PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. POSTERIJEN. VISSCHERIJ. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL. TELEGRAMMEN. MARKTBERICHTEN. CORRESPONDENTIE. Het „Noordzee V." drama. Men meldt uit IJmulden Zaterdagmorgen ia hier door de Hij de Herv. kerk is j.l. Zaterdag toe laten. Administratie. eeltige uitweg nu naar Albanië. Volgens de laatste berichten van dit terrein is de strijd om de stad Kujadzerdats gaande en is de stad Uskup geheel in handen der Buigaren. Bij een aanval op Koemonovo eveneens sedert ons laatste overzicht gevallen namen de Bul garen 2000 Serven gevangen en bij de ver overing van Vranja behaalden zij grooten buit o.a. 2 millioen patronen en voor een waarde van een millioen frank aan tabak. Op het station Ojalnorwicz vond men plm. 1 millioen K.Q. hooi. Hun cavalerie zwermt in groote troepen uit en jaagt de wijkende Serven na, waarbij nogmaals 2000 gevangen werden gemaakt. Nieuwe velden hebben zich geopend voor den dood, waar hij het jonge geslacht kan wegmaaies. De Balkan, de altijd rookende vulkaan, brandt; en het bloed vloeit er bij stroomen. En wat hulp voor Servië betreft. „De verovering van den grooten verkeers weg Berlijn—Konstantinopel, zal naar de meening der militaire overzichtschrijver der N.R.Ct. dan ook voltrokken zijn, nog voor dat de entente een legermacht, voldoende om het verlorene weder in te halen, op het Balkan operatieterrein gereed heeft." Op het Oostfront bezetten de Duifschers een groot deel van den Drina-oever Zuidelijk van Riga en maakten 1725 gevangenen. De Russen zijn mede met het oog op den Balkan een offensief begonnen aan de Styr en behaalden een belangrijk succes. Bij Czastorysh wierpen zij een Duitsche divisie achteruit. 85 officieren, waaronder een ba taljonschef en 7 kapiteins, benevens 3500 man werden gevangen. De Duitschers er kennen hun verlies. Ook de Italianen hebben, tot hulp van de Serven, opnieuw een geweldig offensief ge opend, dat hun eenige successen bracht. Zij bezetten Brentonico, hebben zich mees ter gemaakt van een paar rivieren en vol tooiden de verovering van Sassa die Stria. Volgens het Beri. Tagebl. is bovendien de derde Iszonzoslag aan den gang, die de Ita lianen tot nu toe op zware verliezen zou komen te staan. Onder voorbehoud maken wij melding dat een Engelsche onderzeeër bij Llbau een Duitsche kruiser heeft aangevallen en getor pedeerd. Het bericht kwam van Petersburg terwijl Londen en Berlijn tot nog toe zweeg. Misschien kunnen we onder de telegrammen hieromtrent nog iets opnemen. SOMMELSDIJK. De besmettelijke ziekte diphtheritis, geheerscht hebbende in het huis gemerkt B 89b is geweken verklaard. De landstormplichtige der jaarklasse 19J5 A. Wielhouwer is, wegens lichaams gebreken, afgekeurd. MIDDELHARNIS. Zondagavond Is door de politie een persoon uit Dirksland welke on der den invloed van sterken drank verkeerde in het arrestantenlokaal gebracht en Proces verbaal tegen hem opgemaakt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De vorige Week had H. D. bij het andijvie spoelen het ongeluk in de kaai te vallen. Daar het hoog tij was, verkeerde de drenkelinge in een niet benijdenswaardige positie. Het gelukte ech ter J. P. N. haar op het droge te brengen. DEN BOMMEL. De landstormpllchtigen der jaarklasse 1912 voor deze gemeente zullen op 2 Nov. 1915 te Ooltgensplaat worden ge keurd, en wel de na te noemen personen C. Arensman, I. Broeders, F. van Hooff, W. Huismans, J. Kornet, M. van der Linde, W. van der Made, P. Polie, B. Tamboer, J. Tig- gelman en J. Zuiddijk. De Burgemeester van Den Bommel vestigt de aandacht van liefhebbers van post duiven, die