Derde Blad. Nitret- en Sgü lm- datum- - T. r. I HUH. LMT UW eerste SfillËS dir niii TIT AAN VERF GLLANSVE1F tanÉsiaé JirhW". Li Zaterdag 6 November 1915. No. 2126 Vleeschhouwerij Echte Knideiazijn. Tandarts flegansbury KJ OATID ÏÏARTOBS JAGZ. H. J. van Dorp, ROTTERDAM, mm LAND- EN TUINBOUW. GEMENGD NIEUWS. Oude ïtëügg Meijer Cohen. J. Both - Dirksland. Dames m Heeren-Horloges BonwdijK - Melissant. P. WIELHOUWER, Drogist. in let Hots! MEIJER te imUi Noordhollandsch Landbouwcrediet B0EBEDLBE3EAHK. „OUDDORP." voor KIPPEN C. VAN SCHELVEN, MIDDELHARNIS. Belgisch of Luxe Paard P. C. L. H. BOSSGHART Kasten Tafels KaMnetten LediKanttm WascMaMs ,?Midde!hamis-$emm©Jsdijk" SCHI1EADE 111" W.Z. U diens Willigen Dagelijksch versch Rundvleesch ver krijgbaar. Vlugge en nette bediening. Alles wordt aan huis bezorgd. 9526 Beleefd aanbevelend ALLE MATEN en SOORTEN SIGARE per Vi en Vs kistjes in diverse mer- ken en prijzen. tToud- Gil Zilverwerken. alleen de bekende goede merken. 8545 Beleefd Aanbevelend, Rijwielen, Kachels enz. Emailleeren in de Emaiileerinrichting van P. O. v. DONGEN en P. A. v. d. BERGE, te Oude Tonge. Vernikkelen billijk. Handelaren speciale prijzen. 9472 SSel«»efd aanbevelend is voortaan de 9241 2}l2 procent Ook per 5 Ons ie krijgen. Adres: DORSMAN, Voorstraat -38, Ooltgensplaat. 8992 De Bank leent gelden aan leden tegen 5 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 2M/i 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks wor den aangevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren Donderdagen 11 en 25 November, 's nam. van 5,30—7,30 uur, ten huize van den Kassier 9492 J. BRËËN Pa., Ouddorp. Spreekuren: slken werkdag i3. Voor on~ e? minvermogenden 9—10, AL WIE EEN 9249 wil koopen of een wil aanschaffen, wende zich tot 0. Hileveld, IMIddellaarnlg. T. SGHILPEROORD is van ouds bekead bg WesfcUjk B 292, NIDDELH ARNIS. Gevestigd sedert i840. N.B. Ondanks de lage prijzen worden tramkosten vergoed vanaf i'5,—aan koop naar verhouding, bij f 10, geheel. Photograaf, verhuisd van DIERGAARDELAAN 36 naar 1NH0CSIGN0MSES Reorganisatie onzer Landbouwproefstations. Volgens Koninklijk Besluit van 6 Sept. j.l. is het proefstationwezen anders geregeld, 't Is nu in hoofdzaak als volgt: Er zijn op vijf plaatsen proefstations ge vestigd: te Groningen, Hoorn, Wageningen (2), Maastricht en Goes. Die te Groningen en Hoorn dienen voor landbouwkundig on derzoek, de overige voor controleonderzoek. Te Groningen zal men zich in 't bijzonder bezig houden met onderzoekingen en proef nemingen op het gebied van akker- en wei- debouwte Hoorn idem op het gebied van zuivelbereiding en veevoeding. Het controle-onderzoek zal te Wageningen betreffen: aan het eene station de zaden aan het andere de veevoedermiddelente Maas tricht de meststoffente Goes de landbouw producten en de onderscheidene hulpmidde len van den landbouw. Verder behoord tot de taak dezer proef stations (te Wageningen, Maastricht en Goes), het opsporen van vervalschingen. En voorts al zoodanige onderzoekingen, welke de rich- tige vervulling van de taak der proefstations zal vorderen. De Minister en de Directeur-generaal kun nen aan alle proefstations bepaalde werk zaamheden opdragen. De proefstations voor landbouwkundig on derzoek (te Groningen en Hoorn) worden verdeeld in afdeelingen. Aan 't hoofd van elke afdeeling staat een directeur. De direc teuren der afdeelingen van een proefstation vormen samen een raad van bestuur, waar aan de algemeene leiding van het proefstati on is opgedragen. Beurteling is één der di recteuren voorzitter van den raad van be stuur. Er is een commissie van advies van ten minste twaalf leden. Zij treden om de twee jaar af. Ook aan 't hoofd der andere proefstations (te Wageningen, Maastricht en Goes) staat een directeur. De Directeuren vormen samen een College, waarvan zij beurtelings voorzitter zijn. Kosten der onderzoekingen aan de Proefstations. Met 1 Oct. j.l. is het oude tarief voor de onderzoekingen aan de Proefstations verval len. Voor het onderzoek van voedermiddelen zijn voortaan de kostenvoor het gehalte aan eiwit f 1.50 (vroeger f 1.