MAAS-EH Tweede Blad. He €l®rl®gf. Twee Bladen. Zaterdag 16 October 1915, No. 2120 LAND- EN TUINBOUW. BINNENLAND. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. IN HOCSIGNO WSES Dit nummer bestaat uit Ministerieele crisis in Griekenland. De Ned. Hélde-Maatschappij als Handelaar. Het is er warm toegegaan in de 27e Algem. Verg. der Heide-Mij, 5 October te Arnhem gehouden. Men wist wat er komen zouhet optreden der Heide-Mij als handelaar zou aan critiek worden onderworpen. Een 6-tal heeren, waaronder Jhr. H. W. de Block van Scheltinga te Velp, hadden een 2-tal vragen ter bespreking ingezonden. De Voorzitter, ihr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, zei, dat het iestuur de bespreking niet kon toelaten, om dat de vragen niet volgens den regelmatigen gang van zaken waren ingekomen. Deze wei gering gaf ontstemmingwaarom ook had het Bestuur de inzenders niet op de fout gewezen De Nota van den Raad der Commissaris sen naar aanleiding van geuite klachten, werd als punt van bespreking aan de orde gesteld. Bij de gedachtenwisseling, die volgde, von den de ontevredenen ruimschoots gelegen heid hun grieven te doen hooren. 't Waren inzonderheid de h.h. Burgers (Oosterbeek) en E. Meijer. De laatste had zijn bedenkin gen in een uitvoerig stuk neergelegd. Hij verweet de Maatschappij, dat het schoone principe: „werkzaam te zijn in het belang van Ontginning en Visscherij, zonder te tre den op het gebied der Nederlandsche Nij verheid, zonder concurrentie aan te doen aan de Nederlandsche Nijverheid", geheel is verlaten en dat dit plaats heeft gemaakt voor .het principeWerkzaam zijn in het be lang van Ontginning en Visscherij zonder er op te letten of ook concurrentie wordt aangedaan aan de Nederlandsche Nijverheid. Ja, sterker, het principe is gewordenZeker, irkzaam zijn in het belang der Ontginning en Visscherij, doch door zooveel mogelijk concurrentie aan te doen aan de Nederland sche Nijverheid. Op het oogenblik is de toestand zóó, dat er geen tak is van Nederlandsche Nijverheid, die met de N. H. M. in aanraking komt, of hij ziet de N. H. M. als conrurrentie tegen over zich. Dat de particulier tegen de N. H. M. de concurrentie niet volhouden kan en dat daar om uit der aard de concurrentie, door de M. aan de Nederlandsche Nijverheid aangedaan, is deloyaal, ging Spr. toen nader uiteen zetten. Het lag geenszins in zijn bedoeling het geheele klachtendossier te behandelende individueele grieven interesseerden hem niet hij wilde van de klachten niet meer aanvoe ren als noodig is om te typeeren welk prin cipe en welk onjuist principe thans het lei dende principe is bij de werkwijze der Ned. Heide-Mij. De heer Meijer bracht allereerst voorden dorpstuinier, die, behalve zijn kleinere klan ten, ook onder zijn klanten en niet als de Inste, telde de Gemeente en de villa's in e buurt van zijn dorp de man snoeide sinds lange jaren geregeld, zonder dat er de minste klachten kwamen, de boomen der Gemeente en der buitens, totdat hij op een jaar anderen bezig zag aan het snoeien zijner oude boomen. Hij informeert en wie heeft hem zijn beste klanten ontnomen? De N. H. M. Hij krijgt nog van B. en W. te hooren „Maar man, als de N. H. M. het wil doen, dan kan jij er immers toch niet tegen aan". Spr. brengt voor: den eenvoudigen bloe mist, die ieder jaar om Kerstmis een voor zijn doen aardig handeltje dreef in bloeiende Hulst. Zijn handeltje is dooddoor wie Door de Heide-Mij Den handelaar in dennenzaad, zaad van een kwaliteit, dat de N. H. M. vroeger gaarne van hem betrok. Eén ervan schreef aan spre ker: „Ik ben aan mijn dertigste zakenjaar en tevens aan mijn doodstrijd. Wie is daar van de schuld? De N. H. M. „Tegen zulk een macht", schrijft de man, „is