officieel gedeelte. visscherü. gemengd nieuws. boekseoordeelingT" Onze Tramdienst TUINBOUW. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. VERKOOPINGEN. UITSLAG VERKOOPINGEN. DE FONDSENMARKT. al de katoen van Klein-Azië, al de olie .van Pcrzië, al het koper van Servië, en ook graan. Het zou dan een dwaasheid worden,' nog langer te spreken van een oorlog van uit hongering. Het zou ons ook berooven van het ware terrein voor een veelbelovend offensief door den Balkan en Oostenrijk. En kel een prompte, krachtige en moedige actie kan ons voor een ramp redden." INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat het suppletoir kohier van de Grondbelasting No., over het dienstjaar 1915, invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. leder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk, den 16 October 1915. De Burgemeester, BOUMAN. LANDSTORM-KEURING. JAARKLASSE 1912. De BURGEMEESTER der gemeente Som melsdijk, brengt ter algeineene kennis, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaarklasse 1912 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij des keurings- raad, die zitting houd te Middelharnis in de Ambachtsschool, op Zaterdag 30 October 1915, 's voormiddags 9 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de land- stormplichtigen maakt bet zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o.a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden gezonden, hiervan moeilijkheden kun nen ondervinden ten aanzien van hun maat schappelijke of studie-belangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij denkeurings- raad en blijkt daarbij voldoende van onge schiktheid, dan worden zij van den dienst plicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstormplichtige in werkelijken dienst te worden geroepen. Wenscht een landstormplichtige bij een anderen keuringsraad het onderzoek te on dergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbe doelde keuringsraad hem daarop op zijn ver zoek toestemming verleenen. De landstormplithtige, die meent ongeschikt voor den dienst te zijn, heeft bovendien de gelegenheid aan den Minister van Oorlog ontslag van den dienstplicht te vragen met overlegging van een door twee geneeskun digen afgegeven verklaring. Van deze gele genheid kan ook gebruik maken degene, die reeds door den keuringsraad geschikt is ver klaard. De geneeskundige verklaring moet door den burgemeester gelegaliseerd zijn. Is de landstormplichtige in het buitenland gevestigd, dan mag de verklaring ook zijn afgegeven door twee personen, bevoegd tot uitoefening van de geneeskunde in het Rijk, waar hij gevestigd is. De verklaring moet dan evenzeer behoorlijk gelegaliseerd zijn. De tijd, waarop de landstormplichtigen van de Jaar klasse 1912, in werkelijken .dienst zdl-1' len worden geroepen, zal nader worden be paald. Het ligt in het voornemen hen niet nog in dit jaar op te roepen. Sommelsdijk, 15 October 1915. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Door de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op dit eiland is aan den Directeur-Generaal der Posterijen het verzoek gericht om de tramdienst Middelharnis—Rot terdam, vertrekkende 9,30 uur ntn. uit Mid delharnis, mede met het oog op den post dienst, weer ingevoerd te krijgen. Zij ontving daarop het volgende antwoord Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven heb ik de eer u mede te deelen, dat de Rotterdamsche tramwegmaatschappij is aangezocht de bedoelde avondverbin ding tusschen Middelharnis en Rotterdam te