—) vet f 1.50 (vroeger f 1.geheele zuiverheid f3.— (vroeger f 1.—). Bij het nieuwe tarief is het zuiverheidson- derzoek in 2en gesplitsthet scheikundig onderzoek, kostende f 1.50, en het botanisch- microscopisch onderzoek, eveneens kostende f 1.50. Vraagt men zuiverheids-onderzoek, zonder meer, dan geschiedt het onderzoek geheel, en betaalt men daarvoor dus 2 maal f 1.50 is f3. Wat is scheikundige zuiverheid Het on derzoek daarvan, bij voedermiddelen b.v., heeft ten doel te bepalen; het gehalte van vocht en aschbestanddeelen, het onderzoek naar minerale bijmengingen (alszand, krijt, enz.) en naar de zuiverheid aan het vet Wat bedoelt het echtheidsonderzoek, b.v. bij phosphorzure voederkalk Hieronder ver staat men het scheikundig onderzoek, dat moet uitmaken, of het monster voldoet aan de gestelde eischen (in den Codex) van kwa liteit. Dit onderzoek kost volgens het nieuwe tarief f 1.50. Laat men phosphorzure voeder- kalk op gehalte van phosph. zuur onderzoe ken dan betaalt men hiervoor ook f 1.50, voor beide onderzoekingen samen dus f3.—. Ongevallen-verzekering. Het Ned. L. W. waarschuwde de werkge vers, dat zij bij het afsluiten eener verzeke ring ten behoeve hunner arbeiders, zich ter dege overtuigen, of de verzekering beant woordt aan de bedoeling. Velen loopen er in. Niet, dat de agent hen misleid, maar de ze licht hen vaak niet voldoende in. Eerst als er een ongeval plaats heeft, blijkt, dat de verzekering weinig om het lijf had en zich beperkte tot de wettelijke aansprakelijk heid van den werkgever. De Maatschappij behoeft dan niet meer te betalen, dan wat de arbeider volgens de wet van zijn werk gever kan vorderen. Het blad vertelt van een ongeval, waar door een landarbeider werd gedood. Zijn pa troon had den man verzekerd; hij meende tegen ongevallen, en rekende op een flinke uitkeering Maar de Maatschappij betaalde uit f 16.80. De werkgever was boosde Maatschappij ging echter vrij uit. Hoevelen zouden zóó verzekerd zijn Land bouwers, die uw personeel hebt verzekerd, ziet uw polis eens goed na! Hebt gij uw arbeiders nog niet in de ongevallenverzeke ring, gaat er dan onverwijld toe over! 'f Is uw zedelijke plicht. Maar laat u nauwkeurig inlichten, hoever de verzekering gaat! het vormen van fondsen en voor een juiste verdeeling der baten en lasten. Spreker keurde in dit verband ook het leveranciersstelsel afde niet-leden, die melk leveren, maken de zaak onzuiver en houden den bloei en ontwikkeling tegen. Als 2e punt noemde de heer Kuperus: Be vordering van den afzet der produkten. Een goed Bestuur tracht natuurlijk alles te bevorderen, wat de kwaliteit der produk ten kan helpen verhoogen. Een voor de hand liggend middel tot kwaliteitsverbetering zijn de geregelde keuringen der produkten. Hier voor dient de organisatie in de eerste plaats, en daarom moeten de Besturen die organi satie zoo krachtig mogelijk steunen. In de afgeloopen maanden heeft men de groote beteekenis gezien en dankbaar erkend. Wel nu ieder werke mee, opdat in de toekomst de samenwerking nog inniger worde De fabrieken zijn niet geholpen door het behalen van tijdelijke voordeeltjes, er moet een blijvend afzetgebied voor de producten worden gezocht. Dit kan worden bevorderd door middel van de organisatie, en het is de taak