niemand opgewassen" Spr. laat volgenden handelaar in draineer- buizen. Die zegt: ik was voor mijn omge ving agent voor buizen van een fabriek uit Groningen. De N. H. M. trachte eerst bij die fabriek zelve de buizen te koopen, doch toen dat niet gelukte, kocht zij ze elders, en de vertegenwoordiger der N. H. M. bewerkt daarmee nu mijn klanten. Waar hij, overal waar hij als vertegenwoordiger der N. H. M. wordt ingehaald, mijn buizen afkeurt, is het met mijn buizenverkoop vrijwel afgeloopen Volgen in de rijde handelaar In cachou (middel om netten te taanen), de vertegen woordiger van landbouwmachines, de zaai zaadhandelaar, de handelaar in 'kunstmest stoffen, de handelaar in voederstoffen, de handelaar in gaas, afrastering, de bouwar- chitect, de tuinarchitect, de vischkweeker, de boomkweeker, de bloemkweeker. M.M. H.H. zoo zei spreker volgt ieder die in eenigen tak van nijverheid met de N, H. M. in aanraking komt. Dat de N. H. M. op deze wijze handelen de niet meer kan pretendeeren werkzaam te j "V v Algemeen Belang, behoeft geen nader betoog. En ook het feit, dat de N. H. M-> door te concureeren met de Nederland sche Nijverheid, een concurentie, die geen partuculier kan vol houden, zich schuldig maakt aan deloyale concurentie, is zeer ge makkelijk aan te toonen: Als de A. N. Wielrijderbond, misbruik ma kende van het vertrouwen, dat hij in de wielrijderswereld door het bevorderen van het tourisme heeft gekregen, den rijwielhan del concurentie aan ging doen door rijwielen te gaan verkoopen, zou ieder dit deloyale con- verliez'6 noemen en zou hi] ziïn Populariteit Precies hetzelfde is het met de N. H. M. Indien de N. H. M. haar naam, die zij door haar mooie werk heeft gekregen, misbruikt om handel te drijvenindien de H. M. onder het officieele cachet van Nederlandsche Hei- de-Maatschappij concureert, zoo is dat de loyale concurrentie en verspeeld zij met recht haar populariteit. De tegenwoordige werkwijze der N. H. M. is in strijd met haar statuten en is in strijd met de belangen der N. H. M. zelve. De heer A. J. Blijdenstein, die met de hee ren F. B. Löhnis en Tutein Nolthenius, de statuten ontwierp, zegt als Voorzitter der N. H. M. in zijn tweede jaarverslag, toen ter sprake kwam het verstrekken van zaad en plantsoen: „De Maatschappij beoogt geens zins de boomkweekers concurentie aan te „doen, zij wil slechts,-waar die ingeroepen „wordt, haar bemiddeling als tusschenper- „soon verleenen". Met de grootste vrijmoedigheid verklaren H. H. Commissarissen der Maatschappij in het Augustusnummer van het Tijdschrift van dit jaar, dat de leden-werkgevers der Maat schappij door den bemiddelingsdienst (lees: handel) der Maatschappij rechtstreeks finan cieel zijn gebaat. Is het dan H.H. Commissarissen onbekend vraagt Spreker, dat het a. b. c. eener Konin klijk goedgekeurde Vereeniglng is: dat de leden er géén materieel voordeel van mogen hebben? Dat volgens de Wet slechts aan die Vereenigingen de Statuten Koninklijk mogen worden goedgekeurd, die niet beoo gen aan de leden materieel voordeel te be zorgen Behalve het feit, dat de werkwijze der N. H. M. is afwijkend van de Statuten, is ook de werkwijze der Maatschappij in strijd met het belang der N. H. M. zelve. Niet alleen toch moet zij door haar werk wijze in steeds grooter kring haar populari teit verliezen, doch tevens is het onmogelijk dat de N. H. M. zoo doende kan vervullen de taak, die zij zich heeft gesteld. Indien de Maatschappij zelve verkoopt zaaizaden, meststoffen, draineerbuizen land bouwmachines, plantsoen en wat ook, en belang heeft bij dien verkoop, is het een onmogelijkheid, dat de Maatschappij onpar tijdig aan ontginners kan adviseeren, welke zaden, buizen, machines etc. deze moeten