LAND EN TUINBOUW. VOOR HUIS EN HOF. OFFICIÉÉL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERKOOPINGEN. GEMcNGD NIEUWS BOEKAANKONDIGING. DE FONDSENMARKT. maar nog niet geheel waardeloos zijn. In alle werkplaatsen en magazijnen liggen sta pels messing, lood, hout en ook wat antimo nium. Hulzen voor geweerpatronen, granaat cartouches. oude en nieuwe, liggen in ber gen of staan in goed geordende stapels tot aan de zolders van de magazijnen. Op de binnenplaatsen heerscht groote verwarring. Messing, koper en loodvoorraden, afval van de draaibank, oud metaal, dat gereed lag om gesmolten te worden, liggen door elkaar. Daartusschen lange rijen van oude bronzen kanon-loopen en kleine en groote scheeps- kanonnen van voor-historische constructies. Daaronder zijn loopen, die op de Oostenrij kers en Turken zijn buit gemaakt, heele ka nonnen, een bergbatterij, kortom materiaal, dat een ontzaggelijke waarde vertegenwoor digt. In de granaatfabriek liggen groote hoe veelheden granaatkartetskogels, half klaar ge komen projectielen en ook granaatkartetsen waaraan alleen nog de ontsteker ontbreekt. Voor de stad, in de nabijheid van de pyro- technische fabriek, staan veertien gebouwen die tot aan de zolders met ammunitie gevuld zijn. De Serviërs hebben geaarzeld deze kost bare voorraden te vernietigen, in de hoop nog terug te komen. Zooals de Russen in Brest-Litowsk gedaan hadden, strooiden zij kruit voor en om de huizen, zoodat er ont ploffingen zouden plaats vinden als de Duit- sche soldaten bij de magazijnen kwamen. We hadden echter bij de Russen denoodige ervaring opgedaan en zetten het terrein voor de gebouwen en de vloeren onder water. De beteekenis van de inneming vanKragoe- jewats beseft men het best, als men bedenkt dat de stad het eenige arsenaal van dezen aard in geheel Servië was. Daarmede heb ben de Serviërs de mogelijkheid verloren hun leger met ammunitie te voorzien. Vroeger zijn op ons eiland nog al eens proeven genomen met poters van verschil lende grootte, ook met stukken van aardap pels, met topeinden en naveleinden enz. De uitkomsten dier proeven laat ik nu maar rusten, doch ik verwijs belangstellenden naar het onderstaand verslag van het rijksproef veld door den heer J. C. de Bonte te Dirks- land verleden zomer aangelegd. Opgemerkt zij, dat de uitkomsten nauw keurig zijn nagegaan en dat dit proefveld veler belangstelling heeft gewekt. Ook door mij is het bezocht met de leerlingen van den landbouwcursus en het doet mij genoegen, dat de heer De Bonte mij in de gelegenheid stelt, den uitslag zoo spoedig mede te kunnen deelen. Dat de middelsoort poters hier 't voor- deeligst hebben gewerkt is niet zeer bevreem dend, dat is ook wel bij andere proeven zoo uitgekomen, 't Komt mij wenschelijk voor, dat ook het volgend jaar zoo'n proefveld wordt aangelegd. Krachtige planten zijn min der vatbaar voor ziekte en 't loont de moeite, eens te onderzoeken, hoe de aardappels van groote poters zich zullen houden, bij 't op treden van de gevreesde aardappelziekte. Sommelsdijk L. PEN Landbouwonderwijzer. KORT VERSLAG van het Rijksproef veld met Pootgoed van verschillen de grootte. Eigenheimers. No. f. No. 2. No. 3. Doorsnede poot- D.snede poot- D.-snedepoot- goed 44-46 mM. goed32-42mM.goed28-32mM. 