W oensdag 13 October 1915. 30 s*" Jaargang N° 2119. voor de Zuidhollandsclie en Keeuwsclie Eilanden. lie Oorlog, Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. Deze Courant yersohgnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. SO Cent, Buitenland bij vooruitbetaling f 1,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Mefooa latereown. Mo. Bienstaanvragea ea Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stukken voor de Kedactle bestemd, Advertentiën en verdere Administratie Iraic® toe te zenden m&n den Uitgever. uitgkyeb Advertenties 10 Cent per regel m s/3 raaal. Beelanaes 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel ea 4/fi maal. ©roote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die sif beslaan. Advertentiën worden ingevraaht tot Dinsdag- en Vrjjdagmorges 10 weit. Hefflngsontwerp der Vrijz. Democraten. De aanleiding tot dit ontwerp is genoeg zaam bekend daarom vermelden we nu den inhoud. Volgens art. 1 wordt voor éénmaal een directe belastiDg geheven, waaraan onderworpen zijn allen die wat missen kunnen in Nederland dus de ge goede burgerij en boerenstand met de aan deelhouders van vennootschappen en on derlinge verzekeringsmaatschappijenvoorts die onroerende goederen bezitten, en een bedrijf of beroep, ambt of waardigheid be- kleeden in Nederland, óf als vreemdeling óf namens een vreemdelingvoorts die buitenslands een Ned. bezoldigend ambt be- kleeden of dat hebben bekleed en nu in den vreemde van bun pensioen leven. De Nederlanders binnen het Rijk en ook zij die pas sinds Augustus '14 zijn verhuisd naar 't Buitenland zijn belastingplichtig naar bun kapitaal d.i. naar hun zuiver vermogen en hun gekapitaliseerde zuivere inkomsten. Maar die geen vermogen bezit ten, doch van inkomsten moeten leven uit bun bedrijf of beroep, moeten naar die in komsten betalen. In art. 10 en 11 wordt dit nader gere geld. Beneden f 2000 traktement b.v. wordt vermenigvuldigd met 4 is dus beneden 8000 gld. en dat is vrijbeeft hij 1900, 1800, 1700, 1600 enz. aan inkomsten, dan ook vermenigvuldigen met 4 en daar 't al tijd beneden 8000 blijft, is zoo iemand vrij van die belasting mits bij geen ver mogen beeftheeft bij bijvoorbeeld f 1600 tra&eraent, met nog 2000 gld. vermogen moet hij wel betalen, want 1500 ver- ^igvuldigd met 4 is 6000 en daar 2000 mogen bij, is 8000. Van die f 8000 mag .ftrekken 5000 als onbelastschiet over 00. Dat tegen 1 percent s f 80. En die 80 gld. kan hij in 2£ jaar betalen. Heeft hij kinderen, dan gaat er van die 80 gld. af5 »/0 voor 1 kind 10 voor 2, 15 voor 8, 20 voor 4 kinderen of 5 of 6 enz. Meer dan 20 gaat er nooit af, al had je den Jacobszegen. De 80 gld. worden dus, als je 1 kind hebtf 28 5 heb je 2 kin deren f 27 heb je 3 kinderen f 25,5 en héb je 4 kinderen of meerf 24. Aangezien er da de art, 10 en 11 Legio cijfers staan over dien aanslag, kunnen we er slecius een enkele uitgrijpen, zooals we dat hierboven deden en we gelooven, dat 't voorbeeld, dat we gaven voor Flakkee's burgerstand juist is. Op Flakkee loopen dus vrij van de belastingalle arbeiders, alle kleine burgers alle burgers, die geen ver mogen bezitten want de grootste hoeveel heid verdient geen 2000 gld.alle kleine boeren enz, enz. Wel zullen moeten betalen als dit ontwerp wet wordt, alle kapitalis ten, die in de vermogensbelasting zijn aan geslagen. Wie voor 13000 gld. is aange slagen betaalt naar voor 8000, want er gaan 5000 onbelast af, nu dan is zijn aan slag 