Zaterdag 0 November 1915 SO""' Jaargang N°. 2126. voor de Zuidhollandsclae en Zeenw§che Eilanden. Tweede Blad. De Oorlog. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. W. BOEKHOVEN, BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. Oeze Courant verschijnt elkan Woensdag ea Katerdag. ibosinementsprljs per drie maanden £r. p. p. 30 Gent, Buitenland bij vooruitbetaling f4,50 per jaar. Ifeonöerïijjke nummers 5 Cent. SOMMELSDÏJK. dövertentiëa 10 Cent per regel en s/s jeaal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en </g maal,. Dienstaantragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, droote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Alle Kiuhken voor de üediactae besieisad, Adverlesiêlèsi en verdere Admlnlstraeie franco toe te xenden aan den Uitjrever. Dit nummer bestaat uit UITGEYBB felefooa Interconun. M®, DE TOESTAND. Servië het prooi van het rampverbond. Dat was volgens Asquith eigen verklaring in het Lagerhuis de reden, waarom de ge allieerden in Saloniki lande. Het schild van bescherming der kleine naties werd voor eigen dekking gebruikt. Neen dat Servie onder den voet geloopen werd mochten de geallieerden niet toestaan. En dat ze nu te laat kwamen was een gevolg van de dubbel zinnige houding van Griekenland. „Den 21en September vroeg Venizelos, Frankrijk en Groot-Brittannië om 150.000 man, met dien verstande, dat Griekenland zou mobiliseeren. Toch duurde 't nog tot 2 October voor Venizelos toestemming gaf tot de ontscheping van Fransch-Britsche troepen onder een formeel protest. Den 4en October gaf Venizelos als zijn meening, dat Griekenland moest vasthouden aan het ver drag met Servië, maar de Koning wraakte die verklaring en Venilos trad af." Deze Engelsche minister erkent dus hier mede zelf dat de Engelsche politiek op den Balkan fiasco heeft geieden. En dit treft Servië wel het meest. Het wordt de dupe van heel de historie. Geen uitweg blijft het thans meer open, dan alleen naar het Zuidwesten, en ook deze uitgang word meer en meer bedreigdzóó is op het oogenblik de toestand. Kunnen ze nu eenmaal'niet daardoor terug, dan blijft hun geen andere keus dan de beide verdedigingslinie's te bezetten. Maandag viel reeds een gedeelte der linie door de inneming van Kragoejewats door de Duitsche troepen. Het arsenaal van Ser vië is in bezit van de tegenstander. Om 8 uur Maandagmorgen wapperde boven deze stad de Duitsche en O. Hongaarsche vlag gen. De inneming van Kragoejewats in Servië, veroorzaakte zoo te Weenen als te Berlijn, groote genoegdoening. Vooral ook, omdat de naam Kragoejewats in nauw verband staat met alle donkere ge beurtenissen van de Servische geschiedenis en daar o.m. met medeweten van de hofkrin gen te Belgrado het moordplan tegen het aartshertogelijk echtpaar werd voorbereid. Van nu af aan zal er duurzaam voor worden gezorgd, dat de naam zijn slechten klank verliest, zoo meldt men uit Berlijn. Ook is de inneming van hoog belang omdat aldaar de eenige wapenfabriek van Servië geves tigd is. Tot dusverre bedraagt de buit der Duitsch- Qo'stenrijksche troepen 30 off. ongeveer 6600 man, 32 kanonnen, 9 machinegeweren meer dan 30 munitiewagens, veel geweren en munitie voor de artillerie, zeer veel mu nitie voor de infanterie enz. De Bulgaren dringen van uit het noorden en Z.O. op Nisj aan en van uit Uskub be zetten zij de passen. In den loop der vervolging namen de Bul garen 2 stukken berggeschut met bespanning en veel oorlogsmunitie. Tot dusver vonden zij in