voor de Zuldhollandscbe eis Zeeuwsche Eilanden. He Oorlog. Woensdag 3 November 1915 Orgaan Antirevolutionair buitenland. officieel gedeelte. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, ïelefooa iKtercomm. Mo. NIEUWE BELASTING- ONTWERPEN. PLAATSELIJK NIEUWS. 3Ö"''e Jaargang N® 2i&5. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij TOOraitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÏÏITGEVSE SOMMELSDIJK. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertenflën en verdere Administratie tranen toe te «enden aars den s. p 1 AtbertentiëK 10 Cent per regel m saaaL tóadiajsjea 20 p« regeL Boekaankondiging 5 Cent per regel en */g saai. Dieststaanvragem en MenstaanMetilmgen 50 Cent per plaatsing. Süroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij besl"&n Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- m Vrijdagmorgen 10 asr. Waar de wetsontwerpen met hun me mories Tan toelichting wel een boekdeel vormen, kunnen we slechts een overzicht geven van hetgeen minister Treub met zijn nieuwe belastingplannen beoogt, Er is op den dienst een tekort van 60 millioen. Het ontwerp der Grondslagen verdeelt de belastingen in vier hoofdgroepen Zakelijke belastingen; Persoonlijke belastingen naar Jnkomen en vermogenVerkeersbelastingen Jjjp 't rechts- en 't goederenverkeer èn de Verteringsbelastingen. Onder de zakelijke belastingen worden gerekend: grondbelasting; dividend- en tantieme belasting met de efjtctëhbelasting. Onder de peisooniijke belastingen wor den gerekend: inkomstenbelasting; ver mogensbelasting; pensioenbelasting, weer geldbelasting; vlootbelastingbelasting op de goederen in de doode hand èa suc cessiebelasting. Onder de verkeersbelastingen worden gerekend: registratierechtzegelrecht; in voerrecht en statistiekrecht. Onder de verteringsbelastingen worden gerekend; personeels belastingplaatskaar- ten belasting; accynzen op wijn, bier ge distilleerd, suiker, geslaoht en zooi speel kaarten belastingbelasting op den waar- ^'■f'g èn een belastiug op de vóórnamen. - Het onderscheid in directe en indirecte is dus vervallen. Grondbelasting. Deze belasting wordt ge steld op f 4 per f 1000 van de belastbare waarden zoowel voor 't gebouwd als orge- bouwd. En als belastbare waarde wordt aangenomen voor 't ongebouwd: de ver koopwaarde maar voor 't gebouwd't be drag waarvoor 't huis of de schuur is ge assureerd of waarvoor 't kan worden ge- stieht. De vrijstellingen worden tamelijk ingekrompen. De heffing bedraagt HVs procent meer dan thans voor ongebouwd en 9% percent meer dan thans voor ge bouwd eigendom. Bracht die grondbelas ting vroeger op ruim 19 millioen, nu moet ze opbrengen ruim 28 millioen. Meer: S> millioen. Dividend- en tantieme belasting. Deze staat thans in de onlangs gewijzigde In komstenbelasting, maar wordt er uit ge haald en komt in de plannen Treub als zelfstandige belasting te voorschijn. Ze zal niet hooger zijn dan tegenwoordig reeds met de opcenten van verleden jaar erbij, 't geval is. Alleen met dit verschil, dat nu ook belasting wordt geheven van tantieme uitkeering, dus niet zooals thans uitslui tend van dividenden en uitkeeringen op winstbewijzen. Meerdere opbrengst 2 mil lioen. Effeetenbelashng. 