80 gld, of 1% beeft hij kinderen, dan gaat er net als boven, bij de inkomens, af: 5 voor elk kind, en dus betaalt hij er f 76, als hij één kind heeft. De Vennootschappen zijn belastingplich tig op den voet van art. 20 en 21 der wet op de Inkomstenbelasting en betalen 10 per cent en de andere belastingschuldigen wor den verwezen ook naar die belasting. De volgende hoofdstukken van 't ontwerp re gelen de administratie n.l. de aangifte, aan slag en de commissie van aanslag de na vordering de verhooging van den aanslag; de invordering enz, waarna de Memorie van Toelichting volgt. Hoofdzaak zijn en blijven natuurlijk de art 10 en 11, waarin opgegeven wordt in een lange lijst welk kapitaal men aanstaan wil en hoe. En op welke gronden is de Vïij. Dem. partij tot zoo'n ontwerp gekomen Ze wil ineens eraf< zijn; van de oor logsschuld namelijk. Ze wil verhoogde productiviteit van 't volk om de scha in te halen. Nu is 't geschikste oogenblk om belas ting los te krijgen. De Regeering wil 15 jaar lang extra 26J millioen eischen, een verhooging, die 't in halen van verlies door versterking van de productieve kracht van het volk bedenke lijk zou belemmeren. Verzwakking. Alle coalitie verzwakt de partijen princi pieel, die er bij zijn betrokken en zelfs zonder coalitie, maar door krachtige samen werking van twee of meer partijen heeft zoo'n verdoezeling plaats. Het Deensch Partijcongres der S. D. A. P. is van 22 tot 25 Sept. j.l. gehouden te Aarhuis en daar kwam 't tot deze beken tenis: Van verschillende kanten werden aan merkingen gemaakt, dat de Kamerfractie te weinig principieel geweest was en door de te nauwe betrekkingen met de radikale linkerzijde, die de regeering vormt, te veel van de zuiver proletari sche lijn zou afgeweken zijn. Ja, 't blijft toch maar waar voor elke partij, wat Groen v. Pr. eens zei: In iso lement ligt onze kracht. Samenwerking, elkaar steunen't geeft altijd eenige verlamming voor een zuiver principieel optreden. Maar de bestokende machten zijn soms zoo sterk, dat een partij, zal ze nog invloed oefenen bij baar luttele hoeveelheid van aanhangers, v£fc»k in coa litie moet gaan met hen, die van haar deels in princiep verschillen. En ook de S. D. A. P. in Denemarken ervaart daarvan de schaduwzijde. DE TOESTAND. De hervatting van de vijandelijkheden tegen Servië, dat is thans het voornaamste nieuws. Tot voor enkele weken pakten de wolken zich op hel Zuid-Oosten samen. Geen blik semlicht verscheurde toen nog het zwerk; maar toch was het angstig dreigend daar en kon elk oogenblik de uitbarsting worden werwacht. De eene verrassing volgde toen op de andere, zooveel mogelijk hebben we ze beschreven. Het begon met de onverwachte Ibeschieting van Semendria en Belgrado en de aankondiging van een Duitsche offensief tegen Servië. Dadelijk daarop mobiliseerde Bulgarije en riep via Duitschland en Oostenrijk de Bui- tenlandsche Bulgaren op. De entente bang, dat zij Bulgarije zouden verliezen deed buitensporige aanbiedingen, maar dit land antwoordde daarop niet. Griekenland gaf eveneens bevel tot mobili satie. Alleen Rumenië hield zich wonderlijk stil. Aan de stroom van dolle, elkander tegen sprekende berichten, die het Engelsche tele- graafagentschap hierover de wereld inzond bleek maar al te duidelijk hoe zenuwachtig men daar werd. Oostenrijksche en Duitsche troepen mor relden onderwijl zoo'n beetje aan de Ser vische grens. En zóó bereikte zoo langzamerhand de toestand haar hoogtepunt. Rusland