in het volgend jaar bij de militie zullen worden ingelijfd, op de voor hen be staande mogelijkheid om te worden opgeleid en aangesteld tot verzorger bij deRijkspost- duivendienst. De heer P. S. Nicolai arts te Borculo heeft zijn benoeming als gemeentegeneesheer aangenomen. Verslag van de vergadering van de Afdeeling Den Bommel, van het Groene Kruis op 21 October j.l. Tegenwoordig waren 30 leden. Nadat de Voorzitter de heer L. de Winter de verga dering had geopend, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna deelt de Voorz. mede, dat de rioleering op de vorige vergadering besproken, in den Raad is behandeld en is besloten deze te verbeteren. Verder deelt de Voorz. mede, dat door het bestuur een cir culaire aan de inwoners van den Bommel is gericht, die geen leden van het Groene Kruis zijn om tot deze vereeniging toe te treden. Als gevolg hiervan kan de toename nu reeds met 16 nieuwe leden worden ge constateerd, van de ingekomen stukken die deels voor kennisgeving worden aangenomen trekt mij bijzonder de aandacht een circu laire voor kraamvrouwenverpleging en zuige lingen verzorging. Er wordt besloten dat het bestuur pogingen zal aanwenden om een cursus tot dat doel in het leven te roepen. Als het blijkt dat er voldoende deelnemers zich aanmelden, zullen verder stappen worden gedaan. Nog wordt besloten eenige vlucht schriften aan te koopen en die onder de le den te verspreiden. Hierna behandelt de Voorz. den beschrijvingsbrief voor de Alge- meene vergadering. Deze geeft weinig aan leiding tot gedachtenwisseling, en de te be noemen afgevaardigden, krijgen blanco man daat. Als afgevaardigde wordt gekozen dhr. E. Mast Pz. en als plaatsvervanger dhr. P. Bisschop. De begrooting voor 1916 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd, slui tende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f173. De beide afgetreden bestuursleden de Heeren L. de Winter, Voorz. en P. Bisschop Secr. worden herkozen. Nog wordt besloten eenige nieuwe voorwerpen aan te koopen, en enkele andere te doen herstellen. Na een opwekkend woord van den Voorzitter om gemeenschappelijk te arbeiden om de afdeeling nog tot grooter bloei te brengen, wordt de vergadering gesloten. OOLTGENSPLAAT. Zaterdag j.l. had in de achterkamer bij J. C. D. R. een begin van brand plaats, welke zich ernstig liet aanzien; door het flinke optreden van zijn knecht mocht het gelukken den brand te blusschen. Zaterdagmorgen sloegen de paarden van den landbouwer J. M. op hol, op den Molendijk door dat ze schrokken van een hondenkar. In woeste vaart ging het de Qu- delandschen dijk uit waar het de bestuurder mocht gelukken om ze nabij de hofstede tot staan te brengen. Verder liep dit goed af, hoewel het op het eerste gezicht zich ern stig liet aanzien. Door de melkboeren alhier is de prijs van de melk met ingang van Maandag a.s. van 8 op 10 ct. per liter gebracht zulks ten gevolge de dure veeprijzen en voederartikelen. HERKINGEN. Tegen Woensdag e.k. 27 Oct. des nam. ten 4 ure is door B. en W. dezer gemeente eene Openbare Vergadering van den Raad belegd. Thans heeft zich opnieuw weder een geval van Roodvonk voorgedaan in deze ge meente en wel in de woning van den Heer A. W. K. Het vereischte kenteeken is daar toe aan deze woning gehecht. Hoogstwaarschijnlijk door den feilen wind ontstond in de woning van den Heer J. v. W. alhier «en begin van brand aan den schoorsteen die o.a. reeds vlam vatte. Door het snel en kordate optreden van de doch ter des huizes slaagde deze er in den brand met emmers water te blusschen. GOEDEREEDE. De 2-jarige D. F. viel zoo geducht tegen een tafelpoot, dat geneeskun dige