koopen Als zij er zelve belang bij heeft, kan zij niet onpartijdig adviseeren over artikelen van haar concurenten. Waarom gaat de N. H. M. buiten haar Statuten, waarom drijft zij handel, waarom benadeelt zij vele nijvere Nederlanders? Omdat zeggen H.H. Commissarissen in het Augustus-Tijdschrift van dit jaar de voor het mooie doel der N. H. M. benoodig- de gelden op andere wijze niet te verkrij gen zijn. Is dat een argumentatie? Zeker is het doel der Maatschappij mooi en goed en zeker wordt het geld dat de Maat schappij in handen krijgt, voor een overgroot deel zeer goed besteed. Maar is daarom ieder middel om gelden te verkrijgen geoorlooft? Is het een excuus als men om gelden voor een goed doei te verkrijgen, eenvoudig zijn Statuten de Sta tuten laat en anderen schade doet op Onver dedigbare wijze? Gaat het aan om aan de ééne zijde goed te doen met geld, ten koste van de andere zijde verkregen Als de N. H. M. geen voldoende inkom sten heeft om zich te bedruipen, dan is dat zeer jammer, en ook Spr. betreurt dit op recht, doch het is tevens een bewijs dat de N. H. M. méér hooi op haar vork heeft ge nomen dan haar krachten toelieten. De Voorz. en de Directeur trachten debe^ zwaren te weerleggen en aan te toonen, dat de Mij. niet van haar werkwijze was afge weken. De Vergadering toonde zich evenwel niet bevredigd. Wij mogen verwachten, dat de ontevredenen op een oplossing der kwes tie zullen blijven aandringen. C. B. De vereeniging van Nederlandsche Pa piergroothandelaren zonden aan de vakbladen onderstaande ter plaatsing dat naar wemee nen ook onze lezers zal intresseeren Van verschillende zijden werd ons de vraag gesteld, welke de oorzaken zijn, dat vele papiersoorten in de laatste maanden zoo belangrijk in prijs gestegen zijn. Daar papier in den tegenwoordigen tijd door ieder een gebruikt wordt, meenen wij, dat het al gemeen belang gediend is met deze vraag in het openbaar te beantwoorden. De meeste soorten schrijfpapier en betere soorten drukpapier worden hoofdzakelijk ge maakt van cellulose, een grondstof langs chemischen weg uit hout bereid. De daar voor geschikte soort hout vindt men voor namelijk in Scandinavië en Ruslandde groot ste fabrieken van cellulose zijn dan ook in Zweden, Noorwegen en in het Oosten van Duitschland en Oostenrijk, dicht bij de Rus sische grenzen gebouwd. Sedert eenige maanden is door de Duitsche en Oostenrijksche Regeeringen de uitvoer van cellulose verboden, zoodat de Neder landsche papierfabrieken de benoodigde cel lulose alleen uit Zweden en Noorwegen kun nen betrekken, waar de prijzen reeds ernorm gestegen waren, doordat Engeland, Frankrijk en Amerika groote inkoopen gedaan hadden en nog steeds doen. Daarbij zijn de vrachten van Zweden naar Nederland, zooals iedereen weet, meer dan de helft hooger geworden, waarbij nog hooge premiën voor assuratie en molest betaald moeten worden. Behalve cellulose zijn b(j de vervaardiging van papier nog noodig tal van andere stof fen, die ook 50 tot 300 in prijs gestegen zijn, waarbij nog komt, dat de kolen, die in groote hoeveelheden verbruikt worden, alleen tot hoogere prijzen en zeer onregelmatig te krijgen zijn. Wanneer men daarbij nog in aanmerking neemt, dat op iedere papiermachine een groot doek van kopergaas en groote doeken van zwaar vilt noodig zijn, die vroeger in hoofd zaak uit Duitschland betrokken, thans tot zeer hooge prijzen in Amerika moet gekocht worden, omdat de uitvoer daarvan uit Duitsch land zooal niet verboden is, doch toch onder zeer bezwarende condities toegestaan wordt, zal men dus begrijpen, dat de verhooging der papierprijzen alleszins verklaarbaar en gerechtvaardigd is. Bovenstaande geld niet alleen voor de Ne derlandsche papierfabrieken, maar