zond een ultimatum naar Bulgarije, Engeland en Frankrijk eischten doorgang door Griekenland naar Servië, (zie vorig overzicht.) Toen kwam opeens de Koning van Griekenland tusschenbeide en dwong het kabinet, omdat hij het niet in alles volgen kon de portefeuilles neer te leggen. Griekenland zal nu neutraal blijven —echter met een welwillende houding tegenover de entente. Dit neemt niet weg, een geweldige indruk heeft de daad van de Koning van Grieken land te Rome, Parijs en Londen gemaakt en algemeen beschouwd de pers der entente dit als een geduchte tegenslag. Zoo dolgaarne zagen zij Griekenland strijdend aan hun zijde. Dat het neutraal blijft en zelfs de entente geen stroobreed in den weg ligt is niet voldoende. De Engelsche pers eischte op hoogen toon dat Griekenland zal gedwon gen worden met hen mede te vechten. Intusschen gingen de gebeurtenissen noor delijker van Saloniki, aan de Bulgaarsch- Servische grenzen steeds door. 3000 Duitsche officieren kwamen het Bulgaarsche leger versterken. Bulgarije antwoordde niet op de Russische nota waardoor de entente haar gezanten terugriepen en de belangen harer onderdanen opdroeg aan de Nederlandsche zaakgelastigde. En sinds Zaterdag is in het noorden van Servië de eerste actie daad werkelijk begonnen. Duitsche en Oosten rijksche troepen hebben de Dwina de Save en de Donau op verschillende plaatsen over schreden, vasten voet gekregen op het Ser vische gedeelte en Belgrado bezet. Ook de I hoogten ten Zuidoosten der stad zijn na een .'hevig gevecht in handen der centralen Igekomen, terwijl op bijna alle plaatsen de icentralen steeds verder rukken. Bulgarije is tot nu toe nog geen vijande lijkheden begonnen. Wat het van plan is 't Is nog onbekend. En wat het leger der entente te Saloniki mu zal doen? De Nation, het Engelsche weekblad, is niet igerust over de landing te Saloniki. Ze noemt ;het zenden van een leger naar het nieuwe oorlogstooneel in den Balkan, afgescheiden ;van het politieke gevaar, een uiterst gewaagde ;onderneming en spreekt de hoop uit dat het lEngelsche kabinet de zaak grondig heeft overlegd. Wij hebben ons een groot risico :op den hals gehaald aan de Dardanellen, •wij kunnen niet, zegt de Nation, met de ge- idachte aan Egypte, licht een tweede risico Ihet hoofd bieden. Te Saloniki moet een inieuwe vooruitgeschoven basis worden in- Igericht, en de verbindingslijnen door Grie- Ikenland dienen te worden opengehouden. IHoe zou de toestand van een leger zijn, iindien zijn basis plotseling werd afgesneden? lEn dit schijnt, hoe men de houding van 'Griekenland ook uitlegge, de stelligste mo gelijkheid te zijn. Wanneer Mackensen, die met zijn troepen reeds in Servië is, zich een doortocht baant en de koning van Grieken- Hand bang is om Duitschland te mishagen, dan zou zijn gevoelen waarschijnlijk uiting vinden in een formeele, maar feitelijke beslag legging op het voornaamste deel van den spoorweg bij Saloniki. Dit is het klaarblij kelijke gevaar waaraan een opmarsch der bondgenooten is blootgesteld, tenzij hun ge zanten tot een bevredigende en bindende overeenkomst met den koning en Venizelos' opvolger kunnen geraken. De Nation had het verstandiger gevonden, indien de bondgenooten in een der havens van Albanië of Montenegro waren geland. Wel is waar hebben deze landen zoo goed als geen spoorwegverbindingen, maar met de noodige transport-auto's zou het wel ge gaan zijn. Te Antivari of Alessio had dan een basis kunnen worden