jjüS-ES Tweede Blad. lie Oorlog. officieel gedeelte. Zaterdag 23 October 1915. No.2l22 Twee Bladen. BIJENTEELT. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. VISSCHERIJ. RECHTZAKEN. VERK00PIN0EN. UITSLAG VERK00PINGEN. KERK EN SCHOOL IN HOC SI6N0 WSES Dit nummer bestaat uit INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdljk brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van D. Bijleveld, handelaar in groenten en fruit, te Middel- harnis, om vergunning tot het oprichten van eens inrichting voor watervoorziening, en het in verband daarmede plaatsen van een benzine-motor van 2Vs P-K- ten dienste van zijn warenhuis aan den Langeweg, kada straal bekend in Sectie B, No. 2140. Op Donderdag, den 4 November 1915 des voormiddags te 11 uren, zal ten gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, ais zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secre tarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Sommelsdijk, den 21 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. CEELHOED. BOIJMAN. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Honig-klaren. Men snijdt de met honig gevulde raten in kleine stukken op een groentevergiet, met een schotel er onder en zet die achter een gesloten raam, in de zon, waarna de honig spoedig in dikke druppels begint te vallen. Die honig doet men in glazen en schept een dag later de boven drijvende wasdeeltjes met een lepel af. Het overgeblevene kan men ook aan de bijen met wat water weer als voeder geven. Ook kan men de stukken raat in een zak onder de pers leggen. Wanneer men de stukjes raat op 't vuur of in een oven warm maakt, alvorens ze uit te persen, verliest de honing zijn aroma en wordt dan troebel, ondat de bloemstof er doorheen komt. -0- Zuivere honigwijn. Zuivere honigwijn be houdt steeds een eigenaardigen,zoeten smaak, die terstond aan honig doet denken en niet bepaald aangenaam kan genoemd worden. Door dezen bijsmaak kunnen velen t*n ook den honigwijn niet lekker vinden. taar die smaak kan men temperen of geheel doen verdwijnen door bijmenging van vruchtensap bij 't bereiden van den wijn. Men gebruike hiertoe het best aalbessensap, ot bij gebreke daarvan, citroensap. Op elke 10 liter honigwijn is 't sap van een citroen voldoende, 't Bijvoegen van kruidnagelen en notenuscaat brengt verder verbetering van den wijnsmaak aan. -0- Het voeder der bijen. Wanneer in het na jaar groote hoeveelheden opgeloste suiker in korten tijd aan de bijen vervoederd wor- nen, loopt men gevaar, dat dit voeder in de cellen lang open blijft liggen. Eer de bijen het voeder verzegelen, moet het niet alleen wat dikker zijn, maar moeten de bijen het ook in haar maag verwerkt hebben, moet er mierenzuur bijgevoegd zijn. Daar hebben ze tijd voor noodig, bij slecht, koud weer dikwijls langer dan de imker meent. Blijft de onverwerkte suikeroplossing lang open in de cellen, dan staat ze bijzonder bloot aan bederf door zuur worden, gisten, enz. Hierdoor wordt het leven der bijen bedreigd. Dit gevaar voorkomt men bepaald, door een weinig salicylzuur bij het voeder te mengen, waardoor 't voor bederf bewaard blijft. Geen bijenfokker, die veel suiker moet voederen, verzuime derhalve wat salicylzuur er bij te mengen. 0— Grondregels voor het welslagen der bijen- 1. Wie met goeden uitslag zich op bijen teelt wil toeleggen, dulde geen zwakken korf. 2. Oude koningingen dulde men niet; geen enkele zij meer dan 3 jaar oud. 3. In den winter moetende bijen de groot ste rust hebben en steeds goede frissche lucht. 