 pCt. (schrik niet lezer is water, slechts 12,6 pCt. is eiwit en 12,1 pCt. is vet. Zoodat, wanneer we ons reken sommetje afmaken, blijkt, dat in een ei 5,4 Gram eiwit en 5 Gram vet aanwezig is. Zeven eieren zijn dus nog niet in staat aan het lichaam het voedsel te geven, dat in één Liter melk voorkomt. En de prijs? Die hoeven we niet te ver gelijken, dat kan ieder welMaar ieder zal ons nu ook wel toegeven, dat het beter is, voor een halven Liter melk 7 of 7,5 cent te betalen, dan voor een ei 7, 8, 9, ja zelfs 10 cent. En toch wordt het eerste een buitensporig hoogen prijs genoemd, terwijl 7 en 8 cent (om nu maar niet meer te noemen) voor een ei betaald wordt, alsof 't zoo hoort. Al is het bovenstaande nu ook het sterkst sprekende geval ook tegenover rund- en var- kensvleesch en in 't algemeen tegenover alle dierlijke voedingsmiddelen is melk heel goed koop te noemen. We willen trachten, dit voor een paar gevallen duidelijk te maken en nemen als voorbeelden half vet rundvleesch en mager varkensvleesch. Een K.G. half vet rundvleesch bevat ge middeld 209 Gram eiwit, 52 Gram vet en 12 Gram zouten (de rest is water) en kost In den tegenwoordigen tijd ongeveer f 1.20, Stellen we daartegenover, om een ongeveer gelijk gehalte aan eiwit te krijgen, 57i Liter melk. Deze bevat 214 Gram eiwit, 165 Gram vet en 230 Gram suiker, of ruim 100 Gram vet en ruim 200 Gram suiker meer (ter waarde van 2 cent). Kostte de melk 13 cent per Liter (we nemen dezen prijs aan, om te laten zien, dat melk zelfs dan nog goedkoop is) dan zouden dezelfde voedende bestand deeien van 1 K.G. half vet vleesch in melk niet meer kosten dan 5 X 15 827s 22 cent 60'/ï csut. d.w.z. de helft van wat ze in vleesch kosten. 1 K.G. mager varkensvleesch, dat, om deze abnormaal dure tijden er buiten te laten, ook op f 1.20 de K.G. gerekend kan worden, be vat 198 Gram eiwit, 8 Gram vet en 5 Gram zouten. In 5 Liter melk zit 195 Gram eiwit, 150 Gram vet, 210 Gram suiker en 35 Gram zouten, of ruw gerekend 1 */2 ons vet en 2 ons suiker meer (ter waarde van 28 cent). Berekenen we de melk weer tegen den prijs van 15 cent per Liter, dan heeft men dus dezelfde voedende bestanddeeien van 1 K.G. mager varkensvleesch in melk voor den prijs van 5 X 15 75 28 47 cent wil zeg gen voor ruim het derde gedeelte van den vleeschprijs. Deze voorbeelden zouden natuurlijk nog met talrijke andere zijn te vermeerderen en steeds zou blijken, dat de melk (in verhou ding tot den prijs) in voedingswaarde veel hooger staat dan andere dierlijke voedings middelen. Het duidelijkst komt dit uit, wanneer we de waarde van melk naar zijn bestanddeeien op de volgende manier berekenen. Mager vleesch bevat, zooals gezegd, ruim 200 Gram eiwit, kostende f 1.30. Een gram eiwit kost dus 0,6 cent. Daar 1 L. melk 35 Gram eiwit bevat, zou dit eiwit alleen reeds 21 cent kosten. Bovendien bevat 1 L. melk ruim 30 Gram botervet. Daar 1 K.G. boter 850 Gram vet bevat, kostende f 1.65, kost 1 Gram vet daarin dus bijna '/s cent. Het vet in 1 L. melk is dus naar dien maat staf waard 6 cent, wat de waarde van 1 L. melk aan deze twee voedende bestand deeien al brengt op 27 cent. Rekenen we verder de waarde van 42 Gram suiker op 2 cent, dan zou dus de waarde der voedende bestanddeeien in de melk in totaal 29 cent beloopen. We willen echter niet verdergaan met deze tamelijk droge berekeningen, doch enkele aanhalingen doen uit het werk van Dr. J. A. C. Snijders over „Onze voedingsmiddelen", waaraan ook verschillende hier gebruikte cijfers zijn ontleend. Wie door dit geschriftje nog niet voldoende overtuigd is van de groote beteekenis der melk, raden we aan, dit boek te lezen. Dr. Snijders schrijft over de voeding van het kind van het 6e tot het 15e levensjaar, (al moet hij natuurlijk tegen overdreven melk- voeding waarschuwen): „In elk geval verschafte men het jonge kind nog steeds in ruime mate melkvoedsel, daar dit gemakkelijk wordt opgenomen, goed wordt verteerd