Advertentien. Seraphien-Orgel VISSCHERIJ. RECHTZAKEN. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. JANBETJE OVEKBEEEE. F.Jl. Leendert Wielaard M. J. WENTINK, flinke DAGDIENSTBODE 9593 flinke DIENSTBODE een HUISHOUDSTER, een DIENSTBODE Skl hmsatm' V'm' e" 'S 3V' Ds'J Sluiis van staP" Ondertrouwd BASTIAAN BBEEMAN Pz. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlijden van 9602 betuigen wij onzen harte!jjken dank. Fami'ie WIELAARD. Sommelsdijk. November 1915. e lamilie Wentink betuigt bij dezen zijn harte! (fik en dank voor de blijken van belaDg- ste ling ondervonden bij het overlij den van hun geliefden Vader, Behuwd-, en Grootvader den WelEerw. Heer in leven N. H, Predikant te Nieuwe Tonge. Uit aller naam, J. A. J. WENTINK, Ned. Herv. Predt. TERMUNTEN, 6 Nov. 1915. 9600 Mevrouw GROENENDIJK, Lange- weg Sommelsdijk, VRAAGT zoo spoe dig mogelijk een Om terstond in dienst te tred n wordt GEVRAAGD een die zelfstandig kan werken tegen hoog loon bij W. VAN RIJ, Rockanje. Een WEDUWNAAR, (Arbeider), met 2 schoolgaande kinderen VRAAGT direct zich te vervoegen bij L. MONSTER, B 24, Nieuw-Helvoet. 9594 GEVRAAGD: Adres, Hotel VAN ENGELEN, Helle voetsluis. 9595 Te koop, voor aannemelijk bod een zeer geschikt voor groote zaai of ver gaderplaats. Zonder gebreken. Adres no. 9570. Bureau van dit blad, ink. 400 en 500 vrij, nog geen balans ge maakt, hoe dit zou werken. Zij zijn echter tegen het voorstel van de M. U. L. O. School, deze wil het college, gezien de bedragen, laten zoo ze is. Hh. Schlosser het woord verkrijgend, wijst er op, dat volgens het reglement van orde eerst alg. beschouw en uitgaven, daarna eerst ontvangsten behooren behandeld. Voorz. „In deze gemeente werden, zoover ik weet, nooit alg. beschouw gehouden. Hh.„Laten wij ons hieraan niet wijden". Hh. Schlosser: „Dit is strijdig met het reglement, en vertoont geen orde". Voorz.„Wie wenscht alg. beschouw". Hh. Schlosser: „Mijnheer de Voorz. in de vorige vergadering wees U er op, dat Hel- levoetsluis is een noodlijdende gemeente. De Ontvangsten alhier wijzen m.i. op een half zinkend schip. De Uitgaven zijn ook niet geheel in den haak. De toestand der bevol king is slecht. Het onderwijsvraagstuk wordt stiefmoederlijk behandeld. Er Ts geen vol doende schoolcommissie, zie het voorstel van den griffier den Heer Poelman destijds. Er zijn te veel kinderen per klas. Hier heeft men geen schoolpantoffels en voeding, geen schoolartsen. Men heeft nooit getracht deze bijzondere gemeente op te heffen. Eer zijn hier ellendige woningtoestanden, vele krotten. Thans wonen de gegoeden te Nieuw- Helvoet. De Hoofdelijken Omslag zou de helft meer opbrengen, als hier voor goede woningen werd gezorgd. Het onderzoek door de Marine hier naar de woningtoestanden ingesteld vóór 15 jaar, was niet ten voordeele dezer stad. In 1896 werd voor f 100.000 de waterleiding in exploitatie genomen. In 1907 eerst afschrij ving. Er i3 geen reglement voor de gemeente ambtenaren buiten de onderwijzers. En deze gemeente heeft een everwegende liberale raad, welker unie zegt, dat zij voor zulk een regl. is. Er valt over de leiding van B. en W. te klagen. In de vorige vergadering geen rondvraag, dit is een groote grief. Er wordt door den Voorz. nooit vooraf praeadvies gegeven." De Voorz.