4. Na het eerste uitvliegen in het voorjaar moeten de bijen weer in het winterverblijf komen. Het meest lijden de korven in het voorjaar van de weersverandering. 5. Na het eerste uitvliegen de bijen in het winterverblijf houden, tot er veel bloe men zijn, is de bijen voor nuttigen arbeid bewaren. Met het begin van Mei zijn de wlnterbijen allen dood, zelfs velen van het nabroed. In 't voorjaar, zelfs als de bijen reeds vlijtig uitvliegen, gunne men ze de meest mogelijke rust. Het is zeer nadeelig ze te storen. 6. In den zomer, vooral in den tijd van het honigewin, zorge men, dat de korven goed ruim zijn. 7. Vóór alles zorge men, dat de bijen geen gebrek aan voedsel hebben, maar steeds goeden voorraad bezitten. 8. Hoofdvereischte is een goed broedver- blijf en geen raten, die meer dan 3 jaar oud Zijn. DE TOESTAND. Aangezien het Duitsch-Oostenrijksch-Bul- gaarsch offensief in Servië, zij het langzaam, toch steeds voortgang maakt, gelooven we niet te veel te schrijven als we als onze meening neerpennen dat de entente begint te kraken. En niet alleen daardoor. Als kegelen rollen de ministerszetels bij de geallieerden. Ook dat speelt een belangrijke rol. We ko men daarop terug. Om dan maar weer met Servië te beginnen. Voet voor voet komen de Duitsch-Oos- tenrijksche troepen daar vooruit. Servië is nu eenmaal een moeilijk land. Er moeten in dat onontwarbaar samenknoopsel van berg ketenen, die in de grootste wanorde kris-kras door elkander loopen nog heel wat moeilijk heden overwonnen worden. Doch daar zal èn door de Generale staf èn door Mackenzen wel op gerekend wezen. De strijd woed er zoo hevig dat we haast van geen gevangenen lezen wel deze week weer een twaalftal kanonnen de Serviërs geven er blijkbaar vaak de voorkeur aan liever doodgeschoten te worden dan de handen op te steken voor de daar zoo ge- haten vijand. Ten zuiden van Belgrado zijn de centralen ongeveer jeen 20-tal K. M. landwaarts inge drongen. Zij hebben de meerderheid in man schappen en voornamelijk in geschut hetgeen voor de Serviërs een lastige zaak is. Lang hebben zij zich voor de Oostenrijkers gehandhaaft in het Noorden van hun land, doch thans werd de druk hen te groot, ook geraakten zij door het voortdringen der „centralen" ten Zuiden van Belgrado in ge vaar omsingeld of afgesneden te worden thans zijn zij ook daar naar hun eigen berichten aan het terugtrekken. We herhalen: ze vechten als leeuwen. Aan drie zijden door vijanden bedreigd die met elkaar sterker zijn dan zij, weren zij zich bijna bovenmenschelijk. Toch vordert hun vijand voet voor voet. Ook de gansche leger-actie van de Bul garen oefenen een zwaren druk op de Ser vische stellingen. Langs de gansche Bui- gaarsch-Servische grens trekken de Bul- gaarsche legers in onderling verband voort. Tenzij de bondgenooten Engeland en Fran krijk spoedig met een groote macht optrek ken, moet naar menschelijke berekening het Servische front óf bezwijken óf omsingeld worden. Een hoezeer de Serviërs dit zelve gevoelen, nochtans geven zij de kamp niet op. Het zou echter voor de bondgenooten een zware slag zijn als de Serviërs hun spoor lijnen moeten verlaten en zich in het berg land Westelijk den strijd voortzetten. Voor de Serviërs wel het voordeeligst maar voor de bondgenooten, nog eens, de zwaarste slag, want als de Serven Nisj, hun tegenwoordige hoofdstad opgeven, (en dat gaat er goed naar toe, want de Bulgaren hebben reeds den spoorweg van Nisj naar Uscup bezet) dan is tevens de spoorweg van Berlijn— Konstantinopel hersteld en vormen de vier centralen: Duitschland, Oostenrijk, Bulgarije en Turkije een samenhangend bloc, dat zich rechts en links