Zaterdag 20 November 1915 30ste Jaargang N°. 2130. voor «Ie ZiiidliollaiMlMcli© Zeeuwiche Eilanden. Tweede Blad. II© Oorlog. 2 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Drie Bladen. LAND EN TUINBOUW. UIT DE PERS. BUITENLAND. BINNENLAND. PRIJSRAADSEL. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD Deze Courant versohgnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland by vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en */s maal. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Qroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die af} beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %lle «lukken voor de Hedaetie Uesfemd, Advertentiën ese verdere Administratie traneo toe te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit Prijsraadsel. Bureau „Maas en Soheldebode" SOMMELSDIJK I ÜITGSVBK Telefoon IatercoMM. So. t Schuimaarde. In aflevering 11 van het Tijdschrift der Ned. Heide-Mij. wordt door W. de aandacht gevestigd op de meststof schuimaarde. Nu de door de haverziekte veroorzaakte kalk- j vrees wat begint te verminderen, en zelfs weer gesproken wordt over ziekten, die haar oorsprong vinden in gebrek aan kalk, meent de schrijver dat het zijn nut kan hebben eens te wijzen op de zeer belangrijke, maar bij velen weinig bekende schuimaarde. Schuimaarde is een bijproduct der suiker fabrieken. Hier wordt het suikersap verkre gen door uitlooging van de stukgesneden bieten. In dat suikersap komt de opgeloste rietsuiker voor, waarom het te doen is, maar bovendien worden daarin aangetroffen in bieten aanwezige oplosbare zouten en zuren, en zelfs eiwitten uit de doorgesneden cellen. Uit het suikersap moeten de zuren, zouten en eiwitten verwijderd worden. Daartoe wo rdt aan het sap kalkmelk toegevoegd. Er ontstaan dan onoplosbare kalkzouten, door verbinding van zuren met de kalk, en verbindingen van kalk met suiker. Kalk en suiker moeten natuurlijk weer gescheiden worden. Dit geschiedt door in het met kalkmelk gemengde suikersap koolzuur te leiden. Koolzuur met kalk geeft koolzure kalk, die onoplosbaar is, en de suiker komt dus weer vrij en gaat in oplossing. Daarna wordt het suikersap verwarmd de eiwitstoffen stollen, de vloeistof wordt gefiltereerdde schuimaarde blijft op de filters achter. De samenstelling van schuimaarde is zeer verschillend. Naar het gemiddelde van ver schillende analysen berekent W. dat in 20000 K.G. (op zware gronden wendt men per H. A. in den regel veel meer aan) zit: 5000 K.G. kalk, 40 stikstof, 200 phosphorzuur 40 kali Dat is zooveel phosphorzuur als in 12 baal stók, en zooveel kali ais in 3 baal kainiet. Neemt nu aan, dat van de stikstof maar de helft of minder in werking komt, dan is dat toch nog een niet te verwaarloozen hoeveelheid. Wie derhalve zijn grond met kalk moet bemesten en over schuimaarde kan beschik ken, doet verstandig deze stof te gebruiken. Het best is de schuimaarde in groote hoopen op het land te brengen en deze zoo mogelijk met stroo, riet, biezen of andere losse, organische stoffen te vermengen. De schuimaarde droogt dan uit en wordt ïporeus, en laat zich daarna op den akker gemakkelijk verdeelen. Verder kunnen de grootere stukken door rollen fijner verdeeld 'worden en kan de aarde door ploegen en ■eggen goed met de bouwvoor worden ver mengd. Natuurlijk wordt een en ander zeer be- •vorderd door de schuimaarde den winter -over op het land te laten liggen. Een heldere worst zorgt dan voor het murw worden der Muiten. In het noordwestelijk deel van Overijsel is het mond- en klauwzeer weer uitgebroken. Daar vindt men keurige en groote vee stapels en het is daarom geen wonder, dat door de boeren daar krachtig haast met geweld geprotesteerd is tegen het afma- kingssysteem. Naar aanleiding daarvan schrijft het Friesch Dagblad de volgende driestar Mond- en Klauwzeer. Heden, Dinsdag, zal dan de Min. van Land bouw met boeren uit de praktijk samenspre- ken over de regeeringsmaatregelen ten op zichte van het mond- en klauwzeer. 