„Ik wensch hier geen hatelijk heden te hooren, vooral niet over onmoge lijkheden." Hh. Schlosser„Dit zijn geen hatelijkheden en het is niet onmogelijk. Door behoorlijke woningbouw, de officieren, machinisten enz. hierheen zien te krijgen." Voorzitter„U zou in een grootere ge meente beter thuishooren, om iemand der gelijke hatelijkheden naar het hoofd te slin geren. De O. L. S. is goed. Bezoek Herh. Onderwijs sedert schoolgeldheffing minder. Dept. v. Oorlog heeft nog niet geantwoord op aanvrage om grond. Grond is voor „volks huisvesting" moeilijk te krijgen. Men eischt tegenwoordig wel wat buitensporig voor woningen. De eenkamerwoningen (een ver trek) zijn thans bijna weg. U heeft allerlei verwijtingen aan en vitterij op de ge meenteraad en bloc. De Waterl. kwam er met meerderheid van 1 stem, die des Voorzitters, die aan vankelijk twijfelde. Jammer, dat wij de gasfabriek niet hebben, dan zou de gemeente niet noodlijdend zijn. De ambtenaren bij de waterl. bleven bijna allen. Men moest zuinig zijn. Tot op ge wone staat van inkomsten en uitgaven daarna boekhouding met winst en verlies rekening. Brandstoffen zijn er en er is een flinke bestelling levensmiddelen gedaan. De Afd. C. N. S. C. vraagt crediet. Praeadvies wordt in den raad gegeven. Hh. Schlosser: „Mag ik nog even het Woord." Voorz, „Meh. Schlosser, dit zou ik niet doen, onze meeningen blijven verschillen". Hh. Schlosser: „Volgens het regl. v. orde heb ik er recht op." Voorz.„Ik hoor niet gaarne verdachtma- kerij, u weet niet genoeg van de zaken der School". Hh. Schlosser: „Mhr. de Voorz. het wo ningvraagstuk is niet moeilijk, u zegt on waarheid over de eenvertrek woningen. „Vol gens de gezondheidscommissie zijn er 130". Voorz.„Maak u niet dik. Hh. Schlosser„Dat ben ik niet mhr. de Voorz. Voorz.: U hebt me beet, nu ja, 't is goed". Hh. Vermaes: „Laten wij de vergadering sluiten". Hh. Schlosser: „Pardon, ik heb recht op het woord". Zoo goed als u sprak van gasfabriekin- triches, vermoed ik intriches bij de woning bouw, ofschoon niet te bewijzen". Voorz„Neen". Hh. Schlosser: „Het Liberaal program staat voor, geen winst uit gemeentebedrijf. Hoe kan de voorz. andersom redeneeren. Afschrij ving is beslist noodig". Voorz. „Rentebetaling is ook aflossing, tot 1902 te kort, daarna winst. De bel. betalers zijn daarvoor niet aansprakelijk. De afllossing is zoo commercieel als van particulier.". De hh. Schlosser: Eerst na adres S. D. A. P. komen er levensmiddelen". Leest voor een brief van een ingezetene, die klaagt over de overhaasting der opgaaf. De Voorz.: „De gemeente kan steenk. krij gen, daar door het Rijk 25.000 ton werd be schikbaar gesteld. Verlangt nog iemand hier over het woord. Vervolgens wordt aan de orde gesteld, hoe thans te handelen, voorheen werd f40 p. j. voor een regeeringsbank in de N. H. Kerk betaald van de presentiegelden. Een der raads leden is er tegen dus nu niet meer. Hh. Vermaes: „Het moet betaald". Hh. Schlosser: „Niet van mijn geld". Hh. VermaesHet moet". Hh. Schlosser: „Dan zullen wij dit juridisch uitzoeken". Hh. Smit„Niet de gemeente, doch de gemeenteraadsleden betalen het, dus is een ieder daarin volkomen vrij. Hh. v. d. WieleKan 1915 vrij blijven Hh. Vermaes: Moet eigenlijk in Januari reeds betaald worden. Hh. SchlosserDan moeten de oude