van de Besturen daaraan mee te werken. Een derde taak van de Besturen der Zuivel fabrieken achtte Spreker: de zorg voor de Toekomst van het Personeel in dienst dei- fabrieken. Het is niet meer dan welpegrepen eigen belang, wanneer men de pensionneering van het personeel bij invaliditeit of op een be paalden leeftijd voorstaat of bevordert. Moeilijk wordt de taak van het Bestuur, als men menschen, die steeds met hun beste krachten hebben gewerkt, moet ontslaan, omdat zij minder kunnen presteeren dan jongere, flinkere krachten. Het is hard, maar ook onbillijk, om per sonen heen te zenden, die zooveel als in hun vermogen was, hebben meegewerkt om de uitkomsten van het bedrijf zoo schitterend mogelijk te maken. Het is de taak van de besturen der coöp. zuivelfabrieken deze zeer belangrijke aange legenheid ernstig te overwegen. Alle leden moeten tot het inzicht worden gebracht, dat zij, die de voordeelen van de coöperatieve zuivelbereiding zoo groot mogelijk helpen maken, ook recht hebben op een blijvend aandeel daarin, en dat zij dan in den vorm eener pensioenregeling De zorg voor de toekomst! Als de bestuursleden zoo besloot Spr. zijn belangrijke voordracht de taak be seffen, welke zij in het Bestuur, in de Ver- eenigingen in de Organisatie hebben te ver vullen, en de verplichtingen gevoelen, welke zij hebben jegens allen, die met en vóór hen werken, dan bekleeden zij een functie inde maatschappij, waarvan de beteekenis voor de ontwikkeling, draagkracht en bloei van den landbouw, véél grooter is dan thans nog kan worden vermoed. Beendermeel. I. Wat ook tot de Taak van de Besturen van Coöperatieve Zuivelfabrieken behoort. Drie hoofdzaken, tot die taak behoorende, werden op de jongste Algem. Vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond door den heer Tj. Kuperus in het licht gesteld, en hij deed daarmee o.i. een goed werk. Hij vatte ze alle drie te zamen in den eischte zorgen voor de toekomst. De Uitbetaling van de Melkgelden noemde hij in dit verband het eerste. Met betrekking daartoe bestaat er tusschen de verschillende coöp. zuivelfabrieken een felle concurrentie, welke voert tot ongewenschte praktijken: men wil elkaar de loef afsteken, althans niet minder uitbetalen dan andere fabrieken. Een onvoorzichtige bedrijfspolitiek moet hiervan het gevolg zijn. En hieruit moet voortvloeien, dat het Bestuur, alleen oog hebbende voor den wekelijkschen of maandelijkschen melk prijs, minder behartiging heeft voor: vol doende afschrijving en aflossing, voor ver nieuwing en aanvulling der werktuigen, voor Meermalen is ons de laatste weken de vraag gedaanIs beendermeel een goede meststof? Vele landbouwers kennen zeniet, ofschoon ze van de gebruikelijke phosphor- zuurmeststoffen de oudste brieven heeft. In de cene streek kent men super, in de andere Thomasmeel, en daar hield men zich bij Het beendermeel, hier te lande te Delft ge fabriceerd, gaat in normale tijden goedeels over de grenzennu is de uitvoer verboden en wordt de aandacht van den Nederiand- schcn landbouwer meer dan te voren op deze meststof gevestigd. Ook omdat Thomasmeel niet te krijgen is. De Kunstmest-Commissie bood alleen super aan, waarvan zeer velen géén gebruik hebben gemaaktde zeer hooge prijs schrikte af, en dan, de zandboeren, gewoon aan Tho masmeel, dat ze vooi hun gronden de beste phosphorzuurmeststof achtten, wilden liever geen super. intusschen zal hierdoor de phosphorzuur- bemesting op vele akkers en graslanden, zoo ze al niet geheel achterwege bleef, zeer onvoldoende zijn. Dat moet zich wreken, vooral waar ook de vorige oogst het met geen of te weinig phosphorzuur heeft moeten stellen. Nog is het tijd om zich te voorzien. Door de hooge