en betrekkelijk rijk is aan vet. „Het ruime gebruik van melk door het kind is nog uit een ander oogpunt van belang. Men heeft gevonden, dat het kind gedurende den groei groote behoefte heeft aan rijkelijken toevoer van anorganische zouten. In de melk zijn deze dan ook, in overeenstemming met de eischcn der natuur, in voldoende hoeveelhe den voorhanden en geen voedingsmiddel is zoo rijk als melk aan kalkzouten, die juist zoo onmisbaar zijn voorde ontwikkeling van het beenderstelsel bij het jonge kind. „Melkvoedsel is dus zeer aan te bevelen, zoolang het kind nog in groei verkeert Over de beteekenis van melk voor volwas senen schrijft hij „ook voor den volwassen en gezonden mensch kan de melk, in verschillende toe standen van toebereiding een uitstekend voed sel opleveren tegen geringe prijs". „De koemelk heeft, den prijs in aanmer king genomen, een hooge voedingswaarde", Een aparte vermelding dient nog gemaakt te worden van tapte- en karnemelk. Het is wonderlijk hoeveel zonderlinge begrippen er in omloop zijn, over de voedingswaarde van deze beide melksoorten. Geregeld hoort men en zelfs van ontwikkelden: ,,'t Beste is er af' of „Er zit niets in". Het is na het voorgaande betrekkelijk ge makkelijk, het verkeerde van zulke denk beelden aan te toonen. De tapte- en karnemelk zijn de producten, die van de melk overblijven, na het roomen of karnen. Door deze beide bewerkingen wordt het vet meer of minder volledig van de melk afgezonderd, zoodat in het overge bleven produkt nog 0.1 tot 1 pCt. overblijft. De andere bestanddeeien, eiwit, melksuiker en zouten, zijn echter nog in ongewijzigde hoeveelheid overgebleven. (Alleen is bij de karnemelk een weinig melksuiker omgezet in melkzuur). Welnu, voor onze voeding is het eiwit het belingrijkste en tegelijk altijd het duurste. In tapte- en karnemelk wordt het echter zoo goidkoop betaald, dat deze beide melksoor ten in onze volksvoeding een veel grooter plaats moeten gaan innemen, dan tegenwoor dig het geval is. Ziehier wat Dr. Snijders er o.m. van zegt „Het vocht, waarvan de room op meer of minder volkomen wijze is verwijderd, is ech ter geenszins waardeloos. Integendeel; Deze afgeroomde of taptemelk, ook vlotemelk ge noemd, bezit nog een zeer hooge voedings waarde en verdient door haar geringen prijs en hoog gehalte aan voedende bestanddeeien, onze volle aandacht als voedingsmiddel voor den minder gegoede. „De taptemelk bevat, wel is waar, weinig vet, doch daarentegen bijna evenveel eiwit als de versche melk en ongeveer evenveel melksuiker en zouten. Door den geringen prijs echter, die in den regel slechts de helft bedraagt van dien der versche melk, Is zij een veel goedkooper voedingsmiddel dan de laatste. Toch heeft ook deze stof bij ons nog niet die waardeering gevonden, waarop zij, wegens haar hooge voedingswaarde, aan spraak mag maken". Hetzelfde geldt van karnemelk. Ook deze is om dezelfde redenen een uitnemend en zeer goedkoop voedingsmiddel en verdient als volksvoedsel alle aanbeveling. Bovendien is de zure melk gemakkelijker verteerbaar dan versche melk. Hebben we in het voorgaande aangetoond, dat een verhoogde prijs van melk absoluut geen beletsel mag zijn om er een ruim ge bruik van te maken, vooral ook vergeleken met andere voedingsmiddelen, er zijn nog verschillende andere motieven om het ge bruik van melk aan..te bevelen. Ziehier wat daarover wordt geschreven Vergelijkt men van verschillende volken het voedsel, den gezondheidstoestand en den levensduur, dan vindt men, dat juist in stre ken met een groot melkgebruik de bewoners een goede gezondheid en een langen levens duur hebben. De bewoners der zuidelijke landen van Europa, vooral de Balkanstaten met hun Yoghurt, (een soort zure melk) zijn het beste bewijs, dat de melk een van de gezondste voedingsmiddelen is. Volgens de statistiek zijn er in Bulgarije op een bevolking van nauwelijks 4 millioen 330 mannen en vrouwen boven de 100 jaar. Dit maakt