hulp noodzaak was. OUDDORP. De tuinbouwcursus alhier wordt door een 15-tal leerlingen bezocht. Schijnbaar is de animo voor deze instelling niet zoo groot, doch in aanmerking genomen hoeveel liefhebbers thans als militairen weg zijn, Is de deelname bevredigend. De eertijds gehouden landbouwcursussen hebben dat getal nooit ver overschreden, en niemand zal kunnen zeggen, dat zij een mis lukking is geweest. Tot opscherping der leerlingen is aan te bevelen, dat ook de ouderen af en toe eens die lessen met hunne belangstelling gaan bijwonen. Donderdagmorgen zal hier de gewone najaars-veemarkt gehouden worden. HELLEVOETSLUIS. De Hoofdofficier van gezondhdd le kl. (rang kapt. ter zee), chef van het Marine Hospitaal, J. Vorstman, is met ingang van 1 November bevorderd tot Inspecteur van den geneesk. dienst (rang Schout bij nacht) en met ingang van 26 dezer aan het Dept. van Marine geplaatst. De Hoofdofficier van gezondheid 2e kl. L. J. Jansen zal hem als zoodanig hier opvolgen. Verkeer gestremd door een kat. Zondagmiddag c.a. 4 uur, geraakte bij het openen van een der bruggen over de Marine haven, een kat beklemd tusschen een rad. Het duurde welhaast een half uur, eer de brug weder kon worden gesloten en het ver keer hervat, daar het gedoode dier moest worden verwijderd. Maandagmiddag plm. 1 uur kwam een off. van gezondheid der landmacht van de Brielsche brug met zijn auto rijden. Doordat hij eerst laat een hittenkar kon opmerken, vanwege het paalwerk aan den Plantsoenweg, moest hij rechts uitwijken, waardoor de auto op de palissade liep. Hierdoor werd erger voorkomen, de auto kon na eenigen tijd weer verder rijden. Ongetwijfeld, zou, wanneer niet zoo was gehandeld, een ongeluk gebeurd zijn. Maandagmorgen kwam van boven de rivier afzakken een sleepboot met 4 beurt schepen als sleep. Door de sterke N. O. wind en gaande ebbe werd het achterste vaartuig, bij het binnen- loopen der koopvaardijhaven, zoodanig tegen het Westhoofd geslingerd, dat de sleeptros brak en de roeiboot, daarachter hangende, omsloeg. Door de sleephoot werd het vaartuig (het beurtschip van Axel) spoedig weder opge pikt. Oogenschijnlijk geen noemenswaardig* schade.i VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Ge meenteraad van DEN BOMMEL op 21 October 1915, des namiddags 2 ure. Aanwezig met den Voorzitter, den Edel- achtbaren Heer L. de Winter, Burgemeester- Secretaris, de heeren J, C. Borgdorff, P. G. Jacobs Wethouder, F. J. Knoop, J. Mijs, A. van Weel en W. J. Rosmolen. Afwezig de heer B. Jongeling. Na opening met formuliergebed worden de notulen der 2 vorige vergaderingen voorge lezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingeko men de volgende stukken. a. Een dankbetuiging van dhr. A. Stolk wegens salarlsverhooging. b. Idem van den landbouwonderwjjzer j. van Leeuwen. c. Van dhr. P. S. Nicolai te Borculo, dat hij zijn benoeming als gemeente-geneesheer aanneemt. d. Goedkeuring Gedep. Staten verhuring woonhuis L. de Jong. e. Proces-verbaal van de laatstgehouden kasopname. Gemeentebegrooting 1916. De Gemeentebegrooting 1916 wordt post voor post voorgelezen en na slechts weinige besprekingen vastgesteld op gewone ontvang sten f25175.94 en gewone uitgaven f25175.94 alzoo met een batig saldo van nihil, buiten gewone ontvangsten f 3003.03 en buitenge wone uitgaven f 3000.— alzoo een batig saldo van f 3.03. De heeren danken voor de uitvoerige dui delijke memorie van toelichting, die ieder lid ontvangen heeft, waardoor hun thans alle posten duidelijk zijn en tot geen discussie aanleiding geven. De heeren wijzen er allen op met het oog op de groote kasgeldleening en de vele te verhalen posten om den ontvanger aan te sporen, toch met kracht de vervolging ter hand te nemen. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Ook van deze begrooting wordt post voor post voorgelezen en toegelicht en vastgesteld op gewone ontvangsten f 4503.325 en gewone uitgaven op f 4503.32° met een batig saldo van nihil. Herhalingsonderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat zich 8 jon gens en 4 meisjes voor de herhalingsschool aan de le. O. L. School, en 6 jongens en 3 meisjes voor de herhalingsschool aan de 2e. O. L. School hebben aangemeld. Zon der discussie en zonder hoofd, stemmen wordt besloten het herhalingsonderwijs aan beide scholen te geven, en dhr. Bisschop.als onderwijzer voor de jongens en Mej. Rood- zant als onderwijzeres voor de meisjes aan de le. O. L. School aan te wijzen. En aan de 2e. O. L. School dhr. Stolk aan te wijzen voor de jongens en Mej. van Beek voor de meisjes. Salarieering. De Voorzitter leest voor een verzoek van dhr. A. Stolk, Hoofd der School te Zuid-zijde om salarlsverhooging wegens in het bezit zijner landbouwakte. Besloten wordt met algemeene stemmen het verzoek af te wijzen en voor kennisgeving aan te nemen, omdat pas salarlsverhooging verleend is. Wordt voorgelezen een verzoek van Mej. E. Woudstra om salarisverhooging als onder wijzeres der nuttige handwerken. Besproken wordt dat haar salaris als telefoniste reeds ver boven de norm is, zoodat zij met haar andere taak daarmede rekening moet houden. Zonder hoofd, stemming wordt besloten het verzoek af te wijzen. Zonder hoofd, stemmen wordt besloten het verzoek van de onderwijzers en onderwijze ressen aan de Openbare Lagere Scholen, om salarisverhooging af te wijzen, daar hun sa laris door het geven van herhalingsonderwijs reeds verhoogd is en algeheele herziening binnen kort te wachten is. Belastingen. Besloten wordt aan Ds. L. Emmen op diens verzoek, wegens vertrek restitutie van zijn plaatselijke belasting te verleenen voor 2 maanden. Rioleering Stoofhof. De Voorzitter brengt ter tafel het bestek en teekening ontworpen tot de verdere uit breiding der rioleering, waarvan de kosten zijn geraamd op ongeveer f 900.—. Bespre kingen worden door alle leden gevoerd over het uitvoeren van het plan. Besloten wordt tot uitvoering van dit werk over te gaan en verder alles aan B. en W. over te laten. Havenverordening. De Voorzitter deelt mede, dat de Kroon bezwaar maakt tegen het verschil dat niet- ingezetenen meer moeten betalen dan inge zetenen, de Voorzitter zegt dat hij alsnog getracht heeft dit punt in de verordening te handhaven, doch indien het niet gelukt stelt hij voor het verschil te verwijderen, wat al gemeen goedgevonden wordt. Rondvraag. De heeren Rosmolen en van Weel komen nog eens terug op het innen van al de be lastingen, waarop zij nog eens B. en W. aansporen ernst met de zaak te maken, waarop ook de heeren Knoop en Mijs aandringen op grond dat de Raad de belastingen vaststelt en de Ontvanger dient te zorgen dat alles tijdig binnenkomt. De heer Mijs informeert of de basalt nog niet aangekomen is, daar het noodig is dat in den Schaapsweg, basalt gebracht wordt, daar hij er laatst heen gereden is, en zelf ondervonden heeft dat er verscheidene gaten in zijn, dat beladen vrachten dezen weg moeilijk kunnen berijden, waarop de Voor zitter antwoord dat de basalt-Mij. hem her haaldelijk heeft beloofd te zenden, doch tot heden zulks niet deed, waarom hij nogmaals zal schrijven. De heer van Weel vraagt of den Voor zitter wel bekend is, dat de lantaarns in de Zuid-zijde allen reeds ook met lichte maan branden, waarop de Voorzitter zegt dat het een vergissing is geweest van den gasfitter, en zegt dat na deze lichte maan alle lantaarns moeten branden, omdat het pachtcontract moet worden nageleefd waarin verplicht wordt dat iedere lantaarn 800 branduren moet heb ben en deelt voorts den Raad mee dat de gasprijzen voor licht, munt- en industriegas met 1 cent is verhoogd. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering te half vijf uur gesloten. Onbestelbare brieven over de 1ste helft van October: 1. Joseph Beetz, Rotterdam 2. Jan Wessels, Sommelsdijk 3. Mej. M. Oorbeek, Melissant. MIDDELHARNIS. Van de haringvisscherij is te Vlaardingen binnengekomen de visch- sloep Voorlichter st. Joh. de Korte met 10 last haring. STELLENDAM. In de afgeloopen week is alhier aangevoerd 14.800 K.G. garnalen die met uitzending van enkele manden aan de pellerijen zijn geleverd k f 0.12 per kilo. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de Noordzeevisschers, van f 60. tot f 260. per vaartuig aan versche visch besomd. Het hoog ste werd gemaakt door P. Reedert Wzn. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf, ge raakte het net van J. T. in een wrak en bleef er geheel in zitten. Een belangrijke schade post in den tegenwoordigen tijd vanwege duurte van touwwerk. Woensdag 27 October 1915 's namiddags 3 uur in het hotel Moelker te Ooltgensplaat, afslag van veertien woningen, open gronden erf genaamd „de Luchtbal" te Ooltgensplaat aan den Mo lendijk, kad. Sectie A. no's 1336 tot en met 1349 en 1803, groot 8 aren 90 centiaren in 4 koopen. Notarissen Mr. VAN WEEL te Oolt gensplaat, VAN ISPELEN te Oude Tongeen TEN DOESCHATE te Oud-Beijerland. Op Donderdag 28 October 1915 des nam. 3 uur in het hotel Spee te SommelsdijkAf slag van twee huizen met erf aan de Voor straat te Sommelsdijk de perceelen bouwland rietland en watering in den polder de West plaat te Sommelsdijk groot 1.87.87 hectaren (4 gemeten 123 roeden Rijnl. Maat) en het perceel tuin en hofland aan den dorpsweg te Sommelsdijk groot 2.71.70 hectaren (6 ge meten 212 roeden Sommelsdijksche maat) in diverse perceelen en combinatiën. Ter verzoeke van den heer H. J. de Vos e.a. te Utrecht. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 3 November 1915 's avonds half 6 uur te Oude Tonge in het logement Geluk veiling; en Op Woensdag 10 November 1915 's avonds half 6 uur, te Oude Tonge in het logement Waare afslag van Ongeveer 2-15-66, H. A. (4 Gem. 209 R. V. Maat) tuingrond en uitpad te Oude Tonge genaamd „Vogelenzang" nabij de kom dier Gemeente kad. Sectie C. nommers 703, 704, 705, 706, 725, 775 en 1294 en nommers 781 en 2175 beide gedeeltelijk, in 32 perceelen en in combinaties en 5 arbeiderswoningen met tuin, uitpad, erf en grond, aldaar, kadas ter Sectie C. nommers 2176 tot en met 2180 en nommers 781 en 2175 beide gedeeltelijk tezamen ongeveer groot 7 Aren 21 centiaren 47 R. V. Maa() in één perceel. Notaris VAN DER SLUYS. sleepboot „Poolzee" binnengesleept de log ger „Noordzee V" aan boord waar zich het bekende drama heeft afgespeeld. Het schip is zoodanig afgetakeld dat het zelfs eenige herstelling heeft moeten onder gaan om de overbrenging mogelijk te maken. Het dek is geheel kaal, alleen de twee mas ten staan nog overeind, terwijl ook de geheele inventaris uit ruim en kajuit verdwenen is. Zaterdagmiddag is het schip naar Amsterdam gesleept. Groote fabrieksbrand. Vrijdagavond heeft hier ter stede een felle brand gewoed inPa- ré's stoomfabriek van dorps- en dessertwer- ken, aan de Koninginnestraat, in welk ge bouw jaren de broodbakkerij van de coöpe ratieve vereeniging „De Volharding was ge vestigd. Omtrent de oorzaak van het uitbreken van den brand was niets vast te stellen, Veron dersteld wordt, dat de brand is ontstaan op een hooizolder, gelegen aan de achterzijde van het fabrieksgebouw. Een amtenaar, op het kantoor werkzaam zijnde, bemerkte al thans omstreeks half acht door een glazen deur een lichtschijnsel. Nagaande, waardoor dit veroorzaakt werd, bemerkte hij, dat er brand was op bedoelden zolder. Het fabriekspersoneel, dat juist te voren weer aan den arbeid was gegaan met het oog op de St.