'tHad véél eer al moeten zijn. Is het toch eigenlijk nietbijna idioot, dat in zulk een belangrijke kwestie dealler- eerst-belanghebbenden maand na maand uit geschakeld blijven en er op hun stem even weinig wordt gelet als op 't geblaat van de koeien, die worden afgemaakt? Enfin, 'tzal dan nu zijn. En van harte hopen we, dat dit onmee- doogende afmaak-systeem aanmerkelijk kunne worden verzacht of ook geheel afgeschaft. Ongeoorloofd dunkt het ons, in het afge- trokkene, niet, immers dan zou een Chris ten zich er, wat schade er ook van kwam, tegen moeten verzetten. Maar toch kunnen we zeer zwaar laten wegen en kunnen we begrijpen den weerzin onder ons boerenvolk tegen een stelsel, dat voor één zieke koe ook de vijftig gezonde bij den strot grijpt en ze afmaakt. Als uiterste noodmaatregelkan het misschienverdedigbaar zijn. In den uitersten nood zeiden onze vaderen albeter verdronken land dan verloren land en lieten ze de zee los over de malsche weiden. Maar 't is hier zoo heel anders I Onze boeren zijn er volstrekt niet van over tuigt, dat de tongblaarnood dat afmaakoffer eischt. Ook staan zij zeer twijfelzuchtig te genover de vraag of zulke offers laat ik nu maar zeggen, „rendabel" genoeg zijn om ze zelfs van gewoon economisch standpunt te kunnen verdedigen. Als zelfs de watervogels de smetstof kunnen overbrengen, gelijk men in ons gewest onderstelde, dan mag men in 't eind het gansche dierenrijk wel afmaken. Dan is de ziekte zeker verdwenen. Nogeens wij oordeelen niet. Ons ontbreekt daartoe de volheid van ge gevens. Maar voor ons boerenvolk hopen we, dat er eindelijk wegen en middelen gevonden worden om de gevreesde ziekte krachtig te bestrijden, zónder het kostelijke gezonde vee te verslachten tot een hoop lillend vleesch. DE TOESTAND. Nog steeds ziet het er voor de Serven treurig uit. Hun toestand is thans zóó De hoofdmacht der Serven staat nog steeds in oud-Servië, ver ten westen van Nisj. Een kleinere legermacht hebben zij in Zuidelijk nieuw-Servië, met Monastir als steunpunt en dat legerdeel heeft min of meer de hand ge reikt aan de Fransche hulptroepen. Maar intusschen hebben in de laatste dagen de Bulgaren de weg tusschen Noord- en Zuid-Servië versterkt, zoodat er steeds min der kans op is, dat de Servische hoofdmacht naar 't Zuiden ontkomt. Daarom tracht deze hoofdmacht zich nu in een langzamen en ordelijken terugtocht naar Novi Bazar en Albanië te redden en hoopt aldaar door de entente over San Gio vanni di Medua van levensmiddelen te wor den voorzien. Op den terugtocht blijven de zware kanonnen in de modder steken, waar door die in handen hunner tegenstanders moeten vallen. 't Is een zware, zware gang In den winter, in het ruwste deel van den Balkan. Eenmaal in Montenegro en Albanië wil het Servische leger dan een guerilla gaan voeren. Ook het Zuid-Servische leger trekt zich terug. De ontruiming van Monastir is in vollen gang. Alle landskassen, en voorna melijk de kassen van de tabaksregie zijn naar Saloniki overgebracht. Ook de archieven der regeering en die der consuls zijn daarheen gebracht. Dit zuidelijke leger kan moeilijk anders terugtrekken dan over de Grieksche grenzen. En de vraag die Europa in spanning houdt is wat Griekenland d&n doen zal. Niet gerust zijn de Engelschen in Grieken land, ondanks de verzekering hunner bladen, dat het met de expeditie-troepen naar wensch gaat. Zij weten wel beter. Al die verhalen over gunstige gevechten en „voortdurende vorderingen", over zware verliezen aan de Bulgaren toegebracht en veroverde berg passen, dat is allemaal voor de lieden in het vaderland, om