leden maar dokken. Voorz.Ik zal er voor zorgen dat zij voor 1916 wordt afgezegd. Volgno. ontwerp verord. gemeente amb tenaren behalve onderwijzers. Tevens voorstel nog een ambtenaar ter secretarie er bij te nemen. B. en W. is er niet voor, wel de raad. Wegens slechte financiën B. en W. er tegen een ambtenaar voornoemd er bij te nemen. Aangaande reglement, nooit heeft men last met ambtenaren gehad. dhr. De BooAI is deze gemeente niet groot, toch heeft ze een politiecorps en ook waterleidingpersoneel. Hh. Schlosser sluit zich hierbij aan, ieder heeft toch recht op verlof en andere voor deden, alsmede bepalingen bij ontslag. Voorz. Tegenover oudere ambtenaren is dit moeielijk vanwege tractement en rechts positie. Hh. Schlosser: Kan er daarvoor, wegens de groote drukte geen commissie cii hoe worden benoemd De Voorz. wil zelf de schoólgcldheffing behandelen. Hh. SchlosserJuist. Voorz.: Wie beschikbaar. Hh. SchlosserIk als laatste, doch wenscht U of de raad te benoemen. Voorz.: Stemmen, uitslag aan wijzen door den raad, 2 leden tegelijk. Hh. Schlosser: Volgens regl. van orde 1 tegelijk. Voorz.: „Regl.-v. orde, regl. v. orde;Dus één 1" le Stemming, de Boo 6 stemmen meer derheid, benoeming aangenomen. le Stemming 2e lid hh. Kerbert4, Prins 1, Schlosser 4, Smit 1. Nieuwe vrije stemming hh. Kerbert 5, Schlosser 4, Smit 1. Herstemming tusschen de eersten, Hh. Kerbert 5 en Schlos ser 3. Benoeming door de eerste aangenomen. Post 41. Voorstel lessenaars voor rappor- ters op de tribune aan te brengen, aange nomen. Het voorstel om 2 lantaarns aan de Glacis- weg en 1 aan het tramplein te plaatsen be sproken. Het eerste blijft in afwachting bij B. en W., het laatste zal gebeuren. dhr. De Boo: De verlichting is daar slecht. De Voorz.: „De kosten". Dhr. De Boo„Er komen legio klachten over de Gasfabriek". Voorz.„Wij behoeven voorlichting door deskundigen". Dhr. De Boo„Voor hanglicht is 40 mM. drukminimum. Bij onderzoek bleek mij de druk van 32—39 te loopen. Gasgehalte en druk is slecht. Ook van de commandanten oorlogschepen komen klachten, wegens slechte kadeverlich ting. Zoo het gemeentebestuur niet handelt, zullen de militaire autoriteiten dit doen. Er broeit iets. Zouden wij den Heer C. A. de Looze niet benoemen?" Dhr. Schlosser„Buiten hem, ook nog een volmachtigde te benoemen, die elk uur van den dag kan controleeren". De Voorz.„Wie Dhr. Schlosser„Desnoods ik". Voorz.: Moet deskundige zijn". Dhr. Schlosser„De petroleumlampen moe ten er met toebehooren zijn". Voorz.„Destijds in orde". Dhr. Schlosser: „Ja, toen is de Directeur van te voren gewaarschuwd. Ik vertrouw de gasfabriek niel. Dhr. De Boo„De zuiveringstoestellen kunnen worden nagezien". Dhr. Schlosser: „Dit kan de heer De Boo, deze benoemen De Voorz.„Is er iemand tegen, dat de Heer De Boo, naast den gemeentearchitect worde benoemd. De Raad besluit conform. Ter sprake de groote kosten van de ge zondheidscommissie. Dit komt door den ambtenaar die f 80 per maand verdiend. Dhr. Prins „Voor één gemeente Voorz.„Alle gemeente op Voorne samen f 80 per maand. Voorstel woningtelling te doen plaats heb ben. B. en W.. bevelen dit niet aan. Dhr. Schlosser„Dit voorstel zal worden teruggenomen, mits met gezondheidscom missie, die deze gegevens bezit, worde ge confereerd binnen 14 dagen. Vereeniging van het Dagelijksch Bestuur met dit voorstel. 