gemaakt. De Tur ken hebben nog grooter moeilijkheden te overwinnen gehad bij hun opmarsch naar het Suez-kanaal en toch hebben ze een troe penmacht van ongeveer 12,000 man door het schier-eiland Sinaï gebracht, met pontons, veldgeschut en houwitsers, en wat meer zegt, ze hebben hun verslagen leger ook weder teruggevoerd. Daar Italië en Servië beide belang hebben bij de openlegging van Noor delijk Albanië, zou het in hun eigen belang zijn geweest, een lichten spoorweg aan te leggen naar het Servische spoorwegnet. Duitsche ingenieurs hebben ook wel hon derden mijlen spoorweg in 't Westen en 't Oosten aangelegd. In ieder geval kunnen de bondgenooten toch wel doen wat Turkije kan en het zou een goed ding zijn geweest, hier of daar een veiliger uitweg te hebben." Vol verwachting wordt thans naar den Balkan uitgezien. SOMMELSDIJK. Door den Rijksveldwach ter J. Damen is proces verbaal opgemaakt tegen B. P. K. wegens overtreding van de trekhondenwet. Tot tijdelijk kantoorbediende aan hef post- en telegraafkantoor alhier is aangesteld mej. M. A. Gravendeel van Klaaswaal. Tegen J. M. van Stellendam is proces verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. MIDDELHARNIS. De vrouw van den heer f. Peeman had 't ongeluk met een huistrap je omver te vallen waardoor zij op twee plaatsen haar arm brak. De Rijksveldwachter M. van Es alhier is voor den tijd van 2 maanden naar Gouda gestationeerd. Tegen eenige personen uit Dirkslandis proces-verbaal opgemaakt wegens mishande ling van een Militair. Tot Directeur van het po3t- en tele graafkantoor alhier is benoemd de heer C. A. Otten, thans commies der posterijen en te legrafie, 2e klasse. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij den heer B. is een zonnebloem opgegroeid tot de ko lossale hoogte van 4 M. De oogstcollecte in de Geref. Kerk heeft opgebracht een bedrag grootf 634,07. Eene openbare vergadering van den raad is belegd tegen Donderdag 14 Oct. a.s. des namiddags 1 uur. Op het gors heeft de gemeente een zerken paal laten plaatsen die dagteekende uit het jaar 1744 en een gewicht bedroeg van 1554 pond. OOLTGENSPLAAT. De orgelcommissie, benoemd uit leden der Geref. Kerk, besloot tot aankoop van een nieuw eerste klasse kerkorgel. Ongeveer Maart zal het geleverd kunnen worden. Door de zoon van den landbouwer J. Korteweg is een postduif gevangen. Aan de rechterpoot ring gemerkt D. 5290. Aan de linkerpoot ring gemerkt G. S. H. S. 12 1761. OUDE TONGE. Donderdagmorgen viel een metselaarsknecht van J. de Later, afkomstig uit Rotterdam, van een hoogte van circa 3 meter en bekwam ernstige kneuzingen, zoo dat hij direct naar het ziekenhuis te Rotter dam vervoerd moest worden. De surnumerair E. H. v. Heiten wordt met ingang van 1 Nov. a.s. ontheven van de tijd. waarneming van het Rijksontvangkan toor alhier en aangewezen voor de tijd. waar neming van het kantoor Aikemade. NIEUWE TONGE Door de directie van de gasfabriek zijn na een proeftijd van 2 jaren de lantaarns hangend licht vervangen door staandlicht, daar eerstgenoemde steeds uit waaiden. HERRINGEN. Belanghebbenden worden er aaii herrinnerd voor of op 19 Oct. dus a.s. Difcsdag ter secretarie dezer gemeente gele genheid bestaat tot aangifte om gedurende den winter kosteloos of tegen verminderden prijs de dag of herhalingschool te bezoeken. Door den rijksveearts is bij den mole naar G. Nijpjes alhier biggepest geconstateerd, 1.1. week zijn daarvan 6 zijner biggen het slachtoffer geworden, voor 