-Nicolaasdrukte wordt er de laatste dagen ook 's avonds gewerkt trachte nog zelf het vuur te blusschen. Het mocht echter niet baten. Gevoed door allerlei licht brandbare stoffen, grepen de vlammen snel om zich heen en de_lden zich spoedig mede aan aangrenzende bovenlokalen, zoodat de bovenverdieping van het fabrieksgebouw spoe dig in lichtelaaie stond. De rosse gloed tee- kende zich in den mist af boven het gebouw en een verstikkende rook vulde de omliggen de hofjes en straten. Hardhandig afrekenen. Een groote volks menigte pakte zich Zaterdagavond omstreeks 8 uur samen in den omtrek van de Zwem- merbrug te Westergeest. Het publiek wilde afrekenen met een zekeren ongehuwden B., inwonende bij zijn bejaarde ouders. Steenen verbrijzelden de ruiten. Men zag gaten ia de muur aanbrengen, terwijl de schoorsteen bezweek. Het huis werd totaal eene ruïne de bewoners namen de vlucht. Er waren wellicht 200 k 300 toeschouwers, onder wie ook de 67-jarige G. P., die juist bij de scheerbaas vandaan kwam. Plotseling werd hij ongesteld en viel tegen den buurman aan. De te hulp geroepen ge neesheer kon slechts den dood constateeren De samenscholing verliep na dit treffende voorval. Automobielongeluk. Aan den rijksstraatweg onder de gemeente Dubbeldam is Vrijdag avond laat een ernstig automobielongeluk gebeurd. De groentenexporteur P. de L., wo nende aan den Visschersdijk te Rotterdam, kwam met zijn groote auto, waarin ook zijn vrouw en een commissionair waren gezeten, uit Brabant. Met nog twee andere auto's was hij over het veer Moerdijk-Willemsdorp gekomen en hij wilde nu zoo spoedigmoge- lijk het Zwijndrechtsche veer halen, wat hij wel in 18 minuten meende te kunnen berei ken. Hij reed dus met groote vaart den straat weg af en had het ongeluk, bij den tweeden tol met het rechter spatbord tegen een boom te rijden, De auto werd over den weg ge slingerd, en de twee passagiers werden eruit geworpen. Mevrouw De L. was zwaar ge kwetst en overleed ongeveer een 'kwartier nadat zij In een nabijzijnde woning was bin nengebracht. De commissionair B. werd be wusteloos en mét gebroken pols opgenomen. De heer De L., die de auto bestuurde en op sQn plaats was blijven zitten, kwam er oogen schijnlijk met eenige niet-ernstige verwon dingen af. Met de twee auto's die volgden, werden uit Dordrecht en van Dubbeldam geneeskun digen gehaald, die het lijk van mevrouw de L., en den bewusteloozen heer B. naar het Dordtsche ziekenhuis lieten vervoeren, waar de verwonde het nu redelijk maakt. De auto bleef zwaar beschadigd aan den weg staan. De heer de L., is 's avonds nog naar Rot terdam vertrokken. N. R. Ct. Smokkelen en nog wat. Men schrijft uit Oldenzaal aan het Hbld. Dat het smokkelen aan de Oostgrens op 't oogenblik reusachtige afmetingen heeft aangenomen, zal niemand kunnen ontkennen. Men behoeft het niet erger te maken dan het is, niet bijv. te vertellen, dat hier te Oldenzaal wagens voor Duitschland gerepa reerd zijn met koperen bodems, en dergelij ke dingen die niet waar zijn, om toch te er kennen, dat er schandelijk gesmokkeld wordt Het is ontzettend moeilijk tegen te gaan. Op één zwak punt bij de bestrijding zou ik wil len wijzener zijn tal van