in nog sterkere mate voor de Duitsche en Oosten rijksche fabrieken, die steeds een groot ge deelte van het in Nederland gebruikte papier leverden; zij kunnen de cellulose wel uit hun eigen land betrekken, maar de pij de vervaardiging van cellulose en papier onont beerlijke andere grondstoffen kwamen voor een zeer groot deel uit andere landen en de toevoer daarvan is geheel afgesloten, zoodat zij óf niet meer te krijgen zijn óf tot fabel achtig hooge prijzen, waardoor reeds vele fabrieken, mede door gebrek aan personeel, gesloten zijn of slechts gedeeltelijk werken. Maar niet alléén dat de prijzen van het papier veel hooger geworden zijn, de fabrie ken hebben de grootste moeilijkheden om het papier in de verlangde goede kwaliteiten te leveren. Er is groot gebrek aan kleurstoffen en aan voldoende harslijm, die noodig is om het papier goed beschrijfbaar te maken, zoodat de inkt niet doorslaat. Men zal dus bij hooge prijzen nog zeer toegeeflijk moeten zijn ten opzichte van de kwaliteiten en zijn eischen niet te hoog mogen stellen. Het spreekt vanzelf, dat niet alléén het papier duurder wordt, maar ook de uit pa pier gemaakte voorwerpen zooals enveloppen, kantoorboeken, drukwerk enz. Hopen wij, dat de oorlog, die reeds zoo veel ellende en moeilijkheden ook aan de neutrale staten gebracht heeft, spoedig een einde neemt en daardoor in de geheel ont wrichte papierfabricage en de daarvan afhan kelijke bedrijven weder geregelde toestanden terugkeeren. DE TOESTAND. Er was in de laatste dagen een groote spanning waarneembaar in de hooge poli tieke wereld. De Engelsche pers is buiten zichzelf van woede en valt niet zuinig de Regeering aan voor haar fiasco aan de Dar- denellen, en voor het steken van de hand in het wespennet door een landing te Salo nika De Fransche regeering heeft, in zachter termen doen weten dat zij er prijs op stelt eens te weten hoe de toestand daar werke lijk is. Er is verder een stroom van verwarde be richten, zooals in 't begin van den oorlog, dien allen moeten dienen, om de wereld te overtuigen dat de entente er best voorstaat. Duitschland heeft de Entente, en voor namelijk haar leider Engeland, schaakmat gezet, met zijn onverwacht nieuw offensief tegen Servië. En uit de geweldige onrust daardoor ontstaan blijkt duidelijk op welke zwakke plaats de entente geraakt is. Doch om op Servië te komen. Dit land, (het land der rouw, zegt de Gazette de Lusanne) trekt thans de aan dacht der geheele wereld. Dit volk is opnieuw in veel verschrikke lijker oorlog gewikkeld dan voorheen. Van het Noorden en het Westen naderen sterke Duitsche en Oostenrijksche legers, op zijn oostergrenzen dringt Bulgarije het begeerde land binnen en de eenige hulp die het zal kunnen erlangen is een handvol entente troepen die te Saloniki staan. Een klein volk in doodstrijd. Het land staat weggevaagd te worden van de kaart. Zooiets trekt aan en het doet ons met wee- woed denken aan het arme Servenland, aan het dapper Servenvolk, dat na drie oorlogen en vreeselijke ziekten een kamp voert op leven en dood. Doch deze Servische zijde heeft ook een Europeesche kant. De entente mogendheden wisten dat Duitschland en Oostenrijk vroeg of laat met Servië zouden moeten afrekenen. En zij be loofden Servië een steun van 150.000 man. Zij rekenden er evenwel vast op dat Oost en Westfront het Duitschland zou benauwen, en daarom werd aan Servië tot heden behalve wat kanonnen en munitie geen hulp gezonden. Maar de oorlog had een ander verloop dan de geallieerden wel verwachten. Het Westfront bezweek niet, evenmin de Izonso-linie of Tirol en Rusland werd ge slagen. En nog paaide de Entente zich met de overweging dat Duitschland door den Rus- sischen veldtocht te zeer verzwakt