den moed erin te houden. En bovendien moet ook de eer van het vaderland worden opgehouden 1 Men kan toch zoo maar niet toegeven, dat hetEngel- sche Zwarten-legertje niets beteekent? Dat men geen goede kaarten heeft waardoor ge- heele troepen verdwaalden in bergen? Wat zou de Duitscher wel zeggen, als hij zulke bekentenissen in de Engelsche pers las Maar inderdaad is het veel erger. De En gelschen te Saloniki zien de donderwolk wel hangen boven het Baboena-gebergte waar zij graag doorwilden, maar dat door een sterk Bulgaren-leger is bezet. Als binnenkort de Centralen met Servië klaar zijn, komt als een lawine heel de krijgsmacht der Bulgaren door die Baboena- passen. En wee dan de Entente-troepen, als ze dien stormloop niet kunnen weerstaan. Griekenland verstaat zijn neutraliteit dit in aansluiting van ons vorig overzicht thans zóó dat het beide partijen door zijn land laat trekken, maar worden ze terugge slagen, dan moet het ze gewoonweg inter neeren. Dit zint Engeland natuurlijk niet. Maar dat ze die mogelijkheid zien aan komen bewijzen zelfs de Engelsche bladen meer dan voldoende. Griekenland bevindt zich, aldus de N. R. Ct., in een moeilijk parket. De vorige regeering wilde aan de zijde der entente ten strijde trekken. De tegenwoordige regeering wenscht tegenover de entente welwillend neutraal te blijven, maar haar voorgangster was reeds een eind den weg opgegaan, die zij niet wenscht te betreden. Nu zit zij met de lastige erfenis van de landing in Saloniki, en heeft daarover met de entente verschil van meening gekregen. Want Engeland heeft 90 Grieksche schepen belet uit te varen en Frankrijk verhindert uit Marseille den uitvoer van goederen voor Griekenland bestemd. Er worden dus in onderling overleg dwang maatregelen tegen Griekenland genomen. De entente heeft het op den Balkan vroeger met beloften geprobeerd. Of de dwangmaat regelen, te elfder ure genomen, meer uit werking zullen hebben valt af te wachten. Waarover het geschil gaat valt slechts te gissen. Uit de Engelsche en Fransche bladen zou men opmaken, dat het de kwestie geldt van de houding door Griekenland aan te nemen tegen Servische troepen in de eerste plaats en ook tegenover troepen der gealli eerden, bij geval die op Grieksch gebied worden teruggedreven. De n entente zegt, noch onze troepen, noch die van Servië mogen in dat geval worden geïnterneerd, dat is de rechtstreeksche con sequentie van het toelagen van de landing in Saloniki, en zij eischt daar stevige waar borgen voor. Welke weten wij niet, maar het is te begrijpen, dat de Grieksche regee ring huiverig is, ze te geven. In het geval dat de geallieerden op Grieksch gebied te ruggedreven worden, zijn de Centralen aan de Grieksche grens overwinnaars en zal Griekenland ook met hun standpunt rekening hebben te houden, hetwelk natuurlijk ave rechts tegenovergesteld is aan dat van de entente. Duitschland heeft immers bij herhaling te gen het toelaten van de landing geprote steerd. Het geval is moeilijk, en de Grieksche regeering zit tusschen twee vuren. VERSPREIDE BERICHTEN. De gezamenlijke buit in Servië behaald, wordt op bevel van generaal von Macken- sen, aan de Bulgaren overgelaten. Zulks heeft te Sofia, volgens de Neue Freie Presse, een uitnemenden indruk gewekt. Men schrijft aan de N. R. Ct. De Duitsche manschappen, die totnogtoe dienst deden als wachters langs onze Oost grens, zijn voor het grootste gedeelte naar het front gezonden en door andere grens wachten vervangen. Voorloopig verlof. Nader meldt men ons, dat met ingang van 25 dezer ook aan de leden van het kader der landweerlichtig 1908 een voorloopig (klein) verlof zal worden verleend, althans voor zooveel zij dit zelf wenschen. Tegelijkertijd zal aan het nog in werke- lijken dienst zijnde dienstplichtig kader der