herstellen. Blijkens van de Maatschappij ontvangen antwoord, werd door haar bereids over wogen den bedoelden tramdienst weder in te voeren, doch dit moest om onover komelijke bezwaren, welh;e thans nog be staan, worden nagelaten. In verband hiermede kan de gewenschte verbetering in den postdienst niet worden aangebracht. De Directeur-Generaal, Voor den Directeur-Generaal, De Administrateur, (w. g.) DE BLOEME. Voorts worden door dezelfde vereeniging pogingen aangewend om de tram, die te beginnen met heden 4,22 nm. uit Rotterdam vertrekt, weer op gewone uur nl. 4,45 nm. te laten loopen. Ten slotte zal door de vereeniging krachtig worden geageerd ten einde de verschillende grieven tegen de exploitatie van de tram te zien weggenomen. PROEFTUIN TE MIDDELHARNIS. TOMATEN. Bij de oprichting van den Proeftuin was één der geopperde bezwaren, dat onze gron den zich niet leenden voor groententeelt, omdat we hier niet beschikken over voldoende hoeveelheden goed water. 'kHoop, dat zij, die dit zoo op den voorgoed hebben geplaatst, zoowel in de raadszaal ais in onder-onsjes eens goed nota hebben genomen van de watervoorziening, vooral in kassen en bakken, zooals dat in den Proeftuin is geregeld. Ze ker, wij hebben hier meer moeilijkheden te overwinnen, dan de tuinders in Berkel en Rodenrijs bijv., maar dat door gebrek aan goed water de groententeelt op ons eiland niet mogelijk zou zijn, is ten eenenmale on juist. Om dit nader aan te toonen, volgen hier de uitkomsten van de tomatenteelt in twee kassen; in de druivenkas en in de perziken- kas. In de eerste waren spinazie en bloem kool, in de tweede sla en bloemkool voor afgegaan. Nu eischt de tomaat zeer veel water, het gieten moet geregeld geschieden, want wordt dit nagelaten, dan zullen de vruchten nooit het volle gewicht bereiken. Wie dus een zware muts had in de water voorziening, mocht dus bij de tomatenteelt wel dubbele vrees koesteren. Elke kas is 9 Roeden groot en nu merk ik nog eens op, dat alle water moet worden aangevoerd, want van geen enkelen milden regen kunnen de planten in een kas iets profiteered. Die aan voer geschiedt óf door gieten, of door een ondergrondsche geleiding. Ook bloemkool vraagt nog al veel vocht. De Dru-venkas heeft tot heden opgebracht 613 poi.d eerste, 180 pond tweede, 54 pond derde en 12 pond vierde soo.t tomaten welke aan de Rotter damsche veiling zijn verkocht voor f66.44; rekenen we de naoogst er bij dan wordt het zeker wel f70. De spinazie en de bloemkool hadden toen respectievelijk opgebracht f27 en f34, zoodat de totale opbrengst meer is dan f131, want de druiven hebben ook nog f2.73 opgeleverd. Zoo reeds vroeger vermeld is, was de sla in 't voorjaar haast onverkoopbaar, doch de tomaten hebben het in de perzikenkas beter gedaan, ook al, omdat ze hier meer van 't licht profiteerden. De druivenboomen onder scheppen dl tamelijk veel licht. De opbrengt was 940 pond eerste, 272 pond tweede, 116 pond derde en 24 pond vierde soort, die totaal f99 hebben opgeleverd, welk bedrag nog wel tot f 110 zal worden opgevoerd. Met de bloemkool en de perziken wordt de totale opbrengst van deze kas wel f 148. Beide kassen, met een totale oppervlakte van 18 Roeden hebben dus een totale op brengt van f280 opgeleverd en dat door middel van kunstmatige watervoorziening. L. Pen. MIDDELHARNIS. Heden Dinsdagmorgen zijn de dienstplichtigen van de lichting 1915 P. Vogelaar en K. de Groot naar hun gar nizoen vertrokken. In een woning staande aan de Kaaidreef alhier komt èen geval van besmettelijke ziekte