81. Voorstel èen agent van politie een cursus voor keurmeester te lateu volgen (na de mobilisatie). 84. Verordening keuren levensmiddelen. Aanschaffen melkmeter, verordening brood gewicht. Instrument voor onderzoek vetge halte melk aan te schaffen. Aangenomen. 87. Voorstel 8 gegalv. emmers voor des- infectie aan te schaffen, aangenomen. 90. Voorstel f 100 minder voor straten en pleinen uit te trekken. B. en W. hiertegen, zoo het kon 5 k 600 meer. Dhr. de Boo„Wij willen niet zooveel op een jaar. Dhr. Vermaas„De toestand van Dijkslop en Westzandplein is slecht". Dhr. Smit: „Door de gasfitters wordt veel bedorven. Voorz.„Laten wij die f 100 aanhouden. 93. Wordt voorgesteld een vervalput tus schen het Politiebureau en Manuf.winkel van dhr. Moerman te plaatsen. Na eenige discussie over roosters enz., wordt besloten dit B. en W. in handen te geven. 95. Voorstel traktement doodgraver te ver- hoogen. Twee leden 2e sectie stellen voor f 25 en twee f 50. B. en W. f 25. Dhrn. Schlosser en Smit van de eerste sectie zijn voor f 50. Na duscussie besloten met 7 stemmen voor en 3 tegen het voorstel f 25 aan te nemen. 97. Tractementen Hoofd 2e O. L. S. en M. U. L. O. School met f 100 verhoogen, in vergelijk Hoofd le O. L. S. aangenomen. Aanschaffen rapportboekjes, te beginnen met 3e leerjaar, aangenomen. 104. Voorstel verwarming Scholen te ver minderen. In 1914 f 160, thans f 600. Voorz. Centr. verwarming kost iets meer door gietcokes. Hh. Smit. Als de mobilisatie voortduurt, hoe dan Zou wanneer dit zoo duur is, centr. verwarming geen ramp zijn Voorz. Wij moesten op een ofierte voor gietkolen binnen 24 uur beslissen. Hh. de Boo. Is cokes van gasfabriek goed koop te krijgen? Voorz. Neen. De Hh. de Boo. Op de Ma rine-Werf gebruiken de gieters ook geen gietcokes, dus zou dit hier niet mogelijk zijn 108. Kosten schoolreisjes met f 100 ver hoogen. B. en W. stellen voor f 50. Discussie met 8 stemmen vóór, f 100 be sloten. 111. Voorstel f 25 meer subsidie aan de ambachtschool. B. en W. niet conform. Voorz. Vergelijk met teekenschool gaat niet op. Het bedrag is in 1914 reeds op f 100 gebracht. Hh. de Boo deelt mede, dat er van Hel voet 20 leerlingen op gaan, 1 gratis, anderen voor f 5 en f 10. De heer Van Lien. Een jongen zei, dat er 15 waren. Hh. Schlosser. Een jongen is geen goede bron. Hh. de Boo leest brief van den Dir. voor. In meerderheid bij stemming er voor, dus f 25 meer. Het voorstel om subsidie aan het veilge- bouw te Nieuwenhoorn te doen vervallen, vervalt, doordat is gebleken, dat daar wer kelijk onderwijs wordt gegeven. Over het voorstel om de subsidie aan de bewaarschool op f 600 te brengen van B. en W. en van de sectie f550, wordt veel ge- discuseerd. Hh. Smit„Voor hoeveel werd dit gebouw in bruikleen afgestaan toen de O. L. S. wer den vernieuwd. Voorz.: „Kosteloos, behoudens kleine re paraties. Hh. Schlosser; „Het is weggegooid geld, terwijl het geen voorber. onderwijs is. Het is een bron van besmetting gebleken. Voorz.: Er zijn f400 verspild voor het ontsmetten der O. L. Scholen en nog hielp dit niet, dus de bewaarschool heeft geen schuld. Dr. Derbert„Er zijn een 20-tal bacillen dragers verwijderd, dit hielp. De Voorz. is voor f600. Met meerderheid van