't Proefveld was gelegen aan den Stóof- weg, Polder Dïrksland. Middelmatige zwavelgrond. Voorvrucht tarwe en bemest met 365 K.G. zwavelzure ammoniak en 550 K.G. super- phosphaat per H.A. of 157 K.G. zw. amm. en 253 K.G. super per Voornsch Gemet. De poters werden met de spade gezet op 31 Maart. De onderlinge afstand van alle poters was 0,63-0,40 c.M. Aangeaard werden deze op 6 Mei, 17 Mei en 7 Juni, alles met droog weer en drogen grond. Bij 't opkomen der aardappelen en in 't begin van 't groeien, was tusschen de per- ceelen groot verschil. 't Eerst en 't krachtigst kwamen en groei den de grootste poters (44—46 m.M.) daarop volgden de poters (32—42 m.M.) terwijl de kleinste (28—32 m.M.) 't laatst opkwamen en niet zoo snel groeiden, terwijl onder de laats- ten de meest zwakke planten voorkwamen. Dit verschil bleef goed zichtbaar tot on geveer Juli, toen de kleinste zooveel in loof opgehaald hadden, dat 't verschil weinig meer opviel. Half Juli vertoonden de grootste poters reeds een lichtere kleur, wat o.i. op vroegere rijpheid wijst, hoewel in 't uitgroeien weinig verschil was. - Om een gemiddeld resultaat te verkrijgen was het proefveld zoo ingedeeld dat van iedere soort 2 perceelen waren, die door el kander lagen. De grootte van ieder perceel was 1,89 cA., zoodat iedere soort is geteeld op 2 X 1,89 Are of 247/io roe V.M. De opbrengst was: (de poters zijn zeer grof gehouden). van No. 2 van No. 3 aardappelen f 514, poters f 57,50 f 571,50 aardappelen f 487,— poters f 40,60 f 527,60 No. 1 (44-46 m.M.) 1495 K.G. aardap. of 21 H.L. en 25 320 poters of 4 H.L. en 40 No. 2 (32-42 m.M.) 1482 K.G. aardap. of 21 H.L. en 12 265 poters of 3 H.L. en 55 K.G. K.G, K.G. K.G. No 3. (28-32 m.M.) 1404 K.G. aardap. of 20 H.L. en 4 K.G. 189 poters of 2 H.L. en 49 K.G. Al naar de grootte van 't pootgoed was de opbrengst grooter. Opmerkelijk is, hoe grooter pootgoed, hoe meer poters. Per Voornsch Gemet is de opbrengst: van No. 1 (44—46 m.M.) 18157 K.G. aardap. of 259 H.L. 3886 poters of 55l/« H.L. van No. 2 (32-42 m.M.) 17999 K.G. aardap. of 257 H.L. 3218 poters of 46 H.L. van No. 3 (28-32 m.M.) 17052 K.G. aardap. of 243'/i H.L. 2295 poters of 32'/i H.L. Rekent men een gemiddelden prijs van aardappelen op f 2 en poters op f 125, dan is de opbrengst per V. M. De benoodigde hoeveelheid pootgoed op boven aangegeven afstand per V. M. is van No. 1 (44—46 m.M.) 17Va H.L. f 2,50 f 53,75. van No. 2 (32—42 m.M.) 8'/j H.L. it f 2,50 f 21,25. van No. 3 (28—32 m.M.) 4 H.L., a f 225 f 9,-. Een groot geldelijk verschil. 't Verschil tusschen de opbrengsi van No. 1 en No. 2 is f 20,85. terwijl 't benoodigde pootgoed voor No. 1 f 32,50 meer kost, dan van No. 2, zoodat hier geen voordeel behaald wordt door de grootere poters. Vergelijkt men No. 1 en No. 2 met No. 3 dan krijgen we: Meeropbrengst van No. 1 als No. 3 is f 64,75, terwijl 't pootgoed van No. 1 f 44,75 meer kost. Hier is voor No. 1 op No. 3 een voordeel van f 20,—. Meeropbrengst van No. 2 op No. 3 is f 43,90, terwijl 't pootgoed van No. 2 f 12,25 meer kost. Hier is voor No. 2 op No. 3 een voordeel van 31,65. Deze berekeningen, gebasseerd op een ge middelden prijs als boven is aangegeven, pleiten voor 't aanwenden van groot poot goed boven klein pootgoed. 