grenswachters, te goed bekend met de smokkelaars, om hun niet het zoete winstje van een smokkelpartij te gunnen. En zij behoeven ook niet voor niets één oog dicht te doen of bij geval een anderen kant uit te zien, wanneer van de tegenovergestelde zijde iets „verdachts", in aantocht is. Van heel serieuze grensbewakers hoorden we echter ook, dat hun door belang hebbenden verlokkelijke, geldelijke aanbiedin gen werden gedaan, als ze slechts eenige oogenblikken hun plichten konden vergeten. Dat zij op het verleidelijke aanbod niet in gingen, strekt hen tot groote eer. Er is ech ter een fout begaan bij de afzetting van ons grensgebied, op vele plaatsen wordt de grens bewaakt door mannen, die daar „geboren en getogen" zijn. En zoolang hierin geen ver andering wordt gebracht, zal, naar onze stel lige overtuiging, het smokkelen niet afnemen. Men moge de grens ook afsluiten met een draadversperring, zooals men thans aan de Oostgrens, in de gemeente Losser, van plan is te doen, het zal zonder succes blijven, zoolang niet de grensbewakers tegenover de smokkelaars staan als vreemdelingen die hun plicht weten te doen. zegging van beroep gedaan ttftarDs. J.Kraaü te Hasselt. (Overijsel). HERKINGEN. De heer Senze, onderwijzer aan de O. L. school alhier komt voor onder No. 3 op een voordracht ter benoeming eener onderwijzer te Capelle a/d IJsel. Woensdag n.m. a.s. 'zal in de O. L. school alhier door een drietal sollicitanten proefles worden gegeven teneinde daarna over te kun nen gaan tot benoeming van een Hoofd dier school. MELISSANT. Ds. N. D. Kroesse.heeftZon- dagmiddag afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente alhier, om te vertrekken naar Vierlingsbeek, sprekende naar aanleiding van Gal. 5 vs. 16. Aanwezig waren Ds. A. Hoo- eendijk Ezn., van Stellendam (consulent), en Ds. H. J. Westrik, van Sommelsdijk, zoomede de Burgemeester, de heer Mr. C. Zaaijer, wo nende te Dirksland. Op verzoek van den scheidenden leeraar werden geen toespraken gehouden, noch werd hij toegezongen. Totslot werd staande gezongen Gezang 96 (de tweede helft). Daarna werd den zegen uitgesproken en verliet de schare het Kerkgebouw. GOEDEREEDE. De vorige week slaagde de jongeheer G. den Eerzamen voor het ex amen vrije- en orde oefeningen. NIEUW HELVOET. De Heer P. Schadee heeft zijn benoeming als tijd. onderwijzer aan de bijz. school te Hillesluis, gemeente Rotterdam, aangenomen. HELLEVOETSLUIS. 25 dezer werden de herbouwde en herstelde O. L. S. gebouwen in gebruik genomen. Zij zijn allen voorzien van Centrale ver warming. UNIE-COLLECTE. De 22de lijst van de 37ste Jaar-Collecte voor de scholen met den Bijbel, heeft opge bracht van totaal 550 Locale Comité's de som van f93.242.81 R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Een Duitsche kruiser in den grond geboord. BERLIJN, 25 October. De chef van den Marinestaf deelt officieel mede De groote kruiser Prinz Adelbert is door twee schoten van een vijandelijke duikboot bij Libau in den grond geboord. Slechts een klein deel der bemanning kon worden gered. SOMMELSDIJK. Tot volontair-onderwijzer aan de Christelijke School alhier is benoemd de Heer K. J. Jager van Hof van Delft. Onze dorpsgenoot den heer H. Pen is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een openb. Lagere school te Apeldoorn en Haatten. MIDDELHARNIS. Woensdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. kerk de verhuring van zit plaatsen worden gehouden. DEN BOMMEL. Als hoofden en onderwij zeressen aan de herhalingsscholen zijn aan gesteld de heeren, A. Stolk en P. Bisschop en de dames J. M. Roodzant en A. J. M. v. Beek DIRKSLAND. A.s. Donderdag 28 