't meerendeel op een dag. Alzoo een niet geringe schadepost Het bestuur van de Afd. „Het Groene Kruis" alhier heeft in haar vergadering van 2 Oct. 1.1. besloten de leden dezer vereeniging in overweging te geven haar contributie minstens mer 50 te verhoogen. Aangezien deze vereeniging thans de subsidie van het Hoofdbestuur moet missen zal zij onmoge lijk met minder kunnen volstaan wil men tenminste de Wijkverpleeging in stand kun nen houden. Die daarop dan ook prijs stellen geven daarvan blijk wanneer deze week de contribrutie zal worden afgevraagd. De heer Corn. Witvliet, sedert vele ja ren deze gemeente als secretaris dienende, heeft om gezondheidsredenen tegen 1 Dec. a.s. ontslag uit deze betrekking aangevraagd. Bij het laatst gehouden Staatsexamen Machinist te 's-Gravenhage slaagde o.m. ook onze vroegere dorpsgenoot den Heer C. Heij- blom. Vrijdagavond 1.1. werd alhier in Weste lijke richting brand waargenomen. Dacht men algemeen dit op Stellendam of verder plaats vond, thans is gebleken dit slechts op zeer korten afstand heeft plaats gehad n.l. in de onder deze gemeente gelegen polder Diedé- rïk waarbij door onbekenden oorzaak een klamp rijs afbrandde. In deze gemeente moet onder de paar den veelvuldig longziekte voorkomen. Bij den landbouwer Warnaer reeds eene met doodelijken afloop. HELLEVOETSLUIS. Vrijdagavond had de Heer G. de K. het ongelijk tegen een paal, bij een der bruggen in de Barakken te rijden waardoor hij zoodanig kwam te vallen, dat zijn armgewricht uit het lid schoof. Doorzijn kreunen opmerkzaam gemaakt, werd hij opge nomen en naar het Marine-Hospitaal vervoerd alwaar hij onder geneesk. behandeling werd opgenomen. NIEUW HELVOET. Woensdagavond 13 de zer ten 7 ure hoopt de heer J. A. C. Nonhe bei van Hilversum in de N. H. Kerk op te treden met het onderwerp„Palestina" op geluisterd met 100 lichtbeelden. Hij bereisde deze landstreken zelf en spreekt dus uit ervaring. N1EUWENHOORN. Vandaag, 9 October, is het een jaar geleden, dat de vereeniging van Prot. Chr. Militairen te Nieuwenhoorn z'n Tehuis kon openen, daartoe in staat gesteld door de mildheid van vele Christenen in Ne derland. Een jaar lang is dit Tehuis voor de Chris ten-militairen te Nieuwenhoorn onder Gods zegen, een weldaad geweest. Verleden week hield de vereeniging haar jaarvergadering. De zaken gaan goeddoor consumptieverkoop en contriebutie der leden blijft er zelfs, bij gepaste zuinigheid, langzaam aan wat geld over voor den kwaden tijd. De bibliotheek is in bloeienden toestand. De welwillende neutraliteit, die dejmilitaire autoriteiten steeds betoonden, is veranderd in een hartelijke sympathie en medewerking van de zijde van den nieuwen bataljonscom mandant. De reeks lezingen, dezen winter te houden is Zaterdag geopend met een schoone rede door Ds. Van Lummel, van Zuidland, naar aanleiding van Ps. 137, Moge het Tehuis ;ook dezen winter door Gods bijstand en den zedelijken steun van velen, aan tal van militairen een gewaardeer de vergoeding blijven voor het gemis van eigen Tehuis. Vergadering van den raad der Ge meente Hellevoetsluis op 6 Oct. 1915. Afwezig de Heeren v. d. Bon en Kramer. De volgorde der stemming door loting aangewezen is als volgthh. J. v. d. Schilt, J. v. Hartingsveldt, de Pijper, v. d. Linde en G. S. Langerveld. Opening der vergadering door den Voor zitter. De notulen na voorlezing en opmerking van den heer v.'Hartingsveldt, ongewijzigd goedgekeurd. Aan de orde behandeling der