't Spreekt vanzelf, dat bij hoogere prijzen, 't voordeel nog grooter is, als boven is aan gegeven. Dirksland, Nov. 1915. J. C. DE BONTE. van No. 1 aardappelen f 518,— poters f 74,35 f 592,35 De Invloed van vruchten. Vruchten zijn gezond, vooral ons Nederlandsch ooft. Appe len, vooral zure, zijn goed voor de maag, maar hebben ook een uitstekenden invloed op de hersenen en op het zenuwstelseltal rijke natuurgeneesheeren bevelen zenuwach tige menschen het eten van veel appelen aan, en men zegt, dat er uitstekende resultaten mee worden bereikt. Ook pruimen kalmeeren zenuwachtigen. Bovendien heeten zij de spieren te verster ken. Een zeer gezonde vrucht is voorts de zoete amandel. Ook de noot is buitengewoon goed. Een Fransch tijdschrift concludeert, dat vooral de werkers met den geest ooft moeten gaan eten. Zij, die zwaren handenarbeid verrichten, hebben spek, maar de werkers met het ver stand, die geen handenarbeid verrichten, kunnen best uitsluitend van amandelen, noten, bananen, meloenen, appelen, peren, pruimen, kersen en bessen leven, zegt het blad. o— De werking van Peren. Over de genees krachtige werking van peren was tijdens den veldtocht van 1870-71 de officier van gezond heid dr. Schill in de gelegenheid waarne mingen te doen. Destijds was er soms dagen lang gebrek aan brood, nooit echter aan uit appelen en peren bereiden ooftwijn, die in- tusschen, in verband met den niet-varieeren- den dagelijkschen aardappelkost en versch geslacht schapenvleesch, de darmen dikwijls oproerig maakte. Daartegen vond men echter spoedig een genees-methode, die aan een voudigheid niets te wenschen overliet, n.l. het eten van gedroogde peren, die overal, waar er ooftwijn gemaakt werd, aanwezig waren. De stoppende werking was opvallend. Later heeft dr. Schill bij lang durende diar- rheeën indien het althans geen ernstiger darmontstekingen betrof steeds met suc ces van gedroogde peren gebruik gemaakt. o— Het narijpen der appels. Het is eene al gemeen bekend feit, dat juist de edelste appelsoorten geplukt worden vó5r ze vol komen rijp zijn, dus aan den boom niet ge heel rijp kunnen worden. Als de vruchten van den boom geplukt worden, zijn ze juist „boomrijp" en ze bekomen pas door het na rijpen in den kelder of in andere koele ruim ten de volkomen rijpheid, waarop ze het lek kerst en smakelijkst zijn. Bij vele appelsoor ten, vooral bij de laat rijpe variëteiten, vindt men, als ze boomrijp zijn, een nu eens groo tere, dan weder geringere hoeveelheid zet meel, die door het liggen der vruchten in suiker verandert. Dit zetmeelgehalte is echter, zoodra het rijpworden toeneemt, voortdurend aan 't afnemen en komt bij de verschillende soorten in verschillende hoeveelheden voor. Zoo zien we bijv., dat de vroegrijpe soorten, als ze boomrijp zijn, geen of maar zeer wei nig zetmeel bevatten. Daarentegen bevatten de laatrijpe soorten wel circa 2.4 pCt. zet meel. Dit heeft zelfs dan plaats, als de appels zelfs de geheele maand October achtereen aan den boom blijven hangen. Tengevolge van deze omzetting van het zetmeel kan het suikergehalte in den appel bepaald toenemen, ook wordt door de verdamping van het water het sap in den appel meer geconcentreerd. o— Het voederen van zout aan ons vee. De planteneters, en dus ook onze paarden, run deren en schapen zijn planteneters, hebben meer behoefte aan keukenzout dan de vleesch- eters. Het varken staat als alleseter tusschen vleesch- en planteneters. Vroeger bracht men zoutlikrollen in den handel, die ook phosphorzure kalk bevatten, doch deze waren zeer brokkelig en voldeden daarom niet in het gebruik. De zoutlikrollen van zuiver keukenzout daarentegen voldoen uitstekend en worden door vele verbruikers zeer gewaardeerd. De prijzen dezer zout likrollen zijn echter nog al hoog en daarom verdient het voor den landbouwer misschien meer aanbeveling gebruik te maken van het zooveel lager in prijs zijnde landbouwzout, dat geheel vrij van accijns is en tegen zeer lagen prijs, ongeveer f 1,75 per 50 K.G. ge leverd wordt. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat het noodig is bij kalkrijk voeder, hetwelk dan wel steeds arm is aan keuken zout, het laatste aan de dieren te verstrekken, ook omdat het voeder er smakelijker door wordt. Volgens Prof. Maercker geeft men aan volwassen runderen (melkkoeien, ossen, stieren) 20—50 gram, aan scbapen 10 gram en aan volwassen varkens, doch alleen bij zeer zoutarm voeder 20—25 gram. Observator. KOHIER VAN HET SCHOOLGELD VOOR HET LAGER ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het kohier van het school geld vooi het lager onderwijs over het 4e kwartaal 1915, gedurende vijf maanden, van 15 November 1915 tot en met 14 April 1916 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, 13 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOUMAN. Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. SOMMELSDIJK. Tegen J. M. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens het doen ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld aan J. v. d. N. alhier. De Heer Adr.Joppe Dzn. alhier, slaagde heden voor het examen, ter verkrijging van het diploma Engelsche Handelscorrespon dentie, gehouden vanwege de „Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden" te Am sterdam. Naar wij vernemen, zal de cursus voor volwassenen in bemestingsleer op een tijd worden gegeven, dat voor deelnemers van andere plaatsen gebruik kap worden gemaakt van de tram. Er zullen ongeveer 20 personen kunnen worden toegelaten. Verder verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. MIDDELHARNIS. De milicien korporaal L. v. Groningen heeft met gunstig gevolg exa men afgelegd voor sergeant. Van den landbouwer J. D. de Graaf zijn twee 2-jarige ossen afgemaakt welke lijdende waren aan Hach. De schipper S. de Waard Jr. had Dins dagmorgen 't ongeluk in de haven te vallen, nadat hij zwemmende de kant bereikt had begaf hij zich met een nat pak naar zijn schip^ DEN BOMMEL. Nadat reeds in 1873,1881, 1894 en in 1902 tevergeefsch getracht is ver lost te worden van het grintwegcontract dat de gemeenten den Bommel, Stad a/h Haringvliet, Ooltgensplaat, Oude-Tonge en Middelharnis verplichte de grintwegen van Ooltgensplaat en Oude-Tonge tot Middelhar nis te onderhouden, waarvan alleen Middel harnis profijt trok is het thans gelukt het contract opgeheven te krijgen en is bij Ko ninklijk besluit het grintwegcontract met 28 April 1916 vervallen verklaard. Thans rest nog de afwikkeling der zaak en de regeling voor de toekomst. Voor de gemeenten, die in dit contract een schadepost en een groote belemmering voor hunne eigen handelingen zagen is dit een uitkomst. De gemeenterekening 1914 isdoorGed. Staten goedgekeurd. OUDE TONGE. Past op de Peetram. Za terdagavond is bakker A. Both van Stad aan 't Haringvliet voor een groot ongeluk gespaard gebleven. Terwijl hij van hier naar N.