tegen zijn vijanden keert. En zullen nu de bondgenooten daar in Saloniki hun Servische makkers helpen? Trekken zij eindelijk uit Saloniki op? Er is groote verwarring in de berichten. Toch gelooven wij dat er geallieerden in Macedonië zijn, want er zijn reeds verwonden te Salo niki aangekomen. Doch de groote vraag is maarHoeveel De bondgenooten zitten wel wat verward met Griekenland. Ondanks hun welwillende neutraliteit, ver wart dit land de plannen der entente wel wat te erg. De landing te Saloniki toch is aangevan gen, toen als zeker werd aangenomen, dat de Grieken zouden meevechten. Met het Grieksche leger tezamen zou het expeditie korps het nadeel van het meedoen van Bul garije hebben kunnen neutraliseeren. Nu Griekenland niet meedoet, is het, als de onderneming wordt voortgezet, wel wat al te veel gewaagd zoo ver van hun basis af te trekken naar het Noorden, voornamelijk nu hun eenige spoorweg daartoe, in het bezit der Bulgaren is. Zij blijven liever wat dicht bij Saloniki. Maar dan moeten de Serviërs het alleen uitvechten, en dat kan haast niet anders dan ten hunnen nadeele. Daar komt nog meer bij. De „bondgenooten" zelf zijn 't niet eens nóch onder elkaar nóch in den boezem der verschillende regeeringen, over het gezamen lijk optreden in den Balkan. Delcassée ging er om héén. Hij, de groote Fransche staatsman. Nu trad ook Carson af. Een der Engelsche ministers óók al naar het heet om de Balkan-politiek, waar mee hij zich niet vereenigen kan En intusschen gaat de opmarsch der cen tralen in Servië maar steeds door. Wel hebben Frankrijk en Engeland met Italië quasi aan Bulgarije den oorlog verklaart doch dit zegt nog niets. Dit weten we dat uit de berich ten op te maken Is, dat de entente met de grootste moeite haar eenheid bewaard en dat een crisis in den Balkan wordt voorbereid. Zeiden we dan te veel als we beweren dat de Entente kraakt? Op 't Oostfront geen nieuws. Alleen op het Westfront namen de Duitschers het offensief bij Reims, waarbij hun veel oorlogsbuit in handen viel. Ook schrijft de Times in een hoofdartikel„Op het Westelijke gevechtster rein is het groote offensief geschorst en naar alle waarschijnlijkheid zal dit jaar niet her vat worden". Door de entente, wel te verstaan. Hoogte 50. Een oorlogscorrespondent van de VorwSrts in het Westen vertelt: De groote mijntrechter, die de Engelschen dea 25en September In onze linie hadden laten springen, was heroverd. Onmiddellijk begonnen onze mannen van uit dezen trech ter verder te graven. Ze konden daarbij ge deeltelijk de oude gangen van den vijand gebruiken. Het doel van dit graven was, de hoogte 50 te laten springen. Daar lagen gewoonlijk twee Engelsche coinpagniën op oorlogssterkte, thans misschien nog meer. Als een buil stak deze hoogte in ons front. Vandaar uit kon men honderd meter ver naar beide kanten in onze loopgraven kijken. Woensdagavond om half-zes zou de ontploffing plaats vinden. Onze troepen moesten dan eerst den krater en vervolgens den heelen heuvel bezetten en den veroverden uitsprong naar links en rechts in onze oude linie brengen. Van Zondag tot Woensdag werd dag en nacht gewerkt. Niet alleen de mijngangen moesten op het bepaalde uur klaar zijn, de nieuwe stelling moest onmiddellijk na de be storming ingericht worden. De prikkeldraad hindernissen moesten klaar liggen, zoodat men ze slechts over de nieuwe loopgraven behoefde te werpen. Zandzakken en planken, stalen schilden en schietgaten, alle gereed schappen voor den stellingsoorlog moesten bij de hand zijn. In de smalle, natte toe gangsloopgraven, die door liet slotpark