't Zal zijn een belas ting op de nominale waarde van effecten af 1 per f 1000 voor buitenlandsche en 2 kwartjes per f 1000 voor binnenlandsche effecten. Binnenlandsche effecten, aandee- len, winstbewijzen, die reeds indirect divi dendbelasting hebben betaald, vallen hier buiten. Meerdere opbrengst: 3 millioen. Inkomstenbelasting. Zooals we reeds schreven, is de dividend- en tantieme be lasting eruit genomen. Ook is eruit de be lasting der doode hand. Overigens niet veel verschil. Kinderaftrek ook bij inko mens van meer dan 6000 gulden. Vermogensbelasting. Is in hoofdzaak hetzelfde als dat van 6 Pebr. 1915, dat door de le Kamer verworpen is. Vermo gens tot 16000 gld. vrij. Zij bedraagt 60 cent van elke 1000, indien 't vermogen boven de f 30000 is. Tusschen 16000 en 80000 gld. betaalt men minder dan 60 ct. per 1000. Meerdere opbrengst 9 ton. Pensioenbelasting, {nieuw) Moet zijn een bijdrage in de kosten van de toeken ning van ouderdomsrenten. Ieder moet erin betalen 4 f 1 per f 100. Zonder progressie. Met de bedoeling, dat daaraan ook de minstvermegenden moeten bijdragen. Op brengst 12 millioen. Weergeldbelasting, (nieuw) Moet zijn een bijdrage in de kosten van 's Lands verdediging door hen, die aan de inkom sten- of vermogensbelasting sijn onder worpen en niet tot de Zee- of Landmacht behooren. Wie dus niet gediend heef t.'t Zal een betaling zijn door Opcenten op de Vermogens- en Inkomstenbelasting. Op brengst 4 millioen. Vlootbelasting. (nieuw) Moet zijn een bijdrage voor de Indische vloot, van ver mogens f 60000 en van inkomens boven f 5000. Met progresse. Opbrengst 6 mil lioen. Doodehand-belasting. Kerken zijn vrij. De instellingen in art. 1 der Armenwet betalen f 3 per f 1000; de andere instel lingen f 6 per f 1000, voorzoover deze niet van de belasting zijn vrijgesteld. Meerdere opbrengst 2 millioen. Successiebelasting. De bestaande wet met sterke progressie, een schenking of verkrijging door levensverzekering wordt gelijk gesteld met erflating. Meerdere op brengst 8 millioen. Registratierecht en Zegelrecht, 't Eerste moet meer opbrengen, 6 ton. 't Tweede 44/io millioen. Er worden verschillende wij zigingen ingebracht. Invoerrecht, 't Blijft wat 't is met een aanstaande technische herziening. Statistiekrecht. (nieuw) En bijvoeging bij 't invoerrecht, waarbij alie goederen een klein recht moeten betalen, waardoor voor daarvoor bestemde goederen ook werkelijk ais zoodanig worden aangegeven, de statistieken betrouwbaarder worden en de kosten daarvan gedekt, 't Is f 1 per f 1000 van de waarde der goederen, waar over 't wordt geheven. Opbrengst 3 mil lioen. Personeele belasting. Haardsteden en rijwielen vervallen. De andere grondslagen betalen meer. Winkels, hotels,: vrij. De belasting zal ongeveer evenwel opbrengen als nu. De grondslagen zullen voortaan zijn: huurwaarde, mobilair; dienstboden; paardenmotorrijtuigen pleiziervaartuigen, biljarten. Plaatskaartenbelasting. (nieuw) Kaar tjes voor spoor en tram worden belast, le Klasse met 16%, 2e Klas met 8%. Derde klas met 3%. Arbeiders- en school- kinderenabonnementen en Gemeentetrams zijn vrij. De opbrengst dient voor afschrij ving op 't spoorwegbezit. Opbrengst 2 millioen. 1» Accynzen. Wijn van f 20 op 24. Jenever f 90 op f 99. Bier f 2 hooger per H. L. Tabaksaccijns is nieuw10 percent op sigaren, sigaretten, rooktabak, snuif en pruimtabak. Suikeraccoijns blijft. Geslacht en zout ook. Azyn komt-vrij. Tabak moet opbrengen 6 millioen. Bier 4%8 millioen meer. Invoerrechten op tabak, sigaren, si garetten, bier: 8 ton. Speelkaarten. Voor een spel van 32 kaarteu 1 kwartje. Voor groote spellen 2 kw. Buitenlandsche kaarten bovendien 127a cent en 1 kw. invoerrecht. Opbrengst 2ton. Waarborg, f 80 per Hecto gram goud alliage en f 1 5 per H.G. zilveralliage.' Voornamen. Wie meer dan één voor naam wil hebben. Meer dan één familie naam is vrij. Eén voornaam is vrij. De meerdere opbrengst van al deze 19 belastingen wórdt geschat op 68Vi mil lioen. Maar er komt een vermindering van de Ink. belast, met 46/io mill, van 't Per soneel met V4 millioen, de rechten op Overscrijving en Inschrijving 9 ton, blijft alzoo een hoogera opbrengst van 62% millioen. DE TOESTAND. De van alle kanten besprongen, als wild door de drijvers, geen