-Tonge reed en den Blauwpannenweg in wilde slaan kwam plotseling de peetram zonder signaal te ge ven vlak voorbij zijn paard heen snorren. Een minuut vroeger had hij met alles er onder gezeten. DIRKSLAND. Naar wij vernemen worden hier pogingen aangewend tot plaatsing van een Cichoreifabriek. HERRINGEN. De smidsleerling K. W. al hier. had tijdens het verrichten zijner werk zaamheden het ongeluk daarbij uit te glijden en te vallen op een gloeiend stuk ijzer, waar bij hij een der handen zoodanig verbrandde dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Door den Burgemeester dezer gemeente is tegen Vrijdagmorgen 19 Nov. e.k. te 10 ure eene Openbare Raadsvergadering belegd waarin o.m. de benoeming zal plaatshebben van een secretaris. STELLENDAM. Jl. Donderdag brandde een op de peekaai staand tentje van de bieten wegers af. Zaterdag gingen ondanks het zeer ruwe weer toch nog verscheidene vaartuigen ter visscherij uit, doch allen moesten al spoedig terugkeeren, 't geen met groote moeite ge paard ging. Er waren zelfs visschers die hun vischtuig moesten losmaken en achterlaten. Zaterdag viel bij het binnenkomen in de haven, de 16-jarige schipperszoon J. v. D. overboord. Gelukkig wist hij zich vast te klemmen aan de zwaardklamp, waarna hij door zijn vader en broer aan boord werd getrokken. Zaterdag strandde ten Oosten van de haven nabij de Scharrezeepolder een sloep, naar we vernemen bemand met 8 personen. Het gelukte de in de nabijheid zijnde stoom boot Sphinx, het vaartuig weer vlot te bren gen. Jl. Maandag stierven alhier van den landbouwer C. A. Vogel twee 1-jarige vaarzen Onze vroegere dorpsgenoot de heer A. Human agent van Politie te Gouda is benoemd tot Gemeenteveldwachter te Gouderdk. HELLEVOETSLUIS. Vrijdagmorgen 11 u. kwam hier aan, de groote zandzuiger Ceo- potus 1 gesleept door de „Schoonhoven", van L. Volker Azn. om het Noord Pampus uit te diepen. Alhier zijn ook beschikbaar gesteld te gen verminderde prijzen roode en gele kool fijnere peen en fijnere kroten, alles vanwege de gemeente. NIEUWENHOORN. Met de stoomtram is gisternamiddag uit Hoogvliet in de Rosestraat te Rotterdam aangebracht het lijk van C. N., wonende alhier, in dienst van de Vereenigde Zuivelbereiders aan den Persoonsdam te Rotterdam. Het is naar de algemeene be graafplaats Crooswijk aldaar overgebracht. De man is onder Hoogvliet onder den tram geraakt en onder het vervoer naar Rotterdam overleden. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Hellevoetsluis op Dinsdag 9 Nov. van 7,30—10,40 nm. Slot. Aan de orde verordening op het levens middelen bedrijf, artikelsgewijs te behandelen. Dhr. Schlosser. Dit beteekent een nieuw gemeentebedrijf, het eigenlijk bedrijf wordt vaag omschreven, het Directeurschap uit voerig. Is samenwerking met Nieuw-Helvoet niet mogelijk? Is er nooit aan gedacht die gemeenten burgerlijk te vereepigen Voorz. Het is tijdelijk. Voor 15 Dec. moet rapport naar Ged. Staten. Ik voorzie geen moeilijkheden. Dhr. Schlo3ser. Ik hoor voor 'teerst, dat het tijdelijk zou zijn. Ik wensch dit echter niet, meen ook dat dit de bedoeling van Ged. Staten is. Voorz. Laat elk zijn eigen huishouding be sturen. Wij handhaven ons voorstel. Dhr. Schlosser discuseert met den Voorz. over een taalkundige opvatting in art. 1 al. 2 en art. 14 nl. over brandstoffen. Voorz. Wenschen art. 14 te laten. Dhr. Smit. Brandstoffen niet van levens middelen losmaken. Dhr. Schlosser. M. i. behoort niet B. en W. doch de raad de reglementen vast te stellen, art. 3. Dhr. Schlosser: „Benoeming Dir. door B. en W. in strijd met art. 145 gemeentewet". Voorz. voorsteldoor den Raad op voor dracht B. en W. aangenomen. Art. 4, Dir. tract, f 300. Dhr. Schlosser„Wordt dit eigen bedrijf Voorz.