stemmen alzoo be sloten. Voorgesteld is de subsidie aan wijkver pleging te verhoogen. B. en W. adviseeren te wachten tot be grooting 1917. Alzoo besloten. Wegens het vergevorderde uur, de ontvang sten in een volgende vergadering behandelen. Daarom wenscht Voorz. besluit omtrent aanschaffing anthraciet en eikolen. Zij bevat volgens bericht veel stof, daarom wordt f 10 subsidie per H.L. aangevraagd om door de gemeente aan de handelaars te vergoeden, alsmede een blanco crediet voor het Burger- comité tot het aanschaffen van levensmiddelen. Hh. Schlosser: „Daar door dit comité hon derden guldens naar het C. N. S. C. zijn ge zonden, zonder voor deze plaats te zorgen, is hij tegen dit crediet. Het komt voor de eerste maal in ons land voor, dat zoo'n crediet wordt gevraagd. Hij waardeert de arbeid van den Commissaris van Politie. Er is echter geen rekening met de arb. klasse gehouden. Honderden guldens zijn weggestuurd en thans zit men zonder. Zie de lagere vieeschprijzen te Leeuwar den en Ooltgensplaat. Consumenten behooren evenals producen ten gehoord te worden". Voorz.: Maxima gesteld in vergelijk andere gemeenten o.a. Rotterdam. Zal overwegen. Dhr. Schlosser: Ik wensch mij te zuiveren van den blaam als leugenaar door dhrn. Ver maes, Kerbert en v. d. Wiele in de vorige vergadering tentoon gesteld te zijn. De melkfabriek „Aurora", heeft mij bericht dat zij aan niemand te Hellevoetsluis of Nieuw-Helvoet melk leverd. Conclusie de heer Vermaes is een leugenaar." De Voorz.„Dergelijke hatelijkheden wensch ik hier niet te hooren". Dhr. Schlosser„Dit is de nuchtere waar heid, deze mag en moet gezegd. Wanneer een ander aldus werd aan de kaak gesteld, zou dit een reden voor hem zijn als wet houder af te treden". Dhr. Vermaes„Dat wou jij wel 1 lk zeg je het is wel waar". Gestemd over het bedrag van f 0,10 per H.L. Meerderheid vóór 3 tegen. Met algem. stemmen het voorstel voor blanco crediet voor levensmiddelen aange nomen. Ten 11.25 u. n.m. sluiting der vergadering. VERSLAG van de openbare vergadering van den Raad der gemeente NIEUW HELVOET op Vrijdag 29 October. Met den Voorz. aanwezig alle leden. De volgorde der stemming bij loting aan gewezen h.h. v. d. Linde, Kramer, v. d. Ban de Pijper, van Hartingsveld, Langerveld en v. d. Schilt. De Voorz. opent de vergadering. Voorlezing der notulen, ongewijzigd goed gekeurd. De Voorz. deelt mede, dat de voordracht voor hoofd der 2e O. L. S. is alsvolgt 1 P. Kruijne, 2 L. Touw en 3 M. Rietdijk teSpij- kenisse, na stemming blijkt de heer Kruijne met alg. stemmen benoemd. Daar deze is onderwijzer met verpl. hoofd- acte a. d. le O. L. S. zal hij 1 Januari 1916 dienen te worden vervangen. Uit een schrijven van den Arr. schoolopz. blijkt dat deze tegen een eventueele benoe ming van den heer L. Touw geen bezwaar heeft. B. en W. wijzen hem dus als zooda nig aan, en vragen advies in deze van den Raad. Niemand zich hiertegen verklarend, is de heer Touw als zoodanig benoemd. Tot een bedrag van f 502 wordt machtiging verleend voor af- en overschrijving 1915. Ingekomen. 10 Een dankbetuiging van den rijksveldwachter A. J. Kreulen voor de ver leende gratificatie. 20 Een adhesie betuiging van de Rijkswerk lieden Vereeniging „Wifhelmina" te Helle voetsluis nopens het adres van de afd. S. D. A. P. inzake verstrekking van brandstof fen en levensmiddelen. 