uitweg ziende om te ontkomen, vechten de Serven hunwanhoop- strijd, en bereiden zich voor op den laatsten slag. Mackenzen veegt geheel Noord Servië schoon zoodat geen Serv. achter blijft en niemand kans krijgt hem in den rug te be dreigen. De Oostenrijkers dringen even sy stematisch uit het westen op en de Bulgaren bezitten in het Zuiden van het ongelukkige land, alle uitgangen om een ontkomen te beletten. Men heeft zich, ziende daarop, wel ver baasd over den langzamen voortgang van het offensief der centralende Engelschen schreven dit toe aan moeheid der Duitsch- Oostenrijksche troepen. Doch ons inziens is dit anders. Het moeilijke terrein en de held haftigheid der Serviërs zijn natuurlijk een groot beletsel. En bovendien Servië is een bergland. Hoe slecht men in de bergen op schiet, ziet men 't best aan Italië. Hoewel het echter in het begin langzaam ging de laatste dagen verandert het gevechts front snel. De Bulgaren hebben de Servische vesting Kladowa in storm genomen en daardoor de verbinding met de Oostenrijkers bewerkstel ligd. Kladowa ligt in Servië's N.O. hoek. De vereeniging van deze beide vleugels is een feit van belang. De verbinding met Bulgarije kwam tot stand een spoorlijn en de Donau kwamen vrij voor munitie-toevoer naar Turkije en voor graanuitvoer van Bul garije naar de midden-Europeesche staten. Tusschen de Bulgaarsche en Oostenrijk- sche troepen, werd in de vesting een ver broederingsfeest gevierd, zegt het bericht, waarbij de Roemenen van de andere zijde van den Donau kwamen toekijken. 12 zware kanonnen, 300 kisten munitie, veiplegingsmiddelen enz. vielen den Bulgaren in de vesting in handen. Den volgenden dag vielen de vestingen Knasjewats en Zajestar voor den Bulgaar- schen stormloop. Daags daarna volgde een zeer bloedig en moorddadig gevecht, dat den geheelen nacht voortduurde en waarbij ook tegen den mor gen de vesting Pirot viel. Daardoor staan de Bulgaren tot bij Nisj. De Duitschers en Oostenrijkers dringen eveneens op. Wilanova, Topola, Ratsa, werden genomen waarbij een 2000-tal gevangenen werden ge maakt. Ook de Oostenrijkers, oprukkend uit het Noordoosten trokken reeds over de Kaloe- bara waardoor de hierboven bedoelde ver eeniging der vijanden van Servië tot stand kwam. De Serven staan nu tegenover een aaneen gesloten, ondoordringbaren muur van vijan den die in drie-kwart-cirkelvorm oprukken. De bladen melden uit Parijs, dat een groot deel van het Servische leger op den terug tocht is. Langzaam maar zeker wordt de ring klei ner. Uit het zuiden van Servië melden de Bulgaren al een paar dagen niets en de Fran- schen melden dat de Serven Veis zouden hebben heroverd. Officieel wordt nu bevestigd, dat de Ser vische opperbevelhebber zijn staf heeft neer gelegd hij ziet blijkbaar geen kans den slag tot een goed einde te brengen, nu de En tente-hulp op zich wachten laat. Het Reuter-bureau dat als niet erg betrouw baar te boek staat, weet ter vergoelijking te melden dat de aanvallende legers enorme verliezen lijdende Serven daarentegen heb ben haast geen menschen te betreuren. Of dergelijke praatjes de Serven wel baten zal, staat te betwijfelen. Dit is zeker het telegram dat het in dood strijd verkeerend volk naar Londen tikte, tee kend de toestand beter naar waarheid dunkt ons. Het luidde: „Servië doet bovenmenschelijke pogingen om, ingevolge den raad en den wensch van zijn groote bondgenooten, zijn bestaan te verdedigen. Daarvoor is het door de Oos tenrijkers, Duitschers en Bulgaren ter dood veroordeeld. Twintig dagen lang hebben onze gemeenschappelijke vijanden getracht ons te vernietigen. Ondanks den heldenmoed van onze soldaten kan men van onzen tegenstand niet verwachten, dat hij onbepaalden tijd zal volgehouden