per millioen inwoners 82 honderdjarige menschen. Duitsch- Iand heeft bij 68 millioen inwoners slechts 70 personen die 100 jaar werden, dus op ieder millioen slechts één honderdjarige. Men kan dus gerust zeggen, dat het gebruik van melk het leven verlengt en ziekten verhoedt. Onder invloedt der rottingsbacteriën kun nen in verschillende bedervende producten vergiften ontstaan. Worst-, kaas-, visch- en lijkengift is bekend. Zulke rottingsbacteriën zijn in 't darmkanaal in groote hoeveelheden voorhanden. Daardoor kan het gemakkelijk voorkomen, dat bij verstopping van 't darm kanaal de organische stoffen, vooral de eiwit stoffen in rotting overgaan, waarbij vergiften gevormd worden. De melk is nu eehter een middel, dat dit tegen gaat. Het melkzuur werkt desinfectee- rend op den darm, belemmert of verhindert het groeien der bacteriën, die ziekten veroorzaken. Volgens Dr. Herz te Munchen is melk tege lijk spijs en drank, vleesch en brood, ver kwikking en geneesmiddel voor jong en oud, gezonden en zieken Moge het gebruik van melk, in welken vorm dan ook, door dit geschriftje toenemen in het belang van het geheele volk Grintweg Middelharnis Ooltgensplaat. Het Stbld. no. 443 bevat een Kon. besluit van den 28sten October waarbij wordt be slist 1°. dat de in 1857 door de gemeenteraden van Ooltgensplaat, Oude Tonge, Middelhar nis, Stad aan 't Haringvliet en den Bommel getroffen gemeenschappelijke regeling van het beheer en onderhoud van een grintweg, tusschen genoemde gemeenten vervalt, zes maanden na de dagteekening van dit besluit 2°. dat de raden van genoemde gemeenten binnen vier maanden na dagteekening van dit besluit, met inachtneming van het bepaalde bij art. 121 der Gemeentewet, de gevolgen van het vervallen van die regeling nader moeten regelen, zullende die nadere regeling zoo zij niet binnen genoemden termijn tot stand is gekomen, geschieden bij Kon. be sluit. Dit besluit, genomen in afwijking van het advies van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State, berust op de volgende overwegingen Overwegende, dat de raad der gemeente Stad aan 't Haringvliet bij besluit van 13 December 1913 heeft besloten tot opzegging aan de vier na te noemen gemeenten met ingang van 1 Januari 1915, van de op 15 December 1857 door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurde gemeenschap pelijke regeling tusschen die gemeente en de gemeenten Ooltgensplaat, Oude Tonge, Middelharnis en den Bommel omtrent het beheer en het onderhoud van den grintweg loopende van Middelharnis langs Stad aan 't Haringvliet over den Bommel naar Ooltgens plaat en van beide laatstgenoemde gemeen ten naar Oude Tonge; dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan de gemeenteraden van Middelharnis, den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge door tusschenkomst van B. en W. de vraag heb ben doen voorleggen, of door hen al dan niet opheffing van de gemeenschappelijke rege ling van 1857 wordt verlangd dat uit de ontvangen antwoorden is geble ken, dat de raden der gemeenten den Bom mel, Ooltgensplaat en Oude Tonge genoegen nemen met het opzeggingsbesluit van den gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet, doch dat de gemeenteraad van Middelharnis geen aanleiding heeft gevonden om zich over de wenschelijkheid der opheffing van de ge meenschappelijke regeling uit te spreken, zoo lang geen overeenstemming is verkregen om trent de voorwaarden, waaronder de ophef fing zou kunnen geschieden dat, nadat het gemeentebestuur van Stad aan 't Haringvliet door Gedeputeerde Staten was uitgenoodigd om zich met de vier an dere gemeentebesturen te verstaan omtrent de voorwaarden, waaronder de opheffing van de gemeenschappelijke regeling zou kunnen plaats hebben, de gemeentebesturen van Stad aan 't Haringvliet, den Bommel, Ooltgens plaat en Oude Tonge aan Gedeputeerde Sta ten hebben medegedeeld, dat geen overeen stemming met B. en W. van Middelharnis omlrent de