3o Goedkeuring van het 3e kwartaal school geld kohier in het le Suppl. kohierH.0.1915. Bezwaarschrift H. O. 1915, de Man, T. Ak kerman en de Lussanet de la Sablonière elk 2 mnd. ontheffing wegens vertrek naar el ders. De Voorz. leest daarna voor, Prov. blad n0 70, 1915 waarin wordt aanbevolen iemand aan te wijzen voor bijzondere werkzaamhe den speciaal ten dienste voor de administra tie voor de Militie, Landweer enLandstorm- plichtigen, voor inkwartiering en aanschaf fing levensmiddelen. De Voorz. mededeelende, dat er een per soon noodig is, tot opneming van de levens middelen bij winkeliers, vraagt daarvoor f 100 crediet. Hij is in conespondentie over aanschaffing steenkolen en munt, dat nu ook wel voor levensmiddelen zal gezorgd worden. Het adres der Afd. S. D. A. P. is beantwoord. Omtrent de administratie der broodver strekking, zou de Voorz. Folting daarvoor ingaande 1 Juli 1915 f 125 per mnd. toe wil len kennen. Na eenige discussie wordt dit goedgekeurd. De heer Kramer wordt ingelicht omtrent de belooning van den Rijksveldwachter. Door den Voorz. wordt medegedeeld, dat hij de laatste maal de vergadering heeft ge leid. Hij herinnerd er aan, dat hij lang overwo gen heeft ontslag te nemen. Nu heeft hij zulks met het oog op zijn hoogen leeftijd gedaan. Spreker zal dus nu afscheid nemen. Hij zegt hen, die hem terzijde stonden dank n.l. Secretaris, Ontvanger, Wethouders en raadsleden, alsmede het onderwijzend per soneel. Hij spreekt de wensch uit, dat het Nieuw- Helvoet welga en dat hij steeds het beste van haar moge hooren. De oudste wethouder de hh. v. d. Linde het woord verkrijgende zegt wel te spreken namens de gansche raad, wanneer hij den Burgemeester dankzegd, voor al hetgeen hij hier heeft tot stand gebracht. Door hem zal niet worden vergeten, al hetgeen de heer Gallas voor deze gemeente deed. Niettegenstaande wij de aanvrage om ont slag afraadden, moesten wij er ons, gezien de hooge leeftijd toef? mede vereenigen. Door den Secretaris wordt den Voorz. dankgezegd voor dc vriendschappelijke wijze waarop gedurende een 15 tal jaren is samen gewerkt, welke vriendschap naar hij hoopt zal blijven voortduren. De hh. Kramer merkt op, hoe de ontslag aanvrage de leden trof. Altijd werd goed samengewerkt, en al was er verschil van meening, dit toch vreedzaam opgelost. Spreker hoopt, dat door H. M. zal worden benoemd een Burgemeester als de tegenwoor dige, opdat op de zelfde wijze samengewerkt kan worden als thans. De hoop wordt door hem uitgesproken, dat nog lang van het pensioen door den heer Gallas genoten zal worden. Hiermede werd, na rondvraag, de vergade ring gesloten. MIDDELHARNIS. Wegens gebrek aan ma trozen zullen de vischsloepen Voorlichter st. J. de Korte en Oranje Nassau st. D. Koster genoodzaakt zijn in de Kaai te blijven. Arro ndissements Rechtbank te Rotterdam Zitting van Dinsdag 2 November. De 48-jarige M. v. d. H., zonder beroep, wonende te Hellevoetsluis, stond terecht wegens diefstal. In September van dit jaar was beki. kapitein geweest van een op Mid delharnis varende boot £n zou zich aan boord van die boot drie sigaren hebben toege- eigend, welke het eigendom van den hof meester J. Garat waren geweest. Beki. ontkende. De rijksveldwachter