worden. Wij verzoeken u en de talrijke vrienden van Servië in Engeland alles te doen wat gij kunt, om te maken dat uw troepen ons zoo spoedig mogelijk bereiken zoodat zij ons leger kunnen helpen en wij tezamen de gemeenschappelijke zaak, die nu zoo ernstig bedreigd wordt, kunnen verde digen." „Volgens den raad en den wensch van onze bondgenooten" Is tragischer toestand denkbaar Hoe onsympathiek Servië ook zij, er ligt in dezen wanhoopstrijd het heroike van een heldendood. Op het Westfront heeft den Duitscher we der een succes te boeken. „Op tal van punten aldus het Fransche bericht aan het front in Artois hebben felle gevechten plaats gevonden. Wij breidden onzen voortgang in het H-vormige bosch uit door gevechten met hand-granaten. De vijand slaagde er in, door een plotse- lingen aanval ten noordoosten van Neuville enkele gedeelten van loopgraven te herne men, die hij kort tevoren verloren had. Zijn vorderingen werden echter onmiddelijk ge stuit door het vuur uit onze ondersteunings loopgraven. Bij Tahure, in Champagna, is een verwoed artillerie-gevecht geleverd." Later werd dit telegram gevolgd door het volgende „De Duitschers hebben het bombardement in Champagne met de grootste hevigheid voortgezet op een front van ongeveer 8 K.M. breedte, loopende over heuvel 193, den heu vel van Tahure, het dorp Tahure en de loop graven ten Zuiden daarvan tot en met het verdedigingswerk La Courtine. Op dit ge- heele front is de vijand na deze voorberei ding door zijn artillerie met zeer sterke strijdkrachten infanterie, voor 't grootste ge deelte samengesteld uit onlangs aan het Russische front onttrokken troepen, tot den aanval overgegaan. Ondanks de kracht en de buitengewone hardnekkigheid van den aanval zijn de Duitschers op bijna het ge- heele aanvalsfront door ons vuur terugge dreven. Zij zijn er slechts in geslaagd den top van den heuvel van Tahure te bezetten. Overal elders zijn zij in hun loopgraven teruggeworpen en zij hebben op hetgeheele gevechtsterrein een groot aantal dooden laten liggen." Berlijn meldde echter ter verduidelijking, waarbij blijkt, dat het de Franschen wel een veertje kostte. Beiersche troepen hebben ten N.O. van Neuville een Fransche stelling, ter breedte van 1100 M., bemachtigd, ongeveer 200 ge vangenen gemaakt, 4 machinegeweren en 3 mijnwerpers vermeesterd. Een tegenaanval van den vijand is gisterenavond afgeslagen. In Champagne hebben wij een ver voor uitspringend Duitsch loopgraafgedeelte ten noorden van Le Mesnil in den nacht van den 29en op den 30sten dezer, door een aanval van een overmacht op de daar staande com pagnieën, aan de Franschen verloren. Bij Tahure hebben onze troepen gistermid dag den Tahure-heuvel (hoogtepunt 192). ten N.W. van Tahure, stormenderhand ge nomen. In de gevechten daar ter plaatse, die den geheelen nacht hebben geduurd, hebben wij 21 Fransche officieren (o.w. 2 bataljons commandanten) en 1215 man gevangen ge nomen. Volgens een bericht uit Konstantinopel is aan de kust bij de Dardanellen de Fransche onderzeëer „Turguoise" in den grond ge boord. De bemanning is door de Turken gevangen genomen. Zij bestond uit 26 koppen. Ook de Engelsche vloot heeft weder een verlies te boeken. De pantserkruiser „Argill" heeft schipbreuk geleden op de Oostkust van Schotland. Daar het stormweer is, vreest men dat de kruiser geheel als verloren moet be schouwd. De geheele bemanning is gered. Deze kruiser werd in 1904 gebouwd en meet sirca 11000 ton. Als slot van onze beschrijving kunnen we melden dat de Koning van Engeland aan het front in Frankrijk'verleden week een on geluk had. Het had als volgt plaats: De koning had inspectie gehouden. Toen hij het terrein had verlaten, ont moette hij den stafcommandant van een ander legercorps en reed verder om nog eenige duizenden soldaten te schouwen. Toen gebeurde het ongeval. Verschrikt door het gejuich der soldaten, die ook met hun mutsen zwaaiden, begon het paard van den koning te steigeren. De koning wist het dier te bedwingen, doch ten tweeden male steigerde het paard en viel achterover, den koning in zijn val meesleepend. De officieren, die in de nabij heid stonden, snelden toe en hielpen den koning in een auto, die daarop wegreed. OPENBARE KENNISGEVING. LANDSTORM. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk; Gelet op eene circulaire van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, d.d. 29 October 1915 A no. 2995/1 (2e afdeeling) MAAKT BEKEND dat de opkomst in werkelijken dienst van de personen, die voor den landstorm zijn ingeschreven voor de jaarklasse 1913, voor deze provincie is bepaald op Maandag 8, Dinsdag 9 en Woensdag 10 November a.s., met uitzondering van hen, die bestemd zijn voor het Depót Genietroepen, waarvoor de opkomst is bepaald op Dinsdag 21 Decem ber 1915. Aan iederen landstormplichtige zal, voor zoover diens adres bij den Burgemeester be kend is, een oproepingsbrief worden bezorgd uitgereikt of toegezonden. Sommelsdijk, 30 October 1915. De Burgemeester voornoemd, BOIJMAN. SOMMELSDIJK. Het nabij de kom dezer gemeente gelegen perceel tuinland aan den Dorpsweg, groot 2 H.A. 7 A. en 70 c. A. toebehoorende aan den heer H. J. de Vos e.a. te Utrecht is bij publieken verkoop door deze gemeente aangekocht voor de som van f 18550.- Op de j.l. Zaterdag gehouden keuring voor den landstorm jaarklasse 1912 heeft de keuringsraad de volgende uitspraken gedaan M. Appel Geschikt. A. v. d. Baan C. v. d. Broek G. v. Heemst L. Katiestaart Ongeschikt. J. Kieviet M. Marcus Geschikt. L. Tieleman - J. Visser Th. Wielaard De landstormplichtigen der jaarklasse 1913 dezer gemeente zuilen in werkelijken dienst worden gesteld op Maandag 8 Novem ber a.s. n.m. 1 uur te 's-Gravenhage. Door den heer Commissaris derKonin- gin is aan P. de Graaff alhier vergunning verleend tot het schieten van ganzen op zijn gronden onder deze gemeente. Maandagavond had M. S. van Middel- harnis werkzaam ter drukkerij van dit blad het ongeluk met de duim van zijn linkerhand in aanraking te komen met het mesder snij machine. Geneeskundige hulp moestworden ingeroepen. Een gedeelte der duim werd hem bijna afgesneden. Maandagmiddag kreeg de landbouwer H. v. d. V. een zoodanigen trap van zijn hit dat hij met een gebroken been werd opge nomen. MIDDELHARN1S. De landbouwersknecht P. Willemse had 't ongeluk met 't ploegen zich zoo ernstig te bezeeren dat hij genood zaakt is eenigen tijd rust te houden. Van de landstorm jaarklasse 1913 alhier, worden 8 Nov. onderstaande personen bij de 3e Inf. Brigade te 's-Hage ingedeeld; B. de Korte, C. L. Onderdelinde, Arie de Gans, B. Driese, Jan Born en G. T. Rotman. Zaterdag heeft alhier de keuring plaats gehad, van de Landstorm jaarklasse 1912. Er zijn van de 17 personen 3 afgekeurd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Eene open bare vergadering van den raad der gemeente is belegd tegen Donderdag 4 November a.s. des namiddags half twee. Tegen v. R. is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Het aantal overledenen overtreft reeds dit der geboorten tot dusver. Er zijn reeds 20 overledenen, terwijl 19 geboorteaangiften hebben plaats gehad. DEN BOMMEL. De prijzen voor regeerings- varkensvleesch zijn door den burgemeester voor deze gemeente aldus bepaaldmagere lappen 57'/2 ct., doorregen lappen 5272 ct., vette lappen 50 ct., karbonade 55 ct., gerookt vet spek 55 ct., vet spek 50 ct., reuzel 50 ct., worst 52Ct., mager spek 55 ct.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1