prijzen mag men zich niet geheel laten afschrikkenstraks zou de schade nog grooter zijn. Onder deze omstandigheden mag ook op beendermeel worden gelet, 't Is sedert jaren een erkend goede phosphorzuurmeststof, die, ja, langzamer werkt dan Thomasmeel, maar wanneer bij de aanwending hiermee rekening wordt gehouden, op vele gronden, blijkens verkregen resultaten op verschillende Rijks proefvelden, voor slak niet behoeft onder te doen. Men heeft verschillende beendermeel- soorten. Het meest gebruikte is het ontiijmde B„ een bijprodukt van de lijmfabricage. Mèt de lijm worden ook andere stoffen onttrok ken door de verwijdering van het lijmgevend weefsel isjhet stikstof-percentage gedaald, daarentegen het phosphorzuurgehalte grooter geworden. Zoo wordt in het thans O. B. gegarandeerd niet minder dan 30 pCt. phos phorzuur plus 1 pCt. stikstof. Beendermeel bevat dus ook minstens een procent stikstof. Dat mag in aanmerking worden genomen. Vooral althans, nu in de voorgegane maanden vooral ook van deze dure voedingsstof onze cultuurgewassen zijn misdeeld. Ook straks zal men zeker met de zoo dure Chili of zw. ammoniak weer zuinig omspringen; welnu, in beendermeel geeft men dan althans wat. En die kleine gift zal ongetwijfeld effect hebben bij de vlinder bloemige gewassen (lupine e. a.). wanneer natuurlijk ook kali wordt gegeven. De onder vinding toch leerde, dat een matige stikstof bemesting bij deze gewassen zeer gunstig kan werken, ja, het welslagen daarvan in vele gevallen afhankelijk bleek. Zoo we hierboven reeds opmerkten, zijn beenderen van ouds als meststof aangewend. Het gebruik van gemalen beenderen kwam ook in ons land al vcor, aleer de kunst meststoffen er waren. Maar het malen ge schiedde onvoldoende, en men liet daarom vóór het uitstrooien de meststof op een hoop zetten, gemengd met grond en water of gier. Dit gaf gisting en zoo werd het goedje eerder ontbonden dan anders het geval zou zijn. Men verloor bij dit proces echter nog al wat stikstof en kwam uitdien hoofde er van terug. Nu worden de beenderen stoffijn gemalendit is althans eisch. Hoe fijner, des te beterde werking. En hoe minder vet er in zit, des te sneller ook heeft de ontbinding plaats, daar vet het water ver hindert er indoor te dringen. (Slot volgt). Had ais jongen hijzelf aan schoolverzuim gedaan? Een herkozen lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim in een platte landsgemeente in Zuid-Holland, heeft niet het volgende schrijven bericht gezonden van de aanneming zijner benoeming: „Edele achtbare Heere Burgemeester en Wethouwders der gemeente „Na aanleiding van de herbenoemen als lit van de weering van School Verseum ver vul ik hiermede mij pligt om u te berigte dat ik voort aan weer wenst te aan vaarde. Dit „lit" is ook lid van den Gemeenteraad. Een spion.? Het „Hdbl.,, deelt mede, dat te Londen een Nederlandsch zeeman, die geen paspoort bezat en beweerde Britsch onder daan te zijn, die uit een Duitsch internee- ringskamp zou zijn gevlucht, tot zes maan den gevangenisstraf is veroordeeld wegens misleiding der autoriteiten. De man erkende dat hij slechts leugens had verteld. De po litie verklaarde dat de man in. Mei alreeds tot drie maanden gevangenisstraf was ver oordeeld en toen naar Rotterdam was gezon den. Dat hij nu waagde terug te komen, wees er op dat hij blijkbaar een „geheime zen ding" had. Stoomtrauwler gestrand. Men meldt van Terschelling: De bemanning van de Zondag bij Ame land gestrande stoomtrawler „IJm. 767" werd hier aangebracht door de sleepboot „Neptu nes". Het vaartuig zit met het achterschip onder water. Zondagmiddag is een matroos van den trauwler met de sloep afgedreven en, voor zoover hier bekend, nog