opheffing van de gemeenschap pelijke regeling is kunnen verkregen worden dat Gedeputeerde Staten, er niet in ge> siaagd zijnde, dit geschil in der minne te doen bijleggen, het ingevolge artikel 70 der Grondwet in verband met art. 147 der Pro vinciale Wet aan ons ter beslissing hebben voorgedragen Overwegende, dat een regeling als de bo vengenoemde gegrond is op het gemeen schappelijk belang van betrokken gemeenten. dat, bij gebreke van voorschriften omtrent de opheffing of wijziging van die regeling, niet aanneembaar is, dat de regeling naar de bedoeling der betrokken gemeenten, ook zou blijven gelden, indien de omstandigheden zoo danig veranderden, dat een of meer der par tijen niet alleen geenerlei belang meer bij de regeling zoude hebben, maar integendeel schade zou worden berokkend dat naar door den raad van de gemeente Stad aan 't Haringvliet voldoende is aange toond, bovenvermelde gemeenschappelijke régeling in strijd is met haar belang en hare opheffing door den raad dier gemeente uit drukkelijk uit dien hoofde verlangd wordt, terwijl de raden der gemeenten Ooltgens plaat, Oude Tonge en den Bommel de bil lijkheid daarvan erkennen en met opzegging van gemelde regeling genoegen nemen dat zij dan ook behoort te worden opge heven. Een heldenmoedig volk van krijgslieden, woeste houwdegens, is vastgetrokken tegen de hooge bergen die Montenegro en Albanië begrenzen. Op een pleteau van 50 K.M. in het vierkant staat heel hun krijgsmacht met het overschot van muuutie en kanonnen. Zwaar geteisterd is de schaar, maar vastbe sloten. Een onafzienbare wirwar van wagens karren met ossen bespannen, vrouwen, kin deren, vluchtenden versperren metal hun on zegbare ellende den eenigen weg die zigzag naar Montenegro kronkelt. Massa's kunnen niet verder en zoeken achter het leger schuil plaats. Het Lijsterveld heeft eenige nauwe toegan gen, door de dalen van riviertjes. Heel het veld is in wijden boog omsingeld door vij anden. Van Oosten, Noorden en Westen dringen de colonnes op. Zwaar bittter wordt gestre den het bloed der helden kleurt de berg- stroomen, voet voor voet wijken de verde digers uit de passen voor het verschrikke lijke artillerievuur en den overweldigenden bajonetaanval. Het is de laatste slag. Van overwinnen is geen sprake. Overgeven of de heldendood sterven schijnt de eenige kans. Reuter had de laffe onkieschheid om te seinen, dat de Serven de Bulgaren hadden verslagen en reeds in de linie Nish Les- kovatz stonden 1 Zóó eert dat bureau deze moedige schaar niet, waar geen der offici- eele berichten recht op zoo'n veronderstel ling geeit. Reeds uit de volgende cijfers is de hache lijke toestand der Serven duidelijk. De Oostenrijkers, die uit het Westen op dringen en tegelijk in Montenegro vallen, vonden in Navi Bazar 50 groote mortieren en 8 kanonnen oud model, 4 millioen geweer patronen en veel oorlogstuig. De wijkende Serven werden fel achtervolgd, waarbij 500 man gevangen geraakten. Terwijl de Oostenrijkers uit liet Westen krachtig opdiongen, staat in het N. W. en N. een Duitsch leger als een muur en vallen de Bulgaren en Duitschers met groote macht uit het O. en Z.O. aan. Blijkbaar is de toeleg de Serven van twee kanten op het Lijsterveld aan te tasten en van Montenegro af te dringen. De Bulgaren en Duitschers forceerden 21 Nov. het Lab-dal, dat toegang tot het Lijs terveld moet geven. 