Uskub 19,000 geweren van verschil lende systemen, 1950 kisten met kruit, 15,000 kisten met patronen en een groote massa ander krljgsmateriaal. Het ziet er voor Servië alzoo zeer droevig uit. De Engelsche pers heeft dit land geen lang bestaan meer voorspelt. Aan de andere fronten geen nieuws van eenige beteekenis. Alleen van het Westfront zouden we kun nen melden dat de heuvel Tahure (zie vorig overzicht) in de Duitsche handen is gebleven. In Gallipolie zijn de ententetroepen al blij dat ze de tot nogtoe smalle kuststrook kun nen behouden en wel heeft de ontzettende nieuwe stormloop der Italianen, waaraan ver schillende legercorpsendeelnamen weerprach- tige resultaten opgeleverd volgens Cador- na maar de Isonzo-linie is met dit al nog niet genomen. Uit de laatste berichten blijkt dat het offensief der Italianen haar hoogte punt voorbij is. De aanval verslapt weer en nergens konden zij doorbreken om het be geerde land binnen te dringen. De Oosten rijkers vallen daar weer aan. Het beste be wijs dat de Italiaanschen aanval verzwakt. Alleen bij Görz wordt nog gestreden. „Vredesgeruchten" doken op maar er is nog weinig waarde aan te hechten. De Amerikaansche gezant te Berlijn moet aan president Wilson hebben geseind een relaas van een onderhoud met keizer Wilhelm, waarin deze opnieuw verklaarde, dat Duitsch- iand slechts om een eervolien vreds heeft gevochten en elk oogenblik bereid is dien overeenkomstig voorstellen in overweging te nemen. Verder wordt nog gemeld: President Wilson is, volgens den Washing- tonschen correspondent der „Daily News", niet geneigd om naar aanleiding van de vre desbesprekingen, die tusschen den keizer en. den Amerikaanschen gezant te Berlijn heeten te zijn gevoerd, stappen te doen zonder vol ledige machtiging van de ententemogendhe- den. Hij zal de Duitsche voorstellen welwil lend ontvangen, doch ze eenvoudig aan de entente-mogendheden overbrengen. En deze hebben ze nog pas met groote stelligheid verklaard willen pas van vrede weten, als St. Joris den draak heeft gedood SOMMELSDÏJK. De door den heer Burge meester uitgekeerde vergoedingen over de maanden Juli en Augustus ter uitvoering van de militie- en landweerwetten zijnde f2121.20 zijn door den heer Minister van Oorlog goed gekeurd. Het uitgekeerde en goedgekeurde bedrag beloopt thans in totaal f 12.637.20. Op de op 3 November gehouden veemarkt werden aangevoerd 6 (3) paarden, 305 (200) runderen 25 (20) kalveren en 150 (101) biggen De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven het aantal aan wat verkocht is. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de nieuwe broodkaarten, tegen inwisseling van de oude, ten gemeentehuize behooren te worden afgehaald op Dinsdag 16 November a.s. n. m. 6—7 uur. Zij die nog geene broodkaart hebben aan gevraagd kunnen voor het tijdvak 17 Novem ber t/m 14 December nog eene kaart beko men mits zij zich voor 14 November a.s. daartoe aanmelden. De hoofdprijs van de Sommelsdijksche verloting zijnde twee vette koeien is gevallen op het lot van den visscher J. van Hoften te Middelharnis. Deze hoofdprijs is verkocht aan Gebr.Vis van Heemst voor f650. De dienstplichtigen fder lichting 1916 zijn voorloopig bestemd om te worden in gelijfd bij J. Breeman, 2e Regt. Huzaren, Breda. J. v. d. Broek, Regt. Jagers,Den Haag. D. v. d. Bij, 4e Regt. Vest. Art., Hellevoetsluis. G. v. Driel, 3e Regt. Inf., B. op Zoom. A. Faasse 3e Regt. Inf., B. op Zoom. P. G. v. d. Gijze, Korps Ponteniers, Dordrecht. C. van 