Oct. '15 n.m. 6.30 hoopt voor de Geref. Gem. op te treden Ds. G. H. Kersten van Ierseke. NIEUWENHOORNSCHE GROENTEN en FRUITVEILING. Stoofperen, kleiperen f 1.30, handperen f 1.75, goudrenetten, f2.50, arongards f2.10, belle fleurs f 1.50, campagners f 2, zoete appelen f 1.20, bismarek f 2.10 per kin, stoofperen 6V2 7 c., handperen 6 13 c., jodenperen 4'/i c., campagners 4 c., bellefleurs 5'/i c., wortelen 2c. per K.G., kroten f2.90, an dijvie 90 c. per 100 stuks, kool: bloem f7, roode f6 f 11,wittef6.50 f7.50,savooie f4 f7, (geel), savoije f3, (wit) per 100. Spruiten f 1.50 1.60 per zak. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 25 October. Vee. 307 vette runderen, 188 vette 'kalveren, 3099 schapen en lammeren. 670 varkens 2 bokken of geiten. Koeien 40 k 46 tot ,52 c., ossen 40 46 tot 52 c., vette kalveren 40 tot 45 k 55 c., schapen 41 tot 46 c., lammeren 42 tot 48 c. varkens 46 tot 47 487i c., lichte varkens 39 44 c. per '/t kilo. De aanvoer van koeien en ossen was ge woon. De handel was redelijk en de prijzen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. BOTER, KAAS en EIEREN. ROTTERDAM, 25 October Zeeuwsche eie ren f8,25 k 8,50, Overmaassche dito f8.50 9. de 100 stuks. APELDOORN 25 October. Eieren Aange voerd 70,000 stuks, laagste prijs f8,25 hoog ste prjjs f 9.30 middenprijs f 8.75 per 100 stuks. Handel matig. KAMPEN, 25 [October. Boter. Aanvoer 140/8 en 21/16 vn. De prijzen waren als volgt bij het consortium van Boterhandelaren per Va vat f29.50 k f31.50, per Vis vat f 15 k 16 per half kilo 80 821/, e. TIEL, 25 October. Boter. Aanvoer 100 kg. prijs f 1.50 1.65 Eieren, Aanvoer 40,000stuks prijs f2,10 2.30. per 26 stuks. GROENTEN, FFUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 25 October. Aardappelen. Brielsche kralen f 3.20 f 3.50, Zeeuwsche blauwe f 3.20 i f 3.60, Bonte f 3.30 k f 3.60 Eigenheimers f 2.60 a f 3.—, Spuische dito f 2.90 k f 3.30, Poters f 2.20 k f 2.60, Bravo's f3.— k f 3.40, Roode Star f 2.70 k f 3.- per H.L. Met veel aanvoer en weinig vraag. AMSTERDAM, 25 October. Aardappelen, riesche Borgers f 2.40 k f 2.50 dito blauwe f3 Zeeuwsche Eigenheimers f 2.40|èjf 2.70 dito Blauwe f 3.30 k f 3.40, dito Bonte,f 3.40 k f 3.45, Eigenheimer Poters f 2.— k f 2.60, Flakkeesche Eigenheimers f 2.60 k f 2.75. Spuische Eigenheimers f 2.60 k f 2.75. Zeeuwsche blauwe Eigenheimers f 2.70 k f 2.90, die Radstar f 2.40 k f 2.50. Aanvoer 10 ladingen. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 19 October. Aangevoerd Vee. 103 Paarden, 1 Veulens, 1 Ezel, 3465 ma gere Runderen, 875 vette Runderen, 264 vette Kal veren, 290 nuchtere Kalveren, 765 Graskalveren, 1 Schapen of Lammeren, 0 Varkens, 305 Biggen, 4 1 Bokken of Geiten. Prijzen per halve Kilo. Koeien en Ossen, van f 0.39 tot f 0.45 i 0.50. Stieren 0.38 0.40 k 0.44. Kalveren 0.37' 0.45 i 0.55'. Prijzen per stuk van mager Vee. Melkkoeien f 200 k 375. Kalfkoeien f 285 i 400 Stieren 130 400. Pinken 100 150 Graskalveren 40 90. Vaarzen 150 200 Paarden 200 400. Slachtp. 100 200 Biggen 15.— 24.—. Fok nuchtere Kalveren van f 25.— tot f 38.—. Slacht 9.— 15.—. per week 2.40 2,50. Handel: redelijk. Boter. Aangevoerd: 50 achtste vaten. 22 zestiende 157 stukken halve Kg. Prijzen: le. kwal. 66, 2e. kwal. 64, 3e. kwal. 62 Voor stukken werd besteed halve Kg. 85 i 90 ct. Eieren. Aangevoerd 38062 stuks. Kippeneieren t 8.— k 10.— per 100 stuks Eendeneieren 8.55 9.— Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt de verslagen van het Groene Kruis van Her- kingen en van de Raad van Stad aan 't Ha ringvliet tot een volgend nummer over te

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2