Diphteritus voor. Door den heer J. v. der Koog wordt aan de landbouwers voor de suikerbieten f 19 per 1000 kilo besteed (niet voor den bond. Dinsdag had de leerling van de am bachtschool N. v. den NieuWendijk al spelende 't ongeluk te vallen en zijn arm te breken. Na door dokter Cleinderd behandeld te zijn begaf hij zich per tram huiswaarts naar Stel lendam. De dochter van M. de Groot had 't ongeluk met het suikerbieten snijden zich ernstig aan haar hand te verwonden. Genees kundige hulp was noodzakelijk. De dochter ,van den heer J. Born wel ke een klein wondje aan haar hand bekwam werd gewaar dat dit op begon te zetten, bij geneeskundig onderzoek was bloedver giftiging aanwezig. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Alhier is aangesteld tot correspondent voor de inter communale arbeidsbemiddeling G. Keijzer, werkzaam ter secretarie alhier, arbeiders die werkgevers zoeken en landbouwers die werk nemers behoeven, kunnen aldaar inlichtingen bekomen. Dit geldt niet alleen den landbouw, maar ook voor alle tak van nijverheid. - Maandag viel, door het breken van één der assen, een wagen om van den landbou wer v. D. Daar de wagen beladen was met suikerbieten, had men nog heel wat 'moeite om de peeën op een ander voertuig te krijgen. Dinsdag gebeurde hetzelfde met een wa gen, pulp vervoerende, van den landbouwer van L. DEN BOMMEL. A.s. Vrijdagmiddag 2*/j uur zal een openbare vergadering van den gemeenteraad worden gehouden. De keuring voor de landstormplichtige jaarklasse 1912 zal worden gehouden te Ooltgensplaat op Dinsdag '2 November a.s. te Ooltgensplaat in de Open. lagere School te 9.45 uur. OUDE TONGE*. Benoemd tot rijksontvan ger alhier. P. Oomen, thans als zoodanig te Baarle-Nassau. Bij Kon. besluit van 11 dezer is be paald, dat voor den aanleg van een afsiuit- dam met keersluis in het havënkanaal, ten algemeenen nutte en ten name van de ge meente Oude Tonge, ter uitvoering van de wet van 15 Juni 1912 (Stbld. no. 271) zullen worden onteigend de eigendommen, aange duid in het plan als omschreven in de Stct. (no. 244). NIEUWETONGE. Wederom hebben 2 per sonen zich aangegeven om aan de telefoon te worden aangesloten. Daarmede is het ge tal aansluitingen met de telefoon gestegen tot 14. HERRINGEN. Op een onverwacht oogen- blik geraakte 11. week het ruim eenjarige kind van schipper M. Bezemer alhier in de kaai liggende, van de loopplank in de ledige kaai met modder. De bietendrager C. H. dit bemerkende smaakte het genoegen het kind tijdig daaruit te verwijderen en voor moge lijke verdere onheilen te bewaren. De Heer A. Munters van hier, te Dirks- land als Ambtenaar ter Secretarie werkzaam, is door B. en W. dezer gemeente tot tijdelijk Secretaris benoemd. Tijdens het z.g. peêenvullen stortte Zaterdag 11. plotseling den hoop ineen. Allen wisten tijdig een goed heenkomen te zoeken, behalve J. B. dewelke eronder werd bedolven, d.w.z. alleen haar hoofd bleef boven de peêen uitkomen. Met rappe handen begon men de bieten te verwijderen en zag men haar als bestorven binnen niet te langen tijd uit hare benarde en benauwde positie verlost. Gisteren, d.i. Dinsdag 19 Oct., is van hier voor de lichting 1915, Joh. Melissant ter indeeling bij de Nat. Militie vertrokken. Ge noemde dienstplichtige moet deze dienst voor zijn nummer, zooals men dat pleegt te noe men, nog vervullen. De milicien Andries van Rumpt, thans door de mobilisatie mede ook onder de wa penen, is 11. week bij het Korps Maréchausee's te voet, waarvoor zich geruimen tijd gele den reeds aangemeld, daadwerkelijk aange steld geworden. STELLENDAM. Jl. Maandag had de 14- jarige N, v. d. Nieuwendijk, leerling der Ambachtschool te Middelharnis, het ongeluk bij het over een paal springen te vallen en een arm te breken. Na door dr. Cleijndert be handeld te zijn, keerde hij huiswaarts. De keuring voor den landstorm, jaar klasse 1912 zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirksland op Woensdag 3 Nov. a.s. 