3800 krijgsgevangenen, 6 kanonnen, en talrijke paarden werden buit gemaakt. In een verschrikkelijk gevecht veroverden Bulgaren en Duitschers drie opvolgende bergstellingen der Serven. De Duitschers, die van het N.O. op Pris- tina aandringen, maakten 22 Nov. 3300 ge vangenen en 6 kanonnen buit. De Bulgaren, die uit het Z.O. op dezelfde plaats aanrukken braken door de Servische linie, waarbij 8000 krijgsgevangenen, 22 ma chinegeweren en 44 kanonnen als buit wer den weggevoerd. Het eind nadert snel. Wat er van dit leger overblijft kan zich redden in een vlucht, maar wat eindelijk de zeekust zal bereiken, is ver blindend weinig. Het Servenleger wordt hier vernietigd. De sleutel van het terrein, waarop nu wordt gestreden, is Mitrowitza, welke stad reeds in Duitsche handen is. DE TOESTAND. Wat op het Lijsterveld in Servië wordt afgespeeld, hoe verschrikkelijk het zij, is grootsch. NIEUWE TONGE. Woensdagavond is door de bestaande IJsclub hunne g wone jaarver gadering gehouden. Na opening der verga dering werden de notulen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd. 2 aftredende bestuursleden werden herkozen. Na afloop werden even als vorige jaren om de trouwe opkomst te bevorderen, verloot een kisje si garen en 1 paar schaatsen. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Aangezien de lieve jeugd niet meer naar woorden willen luisteren omtrent straat schenderij is door de gemeenteveldwachter tegen eenigen procesverbaal opgemaakt. D1RKSLAND. De Landweerplichtigen A. de Man, A. Baart en H. Bechtum zijn heden uit den Militairen dienst in hunne gezinnen tC' ruggekeerd. Laten we hopen voor goed. HERRINGEN. Donderdagavond vond de landbouwer Tanis alhier een zijner beesten zich verhangen in den stal. Door de slager daarna geslacht werd het vleesch in de beste orde bevonden. Wegens vertrek uit deze gemeente is de landbouwerswoning met schuur enz. enz. van den Heer Jb. Mosselman onderhands over gedaan aan den Heer H. Dorst, MELISSANT. Op Dinsdag 30 Nov. a.s. zal door het bestuur van den polder Oud-Melis sant schouw worden gedreven over alle dijk-, weg- en scheidingslooten in dien polder. De dienstplichtige der lichting 1916 Jacob Goedegebuur zal 17 Dec. a.s. te Rot terdam worden ingelijfd. STELLENDAM. J.l. Donderdag werd door een visscher gerapporteerd dat hij in het Zuiderdiep een mijn had gezien. In verband hiermede werden de visschers Donderdag gewaarschuwd. Naar we vernemen is door de Marine een onderzoek ingesteld. GOEDEREEDE. De knecht K. S. van den visscher P. T. viel Dinsdag buiten boord. Gelukkig had de schipper de tegenwoordig heid van geest, hem een touw toe te werpen dat door den drenkeling aanstonds werd ge grepen, zoodat hij van een wissen dood ge red werd. OUDDORP. Dinsdagavond werden de be woners alhier opgeschrikt door het geroep van brand. Bij nader onderzoek bleek dat eene afdeeling cichorei in de „Ceres" vuur had gevat. Met vereende krachten van het dienstdoende personeel was deze brand in haar begin gebiuscht. HELLEVOETSLU1S. Dinsdagmiddag ten half drie schrok een der paarden van een vierspan staande voor een wagen der veldartillerie, zoodanig van het fluiten eener stoomboot dat de paarden aan den hol sloegen. Onderweg viel de militair, die zich op een der paarden bevond onder den wagen, ge lukkig echter raakten hem de wielen niet. Het incident viel voor op de Marinewerf. Het span rende voort, den hoek bij het la boratorium om, waarna een der paarden viel hetwelk door de andere dieren nog een tien tal meters werd medegesleurd. Dicht bij de dokken hield het stil. waarna het gevallen paard werd opgeholpen. Geen ongelukken kwamen voor. Aan J. Lingbeek is een pensioen toege kend groot f404.70 Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAL <S Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 23 faillissementen tegen 21 faillissementen n dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 1228 tegenover 1387 in denzelfden tijd van het vorige jaar, SOMMELSDIJK. GeborenHendrik, z. v. Huibrecht van der Veer en Elizabeth Blok. GetrouwdAdrianus Taaie, 25 jaren (van Middelharnis) en Pietje van der Vlugt, 26 jaren. OverledenHerbert Treen, oud 87 jaren, weduwnaar van Maatje van Groningen. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 28 November 1915. Ned. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en nam. 2 uur (Doopsbe- diening) Ds. Westrik. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Remme van Oud-Beieiland. Middelharnis, (Evangelisatie), geen dienst. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. Polhuis van Stad aan 't Haringvliet. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Oude Tonge, v.m. en 's av Ds. Verkerk (Bed. Heilig Avondra. en Dankzegging H. Avondm.) Nieuwe Tonge 's middags Ds. Lans van Oolt gensplaat. Maandag 29 November 's av. 6 uur Ds. Remme van Oud-Beierland (coll. Leer stoelfonds. Herkingen, v.m. en 's av. Ds. Addlnk. Dirksland, n.m. Ds. Remme van Oud-Beierland (coll. Leerstoelfonds) en 's av. 6 uur Ds. de Oidts van Goedereede. Meiissant, v.m. Ds. Van der Koolj van Ouddorp (Dankzegging Oogst) Stellendam, geen opgaaf. Qoedereede, v.m. 9.30 uur, Ds. F. de Gldts. Ouddorp, v.m Leeskerk en nam Ds. A. van der Kooij (collecte chr. school. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk, Middelharnis, (Zondagsschool) v.m. 10.15 en'sav. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 'i Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink. Den Bommel, v.m. 9.30, n.m. 2 en 's av 5.30 uur Leeskerk. Ooltgensplaat, v.m. 9 uur (Bediening H. Avondm.) en 's av. 6 uur (Dankzegging H. Avondmaal) Ds. Dekker. Melissant, geen opgaaf Stellendam, geen .opgaaf. Ouddorp, v.m. en n.m. Leeskerk. Maandag 29 November 6 uur 's avonds W. Steunenberg, Theoi. cand. te IJselmulden. Woensdag 1 De cember Ds. Volgt (Bidstond voor de Zending onder de Joden. Helievoetsiuis, v.m. Ds. Vonk van Maassluis en natn. Ds. Goris van Overschle. Nieuw-Helvoet. v.m. Ds. Goris van Overschie en nam. Ds. Vonk van Maassluis Gereformeerde Gemeente. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaai. Dirksland, v.m. 9 n.m. 2 en 's av, 6 uur Leeskerk. Herkingen, voorm, nam en 's avonds Leeskerk. Meltssant, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk Ouddorp, voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. SOMMELSDiJK. De Heer de Jager onder wijzer van Bijstand a/d Chr. School alhier is ais zoodanig benoemd naar Lutten. (Over.) MIDDELHARNIS. Door den kerkeraad der Ned. Herv. kerk is het volgend tweetal op gemaakt. Ds. van Ameide te Noordwijk aan zee en Ds. van Dorp te Bodegraven. Dinsdag 30 Nov. des avonds om 6 uur hoopt in de Zondagsschool op te treden Ds. Paauwe van 's Hage. DIRKSLAND. Ds. Fraanje te Rolterdam heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. HERKINGEN. De Heeren G. H. Eelderink en J. Kaiie benoemd tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier hebben thans beiden deze hunne herbenoeming aange nomen. Bij het Bestuur der Zondagschool in deze gemeente bestaat het voornemen even als voorgaande jaren hunne leerlingen met de komende Kerstmis een feestje voortebe- reiden waarvoor langs de huizen zal woiden gecoüeeteerd. Behalve voor de Herhalingschool is thans de Heer A. v. Overbeeke ook benoemd tot Hoofd der dagschool nl. voor het tijdvak van 1 Dec. tot 1 jan. of zooveel langer als noodig zal blijken. MELISSANT. De heer K. Kostelijk hulp prediker te Uithuizen heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. STELLENDAM. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de O.L. School alhier is benoemd, Mej. Anschtitz te Haarlem met ingang van 29 No vember a.s. OUDDORP. Tot onderwijzeres aan de Chr. school is benoemd Mej. Visser van Papen- drecht, thans als volontair werkzaam aan de Chr. Schooi te Poortvliet. De benoemde hoopt met 1 Dec. haar betrekking te aanvaarden. Aan het herhalingsonderwijs op de Chr. school wordt door elf jongens deelgenomen. In de Herv. kerk zijn de werkzaamhe den begonnen tot het aanbrengen van een centrale verwarming. BEURS VAN DIRKSLAND. Tarwe de beste f 12.70 k f 12.80 en haver f 13 a f 13 25 per 100 kilo. Erwten door hooge vraagprijzen weinig handel f 24.— per H. L. ajuin f 7 per 60 kilo, aardappelen met goede vraag f 2.60 per 70 kilo koepeen f 2.— per 70 kilo. BEURS VAN OUDDORP. Uien f 7 per 60 kilo, aardappelen f2.30 en f 2.50. Tarwe f 11 f 12 per 100 kilo. Erw ten f 20 A f 23.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3