't Hof, 2e Regt. Huzaren, Breda. A. Hoogzand, 3e Regt. Inf. administratie-troepen, B. op Zoom. C. Kievit, 3e Regt. Inf. administratie-troepen, B. op Zoom. W. J. Nijgh, Regt. Grenadiers, Den Haag. H. Pen. Zeemilitie. A. J. Schaaf, 2e Regt. Huzaren, Breda. D. Schol, 4e Regt. Vest. Art., Hellevoetsluis. J. H. v. d. Sluijs, 4e Regt. Vest. Art. Hellevoetsluis. C. J. J. Smit, 3e Regt. Inf. Administratie, B. op Zoom. J. Visser, Regt. Genietroepen, Utrecht. ;P. Vijfhuizen, Regiment Jagers, Den Haag. MIDDELHARNIS. Mej. van den Doel had 't ongeluk te vallen met 't gevolg dat zij haar been heeft gebroken. Zondag 14 Nov. hoopt den heer A. Koudijzer onze oudste ingezetene zijn 98ste geboortedag te herdenken. DEN BOMMEL. De landstormplichtigen der jaarklasse 1913 zijn opgeroepen om 8 November a.s. bij hun korps te worden in gelijfd. Bij de op 2 November j.l. gehouden keuring te Ooltgensplaat zijn geschikt bevon den de na te noemen personenW. van der Made, W. Huijsmans, J. Broeders, J. Kornet, J. Tiggelman, F. v. Hooff, C. Arensman, en ongeschikt B. Tamboer, M. v. d. Linde, J. Zuijdijk, en P. Polie. De militie en landweerstaat D. D. n0- 8. zijn door den Minister van Oorlog goed gekeurd tot een bedrag van f 1029.90. Woensdag j.l. werd alhier voor de uien f6.75 f7.25 besteed, handel traag, voor de aardappelen f2.45. OOLTGENSPLAAT. Maandag 8 Nov. a.s. des middags 1 uur zullen te 's-Gravenhage de landstormplichtigen, jaarklasse 1913, Aren van Gent, Joh. van Kempen, Joh. Korteweg, Arend Remus Jacob Remus, Jan van Veen en Aren de Wit worden ingelijfd. Dinsdag j.l. werden de volgende land stormplichtigen, jaarklasse 1912, geneeskun dig onderzocht. W. C. Buscop geschikt. A. J. Camphens geschikt. Jan van Hassent ongeschikt. A. W. J. Heestermans geschikt. C. Leenheer niet verschenen. B. Moerenhout ongeschikt. C. J. Oostdijk geschikt. M. Pieterse geschikt. P. van Veen geschikt. W. de Waal geschikt. C. van der Welle geschikt. C. Wielhouwer geschikt. Bij de begrafenis van het op zoo nood lottige wijze omgekomen knaapje van dhr. Kiewiet was een groot aantal belangstellen den aanwezig, in de stoet waren ook aan wezig kinderen uit de klassejvan het knaapje, aan de groeve werd gesproken door Ds. Dekker, benevens dhr. Oostdijk namens per soneel en kinderen der school, welke ook een krans op de groeve legde, ook werd nog gesproken door dhr. Karsen, en L. Don kersloot namens het Schoolbestuur. NIEUWE TONGE. Van de 8 ingeschreve nen voor de landstorm jaarklasse 1912 uit deze gemeente zijn door de keuringsraad 7 geschikt en een ongeschikt verklaart. Van af 1 Nov. is door de melkverkoo- pcrs alhier de prijs der melk met 2 cent per liter verhoogd en alzoo gebracht op lOcent per liter. Woensdagmiddag had de dienstbode van T. H. H. het ongeluk met waterscheppen uit de Kerkgracht daar in te vallen, door de vrouw van G. J. Z. werd zij er uitgeholpen en liep het met een nat pak af. DIRKSLAND. Tegen A. de R. is proces verbaal opgemaakt wegens het werpen van aarde van zijn wagen op den openbaren weg, en tegen een schipper wegens het werpen van aarde in da haven. De gezatlWnlijke smeden hebben wegens het voortdurend stijgen van het materiaal en arbeidsloon de prijzen van paarden beslaan verhoogd. Van een paard kost thans 40 en een hit 35 ct. per ijzer en van verleggen van ijzers 20 cent. Bij de landstormkeuring zijn Woensdag 3 van de 12 personen afgekeurd, te weten L. van Prooijen, C. de Bruin en W. Buth. HERK1NGEN. De uitslag van de gehouden keuring