niet terecht. De sloep was voorzien van mondvoorraad en is vermoedelijk westwaarts gedreven. In den kelder gevallen. Te Meerssen (L.) had een droevig ongeval plaats. Vrouw O., herberggierster, viel in het openstaande kel derluik. Eenige bezoekers, in de herberg aan wezig, wisten niet waarom de vrouw zoo lang wegbleef. Haar man, in de nabijheid van het huis werkzaam, vond zijn vrouw be wusteloos in den kelder liggen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is de vrouw overleden zij had het nekbeen gebroken. De vrouw was ongeveer 30 jaar oud; zij laat vier jeugdige kinderen achter. Benzineontploffing. Maandagmorgen heeft te uoes een Denzineontploffing plaats gehad. De winkelier Kauffmann wilde een benzine lamp repareeren. Plotseling plofte deze met veel geweld uiteen. De winkelruiten werden aan scherven geslagen en ook de ruiten van een aan de overzijde van de straat gelegen manufactuurwinkel werden vernield. Een deur paneel werd ingedrukt en belangrijke schade aan den winkelinventaris toegebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor. 'n Vrouw vermist. Sedert Donderdagavond is te 's-Hertogenbosch spoorloos verdwenen juffrouw W. Haar man, die in gewone om standigheden coupeur is, is thans gemobili seerd. De vrouw leed den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid. De drie kindertjes zijn bij familie ondergebracht. Een scheepsramp. Men meldt uit IJmuiden aan het „N. v. d. D." Het Noorsche stoomschip „Foldin'i heeft gisterennacht alhier aangebracht zeven op varenden namelijk de stuurman, eenige matrozen en stokers en een particulier van de Nederlandsche sleepboot „Holland" die, op reis van Rotterdam naar Archangel, waar heen zij was verkocht, onder Archangel voor anker liggende, werd aangevaren door een vermoedelijk Russisch driemast-zeilschip, die de sleepboot van haar ankers rukte. Beide schepen strandden op de klippen. Doordat van de sleepboot de scheepsboot verloren ging, hebben de opvarenden slechts met groote moete en inspanning zwemmende den wal kunnen bereiken. Het driemastschip is naar alle waarschijn lijkheid op de klippen met man en muis ver loren gegaan, althans is niemand van de equi page teruggezien. De kapitein van de sleepboot „Holland" is nog te Archangel achtergebleven. Smokkelen langs de Wadden. Eenige da gen geleden maakten we melding van het feit, dat verscheidene met ten uitvoer verbo den goederen beladen schepen, in den laat sten tijd hun weg schijnen te nemen langs de Wadden en het Amelandsche Gat naar Duitschland. Onze gewone correspondent van wien bo venstaand bericht niet afkomstig was schrijft nu, dat die route langs de Wadden en het Amelandsche Gat zeer onwaarschijnlijk is. Het laatste vaarwater wordt door de Marine bewaakt en versperd. In de 14 maanden, die de oorlog reeds duurt, is er nog geen schip doorgevaren. Ook langs de Wadden zijn in den laatsten tijd geen partuculiere schepen gepasseerd. („Tel.") 'n Talrijk kroost. Bij den heer Van S. te Geldrop heeft een hond het levenslicht ge schonken aan niet minder dan 18 spruiten in één nest. Allen zijn springlevend. Ongetwij feld een unicum in de hondenwereld. Doodgevallen. De 11-jarige P. M. te Volen- dam is gisteren van den havensteiger geval len. Hij kwam met het hoofd opdensteenen wal terecht en is aan de gevolgen overleden. Een geïnterneerde ontvlucht. Maandag avond is te Winterswijk over de grens ge komen een Belgisch geïnterneerde. Vóór het uitbreken van den oorlog was hij chemisch student in Bonn, en is toen geïn terneerd geworden, in het kamp te Holsminde en tevens daar werkzaam gesteld in de bouw bedrijven. Donderdag meldde hij zich ziek en later slaagde hij er in per trein te ontkomen naar