landweerlichtig 1907 en aan het eventueel nog in die omstandigheden verkeerende land stormkader zulk een verlof worden verleend. Aan eiken landweer-verlofganger wordt toegestaan, nadat hij met verlof is vertrok ken, desgewenscht weer onder de wapenen terug te keeren. Hij, die terugkeeit, mag eerst na weer ten minste één maand onder de wapenen te zijn geweest, opnieuw met ver lof vertrekken. De oplossing van ons prijsraadsel No. 1 was Geldgierigheid is de wortel van alle kwaad. De gelukkigen waren Mej. A. Donkersloot p/a L. Donkersloot Ooltgensplaat Prijs no. 1. Een prachtig por tretalbum op nikkelen standaard. M. L. Boekhoven Sommelsdijk. Prijs no. 2. Een etui met pastel. Jenneke H. v. d. Wende Hd. Middelharnis. Prijs no. 3. Johs. H. Been. St.Nicolaasvertel- lingen, gebonden. J. Lugtenburg Secretarieweg Dirksland. Prijs no. 4. Liön Cachet. Afrikaansche Jon gens, gebonden. L. v. d. Ham Dirksland. Prijs no. 5. L. Penning. Voor Vrijheid en Recht, gebonden. L. v. d. Vlugt Fz. Stellendam. Prijs no. 6. Fannie Eden. Wonderbare Leiding, gebonden. M. van der Ham Cz. onder Sommelsdijk. Prijs no. 7. Een keurige vloeidrukker. H. R. M. J. van Es, Hoogvliet. Prijs no. 8. Chr. Dickens. In Londen en Parijs, gebon den. M. J. Eelderink Herkingen. Prijs no. 9. Een rood lederen zakportefeuille. Trijntje Kats Sommelsdijk. Prijs no. 10. Een Keurige Poesie Album. Voorts ontvingen wij goede oplossingen van J. v. d. B, A. F. D, M. G, M. K, S. R, M. K, J. G, allen Sommelsdijk. L. V, F. B, M. v. d. W, D. D, J. G, M. v. W, Middelharnis. J. K, J. v. d. St, H. K, M. D. K, Stad a/'t Haringvliet. E. A. v. d. M, C. St, L. Sch, H. V, G. A. v. R. W. B, den Bommel. C. K, Ooltgensplaat. P. C. v. D, A. R, te Oude Tonge. S. K, te Nieuwe Tonge. A. J. v. E, te Dirksland. E. A. Sn, te Herkingen. P. S, en M. G, te Melissant. N. v. d. N, A. L, en R. W. P. Tr, te Stel- lendam. J. T, te Overschie. D. G. L, te Cortgene. C. K, te IJmuiden. A. J. M. 't H, te Driebergen. Enkelen hadden nog in dichtmaat dit prijsraadsel aangedikt waaronder Jenneke H. v. d. Wende Hd. te Middelharnis welk versje we hieronder laten volgen. Om het geheel wat op te luisteren, geef ik u het volgende, vervaardigde gedicht cadeau Zuinigheid en vlijt, Bouwt huizen als kasteelen, En wie het geld niet mijdt, Met alle aardjuweelen. Pass' op dat deze deugd, Die wel is goed te keuren, Vooral ook bij onz' jeugd, Ons niet gaat medesleuren Tot, waar de wortel ligt, Van al het aardsche kwaad. Want gierigheid is licht Een misvrucht van het zaad, Door velen daar gezaaid, Waar 't immer wortel schiet, Want dikwijls wordt gemaaid, Een hopeloos verdriet. Beoefen dus deez' deugd, Reeds in uw prille jeugd. Maar reik aan oud en arm Ook aan de school en kerk, Tegelijk met kwistig arm, De zegen van uw werk. Mooizoo Jenneke. Zij het een voorbeeld voor anderen. De prijzen kunnen aan ons bureau afge haald of worden desverkiezend na toezen ding van f 0,15 als postpakket toegezonden. En nu no. 2. Mijn geheel wordt dezer dagen 26, 27,28, 29 bekend gemaakt, ook als advertentie in dit nummer en geen wonder 8, 9, 39, 24,34, 36, 31, 25 15, 32 met 5, 35, 7, 15, 9,22, 11, 12, 13, 16 bezig zijn 1, 4, 15, 37, 25, 39, 19, 25 te 23, 31, 38, 4, 12, 14, 32, 19, 25. Daarom 21, 19, 17, 17, 31, 25 wij voor 1. 18, 2, 34, 4, 12, 13, 39 van 30, 4, 10, 18, 35 6, 3, 35 21, 11, 36, 8, 25 allerlei 1, 18, 2, 34, 4, 12, 13, 39. Speciaal voor de oplossing van dit prijs raadsel geven we extra St.