der landstormplichtigen uit deze ge meente jaarklasse 1912 is van dien aard, dat deze alle drie zijn afgekeurd. Maandag e. k. zullen van uit deze ge meente landstormplichtigen naar hun gar nizoen vertrekken. Ditmaal naar 's-Graven hage. MELISSANT. De gemeentebegrooting voor 1916 is door den gemeenteraad vastgesteld in ontvang op f 17111.23V2 in uitgaaf op f 17049.9772 en mitsdien met een batig saldo van f 16.26. Aan den Heer D. van Es is tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als dood graver en schoonhouder van de begraafplaats alhier. In zijne plaats is benoemd de Heer M. van Es. De Heer dr. G. Huisman is door den gemeenteraad herbenoemd tot gemeente-ge neesheer. Voor den landstorm jaarkl.J1912'is afge keurd S. van Damme. STELLENDAM. De uitslag landstormkeu ring lichting 1913 te Dirksland op Woens dag 3 Nov. is als volgt. Goedgekeurd. J. Kooijman en A. v. Dongen. Afgekeurd: R. v. d. Ree C. Noordhoek, J. v. Dam en F. Grootenboer. GOEDEREEDE. Op den Woensdag gehou den keuring voor den Landstorm jaarklasse 1912, heeft de keuringsraad de volgende uit spraken gedaanA. v. Erkelens en W. K. v. Heest geschiktT. Renoud. J. Tanis en K. Troost, ongeschikt. HELLEVOETSLUIS. Het leveren van eier kolen voor de Marine is voor f4665 aan J. v. Engelen alhier gegund. HEENVL1ET. Aan J. Oostdijk te Nieuwe- sluis is voor f7333 gegund het opleveren van de werken van het kazernement voor den onderzeedienst, vóór 18 Januari 1916. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der ge meente Herringen, gehouden op Vrij dag 1.1. 29 Oct. des voorm. 10.15 uur. Alle leden zijn aanwezig. De voorz. Mr. C. Zaaijer opent de verga dering en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen. Dit gedaan zijnde worden deze onveranderd goedgekeurd en geteekend. Daarna wordt bij monde van den voorz. mededeeling gedaan der navolgende ingeko men stukken. Ie. Een missive van H.H. Ged. Staten in houdende een uittreksel van een Kon. Besluit dd. 9 Oct. waarin bepaald dat het maximum dranklocaliteiten voor deze gemeente is ge bracht van 3 op 2. 2e. Procesverbaal van boeken en kasopname gedaan door B. en W. op 9 Oct. 1.1. ten huize van den gemeenteontvanger, waarbij hun alles in volkomen orde was gebleken. Ontvang met uitgaaf met elkander vergeleken, bleek in kas aanwezig de som van f 1131.96. In de Armenkas was aanwezig f244.835 3e. Missive van den heer Corn. Witvliet, secretaris der gemeente alhier, verzoekende tegen 1 Dec. eervol ontslag uit genoemde betrekking. De voorz. meent de tolk der ver gadering te zijn wanneer hij zegt dat het hun spijt, hij zich door ziekte genoodzaakt ziet van zijne betrekking afstand te doen. Witvliet heeft de gemeente een lange reeks van jaren naar zijn beste weten ijverig en nauw gezet gediend en spreekt daartoe mede namens den Raad de wensch uit, dat hij in beter schap mag toenemen en alzoo een welver diende rust moge genieten. Op zijn gedaan verzoek wordt het ontslag hem eervol tegen 1 December verleend, onder zichtbare belang stelling van den Raad voor de hartelijke en voor den heer Witvliet zeer gewaardeerde woorden den voorz. gesproken. 4e. Missive van den Heer P. J. Oosterbeek waarbij hij tegen 1 Dec. e.k. eervol ontslag verzocht als Hoofd der O. L. School alhier, wegens benoeming alszoodanlg te Papen- drecht. Op voorsfel van B. en W. wordt ook hem tegen 1 Dec. eervol ontslag verleend. 