's morgens elf ure. GOEDEREEDE. Door van een wagen met bieten te springen had C. R. het ongeluk een heupbeen te ontwrichten. Er zal zeker wel een heele tijd noodig zijn eer de nian zijn werkzaamheden zal kunnen verrichten. BRIELLE. Benoemd tot Notaris te Ternaard gemeente Westdongeradeel, K. de Jong, can- didaatnotaris alhier. Vergadering van den Raad der gemeente HELLEVOETSLU1S, op Vrijdag 15 October nam. 7.30 uur. De presentielijst gelezenafwezig de heer Guttig. Opening der vergadering. De Voorz. deelt mede, dat men is bijeen gekomen teneinde te benoemen een onder wijzer aan de M. U. L. O. School alhier. Op de voordracht hiervoor zijn geplaatst de na te noemen personen als no 1. J. de Jonge, 2. C. J. Ran, 3. J.de Vries en 4. Sutke v. Buren. Alsvoren tot stemming over te gaan, zou de Heer Kerbert nog wenschen te weten, hoe oud no 1 (de Jonge) op den voordracht is, in verband met de landstormwet. De Voorz. zegt, dat die persoon 29 jaar is, en buiten de termen voor oproeping valt. Daarna tot stemming overgaande, blijkt vervolgens, dat de heer J. de Jonge met alg. stemmen is gekozen. Van de benoeming zal hem mededeeling worden gedaan. Daarna wordt de openbare vergadering ge sloten, om over te gaan tot eene geslotene. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Op 15 October 1915. Het Openb. Min. eischte tegen C. v. Z. 50 j. bouwknecht te Middelharnis, openbare dronkenschap op 1 Augustus 1915 f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. J. C. W. 18 jaar, Bakkersknecht te Sommels dijk op 7 Augustus 1915 des nm. 93/4 uur, fietsrijden zonder voorzien te zijn van een lichtgevenden lantaarn en geen onmiddelijk gehoor geven aan de bevelen der politie om af te stappen, 1 boete van f 1 subs. 1 dag en 1 boete van f 5 subs. 5 dagen hechtenis. J. L. 21 jaar, Bakkersknecht te Ooltgensplaat op 14 Augustus 1915 fietsrijden zonder licht gevenden lantaarn f 1 boete sub. 1 dag hechtenis. C. J. 20 jaar, Landbouwer te den Bommel op 22 Augustus 1915. Alsvoren. f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. S. B. 19 jaar, Smid te Stellendam op 4 Juli 1915 in de haven aldaar te zwemmen f 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. P. H. 37 jaar, veldarbeider te Ooltgens plaat, Leerplichtwet f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. H. K. niet verschenen. A. K. Idem wegenslast veroorzaken door op een ander mans stoep te staan en deze te bevuilen, op getuigen verklaring f 1 boete- subs. 1 dag hechtenis. M. L. C. 30 jaar veldarbeider den Bommel. In Juli 1915 uit een grintbak behoorende aan de gemeente Ooltgensplaat grint ge schept en wederrechtelijk weggenomen ten eigen bate, f 10 boete subs. 10 dagen hecht. W. G. 30 jaar, landbouwer te Stellendam op 2 Augustus 1915 des morgens 5 uur 15 min. rijden met een wagen bespannen met 2 paarden over den kruin van den dijk zonder vergunning van de Generale Dijkage wegens ontkenning dat hij het niet was maar zijn vader die stuurde wat door een getuige A décharge werd bevestigd aange houden. J. M. 18 jaar, landbouwer Stellendam Rij den, alsvoren f 0.50 boete sub. 1 dag hech