van Hooge slingeren, kropen onze Saksers en Elzassers bij stroomenden regen heen en weer. Dinsdagavond kwam er een bericht, dat de spanning nog vermeerderde. Uit verschil lende teekenen meende de commandant te moeten opmaken, dat de Engelschen ons met de ontploffing vóór wilden zijn. Dat is een vaak beleefde verrassing, van het kwaadaar digste soort in den mijnenoorlog: even voor men klaar is, vliegen de eigen manschappen in de eigen loopgraven in de lucht. De nacht was onrustig. Alles klaar tot liet gevecht. In de generale commando werd bijna niet geslapen. De ochtend kwam en de mid dag. Tegen vijf uur gingen wij op wegjom van een hoogte de ontploffing te zien. Ik had zooiets nog niet meegemaakt, dit drukkende gevoel, deze onbegrijpelijke voor stelling: in twee uur zouden vijfhonderd man in de lucht vliegen, binnen twee uur zouden troepen uit het Erzgebergte tegen de Engel sche machinegeweren oploopen. Het landschap glooit hier. Veel bosch, veel water, een land voor kasteelen. De ritmeester, die ons begeleidt, wijst ons de parken van bekende kasteelen. Óp de weiden en akkers echter, langs de wegen en paden, staan verstrooid de witte kruisen. „Een Engelschman". „Een Duitsch soldaat". „Twee dappere Elzassers". Aan een kruis is een schroef van een vliegtuig gespijkerd. „Twee Engelsche vliegers". Plotseling wordt de lucht geschokt door een dof, lang geluid, dat ons allen doet beven. De aarde zelf schijnt te sidderen, de lucht, de hemel. Nog eens. De heele aarde brult, steunt, en spuwt een afschuwelijke, gele wolk uit. Daarginds achter den berg geen wolk meer, maar een smeulende muur, een bosch van geel vuil, dat in de hoogte en breedte groeit. Ik zie naar het gele monster, kan aan niets denken, niet aan de stukken loopgraaf, niet aan de 500 Engelschen, die daar in de lucht rond vliegen. Ik heb voor deze gele wolk slechts een onbestemd gevoel van af schuw, van afgrijzen. Een oogenblik is alles verstijfd. Alles staal stil, niets beweegt zich. Het is alsof aarde en hemel een oogenblik den adem inhouden. Dan begint het. De Engelsche batterijen beginnen als bezetenen te schieten. „Afsper- ringsvuur naar achter. Vuur in de loopgraven. Vuur op den krater". Als het blaffen en keffen van een troep honden, heesch, dof, helder, vervult een helsch gekrijsch de lucht. Kort ratelend, afgebroken, hoort men het inslaan der granaten tusschen het gehuil door. Ein delijk de lange marine-batterij. Haar schot klinkt als een instortende stad, het inslaan als een donderknal in het naburige huis. Het melodisch gehuil van haar projectielen kan men seconden lang volgen. Dit alles gilt door elkaar, onregelmatig, verward, zenuwachtig door de plotselinge ontploffing. Niet als het voorbereidende, trommelende Ioopgraafvuur, dat Zaterdag uren lang op ons neerviel. Eerst hoorden we niets dan het geraas der kanonnen. Het oor wendt er echter aan. Nu hoorden we langzamerhand er tusschen door de kleine korte geluiden der infanterie. Vaak in knetterende salvo's. Meest echter alleen. Kort, vinnig, bijna toonloos. Ook het geklop der machinegeweren, dit monotone opzwee- pende geratel. Ook het afgebroken hoesten van barstende handgranaten. Alles is vervuld van sterke en zwakke geluiden. Het raasde uit de bosschen rondom ons, uit de weiden, uit de aarde, het raasde en knetterde overal. Het was, alsof onze lichamen zich oplosten in het tumult, we waren ten slotte zelf een van deze steunende, gierende atmosfeer. Toen kwam er regel. Het schieten werd regelmatiger, de infanterie-aanval scheen ge ëindigd. Stil werd het niet. Maar men kon ons vuur van dat