was om iets grootsch meer te ondernemen. Maar juist toen stelde Duitschland onver wachts de Servische kwestie, met daaraan vast de verbinding met Constantinopel en den weg naar Egypte en Indië. Maarschalk Von Mackenzen werd belast met het bevel over een leger dat zich langs Save en Donau opstelde en in drie dagen over een breedte van 120 K.M. deze breede rivieren overtrok en de vestingen veroverde. De grootte van dit krijgsbedrijf springt in het oog wanneer we in herinnering bren gen, dat het den Oostenrijkers nooit is gelukt Belgrado in het front aan te vallen, maar zij vermeesterden eerst na maaanden deze hoofdstad door van het Westen Servië binnen te dringen. Belgrado is nu door de D. en O. bezet. Hoe fel de tegenstand der Serven is blijkt wel daaruit, dat er twee dagen in de straten der stad is gevochten. Geen huis bleef on doorzocht en de Serven werden over de ge heele linie zuidwaarts gedreven. De vesting Semendria \yerd door de Duitschers in storm genomen, 14 officieren en 1542 man werden krijgsgevangenen ge maakt, 17 kanonnen werden veroverd. Het geheele Noorderfront is nu door de Duitschers veroverd en Mackenzen staat nu met 400.000 man en veel geschut op Ser visch grondgebied. Van het Westen over de Drina nadert een leger, dat volgens Engelsche berichten een nederlaag leed. Dit bericht is echter nog niet bevestigd. Aan de Oostgrens van Servië staat een Bulgaarsch leger met ongeveer 400,000 man en rukt op Nisj aan. Wat het lot der Serviërs zal zijn is na te gaan tenzij er spoedig krachtige hulp op- daagd. De grootste sterkte van het land, waarin zich geen vestingen meer van belang bevin den, zijn z'n woeste bergen en zijn dappere bevolking, gewend aan bende-oorlog. Maar wat zegt dat tegenover een man als Mac kenzen die getoond heeft, dat voor zijn legers geen terreinhindernissen bestaan en tegen over een groot leger Bulgaren gewend aan berggevechten als de Serven zelf Onwillekeurig wendt zich het oog naar J het Zuiden, naar Saloniki en Griekenland, waar de Entente bezig is troepen te ont schepen. En daar teekent zich de misrekening der Entente het sterkst af. Engeland rekende op Venizelos, die op zijn beurt rekende dat Griekenland de zijde der Entente zou kiezen, doch op het critieke oogenblik gaf de koning zijn oorlogszuchtige minister zijn ontslag, en protesteerde tegen de landing te Saloniki, terwijl de nieuwe regeering besloot neutraal te blijven. Men voelt welke slag dit voor de Entente is. Nu staan zij daar met haar 38000 man, en wat zullen zij daarmede beginnen tegen de 800,000 der Centralen met Bulgarije inbegrepen? Deze hulp voor Servië kwam te laat, zoo goed als de beloofde hulp voor België te laat is gekomen. Reeds is er bericht ingekomen dat twee treinen met Entente-troepen te Saloniki zijn opgehouden. Zal Griekenland nu ook nog de doortrekking over zijn land naar Servië ver ijdelen Op het Oostfront hebben de Duitschers eenig terrein gewonnen voor Dunaburg. Verwacht wordt dat Rusland, in verband met den dreigenden toestand op den Balkan, trachten zal in de Boekowina door te dringen. Op het Westfront hebben ook geen belang rijke voorvallen plaats gehad. Beide partijen spreken van zware verliezen. De Franschen maakten kleine vorderingen in Artois en Chanpagne. De vreeselijkste ramp trof het Fransche troepentransportschip Samblin Haver, dat door een Duitsche duikboot was getorpe deerd op ongeveer 100 zeemijlen ten Oosten van Malta, met meer dan 2000 Algerijnsche scherpschutters aan boord. Bij aankomst van een Grieksch schip op de plaats des onheils was het stoomschip met alle troepen gezonken. Het gelukte aan Britsche torpedobooten slechts 90 man, voor het meerendeel gewonden te redden. De Samblin Haver was op weg