„Door bemiddeling winkeliers." Dhr. Schlosser: „Dan eerst winst aan win keliers en tevens Dir. tract, uit het bedrijf". Voorz.: „Dat wordt dan f300plus f 100 voor admin. kosten. Te verhalen op misschien f 100.000, is niet van belang." Dhr. Schlosser„Eigenbedrijf is in belang gemeentenaren". Voorz.: „Voorloopig niet." Dhr. Schlosser„Als het zoover is, zal ik met voorstellen komen". Art. 12. Dhr. Schlosser „Moet geen borgstelling gesteld worden?" Voorz. „Wij zullen een vertrouwd persoon nemen. Dhr. Schlosser: „Mij goed, wanneer B.en W. de verantwoording op zich nemen." (B. en W. bespreken). Voorz.: „Deze bepaling zal mede opge nomen worden." Met alg. stemmen aange nomen. Brief van den Gasfabr. Directeur, dat de zaak van slecht licht, verstopping der bui zen door naphtaline is. Dankbetuiging van de Wed. Sanderse voor toegekend bedrag. Voorz. brengt ter kennis, dat de kwestie omtrent het overhaasten bij levensmidd. voor ziening is opgelost. Dhr. Schlosser„In andere gemeenten een week lang." Voorz. deelt mede, dat de Hr. Vermaes zich beleedigd gevoelt over het door den Hr. Schlosser hem in de vorige vergadering toegevoegde, en hem verzoekt de woorden terug te nemen, in verband met de overge legde kwitantiën, waaruit blijkt dat de Pijper wel melk van „Aurora" betrekt. Dhr. Schlosser„Mag ik ze eens zien een van Maart, een van Febr. 1915, October 1914, 1911." Voorz. „Ik zal zulke uitdrukkingen voor taan niet meer toelaten." Dhr. Schlosser :„Deze kwitantiën bewijzen niets, ik zeide, dat thans de melk niet duur der kan zijn, doordat van „Aurora" moet worden betrokken. Het zijn oorlogswinsten. Dus onjuistheden van den Heer Vermaes, wien ik zou verzoeken mij excuus te vragen." Dhr. Vermaes: „Dus geen leugen". Dhr. Schlosser„Dit is bij mij hetzelfde". Voorz. „Dit is draaierij. Dhr. Vermaes: „Het is waar, o.a. ook bij „Hollaudia". Dhr. Schlosser„De Pijper is zuivelfabri- kant, kaasprijzen stijgend, daarom misschien toen ingeslagen". Voorz. Ik ben het hier niet mede eens.' Dhr. v. d. Wiele„Hei is een onvolledige opgave van „Aurora". Dhr. de Boo„Is van den Heer de Looze reeds iets vernomen?" Voorz. „Heeft de benoeming aangenomen". Dhr. Schlosser: „Aangaande adres S. D. A. P. en aedhesiebetuigingen, stel ik voor, cokes k 75 c. p. mud beschikbaar te stellen. Voorz. „Zal met B. en W. bespreken". Dhr. Schlosser: „Het is bijna 2 maanden geleden, dat het adres werd ingediend, er is met eierkolen ook haast geweest." Voorz. „Kan mij er mee vereenigen. Is iemand er tegen?" Aangenomen. Dhr. v. d. Wiele: „De versche groenten zijn heden gekomen. Sluiting der vergade ring. STELLENDAM. In de afgeloopen week zijn alhier aangevoerd 14.200 K.G. garnalen, een 30-tal manden zijn naar Engeland ver zonden, de overigen aan de pellerijen alhier afgeleverd tegen 12 cent de kilo. GOEDEREEDE. verbetering. In de rubriek Visscherij van het blad van Zaterdag komt voor dat J. T. in één getij voor ruim f 190 aan vlsch heeft gevangen. Dit moest zijn ruim f 130. MIDDELHARNIS. De postconducteur Van Waarde alhier, is tijdelijk overgeplaatst naar Rotterdam. We9terIoo nabij Stadwijk, kad. Sectie B no 166, in huur geweest bij dhr. W. Koole, thans vrij van pacht. Notaris VAN DER SLUIS. Op Vrijdag 26 November 1915 's nam. 3 uur te Dirksland, in het logement van H. v. d. Doel, veiling en op Vrijdag 3 December 1915 s namiddag 3 uur, in het logement van C. feBruin afslag, van2.o7.8° H. A. (4 Gem. IX Y* M.) bouwland te Melissant (vroe- ger Roxenisse), in den Gabriëllinapolder kad. Sectie E