van den vijand onderschei den. Het werd een gewoon artillerie-duel. We wandelden langs den hoofdweg terug naar de divisie, die zooeven het gevecht geleverd had. Zou alles gelukt zijn Wij zelf wisten er natuurlijk niets van. Wij hadden er slechts een gele zuil, een paar witte schrapnelwolkjes en veel vuile rook- draden van inslaande granaten gezien. Toen wij ter plaatse aankwamen, vernamen wij, dat de ontploffing schitterend gelukt was. De beide, compagnieën moesten ver nietigd zijn. Tien ongedeerde gevangenen uit de voorste linies, die door den luchtdruk naar ons toegeslingerd waren, waren reeds onderweg. De krater had zeer weinig verliezen gekost. Een paar veroverde machinegeweren schoten nu reeds op hun vroegere eigenaars. Alles was reeds in orde. De versperringen, schietgaten en schilden stonden reeds. De hoogte 50 wa3 vast in ons bezit. 's Avonds hoorden we van gevangenen, dat de Engelschen den volgenden ochtend om half-zes onze mijn hadden willen laten springen. We waren ze twaalf uur voor ge weest. VERSPREIDE BERICHTEN. „Armzalige wraakzucht." Het Christelijk Schoolblad, van Amsterdam schrijft: „Mejuffrouw Potgieter is verplicht gewor den, een hoogere meisjesschool te Pretoria, waar zij als onderwijzeres werkzaam waste verlaten, omdat zij deelgenomen had aan de grootsche vrouwenbetooging, waarbij meer dan twee-en-een-half duizend vrouwen, na mens vijftigduizend, die hare namen onder de ipetitie gezet hadden, zich naar den gou verneur-generaal begeven hebben om de los lating te vragen van de politieke gevange nen de Wet, Kemp, enz. Haar eigen broeder is ook opgeslotenWelk een staaltje van armzalige wraakzucht en ontstentenis van menschelijk gevoel. Maar zulke lessen be hoeven de Hollandsche Afrikaners," RUMEN1Ë. Evenals de andere ministers van Buiten- landsche Zaken rust nu ook de groote ver antwoordelijkheid op de schouders van de verschillende ministers van Buitenlandsche Zaken. Ook inzake de beslissing der houding van Rumenië rust op Take Joneseu de Ru- meensche minister van Buitenlandsche Zaken, een groote verantwoordelijkheid. SOMMELSDIJK.* Verleden Dinsdag werd door den heer J. van Scliouwen, waarnemend voorzitter van de afdeeling Overflakkee en Goedereede van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de nieuwe landbouwcursus geopend. Tegenwoordig waren ook B. en W. van Sommelsdijk en de Rijkslandbouwieeraar voor Zuid-Holiand, de heer Neeb. Zoowel door den heer Burgemeester onzer gemeente, als door den heer Neeb, werd het groote nut uiteengezet, zoowel voor den arbeider als voor den boer van het landbouwonderwijs. Beiden spoorden de jongelui aan irouw en met toewijding de lessen te volgen, die even als aan de vorige cursussen ook thans zullen worden gegeven door de heeren Pen en v. Hemert. Door den gemeente-veldwachter is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen Iz. R. te Mid delbands, wegens overtreding van het Mo tor- en Rijwielreglement. In de week van 25 30 October a.s. zal bij de slagers weder Regeeringsspek ver krijgbaar zijn. MIDDELHARNIS. Maandag worden alhier aan de slagers regeeringsvarkens geslacht geleverd. De dochter van L. Koote had Donder dag het ongeluk met het snijden van suiker bieten een stuk van haar vinger af te snij den. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET.* De vee koopman J. K., die in den nacht van Maan dag op Dinsdag met een kennis van hem een bezoek bracht aan een huis in de Korte Wa genstraat te Rotterdam is daar een porte feuille met f220 ontrukt. Een vrouw C. van der W. genaamd, is aangehouden als ver dacht aan dezen diefstal medeplichtig te zijn. Ter vervanging van dhr. W. Reinout van Haga is als waarnemend geneesheer opgetre den, de heer P. C. Cleijndert, vanMiddelharnis. Donderdag reed een knecht van den landbouwer van L. met een wagen beladen met suikerbieten in een sloot. Hij kon zelf door een behendige sprong het frissche nat ontwijken, maar schade en oponthoud zijn aanzienlijk. Maandag zullen weer 2 Regeeringsvar kens in deze gemeente aankomen. DEN BOMMEL. In verband met de groote ellende in Polen, waar duizenden omkomen van honger en gebrek, verzoekt de Burge meester van Den Bommel alle inwoners die oude kleeren, ondergoed of schoenen te mis sen hebben, deze te willen bezorgen in de le Openbare School. Desgewenscht worden ze na kennisgeving aan huis opgehaald. Ten spoedigste worden de goederen opgezonden naar de firma van Dam te Rotterdam die voor de verzorging naar Polen zorg draagt. Alhier zijn aangesteld tot correspon denten voor de intercommunale arbeidsbe middeling der Ambtenaren ter Secretarie Q. JE. J. Buijs en P. Bom. Arbeiders die werk gevers zoeken en landbouwers die werkne mers behoeven kunnen bij hen inlichtingen bekomen. Dit strekt zich uit tot alle ver schillende werkzaamheden. OOLTGENSPLAAT. De keuring voor de landstorm jaarklasse 1912 zal voor deze ge meente plaats hebben Dinsdag 2 November s' morgens 9 uur in de Openbare School No 1. De laatste dagen werden uien geladen voor f 10 per H.L. Misschien ook in verband met dezen hoogen prijs, werd er uienzaad verkocht voor f 14 p. K.G. In verband met de verhooging der ko- lenprijzen, zullen de gasprijzen met 1 Nov. a.s. verhoogd worden. (Zie voor verschillende verhoogingen aanplakbord). DIRKSLAND. Uitslag van de gehouden hengstenkeuring op Donderdag 21 October. Goedgekeurd „Andreas II", Gebrs. Vis van Heemst c.a. te Sommelsdijk. „Paradis", C. j. van Schelven te Abben- broek. „Martin de Pepinghen" C. J. van Schelven, Abbenbroek. „Belhomme", Hengstenver. „Oostelijk Flak- kee", Ooltgensplaat. „Nepos", Hengstenver. „Sommelsdijk", Sommelsdijk. „Dollar de Grambais", A. P. de Weerd, Oude Tonge. „Dragon", C. J. Lodder Jz., c.a. Goedereede. „Patriot", C. Warnaer Jz., Dirksland. „Ténelon", A. P. de Weerd, Oude Tonge. „Malaga", Th. J. Segers, Den Bommel, (Flakkee). Afgekeurd „Chancair" II, J. Bosschieter, Dirksland. „Bismark", C. D. Gebuisjz., c.a. Melissant. „Neptunis", C. Thorenaar, Waarde, (Z.). „Belhomme", C. D. Gebuis Jz., Melissant. „Bosco", P. D. Sieling, Melissant. „Sultan de Dudzeele", Henstenver. „Ons Belang", Ouddorp, (Z.-H.). „Octavio", ex Survant, A. P. de Weerd, Oude Tonge. „Jean de Terhaegen", Hengstenver. „Ons Belang", Ouddorp. (Z.-H.). „Albert, C. Warnaer, Dirksland. „Togo", Koert, Den Bommel. HERKINGEN. De landstormplichtigen de zer gemeente voor de lichting 1912, n.l. H. de Gans en H. v. Wageningen moeten zich 3 Nov. a.s. te Dirksland in de O. L. School aan de keuring onderwerpen. Het Kohier der Personeele Belasting No. 3 dienstjaar 1915 is den Rijksontvanger te Middelharnis ter invordering ter hand ge steld. Vanaf Maandag 25 Oct. a.s. zal alhier in de Roomboterfabriek de prijs der melk worden verhoogd. Deze verhooging is nood zakelijk geworden door verhooging der prij zen door de fabrikant aan de boeren te be talen. GOEDEREEDE, Dinsdag is naar zijn gar nizoen vertrokken W. K. Roos, behoorende bij de lichting 1915. Genoemde dienstplich tige is nu eerst ingedeeld voor zijn nummer zooals men dat noemt. De keuring voor den Landstorm, jaar klasse 1915, zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirksland op Woensdag 3 Nov. a.s Door enkele