F. J. F. Buis ver klaarde, dat hij op 19 September plaats had genomen in de hut van den hofmeester Garst, nadat deze een gaatje had geboord in het schot, waardoor die hut gescheiden was van de buffetruimte in de eerste klasse kajuit. Na een tijdlang daar gewacht en op gelet te hebben, had getuige gezien, dat een hand, welke uit een mouw met drie gouden biezen stak, een kistje sigaren, dat in het buffet had gestaan, openmaakte, een andere hand er in ging en gevuld weer er uit werd gehaald, waarna die hand in de richting van de zijzak van den jekker bewoog, welke jekker gedragen werd door den persoon, aan wien beide handen behoorden. Onmiddellijk daarna had getuige het gezicht van dien persoon gezien en beki. herkend. Snel te voorschijn gekomen, had getuige beki. aangehouden en hem gelast, de sigaren terug te geven, die hij juist had weggeno men. Zenuwachtig zou beki. toen drie sigaren uit den zijzak van zijn jekker gehaald heb ben en hebben bekend, dat hij geen recht had gehad die sigaren weg te nemen. De hofmeester J, Garst verklaarde, dat hij geen drie, maar zes sigaren vermist had. Getuige had ook al vroeger en herhaaldelijk sigaren vermist en altijd den kapitein be klaagde van den diefstal verdacht. Twee jaar geleden had getuige beki. in drift eens voor „dief" uitgescholden en was toen wegens smaad tot een geldboete veroordeeld. Een getuige a décharge, pachter van het stationsbuffet te Hellevoetsluis, deelde mede, dat beki. op 18 September sigaren van hem gekocht had. Een tweede getuige werd op verzoek van den verdediger gevraagd, of hij op 19 September, als passagier van de boot, den kapitein eenige sigaren aangeboden had. Getuige kon zich dat niet herinneren, hij meende, dat hij den kapitein een fleschje bier had aangeboden. Of beki. toen inplaats daar van sigaren besteld had, wist getuige niet. Het O. M. eischte wegens diefstal vier maanden gevangenisstraf. Mr. G. C. A. Oskam was van oordeel, dat de identiteit van de op beki. gevonden si garen geenszins was komen vast te staan, achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrij spraak. Subsidiair drong pleiter aan op her opening van het onderzoek. Re- en dupliek volgden. Uitspraak 9 dezer. UITSPRAKEN. P. B„ wegens mishandeling te Middelhar nis, tot f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. H. v. d. S., 27 jaar, melkknecht te Nieuw- Helvoet, wegens wederspannigheid te Nieu wen hoo rn,totachtdagengevangenisstraf. SOMMELSDIJK. Geboren: Cristina, d. v. Johannes Slui en Pietertje Tijl. Oudertrouwd Bastiaan van Groningen, 24 jaren, (van Middelharnis) en Niesje Blok 22 jaren. Arij Slis, 26 jaren (van Rotterdam) en Cornelia Appel 21'jaren. OverledenLeendert Wieiard, 54 jaren echtgenoote van Maatje Peekstok. Leendert de Gans, 11 jaren z. v. Pieter de Gans en Josina de Ruiter. MIDDELHARNIS. GeborenPietertje, d. v. Danker Peeman en Lena van der Slik. GehuwdJohannes Hendrik van der Sluijs 19 j. Sommelsdijk en Cornelia Koote, 19 j. NIEUWE TONGE. GeborenMaatje Maria, d. v. Pieter Noote- boom en Adriana Elizabeth van Vliet. Jo hannes z. v. Laurens Koppenaal en Cornelia van Sprang. Anna Catharina d. v. Gerrit Ja cob Verburgh en Theodora Johanna Klaassen. Cornelia Willemtje d. v. Korstiaan de Jong en Francina Hagens. OverledenHendrika van Wageningen oud 69 jaar gehuwd met Willem Slinger. Mat- thijs Jan Wenting oud 84 jaar weduwnaar van Augustina Ernestine Adriana Redeker. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 7 November 1915. Ned, Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 uur Ds. Westrik. Middelharnis, 2 uur Ds Verkerk van Oude Tonge Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur dhr. J. Vroeglndeweij. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. Lans van Ooltgens plaat. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Lans. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, nam. Ds. Westrik van Sommels dijk. Herklngen, v.m. en 's av. Ds. Addlnk. Dirksland, v.m. 9 uur Ds. Hoogendijk van Stellen dam (Doop). Melissant, v.m. Ds. Slagmolen van Stellendam, v.m. Leeskerk 'sav. Ds. Hoogendijk Ooedereede, v.m. 9.30 dankstond voor het gewas en 's av. 5.30 uur Ds, F. de Gidts Gereformeerde Kerk. Middelharnis, (Zondagsschool) v.m. 10.15 en 's av, 6 uur Ds. O. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink. Den Bommel, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 5 30 uur Leeskerk. Ooltgensplaat, geen opgaaf Mellssant, v.m. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Koppenaal van Meppel. Ouddorp, v.m. Leeskerk en nam. Ds. Sluiis van Staphorst J J Hellevoetsluis, v.m. Ds. G. Noordhof van Lippen huizen nam. de Heer Duits Wesselink van Gorinchem. Nieuw-Helvoet, v.m. de Heer Duits Wesselink van Gorinchem en nam. Ds. G. Noordhof van Lippenhuizen. Gereformeerde Gemeente. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur de Heer J. Overduin van Ierseke. üer«i n^e4n' v*m nam- en 's av» Leeskerk. Mellssant, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. MIDDELHARNIS. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht circa f200 Van de Notabelen in de Ned. Herv. kerk zijn aan de beurt van aftreding de heeren K. Ruiter en D. Slis en als Kerkvoogd den heer J. J. Nipius. Op de vergadering (Donderdagavond van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk is besloten het predikantstraktement te verhoogen met f200 en zal dit dan zijn ruim f2000 met vrije woning enz. Geslaagd voor 't examen vrije orde oefeningen mej. G. A. Grootenboer alhier. SOMMELSDIJK.* Bij het overnemen van een vracht peen, liep het paard van den land bouwer M. d. H. alhier heden Vrijdagmid dag tegen den draagboom zoodat het be wusteloos nederstorte en een gapende wonde in het hoofd bekwam. Waarschijnlijk zal het afgemaakt moeten worden. Een Dultsche duikboot. Gisterenmorgen werden op Terschelling lichtseinen gezien, waarop de stoomredding- boot naar buiten ging en later met een Duit- sche duikboot op sleeptouw in het zeegat naar binnen stoomde. Twee Nederlandsche torpedobooten brachten de onderzeeboot on der geleide ten anker. De marine-autoriteiten stellen een nader onderzoek in. In afwach ting van de beslissing der regeering blijft de onderzeeboot met bemanning onder be waking. BEURS van DIRKSLAND. Tarwe iets lager verkocht f 12.25 h f 12.70 en haver f 13.50 a f 14 per 100 kilo. Ajuin zeer slap met dalende prijzen verkocht voor f 6.50 tot f 7 per 60 kilo. Aardappelen f 2.40 k f 2.50 per 70 kilo. Koepeen f 2.50 p. 60 k. EN Charlois DirkslandI 4 November 1915.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 4