tenis. H. M. E. niet verschenen. H. N. Idem. beide peren te halen uit een andermans tuin op getuigen verklaring f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis met verbeurd verklaring ten bate van 's Rijks schatkist der peren en z&kkcn Joh. K. 18 jaar, ai beider te Stad a/'t H. 8 Sept. 1915 fietsrijden zonder licht f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. W. G. 30 jaar landbouwer te Stellendam, op 11 September 1915 fietsrijden zonder licht f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. P. J. T. niet verschenen hoewel gewaar schuwd om zijn honden vast te houden hier aan niet voldaan, zoodat de kinderen van zijn buurman hiervan voortdurend hinder hadden, op getuigen verklaring f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. A. C. 78 jaar, Koopman te Oude Tonge op 24 Juli 1915 loopen over den trambaan te Den Bommel, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. C. J. H, P. v. d. B, C. v. M, P. d. K, T. v. N, L. A. B, C. j, H. D, J. v. d. V, L. A. v. d. VI, W. de B, W. M. C, Abr. K, N. C, Th. P, Joh. Br, Adr. J, P. de V, J. B, Anht. P. H, Adr. W, H. M. E, Anth. M, W. M. d. K, S. v. E, Abr. H, J. M, P. v. d. L, J. V, H. v. P, T. H, Joh. L. J, J. .V, M. M. C, J. W, J. Sn, S. M. v. d. V, P. T. v. d. B, T. T, C. v. K. A. M, KI. O, N. N, J. K, J. C. de B, J. de B, S. v. P, M. M. C, C. v, d. N, L. H, J. M. P. V, M. W, T. de J,J.P, P. v. B, C. G, A. v. D, H. v. O, Adr. P, Abr. v. d. W, C. L, J. K, Adr. St, L. H, Jb. H, N. L, J. v. D, Abr. v. d. W, L. deV, Anth. M, J. F, G. J. W, C. T, Kr. v. L,iG. B, S. M, S. A. A. v. A, C. d. H. v. D, J. F. B, C. v. O. Allen verstek. MIDDELHARNIS. Vanwege het mijnenge vaar, gaat de vischsloep Hendrika Johanna st. D. Koster niet meer ter haringvangst. Van de visscherij is te IJmuiden bin nengekomen de vischsloep Albatros, st. J. de Waard f 2530. STELLENDAM. In de afgeloopen week zijn alhier aangevoerd 11.500 kg. garnalen, die allen aan de pellerijen zijn geleverd a 12 cent per kg. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de Noordzeevisschers tot f 300 aan versche visch per vaartuig besomd. Het hoogste werd gemaakt door C. Lokker Cz. Woensdag 20 October 1915 's namiddags 3 uur, in het hotel Moelker te Ooltgensplaat veiling en Woensdag 27 October 1915's na middags 3 uur in het hotel Moelker te Oolt gensplaat, afslag van veertien woningen, open gronden erf genaamd „de Luchtbal" te Ooltgensplaat aan den Mo lendijk, kad. Sectie A. no's 1336 tol„e.o met 1349 en 1803, groot 8 aren 90 centiaren in 4 koopen. Notarissen Mr. VAN WEEL te Oolt gensplaat, VAN 1SPELEN te Oude Tonge en TEN DOESCHATF. te Oud-Beijerland. Op Donderdag 21 October 1915 des nam. 3 uur in het hotel Spee te SommelsdijkIn zet van twee huizen met erf aan de Voor straat te Sommelsdijk de perceelen bouwland rietland en watering in den polder de West plaat te Sommelsdijk groot 1.87.87 hectare (4 gemeten 123 roeden Rijnl. Maat) en het perceel tuin en hofland aan den Dorpsweg ie Sommelsdijk groot 2.71.70 hectaren (6ge- meten 212 roeden Sommelsdijksche Maat in diverse perceelen) ten verzoeke van H. J.de Vos e.a. te Utrecht. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 28 October 1915 des nam. 3 uur in het hotel Spee te SommelsdijkAf slag van twee huizen met erf aan de Voor straat te Sommelsdijk de perceelen bouwland rietland en watering in den polder de West plaat te Sommelsdijk groot 1.87.87 hectaren (4 gemeten 123 roeden Rijnl. Maat) en het perceel tuin en hofland aan den dorpsweg te Sommelsdijk groot 2.71.70 hectaren (6ge meten 212 roeden Sommelsdijksche maat) in diverse perceelen en combinatiën. Ter verzoeke van den heer H. J. de Vos e.a. te Utrecht. Notaris VAN BUUREN. Ooltgensplaat. Uitslag verkooping predi- kantstuin aan de Zuid-Achterweg: le en 2e perceel gecombineerd afgemijnd doorj. Kor- teweg f 2575, 3e perceel J. Korteweg f 900, 4e perceel W. Buth, f 879, 5e perceel A. Oosters f 1175. De oorlog en de bijbel. Uit de statistiek van de internationale bijbelvereeniging blijkt duidelijk, dat in deze moeielyke, beproeven de tijden de men3chen vaker naar den Bij bel grijpen. In het laatste jaar vanden vredezijn9.000.000 Bijbels uitgegeven. In het eerste oorlogsjaar steeg dat aantal tot 10,162.413 exemplaren. Meer dan 1 millioen van de in 1914 door de vereeniging gedrukte Bijbels werd naar Duitschland en Oostenrijk gezonden, ook lndië en Ceylon ontving ruim 1 millioen, naar China gingen er 669.000. In het laatste jaar zijn eenige nieuwe vertalingen gemaakt zoodat de Bijbel nu in 487 verschillende ta len verschijnt. In Engeland is het bijbelge bruik sinds den oorlog met 700.000 exem plaren vermeerderd. Misdaad? Vrijdag is ter beschikking van de justitie te R'dam gesteld de bediende van K., van het stoomschip Kediri van den Rot- terdamschen Lloyd, die met het stoomschip Rindjani derzelfde maatschappij alhier is aan gebracht. Hij heeft op zee, bij ongeluk, door het plotseling afgaan van een revolver, den scheepskok van het stoomschip Kediri dood geschoten. De staking der kraanwerkers te IJmuiden. Ten gevolge van de uitgebroken staking der kraan werkers, die in de binnenhaven te IJmui den de daar met Rijnaken aangevoerde molen overladen in kleinere beter voor het verkeer in de visschershaven zoo goed als stopgezet. De kolenwerkers daar kunnen dus een groot deel der trawlers niet van kolen voorzien en worden deze genoodzaakt te blijven. Door de te gebruiken tjalken, is het kolenvervoer naar de visschershaven, zoo goed als stopgezet. Eenige grootere reederijen ondervinden daarvan geen hinder omdat zij zelf voorzien in de behoefte aan bunkerkolen harer traw lers. Brutale inbraak met diefstal. Donderdag nacht te ongeveer 3 uur had een brutale in braak plaats in het rij wiel magazijn van de firma wed. Vleeshouwer te Weesp. Doorliet forceeren van een raam en een deur hebben de dieven, die goed met de situatie moesten bekend zijn, zich toegang verschaft en na men zij den geheelen voorraad banden bene vens 3 nieuwe rijwielen mede. Bij hun terug keer werden zij met hun buit door de sur- veilleerende politie verrast. Geen uitweg ziende wierpen zij al het gestolene weg en maak ten zich ijlings uit de voeten in de richting Amsterdam. Het mocht nog niet gelukken de daders op het spoor te komen. Het zijn een paar jonge mannen van ongeveer 22 jaar. Gasmeter gesprongen. Men seint uit Vel- senVrijdagmiddag is alhier in de ijzerfa briek der firma Olie en Gonnerman de gas meter gesprongen. De financieele schade is groot. Mijnen. Men meldt ons uit IJmuiden: Gisteren is alhier binnengekomen de bom schuit Cornelia K.W. 27, die een moeilijk uurtje achter den rug heeft en zonder vangst en met verlies van vleet is teruggekeerd. Schipper Floris Varkevisser vertelde daar omtrent: We waren op 53.40 Noorderbreedte en 3.20 Oosterlengte, toen we voor het eerst van deze reis de vleet gestoken hadden op Woensdag 13 October. Toen we ongeveer 11 uur in den morgen wilden halen, bemerk ten we, dat om de twee netten de vleet bleef haken. We dachten aan een mankement en niet aan mijnen, totdat