melkverkoopers is de prijs met 2 cent per Liter verhoogd. HELLEVOETSLUIS. Door Zijne Excellentie den Vice-Admiraal, Commandant van de Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet is uitgevaardigd een verordening voor de gemeenten Hellevoeisluis, Stellendam en Brielle, waarin wordt verboden het ver laten van in staat van beleg verklaard ge bied in de richting naar zee of naar zee uit te varen, voor verschillende groepen vaklie den enz, (Nederlanders), die voor de verde diging nuttig werkzaam kunnen zijn, voor zoover daartoe niet door den Minister van Oorlog, de commandant van Hellevoetsluis, de commandant van Brielle of de Burgemees ter van Stellendam vergunning is verleend. MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnengekomen de vischsloepen Theodora Emmerentia st. Abr. Jongejan f 1830, Paul Kruger st. L. Koster f 1800. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 19 October. De niet-verschenen bekl. C. V. zou op 12 Augustus te Dirksland, den lossen werkman J. de Ruiter voor „ploert" gescholden heb ben. Ter zake van eenvoudige beleediging werd 25 boete subs. 25 dagen hechtenis geëischt Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 22 faillissementen tegen 14 faillissementen In dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 1091 tegenover 1263indenzelfdeti tijd van het vorige jaar. Op Woensdag 3 November 1915 's avonds half 6 uur te Oude Tonge in het logement Geluk veiling; en Op Woensdag 10November 1915'savonds half 6 uur, te Oude Tonge in het logement Waare afslag van Ongeveer 2-15-66, H. A. (4 Gem. 209 R. V. Maat) tuingrond en uitpad te Oude Tonge genaamd „Vogelenzang" nabij de kom dier Gemeente kad. Sectie C. nommers 703, 704, 705, 706, 725, 775 en 1294 en nommers 781 en 2175 beide gedeeltelijk, in 32 perceelen en in combinaties en 5 arbeiderswoningen met tuin, uitpad, erf en grond,aldaar, kadas ter Sectie C. nommers 2176 tot en met218Q en nommers 781 en 2175 beide gedeeltelijk tezamen ongeveer groot 7 Aren 21 centiaren 47 R. V. Maat) in één perceel. Notaris VAN DER SLUYS. Uitslag veiling 14 woningen, genaamd de Luchtbal in 4 perceelen. 4 woningen J. Korteweg f 1410 4 woningen J. Korteweg f1410 3 woningen W. J. Donkersloot f 1005 3 woningen W. J. Donkersloot f 905 f4730 MIDDELHARNIS. De beroepen Predikant in de Ned. Herv. kerk alhier Ds. P. Kruit te Gouderak heeft voor deze roeping bedankt. DEN BOMMEL. Voor het herhalingsonder- wijs hebben zich aan de le O. L. School 12 „en aan de 2e O. L. School 9 leerlingen aangemeld, BRIELLE. Door een commissie van ortho doxen en modernen is vastgesteld een nieuwe regeling van den hoofdelijken omslag in de N. H. gemeente, waardoor elke aanslag met 30 pCt. moest worden verhoogd. UNIE-COLLECTE. De 21de lijst van de 37ste Jaar-Collecte voor de scholen met den Bijbel, heeft opge bracht van totaal 525 Locale Comité's de som van f85.741.77 R. DERKSEN, Secretaris der Unie. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Alblasserdam. Ph. F. Faberte Sloten (N.-H.), J. Ravesloot te Heukelum en H. van Wessel te Noordwijkerhout. Te Dinx- perloo, j. W. van Petegem te Groede, G. P. A. Ruys van Dugteren te Heusden en A. A. van Wessem te Hiaure. Beroepen: Te Kesteren, F. Kijfenbelt te Leerdam. Te Ottoland, D. J. Pott. cand. te Zetten. Pe Dinxperloo, J. W. van Petegem te Groedde. Te Alblasserdam. H. van Wessel te Noordwijkerhout. Te Beesd, E. Warmolts te Nunspeet. Te Waarder (bij Woerden), A. Dek ker te Giessendam c.a. Te Amsterdam (vac.- C. J. Lammerink), A. B. te Winkel te Arnhem,

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3