nos. 234 en 235 tot blootschoofl9i6in huur bij Matth. Wiegel, in 2 perceelen en in combinatie; de tuinen te Dirksland, aan de Oostzijde van den Gelderschen dijk, van den Haveloozenweg tot eigendom van P. Zoon en aan de Westzijde van den Gelderschen dijk, aan den Blindenweg tot eigendom van S. van Poortvliet, in 22 perceelen en in combi- natienen een HEERENHUIS met KOETS HUIS, ERF en GROND, te Dirksland, aan de Oostzijde van de Voorstraat kad. Sectie B no. 1355, groot 2 Aren 68 centiaren, dade lijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. Zaterdag, 29 November, des avonds 6 uur te Ouddorp in liet Logement van Akershoek. Verhuring bij inschrijving Voor het seizoen 1916 van twee perceelen bouwland te Ouddorp in den polder het Oude Nieuwland aan den Westerweg, met beding van vrije cultuur ten verzoeke van den heer J. Hoek Jz. en voor den tijd van 10 jaar, in gaande 11 November 1916 van 0.86.90 H.A. of 1 Gem. 268 R. V. M. bouwland te Oud dorp in den polder den Ouden Oostdijk ten verzoeke van den heer Tobias Tanis te Goe dereede. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 2 December 1915 des avonds 7 uur in het hotel Spee te Sommelsdijk: Inzet. Op Donderdag 9 December 1915 des avonds 7 uur in het hotel SpeeteSommelsdijkafslag vanhet woonhuis met erf daarachter en daarnaast, in den Wevershoek te Sommels dijk kad. Sectie B. nummer 1400; groot 5 aren 56 centiaren in twee perceelen. Ten verzoeke van den heer P. Kieviet Dz. te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op nader te bepalen datums in December 1915 van 2.52.20 Heet. (5 gem. 147'/s R. V. maat) jachtvrij bouwland, te Dirksland in polder Dirksland aan den Smallen Blokweg kad. Sectie C. no's 485 en 486. Verhuurd tot plootschoof 1917 7.01.90 Heet. (15 Gem. 85 R. V. Maat. BOUWLAND en WATERING, te Melissant, in polder Diederik, zijnde de zg. Graaflijkheid, kad. Sectie A nos. 323 tot en met 327, verhuurd tot blootschoof 1917, be nevens 9.45.90 Heet. (20 Gem. 179 R.V.Maat) DIJKWEILAND, GORSWEILAND en WATE RING zijnde de Diederiksche Zeedijk met gorzen, kad. Sectie A nos. 477 tot en met 480 en 719. Vrij van pacht. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 18 November 1915 namid dags ten 2 ure te Den Bommel aan den Molendijk voor het huis van nu wijlen W. J. Keppel van meubilaire goederen en ander huisraad. Deurwaarder GROENENDIJK. 9635 Zaterdag 20 November des avonds zes uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek verhuring bij inschrijving ten verzoeke van de heeren Gebroeders Grinwis, Krijn Tho maszonen van: a. 1.26.10 H.A. of 2 G. 224 R. V. M. bouwland te Ouddorp, aan den Nieuwe weg, genaamd „Jan Dimmen" voor tien jaar, ingaande dadelijk, en b. tien meeden bouw land te Ouddorp, in den polder Oude-Oost dijk, bij de vroegere lichtwachterswoningen in vijf perceelen, voor acht jaar, ingaande dadelijk. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 24 November 1915 's nam. 4 uur, te Oude Tonge in het logement Ge luk, veiling; en Op Woensdag 1 December 1915 's nam. 4 uur, te Oude Tonge in het logement Waare afslag van 4.50.00 Heet. (9 gem. 2391/, R. V. maat) vroon en jachtvrij bouwland te Oude Tonge in den polder het Noordland aan den Oude- landschen dijk zijnde het z.g. Armenbosch kad. Sectie H. nommer 73 in vier perceelen en in massa. Vrij van huur en dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUIS. Op Vrijdag 26 November 1915, 's morgens 10.15 uur