5e. Is nu aan de orde te benoemen een Hoofd der O. L. School alhier. In tegenwoor digheid van den Districtschoolopziener is door B. en W. daartoe een voordracht op gemaakt waarop alphabetisch de navolgende personen zijn geplaatst. Joh. de Jong, Hoofd der School te IrnsumJ. A. Steinis, onder wijzer te Sliedrecht en M. v. d. Vliet, onder wijzer te St. Phillipsland. De voorz. brengt In stemming uit het drietal te benoemen. Den Boer. Wat hieraan nu te doen Voorz. Er is een en een half uur reeds over gesproken en verzoek nu maar te stem men. L. v. d. Velde. Hoe luidt het telegram in gekomen van den Heer van Vliet. Kan daar niet iets uit worden begrepen Voorz. Het lelegram meldde, kan niet ko men, zal van verdere deelname afzien. Tot stemming overgaande werden uitge bracht 3 stemmen op den Heer M. van Vliet, 1 op Steinis en 1 op de Jong, terwijl twee stemmen blanco waren ingeleverd, waarvan eene van den wethouder den Boer die het briefje open blanco den voorz. overhandigde. Alzoo volgens den voorz. benoemd den Heer M. van Vliet te St. Philipsland, die daarvan kennis zal gegeven worden. De voorz. blijkbaar verontwaardigd, merkt daarbij op de volle verantwoordelijkheid thans op den Raad rust. L. v. d. Velde. Tegen wanneer gaat deze benoeming in Voorz. Dat zal zijn met ingang van een nader te bepalen datum. De voorz. deelt voorts mede dat aan de orde is te benoe men een Hoofd der Herhalingsschool. Keijzer. Het zal zeker het beste zijn daar voor Overbeeke als oudste onderwijzer te benoemen. Voorz.Ja, dat is veelal gewoonte. Na gehouden stemming blijkt met alge- meene stemmen te zijn benoemd A. van Overbeeke. Voorz. Wat is dat nu Dat is toch zeker niet de bedoeling. Keijzer. Hoe is daarmede verkeerd gehan deld? Ik vraag dan excuus. Kan dit niet worden herroepen. Voorz. Neen er is gestemd. De Heer Over beeke is benoemd. Het zij zoo. Het is een gevolg van jelui rare doen. De verantwoor delijkheid er van is voor den Raad. L. v. d. Velde. Het is geheel buiten onze schuld. U hebt niet gesproken van tijdelijk wat zeer zeker de bedoeling is van den Raad. Keijzer. Daarom heb ik ook nog de naam van Overbeeke genoemd. Voorz. Nu ja, het kan als tijdelijk worden verstaan. Keijzer. Het is volstrekt niet de bedoeling het nieuwbenoemde Hoofd te verkleineeren. L. v. d. Velde. Wij kunnen onmogelijk iemand benoemen waarvan men niet weet of hij zijne beoeming zal aannemen, ja dan neen. Alle leden stemmen hiermede in de be noeming tijdelijk te hebben bedoeld en ver klaren eenparig te hebben benoemd den Heer A. van Overbeeke, welke van deze benoe ming zal kennis gegeven worden. 6e. Wordt nog vastgesteld de Gem. Begr. Dienst 1916. In ontvang op f 14010.035. In uitgaaf op f 14010.035 alzoo sluitende met een batig saldo van Nihil. Wordt in verband met de onkosten aan het geven van proeflessen verbonden de Begr. Dienst 1915 eenigzins gewijzigd. Tenslotte deelt de voorz. den Raad nog mede dat door B. en W. tijdelijk tot Ge- meente-scretaris is benoemd den Heer A. Munter alhier, welke onder verantwoorde lijkheid van den Heer Witvliet ook alle an dere betrekkingen tijdelijk voor hem zal waar nemen voorzoover deze verband houden met de secretarie. Niets meer te behandelen en niemand iets meer op of aan te merken, sluit de voorz. de vergadering. Gemeenteraadsvergadering te STELLEN DAM op Donderdag 4 Nov. 1915 ten 3 ure. Aanwezig 5 leden. Afwezig de heeren Nag- tegaal en Biemond. Voorz. den Burgemeester. Na opening door den voorz. worden de notulen gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken. Een missive betreffende het aantal vergun