-Nicolaas Cadeaux, daarom moeten oplossingen ingeleverd zijn niterlijk op 6 December a.s. Oplossingen worden dus ingewacht vóór of op6 December a.s., en denk er om, geen orders of boodschappen in den brief tegelijk inslui ten en op de envelop zetten: SOMMELSDIJK De door den heer Burge meester uitgekeerde militie- en landweerver goeding over de maand September zijn door den heer Minister van Oorlog goedgekeurd Het uitgekeerde en goedgekeurde bedrag beloopt thans in totaal f 13790,50. De militie-plichtigen der lichting 1916 dezer gemeente G. van Driel A. Faasse A. Hoogzand en C. Kieviet zullen op 17 Decem ber a.s. te Rotterdam worden ingelijfd. MIDDELHARNIS. Van een aardappelput in den Oostpolder, zijn van den landbouwer A. Struik een hoeveelheid aardappels ontvreemd. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Het onderhoud van de tramhaven is aangenomen door den heer van Dongen uit Dordrecht voor f7772. DIRKSLAND. De draineerder B., Donderdag in de vroegte opWeg naar het werk, reed met de fiets in een wagenspoor, met het gevolg hij er af tuimelde en in een volle sloot te recht kwam. Een droog pak was dus hard noodig. HERKINGEN. De heeren E. Doornhein en L. Kardux, beiden dienstplichtigen der lich ting 1916, zijn op 18 Dec. a.s. opgeroepen zich ter indeeling bij hun garnizoen aan te melden. Door Ged. Staten dezer Provincie is aan de Prov. Staten vergadering voorgesteld op de door de Afdeeling van het Groene Kruis voor Herkingen en Omstreken gedane aanvrage om alsnog eenige subsidie te ver krijgen, afwijzend te beschikken, zoodat het Bestuur van genoemde Vereeniging zich eerlang genoodzaakt zal zien, opnieuw po gingen te doen, gelden te verkrijgen ter instandhouding der alhier bestaande Wijk verpleging. Op de voordracht ter benoeming eener secretaris dezer gemeente zijn door B. en W. de navolgende personen geplaatst: No. 1 A. Munters, tijdelijk secretaris alhier en No. 2 G. C. Voorsluis, Ambtenaar te Kin derdijk, gemeente Nieuw Lekkerland. Deze week geraakte de vrachtrijder J. B. van hier met hit en kar beladen met kal vers door het schrikken van den hit onder de gemeente Dirksland in de sloot. Behalve dat de kalvers zich al zwemmende een goed heenkomen konden zoeken kwamen zoo hij als den hit er zonder letsel af, evenwel ta melijk veel materieele schade aan het tuig nalatende. Dit jaar zullen alhier, met de zeer wei nigen die nog worden verwacht, ongeveer 6V2 millioen K.G. suikerbieten aan de haven zijn gebracht. Bij het verlaten dezer gemeente had een der kinderen van schipper R. het onge luk tusschen de kamraden der lier te gera ken, zoodat drie vingers ernstig werden ge- kwetsuurd. De schipper zag zich genood zaakt te blijven liggen om geneeskundige hulp in te roepen. MELISSANT. De melkprijs is in deze ge meente verhoogd en gebracht van 8 op 10 cent per liter. In deze gemeente wordt nog slechts door 5 gezinnen Regeeringsbrood gegeten. B. Keizer, dienstplichtige lichting 1916 zal Vrijdag 17 December te Rotterdam wor den ingelijfd. STELLENDAM. Thans is door den Raad van Beroep te Rotterdam beslist dat het gar- nalenpellen (thuispellen) geen ^verzekering- plichtig bedrijf is; dit naar aanleiding van een door den garnalenhandelaar A. de Jager alhier ingediend bezwaarschrift. Dinsdag werd door schipper B. v. d. Ree blazer SL. 24 een mijn gezien in de na bijheid van Hellevoetsluis. Dadelijk gaf hij hiervan kennis aan de marine autoriteiten, waarna de mijn tot zinken werd gebracht. Woensdag bracht het s.s. Sphinx vlak naast de haven ook een mijn tot zinken. HELLEVOETSLUIS. Dinsdagmorgen werd een mijn drijvende gezien op het Haringvliet. Nadat er vier schoten vanaf Hr. Ms. „Shpinx" op waren gelost, werd zij daardoor onscha delijk gemaakt en zonk. BRIELLE. Uit Indië in Nederland aangeko men 3 kisten en 1 pak Ethno-grafica voor het Tromp-museum hier ter stede. VERGADERING van den Raad der Gemeente Ouddorp gehouden op Woensdag 17 November voormid dags 9.30 ure. Afwezig C. van den Klooster en H. Tanis. Opening der vergadering door den Voor zitter de Burgemeester met het voorlezen van het gebed.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3