begrooting voor 1916. Van de sectie werd door de Heeren Lan gerveld, v. d. Ban en v. Hartingsveldt gebruik gemaakt. De hr. v. Hartingsveldt klaagt over de weinige belangstelling. De hr. v. d. Schilt: „Dergelijke vergade ringen worden door mij steeds bijgewoond." De hr. Langerveld: „Ik kwam te zeven uur en vertrok een uur daarna, waarna eerst de hh. v. d. Ban en van H. kwamen." De voorzitter keurt de woorden van den Heer v. Hartingsveldt af. De hr. Langerveldt zou nog een post uit getrokken wenschen te zien voor een ge meentelijk bureau van arbeidsrecht. Op den vraag van den Voorz. hoe de hr. Langerveld zich zulk een bureau, dat z.i. de goedkeuring der Ged. Staten niet zal deelen, indenkt, antwoord deze, dat bijv. door 5 leden der raad eenmaal per maand ten raadhuize zou kunnen worden vergaderd. De Voorzitter stelt voor, te onderzoeken samenstelling en werkwijze van zulk een bureau, te onderzoeken, hetgeen wordt aan genomen. De hr. v. d. Schilt zou gaarne toegelicht zien de post voor een gratificatie aan den Rijksveldwachter voor extra diensten. De Voorzitter zal hierop nader terugkomen. Door hem wordt voorgesteld de jaarwedde van de schoonhoudster der le O. L. School wed. v. Trierum met f 36 te verhoogen, wegens de duurdere brandstoffen. Metalgm. stemmen aangenomen. De Voorz. deelt mede, dat naar oordeel van B. en W. post 45. schoolmeubelen met f 70, 46. ver lichting en verwarming met f 25,83. pompen rioleering met f 125 verhoogd dienen te worden. De hr. v. d. Schilt deelt mede, dat het riool voor zijn woning nog niet in orde is. De Voorz. zegt een onderzoek toe. Verder, 93. schoollokalen enz. met f 60. 9L schoolmeubelen met f 50 te verhoogen. 75. De toelage aan de Gezh. Comm. met f 2.60 te vermind. 101. f 25 toelage aan den heer A. S. Moer man te doen vervallen. 21. te verhoogen met f 300. De Voorzitter blijft bij zijn bewering, dat deze gemeente zoodanig bezwaard is, dat art. 53 van toe passing is. In stemming gebracht, wordt de begrooting met algem. stemmen vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van f 34495. Ingekomenle. Een adres van den Heer A. S. Moerman houdende verzoek om eervol ontslag als hoofd der 2e O. L. S. hetwelk op voorstel van den Voorzitter, op de meest eervolle wijze wordt verleend. 2e. Alsv. van den Voorz. en Secretaris van de Afd. der S. D. A. P. te Hellevoetsluis, met verzoek om beschikbaarheid van nood zakelijke levensmiddelen vanwege de ge meente. Voorz.: „Daar dit nog niet door B. enW. is behandeld, wordt voorgesteld aan te hou den tot eerstvolgende vergadering. De prij zen van aardappelen en peulvruchten zijn dezelfde als voor den oorlog, zoodat alleen voor brandstoffen het meeste belang is. De heer van der Schilt voert aan, dat het te laat zal worden wanneer nu niet wordt gehandeld. De Voorzitter antwoordt, dat door het K. N. S. Comité, geen gewone kachel (Ruhr) kolen, doch wel eierkolen en anthraciet werd aangeboden. Zoo spoedig mogelijk zal hij de zaak behandelen. 3e. Een missive van den commissaris d. Koningin, betreffende een bezwaarschrift tegen den aanslag in de H. O. dienst 1915 van den Heer A. W. Tirion. Geantwoord zal worden, dat deze aanslag in de 44e klasse zal worden teruggebracht. 4e. Het procesverbaal van kasopname en boeking van den gemeenteontvanger waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden en het saldo f 4053.075 bedroeg. 5e. Goedkeuring van Ged. Staten v. h,

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1