naar Moedros. Uit Frankrijk vernemen we het aftreden, niet zonder eenige geheimzinnigheid, van den leider der Fransche buitenlandsche poli tiek, den bekenden, om zijn ooriogszuchtig- heid jegens Duitschland beruchten mogen we wel zeggen Delcassé. In verband met aan dit aftreden voorafgegane geruchten over oneenigheid in het Fransche Kabinet meenen we op zijn minst te moeten betwij felen of het werkelijk en uitsluitend onge steldheid is die Delcassé heeft genoopt zijn taak neer te leggen en zulks temeer omdat het op zulk een kritiek tijdstip voorvalt en juist samenvalt met de ernstige kritiek die in Engeland op de buitenlandsche politiek van Gey wordt geoefend. uit Dirksland met zijn motorrijwiel omv.^r gereden, waardoor hij een wond aan zijn voorhoofd en een blesuur aan zijn hand be kwam. Naar geneeskundige hulp te hebben bekomen, kon hij toch weer ioopende naar huis gaan. De heer de G., treft in deze geen schuld. DIRKSLAND. De keuring van den land storm lichting 1912 zal alhier plaats hebben op 3 November 1915. HERKINGEN. Wederom is door Heeren Bakkers in deze gemeente de broodprijs met één cent verlaagd, wat o. m. tengevolge heeft, dat het gebruik van Regeeringsbrood sterk afnemend is. Teneinde in de eerlang openkomende betrekking van secretaris dezer gemeente tijdig te kunnen voorzien, zijn reeds door B. en W. sollicitanten opgeroepen. Dit jaar is als Bestuurslid der Afd. „Het Groene Kruis, aan de beurt van aftreden de Heer A. Munters Az. waarvoor in de e. v. vergadering verkiezing moet plaats hebben. Evenals vorige winters zal ook in hier des avonds herhalingschool voor jongens worden gehouden in de O. L. School alhier, waarvan de aanvang is bepaald op 15 Nov. e.k. Belanghebbenden worden ditmaal bij zonderlijk verzocht gehoor te geven aan de uitnoodiging bepaaldelijk 18 en 19 Oct. des avonds op de gewone uren ter secretarie aangifte te doen van kinderen die men kos teloos of tegen verminderden prijs wil doen schoolgaan. Zooals de meesten bekend is, is de secretaris door ziekte verhinderd en moet door een ander worden vervangen, waartoe op tijd komen zeer zal vergemakkelijken. In deze gemeente doen zich onder de zware varkens opnieuw verschijnselen van vlekziekte voor. Met het oog op den slacht tijd evenzoo een gelukkige als een ongeluk kige tijd. We willen hopen dat het bij deze enkele gevallen zal mogen blijven. STELLENDAM. Deze week stierf van A. Meijer alhier een kalf. Door den heer Minister van Oorlog is afwijzend beschikt op een request van den heer A. van Dongen en anderen alhier, in zake het niet onder de wapenen roepen van den Gemeentesecretaris daar z.i. de Secre taris niet gemist kan worden door de gemeente. Jl. Donderdag stierf een l'/2 jarig vaars- je van den heer C. A. Vogel. GOEDEREEDE. Door de Noordzeevisschers werden wederom drijvende mijnen waarge nomen. HELLEVOETSLUIS. Dinsdagmiddag ten hal* drie, reed een goederentrein der R. T. M- het station binnen, doordat echter door on bekende oorzaak de locomotief het O. en de wagons het W. perron opliepen, liepen de locomotief en voorste waggon uit de rails. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ten 4 uur was de machine gelicht. ifönigfiQnshnh'rtvGmchmfend MinisterprssirfsiiWmL- zur Jfris/sift Griecfre/ifêid Geheel buiten verwachting kwam het bericht, dat Koning Constantijn niet kon mee gaan met de politiek van het Kabinet. Ten tweede male is Venizelos genoodzaakt ge worden het ontslag van het Kabinet aan te bieden. Het is wel hoog spel van koning Constantijn om den zoo-populairen minister-president naar huis te zenden, doch hij zal zich waarschijnlijk verlaten op z'n eigen populairiteit. Het volk (of liever de kamer) zal tenslotte evenals de vorige maal moeten