te Goedereede, in het logement de Gouden Leeuw, veiling, en op Vrijdag 3 De cember 1915, 's morgens 10.15 uur te Goe dereede, in het Logement de Gouden Leeuw afslag van 1.34.40 H.A. (2 Gem 278 R. V.M.) bouwland te Goedereede in den polder Nieuw Hier is de sergeant. Het volgende koste lijke voorval deed zich in een onzer door militairen bezette stadjes voor schrijft de Tijd Twee officieren in een auto passeereneen sergeant. Deze verzuimd te salueeren, zoo dat de auto stilhoud. De sergeant bemerkt onraad en gaat een nabijzijnde woning van een familielid binnen, zonder dat de officieren het gemerkt hebben. Een der officieren belt aan, maar aan een verkeerde woning waar een aannemer woont. Een juffrouw komt voor en de officier vraagt, of een sergeant zoo juist is binnen gekomen. De juffrouw ontkent. De officier persisteert. De juffrouw wordt kwaad en gooit de deur voor de neus van den officier dicht. De officier woedendgaat de naast het huis gelegen werkplaats binnen en vraagt aan een der knechten of hier een seigeant 's. De knecht antwoordt bevestigend. De officier: „Gaat hem dan eens halen." De knecht gaat weg en komt terug met zijn sergeant, een timmermanswerktuig het welk gebruikt wordt voor het ineenzetten van deuren. „Hier is de sergeant." Officier verdwijnt wanhopig Hoe is t'ie Bij J. H. KOK, verschenen te Kampen 1. Van de Bloedstad naar Golgotha, door ds. J. J. Westerbeek van Meersen. 2. De heldendood der Camisarden, door F. Battex. 3. Wereldburgers, door Iskender.. 4. Oostenr. en Duitsche geheime stukken. 5. Oude Paden, Weekblad ter verbreid, der Geref. beginselen, door ds. J. J. Knap. 1. Een zeer teeder boek, dat tot harten verstand beide spreekt, 't Lijden van den Heiland van Jeruzalem tot en op Golgatha. 2. Een verhaal van vervolgde Protestanten onder Lod. XIV, na de herroeping van 't Edict van Nantes. Een boekske van bloed en tranen, wraak en lijfsverdediging; van zwaarden en spelonken, 't Grijpt u aan, die strijd 1 3. Een boekje tegen den oorlog. Zeer le zenswaard. 4. Onthullingen, die ieder lezen moet, welke aan geen vooringenomenheid met Engeland ziekelijk is. De van zijn post teruggeroepen dr. Duma en Bemstoff komen in dit geschrift steeds naar voren en Duitschland rechtvaar digt zich cordaat tegen allerlei Engelsche aanklachten. 5. Een uitstekend weekblad, dat er in moet bij allen die de Geref. beginselen en de Ned, Herv. Kerk liefhebben. Sommelsdijk, 11 Nov. 1915. Vooral in het begin der afgeloopen week heeft een algemeene inkrimping van den fondsenhandel, gepaard gaande met inzak king der koersen plaats gehad, als oorzaak daarvan werd genoemd, een naderende vrede, groot aanbod van Amerikaansche Shares, over ons land, van Duitsche zijde en wat al niet meer. Voor zoover het locale waarden betreft, wordt het aangebodene op genomen door ingewijden, doch met de Amerikaansche waarden is het anders ge steld, de fondsen die van hier worden op geruimd worden veelal door Amerika opge nomen en aangezien onder de bepalingen van de beurswet geen nieuwe Amerikaan sche fondsen leverbaar zijn, kan de arbitrage geen nieuw materiaal aanvoeren en krimpt het belang van ons land bij de Uniemarkt hoe langer hoe meer in. De Industrieële waarden waren veelal In reactie, met uitzondering van Dominion Steel en de verschillende Gulf States Steels, ook de Lederwaarden en de Pittsbrug Coal moesten eenige veeren laten.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2