ningen. Een missive van Ged. Staten aangaande de begrooting. Een proces-verbaal van de kasopname bij den Gemeenteontvanger. Een schrijven van den heer G. Goossen, lste on derwijzer aan de O. L. School alhier, inhou dende verzoek hem alsnog eervol ontslag te verleenen tegen 1 Dec. a.s. inplaats van tegen 1 Jan. Waartoe met algemeene stemmen, op voorstel van B. en W., wordt besloten. Verder is ingekomen een schrijven van het bestuur van de afdeeling Stellendam van den Bond van Ned. onderwijzers, waarin verzocht wordt het salaris van Mej. de Koe, als on derwijzeres in de nuttige handwerken te ver- hoogen, daar dit te laag wordt geacht. B. en W. stellen voor het salaris ingaande 1 November met f50 te verhoogen en te brengen op f 100.—, waartoe met 4—1 stem wordt besloten. Tegen Roon. Daar thans de punten van de agenda be handeld zijn, vraagt en verkrijgt Keijzer het woord. Hij heeft bemerkt dat de lantaarns, te weten de nachtbranders, dikwijls te vroeg uitgaan. Hij vindt het gewenscht dat dit ver anderd. Hierover wordt niet verder gespro ken, doch Roon komt ook met een lantaarn kwestie aan. Hij geeft zijn bevreemding er over te kennen, dat er nog geen nieuwe lan taarnpaal is geplaatst op den dijk van de stoofblok. (Deze paal werd eenigen tijd ge leden door een hollend paard stuk gemaakt). De Voorz. zegt dat de landbouwer wiens paard op hol sloeg nog geen nieuwe paal heeft geleverd. Roon vindt het vreemd dat die landbouwer dit moet betalen, temeer daar naar zijn meening de weg ook niet aan de eischen voldoet. De voorz. zegt dat dit aan de zaak niets afdoet daar de paal had hij meer naar den kant gestaan, toch ook ver nield zou zijn. Er is nog eens meer een paal stukgereden en ook toen heeft men hen laten betalen. Het zal dus ook nu op betalen uit draaien. Daarna geeft Roon zijn afkeuring te kennen, aangaande de moeite om dragers te krijgen bij begrafenissen. Bij een der laatste begrafe nissen zouden naar hij vernam twee onderwij zers geweigerd hebben te dragen z. i. moest hiervan een vaste regel bestaan, wie al dan niet verplicht was tot dragen. Holleman vindt ook dat onderwijzers daarvan niet uitgezon derd hoeven te worden, evenmin als raads leden. De Voorz. vindt het treurig dat ook zulke zaken omschreven moeten worden, doch nu het zoo gaal, zou hij 't liefste zien dat een der raadsleden maar eens met een flink voorstel kwam. Alsnu wordt door Roon de besprekingen aangaande den bemodderden Z. O. achter weg. Er wordt wel weer over bestrating ge sproken doch men schrikt terug voor de kos ten. De Voorz. stelt voor hierover nog maar eens na te denken en hijzelf zal dan wel eens met een opgave der kosten komen. Na nog een opmerking van Kievit, over het be lemmeren van het lantaarnlicht door boomen in kabel elf, wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente HELLE VOETSLUIS, gehouden Maandag 1 November nam. 7.30 uur tot 11.25 uur. Afwezig de heer Guttig. Gelezen de notulen der vorige vergade ringen van 4 en 15 Oct. Aan de orde isBehandeling der begrooting dienst 1916. De Voorz. stelt voor met de Ontvangsten te beginnen. De eerste sectie, zegt spreker, stelt voor, een nieuwe verordening op de schoolgeldheffing te maken, en wel voor de lagere inkomens minder, en de hoogere meer schoolgeld, terwijl pragessief voor de M. U. L. O. school worden geheven, voor de meer- gegoeden meer. De Voorz. deelt mee, dat door B. en W. reeds een ontwerp is gemaakt le en 2e kl.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3