Coesveld. Daar aangekomen ontmoettehij verscheidene Duitschemilitairen, die wel achterdochthadden doch hem lieten loopen, omdat hij vloeiend Duitsch sprak. Vandaar ging hij bij donker op weg naar Holland, voorzien van kompas en kaarten. Gedurende zijn tocht voedde hij zich met chocolade. Na aankomst te Winters wijk is hij denzelfden avond rechtstreeks naar Rotterdam vertrokken, waar zijn fami lie logeert. Duurte-toeslag. Naar men verneemt, heb ben de Stoomvaart-Maatschappijen te Am sterdam besloten met ingang van 1 Novem ber 1915 een duurtetoeslag op het uurloon der boot- en loodswerkers te geven van 15 pCt., welke toeslag ook zal worden verleend op overuren en Zondaguren. De gebruikelijke Zondagtoeslag van f 2.50 blijft onveranderd. In verband met bovengenoemden duurte toeslag heeft de Hollandsche Stoomboot-Maat schappij het minuimum garantieloon harer contractbootwerkers van f 16 per week op f 18 gebracht. Goedkoop en solied adres voor Gouden en Zilverwerken. Horloges, Pendules, Klok ken enz. Groote sorteering Verlovingsringen Graveeren gratis. Reparation spoedig en billijk. Alle artikelen zijn ook voorradig bij B. BOTH, Straatdijk. 9510 koopt en verkoopt alle soorten Werk- en Drachtige Paarden. 4900 Beleefd aanbevelend KRUIDEN, MEIWIJN, BESSENWIJN, BES SENSAP, LIMONADE en EXENSE, ZWAVEL LUCHT, PERKAMENTPAPIER, VLIEGEN VANGERS enz. enz. Alles tegen concurrecrende prijzen ver krijgbaar bij 9243 WESTDUK. MIDDELHARNIS Agentschap ROTTERDAM, Leuvehaven 107 KAPITAAL f 3.000.000.—, waarvan geplaatst en volgestort f 2.000.000.— RESERVE f 302.187.42. Saldo depositorekening onder 31 Augustus 1915 t 1.943.943.78. Depositorente voor bedragen met 8 dagen opzegging 9421 50 ets. de K.G. 62 ets. de K.G. De Bank leent geiden aan leden tegen 4'/i 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks worden aan- gevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren Donderdag- en Zaterdag avond van 6—8 uur. 8750 KassierJOH. HOLLEMAN, Dtrksland. - 27 EIWIT, 10 VET. - Verpakt per 2*/2 K.G. 42'/2 ets. Verpakt per 5 K.G. 80 ets. Aanbevelend, Mond- en Tandarts, (Kunsttanden en gebitten.) Stationsweg 2;», ROTTEHÖASJ. TVUHVfSON SS». 8546 kiihui v/h L. P. SCHAAP. HAND en TRAP NAAIMACHINES en LEDERWALSEN a contant en op conditie. 9535 REPAREEREN, INRUILEN, enz. MAURITSSTRAAT 133b, nabij den Binnenweg «MOT (Agent L. VINK, SOMMELSD(JK). Groente^Bloew en KoossfcweekerjJ BIEDT AANAile soorten Appel-, Peren-; Pruimen-, Morellen-, Perzik- en Druivon- boomen in vele soorten en vormen. Zwarts, roode en witte bessen. 9077 Vela soorten Sier- en Bloemheesters, Stam-, Klim- en Struikrozen. Haagplantsoen, vaste Bloemplanten enz, ens. Aanlag van Boomgaard, Sier- en Vruch- '«atuinen. Voor kergroei wordt ingestaan. Planten sn besrooting gratis. MEUBELHANDEL WESTD1JK 262 MIDDELHARNIS. Overtuigd uzelven van mijne groote voor raad 8667 soliede $Seuhefen als, Noten-, Mahonie-, Eiken-en geschilderde verder groote keuze Stoelen en Fauteuils, Kinderwagens, Promenadewagens Sportkarren Kinderstoelen Spiegels Schilderijen Ê^oriretUjMïen in alle grootten en prijzen. Bestellingen worden in den kortst mogelijken tijd franco geleverd. Uit den muil van den leeuw ont- i'angen eene partij Mecheiêche Stroomat- stoeien. Hef öesteadres vooralle Goidin- in 2il?irwêïksn I 09 De Bank leent gelden aan leden tegen 4*/, pCt. 's jaars. Ze neemt gelden op tegen 4 pCt. 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd wor den bij een der leden van het bestuur. Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden eiken Maandag- en Vrijdagavond van 8—8 uur ten huize van den kassier D.JOPPECz SOMMELRDÏIK. 8665

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 9