we ongeveer de halve vleet binnen hadden; toen volgde er een ge weldige slag, zóó hevig, dat de zich op het voorschip bevindende bemanning naar mid scheeps geworpen werd. Allen kwamen er met lichte kwetsuren af. Aan dek en onderin werd alles van zijn plaats gesmeten en de kachel viel aan brokken. We kapten de reep, voor zoover binnen boord, en redden daar door nog een deel van de reep en een twin tigtal netten. De ontploffing had plaats op ongeveer 3 meter afstand van het 3chip, aan stuurboordszijde. In onze onmiddellijke na bijheid zagen we nog drie geheel zwarte mijnen met 4 slagpennen. We aanvaardden spoedig na het gebeurde de terugreis. De gezagvoerder van het heden van New castle te IJmuiden binnengekomen stoomschip Beijerland rapporteert, dat hij van den logger Dankbaarheid SCH. 381 heeft vernomen, dat Zaterdagnacht op ongeveer 20 mijl Oost van Newarp-vuurschip een logger op een mijn is geloopen en in de lucht gevlogen is. Daar de Beijerland den logger reeds voorbij ge stoomd was, konden nadere bijzonderheden niet worden opgenomen. Bij de reederij van W. v. d. Toorn den Duik te Scheveningen is bericht ingekomen, dat hedenochtend het visschersvaartuig SCH 140 te Vlaardingen heeft binnengebracht 9 opvarenden van den logger SCH 181 van genoemde reederij, welke logger In de Noord zee, ter hoogte van den Oostkant van de Lemmers, op een mijn is geloopen. De bemanning van den logger bestond uit 12 personen. Drie worden er vermist. Ver moed wordt, dat deze bij het ongeval zijn omgekomen. Het zijn: K. Pronk, 65 jaar, M. Harteveld, 35 jaar, vader van 6 kinderen en P. de Jager, 16 jaar. Bij den uitgever J. H. Kok te Kampen zijn verschenen 1. Abraham, de pelgrim Gods, doorlsardi. 2. Palestina en de Bijbel, door dr. J. Neill. 3. Ruth, vier predikaties, door dr. J. C. de Moor. 4. De Dorische Leerregelen, door ds. T. Bos. 5. In heilige hoede, door P. J. SminkJ.Bz. 6. Kort begrip der Chr. religie, door ds. J. H. Landw»hr. 7. Idem voor meergevorderden, door den zelfden. 8. Oude Paden, weekblad voor de verbrei ding .der Geref. beginselen, door ds. J. Knap Cz. 9. Oorlog en Christendom, door H.Boschma. 10. De Statenbijbel van Keur. Uitgave 1 is een „bescheiden poging", van 272 bladz. om het leven van Abraham te teekenen voor hen vooral, d e als Abraham zich hier beneden gasten en vreemdelingen voelen en op reis zijn naar de stad der er fenis. Aldus in 't voorbericht. En in dat po gen is de schrijver glansrijk geslaagd. Uitgave 2 is onmisbaar voor eiken Bijbel lezer, omdat talrijke verzen, die op 't Oos- tersche leven betrekking hebben en met OoS- tersche zeden, gewoonten en gebruiken in verband staan, met zonder nadere verklaring van die gewoonten enz. kunnen begrepen worden, 't Leest aangenaam en is in elk op zicht zeer aanbevelenswaardig. Uitgaven 3 en 4 hebben geen aanbeveling noodig. Hun namen zijn met hun geschriften overal bekend. Uitgave 5 zouden we willen een boek der vertroosting in dezen gruwelijken oorlogstijd, 't Zijn 12 diepgevoelde overdenkingen over wat 't beteekent onder 'sHeeren hoede te zijn. 'tls een keurig boek. Uitgaven 6 en 7uitstekend voor Cate- chisatiën trouwens ds. Landwehr is als Bos en de Moor een bekende grootheid. Uitgave 8 is een krant. Maar een van de beste soort; verspreidend de Geref. begin selen door ds. Knap, die al veel belangrijks heeft geschreven met gloed en overtuiging ook in andere geschriften. Een abonnement zal den geest en 't hart verrijken en mede leven schenken op alle terrein waar geeste lijk leven gloort. Uitgave 9. Met deze brochure kunnen we ons niet geheel vereenigen. De uitgave 10 is te bekend, dat we slechts met een nieuwe herinnering en nieuwe aan beveling behoeven te volstaan. L. Penning. „Voor vrijheid en recht." Geill. Historisch verhaal uit de Zuid-Afrikaansche Beroeringen van 1914. Prijs gebonden in prachtband f0.65. Aanbeveling is hier feitelijk overbodig. 