beslis sen in ,deze crisis. SOMMELSDIJK. In het huis gemerkt B 89b. heerscht de besmettelijke ziekte dipht- heritis. Woensdagavond had de arbeider H. Z. het ongeluk te vallen, waardoor hij zijn pol sen zoo ernstig kneusde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De keuring voor de landstormplichtigen jaarklasse 1912, zal voor deze gemeente plaats hebben te Middelharnis op Zaterdag, 30 Oc tober a.s. v.m. 9 uur. De nieuwe landbouwcursus alhier zal door den Rij kslandbouwieeraar voor Zuid- Holland worden geopend op Dinsdag 19 Oc tober des avones om half zes. Er hebben zich 22 leerlingen aangemeld, n.l. 17 uit Sommelsdijk en 5 uit andere ge meenten. Door den heer Comm. der Kon. in deze Prov. is aan A. Hollaar alhier, vergunning ver leend tot het schieten van van ganzen, op gronden van L. Gouswaart te Middelharnis, gelegen onder Stellendam. Door de rijkspolitie alhier is proces verbaal opgehaakt tegen T. W. te Dirksland wegens be eiging van een meisje onder Middelharn op Zondagavond j.l. Do de gemeentepolitie te Middel harnis is p. .es-verbaal opgemaakt tegenT. W. te Dirksland wegens mishandeling en verwonding van een militair, onder Middel harnis op Zondagavond j.l. MIDDELHARNIS. Aan de bondswegers van suikerbieten alhier, is eene wekelijksche verhooging van f 1.50 toegekend aan hen die een kosthuis moesten nemen. Donderdagavond ontving de vrouw van Jac Sala de voor haar ontzettende tij ding dat haar man, varende op een logger, jammerlijk verdronken was, daar de logger op een mijn stootte en zonk. OUDE TONGE.* De heer D. v. d. Meide van den Bommel is benoemd als ambtenaar aan de secretarie alhier, in de plaats van den heer I. M. van Wijhe. NIEUWE TONGE. Dinsdagmiddag werd het zoontje van K. v. d. G., aan de Duiven- waardsche dijk zijnde, door den Heer d. G. Heden Donderdag trad in de Geref. Kerk op Ds. W. de jong van Dolfsen ten bate van de Chr. Krankz. verzorging in Ne derland. De vergadering werd door 125 personen bezocht. De collecte voor Veldwijk gehouden bracht op f 10,87, terwijl zich 3 contribuanten opgaven. NIEUW HELVOET. Woensdagavond trad in de N. H. Kerk op met een voordracht over „Palestina" de heer J. A. C. Nonhebei van Hilversum, die zijn voordracht met vele licht beelden toelichtte. Hij reisde met ons van Egypte naar Jaffa, het oude Joppe, toonde ons haven, stad en straten. Bezocht Jeruza lem, met zijn heuveltoppen, straten, poorten tempels en moskeê. Herdacht met ons Chris tus omwandeling, toonde ons de Olijfberg en Gethsémané (de kerk van het H. Graf.) Vertoonde ons .verscheidene platen van volkstypen en gewoonten. Ten 8 ure eenige pauze om vervolgens te Jeruzalem terug te keeren. Heet stefanusplein De Omarmoskeê op Maria, de plaats waar Salomo's tempel eenmaal stond. Verschillen de andere tempels. Het lieflijke Bethesda. De graven der koningen en richteren. Sion.Bet- lehem. Bethanië en Jericho. De doode zee. Jordaan. Nain Endor Tabor Nazareth enz. Kanaan verlatende en naar Syrië deed hij ons zien, Karmel, Midd. zee. Verders Kana, Tiberias Genesareth, Mag- dela en Kapernaum, verwoest. Damascus en eenige kustplaatsen. Eenige volkstypen. Ten slotte een half verwoeste Baalstempel, de Libanon cederen en Kaïba. De voordracht werd met de mooie helde re platen, en de platen door de bevattelijke toelichting van den heer Nonhebei toegelicht. Hij haalde de verschillende geschiedenis sen uit Gods woord aan, die op het in beeld gebrachte betrekking hadden, en ongetwij'- feld hebben vele van de plm. 200 aanwezi gen een betere indruk gekregen van het land waar Gods Zoon, den menschen gelijk ge worden zijnde, doch zonder zonde, heeft ge leefd en geleden, voor onze zonden.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3