't ls een keurig boek dat de prijs ten volle waard is. De schrijver paart in dit werk het nuttige aan het aangename. Niet alleen dat we ken nis krijgen van een stuk verhaal dat zich afspeelt in Vreugdfontein in Transvaal en wie zouc'e dat keuriger schetsen dan de heer Penning doch we zien en leeren er ook uit de politiek van Engeland in Botha ver persoonlijkt, gehouden in Augustus 1914 met Transvaal, in spijt van verdragen en beslui ten in Pretoria. We leeren er uit hoe er nog steeds een geest is onder de Holl. Afrikaanders, die zich met Botha's politiek niet kunnen vereenigen. Die Hollandsche trek is daar al jaren gedrenkt in bloed en tranen maar steeds leeft hij op onder de grootste druk van buitenlandsche dwang. „Er gaat een sprake uit van de ge schiedenis van dit lijdende worstelende Zuid- Afrika Daar gaat een sprake uit van de Bloedrivier, waar de Zoeloe-kaffers, aange voerd door Engelsche officieren, de ossewa- gens der Boeren overrompelden en het hoofd van den zuigeling te pletter sloegen tegen de ijzeren wielbanden Er gaat een sprake uit van de moord kampen, waar 27000 vrouwen en kinderen werden vermorzeld tusschen de harde rno- lensteenen der Engelsche barmhartigheid om dat haar mannen, hun vaders streden voor het heilig recht. En de heuvelen en de dalen spreken en de snelle beken en de hooge bergtoppen en de graven in het eenzame veld Naboth bezat een wijngaard enNa- both moest sterven omdat hij een wijngaard bezat We leeren er uit hoe thans Zuid-Afrika klaagt denk aan Jopie Fourie. Hoe het weent bij zooveel leed, doch hoe zij ver wachten dat straks met blij gejuich en onder vroolijk sikkellied de oogst wordt binnenge haald. Het boek is het dubbele waard. Sommelsdijk, 18 Oct. 1915. Niettegenstaande Bulgarije aan Servië den oorlog heeft verklaard en wederkeerig laatst gemeld land met Rusland, Frankrijk en En geland aan Bulgarije, mag het verwonderlijk zijn dat de beurzen onder dat alles, zoo kalm zijn gebleven; doch wanneer wij de toestanden goed bekijken, dan kunnen de neutrale landen met Amerika aan de spits, niet anders dan profiteeren van de verwarde aangelegenheden in een groot gedeelte van Europa, want immers wij en de Vereenigde Staten in de eerste plaats, leveren tegen hooge prijzen aan de oorlogvoerende Staten, zulks niet met winst, maar in vele gevallen met grove winst en voegt men daar bij wat in ons land ontvangen wordt voor verkochte Amerikaansche fondsen, dan mogen wij zeker wel constateeren dat er geld onder de men- schen zit, hetgeen o. i. wel bewijst de ruime handel in minderwaardige laag genoteerde Amerikaansche fondsen, die hier ver boven pairteit van Walstreet verhandeld worden, terwijl de meer betere waarden van hier naar Amerika verhuizen. De bekendmaking van de onuitgevoerde orders op ultimo September jl. bleek met 400,000 tons te zijn vermeerderd, waarna de industriëele waarden op de ^msterdamsche beurs in belangstelling toenamen en waarbij de Steels op den voorgrond kwamen te staan, ook Bethlehem Steels Am. Smelting en De- minion Steels, vooral de laatste zetten hunne rijzing langzaam maar zeker voort, waarbij

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2